f/an Mook coïteerde met Mountliattsn ucht" Waarom 'n Noodparlement CENTRUM ?sus ;isje laren NA HET KAMERDEBAT Benoemingen in 't Kath. Kapittel Wetsontwerp Staten Generaal aangenomen n. etsjes Sigaretten voor f 0.60 van Breda Mgr. Gils Kamer verwierp een motie-Schouten en drie A.R.-amendementen f Nieuwe bonnen eleinden moeten wor- De formulieren kunnen lnd tot uiterlijk 20 Oc- 260-o NG MIDDELBURG ulieren voor geallieer. ren kunnen in 't ver. op Dinsdag worden is Vrijdags worden in. ntoor Zuidsingel, ai<\, 259-0 vuien en giftigen arbeid »t Middelburg maakt naamlijsten voor zwa- 1 ook voor vuilen ar- e periode door werk- ingevuld en ondertee- vorden ingeleverd op ten kantore van bo- dienst, kamer 4, loket e agentschappen. Toe pten worden medege- 258-0 RING TERNEUZEN. taarten voedingsmid- de 1945 en Leder- en aarten VA 510. 15 Oct. A. t.m. C. 16 17 Oct. G t.m. \«i Oct. M t.m. O. 20 Oct ct. R t.m. T. 23 Oct. iet. X t.m. Z. [i 9.45 tot 12 uur en uur, 't Zaterdags van 405-O VAN VERKEER EN OOFDAFDEELING )ERWEZEN. van Verkeer ^n Ener betrokkenen mede, eelen van de hoofd- •rwezen bij het minis- voortaan uitsluitend tl zijn op no. 553653. in I. 392-00 ort Dick het slaan komt een paard aan. Het dier wordt van meegebrachte Weldra volgen er iin voor het grootste dieren. Wanneer er ntig bijeen zijn, ko- :d en zijn mannen ZEESTRAAT Zaterdag 13 Octo- j u het daverende nby Komt lachen - Humor en naar gewoonte gebruikers :K TV 6 en TV 9| TOREN en in onze mag^ en. 255-0 rillen wij u graag uil SLUISKIl IJZENDOkS LVOORZIENING jeland maakt bekend. :vering van pootaarü- II. door telers wo- ïiterlijk tot 15 October luist ingediend kuur^n missaris voor ZeelaMjl andscursus is PaS genheid tot aan- jenbergh. Hulst, Burfr ar 80 pet, geslaagden TE OOSTBURG 254-0 nacht -o GOES mdskerke kunnen nol 264-® aring, HBS- of ULO; ldiging vole-ens ru»+ te dienen bij den bi >or 13 Oct. 1945. pniTir. VOOR DE PROVINCIE ZEELANg «T- westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst I Deze courant wordt op last van 't MimMrGezag no de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem Dir. eleur: 3. A. H. M. van Schljndell Hoofd- n-rtActeur: J. J- H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsen red W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden; N. J. Karhof, Goes, No. 388 VRIJDAG 12 OCTOBER 1943 Voor God, Koningin en Vaderland Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. B. Langenhorst; Mr. Dr. A., J .J. M. Mes; Mr. EL B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. week (bij ni°t-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. yEEL BOOZE en opgewonden woorden zijn er besteed aan de wijze, waarop de Regeering tot de aanstaande verkiezingen een Nood parlement samengesteld wil zien. Het was toch zoo eenvoudig, von den de anti-revolutionairen en en kele anderen. De Staten-Generaal van 1937 konden onmiddellijk weer ten leven worden gewekt. Voor het aanvullen van de vacatures kon men altijd putten uit de op de lan ge lijsten wachtende candidaten. En ons parlementair-constitutionee le leven was hersteld. Die booze Re geeriug ging echter morrelen aan de Grondwetopereerde met iets wat ze Staatsnoodrecht noemde en be dreef daarbij je reinste dictatuur. Als men de pathetische woorden der heeren beluisterde, zou men haast gaan meenen, dat de Duit- sche methoden daarbij nog heilig waren. De heeren zagen echter over het hoofd, dat ook hun simpele me thode met klompen over de Grond wet trad. Allereerst al door het feit, dat de Grondwet nu eenmaal periodieke vernieuwing der Staten-Generaal voorschrijtt. En dat niet zoo maar voor de aardigheid. Neen, dat is 'n essentieel onderdeel van de par