BESCHIKKING deblokkeering 1945 DEBLOKKEERINGSBESLUIT HE? B100KERUURTJE Het ongemaskerde nationaal-socialisme wordt hersteld Minister Lieftinck ontleedt Mgr. dr. Griffin (VERVOLG VAN PAG. 1) De vergunningen, uitgegeven door of vanwege den Minister van Financiën, strekkende tot geheele of gedeelte lijke deblokkeering van rekeningen, ontstaan ingevolge de inlevering van biljetten van 100 gulden, voorzoover deze vergunningen zijn verstrekt vóór of op 25 September, verliezen met in gang van 26 September haar geldig heid. Tasschen 8-13 October In het tijdvak van I tot 13 Oct. 1945, beide dagen inbegrepen, wordt, tegen overlegging van de geldkaart A of B met de daarbtf beboerende distributiestamkaart of van de volmacht, zooals die geldt voor andere dan natuurlijke personen en van de - quitantiën, zooals aan militairen door de be taalmeesters verstrekt, door den Minister van Financiën te bepalen wijze, door het kantoor van inle vering een bedrag in betaalmidde len uitbetaald van 100.of zoo veel minder als de geldkaart, de volmacht of de quitantie aanwijst. Voor zoover de geldkaart A of B een bedrag van 100.— of meer aan wijst, geschiedt de uitbetaling tegen inlevering van bon één van de geld kaart. Geldkaartèn, volmachten en quitan tiën, waarop het geheele als ingele verd vermeld bedrag is terugbetaald worden door het betaalkantoor inge houden en bewaard. Indien de houder van een geld kaart of volmacht, waarop minder dan 100.is ingeleverd, bij het inleveringskantoor een geblokkeer de, respectievelijk een girale reke- ning bezit, is dit kantoor ge machtigd op verzoek een bedrag van ten hoogste 100.vermin derd met het op de geldkaart of de volmacht ingeleverde bedrag, in betaalmiddelen uit te betalen. Blanco geld kaarten. De houder van een geldkaart A of B, waarop geen buiten omloop gestelde bank- of muntbiljetten of zilverbons zijn ingeleverd, Is ge rechtigd in bet tijdvak van 3 tot en met 6 October, beide dagen in begrepen, tot het lid van de be drijfsgroepen effectenhandel, han delsbanken, landbouwcredietban- ken of spaarbanken, in welks boeken te zijnen behoeve een ge blokkeerde, respectievelijk een girale rekening is geopend, het schriftelijk verzoek te richten hem gedurende 8 tot 13 October een bedrag van ten hoogste !•©.- in betaalmiddelen uit te betalen. De aanvrager is gehouden aan het verzoek te hechten de afgeknipte bon één van de geldkaart A of B. De uitbetaling geschiedt tegen overleg ging van de geldkaart A of B met de daarbij behoorende distributiestam kaart. De geldkaart wordt door het betaalkantoor ingehouden en be- be waard. Belastingbetalers vóór Het verbod om zonder vrijstelling of vergunning tegoeden op geblok keerde rekening geheel of gedeeltelijk in betaalmiddelen uit te betalen of op te nemen dan wel geheel of gedeel telijk aan derden over te dragen geldt niet: voor de betaling van de ten laste van den rekeninghouder(ster) of zijn (haar) echtgenoot(e), komende: a) ondernemingsbelasting voor het belastingjaar 1946; b) vennootschaps belasting over de boekjaren, welke voor 1 Jan. 1946 zijn aangevangen; c. personeele belasting over de belasting jaren welke voor 1 Januari 1946 zijn aangevangen; d. nog in te voeren heffingen voor eenmaal; e) overi gens alle belastingen, alsmede re tributies, een en ander, voorzoo ver zij vóór l Januari 1946 ma terieel verschuldigd zijn; f) zeker heidsstellingen, voorzoover zij dienen tot dekking van de onder a, b. d. en e bedoelde belastingen; g) omslagen, kosten en dergelijke bedragen, welke vóór 1 Januari 1946 materieel ver- gehuldigd zijn aan waterschappen, veen schap pen, polders of van over heidswege ingestelde bureaux dien sten of andere instellingen; h) bij voor 1 Januari 1946 onherroepelijk ge- 1L| ET DE distributie van cacao- poeder zal in de tweede helft van October begonnen worden. De distributie zal zich uitstrekken over alle leeftijdsgroepen en het rant soen zal 100 gram per hoofd bedra gen De cacaopoeder is van voor- oorlogsehe samenstelling en zal niet met, suiker zijn gemengd. Het is niet 2eker of dit rantsoen regel matig zal kunnen worden gegeven. I