Buitenlandsch kapitalisme in Nederland De oorzaakf... Eerbied GENERAAL CLARK NAM AFSCHEID VJ Waakzaamheid van den Staat geboden ARIE VAN VLIET SPRINTKAMPIOEN Leve de atoomenergie U ran i urn-brandstof Geeft 50 millioen maal zooveel warmte als steenkool Zilveren Bal-tournooi. voor het groote gezin ENKELE krantenberichten: Een Hrags priester zegt: ..Den Haag lijkt een openlucht bor deel Een dokter in het Zuiden; „Het is ontstellend te moeten consta teren, dat ook op het Brabantse platteland, het aantal abortusge- vallen schrikbarend hoog wordt." Een onderwijzer aan een Mu'.D- school in Zeeland: ...Het is riiep- treurig, doch harde werkelijkheid, dat onze meisjes van 14-15 jaar reeds op de hoogte zijn van zekere voorbehoedmiddelen. Toen ik bovenstaande citaten las. bleek mij dat mijn artikel „Quo Vadis' nog niet fel genoeg ge weest is. Er broeit iets in ons werelddeel dat daar ligt kapot en lamgeslagen op economisch gebied niet alleen.. neen was dat maar waarop zedelijk gebied zijn wij zoodanig toegetakeld dat slechts een Wonder Gods in staat is het weer op te heffen uit de poel van zedeloosheid en bandeloosheid. Het lijkt wel. of alle duivels der bel zijn losgelaten, om het laatste restje 'eer en fatsoen uit ons volk te rukken. Ik las over deze materie ook iets in een paar andere bladen, en dan kwam tot slot het liedje dat men dagelijks hoort: ..Het is de schuld Van de Moffen. Maar de oorzaak van onze verwording is reeds van vroegere datum.' De ondermijning van het gezin ziedaar de verwording, ziedaar ook de ondergang van onze maat schappij. Nederland zal herrijzeno holle leuze. Meent gij vaders en moeders, die te laf en te gemakzuchtig waren om meer dan één kind het leven te geven, meent gij nu toch werke lijk dat uw eenigst zoontje of doch tertje in staat is de reuzetaak van een geweldige hervorming op de schouders te nemen? Meent gij werkelijk, gij die uit sluitend leefde voor uw eigen ple zier en genoegen, dat uw kind te halen is uit den stroom van genot zucht om het te brengen in de sfeer van werklust en arbeidsplicht?.... Neen, gij kunt dat niet, daar hebt ge geen ruggegraat voor. daar zijt ge zelfs te laf voor om te be ginnen. Wij lezen herhaaldelijk, dat ons volk moet werken en hard werken om er bovenop te komen. Maar wat helpt dit. als sommige overheidsinstanties zelf een voor- b°"ld geven van luiheid, onkunde en verkwisting? Jk weet het, ook dit artikel zal gelezen worden door velen, en sommigen zullen zeggen, dat het in werkelijkheid zoo is, maar de mees ten zullen het dan naast zich neer leggen en hun leventje verder gaan Ik verwacht er dan ook niet veel beterschap van. Om de wereld te redden hadden we geen Adolf Hit ler noodig hebben we ook geen drie dikken noodig maar hebben we be hoefte van een nieuwen man van Assisië, neen niet één. maar dui zenden, mannen en vrouwen die niet alleen prediken, maar ook met de daad het goede voorbeeld ge ven. En dan geen halve maatre gelen. Zeker als je het geluk, ja zeker lezer ik zeg geluk van een groot gezin bezit, ben je dankbaar, als ^JENERAAL CLARK, het hoofd van de Shaefmissie in Ne-' derland, gaat ons verlaten na vele maanden ten nutte i»n ons land gewerkt te hebben. Hf) sprak voor Herr. Ned. eenige warmgest emcve afscheidswoorden, waarmee hij zijn dankbaarheid vertolkte voor de hem bereide ontvangst en zijn goede wensehen voor Neerlands toekomst. De Shaefmissie heeft voor voedsel moeten zorgen, voor pers-, boek en blad, voor films, voor de uitrusting van het her op te richten leger. Nu is er weer eten en electrisch licht. en rijden weer trams en by de tot standkoming zijn wij steeds krach tig door U geholpen. Veel is er gedaan, maar veel zal er nog ge daan moeten worden, alvorens van een volledig herstel gesproken kan worden. Ik hoop. dat gij, bogend op uw prachtige traditie en ge steund door Uw onverzettelijke!) wil. daarin