lementair-democratische practijk. De opschuivende jongere genera ties moeten geregeld hun kans krij gen, om de richting der landspo- litiek opnieuw te helpen bepalen; ook de evolutie der denkbeelden onder den invloed van binnen- en buitenlandsche gebeurtenissen moet periodiek geregistreerd worden Kortom: het parlement dient een zoo goed mogelijken afdruk te ge ven van de geestelijke constellatie in het volk. Dus als die periodieke vernieuwing door de omstandigheden nu al acht en-een-half jaar op zich heeft la ten wachten, dan is het gezelschap in 1937 gekozenen zoowel naar de iettev als naar den geest van de Grondwet eigenlijk niet meer re presentatief. Terwijl men dan nog voor de vele lacunes, welke werden geslagen, zou zijn gaan putten uit het reser voir van menschen die in 1937 ook nog ergens onderaan de candida- tenlijsten een plaatsje kregen. Ver der was het uitstooten van „onzui vere" Kamerleden ook niet over eenkomstig bepaalde grondwettelij ke v(Hielen, geschied. Zoodat men de heeren, die zoo duchtig met de Grondwet zwaaiden, met diezelfde Grondwet om de ooren kon slaan. Neen, als dat de eenige critiek was, dan had de Regeering het vrij ge makkelijk gehad rpr waren echter bezwaren, die ern stiger klonken. Een Noodparle ment. zooals nu was geconstrueerd, had men al veel eerder klaar kun nen hebben. Leefde bij de Regee ring wei echt de behoefte aan een geregeld samenspreken met het Parlement? Had men haar niet hooren argumenteeren. dat niet slechts de technische moeilijkheid, maar ook het onvoldoende vastzet ten van de politieke wilsvorming een beletsel vormde voor het spoe dig houden van verkiezingen? Waar om moesten de bevoegdheden van dit Noodparlement binnen zulke enge grenzen worden gehouden? In het debat is het nu opgeval len, dat de Regeering het argu ment van de onvoldoende rijpheid der politieke wilsvorming eenvou digweg' heeft laten schieten. Ze repte er niet meer over. De wanorde in de bevolkingsregisters bleef het eenige argument. Het is dan ook zoo, dat het de taak der Regeering niet was, het tijdstip van een zoodanige rijpheid te bepalen. Een verkiezingsstrijd zal die rijp heid wel bevorderen! We hopen morgen gelegenheid te hebben nog het een en ander uit de debatten te putten en te zien, hoe de Regeering tot enkele concessies bereid bleek, al kreeg ze in de groo- te lijn gelukkig! haar zin. Deblokkeering verzekeringsgelden PVENEENS is een algemeene ver gunning verleend om onder bepaalde voorwaarden ten behoeve van leden der bedrijfsgroep levens vezekering geblokkeerd tegoed te deblokkeeren, noodig voor de be taling van uitkeeringen bij over lijden tot een maximum van f 500per geval. Een algemeene vergunning is ge. geven om girale tegoeden en voor zoover deze ontoereikend zijn ook geblokkeerde tegoeden onder be paalde vorwaarden over te boeken op vrije rekeningen van leden van de vakgroep groothandel in oude materialen en afvalstoffen indien deze behoudens een bedrag voor normaal kasbeheer niet over con tanten of vrij tegoed beschikken. Het te deblokkeerenbedrag mag niet grooter zijn dan een derde gedeelte van het tegoed per 2 October na kassluitmg. ONGURE ELEMENTEN TEISTEREN HET PLATTELAND Gematigde nationalisten keeren zich tegen Soekarno. if Zij noch de japanners hebben echter de situatie meer in handen. Ned. oorlogsbodems kwamen in Indië aan Als oude voorraad uitverkocht is INE RHODESIA-sigaretten gaan 60 cent kosten. De van oude banderolles voorziene sigaretten moe ten echter voor den ouden prijs uitverkocht worden, daarna geldt de nieuwe prijs. Ongebanderolleer- de pakjes, die door stagnatie in den aanmaak van sigaretten in den handel worden gebracht, mogen niet duurder dan 60 cent zijn Heden zon onder 17.54 uur, maan onder 31.06 uur, Zater- dag zon op 7,03 uur. maan op 14.17 uur. V Weersverwachting iwakke wind. aanvankelijk nog zwaar bewolkt, later brekende bewol- bing, hier en daar ochtend, mist, geen regen \un beteeke. nts meer, iets koeler. J OP SUMATRA RUSTIGER. T\E HEER VAN MOOK heeft Woensdagavond te Sin gapore een bespreking gehad met Admiraal Mountbatten, den op perbevelhebber in Z.O.