ÉrMs economische betrekkingen Stad en Land WACHTGELD uo^rSe^k^r1,aan ae'b- DE NIEUWE TEXTIELDISTRIBUTIE VOOR VOLKSVERRADERS OFF. MEDEDEELIHGEN Fr wordt hard gewerkt aan de voorziening in de heerschende nooden. DE MINISTER van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, deelde in een Woensdag gehouden pers: conferentie o.m. mede. dat de moei lijkheden, ontstaan door de beëin diging van de leen- en pachtover eenkomst, zooveel mogelijk zijn ondervangen, doordat automatisch een 30-jarig crediet tegen een ren te van 2 3 8 is ingegaan voor den invoer van die goederen, die reeds aan ons land waren toegewe zen, alsmede voor die voedingsmid delen. welke tot 't eirjde van dit jaar naar ons land verscheept zou den worden. De minister deelde voorts mede, dat hij had vernomen, dat presi dent Truman van plan is de kos ten van de leen- en pachtwet voor Nederland alsmede voor alle an dere mogendheden te schrap pen. Mocht dit inderdaad het geval zijn. dan zal Nederland deze geste zeer waardeer en. Wanneer echter betaling zou worden gevraagd, dan zou Nederland zijn verplichtingen nakomen. Sigaretten en.... babypakketten. "O INNEN het raam van „herstel en vernieuwing" deelde minister Vos mede, dat zeer binnenkort 2 extra -rantsoenen Engelsche siga retten zullen worden toegewezen. Overwogen wordt of aan de da mes wat beschikbaar kan worden gesteld. De kolenproductie en invoer is stijgende. Het is evenwel nog niet mogelijk rantsoenverbetering van gas en electriciteit voor kookdoel- Zachte heelmeesters ZAP ZUID-BEVEf 1 is veel be roering te constateeren over 't al te soepel optreden tegenover sommige zeer beruchte volksverra ders. Van verschillende kanten althans bereikten ons berichten over mistoe standen, die inderdaad zeer frappant waren. Om achter de waarheid te komen, stelden we een onderzoek in, dat ver rassende uitkomsten had. Ons was o.m. meegedeeld, dat de Militaire Commissaris voor Zee. land gelast had aan de vrouwen van twee der beruchtste Goessche N.b.B.'ers, een onderluitenant en een opperwachtmeester der maré chaussee en opjagers van den bloed hond Jan Kramer, niet minder dan I 30.per week uit te betalen, ter wijl het B. A. te Goes gemeend had dat die dames, die 'n klein gezin hebben, wel met minder toe kun nen, Nog werd gezegd, dat .opper' Schalkoort bij zijn gevangenne ming f 1200 by zich had. Dit be drag was in beslag genomen, doch later zou een ambtenaar van O.D. of van Interneerlng bevolen hebben deze geldsom weer terug te betalen aan de echtgenoote. Wat de hoofdzaken aangaat is deze lezing juist. Den Militair Commissaris treft echter voor deze ergerlijke dingen eigenlijk geen schuld. Die zit hoo- ger, daar het departement voor de families van verraderlijke politie- menschen, hoewel ze toch het mees te kwaad stichtten, een gunstiger regeling schijnt gemaakt te hebben dan voor de andere N.S.B.-gezinnen Toen dan ook de vrouwen van bedoelde Goesche maréchaussée 'n verzoek om hooger steun dan 't. B. A. gaf, indienden, kon hij moeilijk anders doen dan zich houden aan de departementale bepalingen. Ge volg is geweest dat het bureau ad ministratie der maréchaussée te Bergen op Zoom aan de vrouwen van Schalkoort en v. d. Zande we kelijks een wachtgeld van f 30 toe- ÏÜd6 hog wel met terugwer kende kracht van October 1944 af! bil gezind - de eerieDul,Eeh- "l -on^^dSX£SSbe'a- Rechtsherstel, noch het Goesch^b a" iets van dit douceurtpe