sDoedig zult slagen. Generaal Clark roemde dan het voorbeeld van moed en volharding, dat de Koningin in de voorbije jaren heeft gegeven om tot slot ons volk veel geluk en Gods zegen toe te wensehen. de kinderbijslag van 20 op 40 ct. per kind gebracht wordt. Maar stel je toch niet voor, dat daar één kindje méér door geboren wordt. Och kom! Neen nogmaals, het gezin moet in alle opzichten gesteund worden, niet alleen financieel, doch ook moreel. Kinderen uit groote gezinnen moe ten voorrang hebben bij studie en werk, omdat zij de besten en de sterksten zijn. De ouders moeten gewaardeerd worden niet alleen op de preek stoel, maar ook op straat, óók in hun werkkring! Godsgeloof en Godsvertrouwen, •onmisbaar voor de opbouw van ons vaderland vindt men niet in de kleine gezinnen. De man en vrouw met hun klein gezin kunnen wel kerks zijn dat kost maar een beetje tijd, maar ge_ loovig zijn ze niet en Vertrouwen in God kunnen ze niet hebben. Bouw op het groote gezin, eerher stel aan het grocte gezin, dat is winst. Doet gij dat nietO gij dan Sodoma en Gomorra. C gij dan Jeruzalem, want de eenen zullen verbrand worden en van de anderen zal geen steen op den andere blijven. AERT VAN DER PLOEG. Twee kleine meisjes BIJ DE KONINGIH rpWEE kleine meisjes trokken de stoute schoenen aan en klopten aan de poorten van het paleis Soestdijk, waar zü hun busje voor Ned. Volksherstel toonden. De Koningin stopte er een enveloppe in, de Prinses eveneens en de kleine prinses jes offerden uit hun spaarpot ten. De Koningin bleek een be drag van f 75.000 geschonken te hebben. Vraag niet wat de col- lcctricetjes dachten. Tegen buitenlandsche inmenging Spaanseh herderlijk schrijven TVE aartsbisschop van Toledo heeft in een herderlijk schrijven ver klaard, dat de geestelijkheid van Spanje zich steeds buiten de pu blieke machtsverhoudingen heeft gehouden. Hij protesteerde er in tegen buitenlandsche stemmen als zou zij in dienst hebben gestaan van een totalitair staatsregiem om er dan op te wijzen, dat Franco steeds neutraal is gebleven en het driemogendhedenpact niet heeft on derteekend. Z.H.E. pleitte voor n terugkeer naar de democratie, en een vestiging van de democratie en eischte voor Spanje het recht op zelf over zijn binnenlandsche aan gelegenheden te beslissen. Het herderlijk schrijven trok in Frankryk sterk de aandacht. TIJDVAK 2-15 SEPTEMBER 240 Algemeen. Deze moeten worden ingeleverd bij het afhalen van de bonkaart voedingsm. lie per, AARDAPPELEN: A37 B37 C37 M 37 Aardappelen lts kg, D37 E 37 Aardappelen 1 kg Geldig t.m. 8 Sept. VLEESCH zonder been: A37A B37 A C37A D37A E37A M37A A37B B37B C37B D37B E37B Vleesch 100 gram. Geldig t.m. 17 Sept. ENG. BLOEM: 237 Alg. 200 gr. GORTMOUT: 238 Alg. 250. gr VERMICELLI of AARDAPPEL MEEL; 241 Alg. 50 gram. JAM: 242 Alg. 250 gr. of 150 gr. hagelslag. KAAS; 245 Alg. 50 gr. vette kaas en 50 gr. magere kaas. EIPOEDER; 246 Alg. 100 gram. ZOUT: 249 Alg. 150 gram. LUCIFERS: 250 Alg. 1 doosje. KOFFIE: A93 B93 C93 Res. 100 gr. SUIKER: A94 B94 C94 Res. 400 gr. D94 E94 Res 500 gr. PEULVRUCHTEN: A95 B95 C95 Res. 250 gr. RIJST: D93 E93 Res. 250 gr. KINDERMEEL: E95 Res. 250 gr. RIJSTPUDDING: 12 ounces afle veren op D90 Res. Méér Zout. Het belangrijkste punt uit boven staande bonnenlijst is wel de verhoo ging van het zoutrantsoen met de helft. Honderdvijftig gram zout per 14 dagen dekt nog niet de behoefte, doch ook in dit artikel treedt de vooruitgang nu duidelijk in het licht. Er wordt evenwel op gewezen, dat het niet uitgesloten is, dat de han del niet overal het volle kwantum onmiddellijk kan leveren. Binnen den geldigheidsduur zal dit echter zeker het geval zijn. 794-oo Minder vleesch. In aausluiting aan het persbericht van het ministerie van voedselvoor ziening, landbouw en visscherij maakt de directeur van het centraal distributiekantoor te Vught bekend, dat de met ingang van heden. 