-Azië. Er zal een verklaring over uitgege ven worden, meldde Reuter. Vol gens ANP-Aneta waren bij die bespreking mede aanwezig de heer v. d. Plas, generaal Christi- son en Luit-adm. Helfrich. Men neemt aan, dat gesproken is over meer troepentransportmoge- lykheid voor Indië. Het troepentransportschip de Prinses Beatrix dat in de haven van Singapore lag met bestemming Colombo, kreeg plotseling andere orders en werd naar fort Spetten - ham gezonden om meer troepen voor Java op te nemen. Wederom zijn twee Ned. ooi logs schepen in de Indische wateren aangekomen. Ditmaal H.M kruiser Jacob v. Heemskerck en H.M. tor pedojager van Galen. Zij hebben de uitreis verricht in een recordtijd van 19 dagen. Aan boord bevindt zich o.a. een zeer belangrijk con tingent Indonesische marine-sche pelingen. Het Ned. schip de .Alcantara", met tweeduizend man Nederland- sche troepen aan boord, is op tijd uit Liverpool kunnen vertrekken met bestemming Indonesië. De be- noodigde uitrusting is door Neder- landsche soldaten ingeladen. Omtrent den toestand op Java werd gemeld, dat vaststaat dat er zich onder de nationalisten een schisma heeft voorgedaan. Er heeft zich een belangrijke groep natio nalisten van de Soekarno-beweging afgescheiden. Voorts blijkt, dat Soekarno noch de andere nationalistische groepen de situatie in handen hebben. De Japanners hebben hun wapenen uitgeleverd aan een ieder, die er hun om vroeg of zelfs aan lieden, die er niet naar taalden. Allerlei elementen, die noch onder controle van Soekarno noch onder leiding van eenige andere groep of orga nisatie staan, maken zich thans schuldig aan ongeregeldheden. De wapenen blyken in handen van on gure elementen te zijn gekomen, die zonder eenige politieke doel stelling, de orde verstoren en een voudigweg rampokpartijen op groo. te schaal plegen. Dorpelingen, die er ten Zuid- Oosten van Batavia onder te lijden hadden, dreven de roovers, nadat deze reeds acht politiemannen had den gedood, bijeen en martelden en doodden twee hunner. Terwijl op Java de laatste ?A uur rust heerscht, blijken er tevo ren te Batavia incidenten te heb ben plaats gehad. By een botsing tusschen gewapende Indonesische politiemannen en een detachement Britsche soldaten en Ned. zeelie den werd 1 Indonesiër gedood en 3 gewond. Bij een botsing tus schen Japanners en Indonesiërs te Pekalongan oP Midden-Java zou den 30 Indonesiërs gedood en 32 gewond zijn. Volgens niet bevestigde berichten van den Ned. inlichtin gendienst zijn 15000 niet krachtig ge Z. H. Paus Pius XII heeft benoemd tot Proost van het Kathedraal Kapittel van Breda den doorl. en hoogw. heer Mgr. L. van Gils, President van het Groot-Semi narie te Hoeven en tot Kanunnik van ge noemd Kapittel den hoogeerw. zeergel. d. Bom heer Dr. Th. van der Bom, Deken en Pas toor te Etten. jyjGR. L. VAN GILS, werd gebo ren 13 April 1878 te Ooster hout, ontving op 28 Mei 1904 de H. Priesterwijding en werd op 5 Sept. 1910 benoemd tot professor aan het Seminarie Ypelaar. Op 3 Aug. 1914 werd hij regent, op 23 Dec. 1921 president van het Groot-Seminarie en op 8 Nov. 1921 kanunnik van het Kath. Kapittel. TAR. TH. v. d. BOM werd 21 Aug. 1894 te Oudenbosch geboren en op 14 Juni 1919 priester gewijd. In 1922 behaalde hij in Freiburg (Zwit seriand) zijn doctorstitel in de phi losophic en in 1924 die in de na tuurwetenschappen. Op 31 Juli '24 benoemd tot professor aan het Klein-Seminarie, werd hij in 1936 rector van het Liefdegesticht in de Nieuwstraat te Breda. Op 7 Dec. 1940 volgde tenslotte zijn benoe ming tot deken-pastoor van Etten. wapende Indonesiërs bezig zich in de kampongs in Z.