z De „Dinteloord' herrezen Stad en Land Kardinaal van Roey en de Duitscfie bezetiers Overwinningsparade le BERLIJN De geldzuivering te Goes Aanvulling tot f 100.- niwgfild Zender Lopik 7 Oct. In gebruik 'n Slechte campagne in zicht GENERAAL WINKELMAN verlaat den dienst EVEN DAGEN na den verra- eerlijken aanval op België VaStbCradd! 00 £16 DFCS trokken de Duitschers Meche- r jen binnen en nam Generaal Maj. fp/ipn allp Awinflglanff ti Criebbel bezit van de stad. Na en- UWIIIB«la»UI| kele dagen geheel van de buiten- ■wereld te zijn afgesloten geweest (bij gebrek aan electriciteit hoorde men ook niets over de radio), ver nam Kardinaal van Roey op 28 Mei over Radio Parijs, dat het Belgische leger den strijd had opgegeven en dat de koning zich met zijn troepen had overgegeven aan den tü.-nd. Daarmee begon voor Kardinaal v. Roey een moeilijke tijd, daar hij als hoofd der katholieke kerk in België nu voor de vrijheid en de rechten zijner landgenooten zou hebben op te komen. Alle Belgen van middelbaren leeftijd herinner den zich nog de vorige Duitsche bezetting van 1914-1918 en ze koes terden zeker nu geen bijzondere verwachtingen. Maar evenals toen Kardinaal Mercier de Duitschers weerstond, zoo werd nu Kardinaal van Roey de ziel van het verzet. Persoonlijk nam hij een zeer ge reserveerde houding aan; hoewel hij gedwongen was, officieele rela ties te onderhouden met de Duit- zche autoriteiten, heeft hij nimmer persoonlijk Gen. v. Palkenhausen ontmoet, noch zijn opvolger Gau leiter Grohe. IV eerste maanden drongen zich vele problemen op aan den Kardinaal, die verband hielden met de gevolgen der invasie. In zijn eigen diocees waren 19 kerken totaal verwoest, meer dan 30 waren grootendeels een ruine; ontstellend groot was het aantal Belgen, die van huis waren verdreven. In Juli 1940 schatte de minister-president hun aantal op twee millioen. De Kardinaal zond toen kan. Gardjjn naar Frankrijk om de repatrieering der jonge Belgen te organiseeren. Toen kwam de eerste moeilijkheid. De Duitschers verordenden, dat geen Belg, die het land verlaten had, zijn beroep opnieuw kon uit oefenen zonder toestemming. Zij verklaarden dit ook van toepassing op de leerkrachten der Leu- vensche universiteit. In October maakte de Kardinaal Gen. v. Fal- kenhausen erop attent, dat de Leuvensche Hoogesehool een wije universiteit was onder toezicht van den H. Stoel. Den 7en Nov. ontving de universiteit het verzoek, Duit sche professoren in de gelegenheid te stellen, lessen te geven. Vier da gen later ontving de Generaal het volgende antwoord van den Rector der universiteit: Hoewel wü erkennen, dat het 1 van groote waarde is, universi- teitsprofessorew uit te wisselen, ben ik overtuigd, dat wij dit moe ten uitstellen tot gelukkiger tij den. ais onze nationale grenzen, evenals vóór den oorlog, open zul len staan voor een hechte samen werking met verschillende vol keren." Ec-n volgende moeilijkheid kwam var- den kant der Protestantsche Duitsche legeraalmoezeniers, die evenals in 1914 de katholieke ker ken wilden gebruiken voor htm godsdienstige plechtigheden. De Kardinaal weigerde dit en moti veerde zijn antwoord met erop te wijzen, dat de kerkelijke wetgeving dit verbood en dat de godsdien stige gevoelens van het Belgische volk bovendien pijnlijk hierdoor zouden worden getroffen. Toen 't toch in enkele kerken gebeurde, protesteerde de Kardinaal onmid dellijk en verordende in de betrok ken kerken een dienst om eerher stel te brengen. Voortaan werden geen kerken meer in beslag geno men. Een openlijke erkenning van de onwrikbare houding van de bis schoppen en priesters van België sprak ook uit de manier, waarop de Duitsch-gezinde Belgische pers organen o.a. Leon Degrelle in Le Pays Reel tegen hen uitvoe ren. Ziehier een