NEN De natuurlijke roeping Schaduw over de haven van Terneuzen en van de vrouw 15, Goes Mreau EG 54 utoor IERT kapelle MEIN E lil. i Zn. Regelenden arbeid van mgr. Frencken TELEURSTELLINGEN Goed voor één trein Blijft hulp achterwege? DE ZWARE PIJP VAN ZWARTE PIET K off Se n (uitgezonderd in van 14-16 u, BRANDTURP irhoogde loonen de verhoogde i de prijzen liet op het be- ald blijven. Zij verhoogd. Om bruikei niet te in gedeelte del ingen door een weg^ ten be- per eenheid, voor persturf turf soorten 451 kon daardoor 56 voor bagger- urf, f 1.24 voor irf, f ï.oi voor eerde tui f en produceerd in Zuid-Holland. tu tgen 987-0 wordt het U ïgifte te doen t gedane aan- riijk vervolgd erzicht gereed len op 1 Sep- 26 Sept. 1945 Dat is in Uw 2-0 G. HULST CJ leveren: J liana r kogge tei. 3 tijdig bij: i OE BESTBL- - JU BILE HE. end, HULgL 1 531-0 'EtLVKK H- rsthandel KSE 7.AAI- 536-o Oar.iten I terrogge Pet- nelb. N.A.K 934-0 934-0 EDITIE VOOR de provincie zeeland ril Westtlngel 75, Goes; Dubbele neor t 8 riu^r Deze courant wordt op last van t Militair c*ezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem' Diri.'ieur: J A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen. Middelburg: Rayonred. Zeeuwsche eilanden: N. J. Karhof, Goes. Rayori- red. Zeeuwsch-Vlaanderen: J. Vermeeren. Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland N» 277 ZATERDAG 39 SEPTEMBER 1945 Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst: Mr Dr A. J .J M. Mes; Mr. H. B L. de Rechter; Mr Dr c J M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn prijs bij voor- ultbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent Onxo meisjes over de tong DE MEISJES willen wel wer ken, maar keeren zich af van het huishoudelijk werk, schreven wij in ons eerste artikel. De verklaring is meervoudig. Op merkenswaard is vooreerst de wei nige belangstelling, die de werk geefsters en met haar heur kinde ren voor dezen arbeid toonen. Het gevolg is, dat het verheffende ele ment. dat aan eiken arbeid eigen is en dus ook aan die welke „de verpleging" raakt van de kiemcellen van onze maatschappij, bedolven ge 'raakt onder het gevoel van slavin eener familie te zijn. De mensche- lyke waardigheid in het algemeen en de persoonlijkheid van de huis houdelijke hulp geraakt daardoor in zoo ernstige mate in het gedrang, dac met de beide genoemde groot heden de draagster er van in de persoon van de hulp uit het bereik der werkgeefster vlucht. Terloops moge hieraan toege voegd worden, dat het „Bredasche meisje" ongelijk heeft als zy huis houdelijk werk saai, zenuwachtig en Zorgelijk noemt, want wat is tenslotte interessanter en ook be langrijker: een schroefje te zijn van het vliegwiel van een meer of minder onbekend bedrijf, waarvan men ternauwernood de eeonoml- scae beteekenis voor de maat schappij kent, laat staan de soeiale, dan wel mede-arbeidster te zijn in dat complete maatschappijtje dat gezin heet en waarvan liet wel en wee van heel onze samenleving af hangt, Een schrijfmachine plus ty piste kun tenslotte „weggevorderd" of „weggeorganiseerd" worden, zon der dat mensch en maatschappij ziell ethisch ook maar een cent armer zullen voelen. Ondermijn echter het gezin en heel het menschdom vervalt tot de lieidensche slavernij van eeuwen geleden. En wat dat zeggen wil, valt af te leiden uit zoo menigen brief van St. Paulus, die wij 's Zondags tijdens de voorlezing van het epis tel in de kerk hooren. Huishoudelijk werk is niet saai, het is integendeel vol waarachtig leven. Om 't echter te kunnen aanvoelen, moet men -zich los weten te maken van de jacht op en de lust tot avonturen, die liet menschdom van deze dagen bezielt. rte schuld van het verval, als wij U dat groote woord nu eens mo gen gebruiken, mag intusschen niet uitsluitend gezocht worden bü de werkgeefsters en werkneemsters, wier gezichtsveld verduisterd is ge worden door scheef gegroeide op vattingen. Z;j schuilt op menig an der gebied. Neem bijvoorbeeld onze scholen. Gedurende tientallen jaren neemt daar het aantai lesuren ln rekenen, schrijven en lezen, in de talen en de wiskunde steeds toe. En het