Stad en Land een Bittere ervaring 'ER igt zich Ausiraiijche havenar beiders steunen de collaborateurs Niet iedere vreemdeling is vijand OFF- MEDEDEELIN6EN ld vry, men ijven iscbaf van en machi- an toewij - gebonden, noodig om over meer dan ande- verbiedingen de beschik- ien zouden llijkheid in vens moeten blijven be ogende be niet zullen ngende be- ovendien is n goederen, liddelen en en op im- nland. De ïlandsche be toe leidt, haal bij an- eenen, ver- cherpe con- it wordt in- iot algemeen jls duur ge- een maat- doelmatige bestemming het natio- i staat' daar oorgrond. het voor dat de re- conomische en ver- De over- gseconomie nomie kan ge leiding en ont orden ge- een ieder der feiten aande pro- if slotbom in phaaen ag aangaat, op de toe dat geblok- een onder- akt tusschen ;eld dat blij- zal worden na het einde ek, komt de de geldkaart voornemen op uw geld- resp. een ag uit het- aanwijst op i tot ronde vrijen geld- dit zal ge- rzijds af van t bank- en in aanmaak PAG. 3) STEGER be- iaasbode" zyn rlid. Mr. van sgevraagd fis blijven zitten, an zooals Lei- gedaan heb- gaf het mo- enten geadvi- tet eerste ver- ar de Aan wij- van Mei 1931 dat hij vroeg en Mr. van eerd adviseur envereeniging. ven. De Tech. loest niet af- nderd worden Steger ook de men van den hoogleeraar nde die plaats 'zetting te be- atsvergadering d besloten de len de loyali- •kenen. Prof- de tegenstem- em daarna om »en, heeft hij besluit, eraan tegen gestemd leeft hij nooit pROOTE ERGERNIS moet ieder vervullen, als hij leest, dat de Australische havenarbeiders zich solidair hebben verklaard met Indonesische schepelingen, die in «le gegeven omstandigheden niet naar huis willen of durven terug- keeren. Levensmiddelen en medicamen ten worden zoo onthouden aan de bevolking in Indië onder het mom van strijd tegen zoogenaamde ,.Ne- derlandsche imperialisten". Men verricht handlangersdiensten ten gunste van 'n Soekarno, een der erg ste collaborateurs in Indië, die door de radio herhaaldelijk aanspoorde tot de vernietiging van Britten, Amerikanen en Australiërs, een Mohmerf Hatta, die in 1943 van Keizer Hirohito een hooge onder scheiding ontving „als erkenning van zijn samenwerking met de Japansche militaire overheid op Java." In regeeringskringen te Den Haag wijst men er op, hoe de naar Australië uitgeweken koopvaardij ondanks ontzaglijke moeilijkheden volledig aan de bondgenootschap pelijke verplichtingen voldeed, hoe Australische militaire acties zooals die van Milne Bay en Buna mede mogelijk zijn geworden door het moedige en zelfopofferende ingrij pen der Nederlandsche overzeesche handelsvloot, de aanvoer van oor logsmateriaal, het vervoer van Australische troepen uit het Mid den Oosten mede geschiedden door Nederlandsche schepen. Sterker mg: Verschillende on zer schepen, waaronder de „Oranje", hebben zich op aandrin gen van de Australische regeering bij de geallieerde autoriteiten in de afgeioopen weken uitsluitend gewijd aan het repatrieeren van bevrijde Australische krijgsgevangenen uit Singapore, terwijl zieke Indone siërs en Nederlanders moesten achterblijven. Terecht heeft men in officieele Nederlandsch-Indische kringen met gerechtvaardigde bit terheid opgemerkt, dat de zoo drin gend noodige bijstand aan onze Rijks- en landgenooten in Indone sië aldus in gevaar komt. Wat in bijzonder de Nederlanders in Indië betreft, mag niet vergeten worden, dat dezen in 1942 op hun post zijn gebleven, aldus het prestige dei- blanken aanzienlijk verhoogend in het oog der gekleurde volkeren van Azië. Ook hun leven wordt thans in de waagschaal gelegd