NTRUM alen, Overheid en Film Stad en Land RY EDZEN P-KAAS Katholieke Actie Van onthouding naar actieve belangstelling gd Meer brood, minder aardappelen gevraa (DEL GOES. TERNEUZEN. De geteisterde gebieden ÏÏ3W dit offer echler f Noodparlement Mgr. Hendrikx landelijk directeur Hei proces Bergen-Belsen Toestand?!? op Java worden beter Guerillagroepen roerden zich DE GELDSANEERING //V T KORT HE KPAPIER. nera al-Consulaat t bekend, dat al zijnde Noorsche ondering van met ingang van eeft opgehouden .e zijn. Inlevering noet hier te ïan- ien 26 September bij het Noorsche Park la an 28, Rot- ïerlandsche Bank agentschap- ?12ing nadere in- igen zijn. registratie van rdepapieren en voerd, welke re- ember 1945 moet 'en. Jen omtrent de- binnenkort ge- door de hoofd- vereeniging voor Amsterdam. F.RING wethouders van dat het voigen- teld volgens hot el tot de inleve- muntbiljetten en voet van art. 7 ,g Geld zuivering le wordt openge in de tweede dis- 1-2500, 27 Sept, 001-7500. 29 Sept. J.001-12.500, 2 Oct 591-0 RIKAANSCHE TEN or tabak en ta- ede. dat de de- aansche sigaret- op een nog aan gbaar zullen zijn op f 1.20 per 593-oo jditie voor de provincie zeeland lur.: Westsingel 75, Goes; Dubbele poort 8. Hulst >eze courant wordt op tast van 't Müttatr Gezag edrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- ra bant en zeeland. Uitg. „Stichting De Stem bmcieur: J. A. H. M. van Schijndel; Hoofd- ■edacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch ed.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. teeuwsche eilanden: N. J. Karhof, Goes. Rayon- red. Zeeuwsch-Vlaanderen: J. Vermeeien, Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland No. 27# VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. weelc (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. e mannen naar ~gt de kapitein terug. Die stad an. Zo gauw er .jullie wel ver maar weten te tegen Toni als ..Oom Fred stad.'' oooooooooo<x> AG AXEL. 22 SEPT. a March. ff oeg. alle leeftijden 596-o riedt te Terneus;eit 1 het HARK-comit« r '45 rioting houden 598-0 VEELLICHT heeft de aandacht van sommige lezers getrokken het bericht in de bladen, waaruit bleek, dat de overheidsbemoeiing met de film, waaronder de keuring, voort aan niet langer rèssorteert onder het Departement van Btnnenland- sche Zaken maar is overgebracht naar dat Van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Wie zich voor 't filmprobleem interesseert heeft zich misschien afgevraagd, welke draag wijdte aan dezen maatregel moet worden toegekend. Wij zullen trach ten deze vraag in een tweetal ar tikeltjes te beantwoorden. TN de jaren na den eersten we reldoorlog, toen de film allengs van het stadium van kleinbedrijf was beland in dat eener, wijd om zich heen grijpende industrie op kapitalistischen grondslag, en daarmede haar aanvankelijk on schuldig, zij het primitef karakter van kermisvermaak had opgege ven en met alle haar ter beschik king staande middelen begon te dingen naar de gunst van een na- oorlogsch prikkelingsbehoeftig en sensatiebelust publiek, ontstond er allerwegen onrust over den gevaar lijken invloed van dit nieuwe ont- spanningsmiddel. Men overwoog maatregelen om den zondvloed van zedelooshed, welke vanuit Hollywood over ons goede land werd uitgestort, paal en perk te stellen. Het gevolg was, dat na jarenlang overleg tenslotte in 1926 tot stand kwam de Bioscoopwet, ,,Wet tot bestrijding van de zede lijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop". De films zouden in het vervolg alvorens te worden vertoond moeten worden gekeurd door een overheidsorgaan, de Cen trale Filmkeuringscommissie, en wel naar een norm van toelaatbaar, beid uit een oogpunt van zeden en openbare orde, terwijl de com missie tevens de leeftijden zou aan geven van de bezoekers, die bij de vertooning mochten worden toege laten. Het meeningsverschil, dat de tot stand-koming van de wet niet min der