afwisten De eerst geschetste mistoestand is evenwel ernstig genoeg om hem te becritiseeren. Wel een indruk moet zulke goed- geefschheid niet maken op de na gelaten betrekkingen van voor het vaderland gevallenen of vermoor den, die meerendeels minder roy aal worden behandeld? Er worden evenwel stappen ge daan bij de autoriteiten om het ex ces uit te snijden. einden op korten termijn aan te kondigen. De textieldistributie begint aan t einde van de maand, maar zal niet boven een noodvoorziening uitgaan Voor oorlogsslachtoffers zullen in zeer beperkte mate o.m. dameson dergoed. heeren ondergoed, costu mes, overjassen, japonnen en regen jassen kunnen worden verdeeld. Over een tijd hoopt men baby pakketten in geringen omvang in de distributie te kunnen brengen. Kranten worden grooter. (GEDURENDE September zal met de schoenendistributie in het eerste district begonnen worden. Aan ieder district wordt de produc tie van 1 maand ongeveer 34000 paar toegewezen. Per district wonen 1.400.000 menschen. In Ame rika werd 1 millioen paar aange kocht, die voor het einde van het jaar zullen aankomen. De banden-productie bedraagt 75.000 buiten- en 60.000 binnenban den per maand. In de V. S. zijn 500.000 binnen- en buitenbanden aangekocht. Tot dusver zijn er 75.000 van aangekomen. Plannen zijn opgesteld om in 1946 200.000 rijwielen gereed te maken. Met den invoer van geheel gemonteerde en in onderdeden aangevoerde rijwie len kan in 1946 een totaal van 1 millioen rijwielen bereikt worden, de helft van het benoodigde. Aan glas is 1 millioen M2 per maand noodig. Uit België hoopt men 100.000 M2 per maand te ont vangen. Op de tuinders is 'n beroep gedaan om glas beschikbaar te stel len. Zij zullen straks voorrang krij gen bij de verstrekking van tuin dersglas. Op 1 October wordt een bon voor scheerzeep aangewezen. Doordat de firma v. Gelder weer papier gaat produeeeren, zullen de kranten grooter gaan worden. Bij de dagbladen zal een voorraad aan papier worden aangelegd. Benoemingen in Bijzondere Gerechtshoven. In het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch ter berechting van landverraders is benoemd tot president: mr. Th. R. J. Wijers, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Tot vice-president: mr. J. W. Poe- rink, vice-president van de rechtbank te s-Hertogenbosch; mr. J. E. Del- hougne, president van de rechtbank te Roermond; tot rechtsgeleerd raads heer: mr. Ch. J. J. M. Petit, rechter in de rechtbank te Maastricht; jhr. mr F. X. H. Verheijen, kantonrech ter te 's-Hertogenbosch: mr. A. van Assendorf( griffier bij het kanton gerecht Maastricht; mr. F. A. J. M. van der Kun, griffier van den Raad van Beroep (S.V.) te Roermond; mr. J. A. Abbing, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het ar rondissement te 's-Hertogenbosch mr. J. F. M. Eras, advocaat en pro cureur te Tilburg; mr. W. E. A. J. Penning, substituut-griffier bij de rechtbank te Maastricht; mr. J. H. Jacobs, advocaat en procureur te Bre da; mr. B. w. M. Drion, advocaat en procureur te Breda; tot militair raadsheer: A. J. E. Ma- thon, luitenant-kolonel; F. D. m. van Aelst, luitenant-kolonel; F. M. J. Stu- vel, luitenant-kolonel; c. Koopman, luitenant-kolonel; P. Th. J. Huberts, majoor; tot procureur-fiscaal: mr. F. A. J. Deelen, substituut-officier van justi tie bij de rechtbank te Breda; tot advocaat-fiscaal: jhr. mr. H. H. G Verspijck, kantonrechter te Zierik- zee; R. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondis sement te 's-Hertogenbosch; tot griffier: mr. G. J. M. Corstens, waarnemend-griffier bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. AFSCHEID OVERSTE SLOT. Maandagavond heeft, na het in tiem diner met zyn naaste mede werkers, in het Schuttershof te Middeuburg, het afscheidsfeest plaats gehad, dat ter eere van Over ste Slot was georganiseerd. Onge veer driehonderd personen, allen employé's van het M. G. met hun dames of verloofden, hebben zich kostelijk geamuseerd en ondubbel zinnig werd tot uiting gebracht hoe populair de overste onder de zy- nen is. Verschillende sprekers uit ten hun erkentelijkheid en waar deering voor het werk van den Commissaris van het Militair Gezag Opvolger van Overste Slot. Tot opvolger van Overste Slot als commissaris van M G. te Middel- ohrg in benoemd jhr. de Casem- broot majoor van het M. G. en tot voor kort lid van Ged. Staten. TEXTIEL-'RE V OLUTIE. Voornamelijk uit protest tegen de nieuwe voor het publiek en winkelier veel te omslachtige tex tiel distributie en tegen het in te langzaam tempo uitreiken dei- vergunningen begon Dinsdagmor gen de fa. W„ te Goes haar flinke voorraden zonder punten of ver gunningen te verkoopen. Als een loopend vuurtje ging de tijding aoor ae stad en weldra verdrong 'n groote menigte kooplustigen' zich om den winkel-ingang. Zooals licht te begrijpen waren de ambtenaren van de Distex allerbehalve over dit geval gesticht. In den middag hebben zij de resteerende voorra den in beslag genomen en de zaak gesloten. PROJECTIEL ONTPLOFT. Bij puinruimen te Vlissingen is een handgranaat ontploft, waar door R. Daane, een bejaard man, doodelijk werd getroffen. Een an dere werkman. Huissoon genaamd, liep zware wonden op. TAPIJTFABRIEK „CLINGE". Naar de directie ons mededeel de zijn er in ons bericht van Vrij dag j.l. eenige onjuistheden. De heer G. Weyers is niet benoemd tot directeur, maar wordt belast met de technische leiding. Voorts is het ook niet juist dat voor de eerste maal daarmee een Nederlander als directeur werd benoemd, daar deze functie reeds sinds 1935 door den heer L. J. M. Stroecken uit Hulst wordt waargenomen. Aardenburg. Herstel raadhuis. Met het nood- herstel van het zwaar beschadigde gemeentehuis werd onlangs begon nen. De toren werd wat afgebroken en kreeg een nooddak. Ook het groo te dak is reeds klaar en een der bo- venmuren werd dichtgemetseld. Over eenigen tijd hoopt de gemeentelijke dienst weer naar haar home te kun nen terugkeeren. Vertrek dokter. Dokter J, H. Bui nerts, die de practijk van dokter der Weduwen^ had overgenomen, zag zich door een ioopend contract te Arnhem genoodzaakt daarheen terug te kee- ren. Naar vernomen wordt zal de kinderarts voor West-Zeeuwsch VI. de heer A. Kesterloo zich in de plaats van dokter Buinerts vestigen. Benoemingen. Tot onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool alhier werd benoemd mej. A. C. Cuelenaere. De heer W. Lucieer, werkzaam bij de Directe Belastingen te Oostburg.werd benoemd tot onderwijzer aan de O.L. school te Axel. Vertrek. De heer S. P. Hartmans hoofd van het sub-bouwbureau gaat Aardenburg verlaten. Als zijn plaats vervanger is reeds gearriveerd de heer B. M. van Knijff. Driewegen. Begrafenis J. Nieuwenhuize. Onder zeer groote belangstelling is ter aar de besteld het stoffelijk overschot v. den heer