door burgers van het land, waartegen I Soekarno en de zijnen steeds ge streden hebben. Nederland en Nederlandsch-Indië hadden waarlijk wat anders ver diend dan deze bittere ervaring i VERVOLG VAN PAG. 2) is, anderzijds van de verkeers- behoefte, die we regelmatig zullen peilen. Ook met betrekking tot de bij de banken en andere inleverings kontoren gestorte bedragen, naast die van de geldkaart, zal op den duur verdere deblokkeering kun nen volgen, indien en voorzoover daaraan reëele behoefte bestaat. Vier bestemmingen. Voordatgene, waaraan blij vend de toegang tot de circu latie moet worden ontzegd, staan in hoofdzaak een viertal bestemmingen open: i. betaling van achterstallige belastingen, Z. betaling van bijzondere heffingen ineens, 3. inschrijving op staatsleenin- gen, 4. een omzetting in spaar- deposito's bij spaarbanken en banken. Een deel van dit geld zal der halve uiteindelijk naar de schat kist worden overgebracht, waarbij het zoover het voor het doen van inschrijvingen op staatsleeningen wordt gebruikt, aan den bezitter een rente-inkomen zal schenken. Dit laatste dat het een rente af werpt is ook toepasselijk op de spaardeposito's. Op de vraag of het zoo verkregen staatspapier en spaartegoed overdraagbaar zal worden gesteld, kan ik u op dit moment nog geen definitief uit sluitsel geven deze overdraagbaar- stelling zal t.z.t. moeten worden beoordeeld, wanneer, wordt over gegaan tot een hervatting van het vermogen verkeer, in het licht der dan heerschende omstandig heden. Op een beleenbaarstelling van dit staatspapier is voorloopig wei nig kans. aangezien zoodoende de geldomloop weer zou kunnen ver meerderen boven het"toelaatbare maximum. Nu ik U over de toegelaten bestem mingen van het vrije geld en van het geld, dat tijdelijk of perma nent geblokkeerd zal blijven, zoo goed mogelijk heb ingelicht, wil ik tot slot nog een paar opmerkin gen maken over een onderwerp van wijdere strekking, dat niette min met het voorafgaande ten nauwste in verband staat. H erstelpolitiek Jk merkte reeds op. dat een deel van het geld, dat door u is inge- yan het geld, dat door u is inge- itVj' zb.n bestemming vinden meer6 die daaraan een Maar ah? heT^ale behoe«e beeft, maar ais het daar is, wat zal er dan mee gebeuren De.z® v,jag is inderdaad van het grootste belang vanuit een geld p°b,tle.k oogpunt. Immers, zou dit geld ui de naaste toekomst door den staat opnieuw geheel worden uitgegeven en op die wijze weder in omloop worden gebracht dan Is het gevaar zeer reëel, dat wij na eenigen tijd voor een herhaling komen te staan van het vraagstuk waarvoor de operatie, die thans ge schiedt, juist een oplossing tracht te geven. Na een zekeren tijd toch zou dan opnieuw een wanverhou ding ontstaan tusschen de goede- he'iri0weeLheid en de geldhoeveel- ioelaatho door de i'egeering toelaatbaar geachte prijsniveau mooiste zou natuurlijk ""'•en (Ir staat, en ook de lagere publiekrechtelijke licha men waarbij vooral aan de gemeenten te denken valt van nu aan voortaan van de loopende inkomsten zouden kunnen leven, d.w.z. van de op brengsten der normale belas tingen. De omstandigheden zijn echter van dien aard. dat de staat om mij hiertoe te bepalen gedurende den eerstkomenden tijd wegens de noodzaak om op groote schaal hulp te bieden aan getroffenen, mede te werken aan het herstel en een krachtig apparaat te for- meeren tot handhaving der inter ne en externe veiligheid, hier en in de overzeesche gewesteh; zeer groote uitgaven moet doen, die on mogelijk geheel uit de inkomsten der belastingen kunnen worden be stteden. Alléén