Ik kom terugV' VIER MAAL NAAR DE KERK Ze waren nief tegen de Kerk De electrlclteits- voorziening ff MAC ARTHUR: MET een man, die weet wat Hij wil HOE MEN HET IN BELGIE DOET WAT DE DUITSCHERS TE WACHTEN STAAT Maar irachfien Judassen te kweeken T4T DE OVERGAVE VAN JAPAN HEEFT KEIZER HIRO- HITO ZOON VAN DE ZON, IEMAND BOVEN ZICH GE KREGEN DIE MACH TIGER IS; DOUGLAS MAC ARTHUR, BEVELHEB BER DER AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN. TOEN DE OORLOG daar ginds in het Verre Oosten was ont brand, verdedigde MacArthur met de taaie hardnekkigheid de Philippijnen tegen de overmacht der Jappen en er was een uitdruk kelijk bevel noodig om hem te bewegen ze te verlaten. Na zijn heldhaftige verdediging van Corre- gidor en het schiereiland Ba taan, namen de Amerikaansche leger vliegtuigen hem en zijn familie mee naar Mindano en bij dat ge dwongen vertrek sprak MacArthur het bekende woord: ,,Ik kom te rug En hield woord. Maar tus- schen dien lOden April 1942 en Februari 1945, toen hij op de Phi lippijnen werd binnengesmokkeld, om er het verzet te organiseeren. liggen jaren van harden strijd en taaie verbetenheid. Maar zelfs zijn tegenstanders moeten toegeven, dat de gevoerde campagne moeilijk verbeterd had kunnen worden. Trouwens niemand kende beter dan MacArthur de Philippijnen en niemand had meer de sympathie en bewondering der bevolking. Twintig' jaar geleden volgde hij zijn vader op als commandant van deze eilandengroep en leerde de Philippinos zichzelf te regeeren en te verdedigen. Zoodra de Amerikanen opge schrikt door de nederlaag van Pear! Harbour hun leger op kracht hadden gebracht, begon MacArthur een meesterlijke cam pagne, die getuigde bovendien van een meesterlijk psychologisch door zicht. Met duizenden liet hij door de vliegtuigen allerlei voorwerpen af werpen boven de Philippijnen, lu cifersdoosjes, vloeibladen, knoo- pen, kaartjes enz., die allen met zijn forsche handteekening eronder «leze woorden bevatten ..Ik kom terug Spoedig vonden de Jap pen deze dingen op hun eigen schrijfbureau, op de tafels in hun kwartieren, zagen ze in de etalages van de winkels, lazen ze op de hui zen in de straat. Dit verlamde in belangrijke mate hun energie en vooral toen de eerste nederlagen kwamen daalde de strijdlust der Jappen door deze verbitterde cam pagne aanzienlijk. Bovendien ge tuigde de strijd van MacArthur van een typisch Amerikaansch bravour. Hij maakte n.l. tevoren bekend, naar hij zou aanvallen en deed dat ook werkelijk. En telkens opnieuw met succes; de Jappen konden het eenvoudig niet keeren. MacArthur liet dan ook niet na de Japansche generaals openlijk door de radio in het be lachelijke te trekken. Hierdoor werden ze door een zekere angst bezield voor hun machtigen te genstander, hetgeen zijn weerslag in het leger had. lyr AC ARTHUR schijnt deze be- slistheid niet van vreemden te hebben. De Amerikaansche kranten verhalen n.l., dat zijn moeder steeds een grooten invloed op hem heeft uitgeoefend. Van jongsaf vestigde zij bij hem de overtuiging, dat hij tot groote dingen was voor bestemd en dat hij er ook werke lijk toe in staat was. En een van zijn vrienden vertelt, dat hij nooit iets aanpakt, of hij volbrengt het er. dat hij van zijn ondergeschik ten niets vraagt, wat hü ook zelf niet zou kunnen volbrengen. MacArthur is nu 65. Hij wordt beschreven als een krachtige fi guur. met een frisch uiterlijk en een onvermoeiden werklust, die eer den indruk maakt, de vijftig nog niet te hebben bereikt.. Zeer ver schillend wordt er in de Ver. Sta ten over hem geoordeeld. Want hoewel hij door millioenen als het toppunt van militaire bekwaam heid wordt beschouwd, die geen fouten