i Vitesse van Hulst, SEN fem Japanners zijn geen eervolle vijanden trs! Stad en Land DE KOUS OP DEN KOP rs.... - Postbus 43 Nederlands structuur N ZOON ibedrijf - Hulst Ned. officier werd koning Aanmelding Reserve-officieren IN 'T KORT Pt.: I, J. K. M. N. O, P, Q, R. S/ T. U, V. W. X, IJ Z. ndt plaats in hefc disti ibutiedienst chterzaal) >ketten erkdag van 9-12 en erdags van 9-12 u. SHEFPING. akker bouwprod. een ieder, die op 15 te 24 uur granen den van den oogst ede van granen, den afkomstige de m. bloem, meel, vallen der bloem-, tindustrie, veevoe- zoover geen ruw- rekening in voor- fing verschuldigd bedrag, waarmede ucten met ingang verhoogd. Over op ite, maar nog niet betaalt de verkoo- dstip varende par en over de op dat nde regeeringspar- an de heffing zijn wers, veehouders, n. suikerfabrieken estaurantbedrijven, tot die bedrijven len betreft. 368-oo ie", zegt kapitein n. kwaaie. Als 't met hem goede lijf hem dan üe- mogelijk uit de waarschuwingen een eindje door, een tijdje naast ij den. dit jaar weer een •ren van Amateurs- o in de afgelopen garan-deeren. Het jaar 78 pet. be- >n U ons Uw tabak verzoeken wij u postwissel f 0.75 ot vissel zenden wii u nulieren. Papen, Fermenteur «terhout N.B. HULST, EN OM- [71 VEN OFMBSER- JER. HET BESTUUR. EDITIE VOOR DE PROVINC.E ZEELAND Bur.; Westsingel 75. Goes, Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van t Militair Gezag gedrukt op de persen v h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem Dm leur: J. A. H. M. van Schijndel: Hoofd- iedacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch ied.: W. Groffen, Middelburg; Rayonred. Zeeuwsche eilanden; N. J. Karhof, Goes. Rayon- red. Zeeuwsch-Vlaanderen: J. Vermeeren, Hulst. Voor God, Koningin en Vaderland No. 261 DINSDAG II SEPTEMBER 1945 Comm v. Toezicht: C J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst: Mr Dr. A. J .J. M. Mes: Mr H. B L. de Rechter; Mr Dr C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voof- uitbet.: 3.38 per kwart., p. post f 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent. VOLKSFRONT- TACTIEK T VOORRAAD GE" r M. CORMICK- IJZENDIJK® Tel. Ij- ,p 10. u en 12 Sep coupures n.l. a coupures ..sigaret igaretten" wordt P tten. ir deze bevoorradüV nber mits U er 'ooi terlijk Zaterdag 1® Coupures die W rorcten in de wees irad, Sdhouwen-Dtn- ITE adres 319-0 ilvéesaus met aar. Levert U i, dan zorgen 155»o HET zal wel geen toeval zijn. dat de communisten in alle Europeesche staten dezelfde Tactiek volgen, om hun rol te kun nen spelen in de landspolitiek. Het is de tactiek van 't Volksfront wel bekend van vóór den oorlog Daarbij laat men alle Marxistisch-Leninis tische leerstellingen op den achter grond, praat ook niet over het Sovjet-stelsel met zijn één-partij- dictatuur, doch spreekt slechts over democratie, bestrijding van alle vormen van fascisme en samen werking van alle sociaal-vooruit strevende krachten ongeacht hun zedelijke fundeering. Waar men er in slaagt, eenige plaats te verove ren in het regeeringsapparaat, blijft men echter het dragen van verant woordelijkheid verbinden met het oppositie-voeren tegen alles wat men als impopulaire maatregelen beschouwt, wil men vrij blijven om daartegen stakingen aan te vuren en te leiden. Zoo wordt de kracht dier regeeringen van-binnen-uit geremd en verlamd, het zuiver wer ken van de parlementaire democra tie ondermijnd en de sfeer gescha pen voor revolutionaire verhoudin gen en gezindheden. Tegelijkertijd tracht men de partijvorming te vereenvoudigen door het aanbieden van samenwerking met sociaal-de mocraten en zoo mogelijk links-ka tholieken, teneinde één front te vormen tegen „de reactie", door ge meenschappelijke urgentienrograms op te stellen en zelfs het vormen van gemeenschappelijke lijsten bij «le verkiezingen na te streven In Frankrijk, België en Italië zijn de communisten er reeds in ge slaagd, enkele plaatsen in de regee- ring te veroveren, doch het is hun nog niet gelukt de socialisten tot een fusie-plegen te bewegen. In