worden rechterlijk vonnis opgelegde geldboeten en voor 1 Januari 1946 in gevolge afdoening buiten proces te voldoene geldbedragen; voor de betaling van den aankoop van staatsvermogen en van nieuw te geven bewijzen van gevestigde Neder- landsche schuld; voor bijdragen aan de Stichtingen Volksherstel, 1940-1945, herstellings oorden van Nederlandsche oud-ille gale werkers, HARK, Ned. Roode Kruis en het Nationale Steunfonds, en nadere door den Minister van Fi nanciën aan te wijzen stichtingen en instellingen met charitatief doel. Voorwaardelijke vrij stelling. Van hetzelfde verbod' wordt vrij stelling verleend ten behoeve van de betaling van loonen, salaris sen, pensioenen, wachtgelden en lijfrenten, zulks tot het bedrag, dat resteert na aftrek van loon belasting, bijdragen in sociale verzekeringen, premiestortingen in pensioenfondsen, e.d., die niet aan den belanghebbende in con tanten worden uitbetaald. Voorts ook voor de betaling van uitkee- ringen op grond van sociale ver zekeringswetten, van onderstands- uitkeeringen van instellingen, voorkomende op de lijst, van de Armenwet, alsmede van interest, dividend en tantième, betaalbaar gesteld na 25 September 1945. Deze vrijstelling geldt slechts voor 't geval de rekeninghouder jegens de bank of spaarbank in welke boeken de geblokkeerde, respectievelijk de girale rekening is geopend, uitdruk kelijk verklaart, dat het te betalen bedrag noodig is voor deze doelein den, en dat hij niet uit anderen hoof de over voldoende betaalmiddelen en tegoed op vrije rekening beschikt om aan zijn genoemde verbintenissen te voldoen. Ook dient de rekeninghou der uitdrukkelijk te verklaren, dat de loonen en salarissen al dan niet zijn bepaald in overeenstemming met de van regeeringswege vastgestelde normen. Indien de rekeninghouder verklaart dat de loonen en salarissen afwijken van die normen de desbetreffende bank gehouden is zoodanige mede - deeling onverwijld ter kennis te bren gen van het College van Rijksbemid delaars. De bank of spaarbank is be voegd zich door inzage van loon- en salarislijsten of andere bescheiden te vergewissen, dat de aanvraag tot 't bekomen van een vrijstelling recht matig wordt verricht. Van het verbod om zonder vrij stelling of vergunning geld uit te betalen of over te schrijven van een geblokkeerde rekening wordt ook vrijstelling verleend aan hen, die een zelfstandig beroep uit oefenen, met dien verstande, dat zij ten laste van hun geblokkeer de, resp. hun girale rekening we kelijks over honderd gulden kun nen beschikken. Als zelfstandig uitgeoefend beroep wordt aangemerkt het beroep van notaris, deurwaarder, geneesheer, tandarts, dierenarts, accountant, ad vocaat, architect en deelgenoot in 'n firma zonder salarisbeding, alsmede die beroepen, die als zoodanig door den Minister van Financiën worden aangewezen. Deze vrijstellingen eindigen op 16 December 1945, behoudens verlenging door den Minister van Financiën. Vergunningen, zoowel bijzondere als algemeene, tot het verrichten van overschrijvingen of uitbeta lingen in afwijking van de gestel de verboden, moeten door tus- schenkomst van de bank of spaar bank, in welker boeken de ge blokkeerde, resp. de girale reke ning van den belanghebbende ge opend is, worden aangevraagd bij de hoofdbank, de bijbank of het agentschap van de Nederlandsche Bank, afdeeling deblokkeering, kn het ressort waarvan de aanvrager is gevestigd. De Nederlandsche Bank beslist op die aanvrage volgens algemeene regelen, te stellen door den Minister van Fi nanciën. Een vergunning kan onder voorwaarden worden verleend. Alvorens te beslissen op bij haar ingediende aanvragen om vergunning pleegt de Nederlandsche Bank in alle daartoe in aanmerking komende ge vallen overleg met den dienst der Directe Belastingen. De Bank weigert de vergunning, wanneer de dienst haar te kennen geeft tegen het ver- leenen daarvan bezwaar te hebben. De aanvrager is verplicht aan de Nederlandsche Bank op haar verzoek de inlichtingen te verstrekken, die zij meent noodig te hebben ter beoor deeling van de vraag, cf een op grond van deze beschikking