Het doet der geldzuivering Nederl. troepen naar Indië IN 'T KORT Een schuld van 20-25 milliard gulden Het bankgeheim wordt opgeheven Herstel van evenwicht tusschen geld en goederenhoeveelheid, billijke ver deeling der lasten, en controle op de. ontwikkeling van het economische en sociale leven It TINISTER LIEFTINCK zette in zijn radiorede de bedoeling uiteen, die met de besproken maat regelen wordt nagestreefd. Het is noodig, dat een ieder niet slechts weet wat er gaat gebeuren, maar ook met welke oogmerken de zoo ingrijpende operatie der geldver- nieuwing wordt verricht. Ik stel er veel prijs op in dit opzicht volkomen openhartig te zijn. De gangbare opvatting is, dat de geldzuivering noodzakelijk is om zwarte winsten op te sporen en om degenen, die deze zwarte winsten hebben gemaakt, te treffen. Ik wil allerminst tegenspreken dat dit een zeer belangrijke overweging uitmaakt maar zij is stellig niet de eenige. Het is goed, dat ons geheele Nederland- sehe volk er van doordrongen wordt, dat wij na vijf jaren van Duitsche afpersing en bankroetiers-politiek zoo berooid zijn als niemand voor moge lijk had gehouden. Aan den eenen kant staat een buiten alle verhouding gestegen hoeveelheid betaalmiddelen, die bij de bezitters de illusie wekt van rijkdom; aan den anderen kant is het nationaal vermogen in goederen gemeten, sterk gedaald. De staatsschuld kan nog niet nauw keurig worden berekend, doch is van de orde van grootte van twintig a vijfentwintig milliard gulden. De geldvernieuwing moet mede worden beschouwd tegen den achtergrond van deze feiten. Zij moet in belangrijke mate dienst baar worden gemaakt aan het herstel van het evenwicht tus schen de hoeveelheid goederen en de hoeveelheid geld. Aan een bil lijke verdeeling van den last, dien de Nederlandsche gemeenschap heeft te dragen, en aan het ge ven van de noodige leiding aan de door het oude geld vertegenwoor digde koopkracht. Drieledig doel. De geldzuivering, tezamen met ver scheidene andere maatregelen, die nog zullen worden bekend gemaakt, heeft daarom een drieledig doel. In de eerste plaats stelt zij de regeering in staat de hoeveelheid geld in omloop binnen, de gewenschte perken te brengen. In de tweede plaats biedt zij de gelegenheid een momentopname te maken van de liquide vermogensposi ties en een onderzoek in te stellen naar de zuiverheid van de bron, waar uit dit bezit is ontsproten. In de Jerde plaats verschaft zij de regeering con trol e over de besteding van het ge accumuleerde geldbezit, opdat er zorg voor kan worden gedragen, dat dit op een wijze woxdt aangewend, die in overeenstemming is met de be langen van de volkswelvaart en met de behoeften van den staat. Wat de beperking van den geld- ©mloop aangaat, is het streven van de regeering er op gericht om te ver hinderen, dat haar door een overmaat van geld de beheersching van het prijs- en loonpeil uit de hand wordt geslagen. Nog altijd worden de be staande prijs- en loonnormen op schrikbarende wijze overtreden. Dit brengt niet alleen hen, die zich aan die normen loyaal willen houden, ern stig In het nadeel tegenover diegenen, die door brutale overbiedingen de be schikbare goederen en arbeidskrach ten tot zich trachten te trekken, het vormt in het algemeen een gevaar voor de rust op de verschillende markten, in de eerste plaats op de ar beidsmarkt, en een bedreiging voor de waardebestendigheid van 't geld. De mogelijkheid om de prijzen op te jagen boven het peil, dat de regeering toelaatbaar acht, heeft voor het bin nenland groot bezwaar. Het bedrijfs leven moet met het oog op zijn calcu laties weten, waar het aan toe is en de kleine vaste inkomentrekkers, zoo als de vele duizenden pensioengerech tigden, hebben er recht op dat de re geering waakt voor de zekerheid van het toch al sobere bestaan, dat zij zich door een lang leven van arbeid heb ben verworven. Ook in verband met onze interna tionale positie moet een stijging van het kostenpeil aan zekere grenzen worden gebonden. Anders verzwak ken wij onze concurrentiepositie op de buitenlandsche markten en wordt de zoo gewenschte inschakeling van onze