GEESTELIJK HERSTEL Het en vernieuwing voornaamste gebod Fabricage m eenheidsmeubelen CONSTITUEERENDE VERGADERING VAN DE N.V.B. De Kath. Actie sluit de gelederen v_ Bankbiljetten van f 500.- en f 1000.- s- Radicale maatregel Functie Prins Bernliard EDITIE VOOR DE PROVINCI Bur.: Westsingel 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagolad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem'". D r* «.'leur; J. A. H. M. van Schijndel; Hoofd redacteur; J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden: N. J. Karhof, Goes. Rayon- red. Zeeuwsch-Vlaanderen: J. Vermeeren, Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland No. 265 ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A E. Langenhorst; Mr Dr A J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A v. Rooy. Verschynt eiken werkdag Abonn. prfjs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10. p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. fOEN in 1940 Duitschers onze grenzen overschreden, was het uit met onze vrijheid. Wij konden niet meer over ons zelf beschikken, maar werden geleid. En hoe! Een zee van leugen en bedrog, van nood en armoe, van vernieling en menschonwaardige knechting overstroomde ons en slechts de besten onder ons waren in staat aan al deze narigheid het hoofd te bieden. Vijf lange jaren van ellende lig gen achter ons en eerst nu kun nen wij ons realiseeren, wat zij ons gebracht hebben: een nasleep van moeilijkheden, die de grenzen van ons materieele leven ver over schrijdt en onze toekomst bedreigt. Steeds duidelijker teekent het beeld, dat óns volk te aanschouwen geeft, zich af. Het bevindt zich in zedelijk opzicht op 'n hellend vlak, het glijdt. Honderdduizenden moe ten een vast besluit nemen: geen leugen en bedrog meer, geen ban deloosheid en egoisme. Wij moeten weer loskomen van de ideeën, die een heidensche levensbeschouwing ons opdrong en zelf en radicaal beslissen over het herstel van hu welijk en gezin; wij moeten terug komen van de opvatting, dat alle werk vermeden moet worden en ons realiseeren, dat werken een persoonlijke en een gemeenschaps plicht is, ook in den vorm van hulp aan noodlijdenden en aan den we deropbouw. Het is geen gemakkelijke taak, die ons opgelegd wordt, zelfs zoo moeilijk, dat er 'n enorme kracht inspanning voor noodig zal zijn om onder de narigheden uit te komen; een actie, die zich niet beperkt tot een individueel streven, maar uit gebreid wordt tot ons geheele volk. Wij allen, negen millioen man sterk, moeten als één man, de schouders zetten onder de taak. die thans voor ons ligt en die ons aller welzijn beoogt. TpEN oude waarheid zegt. dat zelfkennis de eerste stap be- teekent op den weg naar beterschap en zoo bezien, behoeven wij er dan ook niet aan het welslagen eener poging tot vernieuwing van ons wereldje te wanhopen. Het is echter goed, dat het niet bij een individueele herkenning der feilen blijft, maar dat zij ook den wil ontketende om in georganiseerd verband er tegen ten strijde te trekken. De Katholieke Actie heeft die taak op zich genomen, De K.A., die op het woord van Paus Plus XI een leekenapostolaat te vervullen heeft, hetwelk culmineert in de doelstelling het Rijk van Christus in stand te houden en uit te breiden en dat nader omschreven door Pius XII neerkomt op de zorg voor den terugkeer van Christus in de gewetens, aan den liuiselijken haard, in de openbare zeden, In de verhoudingen tusschen de klassen in de maatschappij, in de burger lijke orde en in de internationale betrekkingen. De omvang van de taak, die de K.A. op zich heeft genomen, heeft haar doen besluiten er een groot- scheepsche, landelijke actie van te maken, waaromtrent ook andere kerkelijke gezindten en de regee ring op de