-Batavia te con- centreeren, vlak tegen het gebied aan, dat is aangewezen om door Ned. patrouilles bewaakt te worden Inmiddels wapperde voor het eerst sinds 3% jaar de Ned. vlag van het paleis van den G. G. te Bui tenzorg. Vliegveld bezet Uit Palembang (Sumatra) is be richt, dat de Nederlandsche strijd krachten. die het vliegveld van Pa lembang bezet hebben, een aanval door Indonesiërs verwachten. Ge allieerde vliegtuigen hebben voor raden, waaronder oorlogsmateriaal, voor genoemde strijdkrachten uit geworpen. Te Palembang is het rustiger dan op Java, hoewel ook daar steeds meer roodwitte vlaggen voor den dag komen. Diefstal en plundering zijn waargenomen. Tot dusverre heeft zich nog geen voor aanstaand Indonesiër op den voor grond geplaatst, hoewel Soekarno's agenten werkzaam zijn. Mgr. Walter Panis, Apostolisch Vicaris van Menado (Celebes) meld de. dat heel de stad Menado is plat gebombardeerd, ook zijn kathedraal gebouwd in 1933), de pastorie van Menadoklooster en vier scholen der zusters. Ook het nieuw seminarie nabij Tomohon is vernield. ..We hebben zeer hooge sterfte gehad onder onze Katholieke bevolking". DE TWEEDE KAMER zette Don derdag haar zitting voort ter verdere toehandeling van het wets ontwerp, houdende regelen om trent de voorloopige Staten-Generaal Minister Beel zette uiteen, dat geen enkele uitweg mogelijk is zonder de Grondwet te schenden. Het gaat ech ter om een noodoplossing van tijde- lijken aard en men kan zeggen, dat z'j in het rechtsbewustzijn van het volk leeft, aangezien zij een compro mis en synthese is. Spr. meende, dat deswege het amendement de Wilde dient verworpen te worden. De mate rie is niet geregeld bij noodbesluit, omdat er behoefte was aan conti nuïteit teneinde de waarde van het historisch gewordene^te verzoenen met den vrijen wil van 'het heden. De regeering heeft zich buiten de zuivering der Kamers gehouden. Aan leiding voor een beroepsinstantie is er niet. Technische bezwaren tegen do verkiezingen moeten zoo spoedig mogelijk overwonnen worden. Aan de noodige wijzingen van de kieswet wordt gewerkt. Een urgeiv tieprogram is vastgesteld voor de pa piervoorziening i.v.b. met de verkie zingen, Z.E. verklaarde vervolgens, dat VOOR HET TIJDVAK VAN 14 t.m. 27 OCT. 337 200 gram bloem 338 210 gram ontbijtkoek 739 200 gram kaas ALLE BONKAARTEN 511: BONKAARTEN 511 A, B, C: 716 t.m. 722 800 gram brood 723 400 gram suiker 724 125 gram boter 325 250 gram margarine 326 125 gram margarine B 755 756 400 gram brood BONKAARTEN 511D; D 762 763 800 gram brood D 764 250 gram rijst, rijste bloem of kindermeel of 225 gram kinder- biscuits (3 rants.) D 765 500 gram suiker D 766 250 gram boter D 767 125 gram margarine INLEGVELLEN: D 18, 19 400 gram brood E 19 250 gram rijst, rijste bloem of kindermeel of 225 gram kinder biscuits (3 rants.) TOESLAGKA ARTEN M 43A, M44A „brood" 400 gram brood M 43A, M 44B „boter" 125 gram margarine M 42A, M 43A „vleesch" 100 gram vleesch M 42, M 43 „aardapf>elen" 1 S kg aardappelen TABAKSKAART: 01 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen imp.