Om Walcherens toekomst Stad en Land Waartoe hebzucht leidt Onderhoud met ir. de Vink Nieuwe moeilijkheden Een Spori-Zaienfag?- EEK AGRARISCH BESTEMMINGSPLAN Een vriendelijke Duitscher PUBLIEKE TRIBUNE De Noiledijk doorgebroken 1 //V 'T KORT Sigaretten goedkooper Er wordt ernstig gestreefd naar herstel van het schilder achtige landschap. rnERWIJL DE MANNEN van de practijk met macht van mate riaal en met inspanning van alle krachten de ciüken dichten van het overstroomde Walcheren, zitten die mannen van de theorie, met niet minder ijver te werken aan de plannen tot restauratie van het zoo straf geschonden gewest. Met ir. de Vink, die als leider van den planologischen dienst in Zeeland, het leeuwenaandeel van die taak op zijn schouders kreeg, spraken we dezer dagen over den jongsten stanc. van zaken te zijnent en vernamen, dat thans de pro jecten voor de hoofdwegen op Wal cheren worden ontworpen Deze projecten zijn gebaseerd op drie grondprincipes. Ten eerste zuilen er in het rustieke Wal cheren geen auto-snelwegen ko-' men; ten tweede wil men zooveel mogeljjk de oude wegen gebrui ken, maar met afsnijding van al te gevaarlijke of hinderlijke boch-' ten en ten derde woeden, indien dit eenigszins kan, de hoofdwe gen door de dorpskommen ge leid. Er zal aus geen sprake zijn van rechte, met de liniaal getrokken wegen. Naar herstel van 't schilder achtige Walchersche landschap wordt ernstig gestreefd, waarom ook ter verlevendiging van het aspect de wegen omzoomd worden met elzen-hakhout. De restaura teurs achten 't niet verantwoord, kost wat kost, de meidoornboomen te herplaatsen daar deze broeiplaat sen van schadelijke insecten zijn. Het is niet verantwoord c.ie gelief de Walchersche struik bij bouwland en boomgaard te plaatsenwel gaat dit bij weilanden; ook wordt de per eeel-afscheic.ing met meidoorn aan de boeren overgelaten. Diezelfde vrijheid krijgea de landbouwers ten aanzien van de erf-beplanting, waardoor doodende eenvormigheid wordt voorkomen. Het links en rechts beplanten van de bouw. en weidegronden met al lerlei opgaand gewas, is economisch •liet verantwoord, wel kunnen de bij de nieuwe verkaveling over schietende hoeken en punten ge stoffeerd worden met struiken of boomen. Het nieuwe plan laat tevens ruimte voor den aanleg van enkele boschcomplexen als afwisseling in het landschap. De dienst van ir. de Vink is mo menteel ook bezig met de inventa risatie van de historische boerde rijen en de bekende Walchersche buitenplaatsen. Gelijk men licht bevroeden kan, is het streven erop gericht beide categorieën te behouden en te her stellen, ook, en dit met het oog op TE LONDEN T^E AARD van de gemeenschap- pelijke geallieerde controle in Japan is, plotseling en onverwacht door den Raad van buitenlandsche ministers in Londen ter sprake ge bracht, meldt Reuter. Een verklaring, welke gegeven wordt voor het plotselinge te berde bren gen van deze aangelegenheid door de Sovjet-delegatie is, dat hierin een reactie moet worden gezien op de on langs in sommige Amerikaansche kringen waarneembare houding van ..handen af van Japan!" Een andere verklaring is, dat de Russen zoowel verrast als teleurgesteld zijn over het uitblijven van steun van Amerikaan sche zijde, wat betreft hun eisch in zake Tripolis. Toen de kwestie der Italiaansche koloniën op de confe rentie werd besproken. Uitgaande van de veronderstelling, dat deze Ameri kaansche houding in de Middelland- sche Zee was toe te schrijven aan het verlangen de vrije hand te hebben voor Amerika in het Verre Oosten, zou der de Russen besloten hebben geen tijd te verliezen om het duidelijk te maken, dat het hun bedoeling is om ook van de partij te zijn in het Verre Oosten. De volgende bijeenkomst van den Raad wordt heden gehouden. Heden zon onder 18,30 uur, maan op 21,11 uur, Donderdag zon op 6.33 uur, maan onder 13,48 uur. Weerverwaehting vannacht nog buien in de kuststrook, morgenochtend plaatselijke mist, overdag