hoogte zijn gebracht. Over hoogstens enkele weken zal zij haar werk beginnen. In een speciaal daartoe belegde persconferentie vertelde zij iets van haar plannen. Men zal zich zelf moeten verbeteren, uiteraard, want de mensch is geen machine waarin men een gebroken onderdeel slechts behoeft vervangen om haar weer te doen loopen Zij zal he.; ons ech ter gemakkelijk maken door ons 'n spiegel voor te houden, die helder en onbarmhartig den feitelyken toestand onthult. Zóó zal het ons gemakkelijk worden gemaakt ons te beraden over den weg en de middelen, die ons ten dienste staan om van onze maatschappij weer 'n echt christelijke te maken. Te: conferentie is over de ver schillende punten van het actie programma. waartoe byv. ook be hoort het instellen van enquêtes naar den toestand in het gezins- en volksleven en naar de middelen tot geestelijken opbouw reeds heel wat verteld. Dit alles zal echter eerst tot ge meengoed gemaakt worden als op 20 September de nationale leiding der K.A. te Utrecht bijeen geweest is ter definitieve vaststelling van een en ander. Op die bijeenkomst zal waarschijnlijk de Aartsbis schop door zijn aanwezigheid ge tuigen van de bijzondere belang stelling, die het episcopaat voor de actie koestert. Voor heden zij echter genoeg, er door middel van deze regelen de aandacht voor te vragen, van allen zonder uitzondering, georganiseerd in godsdienstige en sociale veree- nigingen dan wel individueel. Men houde zich gereed zijn steentje bij te dragen tot het her stel en de vernieuwing van ons vaderland. TN EEN TE TILBURG gehouden persconferentie deelde de wnd. secretaris-generaal van Handel en Nijverheid mede, dat de aanvoer van motor brandstof binnen afzien- baren tijd door Nederlandsche in stanties zal worden verzorgd. Prof. H. Kaag, voorzitter van het college van gemachtigden voor H. en N. in het zuiden verklaaTde, dat maat regelen overwogen worden om te komen tot een grootere standaar disatie in de meubelfabricage. Het produceeren van eenheidsgoederen leidt tot beteekenend lagere prij zen. Namens liet Departement sprak Ir. den Hollander tenslotte woor den van waardeering voor liet vele werk, dat door de tijdelijke ryks- bureaux in moeilijke omstandighe den in het zuiden is verzet. O ANKBILJETTEN van f 500.- en D f 1000.-, die destijds waarde loos werden verklaard, doch die om verschillende redenen niet werden ingeleverd, zullen krachtens de .Beschikking bankbiljetten f 1000.- en f 500.-" opgenomen in de Stcrt. van 12 September, alsnog op be paalde voorwaarden ter inwisseling kunnen worden aangeboden bij handelsbanken, boerenleenbanken of commissionairs in effecten. Daar alleen bona-fide houders in aan merking komen voor inwisseling zal men aannemelijk moeten ma- keu sedert 13 Maart 1943 onafge broken eigenaar te zijn geweest resp. de biljetten door erfopvolging te hebben verworven van óengene, die op 13 Maart 1943 eigenaar was. TAE SPAANSCHE REGEERING erkent het herstel van het in ternationale regime in Tanger. De desbetreffende nota, overhandigd aan de Fransche en Britsche diplo matieke vertegenwoordigers, behelst naast vele restricties het verlangen van Spanje om met de gemeen schap der volken samen te werken. /APHEFFING van het bankge- heim hoe veel stemenergie en stroomen inkts zijn er vóór 1940 al niet besteed aan dit onder werp. Als men de tegenstanders hoorde, dan moest men meenen, dat daardoor zoo ongeveer alle vastigheid aan het bestaan van den eerzamen burger zou ontnomen worden, dat dit 'n Jacobijnsche re volutie zou beteekenen en dat het een doodelijken klap voor het vertrouwen in het zakenleven zou beteekenen. Thans deelt een Mi nister in een groote rede zoo eventjes terloops mede, dat het gedaan is met het bankgeheim in Nederland. En