De herbouw van Vlissingen Stad en Land PETAIN in fort Portalet HULPCOLONNES op Java en Sumatra Verliesrekening opgemaakt EE IN 'T KORT Pionnen voor de toekomst ■^U AAN het oorlogsgeweld een einde is gekomen, kan de ver liesrekening worden opgemaakt. Deze is vooral voor Vlissingen niet gering. Verwoest werden twee kerk gebouwen, alsmede de kapel van 't St. Joseph-ziekenhuis, zes school gebouwen waarvan zeven scholen gebruik maakten), zeven anÜere openbare gebouwen (waaronder de Zeevaartschool), 1510 woningen en 120 zakenpanden. Zwaar bescha digd werden drie kerkgebouwen, twee openbare gebouwen en 1200 panden. Alle overige gebouwen werden min of meer ernstig ge troffen. Als gevolg van beschadi gingen van het rioolstelsel en we gens bomtrechters moest in het wegdek een oppervlakte van 45.450 m2 worden hersteld. En in deze cij fers is nog niet begrepen de schade, welke in het overstroomde deel der gemeente is aangericht, noch de verwoesting aan de haveninstalla ties; niettemin geven zij eenigen indruk van de omvangrijkheid van den-herstelarbeid, die te Vlissin gen moet worden verricht. Ook in de eerste oorlogsjaren had de Scheldestad ernstig van bombardementen te lijden gehad, en in verband daarmee werd toen reeds een „Urgentie-program 1943" samengesteld, gebaseerd op de uit voerige studies en becijferingen, welke voor het ontwerpen van het uitbreidingsplan waren gemaakt. Uiteraard kon toen niet worden voorzien, tot welk een zwaren prijs tenslotte de bevrijding moest wor den gekocht, en een wijziging van het program was dan ook geboden. OomI man hot plan /"WER DIE PLANNEN heeft de wethouder van openbare wer ken, de heer H. B. J. Knoop, een boekje geschreven, waarin hij het doel als volgt omschrijft; „Uit de puinhoopen van het heden, naar de aanwijzingen van moderne stede bouwkundigen, in tien jaar tijds 'n behoorlijk geoutilleerde stad te bouwen voor 32.000 menschen, een stad, waar de economische structuur op breede basis gevestigd is." Het aantal inwoners van 32.000 in 1955 is geen optimistische verwach ting." 0e woningbehoefte ^EN RAMING was noodzakelijk om eenig idéé te verkrijgen van de woningbehoefte in den eerstvolgenden tijd. De conclusie er van was, dat per 1 Januari 1946 er dus een acuut wo ningtekort van 1400 woningen zal zijn. Andere becijferingen leiden tot de conclusie, dat men gedurende de eerstvolgende tien jaren jaarlijks 345 woningen zal moeten bouwen, wil men in de woningbehoefte kunnen voorzien. Van zelf stelt men zich de vraag, waar men dit groote aantal woningen zal bouwen. De beantwoording dier vraag is in drie deelen gesplitst. Do 99Oêtdo Stad" Het VONNIS „afschrijven" van het oude stadsdeel zal niet worden geveld. Weliswaar zal de omgeving van den Steenenbeer niet langer 't centrum der openbare gebouwen blij ven, doch overigens ligt het in de be doeling van het gemeentebestuur, al les te doen wat mogelijk is om aan de oude stad nieuwe gelegenheid tot opbloei te geven, o.a. door er een winkelcentrum van te maken. Uiter aard zal in dit opzicht zeer veel van de belanghebbenden zelf afhangen. De overheid zal op de eerste plaats den woningbouw op zoo ruim moge lijke schaal bevorderen, daar waar oude wijken zijn weggevaagd (omge ving Gravenstraat, Hendrikstraat, Breewaterstraat en Koestraat). Hier door zal worden voorkomen, dat de oude