Beschikking deblokkeering 1945 Besprekingen in Australië .Kasgeld wordt uitbetaald tusschen 8-13 Oct. Géén annexatie maar bezetting MIN. LI EFT INCK. - ontleedt deblokkeerings- Effectenregistratie spoedig te wachten EDITIE VÖOR^ DE PROVINCIE ZEELAND a"^7~ W^umgel 75, Goes: Dubbele poort 8 Hui" Deze courant wordt op taut van i Muiiati G«.z«s gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en zeeland. Uitg. ..Stichting De Stem o 'teur- J A, H. M, van schundel: Hoofd- redacteur: J. 3 H. A. Bruna; Alg. zeeuwsch red- W. Groffen. Middelburg; Rayonved. Zeeuwsche eilanden: N. 3. Karhof, Goes. Ray°'1_ red. Zeeuwsch-Vlaanderen: 3. Vermeeren. Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland No. 276 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1M5. Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A, E. Langenhorst; Mr Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. OP BLANCO GELDKAARTEN OOK i 100.- Zelfstandige nijveren kunnen over f 100.per week beschikken - Lief dadige instellingen hebben een streepje voor I" dividendbewijzen, losbare obligatiën, schatkistpapier en in het algemeen uit hoofde van alle betalingsstukken, waardepapieren of overeenkomsten, die recht geven het daarin uitgedruk te of uit hoofde daarvan verschuldig de bedrag te ontvangen op of na 26 AN DE BESCHIKKING van den September 1945 en die voor dezen da Minister van Financiën van 26 September 1945, houdende vaststel ling van de Beschikking Deblokkee ring 1945, zijn de volgende bepalin gen ontleend: He* verstrekken en uitvoeren van opdrachten met betrekking tot een rekening zonder dat daarbij blijkt of de opdracht betrekking heeft op een geblokkeerde, op een girale dan wel op ren vrije rekening, is verboden. Geblokkeerde rekeningen, ontstaan hetzij ingevolge de inlevering van biljetten van f 100, hetzij volgens de Beschikking Geldzuivering 1945, die ten name van een en denzelfden re keninghouder luiden, kunnen door overboeking worden samengevoegd. Met ingang van 3 October 1945 wordt van het saldo van iedere rekening volgens den stand van 2 October 1945 na kassluiting, daar bij niet inbegrepen het tegoed op geblokkeerde rekening, ontstaan ingevolge de inlevering van bil jetten van f 100, afgezonderd een bedrag van 1000, vermeerderd met 25 ten honderd van het te goed van de rekening volgens den stand van 12 September 1945 na kassluiting, met dien verstande, dat het aldus te berekenen te goed, dat naar boven wordt afge rond op het naastbij gelegen veel voud van f 50, het bedrag van f ïo.ooo niet te boven gaat. Het aldus afgezonderde bedrag wordt geboekt op girale rekening. Indien na deze afzondering een be drag zou resteeren van kleiner dan f 50, wordt dit bedrag mede op girale rekening tegoed geschreven. Deze be palingen gelden niet met betrekking tot een rekening van een lid def be drijfsgroepen effectenhandel, handels banken, landbouwcredietbanken of spaarbanken bij de Nederlandsche Bank of bij een ander lid der bedoel de bedrijfsgroep 3n. De Inspecteur der Belastingen is be voegd te bepalen, dat ten aanzien van bepaalde personen of lichamen deze beperkte deblokkeering buiten toepassing blijft, of dat* het bedrag, dat per saldo op een reeds geopende girale rekening staat, opnieuw wordt geblokkeerd. De inspecteur doet van zijn besluit mededeeling aan dengene, die de re kening houdt, zoomede aan dengene te wiens name de rekening staat. Bedragen, die van een girale reke ning worden afgeschreven, anders dan op grond van vrijstelling krach tens beschikking van den Minister van Financiën of op grond van ver gunning van de Nederlandsche