niemand heeft het gevoel, dat we nu naar de haai en gaan. Integendeel, de instem ming is overwegend. We gelooven niet, dat de Minister veel protes ten zou hooren, als het parlement reeds werkte. Om de smerige winsten en het vuile geld te ach terhalen, is zulk een maatregel dan ook onmisbaar. Wie een zui ver geweten heeft, behoeft niets te duchten. Gelukkig dan ook. dat men tot dezen radicalen maat regel heeft durven besluiten. Welke taak zij ziet bij de komende verkiezingen TN BELLEVUE te Amsterdam A heeft de Nederlandsche Volks beweging haar constitueerende ver gadering gehouden. Een belangrijk evenement vormde een groote rede van Prof. Schermerhorn, die uit voerig vertelde, hoe zoowel in het gijzelaarskamp Beekvliet als in de groep rondom het ^weekblad ,,Je Maintiendrai" voor 'n belangrijk ge deelte opgebouwd uit kernen van de voorm. Nede?l. Unie, het stichten van deze beweging werd voorbe reid. Hij noemde haar program geen program van een partij. „Niet voor brood en spelen, maar voor recht en gerechtigheid hebben wij den strijd aangevangen, In dit pro gram is getracht vorm te geven aan hetgeen wij van de wereld verlan gen, waarin barmhartigheid, gerech tigheid en naastenliefde geen holle frasen zijnDoor haar program nadert de N.V.B. het politieke le ven en steekt hen, die op dat veld hun grootste activiteit verrichten, van harte de hand toe en wil mede met hen strijden voor die vorm geving in ons staatkundig en maat schappelijk leven, die zij noodig acht voor het eigenlijke doel". De wijze, waarop deze hand werd toegestoken, werd nader vastgelegd, in de volgende resolutie, welke de constitueerende vergadering aan nam ten aanzien van de komende verkiezingen. 1. Zij zet zichzelf niet om in een politieke partij omdat zij nadrukke lijk haar wezenlijke sociaal-paedago- gische taak wenscht te vervullen. 2. Zij acht stichting noodzakelijk var een breede volkspartij met perso- nalistisch-socialistische doelstelling en roept alle partijen en groepeeringen, die instemmen met dit doel op, de voorbereiding tot zulk een partij ter hand te nemen. De N.V.B. zelve acht het haar plicht hierbij bemiddeling aan te bieden. 3 De N.V.B. erkent, dat het onder 2. gestelde doel niet terstond bereik baar is. Zij dringt er daarom met klem bU die politieke partijen, die geroepen zijn een politiek van herstel en ver nieuwing in personalistischen geest te voeren, op aan met een concreet gemeenschappelijk verkiezingsprogram en een gemeenschappelijke candida- tenlljst uit te komen, waarop ook al dan niet de politiek georganiseerde leden der N.V.B. een plaats vinden opdat zonder politieke partijstrijd een zoo breed mogelijk steunvlak in het volk voor deze politiek wordt ge vormd. 4. Mochten de politieke partijen die voor deze samenwerking het eerst in aanmerking komen, haar nochtans af wijzen, clan acht de N.V.B. het on vermijdelijk en noodzakelijk, dat in de aldus geschapen noodsituatie, bui ten de N.V.B., doch op grondslag van haar program een comité voor de ko mende verkiezingen zal worden ge vormd om aan den in breede kringen levenden wil tot politieke vernieuwing ook van het partijwezen een voor- loopige gestalte te geven. Door deze resolutie heeft de N. V.B. de verhouding tot de politieke partijen, welke zij op het oog heeft (de katholieke en de socialistische) er niet gemakkelijker op gemaakt. Het zal de moeite loonen er nader op terug te komen. Heden zon onder 19,56 uur, maan onder 00., 14 uur. Zondag zon op 7,15 uur, zon onder 19,53 uur, maan op 17.56 uur. Maan-' dag maan onder 1.08 uur, zon op 7,17 uur. Weerverwachting: Weer regen. Zwaar bewoïkt of geheel be dekte lucht met overdag weer regen. Matige in de kuststrook krachtige wind tusschen zuid en zuidwest. Weinig