Corruptie en omkooperij kantoor N V/ sen Zn. Wat Nederland behoeft Indische vorsten betuigen hun trouw Moeilijkheden te Londen Zuivering van officieren rSCHOOL ADORP. HALLO eeding ^industrie, der toekomst DE BEULEN VAN BELSEN A. C. E. POLEN en het Vaticaan H1 letters W X van benevens uitgesteld tot ■erdag 29 Sept. |allln aan hade hebben ■is zoowel aan ^beplantingen) mededeeling ^tsbureauhou- voedselcom- |oudt verband en dient om krijgen van de eilanden |holen en St. geldt deze ent dus geen 299-0 voor Zeeland llEKANTOOR. Icatie. I voor vet. I Centraal Dis- |ht maakt be de aangewe- 37b, b 37b fiet artikel vet hebben kun- on dienen te [volgende aan- or dit artikel gegeven bo- in te leveren. Ihpoeder. J Centraal Dis- ■t vestigt er de listen en gros- likte toewijzin- |itend bestemd van luchtge- ^idszeep. Deze recht op het loeder. 291-oo [af en zijn blij rusten kun- zich stijf en |hun bovenbe- doorpezaagd", Irene's rugge en nu eten en de paarden len. zich scftirilte- söhiool dien Heer te Goes, vóór 284-0 en Sas van eptember a.s. UGUSTEIJN b en PEULVRUCH- WGEKSTHANDEL DIVERSE zaai- 536—o ©©GGGOGOOÖOO lames, Jongens, fó aanbevelend: EN WINKELIER iKAM A 6 eer bezoeken) iooooooooooo® EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND BurTwëstslngel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag eedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en zeeland. Uiig. „Stichting De Stem. Diricteur: J. A. H. M. van Schijndel; Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: w. Groffen, Middelburg: Rayonred. Zeeuwsche eilanden: N. J. Karhof, Goes. Rayon- red. zeeuwsch-Vlaanderen: J. Vermeeren, Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland No. 26» WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbei;.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. Euvelen, die felle bestrijding verdienen T\E OORLOG ontzaglijke materieele heeft niet alleen vernie lingen veroorzaakt, hij heeft even eens de moreele begrippen sterk aangetast. En dit in alle kringen en lagen en categorieën der bevol king. Als men dus over één bepaal de categorie spreekt, beteekent het niet, dat daaronder alleen de zwarte schapen schuilen. Het is noodig dit voorop te stellen, want er zijn bepaalde groepen, die zich al heel gauw geprikkeld voelen, als men over misdragingen van perso nen hunner categorie spreekt. Met dezen aanloop wilden we dit maal komen op het terrein der cor ruptie in ambtelijke kringen. Tij dens de bezetting was 't .knoeien'' veelal een vaderlandsche deugd. Dan was niet eigenbaat het motief, maar het dienen van land en volk ten nadeele van den bezetter. Dit motief is nu geheel-en-al- verval len. Het kan nooit meer gelden. En daarom is knoeien altijd en onder alle omstandigheden een misdra ging geworden, te ernstiger, nu ons land in zoo zwaren nood ver keert. nu gebrek en krapte aan allerlei goederen veel strenger eischen stellen aan de verdeelen- de rechtvaardigheid. Gebrek en krapte vormen ech ter ook de oorzaak, dat de ambte naren, die belangrijke beslissingen hebben te nemen ten aanzien van het materieele wel en wee der bur gers, veel gauwer onder druk wor den gezet door verleidelijke aanbie dingen. t Er gaan vele verhalen over 't welslagen van zulke pogingen, over het bezwijken voor zulke verleiding. We leggen den nadruk op dit woord „verhalen", omdat die zoowel wer kelijkheid als verbeelding ten grondslag kunnen hebben. Het is ook volstrekt afkeurenswaard, om beschuldigingen, waarvan