fetti Ongeregeldheden op Java VNEN RS De Koningin ontving Eisenhower De situatie op Walcheren Met bloemen werd bij bestrooid il ;n Zn. Irs Ler. es vraagt 5TB0DE. chkapelle Ooggduigeverslag van de Kruisiging? LMAN, iiezelinge. •aszaden AMANEtf- iansteen ;kaert Deblokkeering veilinggelden De kansen voor de dijkdichtingen gunstig. Rumoer om Laval Nieuwe bonnen NAAR \S VAN GENT /RAAQD EEN 1EISJE, Wl-<) In peulvruch- Igersthandel IVRRSE ZAAI- 636—0 ter jelegenheid te GRAAIW |ber te 3 uur ntenaren gratis 850-0 Vlieghere anvang 4 uur TLY BOYS laan vans 6 uwe 1 EECKHOUT 87^ iWBrs HULS"1- 'urd tijdig bij/ LEN: WILPO BEVELANDER RECORD In diverse mftW' voor (ten Zeel- i wij U levereh A AL-JULIANA KUSER ïMKKl® tKl 1 editie voor de provincie zeeland Bllr vvestslngel 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem Dirtdeur: J. A. H. M. van Schundel. Hoofd redacteur J. J. H. A. Bruna; Aig. Zeeuwsch red: w! Grollen, Middelburg; Rayonred, zeeuwsche eilanden: N. J. Karhof, Goes. Rayon* red. Zeeuwsch-Vlaanderen; J. Vermeeren, Huist. Voor God, Koningin en Vaderland No. 281 MAANDAG 8 OCTOBER 1945. Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor uitbet.: f 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. Vorklmring van Mountbatten la wachten r Bij een botsing tusschen pro- en anti- Soekarno betoogers vielen verscheidene doo- den Het radio-station van Batavia werd overvallen en onklaar gemaakt - Britsche troepen namen het bestuur van Batavia over DE TOESTAND op Java nam blijkens een ver traagd Reuterberielit Don derdag een ernstige wen ding aan tengevolge van botsin gen in Batavia, Soerabaja, Poer- wakarta en andere steden tus schen Japansche en nationalis tische elementen eenerzijds en pro-Nederlitndsche en anti-na- tionaiistisel aan den anderen kant. In Batavia werden 8 personen gedood in botsingen tusschen Ja panners en Indoniërs na plunde ringen, die die drie voorafgaande dagen plaats vonden. Uit Soera baja zijn de berichten nog steeds verward. De Jappen zouden het vuur op de nationalisten geopend hebben, hetgeen het sein was voor een opstand, waarbij 100 personen zouden zijn gedood. Andere be richten spreken ook van gevechten in Poerwakarta, de Jappen zouden de spoorlijn hebben afgesneden. Zij zijn er van geallieerde zijde aan herinnerd, dat zij nog steedis ver antwoordelijk zijn voor de hand having van die wetten en de rust in de door de geallieerden overge nomen gebieden. Dr. van Mook zou zich bij Christison er over be klaagd hebben, dat Soekarno zijn belofte niet is nagekomen om de orde en de rust te handhaven. Volgens berichten van Vrijdag hebben Britsche en Britscli Indi sche troepen dien dag het geheele bestuur van Batavia overgenomen. De toestand zou in de laatste uren zijn verbeterd. Britsch-Indiische en Britsche wachten vervingen de Japansche schildwachten bij de meeste van de vitale bedrijven, hoewel die Ja panners nog steeds verantwoorde lijk blijven voor de openbare be drijven zooals de telefooncentrale, de spoorwegen, electriciteitsvoor- zlenlng en de gemeente diensten tot de technische staf van de ge allieercSen is aangekomen. Het radiostation van Batavia werd over valllen door Indoniërs, die twëe zendinstailaties zoo zwaar bescha digden dat ze niet meer gerepa reerd kunnen worden terwijl ze 'n aantal onderdeelen wegvoerden. Vorige week Donderdag overhan digde Soekarno den geallieerden autoriteiten