dan vijf jaren traineerde, be trof grootendeels den genoemden norm van toelaatbaarheid. Er ble ken namelijk ook toen reeds aan hangers te zijn van de stelling, dat films om te mogen worden vertoond niet alleen „toelaatbaar" moeten zijn doch ook werkelijk „geschikt" moeten wezen. In deze wellicht eenigszins spitsvondig lijkende on derscheiding was in feite het ee- heele filmprobleem gegeven. Het ging er immers om, of de overheid slechts filmvertooningen 538.0 TIJDVAK 21-29 SEPTEMBER MELK (gestand.) A40 B40 Tapte melk IV» I„ C40 Melk lb 1„ D40 A. D40B D40C E40A E40B E40C ff is nu voor Meik 21. CHOCOLADE: C100 D100 E100 evensvraat/- Reserve 1 tablet. ROOKARTIKELEN: 51 Tabak 40 Eng. of Amer. sigaretten. AARDAPP.: a40 B40 C40 Aardapp. kg, M40 Aardapp. 1 y, kg. D 40 E40 Aardapp. 1 kg Geldig van af Maandag 24 Sept. AARDAPP.: A39 t.m. E39, M39. Verlengd t.m. 29 September. MARG.: A40B B40B C40B Boter 250 gram. M40B Boter 125 gram BROOD; A101 B101 C101 Reserve 800 gram. EIEREN: D104 E104 Reserve één ei per bon. De eieren zijn verkrijgbaar bij win keiiers die regelmatig rantsoenbon nen voor dit artikel hebben ingele verd. Deze winkeliers kunnen de bon net: D104 E104 dagelijks bij den distii- butiedienst inleveren tegen aanvul lingstoewijzingen. Winkeliers. die geen eieren in voorraad hebben, mo gen deze bonnen derhalve niet in Jmmtvangst nemen. DETAILPRIJS AMERIKAANSCHE SIGARETTEN Het Rijksbureau voor tabak en ta baksproducten deelt mede, 'dat de der Amerikaanse! Treilen, welke verkrijgbaar If.esteld. vastgesteld is or [pakje. NG bij cskinderendijk l C. 1RKSTER voor een 540-d zou voorkómen, welke directe aan slagen pleegde op de openbare ze delijkheid en de orde, dan wel of zij de totaie verantwoordelijkheid moest aanvaarden, dat door de ver tooning van films geen enkel maat schappelijk belang zou worden ge schaad. Voor deze laatste opvatting was in de twintiger jaren in onze volks vertegenwoordiging geen meerder, heid te vinden en de overheid heeft zich tot heden derhalve beperkt tot het toezicht in poiitioneelen zin. Dit toezicht behoorde naar zijn aard tot de bemoeiingssfeer van den Minister van Binnenlandsche Zaken. lyTEN kan bezwaarlijk zeggen, dat de in 1926 ingevoerde centrale keuring onverdeelde instemming heeft gevonden. Alleen reeds het feit, dat in de Zuidelijke provincies een katholieke nakeuring tot stand kwam, zegt te dezen reeds iets, al moet hier terstond aan worden toe gevoegd, dat die nakeuring even eens op het criterium der toelaat baarheid werd doorgevoerd. Wel werden daarbij aan de toelaatbaar heid eenigszins strengere en meer met de katholieke moraal in over eenstemming zijnde normen gesteld, maar verder gaan, met name de geschiktheid als maatstaf voor de vertooning aanvaarden, kon bij de bestaande verhoudingen, welke door de wet werden beheerscht, de nakeuring niet. J. J. M. TEN HOLDER TyTET INGANG van heden mogen in ons land geen films meer in het openbaar vertoond worden, die niet na 1 September 1945 zijn toe gelaten door de centrale commissie voor de filmkeuring. In afwachting van de benoeming der leden is de voorzitter, de heer van Steveren, gemachtigd de keuringskaarten uit te reiken. TEN R N )R. JES MEE rVlCTORIENTJE" Gedwongen uitzending van arbeiders mogelijk VOOR GROOTE KWALEN groote geneesmiddelen. Een dier groote kwalen is, dat er velen werkloos rondloopen en op de gemeenschap teren, terwijl er elders, vooral in het Zuiden, een enorm gebrek aan werkkrachten bestaat. Daartegen zijn nu maatregelen genomen. Aan den eenen kant wordt na gegaan, welke arbeiders er in de geteisterde gebieden noodig zijn, terwijl men aan den anderen kant nagaat, welke arbeidskrachten er van elders kunnen worden uitge zonden. Door den werkgever zal in overleg met en waar noodig met hulp van het Commissariaat Nood voorziening voor behoorlijk on derdak worden gezorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voed