men geen overtuigende bewijzen bezit, losweg rond te strooien. En als men die bewijzen wel bezit, is het plicht het- allereerst de betrokken autoriteiten te waarschuwen. Het staat intusschen vast. dat de begrippen omtrent ambtelijke in tegriteit in de oorlogsverwildering ook veel geleden hebben. Waarbij echter de schuld minstens even zwaar moet vallen op het publiek, dat veel meer dan vroeger tracht om te koopen, dat met sigaretten, sigaren of jenever op bepaalde bu reaux en bij bepaalde instanties verschijnt, in de hoop daardoor wel een voorkeursbehandeling te zul len genieten. Zou dat feit op zich zelf eigenlijk al niet strafbaar ge steld moeten worden? TV/JET dat al staan we voor een euvel, dat ernstig toezicht vraagt en ernstige bestrijding ver dient. Het was altijd een van die dingen, waarop Nederland bizonder fier kon gaan: zijn onkreukbare ambtenaarsstand. Er is iets van die glorie verduisterd, al kunnen we de vergelijking met andere landen in dit opzicht zeker nog met glans doorstaan. Laten we ernaar stre ven, dien roem in vollen omvang terug te winnen. En dat kan slechts, als het geheele volk, pu bliek èn ambtenaar, meer wordt doordrongen van het besef, dat platte eigenbaat het algemeen wel zijn verstoort, den tocht naar den wederopbiuw remt en in het volk ernstige spanningen kan oproepen Geen pardon voor omkoopers en cmgekochten. Niet het gesmoezel achter geslo ten deuren mag ieders aandeel in de schaarsche goederen bepalen doch slechts het stipt en loyaal uit voeren van regelingen, welke stoe len op een rechtvaardige behoeften bevrediging. Uiteenzetting van Ir. Louwes in de KS. r\E VER. STATEN thans 1.4 millioen verschepen top kolen per maand naar Europa. Zij willen er 8 millioen ton van maken voor het einde van het jaar. Truman verklaarde, dat het vraagstuk van de bevoorrading van Europa voor namelijk een financieel vraagstuk is. Er moeten overeenkomsten ge sloten worden met de Europeesche regeeringen en aan de Unrra moe ten aanvullende fondsen beschik baar worden gesteld. Ir. Louwes, die thans in de V.S. vertoeft, verklaarde in een pers conferentie te Washington: In 't komende half jaar heeft Nederland 1.25 millioen ton graan noodig en 40 000 ton vet. Voor het volgende jaar is 90.000 ton tarwe per maand noodig, 50.000 ton vleesch voor het eerstvolgende half jaar, 350.000 ton \oeasel van hoog proteinegehalte in dezelfde periode en voorts vee voeder en paarden. Deplorabele voedseltoestand op Java - Mevrouw Tjarda van Starkenborg werd correct behandeld zeiden, dat zij onschuldig waren TN het proces tegen de beulen van Bergen-Belsen en Auswitz ver klaarden de verdachten, dat zij on schuldig waren. De aanklager en een Engelsche hooge officier de eerste getuige a charge deden daarop mededeelingen over de toe standen in deze kampen. Ziekten en vervuiling. mishandeling en dood, kwellingen en zelfs kanniba lisme waren in deze kampen nor maal. Van de 28.000 in Bergen aan wezige vrouwen waren er 2000 ern stig ziek en 18.000 behoefden drin gend medische hulp. Er waren na de bevrijding dagelijks 125 nieuwe ziektegevallen. De aanklager wees er op. dat het kamp in de laatste oorlogsmaanden zonder bevoorra ding bleef, maar in een Wehrmacht kamp, waar het voedsel voor Ber- gen-Belsen vandaan kwam een kilometer verder aan denzelfden weg. werden reusachtige hoeveel heden voedsel gevonden, die onder deze menschen verdeeld hadden kunnen worden. Er was een volle dige bakkerij die 60.000 