3 Sept. aangewezen vleeschbonnen een geldig heidsduur van 14 dagen zullen heb ben. In de tweede week van deze pe riode zullen derhalve geen nieuwe vleeschbonnen worden aangewezen. Ter compensatie van deze rantsoen- verlaging, zal in de tweede helft van September het rantsoen voor de ar tikelen kaas en peulvruchten worden verhoogd. 731-oo Twee holenhonnen. De bonnen 45 BV en 46BV van de brandstoffenkaart T 505 zullen voor het tijdvak van 4 tot en met 8 Sept 1945 worden geldig verklaard voor 't betrekken van één eenheid brandstof fen per bon. De handelaren kunnen de ingeno men bonnen 45 en 46 BV tot en met 15 Sept. bij de plaatselijke distributie diensten inleveren ter verkrijging van aanvullingstoewijzingen. De dis tributiediensten zullen daartoe dage lijks gelegenheid geven. De aanvul lingstoewijzingen moeten zoo spoedig mogelijk bij de brandstoffencommis- sies worden ingeleverd. De bonnen kunnen door de brandstoffenhandela- ren in elke hoeveelheid bij de distri butiediensten worden aangeboden. 25 gram leer. Op de Zeeuwsche eilanden is bon 236 van de levensmiddelenkaart alge meen aangewezen voor reparatie van schoenen. VÓÓR DEN OORLOG hebben we in ons land een antipalie- pactie gekend. Het was een ietwat dilettantisch opgezette be drijvigheid, om na te speuren en aan de kaak te stellen wat de groo te mammouth-ondernemingen uit spookten tegen het zelfstandige kleine bedrijf en hoe ze de prijzen te hoog hielden. Voor een buiten staander is het altijd moeilijk pre cies na te gaan, welke waarde men aan zulke beschuldigingen moet toe kennen. Doch dit is wel zeker, dat het trustwezen bizondere aandacht verdient, niet het minst van de Overheid. Want dat 't 'n gevaar kan beteekenen. zal wel niemand ont kennen. Dit geldt niet alleen na tionaal, maar ook internationaal. In het ..Katholiek Cultureel Tijd schrift" behandelt Mr. Dr. J. Beuns S. J. speciaal het laatstgenoemde aspect van dit vraagstuk en hij gaat in het bizonder na. wat er zdu gebeuren, als Nederland met zijn overzeesche gebieden het mo- nopolistische-beheerd afzetgebied zou zijn geworden voor de vetten en vetartikelen van een Amerikaan, sche of Angelsaksische trust: Nedei'landsche fabrieken zouden dan nog slechts aan de productie deelne- men in een omvang als aan de di rectie van de trust goed voorkomt. Indien het voor de rentabiliteit van de trust voordeeliger is om in ons land fabrieken stil te leggen, dan worden de machines stop gezeet. Ook de boeren zijn dan hun zelfstandig heid kwijt en zullen zich moeten hou den aan de voorschriften, die de ge centraliseerde afname hun stelt, dus aan de prijszetting van bovenaf. Ook het consumeerende publiek zal onder worpen zijn aan hetgeen voor de trust finantiëel het beste is. Is het voor de trust winstgevender om versch vleesch en boter uit te voeren en bij het Nederlandsche volk mar garine en blikvleeseh op tafel te bren gen, dan zal zij daarvoor niet terug schrikken. Inkomsten van de Neder landsche boeren, winsten van die Ne derlandsche fabrikanten, wien het le ven is gelaten, zij worden door de buitenlandsche directie vastgesteld. Dit alles is slechts middel om te ko men tot het wezenlijk doel van de trust, hooge winsten voor de trust Te Amsterdam werden de wieler kampioenschappen verreden. Arie van Vliet werd sprinttkampioenna van Vliet won het sprintkampioen- •chap in twee ritten voor Derksen en van de amateurs wist Bijster voor Vaianhof op het kampioen- beslag te leggen. De 75 K.M. stay- 490 meter, gevolg door B. v. d. erswedstrijd was voor Pronk, op Voort en verder in de achterhoede door Bakker. De achtervolging was voor Schulte voor Peters, zelf en hooge salarissen, tantièmes. De OORLOG is dood. maar de atoomenergie leeft en we wil len hopen, dat de mensch- heid van het gebruik daarvan nu spoedig de nuttige resultaten zal smaken, nadat de Japanners heb ben ondervonden