sel, geregeld verlof, terwijl voor ver voer zal worden zorg gedragen. Het loon, dat de uitgezondenen ontvangen, zal het ter plaatse van tewerkstelling geldende zijnboven dien ontvangen de gezinnen der gehuwden en der ongehuwde kost winners, die in een hooger geklas seerde gemeente wonen, een bedrag gelijk aan het verschil «usschen het in de woonplaats geldende loon en het eerstgenoemde, met f 3.per week extra. Deze regeling treedt in werking op 1 October a.s. Nadien mogen werkgevers niet meer zelf perso neel uitzenden, doch loopt alles over de arbeidsbureaux, van het voor dien datum aanwezige uitge zonden personeel dienen de werk gevers aan het Rijksarbeidsbureau opgaven te verstrekken, benoodigd voor de uitbetalingen aan de ge zinnen der werknemers Werknemers, die niet voldoen aan een aanwijzing tot uitzending, ver- swJ?. wac,?,ge,d of overbruggings- StT^W„erk8erm' die zi<* "iet ten\.tL»oorscilnften houden, zul- dooi' strenge maatre gelen worden getroffen. h J?e Regeering is zich bewust van het onaangename, dat er vooral voor de gehuwden en hun gezinnen m J?cTk-stfllinB buite" d™n" plaats kan liggen. De nood der be- JTS Vain de ^teisterde gebieden J, en liet algemeen? Nederlandsche NIET OP den DERDEN, maar op den vierden Dinsdag van September komt de Tweede Ka mer voor het eerst weer bijeen. Het is nog maar, om het ingewik keld te zeggen, een rompnood-* kamer. Strikt grondwettig bezien, mankeert er van alles aan. En ook in feite kan men niet zeggen, dat het een echte volksvertegenwoor diging is. Acht nieuwe kiezers lichtingen zijn aangetreden sinds de verkiezing dezer heeren. En alle kiezers hebben een stuk dra matische geschiedenis beleefd, dat van sterken invloed moet zijn geweest op de ideeënvor ming. Dit rompnoodparlement wordt nu wel aangevuld met door een commissie aan te wijzen per sonen tenminste als het dit zelf goedkeurt. Maar het blijft dan toch ook maar een werken op den gis. De vraag rijst, waarom men zoo lang heeft getalmd met het doen aantreden van zoo'n nood parlement. Dat had toch al maan den eerder kunnen geschieden. Nu zal het gaan werken onder de schaduw der komende verkiezin gen, welke de regeering in het voorjaar van '46 mogelijk acht. Dat geeft altijd een bizondere kleur aan de beraadslagingen en maakt de temperamenten wat vu riger. In ieder geval, het is dan toch weer een stap in de richting van de volledige democratie. Het wordt al net echt. TAE nationale bijeenkomst van de Katholieke Actie is Donderdag te Utrecht gehouden. Er waren veel vertegenwoordigers van regeering. geestelijkheid en R.K. organisaties, o.a. dr. L, J. M. Beel. minister van Binnenlandsche Zaken, prof. dr. Sassen, als vertegenwoordiger van minister prof. dr van der Leeuw en prof. dr. Kors OP. Dr. Olierook uit Amsterdam deed voorlezing van een schrijven van Z. H. E. Mgr. P. Hopmans te Breda, waarin deze te kennen gaf, dat de leiders van de Katholieke Actie juist gezien hebben, dat het programma van geestelijken op bouw niet uit te voeren is, tenzij door eendracht en krachtige samen werking van alle R.K. organisaties. Medegedeeld werd vervolgens, dat tot landelijk directeur der geheele Katholieke Actie benoemd is mgr. F. Hendrikx. vicaris-generaai van het bisdom Den Bosch. Z. Exc. dr. L. J. M. Beel, be groette namens de regeering met vreugde en instemming het initia tief der Katholieke Actie. Hij zeg de toe, dat de regeering haar ont wikkeling met belangstelling zal volgen. Tolken zijn meerendeels Nederlanders QNDER de slachtoffers van Jo sef Kramer es. die in de ten lastelegging van het proces Belsen met name worden genoemd be vindt zich ook een Nederlander genaamd Maurice van Eynsbergen. De tolken in het proces zijn mee rendeels Nederlanders. Op de pu blieke tribune bevinden zich Duit- sche burgers, die een toegangs kaart hebben weten te bemachti gen. De tenlastelegging luidt: dood door schuld, subs, toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een