J. G. Nieuwenhuize, in leven voorzitter der Coöp. Boerenleenbank en het Burgerlijk Armbestuur. Kran sen dier instellingen dekten de baar. Aan het graf werd gesproken door den heer G. J. de Jager, waarnemend burgemeester en G. A. van Noort, kassier der Boerenleenbank en Ds. Burgeier Eede. Dorpsvergadering. in een dorps vergadering, welk werd gehouden in een nissenhut, onder leiding van den burgemeester werd de algemeene toestand speciaal de huisvesting be sproken. De opkomst was goed en er werd in een gemoedelijke sfeer van gedachten gewisseld. De burge meester drong ert op aan om met de moeilijkheden en mistoestanden, die er mochten zijn, openlijk by de autoriteiten voor den dag te komen en geen roddelgeest te doen ont staan. Bovendien had hij nog een goede tijding, nl. dat een aannemer uit Haarlem, tevens handelaar in bouwmaterialen, van der Monde met 150 man, grootendeels vaklui, naar de gemeente zou komen, om aan den noodwoningbouw en het herstel meer spoed bij te zetten. De vergadering viel in de smaak en er werd beslo ten in het vervolg regelmatig de stand van zaken ir het openbaar te bespreken. Ooet „Dr." Blad. In het stukje over ,.dr." Blad stond dat hij zijn laatste avonturen uithaalde bij de fam. de H. te Middelburg, het moest zijn te Goes. 's-Heer Hendrikskinderen. Koninginnefeest. Het ontbrak niet aan belangstelling op het Konin ginnefeest. Nadat 's morgens de kin deren hun spelletjes hadden gespeeld en waren getracteerd, kregen we des namiddags een goed verzorgden op tocht te zien. Bij de volksspelen vond vooral de gecostumeerde korfbal- en voetbalwedstrijd groote bijval. Des avonds na den lichtstoet gaven het tamboer- en pijperscorps „Excelsior" en het muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes, een concert op het dorps plein. Halst Gewijzigde route. De weg welke de renners op 15 September zullen nemen, ter gelegenheid van het groot wielerfestijn is gewijzigd. De route is nu als volgt: vertrekpunt Markt, Kleine Begijnenstraat, Schuddebeurs, Notendijk, Molenhoek, Terhole, Rust wat, Tivoli, Dubbele 'Poort, Bierkaai- I» er geen beter systeem mogelijk Een voorstel uit Zeeland Een lezer vertelt ons, dat hij aan het Rijksbureau „Distex" het vol gende voorstel inzake een nieuwe distributieregeling voor textielgoe- deren heeft gedaan: 1. Behalve goederen voor woning inrichting: alle textielgoederen op punten. Dus ook costuums, huishoud- goederen, bedrijfskleeding enz. enz. Bij het publiek is enorme behoefte aan alle goederen. Het specialiseert zich dus niet op bepaalde artikelen, zoodat automatisch spreiding ont staat. 2. De puntenwaarde van productie en invoer wordt over iedere gepas seerde maand bepaald b.v. Augustus. 3. Er worden dan in September punten geldig verklaard, waarvan de totaalwaarde gelijk is aan de pun tenwaarde van 2. 4 Alle artikelen, welke op speciale toewijzingen worden verstrekt b.v. aan ziekenhuizen, enz. worden via detaillist (resp. grossier) direct bij voorrang betrokken uit de loopende productie der fabrieken. Er ontstaat clan een netto-saldo op het einde van de maand voor den handel. 5. Gedupeerden, a.s. moeders enz. krijgen extra punten, welke alle di rect geldig zijn en voorrangwaarde hebben. Een gedupeerde, die alles kwijt is, krijgt b.v. 500 ptn. Zij, die niet alles kwijt zijn, naar rato. Een a.s. moeder krijgt een puntenkaart, waarop uit sluitend zij baby-artikelen kunnen koopen. 