Bank, mogen uitsluitend op een girale reke ning worden tegoed geschreven, be houdens in het geval, waarin de over schrijving geschiedt ten bate van een vrije rekening. Het is verboden zonder vrijstelling krachtens beschikking van den Minis ter van Financiën of zonder vergun- tum zijn uitgeschreven, betaalbaar ge steld,, vervallen of tot stand gekomen, mag door den debiteur of kooper slechts worden aangenomen door tusschenkomst van de Nederlandsche Bank of van een der lid bedrijfs groepen effectenhandel, handelsban ken, landbouwcredietbanken of spaarbanken. Deze zijn gehouden de tegenwaarde op geblokkeerde reke ning, ten name van den begunstigde goed te schrijven. Opdrachten tot overschrijving, waarvoor de rekening van den op drachtgever vóór 26 September is belast, kunnen slechts op geblok keerde rekening van den begun stigde worden goedgeschreven. Het is bedrijven, diensten en in het algemeen allen lichamen niet toege staan goedschrijven van vrije of gi rale rekening te doen aan hen, die gelden aan het bedrijf, dienst of lichaam hebben toevertrouwd dan wel daarbij een rekening of reke ning-courantverhouding onderhouden. Leden van de bedrijfsgroepen ef fectenhandel, handelsbanken, land bouwcredietbanken en spaarbanken kunnen geblokkeerde bedragen, ont staan door het afloopen van schat kistpapier, beleggen in geblokkeerd schatkistpapier, waarvan het bedrag bij verval, behoudens verlenging op verlangen van den houder, weder op geblokkeerde rekening wordt goed geschreven. Het is verboden zijn vrijstelling krachtens beschikking van den Minis ter van Financiën of zonder vergun ning van de Nederlandsche Bank te goeden op geblokkeerde rekening op eenigerlei wijze: a) geheel of gedeel telijk in betaalmiddelen uit te beta len of op te nemen; b) geheel of ge deeltelijk door overschrijving aan derden over te dragen of te doen overdragen. Vrije rekeningen Als vrije rekeningen worden aar gemerkt de rekeningen van: a) Rijks-, Provinciale- en Gemeentecomptabe len als zoodanig; b) Ambassades, ge zantschappen en consulaten van hier te lande geaccrediteerde vreemde mo gendheden, alsmede van de leden van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie en van het Hof van Ar bitrage, benevens van het buiten landsche personeel, dat in hun werke- lijken dienst is. c) de landelijke bureaux van de Stichtingen Volksherstel 1940-1945, herstellingsoorden voor oud-ille gale werkers, HARK, het Neder landsche Roode Kruis en het Na tionaal Steunfonds, alsmede van nader door den Minister van Fi nanciën aan te wijzen stichtingen en instellingen met charitatief doel. De tegoeden van niet-ingezetenen, waarover ingevolge een monetair ac- ■^AAR DE TIJD verneemt, is in de Dinsdag jl. gehouden verga dering van den ministerraad het voorloopige rapport van de door de regeering ingestelde commissie ter bestudeering van het annexatie- vraagstuk in behandeling genomen. De commissie blijkt geen eens gezinde meening over het vraag stuk gevormd te hebben. Het rap port beveelt geen annexatie aan, doch slechts bezetting van het grondgebied tusschen den Rijn en Limburg. Voorts stelt het rapport eenige grenscorrecties voor, o.a. het verwijderen van de bochten in de grens ten Zuiden van Coevorden en Zuidelijk van Kleef, alsmede het rechttrekken van enkele gedeelten in de Limburgsche grens. De ministerraad zal aan het ein de van deze week de besprekingen voortzetten over het rapport, als mede over het geheele complex van vragen in verband met annexatie en schadevergoeding, welke proble men in een acuut stadium zijn ge treden door de uitnoodiging van de conferentie van ministers van Bui- tenlandsche Zaken te Londen om de schadevergoedingseischen in te dienen. Staatsloterij betaalt zijn prijren „giraal" Slechts de Bank, waarop de gelet» l)€slllif kaart is gestort, betaalt het op de kaart ontbrekende bedrag tot 1 100.