een memorandum, waarin hij verklaarde, diat „Indo nesische nationalisten overal de macht hadden en het geheele land bestuurden". De militaire com mandant. van Batavia, Brigadier King heeft Soekarno en Hatta persoonlijk gezegd niet tevreden te zijn over het gedrag der na tionalisten te Batavia. De par tijleiders zullen verantwoordelijk worden gesteld voor de door hun volgelingen veroorzaakte onlusten, Soekarno beloofde nogmaals de orde te zullen doen handhaven, maar dat de onlusten veroorzaakt werden door een aantal jongeren, die heel moeilijk in de hand te houden zouden zijn. Verklaring Mountbatten OMTRENT dis politiek vaa de geallieerden jegens Soekarno verwacht de corresponded ^«de Daily Maal te Singapore, van ad miraal Mountbatten einde van de week een verklaring. De wiS waarop Soekarno in de gelegenheid is gesteld zijn plannen ten uitvoer te leggen heeft zoo schreef deze correspondent, bij de Nederlanders Weerverwachting. Aanvankelijk zwakke, later toenemende Z.- Westelijke tot Westelijken wind half tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer, in hei „„If. ïan he' 'and houdf „J,!?"" met plaatselijken mist 'gens normale temperatuur INT KOUT Russen bezetten olievelden zoodanige verdenking gewekt, diat slechts een directe verklaring van Mountbatten de oplossing kan brengen. Volgens deze correspondent zal generaal Christison Soekarno niet kunnen erkennen, daar de bevrijde gebieden aan de betrok ken landen zullen worden over gegeven in den toestand, waarin zij voor den oorlog verkeerden. Uit Australië kwa'men berichten, dat vooraanstaande Indonesische nationalisten, o.a. de voorzitter van de nationalistische beweging op Sumatra' en de secretaris van de paria nasional Indonesia en leden van de Psi, die met de Ned. Ind. regeering samenwerken op basis van Koningin Wilhelmina's belofte van '42 naar Iwdië zijn ge reisd om zich bij hun volgelingen te voegen. In Brisbane zijn thans 200 stakende Indonesiërs gearresteerd. Zij zullen op Britsche schepen naar huis worden vervoerd. Uit Amsterdam is de Tarakan vertrokken met 71 IndiëgangeTs, te weten 3 vrouwelijke vrijwilligers en 68 mannelijke leden van de Nica. Uit het Wilhelmoiiakamp te Singapore zijn 600 van die 3000 Ne- derlaradsche gevangenen naar Ba tavia scheep gegaan. ÜEN algemeene vergunning (No. 8) is gegeven om deblokkeering van geblokkeerde rekeningen te ver leenen of crediet te geven voor gi rale betalingen aan veilingen ter zake van via de veiling gekochte groenten, fruit bloembollen en bloemen. Voorts is een algemeene vergun ning (no. 9) gegeven om de geblok keerde rekeningen van veilingen van groenten, fruit, bloembollen en bloe men te deblokkeeren, uitsluitend voor betalingen aan aanvoerder terzake van tot en met 2 October 1945 aange voerde producten. Deze aanvoerders krijgen de hun uit te betalen bedra gen tot en met f 5000 op vrije reke ning geboekt. Van de som waarmee de bedoelde bedragen de f 5000 over schrijden. wordt 50 procent eveneens tct een maximum van f 5000 op vrije rekening geboekt. Het resteerende wordt op girale rekening uitbetaald ■■■■■■■■■■■■■RiRl /HENERAAL EISENHOWER heeft Zaterdag een bezoek aan ons land gebracht, waar hij in den Haag eerst cloor de Koningin ont vangen werd en later te Amster dam door het gemeentebestuur. De generaal deed 6e reis aJs een hulde aan het spoorwegpersoneel per spoor en in een trein, die was