aangevraagde vergunning zal worden verleend. Het verrichten van overschrijvin gen of uitbetalingen, waarmede cre- dietverleening of het beschikken over openstaand crediet gepaard gaat, is verboden, tenzij met inachtneming van door of namens den Minister van Financiën te stellen regelen. De rekeningen van een bank of spaarbank bij de Nederlandsche Bank en bij een andere bank of spaarbank zijn geblokkeerde rekeningen. Deze rekeningen worden echter vrijgesteld van de verschillende verbodsbepalin gen, voor de uitvoering van alle boe kingen, die krachtens het bepaalde in deze beschikking, alsmede op grond van bij of krachtens deze beschikking verleende vrijstellingen en vergunnin gen, zijn toegelaten. De banken of spaarbanken moeten opgave doen van de voor de uitoefening van hun be drijf benoodigde hoeveelheid kasgeld. Ze kunnen tot de Nederlandsche Bank een verzoek richten om zulk 'n be drag naar hun vrije rekening over te boeken. De Nederlandsche Bank be oordeelt in hoeverre aan dit verzoek gevolg zal worden gegeven. De banken zijn gehouden per 3 Oct. 1945 na kassluiting aan het kantoor van de Nederlandsche Bank, waar onder zij ressorteeren. opgave te ver strekken van het bij hen op geblok keerde rekeningen uitstaande tegoed. lyjAX BLOKZIJL, is in cassatie gegaan, en de zaak tegen 6e Blocq van Scheltinga zal eveneens in cassatie worden behandeld aan gezien hier de procureur-fiscaal in cassatie ging. r\E LONDENSCHE conferentie zou heden of morgen uiteen gaan. In November of December zouden de ministers opnieuw bij een komen. (VERVOLG VAN PAG. 1) opleveren in vergelijking met de hou ders van een enkele rekening. In dit verband wees de minister er op, dat de te verwachten aanvullende voor ziening hierop een rem zal zetten, in dien zin, dat de afzondering van dui zend gulden voor girale doeleinden, niet geldt voor rekeningen, geopend na 12 September 1945. De strengheid van de blokkeering verklaarde Z.E. met een verwijzing naar de beperking van de beschik kingsmogelijkheden t.a.v. goederen. De girale geldsomloop mag daarom stijgen boven een niveau, dat de re geering toelaatbaar acht. Een concen tratie van girale koopkracht, ten aan zien van „vrije goederen" zal worden vermeden. Prijzen Staatsloterij. Wat betreft de uitkeeringen door de Staatsloterij verklaarde de minister, dat aan de Staatsloterij opdracht is gegeven, de uitkeeringen op girale rekening te doen. Belastingpolitiek. ri>en aanzien van een vraag over -*• de in de toekomst te voeren be lasting politiek, wees de minister er met groote beslistheid op, dat hef fingen ineens niet aan ons volk zul len worden opgelegd, zonder dat de volksvertegenwoordiging zich hier over zal hebben uitgesproken. Het ligt in het voornemen van de regee ring, dat deze plannen, welke zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden. voordat deze tot uitvoering zullen komen, eerst in de volksvertegenwoordiging zullen worden besproken. Ten aanzien van maatregelen op het gebied van de belastingpolitiek in het algemeen, verklaarde de mi nister nog, dat deze ook via de volksvertegenwoording tot uitvoe ring zullen komen, voor zoover dit eenigszins mogelijk is. Wat betreft de effectenregistratie, deelde de minister mede, dat is over gegaan tot de instelling van een com missie, bestaande uit vertegenwoor digers van de ministers van Finan ciën en Justitie, aangevuld met des kundigen uit de praktijk. Het be sluit van deze commissie staat op het punt z(jn beslag te krijgen. Het fiscaal recherchebesluit is nog deze week te wachten. Het zal veel verrassing brengen voor hen, die trachten aan de bepalingen van de beschikkingen te ontsnappen. Naar de meening van den minister, zal de geldzuivering, waarvoor in het buitenland zeer groote belangstelling bestaat, steun geven aan de waar deering voor onze valuta in het bui tenland. De hervatting van de aflossing van obligatieleeningen hangt geheel en al samen met de komende effectenregi stratie. Tenslotte deelde de mnister mede, dat bij de regeering in studie is de vraag, of het moment rijp is voor een nieuwe Staatsleening. „Neuengamme' DE