kan maken, zijn er millioe nen anderen, die hem arrogant vinden en zeggen, dat hij beter tooneelspeler had kunnen worden. Een feit is, dat hü een uitgespro- Heden zon onder 20,19 u., maan op 5,13 u, en maan onder 20.26. Donderdag - op 6,59 u, maan op 6,25 u. Weerverwachting: aanvanke lijk zwakke veranderlijke wind. Later tusschen N.W. en N.O en iets toenemend half tot zwaar bewolkt, met hier en daar ochtendmist. Overdag plaatselijk nog enkele regen buien. Zelfde temperatuur. ken zin bezit voor het dramatische, zóó zelfs, dat hij het erin brengt, wanneer het ontbreekt. Een offi- c er in het Amerikaansche leger met den rang van generaal heeft, met zekere restricties, het recht zijn eigen uniform te bepalen. Nu is het zeker, dat er in heel het Amerikaansche leger geen officiers pet is, die zoo decoratief is als die van MacArthur. Velen zyn er ook, die met gemengde gevoelens naar de elf rijen met onderschei dingen kijken, die hij op zijn on berispelijke uniform draagt. Ze verwachten ook, dat er binnenkort foto's van hem zullen verschijnen rijdend op den witten schimmel van Zyne Keizerlijke Hoogheid Hirohito. Vljat ervan zij, de Amerikaan sche bevelhebber MacArthur, die binnenkort zijn intrek zal ne men in het keizerlijke paleis te Tokio, kan terugzien op een schit terende militaire carrière, die haar bekroning heeft gevonden in de onderwerping van het fanatieke Jappenvolk, dat zooveel onrust en ellende heeft gebracht in de lan den van het Verre Oosten en dat ook aan het bloeiende rijk van Insuline zooveel schade heeft be rokkend. En we hopen, dat zijn persoon indruk zal maken in het Japansche Rijk en dat zijn door tastendheid daarginds den vrede zal weten te verzekeren. TN BELGIE zit men ook nog steeds te „houwen" met het vraagstuk der zuivering, al is men daar aan de afhandeling veel vroeger kunnen beginnen dan wij. De minister van Justitie Grégoire heeft nu voor een aantal lichtere categorieën een stelsel ontworpen, waardoor hij snel schoon schip hoopt te kunnen maken. Voor chauffeurs, die voor de Wehrmacht gereden hebben, fabriekswachten, leden van de O.T., de N.S.K.K, enz, alsmede voor economische collabo rateurs gaat de krijgsauditeur na, of ze voor den krijgsraad een straf van ipinder dan vijf jaar kunnen oploopen Is dit het geval, dan kan hij den beklaagde een transactie aanbieden, d.w.z. beklaagde en ma gistraat kunnen over den omvang van de straf een accoord treffen. De beklaagde kan zijn dossier ter inzage krijgen en het accoord wei geren, doch dan op eigen risico. De transactie moet tenslotte be krachtigd worden door den voor zitter van den krijgsraad, bijge staan door twee officieren van de illegaliteit. Aan alle „onwaardige burgers" worden verder voor den tijd van minstens vijftien jaar de burger lijke en politieke rechten ontno men. ongeacht de vraag, of hun geval al dan niet voor den krijgs raad word* gebracht. Zuid. eerste-klassers protesteeren TVE voetbalcompetitie zal waar- schimlij k half October begin nen. Op 23 September zullen de wedstrijden om den NVB-beker worden ingeluid. De vereeniging der zuidelijke le klassers heeft ge protesteerd tegen de splitsing der zuidelijke le klasse en het protest in een motie aan den NVB neer gelegd. Gevraagd wordt op korten termijn overleg toe te staan. HET VERRE OOSTEN (Vervolg van pag. 1) De Japansche min. van onder wijs en eeredienst heeft medege deeld. dat het na-oorlogsche Japan geen belemmeringen in den weg zal leggen aan buitenlandsche missio narissen. In China schijnt, in tegenstel - ling tot de gisteren gelanceerde be richten. nog geen overeenstemming te zijn bereikt tusschen Tsjang-kai -Tsjek en de communisten. Wel