reeds de maat regel, waartoe de regeering beslo ten heeft ter overbrugging van het tijdelijk verschil tusschen de bui- lenlandsche en de binnenlandsche prijzen van een aantal goederen, die tot de middelen ter bevrediging van eerste levensbehoeften be- hooren, vordert een bedrag ten laste van het rijk, dat overeen komt met de totale staatsinkom sten in de laatste» vooroorlogsche jaren. De opvoering der belastin gen, die weliswaar met de ver wachte toeneming der geldin komen rijkelijker zullen gaan vloeien, zijn bepaalde grenzen gesteld. Zy mogen niet van een zoodanige zwaarte zyn, dat zij den prikkel tot arbeid en den ondernemingslust dooden. Voorts moet men rekening hou den met de helaas geldende psy chologische wet volgens welke bij verzwaring met name van directe belastingen en accijnzen, de be lastingfraude toeneemt. Deze fac tor maakt het zeer gewenscht, dat zoo snel mogelijk een belas tingherziening tot stand komt, die in sommige buitensporige hef fin gen, welke de bezetter heeft inge steld, een zoodanige wijziging brengt dat deze niet alleen van on-Nederlandsche bestanddeelen worden ontdaan, maar dat zij daarenboven geen belemmering meer vormen voor de zoo gewensch te ontplooiing voor het herstel. Al zal hier voor in andere onder - deelen van het belastingstelsel een compensatie moeten worden ge vonden, toch ziet het er zelfs voor den meest optimistischen beschou wer naar uit, dat de staatsbegroo- ting voorloopig niet ?al zijn slui tend te maken Sparen de uitkomst. Onder deze omstandigheden be- jtaat er slechts een aanvaard bare uitweg. De staat mag zich de benoodigde middelen, boven het geen de belastingen aan inkom sten opleveren, niet gaan ver schaffen door het laten draaien d,e tankbiljettenpers. Deze methode, die op ruimen schaal oor den bezetter is toegepast en Sin '5 ,de armoede. waarin zucht roof" en verniel- met ft gestort, ook nog heeft leT teveel aan geld heeft opgescheept, is on-Nerier- OD zlm' dat"'"-"!,061611 6I' "OtSCh op zijn, dat wy haar zoo moeen "fp,"1.™' Van ™ij. landgenooten; is met te verwachten, dat ik dezen weg vrijwiiig zal betreden zonder het uiterste te hebben verricht om het inslaan van dit spoor te ver mijden. Ik herhaal, als men «Ie bank- biljettenpers niet wil, is er onder de omstandigheden, die ik u schetste, slechts een uitweg, die verantwoord is en die bij een voorzichtig beleid op het gebied der staatsuitga ven tot het gewenschte doel kan leiden. Het is de weg dei- besparingen, d.w.z. van het niet-verteren doch opzij leggen van een deel van uw inkomen om dit aan den staat of, te zyner ontlasting voorzoover zulks wenschelijk is, recht streeks of via beleggingsinstel lingen, die zich bezighouden met de financiering van 't her stel, aan het bedrijfsleven ter beschikking te stellen. Ik weet dat er bepaalde bevol kingsgroepen zijn voor wie het sparen niet of slechts in zeer be perkte mate mogelijk is, maar daartegenover staan ongetwijfeld groote groepen, die daartoe wel in staat zijn. Vooral gedurende den eerstkomenden tijd, waarin de aan voer van goederen, die men gaarne zou wenschen ter aanvulling of ver nieuwing van hetgeen verloren ging versleet en verouderde, nog gering zal blijken, is deze mogelijkheid voor velen aanwezig. Ons volk heeft zich van ouds door spaarzin ge kenmerkt en voorzoover hieraan geen gierigheid, maar wijze levens beperking en aanvaarding van ver antwoordelijkheid voor het eigen bestaan en voor dat van degene, waarvoor men zorg heeft te dra gen. ten grondslag ligt, mag het gelden als een nationale deugd, die wij allen weer met ernst moe