LITTERATUUR over het in vijf jaar verpletterde dui zendjarige rijk begint lang zaam aan te komen. Een van de eerste exemplaren daarvan is het onlangs verschenen „Neuengamme. Oetuigenls over het ongemaskerde nationaal-socialisme van een Duits concentratiekamp" door Dr. Alb. van de Poel, die vanaf Januari 1941 tot December 1943 in Duttsche ge vangenissen en concentratiekam pen, het langst in Neuengamme bij Hamburg, de toegepaste Duitsche ideologie leerde kennen Dit boekje van een 130 bladzij den, door Winants C.V. te Heerlen op slecht oorlogspapier uitgegeven, bedoelt volstrekt niet „een boekje open te doen" over de gruwelen, die door den Duitschen grootheids waanzin tegen de m-nschheid be dreven zijn. Zooals de schrijver zelf zegt: ..Iedere zucht tot sensatie is aan dit getuigenis vreemd" (blz. 12). De onopgesmukte werkelijkheid is reeds weerzinwekkend en deer niswekkend genoeg. Leerzaam ech ter is dit getuigenis voorzeker, om dat hier een nadenkend mensch al die bittere ervaringen rond één hoofdgedachte tracht te groepee- ren; dit was het ware, het onge maskerde nationaal-socialisme. Die gedachte is ook het origineele van 't geheele werkje: de concentratie kampen zijn geen gruwelverhalen, zijn ook niet een betreurenswaardig verschijnsel van den zelfkant van een overigens grootsche ideologie, zij zijn het bloedeigen voortbrengsel van die ideolo. 'e zelf. Des te ster ker spreekt deze gedachte, die tot een aanklacht wordt waar de schrijver volgens eigen getuigenis voordien meende te moeten ver onderstellen, dat alles wat verhaald werd over de concentratiekampen, slechts bestond in de verhitte ver beelding van de auteurs van gru- wel-propaganda" (blz. 19), of die in een gesprek met kampgenooten nog gewag maakt van zijn ijveren voor de waardevolle, de aanvaard bare aspecten In het nationaal-so cialisme en voor samenwerking tus- schen bezetters en bezetten (blz. 70), Het boekje werkt de stelling uit, dat de nationaal-socialistische rassenleer nergens zoo onverbloemd to' doorwerking is gekomen als in de concentratiekampen, tot de -anzinnigste uitingen van ras-ra- zernij toe. Die stelling is ook van belang voor het na-oorlogsche Ne derland, dat onbewust op sommige gebieden met Duftsche ideeën dreigt voort te leven, waarvan de vorm is bewaard, ook al is de in houd gewisseld. De oorspronkelijke Joodsche idee van bloedzuiverheid (een idee, die in het Oude Testa ment op geestelijke goederen was afgestemd), is door een bittere iro nie van de geschiedenis door het Derde Rijk om will" van materieele goederen bij voorkeur op de Joden toegepast (en r hen, die „joodsch- communistisch" heetten te zijn). Laten wij nu niet den inhoud gaan wisselen, ras vervangen door natie, en voortho' op "het pad van de zuivering. Als dat ons al niet tot cor -entratiekampen voert, dan toch zeker tot een dusdanig groot aan tal in nazitaai genoemde „Ausge- schlossenen aus der Volksgemein- schaft", als niet te rijmen valt met 1 Nederl«nc'~ '"e verzet.. Dat ver zet ging uit van een vrij volk, be rustte op vrij gekozen en dus va- rleerende beginselen, en kreeg in vrij gekozen en dus varieerende vormen gestalte. Dat niet zij. die zeer bepaalde beginselen hebben gek. en en zeer haide vormen hebben bevoorkeurd, al de andere beginselen en vormen gaan mis kennen! Zuivering is slechts op één punt eindeloos door te voeren: de zui verheid van het eigene, individueele geweten voor God. Voor de rest is iedere samenleving onmogelijk, als men meer wil dan de grove geval len van onzuiverheid bestraffen of uitschakelen. Zoowel beschaving als christendom leeren, dat men moet berusten in de werkelijke of ver meende zwakheden en dwaasheden, „fouten" en onzuiverheden van zijn medemenschen. WIJ hebben reeds opgemerkt, dat bet al te grage verlangen van ons menschen om te huiveren over het lijden van anderen, dat on 2 jacht op sensatie in dit boekje weinig bevrediging vindt. Bijzon der schokkende gruwelen worden vrijwel niet vermeld, alleen aan geduid, omdat het noodig is om bij d overpeinzingen van den auteur niet te vergeten, dat wij als lezers ln den geest in een