heeft eerstgenoemde een verklaring afgelegd. dat er geen privéleger binnen 's lands grenzen mag be staan. Deze verklaring is kennelijk gericht tegen Mao Tse Thung. Liberators hebben opnieuw voed sel uitgeworpen boven Medan. De bevolking toonde zich zeer enthou siast en wuifde soms met tafella kens. TJOOR den a.s. winter kunnen de Duitschers slechts rekenen op een hoeveelheid voedsel, dat zich rond de 1200 calorieën beweegt. Tenzij er uit het buitenland aan voeren zullen plaats vinden Te kort aan woningen en brandstof zullen het leven er niet beter op maken. Als men het doorsnee rant soen van het oogenblik aanhoudt, dat is 11-1300 calorieën, waarbij 2 a 300 calorieën geteld mogen worden van het gebruik van groenten en fruit, zal de oogst ongeveer vol doende zijn om dien van 1946 te halen. Stelt men 2000 calorieën be schikbaar, dan komt men niet ver der dan tot April of Mei. Bepaald rooskleurig staan de lieden in Duitschland er dus niet voor, ook al omdat zij volgens de berichten hout in plaats van steen kool moeten gaan stoken. ITS 'T KORT TVE Amerikanen zullen 6500 leger - autos afstaan aan Nederland en Frankrijk. Nederland zal er 3000 krijgen, Het zijn 2.5 tons wagens; de eersten zijn reeds onderweg. TO VAN AMMERS Kuhler ver- dient tot 1 Januari 1953 uitge sloten te zijn van het recht van publicatie of herpublicatie van w erken en van het houden van le zingen, oordeelde de eereraad voor de letterkunde. TN DEN HAAG hielden de Chi- neezen een herdenkingsdag in den Dierentuin. Een optocht in Chineeschen trant, waarin 'n draak niet ontbrak, verkreeg levendige toejuichingen van een enthousiast publiek. ITITLERS salaris bedroeg, volgens Reuter, in 1941 „maar" 26 mil- lioen R.M. CPANJE is door de geallieerden uitgenoodigd de Tangerzone te ontruimen, IJRANKH1JK en Engeland sloten een economisch verdrag. TN JOEGO-SLAVIE hebben de democraten socialisten, radi calen en een groep van de Servi sche boerenpartij besloten bij de algemeene verkiezingen met een afzonderlijke oppositielijst uit te komen. ONTSTELLEND IS HET wat een priester-missionaris aan de „Nieuwe Standaard" ver telde over den geestelijken nood in Frankrijk. „Ongetwijfeld, er zijn nog stre ken, vooral op het platteland, waar de godsdienst nog in hooge eere bij de bevolking staat en waar het geloof ook nog leeft in de harten der menschen. Maar er zijn ook groote gebieden in „de provincie en heele stadswijken, vooral in Pa rijs en andere groote steden, waar de godsdienst voor velen niet veel meer beteekent dan een reeks eer biedwaardige gebruiken. „Onze kerken zijn leeg; zou het j 10 pCt. der bevolking van Parijs zijn, dat werkelijk zijn godsdienst! ge plichten als christen vervult Ik durf het betwijfelen". „De derde tocht naar de kerk is dikwijls nog op de bruiloftsdag, ol- schoon dit in vele gevallen ook in ongerede begint te raken en «ie vierde en tevens de laatste gang naar het kerkgebouw is een onvrij willige, namelijk wanneer men het tijdelijke met het eeuwige verwis seld heeft. Somtijds echter is ook deze tocht niet meer noodig, om dat de huisgenooten „vergaten" Èen priester te halen voor het toe dienen van de laatste Heilige Sa cramenten De verdorring van het geestelijk leven in Frankrijk Zeker, men komt nog wel eenige malen in zijn leven in het kerkge bouw. Op de eerste plaats na de geboorte, om gedoopt te worden. Doch dit „traditioneel gebruik", want als zoodanig leeft dit Sacra ment nog in het gemoed van de vele naam-christenen, neemt zeer sterk af, getuige de statistiek van „La Semaine religieuse", die aan geeft, dat er in de jaren tusschen 1930 en 1943 op de 863.073 ge boorten in het diocees Parijs slechts 549.444 