verande-' ring in temperatuur. IJET EVANGELIE, dat we mor- gen lezen, geeft ons den sleutel van het geluk; het herinnert aan het doel, waarvoor we werden ge schapen, nl. om God te beminnen boven alles en al het andere om Hem. Wie dat doel nastreeft en uit ae liefde leeft, voor hem wordt ai- ifs licht en zelfs de donkerste wolk heeft een gouden rand. Mist de mensch de liefde, dan is er een leeg te in zijn leven, dan zal vaak ver bittering zich nestelen in zijn ge moed of een gevoel van eenzaam heid zal hem overvallen. Maar waar de liefde leeft, daar gaat het hem als een plant, die in het zonlicht staat hij bloeit op en draagt vruch ten. Hij ziet een doel voor zich, waarvoor het waard is te werken en hij is tot groote dingen in staat. Zelfs moeilijke dingen zal hij zon der moeite verrichten of ook de moeiten zal hij beminnen. Geen wonder, dat de H. Boeken zooveel lofprijzingen bevatten op de edele liefde. Een van de Gewijde Boeken, dat haar voornamelijk tot onderwerp heeft, draagt den naam van het Hooglied. En we hebben allen wel eens dat hooglied van St. Paulus gehoord over de liefde, die lankmoedig is en goedertieren en niet afgunstig; die niet onedel is en zichzelve niet zoekt; die zich niet laat verbitteren en het kwade niet toerekent. Over de liefde, die alles bedekt, alles gelooft, alles hoopt en alles duldt; de liefde, die nimmer vergaat. Maar klinken deze woorden ons niet onwerkelijk in de ooren of als iets, wat we lang verleerd hebben? Toch ligt hier de oplossing van alle problemen, waarin de wereld van vandaag zoo hopeloos is verward, omdat ze de echte liefde niet meer kent. Nu ze jaren in haat en vij andschap geleefd heeft en daar door ellende en verwoesting rond om zich zag opstapelen, zal alleen de liefde de wonden kunnen gene zen, de eenheid kunnen brengen en de vergezichten kunnen openen naar een betere wereld, waarin ge rechtigheid en vrede wonen. Voorgedragen voor inspecteur- generaal der Kon. Landmacht. UET LIGT in het voornemen van het Kabinet Z.K.H. Prins Bern hard binnenkort aan H. M. de Ko ningin voor te dragen voor be noeming tot Inspecteur-Generaal der Kon. Landmacht. Hy zal daar bij tot taak hebben zich een oordeel te vormen over alle vraag stukken, welke verband houden met den opbouw en de oefening der Kon. Landmacht en den minister van Oorlog daaromtrent van ad vies dienen voor zoover hem zulks wenschelijk voorkomt, dan wel door den minister wordt verzocht. Daartoe zal hij zich regelmatig op de hoogte stellen van de wijze van opleiding van officieren, onder officieren en manschappen, zoo mede van de geoefendheid en tucht der onderdeelen, en zijn bijzondere aandacht er aan wijden of in den troep een geest wordt gekweekt van of f ervaard igheidsaamhoorigheid en plichtsbetrachting. De Prins zal kunnen deelnemen aan alle militaire besprekingen, binnen den dienstkring van func tionarissen der Kon. Landmacht, waarin legerproblemen van welkeh aard ook worden behandeld. Zoo zullen de begaafdheden van verstand en inzicht, welke de Prins in zijn functie van bevelhebber der Nederlandsche strijdkrachten zoo ruimschoots toonde te bezitten, zoo mede de groote ervaring, die hij in den oorlogstijd heeft opgedaan, ook in de toekomst ten dienste staan van ons leger, hetgeen _,ezien de verjonging van dat apparaat en de nieuwe geest, welke hierin dient te worden gekweekt, van groot belang moet worden geacht. 'TUJSSCHEN ENGELAND EN PO LEN is een overeenkomst geslo. ten betreffende het zenden van een Poolsche militaire missie naar Lon den. Deze zal de repatrieering van de in Engeland verblijvende Pool sche soldaten behandelen. De En- gelsche regeering ziet af van het plebisciet onder de Poolsche troe pen over de repatrieering.

de Stem | 1945 | | pagina 1