Engelsch onderdaan en aan vele onderdanen van geallieerde naties. Josef Kramer, „het beest van Belsen", met zijn dunne bloedlooze lippen en zijn kleine oogjes, die diep in de kassen liggen, maakt 'n wreeden indruk. Onder de beklaag den, die meerendeels de SS uni form dragen, vallen vele gezichten op die sadisme verraden. Allen dra gen hun nummer op de borst. Ook bij de vrouwen zijn er velen met een ongunstig uiterlijk. Van ande ren daarentegen zou men op het oog niet zeggen, dat zij zich aan wreedheden hebben schuldig ge maakt. gEN NEDERLANDSCHE delega tie is samengesteld, teneinde 't vraagstuk van de spelling der Ne derlandsche taal met de gedele geerden van de Belgische regeering te bespreken. invloed en werden geprest om de geallieerden te bestrijden. Teleur gesteld over de onverwachte ineen storting van Japan hebben zij zich thans ook tegen hun voormalige vrienden gekeerd. Er bestaat geen aanwijzing, dat zij de hulpgroepen, uitgezonden om de krijgsgevange nen en geïnterneerden steun te bieden, hebben aangevallen. Men vreest echter, dat, indien de aan komst van geallieerde troepen lang wordt uitgesteld, zij wellicht agres siever zullen worden en zullen trachten de krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers te molestee- ren. Winkeliers moeten een geldkaart hebben PARTICULIERE berichten wij zen er op, dat de situatie in de gevangenkampen op Java zeer ernstig is geweest. Door de reeds verleende hulp van de veldgroepen van de R.A.W.W.I. en den aanvoer van voedsel en medicamenten verbetert de toe stand echter snel. Het moreel van krijgsgevangenen en geïnterneerden staat ondanks de doorstane ellende op een hoog peil. De eerste tastbare verbetering is reeds gekomen en nog meer hulp van buiten op den koristen termijn wordt verwacht. Omtrent een en ander zullen on getwijfeld ten spoedigste berichten en telegrammen doorkomen, die dan in allerijl hier te lande gepu bliceerd zullen worden. In een bericht over den toestand in Nederlandsch Indië meldt de correspondent te Melbourne van de „Times" het volgende: De stad Batavia heeft, hoewel zij door de Japanners zeer verwaar loosd is, minder schade opgeloopen dan eenige andere hoofdsteden in het Verre Oosten. De stad staat nog onder de Japansche bezettings autoriteiten. Alle transport is in Japansche handen en het Japan sche bezettingsgeld heeft wettelijke koers. De Japansche stafchef graaf Yamaguchi en zijn staf ver blijven in Hotel Des ïndes, dat als Japansch hoofdkwartier werd ge bruikt. Zij dineeren in tegenwoor digheid van geallieerde officieren en vrijgelaten geïnterneerden. Eenige groepen van Indonesiërs maken plannen een guerilla zoo wel tegen de Japanners als tegen de geallieerden te voeren. Gedu rende den nacht werden Japansche legerofficieren uit hun auto's ge' trokken en vermoord. Guerilla groepen hebben Europeanen aan gevallen en vooraanstaande Indo nesiërs, die gedurende den gan- schen oorlog loyaal zijn gebleven jegens Nederland, bedreigd. De leden dezer guerilla-groep stonden onder sterken Japanschen TAE REGEERINGSVLIEGDIENST Amsterdam-Eindhoven-Beek L. wordt volgende week Woensdag in gewijd. Donderdag d.a.v. wordt de lijn opengesteld voor passagiers. Maandag as. opent de Air France een geregelde luchtlijn Parijs-Am sterdam. MGR. JOS HOOGERS van de Congregatie van Scheut, is 21 Juni jl. in het St. Vincentius- ziekenhuis te Peking overleden. Mgr. Hoogers heeft een 50-jari- gen missie-arbeid achter den rug en stond als een der beste kenners van land en volkeren bekend. jyED. OFFICIEREN kunnen thans de Fransche zone van 't bezette Duitschland bereizen. Zij zullen zich daarheen begeven, ten einde uit Nederland door de Duit- schers geroofde goederen op te spo ren en ze vervolgens binnen onze landsgrenzen terug te voeren. JJET BIJZ. GERECHTSHOF te Den Haag eischte tegen A. Steentjes te Zaltbommel wegens verraad levenslange gevangenis