gevolg is waarlijk verbluf fend genoeg. Groot en klein bezit een geleerdheid, waar men respect voor mag hebben, maar wat deed men op aan nuttige, aan huishou delijke kennis, die orde schept in de besloten gezinsgemeenschap en re gelmaat en nog zoo menig ander goeds? Het zou waarlijk geen overbodige luxe zijn, als de school programma's weer eenigeti tijd konden besteden aan huishoud kundige lessen, ook die van de mid delbare scholen. UTat doet de overheid ten bate van het gezin? zy steunt leger en vloot, uiteraard, zij maakte een behoorlijke salarisregeling, zorgde ook voor de vrouwelyke hulpkrach ten voor kleedmg en onderdak maar wat deed zy voor het meisie' dat zich in dienst wil stellen van het huishouden! Er zyn en hier komen wy in het vaarwater van het Bredasche meisje geen re- Heden zon onder 18,23 uur, aan op 23.44 uur. Zondag zon op 6.38 uur, zon onder 18,21 uur, maan onder 16.33 uur. Maandag zon op 6.39 uur. WeerverwachtingWisselen-1 de bewolking, afnemend buiig, Koel. Zwakke, aan de kust ma tige wind tusschen n. w. en west. gelingen omtrent arbeidsverhou dingen en arbeidstijden, er zijn geen speciale opleidingen. En toch zou dit alles geen luxe zijn om tot gezonde toestanden te geraken. T"Je toestanden in duizenden gezin- nen zijn niet in orde. Hoe kun nen wij herstel bewerkstelligen Wij legden deze vraag eens voor aan Mgr. Frencken, den directeur van de E.K.-Beweging in ons bis dom en expert op het onderwerpe- lijk gebiel. Zijn antwoord is kort en krachtig: er moet een goede op leiding komen voor de meisjes, die haar krachten willen wijden aan huisgezin, een internaat dat zoowel theoretisch als practisch werkt. De helft van den dag zou er les gege ven moeten worden, de andere helft gevuld „piet het jverk in het gezin, Daarbij moet voorop staan, dat de persoon er niet is om den arbeid te dienen, maar omgekeerd. In haar taak moet de hulp een middel vin den om als mensch hooger te stij gen. Dit plan wil ik uitvoeren, zoo dra Bouvigne weer vrij komt, ver klaarde Monseigneur ons. Hopen wij, dat zulks spoedig zal zjjn. Naast deze opleiding moet er in elke plaats een „centrale voor te werkstelling" komen, vanwaar de meisjes worden uitgezonden, het zij als dagmeisje, hetzy als hulp voor dag en nacht. De dagmeisjes zouden in die cen trale dan tegelijkertijd een gelegen heid vinden om er 's avonds in eigen milieu terug te keeren. Voor hun ouders zou dat tevens een bron van gerustheid vormen, om dat zij weten waar hun kinderen dan vertoeven, Pot zoover Mgr. Frencken. Wij be- -*■ hoeven er nog slechts een enkel woord aan toe te voegen. Ei* is 'n af gekeerd heid waar te nemen van de meisjes t.a.v. het huishoudelijk werk. Het publiek beklaagd zich en de overheid is geneigd de klacht te ondersteunen Natuurlijk zijn de meisjes zelf niet geheel vrij te plei ten, maar in menig geval ligt de oorzaak bij de andere party. Moei lijkheden zijn echter weg te nemen zoodra men ze kent en na het voor gaande zal er by menigeen klaar heid zijn ontstaan over wat in hoofden en harten van het wer kende meisje leeft en behalve dat, ook over hetgeen leidende klingen als die van Mgr. Frencken beweegt. Wellicht ziet de overheid, hetzij landelyk, hetzij plaatselijk daarin een aanleiding om eens contact op te nemen met Mgr. Frencken. Meer in het bijzonder voor Breda, als zetel *van de katholieke meisjesbe weging. zou er aanleiding toe kun nen zyn. Het contact met de daar uit voortvloeiende gevolgen, bv. in den vorm van materieelen steun, moge de eerste steen zyn in den geestelijken opbouw van ons vader land. Van de meis jes verwachten wij overigens 'n herlevende be langstelling voor de taak, die of men hoog of laag is tenslot te beantwoordt aan de natuur lijke bestem ming van de vrouw. Voor rekening van de Ned. re geering zyn met het Amerikaan- sche stoomschip „Mexican" te Rotterdam aan gekomen 658 paarden, be stemd voor de landbouwbedrij - ven in ons land oooooooooooooooooooooo "T|E MINISTERS van Buitenland- U sche Zaken der vijf groote mogendheden zijn nu bijna drie weken bijeen geweest, om aller lei vredesverdragen voor te berei den. Maar als ze