samengesteld, uit de privé treinen van Hitler, Goering, Goebbels, en von Ribbentrop. De ontvangst, welke den generaal ten deel viel, was overal overweldigend. Serpen tines en papiersnippers daalden in dien Haag in zijn wagen neer, en fraaie bloemruikers werden er in geworpen. Het was hier een ware triomphtocht, die uitliep in het pa leis van wijlen de Koningin Moe der, waar hij op het bordes door den minister-president werd be groet. De ontvangst van den ge neraal door de Koningin duurde ruim anderhalf uur, daarna ver wek hu, vergezeld van Prins Bern- TAE RUSSEN hebben de olievel- den van Zistersdorf in Oosten rijk bezet en daarmee de oliepro ductie onder hun controle gesteld. Men acht de daardoor geschapen toestand zeer ernstig en ziet er de eerste consequenties in van de mis lukking van de Londensche con ferentie. TN DE AMERIKAANSCHE zone van bezet Duitschland begint het eerste massaproces tegen mas sa-moordenaars: 6 mannen en één voruw. Zij zouden 500 Pool- sche en Russische, arbeiders heb ben vermoord. T^EDERLAND heeft per jaar min 1 stens 3 trillioen (3000 miljard) calorieën aan voedselwaarde te kort of ruim 1 millioen ton tarwe In de bestaande tekorten zal te gemoet worden gekomen door den invoer van ongeveer 800000 ton tarwe, meer dan 50000 ton suiker en 35000 ton vet, aldus luidide in de Ver. Stia'ten uitgegeven rap port, o.m. handelend over den voedseltoestand in ons land. TAE KONINGSKWESTIE heeft in België opnieuw de gemoede ren in beweging gebracht. Een der gevolgen is, dat het op een na belangrijkste ochtend-blad van dien rechtervleugel „Ie Quotidies" ver boden werd. TN JAPAN heeft baron Sjidichara' den post van minister-presi dent aanvaard. Yosjida zou Buit. zaken onder zijn beheer krijgen. TN BEIEREN is een nieuwe regee- ring gevormd. Zij bestaat uit 4 sociaal-demoeraten, 1 lid van de Christ. Sociale Unie, 1 liberaal democraat, 1 communist en 1 on afhankelijke. Drie posten van plaatsvervangende ministers wor den door communisten bezet. TAE TWEEDE KAMER is bijeen geroepen tegen Dinsdag des na middags te een uur. De voorzitter zal aan de Kamer voorstellen in deze vergadering aanstonds aan die orde stellen de beraadslaging over liet wetsont werp houdende regelen omtrent de voorloopige Staten Generaal, tak G.O.i.w. in Nederland heeft het lidmaatschap van de Com munistische pairtij Nederland on- vereenigbaar verklaard met diat van haar gemeenschap op grond van het dooi- de C.N.P. ingenomen standpunt t.a.w. de gebeurtenissen in Indië. Een TOCHT naar de dijkwerken van geteisterd Walcheren is nog lang geen pleizierreisje. Om Westka- pelle en Veere te bezoeken moesten wij gebruik maken van den spoor trein, autobus, dukw, vrachtauto, montagewagen en hoog-aars, waarbij het te land over wegen ging, zoo fan tastisch slecht, dat men al zijn krach ten inspannen moest om niet van het vehikel afgeslingerd te worden, ter wijl men in de natte klei met de voe ten wegglibberde. Ondanks dit alles en 'n beslikt pak kleeren, hebben we geen spijt van de onderneming al was 't alleen maar, omdat we thans met eigen oogen de situatie te Westka- pelle konden opnemen. Het officieele bericht van Water staat is waar geweest. Het sluitgat is geblokkeerd maar nog niet dicht. Rondom de pontons, butles en beton nen lichter, die in het gat gestulpt zitten, kookt het Noordzeewater en Hij weigerde voor het Hof te verschijnen TAE DERDE DAG van het