arbeidskrachten in de export industrieën en de daarvan afhanke lijke bedrijfstakken geremd. Een reeks maatregelen. De moeilijkheden, die de geldzuive ring zelf ongetwijfeld sommigen uwer zal betrokkenen, dient ge als den tij- delijken prijs te zien voor de verze kering van den grondslag waarop uw bestaan is gevestigd. Als u zich de ellende, die een inflatie, d.w.z. een ongeremde stijging van den gelds omloop en van prijzen en loonen ver oorzaakt, duidelijk voor oogen stelt, zult u zich met eventueel opkomen de, tijdelijke moeilijkheden gemakke lijker kunnen verzoenen. De inventarisatie van het geld- verniogen, die de regeering in de tweede plaats met de geldvernieu wing beoogt, valt samen met een effectenregistratie, de registratie van het buitenlandsche deviezen- bezit, de registratie van tijdens de bezettingsperiode afgesloten le vensverzekeringencontracten en van nieuw afgesloten hypotheken, alsmede met een herwaardeering van onroerend bezit. Deze maat regelen zullen de gegevens ver schaffen over de verdeeling van het volksvermogen, waarover voor het nemen van de geraamde be lastingmaatregelen moet worden beschikt. Een van die hulpmaat regelen Wil ik u in het bijzonder noemen. In het dezer dagen afgekondigde navorderingsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezit, in den vorm van werktuigen, duurzame gebruiksgoederen en kost baarheden, zal aan een onderzoek worden onderworpen. Het overzicht, dat wij op deze wijze hopen te ver krijgen, zal in hooge mate behulp zaam zijn om de winsten, die zijn voortgesproten uit den zwarten han del, en de inkomens, die zijn verdiend door degenen, die hand- en spandien sten hebben verleend aan den vijand en misbruik hebben gemaakt van den nood van hun medeburgers, te achter halen. Ik geef u de verzekering dat het ministerie van Financiën met deze lieden en met hen die er aan hebben medegewerkt, om de zoo verworven rijkdommen te laten onderduiken, bijzonder weinig consideratie zal heb ben. Verder kan men verwachten een zware heffing op alle door de bui tengewone omstandigheden van de laatste jaren verkregen vermogens- vermeerdering, terwijl nog een verdere vermogensheffing ineens in het vooruitzicht is. De weg naar herstel. Over de controle op de besteding van het geaccumuleerde geldbezit, die de regeering zich door de inlevering van het papiergeld verwerft, sprak ik al met een enkel woord in verband met de a.s. deblokkeering van de bank- en girotegoeden. Afgezien van de bedragen, die noodzakelijk zijn voor loonbetalingen, pensioenen, wachtgelden e.d. en voor de financie ring van het loopende handelsverkeer zal de besteding van deze tegoeden in de eerste plaats gericht moeten wor den op het herstel en op de herwin ning van Nederland's plaats in de we reld. Deze gedachte heeft reeds toe passing gevonden, zooals den meesten uwer bekend zal zijn, met betrekking tot de uitkeeringen wegens geleden oorlogsschade, waarvan de hervatting a.s. is. Het zou hoogst ongewenscht zijn, indien deze uitkeeringen, die zijn bestemd om de verwoeste woningen, kantoren en fabrieken te herbouwen, om de bedrijven aan nieuwe installa ties te helpen en de voorraden aan te vullen, om de huizen weer te meu- bileeren en in de kleedingbehoefte te voorzien, voor directe verbruiks-doel- einden zouden worden gebruikt of op andere wijze aan hun beoogde be stemming zouden worden onttrokken. Hetzelfde argument is van toepassing op het geld, dat na de inlevering en blokkeering straks voor déblokkee- ring in aanmerking zal komen. Belastingen en leeningen. Er bestaat een ontzaggelijke be hoefte aan nieuwbouw en aanvulling of vernieuwing van installaties en voorraden en het gevaar is groot, dat als men de bevrediging daarvan vrij laat, de rangorde der dringendheid zeer weinig zal worden in acht ge nomen. In een deel van deze behoeften moet de staat rechtstreeks voorzien en daarom Is het onvermijdelijk dat hy een deel van deze koop kracht aan zich trekt. Dit kan langs den weg van belastingen en van leeningen. Beide middelen zullen worden toegepast. Een deel van de opbrengst zal worden be steed voor vermindering