licht tot half be wolkt, koud. Zwakke, tijdelijke matige wind tussehen noord en noord oost. de houtpositie van Walcheren, in de beplanting. Ir. oe Vink is niet pessimistisch gestemd ten aanzien van den aan slag van het gewas in den zilten bodem. Hij verwacljd op goede gronden dat na vijf jaar weer heel wat groen zal tieren in Zeelanc-s tuin, die straks boven komt als een doodsche grauwe vlakte. Even roerde ir. de Vink nog de kwestie aan van de economische structuur van Walcheren en de in cit verband gerezen ongerustheid der boeren; onze zegsman beklem toonde, dat het geenszins in de be doeling ligt om ook maar één boer, voor wien eventueel op Walcheren zelf geen levensruimte overblijft, te vergoeden met geld. Moet hij mo gelijk land. afstaan, can zal hem ook weer land worden teruggege ven. Achtbaar ingezetene van Rotterdam wordt laaghartig verrader. HOOR het bizondere Haagsehe Gerechtshof werd tegen C. Kooiman uit Rotterdam, een vroe- geren voorzitter van een A.R. kies- vereeniging, de doodstraf geëischt, wegens zwaar verraderlijke hande lingen. In 1943 ging hij bij de illegaliteit, liet menschen onderduiken, zorgde voor nieuwe persoonsbewijzen en voor verklaringen van arbeidsvrij- stelling. Hij sloot zich aan bij de landelijke organisatie, die de zorg had voor onderduikers en kreeg in die hoedanigheid bonkaarten om te distribueeren. Maar het bruine le ven van den zwarten handelaar trok hem meer en meer. Hij begon één bonkaart te verkoopen en ein digde met dertig a veertig stuks van de hand te doen voor prijzen van honderd gulden en meer per stuk. Het geld besteedde hij om zijn zoon een buitengewoon kostbare post zegelverzameling te bezorgen. De organisatie begreep op den duur niet, waar hü al die bonkaarten voor noodig had en (schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime vergadering, uit, waar hij zich zou moeten verantwoorden. In 't nauw gedreven zocht hij een uitweg en meende die te vinden door de con vocatie van de vergadering in han den van den S.D. te spelen. Het gevolg was, dat er een inval werd gedaan in het huis, waar de ver gadering plaats vond. Een der aan wezigen, die zich in een geheime schuilplaats boven op een kast had weten te wringen, maar zich ver raden zag door een zichtbaar ge bleven slip van rijn jas, werd door schoten uit een pistool zoodanig met kogels doorzeefd, dat hij enkele oogenblikken later overleed. Het lijk moest door rijn makkers naar buiten worden gedragen en daar als afschrikwekkend voorbeeld eenigen tijd blijven liggen. De andere aan wezigen werden gearresteerd en twee hunner werden gefusilleerd. Het verraad van Kooiman werd nog des te schandelijker, toen hij daar op gelden ging inzamelen, zg. voor de nagelaten betrekkingen van het drietal. Ook het hiervoor ontvan gen geld gebruikte hij ten eigen bate. De verdediger zei, dat verdachte bereid is de volle consequenties van zijn daad als een man te dragen. Deze las zelf een uitvoerige biecht voor, waarin hij aan hetslot, ter- wille van zijn gezin, en om voor de nagelaten betrekkingen iets goed te kunnen maken, clementie verzocht. PEN. EISENHOWER heeft vijf groote Duitsche indusbrieele on- dustrieele ondernemingen in de Amerikaansche bezettingszone be schikbaar gesteld voor hersteldoel- einden aan de Vereenigc-e Volken, s TN DE PERIODE van 10 t./m. 22 Sept. j.l. heeft, tegelijk met oe herfsttelling van het vee, een on derzoek plaats gehad naar de mate, waarin de agrarische bevolking be hoefte heeft aam land. rpREINEN zullen boven de rivie ren en ten westen van de IJs- sel ingaande 7 October a.s. weer op Zondagen gaan rijden. DEUVER, het hoofd der voorloo- pige Oostenrijksche regeering, denkt eind November of begin De cember algemeene verkiezingen te kunnen laten houden. T\E DUITSCHE autoriteiten moe ten aan de geallieerden alle goud. zilver, platina en buiten- landsch bankpapier en munten over dragen. pAAT de sport verhuizen van den Zondag naar den