proces tegen Pierre Laval is zeer dra matisch verloopen. Tot tweemaal toe heeft de president van het Hof de zitting geschorst. De eerste maal vanwege wat hij Laval's on beschaamdheid noemde, en de tweede maal nadat Laval gewei gerd had te antwoorden op door den president gestelde vragen be treffende het tweede gedeelte van de tenlastelegging, n.l. verstand houding met den vijand. Toen de president, na Laval's weigering, de eerste getuige voor riep, bleek er geen aanwezig te zijn, waarop de zitting werd geschorst om een ge tuige voor te doen brengen. Nadat de tweede schorsing reeds anderhalf uur geduurd had. werd aan Laval een aanmaning gezon den om weder voor het Hof "te verschijnen, Lava'l weigerde en beklaagde zich schriftelijk over de „beleedigende houding" van de jury tegenover hem en over het Hof die hem z.i. wilde „veroor- deeien, doch niet berechten". Bui ten tegenwoordigheid van Laval werd tenslotte als eerste getuige gehoord de voormalige president van Frankrijk, Albert Lebrun, deze verklaarde o.m. dat Laval hem in 1940 gezegd had den Fransehen bodem niet te verlaten, op straffe van te zullen worden aangeklaagd wegens verraad en desertie. Na Lebrun's getuigenis werd de zitting verdaagd. TN JAPAN zal het sjintoisme, waaraan de vergoddelijking vam den keizer en de voorouderveree- ring verbonden zijn, in zijn kwa liteit van staatsgodsdienst war den afgeschaft. verzet vam liet Ned. volk, waar tegen Hitler het moest afleggen. Geroofde goederen komen snel. nrïJDENS zijn bezoek aan de Amerikaansche ambassade in den Haag heeft generaal Eisenho wer tegenover leden jan de Ame rikaansche militaire missie in Ne derland, alsmede pers ver tegen woor digers, verklaard, dat hy onmid dellijk na zijn terugkeer in Duitsch land alles in het werk zal stellen om de door de Duitsehers geroofde Nederlandsche goederen zoo snel mogelijk naar ons land te doen terugkeeren. werd, was de ontvangst door de bevolking overweldigend. Een groot aantal prominente figuren uit bur gerlijke en militaire kringen en uit die der geestelijkheid was hier aanwezig, o.m. den G. G. van Ned, Indiië. Den generaal werd den Hitier niet dood? TN EEN klaarde hard, cbe hem in den Haag reeds gouden medaille der stad Amster- aan het station ontvangen had en dam. met oorkonde, aangeboden, ciSrt Sehermerhorn naar Am- Lt. Gen. Bedel1 Smith, drie Eisen- rvS^u- hower vergezelde, verkreeg den f nier waai* hij door bur ge- zilveren medaille, eester de Boer begroet en in het Generaal Eisenhower bracht in aieis op den Dam ontvangen een kort speechje hulde aan het PERSGESPFEK ver- generaal Eisenhower langen tijd geloofd te hebben, dat Hitier dood was, maar door ver schillende bewijzen, die hiertegen zijn ingebracht te zijn gaan twij felen. In Washington hecht men aan deze verklaring groote waar- de, omdat men niet gelooft, dat Eisenhower iets dergelijks zou heb ben gezegd zonder ernstige rede nen. vindt nog 'n uitweg naar zee of naar land, al naar gelang het eb oi vloed is Dag en nacht wordt gewerkt door honderden menschen; de basaltblok ken worden bij tonnen (vierduizend ton per week) gestort; zandzakken in eindelooze rijen worden aangedragen voor de borstweringen, doch keer op keert wint het geweld der wateren, het weer van den mensch, totdat de ze eindelijk triomfeert over de zee. Met verbeten inspanning zagen we hier allen aan den gang, dijkwerkers, technisch personeel, de