kort staaltje daa— van.; „Eminentie en Excellenties, wij zullen zonder den minsten schroom allen verpletteren, die den voor uitgang van onze natie in den weg staan. Als we het niet op fatsoen lijke manier kunnen, dan zullen we het doen zonder eenige aanspraak op fatsoen te maken, om het even wat uw purper of hooge waardig heid daarover moge denken" "Maannate de oorlog voortschreed werden de moeilijkheden groo- ter en nimmer schroomde de Kar dinaal voor de rechten der Belgen op te komen. Zoo verzette hij zich fel tegen het wegvoeren der Bel gische arbeiders en herinnerde er aan, hoe het in den oorlog van 1914 allerwegen afkeuring had gevon den. De Duitsche overheid evenwel liet hem weten, dat Duitschland streed voor de Europeesche bescha ving, waarop de Kardinaal op 5 Juni 1942 het volgende meesterlijke antwoord zond: „Op de eerste plaats spreekt gij over onze houding tegenover Duitschlands oorlog met Rusland. Gij verwijt ons, dat de Belgische Bisschoppen gezwegen hebben, ter wijl Duitschland al zjjn krachten inzet in den strijd tegen het Bolsje wisme en volgens u zou dit een strijd zijn voor de beschaving van Europa en voor het Christendom.. Toch is ons zwijgen zeer verklaar baar. Ais katholieke bisschoppen vragen we ons af, wat een even- tueele overwinning van Duitsch land zou beteekenen voor de katho lieke Kerk en voor het Christen dom in Europa en dientengevolge in Nog eens niet zuiver /\NS STUKJE „Nog niet zuiver" heeft eenige reactie verwekt. Men verzekert ons, dat de door onzen abonné bedoelde persoon zich als -Roode-Kruisleider zeer actief heeft betoond. Hij is daar van trouwens reeds vanaf 1914 lid en deed er veel en belangrijk werk voor. We vermelden dit gaarne. Doch wat de houding van het bioscoopwezen in het alge meen tijdens de bezetting betreft, verwijzen we naar de duidelijke uitspraak van Minister van der Leeuw. België. Wanneer we de dertig Kar dinalen, Aartsbisschoppen en Bis schoppen van Duitschland en hun gemeenschappelijk schrijven, geda teerd 26 Juni 1941 in Fulda, open lijk hooren verklaren: Het gaat om het zijn of niet-zijn van het Chris tendom en van de Kerk in Duitsch land; wanneer veelvuldige documen ten van Duitsche bisschoppen ons voortdurend hun doodelijke vrees uitdrukken omtrent de toekomst van het Katholicisme en het Christelijk geloof in hun eigen land, dan is het eenvoudig vanzelfsprekend, dat wij hun vrees en hun opvattingen zou den deelen." Deze brief werd bekend bij de be volking. zeer tot misnoegen van de Duitsche autoriteiten. Generaal Reeder dreigde een groote boete op te leggen aan de bisschoppen. Kar dinaal van Roey antwoorde in een brief van 11 Juni 1942, dat aange zien de bisschoppen geen hulpbron nen bezaten om deze boete te vol doen, zij een beroep zouden moeten doen op de vrijgevigheid van de Belgische katholieken en dat daar door de maatregelen bekend zouden worden, die de Duitsche bezetters namen tegen de hiërarchie. Er werd over deze boete toen niets meer vernomen. K*"ET INGANG van Zondag 7 Oc- tober a.s. zal ook dë tweede groote Nederlandsche omroepzen- der te Lopik In gebruik genomen worden. Het ligt in de bedoeling de zen zender in te schakelen den ge- heelen Zondag, des Zaterdags van 2 uur 's middags en op alle andere werkdagen van 6 uur 's avonds tot aan de sluiting. Getracht wordt ook de stem van Nederland In den aether weder over de geheele wereld te doen hooren. VIER legers E'EN VERSLAGGEVER van de „Nieuwe Standaard" woonde in Berlijn de parade bij, welke ge houden werd ter gelegenheid van de overwinning op Japan. H.J maakt daarbij merkwaardige vergelijkin gen. AA AARSCHALK Zjoekov treedt aan in een prachtige donker blauwe uniform die stijf staat van de decoraties. Naast hem komt wat later de knokige cowboygestalte staan