— bij. Schulddelging per r- AVONTUREN VAN EEN DUIKB00TBEMANHING T>UIM EEN WEEK na de oor- logsverklaring aan Japan be gon de Nederlandsche duikboot 0-12 haar zwerftocht ten Z.O. van Borneo. Zij viel ten prooi aan Japansche vliegtuigen. De duik boot werd zwaar beschadigd. Eeni- gen tijd later werd zij tot zinken gebracht door een Japanschen torpedojager. Deze voer dwars door de bemanning, die in zee ronddreef en doodde den kapi tein, P. J. G. Snippe. Elf anderen werden vermist. Tenslotte werden de overigen door een tweeden Japanschen duikbootjager opge pikt. Bij Kaap St. Jacques wer den zij aan land gezet. Hier wer den de mannen aan een moor dend kruisverhoor onderworpen. Luitenant-ter-zee 2e klasse. H. Beudeker, werd vijf nachten lang verhoord. Daarna werden de man nen naar Hongkong overgebracht Luitenant Beudeker en de le ma chinist, A. Looyen bleven daar, terwijl de anderen naar China gingen. Hier kreeg de 2e officier, M. S. D. Idema een kans op te ontsnappen. Met vijf Engelschen arriveerde hij veilig in Tsjungking. De bemanning werd naar de pro vincie Sjansi gebracht. Hier stierf de machinist van Steenwijk. Een half jaar later werden zij in Ja pan geïnterneerd in het Nijigat- kamp. Van de 500 Nederlanders, die zich daar bevonden stierven er 90 binnen enkele maanden, w.o. de machinisten Wisse en Lorjee. De Nederlanders moesten vele ont beringen doorstaan. In den ijzigen winter van 1944 liepen zij barre voets en in lompen gehuld in de sneeuw. De overlevenden bevinden zich momenteel in Manilla in een verzamelkamp en hun toestand is redelijk. overschrijving toegestaan. T\E MINISTER VAN FINANCIEN, Prof. Mr. P. Lieftinck lichtte in een persconferentie, welke Donder dagmiddag gehouden werd, de te treffen deblokkeeringsmaatregelen toe. Dit keer ging hjj eenigszins dieper in op de technische details. T.a.v. het giraalvrije deel der ge blokkeerde rekening waaromtrent be paald is, dat op de girale rekening een bedrag van f 1000 plus 25 pet. van het saldo per 12 September 1945 wordt overgeschreven, mits het totaal een bedrag van f 10.000 niet te b.oven gaat, vertelde Z.E., dat de datum van 12 September is gekozen ten behoeve van degenen die op aandringen van de regeering reeds voordat de geld- vernieuwing officieel werd ingeluid vrijwillg hun overtollige kasmidde len bij banken en dergelijke hadden gestort. Positie van de kerken. TVTaar aanleiding van een, in dit verband gestelde vraag, deelde de minister mede, waarom in arti- pen ten behoeve van de uitbetaling kei 8 de kerken niet zijn genoemd. Algeheele vrijstelling van kerken bLeek in de practijk niet mogelijk. Sommige menschen hebben nl. aan de kerken gelden geleend, in de hoop, dat dit geld buiten de aan kaart is gestort, dezelfde is als de bank, giro-instelling enz. waar de belanghebbende zün rekening houdt Werkgevers die zich belasten met centrale inlevering van de gelden van hun personeel, zullen dus goed doen, hetzij aan hun personeel tevoren dui delijk mede te deelen bij welke bank het geld door den werkgever zal wor den gestort, teneinde hun de keus te laten al dan niet aan de centrale in levering deel te nemen de betrok kenen krijgen immers alleen aanvul ling op hun geldkaart, als zij ook zelf een rekening bij die bank onderhou den hetzij ten behoeve van de werknemers verschillende lijsten aan te leggen, die