mannen der zandzuigers, kranen en sleepbooten. Gesproken wordt er bijna niet; al leen klinken hier en daar de bevelen van de opzichters. Zoo beseffen we wol, dat de West- kapelsche inlaagdijlc dicht komt, al kan het nog even duren. Te Veere is 't gat dat ruim 1 kilo meter breed was, ingekrompen tot 160 meter. Hier, waar men minder met do woestheid der golven te kampen heeft, legt men meteen den defini tieven dijk, al is het een flink eind van den ouden dijk verwijderd. Hier werken slechts 'n 150 món. omdat men meer dan te Westkapelle met zwaar materiaal kan manoeuvreeren, zoodat men toch snel opschiet. Eind van de ze maand hoopt men ook het sluit gat, waarin de drempel reeds werd aangebracht dicht te hebben. Ook bij Rammekens wordt goede voortgang gemaakt en zoo is de kans zeer groot, dat wat eerst bijna on mogelijk leek Walcheren toch dit ar nog op de zee wordt herwonnen. De heer Metselaar, onze gids ver telde nog, dat niet minder dan 3206 menschen aan de dakdichtingen wer ken, wat 600 meer is, dan men aan vankelijk had geraamd. Behalve Wal- chenaren zijn er ook honderden vak lui van elders aan den slag, die vee van hun gezinnen en barakken in nissenhutten moeten wonen, maar dat offer brengen in het blij besef een grootsch werk te volvoeren. Belangrijke vondst bij Jeruzalem A RABIEREN hebben even bui- ten Jeruzalem op den weg naar Bethlehem in een gewelf 'mi aantal geschriften in goed lees baar g^rieksch, gevonden, welke een ooggetuigeversiag zouden be vatten van Christus' dood aan 't kruis. De geschriften zijn onderzocht door de school voor oudheidkunde aan de Joodsche Universiteit, waar prof. Sukenik den correspondent van de Daily Herald mededeelde, dat hiermede een belangrijke ont dekking was gedaan. Archeologen van de Hebréeuwsche universiteit ontdekten den naam van Jezus onder de opschriften op urnen, die in een kelder gevonden werden. Waarschijnlijk zijn het opschriften van ooggetuigen der kruisiging. De urnen leveren waarschijnlijk ,,de oudste archeologische getuigenis van het Christendom" zoo deelden de ar cheologen mee. De opschriften zijn nog niet volledig vertaald. De Hebreeën, die Jezus volgden, Pontius Pilatus aanklaagden en de kruisiging van Christus bejammer den, hebben zoo wordt aangeno men opschriften in den kelder ach tergelaten. Professor Soekenik, di recteur van de oudheidkundige afdee- ling aan de Hebreeuwsche universiteit deelde mee, dat aardewerk, lampen, en kruiken met urnen gevonden wer den. Zij zijn overgebracht naar het museum van Joodsche oudheidkunde voor nader onderzoek. Hij voegde er aan toe, dat er een volledige verkla ring zal worden uitgegeven, zoodra de opschriften vertaald zijn. Op het oogenblik is het alleen mo gelijk te zeggen, dat de opschriften op de urnen afkomstig zijn uit de pe riode, onmiddellijk aan de vernieling van den tweede tempel in het jaar 70 van de Christelijke tijdrekening voorafgaande. De Hebreeuwsche en Arameesche opschriften vermelden bekende na men als Miriam, Simeon, Mattheus. De Grieksche opschriften en de zich daarnaast bevindende symbolen be vatten verwijzingen naar het Chris tendom en naar alle waarschijnlijk heid ook naar de kruisiging. f SCHOENREPARATIE. Bon 736 van de bonkaarten 511 is met inga'ng van 7 October gel dig verklaard voor het 'doen repa- reeren van schoenen met een hoe veelheid leer van 50 gram per bon.

de Stem | 1945 | | pagina 1