van de staatsschuld, een ander deel voor de financiering van het herstel. Op de besteding van de bedragen, die daarna beschikbaar blijven en die bestemd zijn voor particulier gebruik, zal een zeker toezicht moeten wor den uitgeoefend om de economische ontwikkeling in sociaal en econo misch verantwoorde banen te leiden. De ervaringen, die na den vorigen oorlog zijn opgedaan, toen practisch alle controle op de reëele beleggin gen door particulieren ontbrak, strek ken hierbij tot leering. De tijd is voorbij, dat door een ieder naar per soonlijk goeddunken met het geld, dat hij in 't maatschappelijk proces heeft verworven, en met het bezit aan welks vorming de gemeenschap het zij direct, hetzij indirect een zoo be langrijk aandeel heeft gehad, vrij en ten eigen nutte mag worden beschikt. Dit geldt in het bijzonder voor de huidige omstandigheden, waarin door het gemeenschappelijk ervaren leed en de groote schade, die is aange richt aan de nationale welvaarts bronnen, ieder van verantwoordelijk heid voor het welzijn van volk en natie sterker dan ooit moet zijn door drongen. De toepassing van dit beginsel be hoeft in geenen deele te leiden tot verlamming van particulier initiatief. Integendeel, de regeering beseft zeer goed, dat zij niet de wijsheid in pacht heeft en dat zij zeker piet in staat is alles tot in de kleinste details van één centraal punt uit te organiseeren. Een nauwe samenwerking in construc tieven geest tusschen particuliere en officieele instanties is en blijft van de allergrootste beteekenis. De krachten van initiatief en vin dingrijkheid, van durf en doorzet tingsvermogen die Jeven in de maat schappij kan ons land in deze tijden minder dan ooit ontberen. De regee ring draagt echter de laatste verant woordelijkheid en het is haar taak 't kader te scheppen,, waarbinnen de maatschappelijke krachten, zich kunnen ontplooien. Door deze toelichting moge U thans duidelijk zijn geworden, dat het niet de bedoeling der regeering is om U ten aanzien van het ingeleverde geld te onteigenen. Een deel ervan wordt voor belastingbetaling gereserveerd, s- Politieke gevangenen en hun behandeling T^R IS DOOR DS. VAN WIJHE een boekje, of liever gezegd: een brochure opengedaan over toe standen in het kamp van Vught. De regeeringsgemachtigde Koos Vorrink, die naar de juistheid der beschuldigingen een onderzoek in stelde, heeft die in hoofdzaak als verouderd of onjuist gewraakt. Nu komt een oud-geinterneerde uit het kamp zelf met een bro chure voor den dag, welke hij tot titel geeft: Pruisische practijken in Herrijzend NederlandDe schrijver isArnold Meyer. Op zichzelf is dit reeds pikant genoeg: een ontvluchte gevangene geeft openlijk een brochure uit, terwijl toch geacht moet worden, dat de politie naar hem zoekt. De uit geverij verstopt zich niet. Het is „De Veste" in Oisterwijk. Het wordt onderhand voor de betrok ken autoriteiten een zeer blama- bele historie, dat geval-Meyer. Maar dat terloops. Hoofdzaak is, dat hier 'n insider in den letter lijken zin van het woord verzekert en me t allerlei voorbeelden il lustreert, dat Pruisische methoden aan de behandeling in Vught niet vreemd zijn geweest. Volgens hem zou het sadistisch optreden, zoo als afmattende onmenschelijke oefeningen, kikkeren, het gebruik van den gummistok méér plaats hebben dan vroeger. En wat wel licht nog erger is, in de richting van „moreele herbewapening" der geïnterneerden zou nog niets wor den gedaan. „Iets verheffends, iets veredelends of iets opvoedends is er niet in het kamp van en voor Nederlanders", zegt schrijver. Over datzelfde chapiter der her opvoeding schrijft ook een redac trice van „Het Vrije Volk", die een nacht en een dag doorbracht tusschen de vrouwelijke politieke gevangenen in Rotterdam. Zij sprak met haar over de comité's, die ten doel hebben de N.S.B.'ers te reclasseeren. Enkele vrouwen beweerden voortaan met politiek niets meer te maken te willen heb ben. Maar het meerendeel ver klaarde hartstochtelijk: „Denk je, dat ze ooit uit ons krijgen, wat we hebben geleerd? Nooit en te nimmer. Ik zal op al les wat ze me vertellen ja en amen