doopelingen geteld werden, dw.z. 63 pCt. En dit cijfer is voor de stad Parijs in het zelfde aantal jaren nog lager, namelijk 59 pCt. Het zijn voornamelijk de Fran- sche moeders, die de doopplechtig heid nog in eere houden. „Wat het tweede bezoek aan het kerkgebouw betreft, dit legt men af bij gelegenheid van het Com muniefeest, dat nog „erger" gevierd wordt dan bij ons. Zelfs een com munistische vader moet al heel streng in de leer bij Marx gaan om zijn kind de ..Communion", de eerste H. Communie, te onthouden want dan is er feest, groot feest, zelfs in het armste huisgezin en dan hangen overal de vlaggen uit in het quartier, ook bij de men schen die „al lang niets meer d'r aan doen". Heb het geluk een communie feest in Parijs mee te maken en ge zult versteld staan van het aantal witte bruidjes of jongetjes in de be kende „matrozenpakjes", dat in gezelschap van een trotschen va der en moeder op weg naar het kerkgebouw is. En dit zelfs in de armoedigste wijken van Parijs. Maar informeer dan nooit naar de religieuze gezindheid der ouders. Dikwijls zult ge moeten hooren dat de betrokken ouders zeker daags tevoren bij de verkiezingen „op de communisten gestemd heb ben" en dat zij in de buurt bekend staan als fel anti-clericaal Doch 's avonds is er feest en niet zoo n klein beetjeen dat verklaart misschien wel veel van de schyn- bare tegenstrijdigheid in de gedra gingen van vele a- of anti-gods dienstige gezinnen. Want om feest te kunnen vieren moet er immers noodzakelijk een communicantje zijn Tot DE METHODES, welke de Nazi's in Duitschland ge bruikten, om de Kerk te on dermijnen, behoorde ook het in richten van een geheimen dienst in de kanselarij van de Nationaal- Socialistische Party te Munchen. „voor overplaatsing van priesters en geestelijken in andere beroepen" (Ambt für Umvermittlung von Geistlichen und Ordensangehöri- gen in andere Berufe). Zijn di recteur, Dr. Sperber, was een on dergeschikte van den chef der par- tijkanselarü, Martin Bormann, en werkte in nauwe gemeenschap met den leider van de Gestapo en de SS. Heinrich Himmler. Het Ambt den leider van de Gestapo en de trachtte priesters en leden van re ligieuze orden er toe aan te zetten hun geestelüke roeping op te geven en goede baantjes aan te nemen in burgerlijke diensten en open baar onderwijs. Toen de resultaten in de kringen der geestelijkheid en der religieuze orden en congrega ties eerder schraal bleken te wezen breidde het Ambt zijn activiteit uit tot de seminaristen en de studen ten in de godgeleerdheid. Dr. Sperber's Ambt trachtte te weten te komen waar zich ergens een priester bevond die om de eene of de andere reden op gespannen voet stond met zijn bisschop of het voorwerp geweest van een tuchtmaatregel, alsmede waar zich ergens leden van religieuze orden of congregaties bevonden die niet goed opschoten met hun oversten. Dr. Sperber of zijn agenten kra men met hen in voeling en verze kerden hun dat flink betaalde en aangename betrekkingen op hen wachtten, indien zij met de Ka tholiek Kerk braken. De betrek kingen, die men aan priesters en kloosterzusters aanbood, waren ge woonlijk leeraarsambten in hooge- re onderwijsinrichtingen. In de zeh'aame gevallen dat een conflict met een bisschop veroorzaakt was door de pro-nazi houding van een priester, werden hooge ambten in burgerlijken dienst aangeboden door Dr. Sperber met de persoon lijke goedkeuring van Heinrich Himmler. De „candidaten" kregen de verzekering dat men aan hun persoonlijke wenschen en verlan gens gaarne zou te gemoet komen. Hoe schamel de resultaten van de nazi-propaganda onder de geestelijkheid waren, moge blijken uit het feit, dat in het bisdom