zullen worden overge legd bij verschillende daarvoor in aanmerking komende banken, waar hun personeel een rekning heeft staan. Voor gevallen, waarin iemand een rekening bezit bij den postchèque- en girodienst, zullen nog nadere voor schriften volgen t.a.v. hen die op hun geldkaart minder dan f 100 of in het geheel niets bezitten. In het artikel, dat gewijd is aan de deblokkeering van loonen, sala rissen e.d. zijn ook rechtstreeksche deblokkeeringsmogelijkheden gescha- van interest, dividend en tantièmes en ten behoeve van bepaalde nader genoemde beoefenaren van een zelf standig beroep. Deblokkeeringsvergunningen moe ten worden aangevraagd door een gifte zou vallen en zij op deze wij- ieder die meent giraal of vrij tegoed noodig te hebben, en die door een van de voorgaande regelingen, zooals deze in de beschikking zijn neerge legd, niet wordt geholpen. De banken zullen ten aanzien van credietverleening rechtstreeks instruc ties ontvangen. Indien men de ban ken zou vrijlaten in haar credietver leening, dan zou een lek in de rege ling kunnen ontstaan, verklaarde de minister. ze hun zwart geld veilig zouden kunnen stellen. Voor diaconieën is in de beschik king zelf reeds een voorziening ge troffen. Ook armbesturen vallen hieronder. T.a.v. de f 100 biljetten deel de de minister mede, dat deze ge blokkeerde rekeningen voortaan ge heel op een lijn zullen staan met alle alle andere geblokkeerde rekeningen. De deblokkeering van tegoeden uit hoofde van de inlevering van f 100.- biljetten kan alleen geschieden, het zij door een beschikking van den mi nister van Financiën, hetzij door mid del van een vergunning der Neder landsche Bank. Schuldkwijting op giro rekening. ning van de Nederlandsche Bank te- coord. waarbij de Nederlandsche Te goeden op girale rekening op eeniger- Beerin® Partij is door belanghebben I6' iW^ fheel ot gedeeltelijk in be- 1 taalmiddelen uit te betalen ol op te nemen. Voldoening van verplichtingen uit hoofde van reis- en andere cheques '"rSh0:,eVndere wissels- Postwis sels. betaalbaar gestelde coupons en AUTOMATISCHE KRANTENJONGEN JN EEN STATION van de „Sub way te New-York zal voor het eerst een automatische kranten verkoper. die de naam „robot newsboy gekregen heeft. bij - van proef in gebruik ge- (M SM I™'0®"- °e machine kan J* kranten uitdeelen en van n wisselgeld teruggeven. den krachtens algemeene vergunning van de Nederlandsche Bank kan wor den beschikt, worden aangemerkt als tegoeden op vrije rekening. Op vrije rekening wordt mede ge boekt het tegoed, dat krachtens be schikking van den Minister van Fi nanciën of op grond van vergunning van de Nederlandsche Bank tot boe king op vrije rekening wordt toege laten, alsmede stortingen in betaal middelen. Houders van een vrije rekening, die overschrijving ontvangen van een onverschuldigde betaling, zijn ge houden, in geval van restitutie, uit drukkelijk opdracht te verstrekken, dat het terug te schrijven bedrag ten behoeve van den belanghebbende op geblokkeerde rekening worde goedge schreven. (VERVOLG OP PAG. 2» Japanners interneeren zichzelf. yvoor de schaarschte aan papiergeld, die voorloopig zal bestaan, is het niet in alle gevallen mogelijk dat een debiteur zijn schulden kwijt in Hoe komt men aan zijn f 100 hetgeen tot dusverre als wettig be taalmiddel gold. Daarom is bepaald, dat overdracht van tegoed op een girale of vrije rekening van den cre diteur beschouwd wordt als betaling in wettig betaalmiddel. De schuld- eischer die bericht ontvangt dat zijn schuldenaar een bepaald bedrag op zijn bankrekening heeft overgeschre ven, moet hiermede derhalve