ARMSLAG AAN HANDELS- EN BETALINGSVERKEER MARIONETTEN-REGEERING afgetreden in Indië Min Lieftinck deblokkeert inbeurs insen ANG G.A. ezonden es te iden 4 ERT Apollo 5RUUN, artdienst luist Op elke geldkaart krijgt men f 100.- „achter de hand" - Voor oorlogsslachtoffers, kraamtamilies, treurenden, trouwlustigen en renteniers gelden bij zondere deblokkeeringsvoorschriften Wee de Zwartepieten DE Wat gebeurt er met de geblokkeerde gelden? UUC wjj goede ara- [PKRIAL, AIVBA oarr&dig. EN worden door pachten A SCHOONDUKE. DOOOOOOO0OO 0000000000 1«EN truotlewerkplaatn HKgJOT. ■m/s Mulst in Hulst Laandag 1 Oct. STAAL. MF.TrVI.KN. BUKAWlOOa den datum voor de RIJKSBÜ- LTES die voor 1 Mn ttuun 151—o GER KOOL- EN LANGE. 24 - HOUT OK goedgekeurde Priesland, zoo»16 AA Bevelaiv- ingen A Bib] filpo AA enz. Ook Aanbevelend, HULST. 3HT. uINGEHAVE; EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Bur.: Weststngel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem* Dirioteur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuvvsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden: N. J. Karhof, Goes. Rayon- red. Zeeuwsch-Vlaanderen: J. Vermeeren, Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland No. 275 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1945 Comm v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. BL B. L. de Rechter; Mr Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. Australische vakm vereenigingsleiders kondigden embargo af op Ned. schepen Misleidende commu nistische actie HET VELDTOCHTSPLAN inzake de geidvernieuwing is bezig zich te voltrekken. Gedurende de af- geloopen veertien dagen heeft het Nederlandsche volk zijn bankpapier en zilverbons voor het grootste deel reeds aan de daarvoor aangewezen instellingen af gedragen. Heden begon de laatste inleveringsweek, waarin men nog tot een bedrag van 300.het oude geld kan aanbieden. Voor N.V.'s, firma's e.d. kan dit nog tot een onbeperkt bedrag. De volgende week Dinsdag zal het inleveringsproces zijn voltooid, aldus begon minister Lieftinck Woensdagavond zijn mededee- lingen voor Herr. Nederland over de te verwachten de- blokkeeringsmaatregelen. En hij vervolgde: TNMIDDELS zijt ge in het bezit gesteld van 10.aan nieuwe zilverbons per hoofd en daarmede is het nieuwe onbesmette geld in een kleine hoeveelheid in omloop gekomen. Een week van beperkingen staat voor de deur. Voor het eerst in de geschiedenis van ons volk staan allen in koopkracht gelijk. Ik hoop dat dit enkele feit, al was het slechts door een technische nood zaak geboden, zal medewerken tot versterking van het besef, dat iedere Nederlander ook in dit op zicht een evenredige bijdrage zal hebben te leveren tot het finan- cieele herstel van ons land en dat daardoor het gevoel van saam- hoorlgheid en gemeenschappelijke verantwoordelijkheid bij u allen zal worden verstevigd. Voor hen, die zich door den zwarten handel hebben verrijkt of op andere wijze van een nationaal oogpunt uit gezien ontoelaatbare inkomsten hebben genoten, is dit een slechte tijd. Zij hebben zich in de achter ons liggende jaren tot op zekere hoogte buiten de ge meenschap geplaatst en moeten daarvan thans de gevolgen dragen Zij zien zich de voordeelen, die zij hebben genoten, voor een belang rijk deel ontgaan en vele spre kende bewijzen toonen aan, dat een groote onrust over hen is ge vallen en dat zij gedreven worden tot daden die bij ieder mensch met moreel besef slechts afschuw en verachting kunnen wekken. Ik geef u daarvan een voorbeeld uit vele Vrywel alles in ons land kwam reeds voor in het „zwart", in deze dagen van. geidvernieuwing zijn daarbij de „zwarte graven" ge komen. In een