zeggen, maar wacht maar, onze kans komt wel weer!" De regeering houdt zich nu in tens bezig met het geheele vraag stuk der politieke gevangenen. Het wordt ook hoog tijd. Uitla tingen als deze bewijzen, dat men met bepaalde methodes het kwaad niet uitbrandt, doch verergert! Japan wordt een mogendheid van lageren rang /~\F TIMOR heeft de eerste Nica ambtenaar voet aan wal ge zet nl. kol. C. C. de Rooy uit Ier- seke en op Sumatra 't eerste de tachement Nica- personeel. Het bestaat uit circa 150 personen. Hebben deze blijken van activi teit Australië tot uitgangspunt, ook uit het moederland kwamen soort gelijke berichten. Een Roode Kruis- ploeg van 20 personen is naar In- dië verttokken en voorts vertrok het eerste contingent troepen, voor namelijk bestaande uit Brabanters en Limburgers uit ons land naar Engeland om vandaar naar Indië te gaan. In Engeland zullen zij ver moedelijk slechts 14 dagen verblij ven. De hulp van Nederland aan Indië moge langzaam op gang ko men, er is niettemin leven in de brouwerij. Inmiddels kwam een bericht bin nen waarin werd verklaard, dat in vijf interneeringskampen in Bata via 19.000 vrouwen en kinderen wa ren samengebracht, waarvan 2.000 ernstig ziek zijn. Met de beschik bare hospitaalruimte wordt gewoe kerd, maar er is een acuut gebrek aan medicamenten. Er heerschen voornamelijk onder voeding en dysenterie. TTit Japan kwam het nieuws over, dat Mac Arthur verklaard heeft dat Japan nooit meer de kans zal krijgen zijn militaire macht op te bouwen. Als de bezettingstroepen met hun werk klaar zijn, zal Ja pans gewapende macht opgehou den hebben te bestaan en zal zijn oorlogsindustrie volkomen opge ruimd zijn. Japans bevoorrading van grond stoffen zal zoodanig zijn, dat het nooit meer dan een mogendheid van lageren rang zal kunnen zijn. Mac Arthur's politiek t.a.v. Korea schijnt intusschen in Amerika op critiek gestuit te zijn. Hij heeft daar een Japansch generaal met het be stuur belast, hetgeen niet in goede aarde is gevallen. De arrestatie van een deel zal het karakter van een spaarsom ontvangen, waarop rente kan worden gekweekt en de rest zal voorzoover het niet terstond na de inleveringsweek wordt vrijgegeven aap bepaalde bestemmingen worden gebonden, die in het kader van het herstel toelaatbaar zijn. Ernstige waarschuwing. Landgenooten: De regeering beschouwt de geld vernieuwing, waarvan ik u de pro cedure en bedoeling in enkele hoofdzaken heb geschetst, als een uiterst belangrijke zaak en op grond daarvan acht zij zich ge rechtigd tegen hen die haar be doelingen trachten te doorkruisen, met groote gestrengheid op te treden. Op overtredingen van de voorschriften zijn zware straffen gesteld, zoowel van strafrechte lijken als van vermogensrechtelij ken aard. Het is mij bekend, dat velen hopen slimmer te zijn dan de regeering en het is mij evenzeer bekend, van welke sluipwegen en manipulaties zij zich bedienen. Ik heb onlangs een anoniemen brief ontvangen van iemand, die mij honend bedankte voor de gele genheid, die hij, terwijl de eld- zuivering op zich liet wachten, meende te hebben gevonden om zijn zwarte geld in veiligheid te brengen, tegen deze lieden zeg ik: juicht niet te vroeg. Het zal m blijken, dat wtf diverse verrassin gen voor n in petto hebben, die voor h niet plezierig zullen zijn. Het goedwillende deel van de bevol king roep ik toe: Laat u niet in met hen die in de afgeloopen jaren ons volksleven hebben vergiftigd. Gaat niet in op aanbiedingen, die u zouden kunnen worden gedaan, doch helpt daarentegen de regeering het doel te bereiken, dat zij zich in het belang van het land heeft gesteld en met In zet van al haar krachten zal najagen. Luisteraars: De geldvernieuwing is op komst. Ik heb u haar opzet en haar doel in groote lijnen geschetst. Wij staan aan den vooravond van een maatregel, die hier te lande nog nimmer is be proefd en die, naar ik hoop, in de toe komst nimmer zal behoeven te wor den herhaald. Ik verheel mij niet, dat ons volk een week tegemoetgaat, waarop het zich met groot overleg zal moeten voorbereiden en waarin zich ongetwijfeld nog tal van moeilijk heden zullen