- sigaretten). VOOR 14 t.m. 20 OCTOBER A 770, B 770 1% liter melk C 770 3'/2 liter melk D 770 6 liter melk A BCD 771 100 gram vleesch A B C D 772 1 kg aardappelen ABC 773 2 kg aardappelen B 757 1 kg aardappelen Op bon 739 zal 100 gram volvette of 40+ kaas en 100 gram magere of 20+ kaas worden geleverd. Op bon 01 van de Tabakskaart mogen de eventueel nog bij den handel voorradige Engelsche en Amerikaansche import-sigaretten niet worden verkocht. Deze import sigaretten moeten worden bewaard tot t.z.t. weer een bon voor import- sigaretten wordt aangewezen. Voor de week van 21 t.m. 27 Oct. a.s. zullen nog bonnen worden aan gewezen voor gort, vermicelli, zout, cacaopoeder, jam, gedroogde zuid vruchten en peulvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Oct. as. van des middags 12 uur af worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 15 October mag wor den afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keukens moeten aldaar de bonnen A. B. C of D 771 voor vleesch en A. B of C 773 voor aardappelen worden ingeleverd. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moe ten op door den distributiedienst te bepalen dagen aldaar inleveren, resp de bonnen voor brood, vleesch. melk en aardappelen. voor de gemeenteraden en de Prov. Staten een oplossing als de onderwer pelijke niet mogelijk was. De minis ter is zoover mogelijk tegemoet ge komen aan de Kamer, verder kon hij niet gaan. SPOEDIG EEN NOODPARLEMENT. De heer Schouten (A.R.). noemde de nota van wijziging een gelukkige inconsequentie van het standpunt der regeering. Spr. diende echter tevens een motie in, waarin de Kamer ver zocht wordt als haar oordeel uit te spreken, dat aan een tydeïijke Staten-Generaal dezelfde bevoegd heden dienen te worden toegekend als aan de voorloopige Staten-Ge neraal. De heer Bierema (Lib.) achtte deze motie overbodig als de tijd. Staten- Generaal onderwerpen kunnen be handelen die zij zelf urgent vinden. De heer Kortenhorst (R.K.) noemde de twee nota's van wijziging een. gioote winst. De regeering doe nu ook nog eenige toezeggingen omtrent de berechting van politieke misda digers en arrestanten. De St. Gene raal dienen hierover met de regee ring van gedachten te wisselen. Over leg is voorts nog noodig over toestan den in het economisch leven. Minister Schermerhorn verklaar de, dat de regeering vertrouwt, dat over 4 a 5 weken het noodparle ment tot stand kan komen. Dan kan de normale arbeid der Staten-Ge neraal aanvangen. In die tusschenperiode zullen geen zaken bij Kon. Besluit worden afge daan, welke kunnen wachten tot de Staten-Generaal bijeen zijn. Zoolang zai de regeering uitmaken, welke on derwerpen in de tijdelijke Staten- Generaal zullen worden behandeld. Zij zal zich daarbij niet beperken lot het uiterste minimum. De motie-Schouten werd daarna ver worpen met 51 tegen 17 stemmen. Voor stemden de Anti-Rev. en de Katholieken Bajetto en Ruys de Bee- renbrouck. De heer de Wilde (AR) lichtte zijn amendement toe met de strekking de aanvulling van de beide Kamers te doen geschieden overeenkomstig de Kieswet. Het werd verworpen met 53-12 stemmen. De heer Maarseveen (RK) achtte de bepaling dat de voorloopige Staten- Generaal geen veranderingen in de Grondwet kunnen ter hand nemen on juist. Hij vindt, dat de voorloopige Staten-Generaal heel goed een nisft- bindende uitspraak zal kunnen doen. De minister had geen bezwaar te gen schrapping van het artikel. De heer de Wilde stelde voor vóór 1 April 1946 verkiezingen te doen hou den voor de beide Kamers der Sta ten-Generaal op de bij en krachtens de Grondwet voorgeschreven wijze. Het amendement werd verworpen, met 52 tegen 16 stemmen. De heer de Wilde trok zijn amen dement in op art. 6 in verband m$t den uitslag van de stemming over de motie. Het wetsontwerp werd hierna aangenomen met 51 tegen 15 stemmen. Tegen stemmen al leen de Anti-Revolutionairen.

de Stem | 1945 | | pagina 1