van Patton. Ter linkerzijde van Zjoekov plaatst, zich nu Ro bertson met den gedistingeerden chic den Britschen officieren eigen. En tenslotte is er nog de Beau- chesne, levende reclame voor de kwaliteit, van Bordeaux en Bour gogne, die Koenig vervangt. Het défilé kan beginnen. ..Victory on Japandat moet toch in het teeken staan van Ame rika" dachten wij bij onszelf. Doch daar dreunt reeds de tred der Sov- jet-infanterie. Schouder aan schou der. hermetisch aaneengesloten, Hotel Kaiserhof was eens het verblijf tan vele vorsten «ie Berlijn bezochten en hier regelmatig hun intrek namen. Voor Hitier aan tie macht kwam, had hij zijn hoofdkwartier in dit hotel gevestigd. Het aan deze periode gewijde boek van Goebbels voerde tot titel „Vom Raiserhof zum JReirhskanzlei". (Photo Keystone) met gevelde bajonetten marcheert zü ten aanval met een doffen, ver snelden balve-ganzenpas. Waardi ge opvolgster van de infanterie die zij in de steppe overwon maar zonder de „eingebildete" overdrijving die naar de nederlaag leidt. Over Hitler's Ost-West Axe golft de eindelooze eentonigheid tan de boottrekkers van de Wolga: dreunt op het rhythme van den „Marsch van Stalingrad", gesacca- deerd als het geluid van een loco motief die op dreef komt, een men- schelijke pletrol van Europeesche en Aziatische koppenrijen. symbool van den smeltkroes van 34 volkeren en 175 millioen menschen die schuimend kookt en overkookt on der de rijzende Sovjetster. Daar zijn de Fransehen. Witte handschoenen, witte beenkappen, nerveuze trippelpfts: een militair dansfeest. Wie geen macht heeft, heeft gracie. Daar zijn de Britten, de ellen lange Guards. Het rhythme van 't défilé wordt omgegooid. Traag en satig. met voorzichtig glijdenden pas. geluidloos bijna bij de ge dempte muziek van een quasi-reli- gieuse hymne, trekken zij voorbij als een processie En daar zijn de Yanks, de groo te overwinnaars van den dag. Non chalant en sportief stappen de athleten van de 82ste Airborne-di vision voorbij. Overbodig indruk te maken: zij weten wat zij waard zijn. welke wapens zij bezitten. Het eerste bedrijf is gedaan Het tweede is gelijk aan het eerste maar omgekeerd. Enkele Amerikaansche halfzware tanks, gevolgd door pantserauto's. Dan Engelsche en Fransche. precies de zelfde ze komen immers uit de zelfde fabriek met andere wim pels. En dan.... dan komt aan den Brandenburgschen triomfboog in een donkerwolk van stof en rook, een monstergevaarte te voorschijn. Vijf en zeventig Stalin-tanks van. 75 ton met gesloten geschuttorens en kanonloopen ais van een kruiser, gedreven door pruttelende, rooken- de en stinkende dieselmotoren, stui ven voorbjj ter eere van de Ameri kaansche overwinning op Japan. Af ET DEN HEER v. Bommel van Vloten, den voorzitter van de bekende suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat, hadden we een on derhoud over de herrüzing van 't machtige complex dat in najaar '44 zoo zwaar gehavend werd door oor logsgeweld. Mc-n zal zich nog herinneren, dat de Duitschers, na hun tijdelijke in zinking in September, een nieuwe verdedigingslinie aanlegden bij de Mark, waarop zij teruggetrokken wa ren. Stampersgat kwam daardoor In de vuurlinie te liggen en in October ont wikkelden zich daar hardnekkige ge vechten. Op het terrein van de Dinteloord stelden de Duitschers hun lichte ar tillerie op, wat door de geallieerden al heel spoedig werd waargenomen, evenals het feit, dat de fabriek zelve een nieuw steunpunt was van hun vijand. Twee dagen lang lag daarop het fa briekscomplex onder granaatvuur, terwijl de Typhoons, van de lucht uit, voor een extra beurt zorgden. De schade die teweeggebracht werd aan Van oude kousen en zure druiven. HET BANKPERSONEEL heeft een ongemakkelijk werk achter den rug in Goes, ook al werd