6 De voorraden bij detaillisten op 15 Juli j.l. worden niet in de punten- aanduiding voor het publiek opgeno men. Hierdoor ontstaat een z.g. „ijze ren voorraad", welke nuttig is om, tezamen met de extra-toewijzingen aan getroffen gebieden, de schokken van extra-uitgegeven punten (zie p. 5) op te vangen. 7. Blijkt het totaal bij detaillisten in omloop zijnde puntenmateriaal t.z.t niet voldoende om verhoogde produc tie en of invoer op te nemen, dan kan hij omwisseling van punten in cou pures toeslag worden verleend, wisseling van punten in coupures toe 8. Weg met distributie via bedrij ven (bedrijfskleeding). De arbeider heeft zijn puntenkaart, desnoods met een toeslagkaart. Weg met baby pakketten. Elke a.s. moeder heeft recht op baby-uitzet, of dit voor haar vijfde of voor haar eerste kind is. Een vrouw, die in vijf jaren vijf kinderen ter wereld brengt, heeft meer recht en meer behoefte aan baby-artikelen dan één, die in vijf jaar slechts één kind krijgt. Leve het groote gezin. Elke a.s. moeder haar speciale pun tenkaart.» 9. De HARK en derg. instellingen gaan gewoon verder met hun werk. Hierbij nauwkeurig toeziende, wie onder de nieuwe regeling voor hun textielgoederen in aanmerking komen. Zoo op het eerste gezicht ziet dit voorstel er zeker aantrekkelijk uit. Het publiek zal zeker juichen, als het alles op zijn puntenkaart kan koopen. Misschien moet iemand één of meer maanden wachten, alvorens hij aan het vereischte aan tal punten is voor den aankoop van een artikel, dat hij wil hebben. Maar hij kan het uiteindelijk koopen. Samenvoeging van punten kaarten bij aankoopen door een gezin zou moeten worden toege- We hopen, dat de autoriteiten er hun aandacht aan zullen be steden. Beter dan de in Den Haag uitgeknobelde regeling is deze zeker straat, v. Waesberghestr., Gentsche- straat, Markt. Onder de inschrijvers bevinden zich de Belgische kampnioen der Onafhankelijken Lucien Matthijs er. de Nederlanders Middelkamp, de Korver, Franeken en v. d. Voorde. Middelburg vyfkamp „Achilles". Als slot van het athletiekseizoen weiden de jaarlijksche onderlinge vijfkampen voor dames en heeren en vierkampen voor meisjes gehouden. Het meisjeslid Bep Wondergem verbeterde haar Zeeuwsch record Kastiebalwerpen met een worp van 40.10 meter. De prijzen werden als volgt toegekend: heeren. B.M.D., J. Heijstek 2281 p., Ie pr. m. Heijstek 2122 p.; heeren-jun. le pr. M Heijstek 2379 p., 2e pr. H. Keule- mans 1642 p.; dames: le pr. N. Roth 1148 p., 2e pr. S. Petiet 1145 p.; meis jes: le pr. B. Wondergem 915 p., 2e pr. L. den Hollander 815 p. S»6 van Gent Corn. Boys-Terneuzen. 3—2. Bij een alhier gehouden wedstrijd wisten de Corn. Boys de bezoekers, na een goeden wedstrijd, een nederlaag op te dringen. Dit is nu al de tweede goede partij die Corn. Boys achter elkaar speelt, niettegenstaande de voorhoede nog niet geheel schotvast was. Dat belooft wat voor de toe komst. Collecte T.B.C.