concentratie kamp vertoeven. Met een zekere koppigheid komt ongeveer in ieder hoofdstuk de conclusie naar voren, dat de nationaal-socialistische „ge- meenschaps"-leer volkomen conse quent was in de feitelijke innerlijke organisatie van het concentratie kampwezen. Juist daardoor is dit werkje een waardevolle bewijsvoe- ri. g van de demonische inspiratie van die leer, die ln den grond een volslagen ontkenning van den mensch ls. Hier en daar schijnt de schrijver zich al te zeer te vermeien in het uitspinnen van eigen ge dachten. Hij vergeet dan, dat die gedachtengang voor ons alleen van belang is in den samenhang van Duitsche Ideologie en Duitsch kampwezen. Het dreigt dan even langdradig tc worden. Maar over 't algemeen wordt de kerngedachte strak vastgehouden. Na lezing heeft men de voldaanheid, dat het betoog inderdaad sluit. De schri'ver stamt uit een milieu van geloovige christelijke en West- Europeesche cultuur. De kennisma king met de rauwe realiteit van het nationaal-socialisme moest hem daardoor ook wel doen getuigen voor de onvervangbare waarden van onze christelijke en cultureele tradities. Dat, afgezien van de in dividueele gevallen, waarin „de menschelijke ziel toch overwon .hfdst. 9), 't gemeenschappelijk le ven in de kampen niet meer door normen van beschaving en christendom werd geregeerd, maar door de roofdierinstincten van den mensch, is wel een van de meest interessante uitweidingen van dit geschrift. Het wordt dan een felle aanklacht tegen de Duitsche machthebbers, die misschien ner gens op zoo groote schaal als in de kampen op consequente wijze een primitief heidendom hebben weten te realiseeren, waardoor tiendui zenden zedelijk zijn ten onder ge gaan. Christendom en humanisme schijnen dan af te schilferen als 'n vernis, aat slechts kunstmatig door een eeuwenoude geschiedenis over het dier in den mensch is heen- gelegd. De oorlog heeft, niet het minst in de kampen, de afschuwelijkste mogelijkheden van het menschelijk hart blootgelegd. Ook echter de heerlijkste mogelijkheden. Het is altijd nog de mensch, een koning, maar een gevallen koning, die leeft in de uitersten van zonde en denfd. van dierlijke -'stomping en stil heldendom, van sadisme en msste- laarsehap. Als de persen weer volop gaan draaien, zullen we nog over stroomd worden met een vloed van litteratuur over den oorlog en de kampen. Geen ernstig mensch zal het plan hebben om dat alles te gaan lezen. Maar toch mag men er ook niet geheel aan voorbij gaan, ook niet omdat het voor onze ze nuwen soms zoo huiveringwekkend is. Hij, die 't leven en de vrijheid uit dezen oorlog heeft gered, heeft den moreelen plicht ook iets te we ten er> in den geest mee te maken, van wat onze soldaten door strijd en or. gevangener door leed voor hem verworven hebben. „Neuen gamme" is een van de oorlogs werkjes, die men daartoe met vrucht lezen kan. DRS. H. RUVGERS Seminarie, Hoeven IN ONS LAND T\E AARTSBISSCHOP van West- minster, Mgr. Dr. Griffin heeft Maandagmiddag te Tilburg een onverwacht bezoek gebracht aan het St. Jozef-Studiehuis van de missionarissen van Mill Hill, aldus bericht Oost-Brabant. Z. H. Exc. bracht den Fathers de groeten over van het Engelsche moederhuis. Na een rondgang door het studiehuis vertrok mgr. Grif fin naar Utrecht, via Den Bosch, waar h\j mgr. W. Mutsaerts hoopte te ontmoeten. Neder!. schepen worden teruggeven O OH EPEN die door de Britsche regeering zijn gebruikt, maar eigendom waren van 6e landen die onc.er Duitsche bezetting hebben gestaan, zullen op last van Enge land aan de eigenaars worden te ruggegeven. De politiek, die het Britsche mi nisterie voor oorlogstransporten hiermede beoogt, zoo verklaart men, is zoo spoedig mogelijk teruf te keeren tot normale handelsom standigheden. TT" ARDINAAL FAULHABER, d( Aartsbisschop van Muenchen en dertien andere Duitsche katho liek Bisschoppen hebben in een herderlijk schrijven erkend, dat ve le Duitsche katholieken zich schul dig hebben gemaakt aan oorlogs misdaden. Zij verklaren dat de kerk wil samenwerken bij het scheiden van schuldigen en onschuldigen.

de Stem | 1945 | | pagina 2