straf. Tegen G. Maan uit Montfoort die als SS-man den eed van trouw aan Hitler en Doenitz had afgelegd, werd de doodstraf geëischt. TAE JAPANSCHE KEIZER zou volgens AFP spoedig aftreden. Als regent zou prins Sjisjiboe aan gezocht zijn. t JJE RAMBLERS behooren volgens den eereraad voor de klein kunst gedurende drie jaren als muziekensemble niet op te treden. Theo Uden Masman 2 jaar en de leden van het ensemble individueel gedurende 1 jaar. Theo Bouwmees ter als variété-directur eveneens gedurende 1 jaar niet. QVER JAN TIMMERMANS, den Vlaamschen naturalist, die door de Duitschers tot burgemeester van Antwerpen werd aangesteld, werd het doodvonnis uitgesproken. ET Ministerie van Financiën vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat alle natuurlijke per sonen (dus ook gewone winkeliers) in de inleveringsweek alleen geld kunnen inleveren bij overlegging van een geldkaart en dus gebonden zijn aan het maximum van t 300.-. Alleen voor andere dan natuur lijke personen (dat zijn dus juri dische personen, zooals N.V.'s, er kende vereenigingen enz.,) kan 't oude papiergeld door een gevol machtigde zonder geldkaart en daardoor ook zonder eenig maxi mum worden ingeleverd. Loonweigering verboden Nu de geldzuivering nadert, blijkt dat in vele gevallen werknemers weigeren hun loon in ontvangst te nemen, blijkbaar in de hoop dat zij na 2 October hun oude loon in nieuw geld zullen ontvangen. Het is werkgevers uitdrukkelijk verbo den weekloonen die vóór of op 22 September en maandsalarissen, die vóór of op 31 Augustus 1945 betaal baar waren, na 2 October in nieuw geld uit te keeren. Werkgevers zijn gehouden de bedoelde loonen en salarissen voor belanghebbenden gereed te leggen en hen hiervan in kennis te stellen. De werknemer die deze gelden niet vóór 26 Septem ber afhaalt, weet dat hij daarna slechts waardelooze biljetten ont vangt. Houders van geldkaarten B be zitten de vrije keuze met betrekking tot het kantoor waar zij hun oude geld willen inleveren. Zij zijn niet name niet gebonden aan de bank, waar zij de geldkaart B verkregen. Rentetrekkers wordt aangeraden hun rente voor 26 Sept. as. te in nen, daar gedurende de geldzuive ring geen uitbetaling zal plaats vinden. Heden zon onder 18.42 u. maan op 9.07 u. Zaterdag- zon op 6.26 u., maan onder 7.45 u. Weerverwachting: zwaar be wolkt, tijdelijke opklaringen, iets koeler, plaatselijk eenige regen, matige in de kuststreek tijdelijk krachtige wind tus- schen Z. en Z.W. MIDDELBURGSCH TRIBUNAAL Het Middelburgsche Tribunaal hield zijn eerste zitting, waarin de voorzitter, mr. Vlaming, een rede uitsprak. Deze bracht dank aan 't hoofd van de sectie Interneering voor den reeds geleverden arbeid en aan de Middelburgsche balie, die geheel onverplicht de zoo goed als kostelooze toevoegingen voor haar rekening heeft willen nemen. Namens de balie werd deze rede beantwoord door mr. J. v. Deinse, die zijn spijt er over uitdrukte, dat in het tribunaal geen personen zit ting hebben, die scholing bij de rechterlijke macht hebben opge daan. Hierna kwamen de eerste zes ge vallen aan de orde. JUNIORES-VOETBALTOURNOOÏ Door den gewijzigden treinenloop is het mogelijk geworden het juniores- eindtournooi alsnog te Kruiningen te laten spelen. In verband met de deel name van een elftal van „Steen' te St. Jansteen en „Hontenisse" te Kloosterzande was dit bovendien nood zakelijk, omdat dze niet tijdig te Goes aanwezig kunnen zijn en niet tijdig terug kunnen. Deelnemers zijn in het A tournooi: Biervliet, Goes en Steen, terwijl een elftal van De Zeeuwen buiten mede dinging meespeelt voor het spelen van. een afmattingswedstrijd. In het B-tournooi komen uit: Bier vliet, Hontenisse en RCS, terwijl een Goes-elftal dezelfde taak zal op zich nemen als het Zeeuwen-elftal in het A-tournooi. De organisatie der wedst ijden is op gedragen aan de vereenigi igen Hans- weer tsche Boys en Kruiningen»

de Stem | 1945 | | pagina 1