brooden per dag kon produceeren, gezien de graanvoorraden en dit na de bevrij ding ook dagelijks deed. Alles wat de gein terneerden aan voedsel ont vingen was één bord watersoep per dag Er waren ook voorraden me dicamenten, bestemd voor de ge- vangenen en afkomstig van het Hongaarsche Roode Kruis, die de gevangenen nooit hebben bereikt. OERICHTEN uit Java bevesti- gen de recente meldingen be treffende den deplorabelen voed seltoestand op dit eiland. De vrij lating en ontsnapping van dui zenden geïnterneerden en gevan genen hebben ten deze de situatie nog gecompliceerder gemaakt. Voorts werden er alarmeerende be richten ontvangen omtrent de po litieke evolutie op Java. waarom trent wij gisteren reeds iets meld den, maar waarover nog geen juist beeld is te verkrijgen. Het laatstbedoelde bericht stamde ove rigens van een voor ons oncontro leerbare bron. Blijkens een ander bericht heeft de Ned. Indk regeering boodschap pen ontvangen van verschillende Indonesische autonome bestuurders en vorsten, waarin deze uitdrukking gaven aan hun vreugde bij de be vrijding van hun gebieden en vol ken van het Japansche juk. De toekomst van Indië blijkt ook in Engeland de aandacht te bezit ten. De Britsche staatssecretaris voor Koloniën en de Ned. hooge commissaris verklaarden dat een nauwere samenwerking tusschen Nederlandsch en Britsch tropisch Indië noodzakelijk zal zijn en de Times, die zijn geloof en vertrou wen uitsprak in de doelmatigheid van de Ned. koloniale politiek, schreef, dat de koloniale politiek zich nu moet richten tot volken, die tot bewustzijn zijn gewekt van hun nationaliteit en dat Neder land tegenover moeilijke problemen staat. rphans is ook van mevr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer bericht ontvangen. Zij bleek met haar dochter vertoefd te hebben in het smerige kamp te Tjideng, waar de Japs vrouwen en kinderen met 100 of zelfs meer in een woning bijeenbrachten en hun een onvol doende rantsoen verstrekten. Zij verklaarde, dat zij het haar plicht achtte het lot der anderen te blij ven deelen en bleek tweemaal veer tien dagen opgesloten te zijn ge weest op vermoeden te hebben ge danst op een dag, dat een hoogge plaatst officier was begraven. Overigens was mevr. Tjarda van Starkenborg correct behandeld. De toestand van de krijgsgevan genen in West Java schijnt over 't algemeen vrij goed te zijn; op Ce lebes eveneens tamelijk bevredi gend. Op Borneo zullen de toestan den minder gunstig wezen dan in de overige deelen van den archipel. Alle Nederlandsche krijgsgevan genen in het Verre Oosten zullen, zoo eenigszins mogelijk, naar Ne derlandsch Indië worden gebracht, waar zich hun gezinnen en verdere familieleden bevinden. Het aantal krijgsgevangenen van het KNIL, dat buiten Nederlandsch Indië in door Japan bezet geweest gebied is bevrijd, bedraagt onge veer 25.000. Heden is een missie der Kon. Landmacht naar Londen vertrok ken, o.l.v. luit.-kol. de Lange. Deze missie zal spoedig naar Ceylon doorreizen teneinde daar de komst der bataillons van de Kon. Land macht, die binnenkort scheep gaan naar Ned. Indië, voor te bereiden. GELDVERNIEUWING „IN A NUTSHELL" ITALIAANSCHE KOLONIËN EEN TWISTAPPEL rFER LONDENSCHE conferentie van Vijf zijn meeningsverschil- len gebleken op het stuk van de Italiaansche koloniën. Rusland stelde voor het beheer er over aan de Sovjet-Unie te geven, Amerika we.nschte een internationaal beheer gedurende 10 of 20 jaren, waarna de koloniën onafhankelijkheid