Trier, op nagenoeg 1200 priesters slechts 5 tot de Nazi-partij toe traden. Eén er van had zelfs van gouwleider Simon de belofte ge kregen „Landrat" (districtsbe- I stuurder) in de Oekraïne te worden. Vlen streve naar soberheid. JLTET de electriciteitsvoorziening in onze provincie is alles nog niet naar wenseh. maar er wordt door de PZEM niet stil gezeten en langzaam doch zeker vindt het herstel plaats. Vlugger tempo zou slechts mogelijk zijn, indien de materiaalschaarschte niet belem. merend werkte. Zoo vindt bv. de stroomlevering tusschen Walcheren en Zuid-Beveland slechts plaa.s over één kabel, omdat een reserve- kabel niet te bekomen is. Nauw lettend moet er daarom acht op worden geslagen, dat deze kab<4 niet overbelast wordt, daar an ders geheel Zuid Beveland in het denker valt. De gebruikers op Be- veiand zullen dus wijs doen. door te streven naar soberheid in de electriciteitsaanwending. De drijvende noodcentrale van de geallieerden te Merxem van waaruit de stroomlevering aan W - Noordbrabant. Tholen en Schou- wen-Duiveland plaats vond. is thans weer weg; de stroomlevering is nu overgenomen door de cen trale Merxem. De regeltransformator te Nieuw Vosmeer, die ter reparatie naar de fabriek is geweest, is weer in be drijf. zoodat thans over een meer constante spanning wordt beschikt. Na het herstel der aftakkingen Bruinisse en Sint Jansland is het geheele hoogspanningsnet op Tho len en Schouwen-Duiveland weer in bedrijf. De op tal van plaatsen tusschen V estkapelle en Aagtekerke stuk gebombardeerde hoogspanningska bel werd gerepareerd en deels door ec nieuwe vervangen, zoodat öe ringvoedingen weer aanwezig ajn met het gevolg van een meer zekere stroomlevering. De herstellingen in Zeeuwsch- Vlaanderen vonden eveneens voort gang; behalve de drie geheel ver nielde stations, t.w. twee in Bres- kens en een in Eede, is bovendien het station Platteweg nog niet in bedrijf. Zeeuwsch VI. heeft tot nu toe, dank zij het Militair Gezag, vel grootere rantsoenen genoten dan de andere Zeeuwsche gewesten. De kolenpositie laat echter deze weel de niet toe, zoodat ook voor Z. VI de landelijke regeling van kracht gaat worden. De kolentoevoer voor de centrale te Vlissingen is voldoende doch on regelmatig, zoodat er moeilijkhe den bü het lossen ontstaan. BELANGSTELLING VOOR ZEELAND De particulier secretaresse van H.M. de Koningin, mej. J. Geldens en de particulier secretaris, ars. M. Kohnstamm, hebben dezer dagen 'n bezoek aan Zeeland gebracht. Op den eersten dag werd het eiland Tholen bezocht, waar met tien burgemeester, den heer de Casembroot, ten gemeentehuize be sprekingen werden gevoerd. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan Haamstede, Zierikzee en Goes. Den volgenden morgen vertrok men naar Vlissingen en per mo torboot naar Domburg. De reis werd per auto voortgezet naar Westkapelle, waar de werkzaam heden aan den dijk en de verwoes tingen in oogenschouw werden ge nomen. Per „duck" ging het vervol gens naar Middelburg. In verschil lende plaatsen werden besprekingen met autoriteiten gevoerd. Op den derden dag van hun be zoek aan Zeeland staken mej. Gel- dens en drs. Kohnstamm over naar Breskens, waar zij door den militai ren commissaris, majoor F Kocb werden verwelkomd. Na Breskens werden Schoondiike Aardenburg, Sluis en Oostburg be zocht. Overal werd met de plan'' selijke en gewestelijke autoritei#1 gesproken en werden de verwoes tingen en de erbarmelijke woon toestanden voor de bevolking J» oogenschouw genomen. Mej. Geidens vertrok van»»1 Oostburg en werd door den mh comm. nog uitgeleide gedaan tot boot in Walsoorden. De heer Kohnstamm ging viu'

de Stem | 1945 | | pagina 2