onzer groote ste den heeft zich het feit voorge daan, dat een aantal door de geldzuivering in het nauw gedre ven lieden met hun zwarte geld zich op een begraafplaats de eigen dom van vele straks te delven gra ven hebben verschaft om deze t.z.t. wellicht tegen nieuw geld van de hand te doen. Bonafide reflec tanten komen hierdoor in on gelegenheid. Ik behoef over een dergelijk be drijf maar weinig te zeggen, zij die deze weerzinwekkende vondst hebben gedaan, toonen slechts hun ware karakter. Laten zij intus schen niet meenen, dat hun grim mig spel zal gelukken. Het de partement van Financiën heeft goede informaties. Ook de hamsteraars van het zinken geld, die zich aan mijn dringenden oproep om het kleine betalingsverkeer niet te ontwrich ten niet stoorden, worden thans uit hun schuilplaatsen opgejaagd. De opsporingsdiensten, die hier voor speciaal zijn geinstrueerd, hebben reeds een aantal groote klappen uitgedeeld en daarbij zal het niet blijven! Het onsociale optreden met be trekking tot de pasmunt heeft mijn bijzondere aandacht, men houde zich dus voor het laatst ge waarschuwd Een belasting-recherche Ook zij, (ïie zich door het op potten van zilvergeld meenden te kunnen veilig stellen, zullen wel dra bemerken, dat de fiscus over goede speurders beschikt. Ook dit bezit dient aan het daglicht te komen en ik roep alle goedgezin- den op daarbij behulpzaam te zijn. Ik lieb aan de belastingin* - specteurs den last gegeven om plaatselijk uit de kringen der loyale burgers een aantal ver trouwenspersonen te kiezen teneinde hun behulpzaam te zijn bij het aan het licht bren gen van gevallen van belas tingontduiking en van over tredingen der geldzuiverings- voorschriften. Ieder, die zich achter de regeering wil scharen en mede werking verleenen wil om on rechtmatige verrijkingen uit hoofde van verzwijging van inkomsten, zwarten handel, collaboratie en afpersing van medeburgers in honger en nood ongedaan te maken, wordt uitgenoodigd aan de be lastinginspecteurs zelf of aan de genoemde vertrouwensper sonen al die mededeelingen te doen, die zij naar eer en ge weten verplicht en verant woord achten om het recht in dit land zyn loop te ver schaffen. Ik heb reeds lang geaarzeld al vorens tot dit middel over te gaan, omdat het my in wezen niet sympathiek is. Maar de afreke ning met. het zwart verdiende geld moet voltooid en grondig zijn, anders blijft'er een smet op onze samenleving kleven die de hier bestaande welvaantsverhoudingen besmeurt en den een een voor sprong heeft boven den ander, die sociaal onverdragelyk is. De geid vernieuwing is een der belangrijk ste middelen, die behulpzaam zijn om deze smet uit te wisschen, en hoe eerder dit gebeurd is hoe beter. Leven van het loon. Tk zeide in het begin, dat het veldtochtsplan inzake de geid vernieuwing bezig is zich te vol trekken. Op 3 October as. gaat dit plan zijn tweede phase in, de phase der deblokkeering. Ongetwijfeld zult u allen verlan gend zijn om te weten, waar ge aan toe zijt. Ik stel er prijs op u daarvan thans mededeeling te doen en u de hoofdgedachte en de uitwerking, die daar aan zal worden gegeven, in eenige groote trekken te schetsen. Voor bijzon derheden verwijs ik u weder naar de pers. waarin u gedurende de komende dagen alle inlichtingen zult kunnen vinden, die voor u van van belang zullen zijn. De hoofd gedachte dan, die aan de as. de blokkeering ten grondslag ligt, is deze dat wij allen om het drei gende gevaar van een voort schrijdende vermindering dei- geldswaarde te ontgaan, m.a.w. om een steeds duurder wor den van het leven te voorko men, voortaan zullen moeten leven uit het loopende inko men, dat een ieder onzer ont vangt in