zou kunnen worden verleend. Gr. Brit- tannië en China steunden dit voor stel, terwijl Frankrijk er een basis in zag voor bespreking. Men neemt aan. dat thans nog geen enkel ac- coord bereikt is kunnen worden en vreest, dat voor het einde van het jaar geen vredesverdrag met Italië gesloten zal kunnen worden. Grie kenland. dat interesse heeft voor eenige Italiaansche eilanden pro testeerde inmiddels wegens het feit, dat de regeering geen gele genheid heeft gekregen het onder werp te bespreken. Regent Damas- kinos deelde mede. dat Griekenland tegenover Bulgarije zekere grens correcties zou eischen. B. D. Gezinshoofden, in het bezit van een kolenkaart. 0 Inwisseling geschiedt vanaf Woensdag 19 Sept. t.m. Dinsdag 25 September. Geen na-uitreiking. 0 Dan komt een gezinslid boven 18 jaar namens dat geheele gezin (niet namens meerdere gezinnen) die meebrengt: 1. stamkaart of noodstamkaart van het gezinshool 2. Stamkaart of noodstamkaart van overige gezinsleden; 3. Daarin bonkaart 10e periode en f 10.— oud geld, niet ia biljetten van f 1.f 2.50i of f 5. 4. Voor hoofd bovendien de brandstoffenkaart T 505. De houder van de brandstoffenkaart ontvangt: voor f 10.— in biljetten van f 1. Alle andere gezinsleden: f 10.— in biljetten van f 2.50. Gezinshoofden of alleenwonende personen, NIET in het bezit van kolenkaart. 0 Deze gaan naar het postkantoor en halen daar een aanvraag formulier voor de geldkaart B. 0 Uiterlijk 22 Sept. a.s. brengen zij dit ingevuld en ondertee kend en onder overlegging van stamkaart naar de bank waar zij hun geld wenschen te deponeeren. 0 Daar wordt de geldkaart B uitgereikt. Zij ontvangen hun f 10 nieuw geld ten distributiekantore te gen overlegging van de stam kaart plus bon 260 die zich aian het lichaam van de distributiebonkaart 10e periode moet bevinden. 0 Personen, geen hoofd van gezin, 21 jaar en met maandsalaris van meer dan f 100.— kunnen op vooromschreven wijze de geld kaart B ontvangen. Ook kunnen zij normaal samen met het ge zinshoofd hun geld inleveren. 0 Werkgevers kunnen voor hun personeel en gezinsleden daar van, collectief de inlevering doen plaats vinden. Zij nemen dan alle bescheiden, zooals onder A vermeld. 0 Beschikt een gezin niet over voldoende bankbiljetten om voor alle gezinsleden de omwisseling te doen plaats vinden, dan neme men ook alle bonkaarten mee. 0 Zijn er briefjes van f 100.— ingeleverd, dan kan tegen een schriftelijke verklaring van onmacht tot betaling het ontbrekende geld bij de bank worden opgenomen. GfOOALS gemeld, heeft de Pool- sche regeering het concordaat met liet Vaticaan opgezegd. De re geering motiveert haar beslissing hiermee, dat de H. Stoel door de benoeming van Duitsche Aposto lische Administratoren in de Poolsche Bisdommen Inbreuk op 't concordaat heeft gemaakt. Dit is echter in twee gevallen geschied, omdat men geen nieuwe bisschop pen wilde benoemen, waardoor de door de bezetting geschapen toe stand zou erkend zijn. De regeering van Warschau heeft dienaangaan de ook nooit rechtstreeks klachten tot het Vaticaan gericht. In een verklaring van den Pool- schen ministerraad wordt gezegd, dat de Poolsche regeering de auto riteit van de vertegenwoordigers van den H. Stoel in het land niet kan erkennen, gezien er geen nor male diplomatieke betrekkingen be staan tusschen Polen en Vaticaan, maar de Katholieke Kerk zal voort gaan met, in het kader der wet. te beschikken over een volledige vrij heid. Dat laatste klinkt heel mooi, maar we