En geland staan hun kansen zoo ge ring. dat er van mede-regeeren nóch van een bondgenootschap met de Labour-regeering sprake kan zijn. In de Scandinavische landen, waar de socialisten eveneens het heft in handen kregen, hoort men ook nog niet van welslagen der eenheidsfrontpogingen. pN IN NEDERLAND? We hebben een Kabinet, dat ongetwijfeld een sterk-socialistischen inslag heeft, waarbij men „socialistisch" niet in den engeren partijzin moet opvatten. De communisten bleven er echter buiten staan. In hoeverre er bij de Kabinetsformatie kansen hebben bestaan op hun deelneming, is nog niet opgehelderd. Hun slecht humeur over dezen gang van zaken is echter al eenige malen tot uiting gekomen door typisch-demagogische relletjes tegen de Regeering. zoo als met de Rotterdamsche staking en het zuiveringsrumoer. Een eer ste poging om met de sociaal-de mocraten aan te pappen, is ook reeds beproefd. Hun is officieel een eenheidsfront aangeboden door dt?n Partijraad der C.P.N. De leiding der SDAP heeft zich echter zoo zeer losgemaakt van Marxisme en klas senstrijdgedachte, dat vooraf kon voorspeld worden: die poging heeft geen succes. En inderdaad de Partijraad der SDAP heeft het voorstel der communisten prompt verworpen. We hoorden nog niet op welke gronden. We kunnen ons echter voorstellen, dat men noch de demo_ cratische gezindheid noch het luid ruchtig voorgedragen patriottisme der heeren vertrouwt. We zien immers in de onder Rus sische bezetting staande landen, F s daar het anti-fascistische één- heidsfront werkt. Men organiseert i J4erk^gen, waar practisch ii?«fee».allist worclt toegelaten, een lijst, waarop de communisten ongeacht hun aanhang ach rip beste plaatsen verzekeren. el Jen tiaar regeeringen, waarin de communisten de eerste viool spelen terwijl oppositie al spoedig wordt uitgelegd als „een complot" "at met justitioneele maatregelen moet worden onderdrukt. Zoo ziet de communistische democratie er in de practijk uit. En wat het patriottisme der communisten aangaat herinner SmD.A.P. weigert samen werking met tie CmPmNm de ,.Je Maintiendrai" in zijn jong- ste nummer aan een brochure der CPN over ,.de Communisten en de strijd voor de vrijheid", tijdens de bezetting verschenen, waarin het heette: ..De oorlog heeft een ander karakter gekregen, de omstandighe den zijn veranderd en dus wij ook. In 1S40 voelden we niets voor de Nederlandsche landsverdediging en de arbeidersmassa's evenmin; onze geestdrift is pas later ontwaakt, namelijk toen Rusland in het ge ding kwam." Het is wel een eigenaardige va derlandsliefde, die haar bezielende verontwaardiging niet put uit het onrecht, het eigen land aangedaan, maar slechts uit de misdaad, je gens een ander land gepleegd. T\E communisten mogen handig zijn in hun tactiek en veel be- geerenswaards uit democratisch en vaderlandsch oogpunt voorschote len, we willen de werkelijkheid achter al dat fraais blijven zien. En zoo denkt de SDAP-leiding er blijk baar ook over. v IN HET BEGIN van den oorlog ■*- landde lt. ter zee Dobinga, commandant van den mijnen veger „Abraham Crijnssen" op de Damareilanden, te noo d-oosten van Timor. Hem werd toen dooi de inheemsche bevolking op plechtige wijze het koningschap aangeboden over de eilanden groep. Lt. Dobinga kon het aan bod niet aanvaarden, maar nog heden bezit hij een prachtig met bloemen bewerkte kroon die hem toen werd aangeboden als teeken van zijn koningschap. Zij blijken er niets voor te voelen. DESERVE - OFFICIEREN zijn voor een vrijwillige melding op geroepen om hun krachten te ge ven aan de reorganisatie van ons leger. Het resultaat was betreurens waardig, meldde het Binnenhof. Van de 10.000 reserve-officieren hebben er zich slechts 50 gemeld, waarvan er 30 geschikt bleken. Toen 400 reserve-officieren verplicht wer- dan gesteld om zich te melden, kwamen circa 400 request-en om vrijstelling. Is het wonder, dat aan het departement van Oorlog een sombere stemming heerscht? Op Borneo vragen zij spoedige bezetting. Het algemeen Japansch hoofd kwartier