den vorm van be looning voor arbeid, die ver richt wordt in loondienst of in een zelfstandig bedrijf, of als vrucht van een eerlijk verwor ven vermogen. Dit betekent, dat terstond na afloop van de inleverings week een algemeen deblok keering zal plaats vinden van al die gelden, die noodig zijn voor betaling van loonen, sa larissen, wachtgelden, pen sioenen en andere periodieke uitkeeringen, alsmede voor be taling van renten, in welken vorm dan ook. (VERVOLG OP PAG. 2) NEDERLAND AANVAARDT HET HANDVEST. TVE REGEERING heeft het Hand vest der vereenigde volkeren goedgekeurd. Dit Handvest dient vóór 1 December as. geratificeerd te zijn, zoodat dit onderwerp een der eerste zal zijn, die door het noodparlement zullen worden be handeld. Illllll VAKVEREENIGINGSLEI- LEIDERS in Australië heb ben een totaal embargo afge kondigd op alle Nederlandsche schepen, met lading voor Ne- derlandsch Oost-Indië, slechts met uitzondering voor hospitaal schepen. Het embargo strekt zich uit over het laden en repareeren van alle schepen, die munitie of oorlogs materiaal vervoeren „dat vermoe delijk gebruikt zal worden voor de onderdrukking van de „Indonesi sche republikeinsche regeering". Er werd tevens een resolutie aan genomen, waarin wordt geprotes teerd tegen het gebruik van Ja- pansche strijdkrachten door de Britsche autoriteiten tegen de „republikeinsche regeering". Vijf Nederlandsche schepen worden door cit optreden getroffen. De Indonesische bemanningen der getroffen schepen stelden boven dien eischen inzake loonen en ar beidstijden. De werven zouten „besmet" ver klaart worden, indien Nederland sche autoriteiten zouden pogen met eigen personeel de besmet verklaarde schepen te laden. Sena'tor Ashley, minister van Bevoorrading en scheepvaart heeft intusschen in den Senaat ver klaard, dat zich vermoedelijk geen verdere moeilijkheden zouden voor doen inzake het daden van sche pen in de haven van Sydney, mits de Nederlandsche schepen geen oorlogsmateriaal meevoeren en ge wone vrachtdiensten zijn. Hij ba seerde deze verwachtingen op het geen hij heden met de Nederland sche autoriteiten besroken liad. Het optreden van de Australi sche havenarbeiders blijkt in de Australische pers scherpe critiek uitgelokt te hebben De „Brisbane Courier" wijdde er een artikel aan, waarin de houding der havenar beiders gelaakt wordt. s Na de inleveringsweek Algemeeoe deblokkeering van alle gelden voor betaling van loonen. salarissen, wachtgelden, e.a., periodieke uitkeerin gen, alsmede van renten in welken vorm dan ook. H Verzoeken om over geld te beschikken moeten vergezeld g&an van een verklaring, dat dit geld strekt tot betaling van loonen en salarissen. Kas-reserve Op elke geldkaart kan de somma van f lOO,— worden vrij gegeven, uit te betalen in bank- en muntbiljetten. Als de geldkaart dit bedrag niet aan geeft, kan het ontbrekende uit een eerdere storting worden geput. Van hen, die bij een bank, een spaarbank of giro-instelling een crediet- saldo hebben uitstaan, zal een bedrag van f 1000 plus 25 pet van het saldo van den stand van 12 September 1945 tot een gezamenlijk maximum van f 10.000 worden gedeblokkeerd, echter uitsluitend ten behoeve van giraal geldverkeer. Oorlogsslachtoffers Voor hen, die door oorlogsomstandigheden schade geleden hebben tn hun goederen, wordt de mogelijkheid geopend tot herstel en aanvulling van het gerooide, beschadigde of vernietigde. Schade-uitkeeringen geschieden in nieuw geld, voor zoover er directe bestedingsmogelijkheid toe is. g Liefdadige instellingen Ultkeering uit saldi kan geschieden ter leniging van oor- logsleed. a Geboorten, huwelijken en sterfgevallen Spaargelden kunnen ten behoeve daarvan worden gede- blokkeerd. 