stad ontvolkt, terwijl de geves tigde verzorgingsbedrijven hun be staansreden behouden. Vervolgens ligt het in de bedoeling, de in ver val geraakte stadsdeelen te saneeren (complex tusschen Walstraat en Noord straat) en het stadsbeeld te ver fraaien (Spuistraat, en aanleg van 'n werkelijk Bellamy-,,park"). Tenslotte zullen de toegangswegen verbeterd worden, o.a. door de Spuistraat over den te dempen Spuiboezem te verlen gen en te verbinden met de Paul Krugerstraat. Uitbreiding 1JTET TWEEDE DEEL van het plan wordt aangeduid met den titel ..Wederopbouw en uitbreiding". Op- Heden zon onder 20,12 u., maan onder 21,19 u.. Zondag zon op 7,04 u. Zon onder 20,10 u., maan onder 21,35 u. Maandag zon op 7.06 uur. Weer verwachting: Jicht tot half bewolkt droog weer, iets war mer, zwakke wind. Het laat zich aanzien dat het rustige, droge weer nog eenige dagen ul aanhouden. gemaakt is een plan-Linker Reduit, hetwelk den bouw van winkelhuizen en ruime twee-verdiepingswoningen, van 350 eengezins- en 150 boven- en benedenwoningen, alsmede van 30 woninkjes voor ouden van dagen om vat, benevens 35 pandeji voor kleine bedrijven. Voorts is er een plan-An jelierenlaan, behelzende het afbou wen van de stad in noordelijke rich ting tot aan de Beatrixlaan, hetwelk 50 woningen omvat, en tenslotte zijn er de plannen Paauwenburg en Lam- merenburg aan weerszijden van den Koudekerkschen weg, juist over de gemeentegrens. Hier heeft men den bouw van 1100 en 250 woningen ge dacht. Het derde gedeelte van het plén tenslotte hangt san.en met de sanee ring van de oude stad en betreft de demping van den Spuiboezem. Al het van de Keersluisbrug af komende verkeer zal dan over de Paul Kruger straat de stad binnenkomen. Wanneer de directe verbinding tusschen deze straat en de Spuistraat tot stand zal zijn gebracht en de doorbraak van de huizenrij aan de Badhuisstraat zal zijn verwezenlijkt, zal het verkeer 'n directe oprit naar de badplaats ver langen. Openbare gebouwen en terreinen TIAAR HET GEMEENTEHUIS aail de Houtkade reeds lang niet meer voldoet, is een nieuw raadhuis gepro jecteerd aan de Paul Krugerstraat. De brandweercentrale zal, zij het grooter, op haar oude plaats herrij zen, Een plaats voor het nieuwe po litiebureau is nog niet aangewezen, evenmin als voor het directiegebouw van Gemeentewerken. De bouw van een schouwburg, te vens concertzaal heeft de aandacht, evenals die van een overdekte zwem inrichting. Voor den aanleg van voetbal- en korfbalvelden, een sintelbaan, tennis banen en een golflinks zijn plannen ontworpen. Vlissingen vertrouwt er op, dat met de uitvoering dezer groote, maar zeer noodzakelijke en urgente plannen ten spoedigste zal kunnen worden begonnen. Zij is slechts één van de vele gemeenten, die in ons geteisterde Vaderland zwaar van het oorlogsgeweld hebben geleden. Wij sluiten ons graag aan bij den heer Knoop, wanneer hij zegt: „Slechts in weinige plaatsen echter heeft de bevolking gedurende vijf jaren onder zoo moeilijke en ge vaarvolle omstandiglïeden moeten leven als hier. Begrip hiervoor en het besef, dat het offer, hetwelk Walcheren en daarbij ook Vlissin gen bracht voor het openstellen van Antwerpen, om de invasie tot een snel en victorieus einde te brengen, moge voor allen, die dit op eenigeriei wijze in de hand heb ben, een aansporing zijn om Vlis singen