Zater dag? Voor deze omwisseling - naar Engelseh recept is momenteel wel belangstelling. Karei Lotsy heeft er onlangs op gezinspeeld en nu lezen we, dat ook minister president Schermerhorn veel voor een sport-Zaterdag voelt. De mi nister vertelde aan een redacteur van het weekblad „Sport", dat hij een voorstander is van sport beoefening op Zaterdag. Hij was er zich echter tevens van bewust, dat wij in ons land den Engel- schen Zaterdag krijgen. Niet dat de minister-president daartegen bezwaar had, want hij zei dat de menschen in de toekomst recht hebben op twee vrije dagen in de week. Naar Engelseh systeem be- teekent dat dan Zaterdags sport en Zondags in den familiekring. Het ziet er aantrekk elijk uit K wal iteitsverbeteri ng i.v.m. export noodzakelijk jUt I NISTER MANSHOLT heeft gisteravond de reeks rac-io- praatjes ingeleid die door het de partement van Landbouw en Vis- scherij zullen gehouden worden en daarbij een overzicht gegeven over de moeilijkheden waarmee de land bouw thans te kampen heeft en de plannen die beraamd zijn om den landbouw er weer bovenop te bren gen. De minister wees er op, dat er bij het herstel van de geteister de gebieden meer dan voorheen rekening gehouden zal worden met ruilverkaveling en met ontginnings mogelijkheden. Meer dan ooit moet er gedacht worden aan export van landbouwartikelen. In dit verband worden er maatregelen genomen die verbetering der kwaliteit der producten beoogen. De boer en de tuinder zullen hun bedrijven zoo moeten gaan inrichten, dat zij zoo goedkoop mogelijk kunnen produ- ceeren. Ook de veehouder moet niet alleen aan winst doch ook kwali teitsverbetering denken. Er zullen cursussen etc. georganiseerd worden ter opvoering van de vakbekwaam heid. Een speciaal orgaan zal met de overheid een onderzoek instellen naar de afzetmogelijkheden van akkerbouw- en veeteeltproducten. Zoo hoopt men te komen tot een „agrarisch bestemmingsplan". De minister deelde mee, dat t. a.v. veevoer en kunstmest maat regelen zijn genomen. Wat kunst mest betreft, in 1946 zal de helft van het verbruik in normale jaren disponibel zijn. Indien de landbouworganisaties een deel van de materieele belan gen zouden overnemen van de overheid zou zulks zeer wensche- lljk zijn, benadrukte de minister. y IJ, die de bemiddeling van het M. G. wenschen in te roepen bij de repatrieering van familiele den. kunnen rich onder vermelding van eigen naam en adres, schrifte lijk wenden tot: Staf M. G., afd. repatrieering buitenland, Carel van Bylandtlaan 30 te 's-Gravenhage. Zij moeten daarbij zoo volledig en duidelijk mogelijke gegevens ver melden, in het bijzonder de namen, geboortedatums en laatst bekend adres van den gezochte. me rapporten vervaardigde voor de Gestapo HET WAS toch zoo n vriende lijke Duitscher, die daar woon de in Inner Parkroad te Wim bledon, Herr Dr. Boettiger. Hij hield innig veel van Engeland en had er in 1925 zijn wittebroodswe ken doorgebracht. In 1938 vestigde hij rich „voorgoed" in het land als correspondent van den „Voelki- sche Beobachter'om de lezers van dit Nazi-partijblad op de hoogte te houden van de stroomingen in En geland. Twee keer per dag had hij lange telefoongesprekken met Duïtschland, natuurlijk alleen maar om het nieuws door te kabelen. Toen hij ter gelegenheid van een groote tentoonstelling in Glasgow een persexcursie meemaakte, had hij de gewoonte, om telkens te vragen: „Waarvoor werd dat in den laatste oorlog gebruikt?" De President van de Vereeniging van Buitenlandsche Corresponden ten in Londen, een schrandere Pool vond dat maar een vreemde vraag en maakte de autoriteiten op Boet tiger opmerkzaam. De vriendelijke Duitscher leefde zijn leventje echter verder. Ieder weekend reed hij in een slee van een auto naar Portsmouth, Devon- port of Chattam. Reporters van de „Daily Express" waren attent ge maakt op den man en trachtten hem te interviewen. Eerst lukte dat niet, maar tenslotte liet hij zich