1 Renteniers Deblokkeering van renten uit kapitaal kan plaats vinden in een mate als i.v.b. met de levensomstandigheden van betrokkenen redelijk is. B Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het verslag van de rede van minister Lieftinck. Een Nederlandsch official ver klaarde, dat de communisten de havenarbeiders te Sydney mislei den door hun te vertellen, dat vier Nederlandsche schepen te Sydney met oorlogsmateriaal voor het Nederlandsch Indische leger ge laden werden en van Engeland zijn uitgevaren om te strijden tegen de onafhankelijkheid van het Indo nesische volk. Dit zijn echter steunverleeningsschepen geladen met voedsel en medicamenten voor Australische, Britsche en Neder landsche mannen, vrouwen en kinderen in de Japansche gevan genkampen. Blijkens een verklaring van den secretaris van de federatie van havenarbeiders zou de bond niet van plan zijn te verhinderen dat oorlogsmateriaal Australiërs be reikte in Nederlandsch Indië en 't verbod alleen Nederlandsche sche pen gold, die oorlogsmateriaal moesten laden, dat gebezigd zou worden tegen het onlangs inge stelde Indonesische bestuur. In een derde bericht werd ge meld, dat Soekamo door middel van de radio direct contact onder houdt met Australische commu nisten, die een driemaal per week verschijnend blad „De Tribune" uitgeven, dat openlijk Soekamo steunt en waarin beweerd wordt, dat ook de Australische Labour- regeering zulks doet: een bewe ring, die door geen enkelen Aus- tralischen minister gesteund wordt. Intusschen kwam uit Batavia 'n bericht, dat De Kempeitai (de ge-> heime Jap. politie) Soekamo en Mohammed Hatta huisarrest heeft opgelegd. Volgens het clandestiene blad „Berita Indonesia" (De stem van Indonesië) zou Soekamos ka-> binet zijn afgetreden. Luitenant-admiraal Helfrich de opperbevelhebber der Ned. strijd krachten in het Verre Oosten is van Colombo vertrokken om zich naar Java te begeven Hij zal het hoofdkwartier van de Kon. Ned. Marine te Batavia vestigen. Omtrent de behandeling van ö!e bevrijde Nederlandsche krijgsge vangenen werd gemeld, dat de re geering zorg draagt voor hun trans port, medische behandeling enz. Zij ontvangen onmiddellijk twee volle maanden soldij en zullen la ter een speciale schadevergoeding ontvangen, welke voor alle staats dienaren gelijk zal worden vast gesteld. In verband met de finan- cieele omstandigheden kan niet worden verwacht, dat deze grooter zal zijn dan zes maanden soldij of salaris. DE SPAARPOT van gerepatrieerden Kan gedeeltelijk worden aangesproken QEREPATRIEERDEN, die drin- gend verlegen zijn om terug gave van Nederlandsch geld, dat door hem destijds bij hun deporta tie naar Duitschland daarheen is meegenomen, en niet is uitgegeven, aldaar, doch bij repatrieering naar Nederland aan de grens moest wor den afgegeven, kunnen zich onder overlegging van de bewijzen van uitvoer schriftelijk wenden tot de afdeeling geldwezen van het de partement van Financiën, Kneu terdijk 22, 's-Gravenhage, met het verzoek om een gedeelte van die gelden te mogen terugontvangen. Op de enveloppe dient te worden vermeld „grensschuld'. Met betrekking tot gerepatrieer den die aan de grens in Duitsch land verdiende marken hebben in geleverd of die vorderingen hebben op Duitsche werkgevers, wordt ver nomen, dat binnenkort door het de partement van Financiën hierom trent een regeling zal worden be kend gemaakt. Heden Zon onder 18.28 unr, Maan op 21.52 uur. Vrijdag Zon op 6.35 uur, Maan onder 14.56 unr. Weerverwachting: Iets minder koel. Zwaar bewolkt, plaatse lijk eenige lichte regen. Zwak ke aan de kust matige wind, tussohen Z.W. en N.W.

de Stem | 1945 | | pagina 1