ten gaan beoefenen. Het ligt in mijn voornemen om binnenkort, wanneer de geldschaarschte, die gedurende de eerste weken niet is te voorkomen, voorbij zal zijn* op allen die daartoe in staat zijn een beroep te doen in deze richting mede te werken aan het gezond houden van ons geld, dat wij thans bezig zijn gezond te m a~ ken. Niet omdat aan het bezit van geld zulk een voorname plaats toekomt onder de doeleinden, waarvoor het waard is te leven gelukkig zijn er andere levens waarden, wier beteekenis daar ver re boven uitgaat maar wel om dat het geld een onmisbaar hulp middel is om het economisch* verkeer een goeden voortgang te doen vinden en de welvaart te verhoogen. Een gezond geld in een gezonde volksgemeenschap moet worden nagestreefd. Landgenooten, het veld tochtsplan inzake de geldzui- vering is bezig zich te voltrek ken. Geeft de regeering uw steun, niet alleen gedurende deze weken met hun onver mijdelijk ongerief, maar ook daarna, als de spaarcampagne gaat beginnen. Dan zullen wij op dit, voor het welzijn van ons volk zoo belangrijke, strijd toon eel, de krachten, die aan geldvernieuwing en wel vaartsherstel in den weg moch ten staan, gemeenschappelijk overwinnen. JTET IS DE LAATSTE DAGEN herhaaldelijk voorgekomen, dat aan vreemdelingen de inlevering van geld door de inleveringskan toren werd geweigerd op grond van de omstandigheid dat op hun per. soonsbewijs het woord „vreemde ling" stond vermeld. Niet elke vreemdeling valt echter onder het z.g. „besluit vijandelijk vermogen" en slechts t.a.v. de onder dit be sluit vallende personen kan gewei gerd worden om geld te ontvangen. Het ministerie van Financiën beveelt alle betrokkenen in hun eigen belang aan voor de inleve ring van hun oude papiergeld, in dien eenigszins mogelijk, het inle veringskantoor te kiezen, waar zij reeds een rekening hebben. Fransche verkiezingsuitstagen T\E DEFINITIEVE uitslagen van de Fransche kantonnale verkie zingen in 1618 kantons, waarbij niet inbegrepen zijn de uitslagen te Pa rijs en in de kantons van het de partement van de Seine is als volgt Socialisten (SFNO) 393, Communis ten 133. Radicalen 350, Onafhan kelijke socialisten 66, Republikein- sche volkspartij 127, Onafhankelij ke republikeinen en Radiavlen 205, Republik.einsch-Democratische Unie 203. Conservatieven en rechtsche onafhankelijken 93, „Indeterrmines" 48. Hierbij wordt medegedeeld, dat de 48 gekozenen, die als „indeter- mines' worden bestempeld, candi- daten zijn, die tot geen bepaalde politieke partij behooren. In 29 kan tons moeten nog verkiezingen plaats vinden. TWEE MILLIOEN KILO MAIS AANGEKOMEN. Een dezer c.agen was er weer gen vooroorlogsche bedrijvigheid aan de loskaüe van de Honigs' fabrie ken te Koog aan de Zaan, door ce aankomst van een 2-tal schepen met vooroorlogsche grondstoffen. Niet minder dan 2 millioen kilo mais het voedzame „begin" van puddingpoeder, custard en maizt'.ia werden gelost. Binnen kort zullen öus de Honig's pudding, maizena en custard te vooroorlog sche kwaliteit weer zeer nabij ko men. Welkom nieuws voor de huis vrouwen 119-oo DE MINISTER van Oorlog zal Vrijdagavond om 9 uur "cc Herr. Neó. spreken over „de ge volgen van de capitulatie v. Japan voor den opbouw van tiet Nederl. leger. t^EN COMMISSIE inzake oorlogs misdrijven is ingesteld. Voorz. is mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procureur-fiscaal bij den bij zon eer en Raad van cas satie. ERNSTIGE ONGEVALLEN MET MIJNEN. In de duinen bij Zoutelande werd een tankmijn ontdekt. Men pro beerde van een bunker uit, het gevaarlijke ding onder schot te krijgen, wat