het vrien delijk en bereidvaardig gesteund door de Unie van vrouwelijke vrijwilligers, die haar leden briefjes liet tellen tot hun vingers zwart zagen. Drommen van opgejaagde bezitters en bezitsters hebben zich verdrongen bij de loketten, om hun resultaten van jarenlang sparen af te staan te gen 'n onaanzienlijk bewijsje. Men schen. die men geen cent crediet zou gegeven hebben jongleerden met hon derden en duizenden en menig „dui tendiefje", dat de oude kous met duizend voorzorgen had verstopt, moest zijn geheim nu prijsgeven aan tientallen wreede oogen, die critisch de briefjes, welke reeds lang aan den omloop waren onttrokken, bekeken. Naar verluidt zou Goes de gemeen te zijn, waar onlangs naar verhouding de meeste briefjes van honderd in geleverd zijn en wanneer men de postzakken ander waarde-papier be kijkt, welke stom in de bankgebou wen liggen opgestapeld, gaat men het inderdaad gelooven'n Week lang regende het millioenen en het drup pelt nog duizenden na. Razende weldoeners "IfREEMDE DINGEN gebeuren. Zoo vonden geestelijken in hun offer en soms ook in hun brievenbussen briefjes van 500.— en 1000 welke onbekende weldoeners erin hebben gestopt, maar waar ook de nieuwe eigenaars geen cent beter van worden, daar ze alleen nog, waarde hebben voor degenen, die bewijzen kunnen, dat ze die biljetten sinds 1942 in hun bezit hebben. Levendig werd direct, na de uit gifte van Lieftincks tientje te Goes gescharreld met het nieuwe bank papier. Zwarte Pleten gaven er grif net tienvoudige voor in oud papier. Vlak vóór de zuivering beleefde Goes een kleine invasie van zwart handelaars, die met gevulde porte feuilles en leege kotters uit het Noorden en uit Z. VI. kwamen op dagen, om alles op te koopen wat er nog te bekomen was. Zelfs boek winkels waren niet veilig voor de heeren en één trok naar Rotterdam terug met een on-ingepakt hobbel paard Daardoor is het wel te be grijpen. dat vele winkeliers, het wei nige wat ze nog hadden, veilig stel den voor dit janhagel en pas nieuwe en betergevulde étalages maakten toen het oude papier niet meer behoefde ge-accepteerd te worden. Typisch was nog de snel vermin derde aanvoer aan de Goessche vei ling, waardoor fruit en zelfs aardap pels opeens schaarsch werden. Ook dit euvel is thans verholpen en voor het eerst sinds 'n jaar zag men j.l. Zaterdag weer druiven in de Goessche fruitwinkels. Thans helaas voor velen toch onbereikbaar en dus te zuur de gebouwen was natuurlijk zeer aan zienlijk en liep in de tonnen. Daken waren weggerukt; muren ingestort, alle ruiten in totaal 10.000 m2 versplintert en alleen het zg. Pulp- huis had 50 treffers van granaten ge kregen. De ravage welke men vond wat ontzaggelijk, doch het bleek gelukkig dra, dat de vitale deelen der fabriek nog intact waren. De directeur, de heer van Mal- land, heeft, gesteund door het personeel, waaraan elke arbeids- schuwheid vreemd was, zich direct alle moeite getroost tot herbouw v&m het complex en slaagde daar in zoo goed, dat de fabriek de nieuwe campagne weer kan begin nen en dat bijna alle sporen van de verwoesting uitgewischt zijn. Veel voordeel had men bij dit herstel van de eigen werkplaats. Over de komende suikerbieten campagne moest de heer van Vlo ten minder optimistische klanken laten hooren. Niet alleen ligt het suikergewicht van de bieten een 20 procent lager dan anders, maar de opbrengst van den geheelen bietenoogst is zóó ge ring. dat de suikerproductie in haar geheel dus van alle gewesten sa- men slechts 25 procent van nor male jaren zal bedragen. Wanneer I de regeering dan ook niet op flinke j schaal aan het importeeren van J suiker was, zou ons suikerrantsoen met stukken omlaag gaan. Niet alle suikerfabrieken zul len ditmaal aan de campagne mee doen. Ingeschakeld