overhalen tot een verklaring: „Toen Ribbentrop naar Duitsch- land terugkeerde, vroeg ik hem, of ik hier mocht blijven om de En- gelschen te bestudeeren? Er zijn wel vijf jaren voor noodig, om ze te be studeeren. Ze zijn zoo onlogisch. Als ik tijd heb, rijd ik op het En- gelsche platteland rond. Ik neem dan mijn vrouw en mijn twee kin deren mee. Door mijn verblijf hier in Engeland werk ik mee aan de verbetering van de betrekkingen tusschen onze beide landen. Ik ben een vertolker van het Engelsche le ven mi het Engelsche nieuws voor Duitschland. Mijn informatiebron nen zijn goed, maar natuurlijk kan ik niet vertellen, welke ze zijn. Dat is geen journalistieke gewoonte". Ziedaar het zelfprotet van den vriendelijke Duitscher. die op be langstelling echter niet erg gesteld was en daarom dan ook spoedig naar zijn land vloog, om „rapport" uit te brengen. We weten nu, wat hij rapporteer de. Hij bracht naar Berlijn een lijst van 2300 Engelsehen. die de Gesta po meteen moest arresteeren, zoo dra de Wehrmacht het Brltsche eiland veroverd had. Die lijst is thans in Berlijn ge vonden. De voornaamste politici stonden erop, zoowel van links als van rechts, o.a. Neville Chamber lain. Churchill, Attlee, Eden, Mor rison, Duff Cooper, vele journalis ten. auteurs en mannen van de we tenschap. Een heele lijst van kran ten, die onmiddellijk moesten ver dwijnen, was ook opgemaakt. Ja. ja, de heeren hadden zich degelijk voorbereid. Een kleinigheid ontbrak echter aan hun plannen; het ver mogen ze door te zetten! De sa. cring van het geld. Een Goesche abonné vestigt de aandacht op de opkooperij van zink i geld door zwarte pieten en stelt voor om straks ieder Nederlander een bedrag aan zil ver en koper geld te geven en het zinken geld waardeloos te verklaren. Eer. andere lezer vreest dat er weer spoedig ophoopingen van geld zullen zijn. indien men den kleinhan del, winkeliers, enz., hun hooge winst marges laat. Een Goesche manufacturier ver kocht vorige week nog schorten 20 pet beneden den vastgestelden prijs, omdat hij zich geneerde voor de hem toegestane grove winst. Hulp gevraagd. De heer J. M. te Philippine lucht zijn gemoed als volgt: Hier is een gezin, bestaande uit 5 pe sonen in een huisje, dat zeker maar voor twee menschen bewoonbaar is. Nu wordt het bewoond door negen personen. Alles slaapt op twee kleine kamertjes. Het wordt hoog tijd. dat er eens meer aandacht besteed wordt voor deze menschen. Hier kan rede lijk geholpen worden. Hiervoor is al leen noodig een kle^n beetje goede wil en eenige menschlievendheld. Nogmaals: menschelijk gevoel De heer F. B. te Philippine dient den heer J. M. van repliek in zijn volgend schrijven: „Onder het hoofd Publieke Tribune" van De Stem toonde J. M. zich Zaterdag jl. misnoegt o.a. over het feit, dat Philippine zich gereed maakte zijn bevrijding feestelijk te heidenken. Hij is er niet over uit dat er feest gevierd wordt ter hei dekking van een dag dat veel menschen in rouw gedompeld werden. „Hier ont breekt alle menschelijk gevoel", aldus J. M. Toevallig las ik in hetzelfde blad van Zaterdag ju. onder het hoofd „Een jaar bevrijding" het volgende: „En nu een jaar na deze heugelijke gebeurtenis maken de dorpen en ste den zich op om dezen bevrijdingsdag feestelijk te vieren, waarbij echter gedacht zal worden aan hen die ge vallen zijn voor onze vrijheid. Geluk kig is het dus in Philippine niet al leen, dat men „onmenschelijk gevoel" bezit, maar door geheel O. Z. Vlaan deren. Ziet J. M. hiermee misschien het overdrevene van zijn commentaar Textieldistributie. J. M. te Philip pine acht de inschakeling van de Hark in de textieldistributie onge- wenscht omdat de Hark in vele klei ne plaatsen feitelijk uit 1 persoon be staat waardoor ongewenschte toestan den kunnen ontstaan. „Zoo is het" Aan een uitvoerig schrijven van den heer J. B. K. te Sluiskil ontleenen wij het volgende We-hebben de zuivering gekregen en iedereen ligt het in den mond. „Ve