een kwestie op vatten, bleek die zoo netelig en brandend te zijn, dat ze haar maar lieten vallen, om een andere ter hand te nemen, waarna hetzelfde gebeurde. En zoo verstreek er dan dag na dag zonderdat er iets beslist werd. In November zal men maar weer eenskijken, of de toe standen en denkbeelden dan be ter rijp zijn. Doch onderhand dreigt, dat met allerlei eenzijdige, voldongen oplossingen de bespre king ervan straks overbodig wordt gemaakt. Of men wil of niet, er staat telkens een Angelsaksisch blok tegenover een Russisch blok. Terwijl de homogeniteit in dit Angelsaksische blok ook lang niet meer dat is, wat ze was tijdens het schitterende samenspel van Roosevelt en Churchill. De plotse linge opzegging van de leen- en pachtwet, het^verkondigen van een opodistische meening inzake de emigratie van Joden naar Pales tina, waardoor de Britsche regee ring in groote ongelegenheid is gebracht, het erkennen van de voorloopige Hongaarsche regeering zonder dat Engeland daartoe nog over wil gaan, het zijn daden van Truman en de Amerikaanschei'e- geering, welke een schaduw wer pen op de Angelsaksische solida riteit. Al met al zijn we nog lang niet aan het scheppen van een echte nieuwe wereldorde toe. oooooooooooooooooooooo r)E VORIGE WEEK is een Die- seltrein, die te Arnhem, geheel bezet met passagiers, voor vertrek gereed stond, plotseling door een Engelsche filmgroep gerequireerci ten behoeve van opnemingen voor een film, die over oen strijd bij Arnhem wordt vervaardigd. Blijk baar om een en ander zoo realis tisch mogelijk te maken, gal men den trein aan de vlammen prijs. Volgens onze inlichtingen werd den stationschef een bon in de hand gedrukt: met de woorden: „Goed voor een trein". Dit optreden kan, zoo meldt de Nat. R. C. niet in overeenstemming worden geacht met een deplorabe- len toestand, waarin het materiaal van de Nederlandsche Spoorwegen verkeert. Bovendien stond in de buurt van Driebergen een reeds vroeger door brand vernielde trein als het ware te wachten om het onderwerp van cineasten te wor den. De Ryksbu- reaux voor de metalenverwer- kende industrie voor ijzer en staal en voor nonferro meta len worden sa mengevoegd tot een bureau, dat den naam Ryks bureau voor me j talen zal dragen 2JEVEN RATIFICATIES van het Handvest der vereenigde vol keren zyn in Washington binnen gekomen, 26 staten hebben legisla tieve stappen gedaan om tot rati ficatie te komen, 29 ratificaties zyn noodig willen de vereenigde volkeren zich geconstitueerd heb ben Vernielde salpeterloodsen te Terneuzen. Een JAAR geleden werd Ter- neuzen als eerste haven aan den greep van den vijand ont rukt. De bevrijding werd echter duur betaald. De groote magazijnen van de dokken waren vernietigd of onherstelbaar verminkt, terwijl de kranen met gebroken halzen in het water lagen, als zij niet reeds door den bezetter naar elders gesleept waren. De nijvere handel was ge broken, daar de haven van haar outillage was beroofd. Drie kranen werden door de terug trekkende Duitschers vernietigd, ter wijl zij negen kranen meevoerden. Een kraan is weer door den eigenaar hersteld, zoodat uit de'havenoutillage wat kranen betreft er 11 stuks ontbre ken van de totaal 17 stuks, dus bijna 76 pet. Dit is een zeer belangrijk per centage zoodat dringend hierin voor ziening moet worden getroffen. Aan do loskraan is practisch geen oor logsschade ontstaan, terwijl de spoor wegaansluitingen weinig van den strijd geleden hebben, zoodat daar voor geen bijzondere maatregelen noodzakelijk zijn. De magazijnen heb ben echter een zware aderlating moe ten ondergaan. De loodsen van de fa. de Meyer aan het tweede dok, als mede de groote loods in den Midden Karaalftrm, zijn een prooi der vlam men geworden, terwijl de oude lood sen van M. T. schade opliepen. 