zijn, behalve de Dinteloord, de twee suikerfabrie ken te Sas van Gent, die te Roo sendaal, Breda, Oud-Beyerland, Halfweg en Groningen. De fabrie ken te Steenbergen, Zevenbergen en Puttershoek de laatste twee hebben veel geleden vallen dit maal uit. In een aan de leden van de Din teloord gezonden verslag lazen we nog de volgende hoopvolle pas sage; Het bestuur heeft de overtui ging dat, hoezeer onze fabriek ook door de oorlogshandelingen getrof fen moge zijn, de gevolgen daarvan overwonnen zullen worden en dat wat de betalingscapaciteit betreft, de positie van de Dinteloord daar door niet zal worden aangetast. yij die geen f 100 op hun geld- kaart, volmacht of kwitantie hebben ingeleverd en die geen te goed van vroegeren datum bij het door hen of door hun bedrijf ge kozen inleveringskantoor hebben, zuilen voor de Uitbetaling van con tanten in nieuw geld aanvulling tot f 100 kunnen krijgen. Het ministe rie va Financiën deelt hierover mee dat krachtens de tweede aanvul- lingsbe.schikking bij de beschikking deblokkeering de bepaling in acht moet worden genomen, dat de be trokkene zich in het tijdvak van 8 tot en met 13 Oct. moet vervoegen bij de instelling, waar hij nog een tegoed van vroegeren datum heeft. Het ministerie van Financiën neemt maatregelen, opdat de hou ders van motorrijtuigen, die mo menteel niet in staat zijn de mo torrijtuigenbelasting i wegenbelas ting) over een per 1 Oct. beginnen de periode te voldoen, bij een con trole op den weg daarvan geen na- deelige gevolgen ondervinden. GENERAAL Winkelman, in de Meidagen van 1940 opperbevel hebber van Land- en Zeemacht, verlaat, naar het Alg. Handelsblad mededeelt, heden den actieven dienst. K.A. en ACTIE ,yOOR GOD" Gemeld wordt, dat het Secreta riaat van de Actie „Voor God" (Mr. A. Diepenbrock pr. Postbus 2, Heemstede) tevens zal fungeeren als Nationaal Secretariaat van de Katholieke Actie in Nederland. De verhouding der Actie „Voor Godtot de Katholieke Actie in Nederland, welker werkzaamheden in vele opzichten samenvallen, zal in overleg tusschen de nationale leiding der K A. en'het Comité „Voor God" nader worden vastge steld. Degenen die ingevolge den oproep om geldelijken steun reeds otterden voor de heroprichting van de Actie „Voor God" en zij die dit nog zullen doen, kunnen ervan over tuigd zijn dat hun bijdragen ge heel zullen worden besteed in over eenstemming met het werk der Actie „Voor God" en de actueele doelstelling der Katholieke Actie: den geestelijken wederopbouw van ons vaderland. MR. DR. MES OVER DE R.K. STAATSPARTIJ Maandagavond heeft mr. dr. Mes voor de afd. Goes der R.K. Staats partij, een belangrijke rede gehou den over de herrezen kath. poli tieke organisatie. Twee kwesties staan thans op den voorgrond, in de eerste plaats die der politieke vorming en in de tweede p'r.ats die van het. electorale werk. Over de eerste vraag is geen strijd. Ieder beseft dat waar de politieke voorlichting broodnoodig is, de ka tholieken een vormingsinstituut niet kunnen missen. De tweede vraag is door de R. K. Siaarspartij nog niet beslissend beant woord. Of de Staatspartij direct aan het verkiezingswerk moet deelnemen, heeft het bestuur niet als een uitge maakte zaak aan de leden willen voor leggen. Het stelde er meer prijs op dit breed tc behandelen en samen te be kijken. Vandaar ook dat het Cen trum voor staatkundige vorming in het leven werd geroepen, dat behalve aan leden der Staatspartij, ook aan andere katholieken gastvrijheid biedt. In dit verband wees spr. er op dat het lidmaatschap der Staatspartij geen geloofskwestie is en dat men af wijkende meeningen zal hebben te respecteeren. Intusschen, vervolgde spr., is de viaag of wij zelfstandig de verkiezin gen moeten ingaan, voor vele katho-

de Stem | 1945 | | pagina 2