len zitten in de interneeringskampen die er niet in hooien, maar nog veel meer loopen er rond, die er in moes ten zitten." Vandaar het herhaalde schrijven in de dagbladen „Zoo moet het niet" of „Zoo kan het niet". Bij een grondig onderzoek zou de inter- neering een heel ander beeld geven dan op het oogenblik. Men kon beter de boeren uit de hongerprovincies in de kampen sluiten, die abnormaal hooge prijzen voor hun waren vroe gen en als ze niets te ruilen hadden, de menschen door den hond het erf lieten afjagen. Ergste r hade kan spoedig hersteld zijn. JgEN SAMENLOOP van ongun- A stige omstandigheden (bij- T zonder slecht weer, een zwaar m I uitermate hoog tij) heeft er toe geleid, dat er Dinsdagmiddag een gat is ontstaan in den Noiledijk -■ bU Vlissingen, welke eerst zoo kort geleden was gedicht. De dijk lag 4 Meter N.A.P zoodat de oorzaak van deze door-1 braak zeker niet aan den stand der 1 werkzaamheden kan worden gewe- ten. Alle maatregelen zijn intus- schen genomen om de moeilijkheid 1 te bezweren. Een gelukkig omstan- j digheid hierbij ie, dat de springtij- j en thans weer achter den rug zijn 1 en het komende noodtij een aan- I zienlijk lageren waterstand te zien l zal geven. Gezien de gunstige weers I, verwachtingen, hoopt men dan ook J de ergste schade spoedig te kunnen 1' herstellen. OIGARETTEN van Nederlandsch 1 fabrikaat zullen ingaande 1 I October a.s. verlaiagd worden coor vermindering van de accijnzen van j- 75 oent op gemiddeld 60 cent per pakje. rpE ROTTERDAM is door de N V B. een anti-zwarte organisatie I gesticht, teneinde door middel daar i van en in samenwerking met het ,-j bedrijfsleven en organisaties den 1 zwarten handel den kop in te druk-1 ken. DGYPTE verwacht, dat de Brit- f sche troepen zich van zijn grondgebied zullen terugtrekken en 2 voorts vereeniging met den Soedan TNE EERSTE kunstmeststoffen- 't toewijzing voor het bemesting'. :- Jaar 1945-'46 zal thans worden ver- strekt. rpEOEN DEN ATOOMBOM is door 1 Engelsche en Amerikaansctr geleerden een afweerwapen gevon den, meldt de Daily Express. \fET ingang van 1 October as. J zijn alle bestaande tijdelijke gewichtsbeperkingen in het binnen, landsche briefpostverkeer opgehe- DEKEND is geworden, dat het Vaticaan in Mei 1940 de regee ringen van België, Nederland en Luxemburg drie dagen te voren in kennis heeft kunnen stellen van den voorgenamen Duitschen aan val. De boodschappen waren in co de, doch de fascisten slaagden er in een ervan te ontcijferen en Mus solini werd zeer woednd. GOUDEN KLOOSTERJUBILEA In het St. Elisabethgesticlit, Menno van Coehooiustiraat, Breda, hoopt Donderdag 4 October a.s. een drietal zusters haar gouden kloosterfeest te herdenken. De ju- bilaressen zijn: zuster Maria Alexia iCatharina v. Tilburg uit Wouw', ouc. 81 jaar; zuster- Maria Canisia (Louise Damme uit Lamswaarde', oud 78 jaar en zuster Maria Bone- facia (Anna Schulles uit 's-Gra venhage), oud 84 jaar. AUTO-'ONGEVAL. Twee militaire wagens kwamen in de omgeving van de Vlake-brug met elkaar in botsing waaarbij auto, waarin verschillende Gd ter zaten, omkantelde. Een der EhB®' sche bestuurcers liep vru ^nstX verwondingen op e" Joanna te Ooes vervoerd De overi gen kwam er beter van af. INKRIMPING VAN HET M. G. 1 October zullen de provinciale militaire commissariaten worden opgeheven en vervangen wor den door afdeelings militaire commissariaten. Te Den Haag komt zulk een A M. G. voor Zuid- Holland en zeeland, te Vught voor Noorobrabant en Limburg. Men hoopt zoo vlot te kunnen af werken, dat m 1 December ook deze commissariaten kunnen wor den opgeheven. ED. FLIPSE GESCHORST Eduaird Flipse, geboortig uit Wis- sekerke en als dirigent van M1 Rott. Philh. Orkest ook voor Bra- bantsche muziekliefhebbers een be kende figuur, is c-oor den eere- raad voor de muziek geschorst te 8 Mei 1948. De eereraad overwoot daarbij, dat c.e heer Flipse uil- voeringen heeft gegeven voor

de Stem | 1945 | | pagina 2