bij zijn opbouw te helpen." A/JET DE UITZENDING van Ge zagsbataljons voor Indië, zal reeds op 15 September as. een aanvang kunnen worden gemaakt. In totaal zullen er 27 Bataljons worden uitgezonden. Elk bataljon zal ongeveer 800 man tellen. Afge zien hiervan zullen 2 divisies wor den uitgestuurd, 23000 man sterk, die in Engeland worden geoefend. De manschappen voor de le divisie van de expeditionaire macht zul len voor 1 Jan. naar Engeland ver trekken. TLTAANDAG 10 SEPT. as. zal Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbis schop van Utrecht zijn 60sten ver jaardag vieren. 11 SEPT. zullen de Stoottroepen in Den Bosch, die naar Indo nesië zullen vertrekken, een groote afscheidsparade houden. T)E Gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië is ook Vrijdag niet in ons land aangekomen. Men hoopt hem hedenmiddag te kunnen verwelkomen. IRONING LEOPOLD heeft van den Zwitserschen bondsraad toestemming gekregen zich in het kanton Genève te vestigen, mits hij zich onthoudt van politieke ac tie. De Belgische regeering heeft met dit besluit haar instemming betuigd. PRESIDENT TRUMAN heeft aangedrongen op de teruggave van koopvaardijschepen aan de particuliere eigenaars. I^EIZER HAILE SELASSI van Abessynië heeft aan de Ame- rikaansche Sinclair oliemaatschap, pen een olieconcessie verstrekt voor den tijd van 5 jaar. JOSEPH MEISINGER. de vroe- gere chef van de Gestapo, die hl 1941 naar het Verre Oosten ging om daar filialen te stichten en die verantwoordelijk is voor de arrestatie van de Joden in War schau. is In Japan gearresteerd. Hij werkt aan een lijvig verslag. pETAIN is over het algemeen zeer goed geluimd. Hij werkt aan een lijvig stenografisch verslag waarover hij aan niemand uitleg verschaft. Louis Nevia, berichtgever van As sociated Press, vernam deze bij zonderheden uit den mond van een der bewakers van den ouden maarschalk. Deze laatste hoopt over enkele dagen het eerste bezoek van zijn echtgenoote te ontvangen. In de sombere vesting, nabij Pau, waar hü geinterneerd werd, brengt Pétain het grootste gedeelte van den dag in een zetel door. Naast hem bevindt zich een klein elec- trisch verwarmingstoestel. De gewezen maarschalk slaapt in een veldbed en staat om 9 uur op. Wanneer hij aan zijn verslag niet werkt, leest hij of bekijkt het land schap door het venster. De vesting is omgeven door prikkeldraadversperringen en een aantal machinegeweren. Des nachts wordt heel de omge ving door schijnwerpers verlicht. Pétain neemt slechts een licht ontbijt. Voor de rest krijgt hij het rantsoen zooais ieder Fransch bur ger van zijn leeftijd. Hij krijgt bo vendien een halve liter melk per dag. De gevangene mag iederen na middag een half uur op de binnen plaats wandelen, vergezeld door twee bewakers. Aan Pétain werd het recht ont zegd nog eereteekens te dragen. Hij moest dus afzien van de „mili taire medaille", het eenige eere- teeken dat hij gedurende het pro ces droeg. De legerarts en de 60 soldaten van de vesting Portalet noemen hem nog steeds „Monsieur le Maré- chal". Volgens het blad „France Soir", bestaat de mogelijkheid dat Pétain van Portalet zou overgebracht wor. den naar het fort Sainte Margue rite op 2 km van Cannes. In dit fort zou destijds „de man met het ijzeren masker" opgesloten zijn geweest, over wie verscheidene legenden bestaan, o.m. dat