2^00 WAS de toestand van het ha venbedrijf in Terneuzen, toen de geallieerden hun bevryding al daar vierden, doch nu we een jaar verder zyn, ls de toestand onveran derd. De Rotterdamsche haven draait echter na een paar maan den weer op volle toeren en is in staat om de totale hoeveelheden van voor den oorlog te verwerken. De vraag dringt zich «ogenblik kelijk op: Wat wordt er van over heidswege voor de haven van Ter. neuzen gedaan? En hoe staat het daarmee? Het geheele haven complex geeft een armzaligen aanblik, en verkeert nog in den zelfden toestand, zooals het door de bezetters is verlaten. Er wordt in Terneuzen op dit oogenblik gelost met de hand en in kruiwagens. EEN. IHE AI. LANG TABAK VAN HEFTINCK HEEFT zakken en man den wordt het geloste goed naar de enkele overgebleven magazynen ge bracht. Een ont zettende vertra ging is hiervan 't gevolg, welke uiteindelyk uit loopt op een af wyzing van aan biedingen voor opslag of over slag van groote partyen goede ren bij belang hebbenden al daar, welke nu hun weg via Antwerpen n. Holland terug vinden. Heeft de haven van Terneuzen dan geen recht of reden van be staan meer of wil de overheid geen onmiddel- Iyken steun ge ven? De op bouw van de ha ven is een levens belang voor ge heel Terneuzen en omgeving. Belanghebben den ondernemen dikwijls de lange reis naar de re- geeringsinslanties om voor den weder opbouw van magazijnen en het aan schaffen van kranen te pleiten. Het resultaat is echter steeds nihil of men krijgt de mededeeling dat Terneuzen binnen circa twee jaar misschien aan de beurt zal komen om geholpen te worden. Wat er noodig is TAE VOORZIENINGEN, welke er moeten komen, zyn te splitsen in provisorische en definitieve. Als provisorische voorziening zou kunnen gelden een tijdelijke beschik baarstelling van 4 a 5 ton motorrups- kranen van het geallieerde leger met een vlucht van minstens 12 m. Verder moet zoo spoedig mogelijk getracht worden de moderne kraan (MT 9) aan het 2e dok (ZZ), welke een hefvermo gen van 5 ton had, terug uit Duitsch- land te krijgen. De andere weggevoer de en vernielde kranen waren alle van een verouderd model, zoodat het in het belang van de haven zou zijn, deze door moderne te vervangen. Wat de magazijnen betreft, kan gezegd worden, dat de groote lood3 aan den Midden Kanaalarm qua model en uit rusting weinig geschikt bleek, vooral met het oog op de ligging der kraan er voor op de kade. Mogeliik, dat bii den herbouw deze loods op een an dere plaats zal komen of van een andere constructie zal zijn De andere loodsen kunnen op dezelfde plaatsen waar ze gestaan hebben, weer wor den opgebouwd. Resumeerende moe ten in de haven van Terneuzen aan geschaft worden: 6 moderne portaal- wipkranen en ca. 11.000 M2 magazijn. Het materiaal voor deze magazijnen zal vooreerst nog wel niet voorhan den zijn, daar de vele schadegeval len in West Zeeuwsch-Vlaanderen een directe hulpverleening eischen. Doch het voorstel om de groote hallen of vliegtuigloodsen van de geallieerden, welke zich in Holland, België, Frank rijk, Duitschland of elders bevinden, voo dit doel te gebruiken is een overweging waard, temeer daar de deviezenkwestie hier hoegenaamd geen hinderpalen in den weg legt. Deze objecten zijn immers het eigen dom van de geallieerde legers. Een ernstig verjies fpERNEUZEN was voor den oor log de belangrykste en grootste haven voor den import van Chili- salpeter, waarop Delfzijl en daar na Rotterdam volgden. En wanneer eerstdaags de aanvoer van deze kunstmest weer zal beginnen, dan vraagt Terneuzen zich af, hoe hier van te kunnen profiteeren, indien men noch de magazynen heeft om de goederen op te slaan, noch de kranen of outillage om de schepen ie lossen. Men ziet dan met leede oogen dit belangryk vervoer verlo ren gaan voor Terneuzen. hetgeen toch na lange jaren werken met zooveel moeite tot een dusdanigeti bloei was gebracht. voor groot en klein leeftydgreepen een bou voor koffie worden aangewezen Deze bon zal geldig zyn tot en met 24 November en recht geven op h»t koopen van 200 gram koffie. De hotels, café's en restaurants zul len in deze zelfde periode hun gasten en bezoekers weer koffie kunnen serveeren. 117 00ft NEDERLANDSCHE xxi .tod Joden zijn vergast, doodgeknuppeld of van honger omgekomen. Heele families zijn verdwenen. Alle opperrabynen zijn dood op twee na, die ondergedo ken waren, de eerwaarde heeren Justus Tal (Utrecht) e'.i S Heer tjes (Noord-Brabant),

de Stem | 1945 | | pagina 1