wordt opgeheven. Heden Zon onder 20.05 uur, Maan onder 22.09 uur. Donder dag Zon op 7.09 uur, Maan op 13.13 uur. Weer verwachting: Mooi nazo- •merweer. Gedeeltelijk bewolkt, «roog. Vrij warm. Overwegend zwakke zuidelijke wind. ZVP MORATAI, een eilandje (en noorden van Halmaheira, d.i. ten oosten van Borneo of ten westen van Xw. Guinea, wond de Australische opperbevelhebber geen doekjes om zijn meening, toen de Japanners waren aange komen om het capitulatie-docu ment te teekenen. Wij zullen U hoffelijk behande len, maar wij kunnen in U geen eervollen vijand zien, verklaarde hij en ter verklaring van zijn woorden herinnerde hij de Japanners aan den verraderlijken aanval op Pearl Harbour en aan de onmenschelijke behandeling welke zij de- krijgsge vangenen hebben laten ondergaan. Het was een harde, maar verdiende terechtwijzing. Hoe verdiend, viel af te leiden uit een boodschap van 70 te Singapore bevrijde Nederland sche geïnterneerden, onder wie 10 vrouwen en kinderen en een grijs aard van 82 j. Wij kunnen ons onze vrijheid nog nauwelijks realiseeren zoo schreven zij, maar de geallieer de soldaten om ons heen vormen een onweerlegbaar bewijs. Wij kim nen weer vrij ademen, nadat wij twee jaar in een gevangenis te heb ben moeten leven, waar voor 800 menschen ruimte was en waar wij met 2000 vertoefden. Wij hebben in een kamp geleefd, met in elke hut 80 personen. Wij hebben hard ge werkt en werden steeds bewaakt. Dikwijls kregen wij slaag en schop pen, enkelen werden door de gehel. me Jap. politie gemarteld en uit gehongerd. velen zijn gestorven. Maar wij Nederlanders waren één. al dien tijd en vierden in het ge heim den Koninginnedag Hoe de stemming onder de ver drukte massa moet zijn, valt eenigs zins af te leiden uit een sober be richt, dat van Borneo kwam. De capitulatie der Jappen vormde een aparte plechtigheid aan boord van een Australisch schip. De Japan- sche afgevaardigden vroegen om 'n spoedige bezetting, daar onder de bewoners van het door hen bezette gebied een steeds sterkere anti- Japansche stemming naar boven kwam. Het werd de heeren blijk baar onbehagelijk te moede. In Malakka werden nog 3000 Duitschers en Italianen aangetrof fen, bemanningen van onderzeeërs als krijgsgevangenen zullen loulen beschouwd. Uit deze streken 0(! llet den Japanschen mi- k ast eg eest kenmerkende be n» t00 JaPa"sche officieren harakiri hthh"* Va" een maalti-M narakiri hebben gepleegd. U" Japan seinde men, dat Mac Tanat? hUr verkIaard heeft, dat de kniïi- ïe ref®er'hg de gelegenheid knjgt de geallieerde bevelen uit te voeren en dat het leger niet méér zal ingrijpen dan strikt noodig is. De individueele vrijheid van den Japanner zal niet worden aangetast maar de clausules van den wapen stilstand moeten worden uitgevoerd Het militairisme en nationalisme zullen worden uitgeroeid. Japan zal een regeering mogen vormen, die de rechten van andere naties waar borgt. De generalissimus beval voorts, dat het Japansche hoofdkwartier ingaande 15 September zal zijn ont bonden. Korea komt onder geallieerd be wind totdat de Koreanen in staat zijn een democratisch bestuur te kiezen. INSTALLATIE RAAD VAN BIJ STAND BEDRIJFSGROEP DETAILHANDEL. In een vergadering te Goes is de Raad van Bijstand der provin cie Zeeland van de Bedrijfsgroep Detailhandel geïnstalleerdDe voor zitter van het provinciaal bestuur, de heer L. J. van 't Westende wees op de enorme moeilijkheden, waar mee het economisch leven in het algemeen en de detailhandel in het bijzonder te kampen hebben, op den noodtoestand in Zeeland en op het vele werk. wat er in dat ver band door de bedrijfsorganisatie valt te verrichten. De Landelijke Secretaris, Drs. H. L. Jansen behandelde in een uitsteken de voordracht de plaats en de taak van de bedrijfsorganisatie en enkele piactische vraagstukken. De voorzitter van het Landelijk Be- si uui de heer ten Berg wees erop, clat de uitbouw der organisatie aan- z'eniijk is vertraagd, omdat in de af- geloopen jaren alle aandacht moest worden gewijd aan het voorkomen \c.n de afbraak. Bij de discussie kwam ter sprake het al dan niet Nederlandsche ka- -akier der bedrijfsorganisatie. De heei ten Berg schetste hierop de tot stand Koming der organisatie, waarbij hij aantoonde dat het in het leven roe pen der organisatie en de medewer king daaraan, destijds de instemming der Ned. Regeering te Londen had. Wel zullen thans wijzigingen moeten woiden aangebracht. Verder kwam o.a. nog ter sprake de oprichting van een eigen provin ciaal Secretariaat voor Zeeland. De heei A. S. de Jonge, Alg. Secretaris oer Kamer van Koophandel bood aan een dergelijk secretariaat bij de Ka mer te vestigen, om te komen tot een centrum van Economische Instellin gen. De heer A. v. d. Rest bepleitte daarentegen vestiging te Goes. De ver gadering achtte het echter nog niet gewenscht, thans reeds een dergelijk Secretariaat op te richten, zoodat voor loopig het secretariaat Oranje Nas- saulaan 5 te Den Bosch nog secreta riaat voor Zeeland zal blijven. Wel zullen voortaan wekelijks in verschil lende plaatsen in Zeeland zitdagen worden gehouden. FEESTELIJK ONTHAAL VAN DE NOLLEDIJKWERKERS. Zooals bekend, hebben de dijk werkers gedurende de laatste zon en feestdagen ijverig doorgewerkt om het groote gat in den Nolledijk dicht te krijgen. Als waardeering daarvoor biedt het gemeentebestuur van Vlissin- gen dezen mannen vandaag een feest aan. Om half 2 's middags zullen twee plaatselijke muziek korpsen hen afhalen van het werk. Doodstraf voor Quisling QUISLING is Maandag ter dood veroordeeld. Zijn bezit van ruim 1 millioen kronen is aan den staat, vervallen verklaard. m rpE ROME is een manifest uitge geven door vertegenwoordigers van drie Joego-Slavische. oppositie partijen, waarin het regime van Tito wordt afgewezen. JN AMERIKA wenscht men de vredessterkte van de vloot te zien vastgesteld op 1079 schepen. Voor den oorlog bedroeg die sterkte 272 schepen. jyjET BELGIE en Luxemburg is een regeling getroffen voor 't goederen- en betalingsverkeer. TTE KONINGIN heeft Maandag avond Jhr Tjarda van Star- kenborg Stachouwer in audiëntie ontvangen. J)E CONFERENTIE van Vijf be gint heden te Londen. De mi nisters Bevin, Bidault, Dr. Wang, Byrnes en Molotov zuilen er aan deelnemen. Dr. Wang deelde mede. dat een voorloopige overeenkomst is gesloten tusschen de Chinees- sche regeering en de communisten. 12000 T<-)N WOL is door de re- geering aangekocht, vol doende om de behoefte van ons land voor een jaar te dekken. TNE AMSTERDAMSCHE diamant slijperijen gaan weer werken. In Londen is daartoe een partij ruwe diamant aangekocht. a DE RIJWIELEN, die in Engeland besteld zijn en die mettertijd bij den rijwielhandel te koop zul len zijn, zullen f 97.50 resp. f 101.50 kosten, naar gelang het een hee ren- of damesrijwiel betreft. A/IEJ. Mr. M. A. benoemd tot TELLEGEN, is directrice van he' kabinet der Koningin, mej. Mr. A. H. Snellen tot secretaris van Prinses Juliana. ROERING zal volgens de Sunday Express terecht staan wegens het bombardeeren van Rotterdam en het vermoorden van Britsche vliegers. A,MAANDAGMIDDAG is "n vracht auto met arbeiders uit Ede op den Vijgendam te Veenendaal op een vlak langs den weg liggen de landmijn gereden. De uitwerking was verschrikkelijk. De 23-jarige pas verleden week gehuwde H. Steuneberg uit Ede was op slag dood. Veertien andere arbeiders werden zeer zwaar gewond. Commissie van voor* bereiding benoemd jyjINISTER LOGEMAN is in Bris" bane aangekomen, waar hij door den ]t. Gouv. Generaal v. Mook, Generaal v. Oyen en ör. v. Hoogstraten werd begroet. Z. E. zal eenige weken in Australië ver toeven ter bespreking van interne aangelegenheden. Het A.N.P. meldde voorts, dat door den minister een commissie is ingesteld ter voorbereiding van de a.s. rijksconferentie. Daarmee is *n eerste stap gezet ter uitvoering van wat de Koningin in haar rede van 7 December 1942 aankondigde: een beraadslaging over de nieuwe structuur van het Koninkrijk. De commissie heeft te onderzoeken welke wenschen en opvattingen over de structuur van de