hij een zoon was van Lodewijk XIII. Na den oorlog 1870-71 werd Ba- zaine, een ander wegens hoogver raad veroordeelde maarschalk van Frankrijk, die Metz aan de Duit- schers overgaf, er gevangen gezet. Na negen jaar kon hij ontsnappen naar Spanje. IRONING PETER heeft op zijn 22sten verjaardag een procla matie uitgevaardigd, waarin hij den wensch uitspreekt, spoedig weer in zijn 1-nd te kunnen terug- keeren. In Yoego-Slavië streven tezelfder tijd bepaalde groepen naar de vorming van een republiek. KERKELIJKE KALENDER Zondag 9 Sept. 16e Zondag na Pink steren. 2de gebed v. d. H. Gorgonius, 3e a cunctis. Groen. Maandag 10 Sept. H. Nicolaas van Tolentun. Wit. Dinsdag 11 Sept. H. Prothus en Hyacinth us, 2e a cunctis, 3e naar keuze. Rood. Woensdag 12 Sept. Allerh. Naam van Maria. Wit. Donderdag 13 Sept. Van den dag. 2e gebed a cunctis, 3e naar keuze. Groen. Vrijdag 14 Sept. Kruisverheffing. Credo, en Praef. v. h. H. Kruis. Rood. Zaterdag 15 Sept. Zeven Smarten van Maria, 2e gebed v. d. H. Nico- medes. Credo en Praef. v. O. L. Vr. Wit. BENOEMINGEN Mgr. P. Hopmans heeft kapelaan E. Bruinsma van de parochie van O.L.Vr. Onbevlekte Ontvangenis te Breda benoemd tot kapelaan in de parochie van den H. Antonius te Roosendaal; kapelaan C. Braat uit Standdaarbuiten tot kapelaan in de parochie van O.L.Vr. Onbevlek te Ontvangenis te Breda; den eerw. heer H. Grooten tot kapelaan te Standdaarbuiten en den eerw. heer P. van Zon, priester van het semi narie, tot kapelaan te Welberg. UITVAARTDIENST TH. WEEMAES Dinsdagmorgen werd in Belgisch Klinge onder groote belangstelling de solemneele Requiemmis opge dragen voor de zielerust van den gefusilleerden Nederlander Theo- door Weemaes, die* op 9 April van dit jaar in het concentratiekamp Kopenenck werd vermoord. Na de H. Mis werd ten huize van den afgestorvene een gedenksteen onthuld. De burgemeester van Klinge hield hierbij een indruk wekkende redevoering. Een verte genwoordiger van de Witte Brigade herdacht vervolgens dezen gevallen Nederlandsehen oud-illegalen- wer ker, waarna de heer Stoorvogel na mens de Nederlandsche onder- grondsche werkers een kort woord sprak en een bloemstuk bij de ge denkplaat neerlegde. OVERSTE SLOT GAAT WEG. De commissaris van het Militair Gezag, in Zeeland, overste Slot, legt volgende week zijn functie neer en vertrekt naar Indië, Hij zal Maandag te Middelburg aan autoriteiten en naaste mede werkers een diner aanbieden. COMITÉ GEBIEDS UITBREIDING Als onderafdeeling van het lan delijk comité is thans ook in Zee land een provinciaal comité tot stand gekomen. Voorzitter is mr. dr. A. Mes; secretaris drs. Chr. van Paassen secretariaat Nieuw- straat 27 te Middelburg); leden zijn; P. Bom, mr. H. Bouman, dr. Buma, ir. Geuze, ir. S. Herweyer, A. Hoolhorst, A. de Jonge, dr. A. van Loy R. Meursinghe-Reijnders, jhr. R. Roël, ir. M. de Vink, J. Vriesendorp. Nog deze maand zullen er te Middelburg en Goes vergaderingen worden belegd. ZITTING TRIBUNAAL Op Woensdag 19 Sept. a.s, zal 't Zeeuwsche Tribunaal zijn eerste openbare zitting houden in het gerechtsgebouw te Middelburg. WIE WIL BURGEMEESTER WORDEN? De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden dat de mogelijkheid van sollicitatie naar het ambt van burgemeester wordt opengesteld; Provincie Zeeland: St. Annaland, Axel, Breskens, Domburg, Driewegen, Duivendijke, Ellewoutsdijk, Groede, 's Heer Abtskerke, Nieuwvliet, Re- tranchement, Scherpenlsse, Vlissin gen, Westkapelle. Provincie Noordbrabant: Asten, Bakel en Mrlheeze, Boxtel, Cuyk, Dinteloord c.a., Den Dungen, Eersel, Erp, Etten en Leur, Fijnaart, Gemert, Grave, Heusden, Hoeven. Hoogeloon, Oosterhout, Someren, standdaarbui ten, Veghel, Vlijmen, Waalre, Waal wijk, Waspik, Woensdrecht, Zeven bergen. Sollicitaties dienen te worden ge richt tot de Koningin en moeten op zegel zijn gesteld. Voor elke gemeen te moet een afzonderlijke sollicitatie worden ingezonden. f\P Java, om precieser te zyn, i bij Batavia, zijn êe eerste ge- J allieerde troepen aangekomen, j Vliegtuigen, die op de Cocos- eilanden opstegen, hebben er I namelijk een hulpcolonne neer gelaten, die de krijgsgevangenen en geïnterneerden zullen helpen. Ook in Medan, Padang. Palem- bang en Bengalen zijn eenheden gearriveerd. De hulpactie voor de krijgsgevan genen blijkt zich steeds verder te ontplooien. In Brisbane «Australië) zijn 140.000 pakketten voor hen ge reed gemaakt met toiletartikelen, postpapier, sigaretten, tabak, enz. Van Borneo kwam goed nieuws. De Japanners zijn er verstandig ge worden en hebben oen afgevaai - digde gestuurd, zoodat een spoe dige capitülatie, ook van deze strijdkrachten mag worden ver wacht. De man deelde mede dat zij 2000 geallieerde gevangenen hebben gemaakt. Op economisch gebied heerschte 4 Japanners op Borneo worden verstandig V_ eveneens activiteit. De Ned. regee- ring treft voorbereidingen om op Borneo en Sumatra de rubberpro ductie te hervatten en heeft te dien einde o.m. kust- en rivier vaartuigen in Amerika besteld. Uit Japan kwam het ietwat zon derlinge bericht, dat de Japansche minister van Buit. Zaken medege deeld heeft, dat Japan niet onder geallieerd militair bestuur zal ko men. maar dat de Japansche re geering uiteraard verzoeken van de geallieerden zal ontvangen, die dan worden ingewilligd. Üoe het zü, he den zou in Tokio een geallieerde overwinningsparade gehouden wor den. COMMISSIE VLIEGVELD Te Terneuzen heeft zich gevormd een commissie die zich ten doel stelt de verbinding van dit deel van Z. Vlaanderen met het overige Neder land te verbeteren door het aanleg gen van een vliegveld, aldus meldt De Vrije Zeeuw. Deze commissie, geheeten Commissie Vliegveld Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat, on der voorzitterschap van den burge meester van Terneuzen, uit de na volgende heeren: P. Standaert, se cretaris, H. Ribbens, penningmees ter, G. J. W. v. d. Peijl, Mr. Dr C. J. M. van Rooy en B. A. Th. M. Truffino. Zij stelt zich voor belang stelling voor haar doelstelling te wekken, zoowel bij de verschillende gemeenten van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen als bi) de in dit gedeel te gevestigde industrie en midden stand. DE ENGELSCHE LANDINGEN IN ZEELAND Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat ter herinnering aan de Engelsche landingen bü Baar- land-Hoedekenskerke en te West - kapelle op beide plekken een mo nument zal worden geplaatst. VRACHTWAGENS UIT ENGELAND De verkeersinspeetie Zeeland schrijft in het Voorlichtingsblad der provincie; regeering o.a. oude, doch nog zeer In Engeland heeft de Nederlandsche bruikbare vrachtauto's gekocht, welke bijeen worden gebracht in drie kam pen, nl. te