weten onderhand wel, hoe men in bepaalde landen het woord „vrijheid" op vreemde wijze uitlegt. twee verklaringen met een commentaar V VNS ARTIKEL over bovenge- genoemd onderwerp heeft wel de noodige belangstelling getrok ken. Niet alleen, dat zeer vele be wijzen van instemming ons bereik ten, maar ook een tweetal verzoe ken om rectificatie, nl. van twee generaals, die destijds hun eere woord niet hadden gegeven en dus direct in krijgsgevangenschap wer den afgevoerd. Om in deze zoo ob jectief mogelijk te zijn, zullen we aan hun verzoek voldoen met een commentaar onzerzijds. De generaal, die destijds voorzit ter was van de vergadering der op- per-officieren waarin de kwestie van het teekenen der bewuste ver klaring ter sprake kwam, verzocht ons mede te deelen, dat er wegens gebrek aan eenstemmigheid, geen besluit genomen werd. Onze inlich tingen luiden zoodanig, dat inder daad behalve hij nog een der aan wezige generaals er tegen was, voor namelijk voor wat zijn persoon be trof. We meenen echter zeker te weten, dat van de 10 aanwezige ge neraals er slechts 2 tegen waren, zoo dat hieruit zeer zeker 'n conclusie mag worden getrokken. Omtrent de meening van de overgroote meer derheid der opperofficieren dat vrij wel alle officieren de verklaring teekenden, getuigt eveneens van een homogeniteit van opvatting, die den geest van destijds duidelijk demonstreert en dat daarbij de nieuwe geld. Nevenstaande afbeelding toont de voorkant van 'n nieuw muntbiljet van vraag, of 'er een formeel besluit viel, van weinig belang is. IV' opperbevelhebber verklaart, dat hij nimmer het advies tot teekenen. als zijnde dit in het be lang van het land. gegeven heeft. We nemen dit op zijn gezag aau, maar eenvoudiger wordt de zaak er dan niet op. Ons is namelijk per tinent verzekerd, dat op de bedoel de vergadering der opperofficieren. door een kolonel van den Generalen Staf, dienstdoende bij den Staf van den Opperbevelhebber, een briefje vertoond werd, waaruit moest blij ken. dat de Opperbevelhebber ad viseerde teteekenen met het oog op het belang van het land. Dit briefje werd door den kolonel voorgelezen. Door alle opperofficieren werd dan ook met recht aangenomen, dat dit in feite het advies van den Opper bevelhebber was. Dat de Opperbe velhebber thans verklaard dit brief, je niet te hebben geschreven ot te doen opstellen, is dus een kwestie geworden tusschen den generaal en den kolonel. Daar staan de overige opperofficieren buiten. Trouwens, de voorzitter der ver gadering, die zelf niet teekende, protesteerde in zijn briefje aan ons niet tegen de medeeling. dat 't ad vies door den Opperbevelhebber ge. geven was. Hij had destijds dus blijkbaar ook den stelligen indruk gekregen, dat aan het gezag van het bewuste briefje niet getwijfeld mocht worden. Wij kunnen de gedachte niet van ons af zetten, dat thans na 5 jaren, nu een zekere mentaliteit omtrent de kwestie „eerewoord" is ontstaan, getracht wordt degenen, die de loyaliteitsverklaring niet teekenden in een soort verheven uitzonderings positie te plaatsen, daarbij geen re kening houdende met de feitelijke werkelijkheid van 1940. En dan komt men al gauw terecht bij het conflict tusschen letter en geest. Naar ons ter oore kwam, neemt onze regeering in deze een zeer re- eel zijnde ons standpunt in. IROHITO moet worden afgezet, verklaarden 67 pet. van de En- gelschen, die op een desbetreffende vraag van het Gallup instituut ant woordden. -5

de Stem | 1945 | | pagina 1