overzee- sche gebiedsdeelen bestaan en wel ke plaats deze deelen in het ko ninkrijk zullen deelnemen DE GRATIS HAVERMOUT EN MELK VOOR WALCHEREN. i Er is een verandering gekomen in de bonnen voor havermout en gecondenseerde melk, die gratis voor Walcheren beschikbaar zijn gesteld. (Zie ons blad van gister). Voor gecondenseerde melk zijn nu aangewezen 424 en 524 van de bonkaarten extra Walcheren en voor 250 gr. havermout de bonnen 223, 323, 423 en 523 van deze bon kaarten. In optocht gaat het dan naar het Bellamypark, waar de burgemees ter hen zal toespreken. Daarna zullen de dijkwerkers worden ver gast op een cabaretprogramma, gevolgd door een gemeenschappe- lijken maaltijd. Des avonds zullen zij wederom in een feestelijke bij eenkomst samenkomen, waarin ds. Westmijse uit Rotterdam 'n redevoe ring zal houden en zal declamee- ren. Voor de ongeveer 800 mannen zijn drie zalen gereserveerd. UIT ZWITSERLAND TERUG. Ongeveer 120 Zeeuwsche kinde ren, die drie maanden in Zwitser land zijn opgenomen geweest, zijn naar huis teruggekeerd. De kin deren afkomstig uit Middelburg, Vlissingen, Goes, Souburg en Nisse, waren 29 Mei vertrokken. Goes. De listige juffrouw. Eind vorige week klopte een juffrouw aan bij de gezusters K. aan het Nisse-padje en deed een roerend verhaal over een ontredderde onderjurk. Gelukkig had ze nog zoo n kleedingstuk in reserve bij zich en vroeg of ze even van cos- tuum mocht verwisselen. Bereidwil lig werd haar een nevenvertrek af gestaan voor die operatie en na en kele minuten verscheen de juffrouw weer om dankbaar afscheid te ne men. Des avonds kwamen de gezus ters echter tot de ontdekking dat de dame een snoer bloedkoralen, bene vens de gouden stukken en spelden van hun Zeeuwschen hoofdtooi had gestolen. Tot nu toe slaagde de poli tie er niet in de boosdoenster te vinden. Het gouden feest van „Goes." Het gouden jubilé van de Goesche voetbal- en athletiekvereeniging zal op Zaterdag 15 Sept. a.s. worden ge vierd. In Schuttershof wordt van 4-5 uur gerecipieerd en om half acht vangt de feestavond aan. Het Goesche amusementsgezelschap geeft zijn medewerking. 'Burgerl. stand. Geboren: Paula d. van P. Zandee en P. Verbeemen; Henriëtte, d. van M. Hoogesteger en F. de Keulenaar. Middelburg-. BEKENDMAKING. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat W. Vader Jr. zijn benoeming tot lid van den tijdelijken gemeenteraad niet heeft aangenomen. In zijn plaats is thans benoemd ver klaard J. J. de Reij te Middelburg. Middelburg, 5 September 1945. De burgemeester voorn.. 444-0 J. W. Kögeler, wnd. Muziekweek. Ter viering van de herdenking op 12 September a.s. van het 25-jarig bestaan der muziekver. „Excelsior" verleenen verschillende muziekgezelschappen medewerking aan een muziekweek. Heden maakt „Crescendo" een wan deling door de stad, terwijl Woens dagavond „Onda" een concert op de markt geeft, Donderdag trekt de Harmonie „Ons Genoegen" door de stad, eveneens met mede werking van de signaalafdeeling van. „Achilles", Vrijdag volgt een concert van het Middelburgsch muziekkorps en Zaterdag besluit „Excelsior" de muziekweek eveneens met een con cert. Nadat op 20 October een solisten concours zal zijn gehouden, zullen feestavonden op 27 en 28 October de feestviering sluiten. Met de vereeni- ging vieren vijf leden, onder wie de dirigent, de heer J. J. van Soelen. hun zilveren jubileum. Philippine. Zilveren gemeentewerkman. Op Woensdag 12 Sept. a.s. is het 25 jaar geleden, dat Hector van Hulle als werkman in dienst van de gemeente kwam. Het zal dien eminenten werk man op dien dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Ovezande. Nieuw schoolhoofd. Tot hoofd van de Kath. lagere school werd be noemd de heer L. Huige, die reeds twintig jaar aan deze school als leer kracht verbonden was. Ontslag en benoeming. Aan den heer a. d. de Waal werd per 1 Nov. 1945 eervol ontslag verleend als hoofd van de R.K. Lagere school alhier, In zijn plaats werd benoemd de heer L. M. Huige, onderwijzer aan die school.

de Stem | 1945 | | pagina 1