Zwolle, Utrecht en Til burg. Deze wagens worden verdeeld over de verschillende provincies en daarna toegewezen door de rijksver keersinspectie aan het bedrijfsleven. De toewijzing geschiedt in overleg met de organisaties van het bedrijfs leven aan de hand van een bepaalde verhouding tusschen beroepsgoederen vervoerders en eigen-vervoerders. Het is zeer begrijpelijk dat iedere aanvrager gaarne spoedig een of meer vrachtauto's wil hebben; anderzijds moet het toch ook ieder duidelijk zijn dat niet allen tegelijk geholpen kunnen worden, aangezien het aantal ter beschikking gestelde auto's tot nu toe nog betrekkelijk gering is ge weest. Vragen als „wanneer krijg ik nu ir.ijn auto" en „kunt u mij niet boven aan de lijst zetten', alsmede persoon lijke bezoeken bemoeilijken slechts het werk van de toch al overbelaste inspectie. Volkomen nieuwe vrachtwagens zullen in geringer aantal worden in gevoerd. De toewijzing geschiedt op precies dcze'fde manier; dus na ontvangst ©p d2 inspectie van de opgave van het aanta' ter beschikking staande w.a- gèrts VROUWEN ZONDER VERGOEDINCr De Raad van overleg van de drie vakcentrales te Vlissingen heeft zich tot den minister gewend met de mededeeling, dat de vrouwen van de oorlogsvrijwilligers reeds twee maanden achtereen geen en kele vergoeding ontvingen. Zy drongen op een spoedige voorzie ning aan. Aardenburg Koninginnedag. De officieele feestelijkheden weiden geopend met een kinder- en bloemenhulde aan H. M. de Koningin en met een toe spraak namens het gemeentebestuur. Door den regen kwamen de kinder spelen te vervallen, maar de tracta- tie ging door. Des middags een aar dige optocht met muziek voorop. De voetbalveteranen speelden tegen een clubelftal, weerden zich kranig, doch moesten met 21 het onderspit delven. Volksspelen beëindigden den middag en een muziekconcert. een rondgang met muziek en een tableau besloten den dag. De Kaai viert feest. Vooral den tweeden dag kwam de stemming er in. Enkele bewoners hadden het ini tiatief genomen een buurtfeest re organiseeren en nadat de kinderspe len en bollingwedstrijden waren af- geloopen werd begonnen met volks spelen. Het programma was enkele uren tevoren samengesteld en de num mers oogstten groot succes. Vooral de gecostumeerde voetbalwedstrijd voor dames boven en beneden ae 40 jaren, waarvan de oudste deel neemster ouder dan 70 jaar was, heet allen tranen lachen. Een bal-cham- pêtre bekroonde den avond, meae door de onverwachte medewe™ang van enkele geallieerde 5'™, Door de golle vrtgev gheW der d!nW°,ëegekenSdeSok Draaibrug bleef niet achter en trok den derder dag veel Aardenburgers naar zijn volks- spelen. Driewegen. J. G. Nieuwenhuize. t Alhier is overleden den heer J. G. Nieuwen huize. In 1918 was hij één der zeven oprichters van de Coöp. Boerenleen bank en sedert jaren voorzitter der bank. Hij was voorzitter en secretaris penningmeester der landbouw-ver. Raadslid van 1 Sept. 1915l Sept. 31 De overledene had zitting in de be sturen van de meeste plaatselijke ver eenigingen en was in deze gemeente zeer in aanzien. De Brakke. Oranjefeest. Ook hier werd feest gevierd. De muziek van Sint Kruis verleende zijn medewerking tijdens de volksspelen en avonds volgde een bal. Eede. Feestelijkheden. Zooals altijd ston den hier de feestelijkheden in het

de Stem | 1945 | | pagina 2