voordoen. Het belang, dat met het welslagen van de geld vernieuwing wordt gediend, is ech ter oneindig veel grooter dan het on gemak, dat zij zal veroorzaken. Gü hebt in de achter ons liggende jaren getoond, dat gü een oorlog en een oorlogseconomie hebt kun nen doorstaan. Toont thans, dat gij ertegen opgewassen zfjt om ook de pijn, die de geboorte van een vredes-economie met zich mee brengt, moedig te verdragen. den Japanschen minister van ma rine in het kabinet van Tojo en de ontbinding van het beruchte Japan sche geheime genootschap „de zwarte draak", zal daartegenover wel de noodige voldoening hebben verwekt. Dit genootschap hield zeer nauw contact met de fanatieke be weging van jeugdige officieren in het Japansche leger en men neeim aan, dat het de hand heeft gehad in vele moordaanslagen z.g. om vaderland sche redenen op voor aanstaande ministers. In Singapore is tenslotte gisteren de capitulatie ook formeel een feit geworden. Dilettanten zang en muziekvereenigingen Uitspraak van den eereraad. TNE EERE-RAAD voor muziei heeft geadviseerd t.o.v. dilet tanten zang- en orkestvereenigin- gen als voltg te handelen: Vereenigingen, die zich principi- I eel hebben verzet tegen de pogin gen van den overweldiger om ..de nieuwe orde" ook op haar gebied in te voeren, verdienen de voorkeur bij het verkrijgen van overheids- subsidies. Een volstrekt overheidsverbod van openbare uitvoeringen acht de eereraad noodzakelijk t.a.v. de fei telijk geprofiteerd hebbende ver eenigingen, die in directe relatie met de Kultuurkamer hebben door gewerkt of emplooi van principiee- le vereen, hebben overgenomen en de feitelijk gecollaboreerd hebbende vereenigingen, die aan de manifes taties van de .nieuwe orde" heb ben medegewerkt. De raad meent, dat de eerste voor den duur van twee jaren die nen te worden uitgesloten, de laat- ste voor den duur van vijf jaren en acht het gewenscht, dat de plaatselijke overheden een verbod in dezen geest zullen uitvaardigen De raad spoort de principieels vereenigingen aan, bij de plaatse lijke overheidsinstanties klachten 5 in te dienen tegen dilettanten-ver- eenigingen die haars inziens in hun J vaderlandschen plicht zijn te kort I geschoten. Hij acht het bovendien I voor de hand liggend, dat die ver eenigingen. die een predicaat ;-/5 b.v. ..koninklijk" voeren, en die .-"t' niet op vaderlandschlievende wiyia hebben gedragen, dit predicaat zul len verliezen. DNGELANDS eerste minister Attlee heeft op het vakvereeni- V gingscongres te Blackpool ver klaard, dat er slechts een beginsel is, dat de wereld kan redden, n l. I het christelijk beginsel. TTE PRINSESJES Beatrix en Ire- I ne zullen de school en de overplaats van Ir. C. Boeke bezoe ken. DIJ ANJUM is op het strand eet mijn ontploft, tengevolge waar- van 8 slachtoffers te betreuren wa ren. Bij Scheveningen liep een me- torschokker op een mijn. De vie: opvarenden zijn niet meer teruf gevonden. TTIT DUITSCHLAND zijn weder om 500 paarden teruggekeerr Zij zijn naar 9 verschillende pre vincies gezonden. Alle door <1 Duitsohers over Nieuweschans wef gevoerde koudbloedpaarden et stamboekmerries zijn nu weer te rug. OORLOGSMONUMENTEN zulle» eerlang naar hun uiterH'U7' welstand beoordeeld worden do® van gereerngswege in te st*"® commissies. nir.ll ameRIKAANSCHB leger- B'bW vrachtauto® worden aan de Nederlandsche regeering overge dragen. Het zijn 5 a 6 tons wagens I ten dienste van voedingsmiddelen- en brandstoffenbedrijven. De eerste -jj auto's zijn reeds door Nederland ja sche chauffeurs weggereden. TUE NED. SPOORWEGEN verle ren door den roof der Duitsche:' fl sinds het uitbreken van de stakin 852 van de 875 locomotieven, 251'. J| van de 29616 goederenwagens. 9! van de 1306 bagage- en postrytu: j gen. 972 van de 1500 personenri tuigen 371 motor en andere wager van het electrisch en diesel wager I park. DE ZWEEDSCHE regeering heel te Moskou diplomatieke stap pen ondernomen aangaande dadel I van geweld van Russische soldatd tegen de gebouwen en het perse I neel der Zweedsche legatie te Bof dapest tijdens de slotphasen v» I de gevechten aldaar.

de Stem | 1945 | | pagina 2