mislukte. De 30-jarige J. D., ging toen met zijn geweer van meer nabij op de mijn schie ten; óeze ontplofte en een scherf kwam in den schutter, die geen dekking meer had kunnen zoeken, zijn hoofd terecht Kort daarop overleed hij. XXX Gistermorgen volgde een nieuw ongeval. Nabij den Sloedam waren twee arbeiders, in dienst van den Waterstaat, Pleyte en Cijsouw uit Nieuwland, bezig om een sloot uit te graven, naast een perceel dat onlangs door Duitsche krijgsge vangenen, mijnvrij is gemaakt. Een der mannen heeft toen met een spade op een landmijn gestooten met het droevig gevolg dat de een zware verwondingen aan het hoofd bekwam en de ander ernstig aan de beenen werd gekwetst. Een Roode Kruis-auto heeft de slachtoffers, jonge mannen, naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerd. Goes Man doodgebleven. Op het Kei- zersdijkje zakte gistermiddag de 68- jarige Kerkhove, wonende aan den Kloetingscheweg, plotseling in elkaar. Hij werd naar „St. Joanna" gebracht waar dr. Planteydt den dood door hartverlamming constateerde. Middelburg. BEKENDMAKING. Ex-krügsgevangenen. De burgemeester der gemeente Middelburg brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens ont vangen missive van den Minister van Oorlog, de dienstplichtigen, die uit krijgsgevangenschap zijn terugge keerd, na beëindiging van hun bui tengewoon verlof in het genot van groot verlof zijn. 161-o Rob James en Toni 48. Toen het schip die rare slin gering maakte, werd ik pardoes te water gesmeten. Ik kon nog even een glimp van jullie opvangen en ontdekte hoe de paarden met jullie er op van het dek gleden Gelukkig was de zee nogal kalm geworden, maar ik wil jullie wrel verzekeren, dat het (•Aar gevaarlijk zwemmen was. Onder water waren leelijke rots punten en soms raakte ik in een draaikolk die gelukkig niet sterk genoeg was om me naar beneden te trekken. Laat ik jullie vertellen dat ik werkelijk dacht, dat mijn laatste uurtje geslagen had. Het was nog een heel eind naar het strand en er stond 'bovendien een rv-'hche strooming. BETREKKEN WOONRUIMTE. Dg burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis dat het aan ieder verboden is eenige woon ruimte te betrekken ook van de in het geïnundeerd gebied gelegen perceelen zonder zijn schriftelijke toestemming. .60-o De burgemeester voorn, wnd A. J. van der Weel. Sas van Gent. Geslaagd. Aan de Techn. Hooge- school te Gent slaagde met onder scheiding voor het eindexamen Civil Electrotechnisch Ing. de heer E. A. d'Hooghe. „Er zit schot in". Evenals voor de twee vorige, bestond voor de der de opvoering van de Cabaret-revue ,,Er zit schot in" door het Sassche dansorkest, een zeer groote belang stelling. De muzikal leiding was bij den heer Jan Meyers, leider van het orkest; terwijl de regie van den heer W Uyt den Bogaard was, welke te vens als conferencier optrad. Het ge heel verdient allen lof. Voor de radio? Naar we verne men was het Sassche dansorkerst on der leiding van den heer Jan Meyers een dezer dagen te Hilversum in de studio, waar het een bekwaamheids- proef aflegde, welke op gramofoon- platen werd vastgelegd. Er bestaat dus veel kans, dat we het voor ons ge west reeds zoo vermaarde orkest, ook binnenkort door de radio zullen kun nen hooren. DISTR. KR. 