genoe- Deze laatste faciliteit geldt echter gen nemen, alleen indien het inleverkantoor, d. Voorts is nog bepaald, dat bij iede- w.z. de instelling, waarop de geld- re opdracht die aan een bank wordt verstrekt, duidelijk moet blijken of zij betrekking heeft op een geblok keerde, een girale dan wel een vrije rekening, terwijl ten slotte de moge lijkheid is voorzien dat geblokkeerde "y^at de deblokkeering van f 100 be treft, waaromtrent in de beschik king uitvoerig uitleg wordt gegeven, wees Z.E. op het feit, dat als op de geldkaart een kleiner bedrag dan f 100 staat ingeschreven, men het onbre kende gedeelte in contanten kan op nemen uit een geblokkeerde rekening. de spoorlijn van Pakambaroe naar Padang- en die op 15 Sept. jl. uit Pakambaroe per vliegtuig waren ge WOENSDAG is een belegd ter bespreking van 't landsche vrouwen in de nabijheid vasthouden van Nederlandsehe van Pakambaroe, waarin deze vrou schepen te Sydney, door Austra- wen genoodzaakt waren iederen dag hsche en Nederlandsche vertegen ratten te vangen om daarmede haar woordigers. Baron van Aerssen kinderen in leven ta houden De verklaarde naderhand, dat de ver vrouwen hadden praetisch geen gadering een bevredigend verloop kleeren aan het lichaam en er wa- had gehad en dat hij hoopte dat ren vele gevallen van beriberi een regeling getroffen zou kunnen n„ i - worden e JaPanners ZU'< begonnen zich zelf te interneeren in een reeks Donderdag lagen de Nederland- luxe kampen met groote voorra- schepen nog stil. Men is nog bezig den voedsel enz. De kampen zijn de kwestie betreffende het laden vol gestolen goederen en convooien der steunverieeningsschepen te be spreken. Daaronder worden ver staan schepen, die medicamenten voedsel en dergelijke artikelen naar Ned.-Indië vervoeren. Men vraagt zich af „wanneer de regeering nu eens zal ingrijpen in de communistische samenzwering in Australië", aldus de Brisbane Courier Mail in een hoofdartikel. De communisten trachten Austra lië de buitenlandsche politiek te dicteeren, zoo schrijft het blad. Austrabsche gevangenen, die ge werkt hebben bij den aanleg van Japansche vrachtauto's brengen rijwielen, motorrijwielen, meubelen en kleeren aan, luidt een bericht uit Buitenzorg. Heden zon onder 18,26 uur, maan op 22.43 uur. Zaterdag zon op 6.36 uur. WeersverwachtingWisselende bewolking, plaatselijk enkele re genbuien, matige, aan de kust tijdelijke krachtige wind, tus-' schen west en noord-west, zelf-' de temperatuur als gisteren. rekeningen die dezelfde rekeninghou der bij de verschillende banken heeft uitstaan, worden samengevoegd. f 10 biljetten in omloop- Naar aanleiding van een gestelde vraag, hoe het mogelijk was, dat op Woensdag 26 Sept. jl. reeds nieuwe bankbiljetten van f 10 in omloop wa ren, deelde de heer Lieftinck mede, dat reeds f 10-biljetten aan Canadee- zen zijn uitgegeven, die op 1 October a.s. hun soldij uitbetaald moesten krijgen. Daarnaast zijn ook aan leden van buitenlandsche ambassades, die in Nederland vertoeven, alsmede aan uit het buitenland repatrieerende Ne derlanders zonder distributiestam kaart, voornoemde bankbiljetten uit gereikt. In verband met de mogelijkheid, dat er personen bestaan, die meer dan een bankrekening hebben, wees de minister er op, dat hiervoor een aan vullende voorziening reeds gereed ligt Dit is vooral van belang voor die genen, die na 12 September dachten slim te zijn door het openen van meerdere rekeningen. Voor degenen, die dit voor 12 September jl. hebben gedaan, zal dit voor wat de eerste duizend gulden betreft een voordeel (VERVOLG OP PAG.

de Stem | 1945 | | pagina 1