-bestrijcling „Her wonnen Levenskracht". De alhier gehouden collecte voor de R. K. Ver. tot bestrijding der T.B.C. „Herwonnen Levenskracht" bracht in totaal f 865.99 op Een mooi bedrag voor een prach tig doel. Publieke Trib une Er zat al te veel schot In. R. B. te Sas van Gent vertelt: „Met groote koppen werd deze revue in Sas van Gent al reeds een week te voren d. m.v. affiches aangekondigd. En daar onder prijkte „Voorverkoop van plaat sen op Zaterdagmiddag van 2-5 u." Op dat tijdstip bleek echter de zaal uitverkocht te zijn. Een lichte troost bevatte de aankondiging: „Volgende week heropvoering". Het zag er naar uit. dat de bewuste uitvoering er een in besloten kring was. en de kaarten onder vrienden en kennissen waren geplaatst. Laat het Sassche Dansor- kest dan toch in hemelsnaam geen avonden organiseeren, die niet ge noegzaam door het publiek kunnen worden bezocht. Het zou heel wat menschen een teleurstelling en een ergernis besparen, als men geen grootscheepsche reclame maakte, ten zij in het geval, dat het ook werke lijk de bedoeling is een voorverkoop van kaarten te houden." DISTRIBUTIEDIENST GOES. Distributie van petroleumkook- toestellen. De directeur van den Distributie- dienst te Goes maakt bekend, dat aanvraagformulieren ter verkrijging van petroleumkooktoestelien met in gang van 15 Sept. a.s. ten distributie- kantore kunnen worden afgehaald. Deze formulieren mogen alleen worden uitgereikt aan: le personen, welke in het bezit zijn van een brand stoffenkaart U 505 voor kookdoel- einden en 2e. aan evacué's welke re gelmatig petroleumbonnen ontvan gen voor kookdoeleinden en niet de beschikking hebben over een petro- leumkooktoestel. Aangezien het aantal toestellen be perkt is komen voor een vergunning in de eerste plaats in aanmerking oorlogsgetroffenen en geevacueerden, waarvan door evacuatie goederen zijn geroofd. 176-o DISTRIBUTIEKRING 's-HEER ARENDSKERKE. Gezinnen welke voor het bereiden van warme maaltijden niet kunnen beschikken over gas en of electrici teit en niet in het bezit zijn van een petroleum kooktoestel kunnen een formulier MD 333-21 indienen ter ver krijging van een bovengenoemd kook toestel. In de maand September kunnen de formulieren worden ingediend van 12 tot en met 19 September 1945 en verder de eerste 10 dagen van elke maand. Aan de termijn der indiening zal stipt de hand worden gehouden. Formulieren kunnen worden afge haald op het kringkantoor en de agentschappen. 875-o DISTRIBUTIEKRING MIDDELBURG. Toeslag zwaren, ruilen en giftigen arbeid. De Distributiekring Middelburg, maakt bekend, dat de naamlijsten voor zwaren, vuilen en giftigen ar beid voor de 11e periode door werk gevers volledig ingevuud en onder teekend, moeten worden ingeleverd op 13, 14 en 15 September a.s. ten kan tore van bovengenoemden dienst ka mer 4 loket 1, alsmede bij de agent schappen. Toeslagbewijzen moeten worden me degebracht. 694-o RIJKSBUR GENEES- EN VERBAND MIDDELEN Het rijksbur. genees- en verband middelen, Vcndelstraat lie, Amster dam, maaki bekend, dat bezoekers in het vervolg alleen kunnen worden ontvangen, uit Amsterdam en rand gemeenten van Maandag t.m. Vrijdag van 9-12 uur; van buiten Amster dam alleen na telefonische- of schriftelijke afspraak. 67fl-oo Rob Jamea en Tom 36) De opening, vrij gekomen door de rond een as gedraaide kegel biedt maar amper ruimte voor een ruiter om rechts af tussen de rot sen te verdwijnen. Stuk voor stuk gaan de mannen de nauwe opening in. Wanneer de laatste is gepas seerd. draait een onzichtbare hand de kegel weer op zijn plaats. De ruiters komen nu op een uiterst smal, snel stijgend pad. Zo donker als het eerst was, zo licht wordt het nu. wanneer na een moeilijke klauterpartjj van de paar den een kleine vlakte, boven op de rotsen wordt bereikt. Dit blijkt ech ter nog maar kinderspel te zijn ge weest; het moeilijkste komt nog.

de Stem | 1945 | | pagina 3