'S-HEER ARENDSKERKE Uitreiking van toeslagkaarten zw. en langd. arbeid, zeep voor vuilen arbeid en melk voor giftigen arbeid. De uitreiking van toeslagkaarten voor zwaren en langdurigen arbeid en melk voor giftigen arbeid voor de llde periode 1945, alsmede zeep voor vuilen arbeid voor de llde en /2e periode 1945 zal uitsluitend gehouden worden op de volgende data en plaatsen: Kloetinge. Maandag l Oct. van 9.15 -11.30 in café Meulpolder; Wolfaaris- dijk: Maandag 1 Oct. van 13—16 ;n het Gemeentehuis; 's-Heer Arends- kerke Dinsdag 2 Oct. van 14-16.30 >n café Heystek; Kapelle: Woensdag 3 Oct. van 9.30-12.30 in gebouw Obadja; Wemeldinge: Woensdag 3 Oct. van 14-15.45 in het Vereenigingsgebouw Kwadendamme: Donderdag 4 Oct. van 9.30-12 in café de Baar; 's-Hee- renhoek: Donderdag 4 Oct. van 13.30- 16 in café Westdorp. De werkgever, die tijdig zijn naam lijst ingeleverd heeft, moet met de toeslagbewijzen van alle werknemers, die op de naamljjst geplaatst zijn, de toeslagkaarten en/of melk- en zeepbonnen afhalen of doen afhalen op de zitting die het dichtst bij zijn woonplaats wordt gehouden. Van de werknemers, waarvoor de eerste keer een toeslagkaart om melk- of zeepbonnen afgehaald worden, moet de stamkaart overgelegd worden. Ookr de werkgevers, die zeep voor vuilen arbeid wegens het melken van koeien, op bovengenoemde zittingen moeten afhalen, moeten de stam kaarten van de betrokkenen over leggen. Aan hen zal thans ook een toeslagbewijs worden uitgereikt. Na-uitreiking van bonkaarten. De na-uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen llde periode 1945 zal uitsluitend gehouden worden te 's Heer Arendskerke op Dinsdag 2 October 1945 van 9-12 uur in café Heystek. 157-0 Evacuées, welke voorloopig nog niet kunnen terugkeeren naar hun woonplaats, kunnen vanaf heden een formulier MD 323-08 invullen ter verkrijging van rantsoenbonnen brand stoffen. Bij de indiening der formu lieren dient tevens een verklaring van het evacuatiebureau te worden bijgevoegd waaruit blijkt, dat be trokkene nog steeds in het evacuatie- register is ingeschreven. Evacuées, welke zich definitief vestigen in een nieuwe woongemeente, komen in aan merking voor een brandstoffenkaart T 505. 149-0 DISTRIBUTIEKRING TERNEUZEN. Distributie van petroleum voor kookcloel einden. Met ingang van 1 October a.s. zal voor de distributie van petroleum voor kookdoeleinden voor het geheele land een uniforme regeling worden getroffen. Te dien einde moeten alle gezinshoofden en alleenstaande perso nen, die momenteel in het bezit van een kolenkaart voor kookdoeleinden U 505 of 'n petroleumkaart voor kook doeleinden U 506 vóór 1 October '45 bij den distributiedienst een enquête formulier MD 323-10 afhalen. De aanvraagformulieren dienen te worden ingeleverd bij de uitreiking van nieuwe kaarten voor kookdoel einden, welke uitreiking nog nader zal worden bekend gemaakt. Aan de achterzijde van het in te vullen formulier dient het gezins hoofd bon 244 „Algemeen" van de bonkaart 10e periode (thans nog gel dig), van elk der gezinsleden, in de daarvoor bestemde vakjes op te plak ken. N.B. In aansluiting op bovenstaan de mededeeling wordt bekend ge maakt, dat degenen, die op gas of electrisch koken de bon 244 Alge meen van de bonkaart 10e periode tot nader order zorgvuldig dienen te be waren, aangezien deze bonnen voor andere doeleinden zullen worden aan gewend. 179-o DISTRIBUTIEKR. VLISSINGEN. Bekendmakingen. De Distributiekring Vlissingen maakt bekend, dat op Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 September, de uitreiking zal plaats hebben van nieuwe bonkaarten (11e periode) en inlegvellen aan onderstaande cate gorieën a. de letters W, X, IJ en Z: b. degenen, die nog niet in het bezit zijn van een geldig T.D.; c, ov-ige personen, die nog niet in het be'it zijn van bonkaarten 11e periode. 1 =R-o De Distributiekring Vlissingen

de Stem | 1945 | | pagina 3