welk een ver- selirikkelijke vernietigpnde kracht daarin zit. Daarom blijft de we reld nu over de atoomenergie praten. We hebben al eens in het kort uiteengezet, dat een atoom een kern bezit, bestaande uit protonen en neutronen, waaromheen elec- tronen dwalen. Waarom is nu juist uranium gekozen, om daarvan de atoomenergie vrij te krijgen Dr. W. Geiss vertelt het in het „Eind- hovensch Dagblad". In Uranium zit het grootste aantal protonen in het kernhuisje. Men vond hierbij dat een groot aantal protonen uit de kern werden wegge slingerd met een snelheid van 200 millioen volt. Dit moest dus een zeer krachtige energiebron zijn. Koorts achtig werd overal gewerkt. In Ame rika ontdekte men, dat een der ver schillende soorten van Uranium een zeer wankel huis had: Het was Uranium 235, een bepaalde soort Ura nium, dat 3 neutronen minder bevat dan het stabiele Uranium 238. Deze 3 neutronen schijnen de hoeksteenen te vormen van het Uraniumhuisje. Indien deze niet aanwezig zijn wordt het stevig Uraniumhuisje een wan kel kaartenhuisje dat door een wind je omgeblazen kan worden. Nadat men uit een Uranium-mengsel het Uranium 235 had weten af te zonde ren en een hoeveelheid puur Ura nium 235 beschoot, bleek men in plaats van enkele millioenen ''olt slechts neutronen met ongeveer twee honderdste volt noodig te hebben. Inplaats van er een granaat op af te vuren, kon men een lucifertje tegen het Uranium-huisje gooien en het viel om. Maar dit was niet alles. Door de in het huisje gestichte verwarring ontglipten ook 2 of 3 neutronen, die het dichtstbijgelegen huisje in verwarring brachten, dat op zijn beurt bij den opvolgenden buur man de zaak op stelten zette, ter wijl dit proces steeds voortging, zoo als één brandend lucifertje een reus- achtigen boschbrand kan veroorzaken. Zoo heeft men in Uranium 235 een reusachtige warmte- en energiebron gevonden, want deze actie der Ura nium protonen en neutronen betee- kent energie. Is deze nieuwe atoomkernbrand stof nu niet reusachtig gevaarlijk, gezien de resultaten Geenszins. De menschen zijn alleen door de omstandigheden gedwongen met eert verkeerde toepassing be gonnen. Indien men de reusachtige hoeveelheid kracht en warmte, welke in petroleum is opgestapeld, wil demonstreeren, dan kan men dit doen, door uit een kan petroleum op een uitgaand vuurtje te gieten. Men krijgt dan een verschrikkelijke ex plosie. Men kan echter petroleum ook netjes in het kacheltje verbranden en dan geeft het nuttige warmte lage prijzen volstreden is, de defini tieve prijzen zoo hoog opvoeren als en beschouwt men petroleum als een zeer onschuldige brandstof. Benzine drijft een motor zonder eenig ge vaar en ontwikkelt kracht. Maar men moet niet met een lucifertje bij de benzinetank komen In het geval van de atoom-kern-brandstof hebben wij het nu juist op deze verkeerde manier gedaan. Laat ons hopen, dat het roensch- dom gauw gelegenheid krijgt, om deze nieuwe brandstof op de juiste wijze toe te passen. Indien men erin slaagde de mijn werkers van hun onderaardsch zwoe gen te verlossen en naar goed in gerichte atoombrandstoffabrJeken te verplaatsen, was ook dit moeilijke sociale vraagstuk opgelost. Dit ib alles misschien nog verre toekomstmuziek, maar het is toch goed na de al te sombere entrée van aeze nieuwe vinding ook haar goede zijde naar voren te brengen. De opbrengst van de nieuwe Ura nium 235 kern-brandstof is ongeveer 50 millioen maal zooveel als die van steenkool. Dat wil zeggen dat onge veer één mud van deze nieuwe brandstof voldoende zou zijn om alle gezinnen van Nederland voor 2 jaar van huisbrand te voorzien. En niemand kan zeggen bij de be staande geheimzinnigheid omtrent de proeven of niet ook andere k^rn~ brandstoffen reeds zijn gevonden. Uranium komt op vele plaatsen der aarde voor; de productie was echter tot nu toe voornamelijk tot de Ver. Staten beperkt, en. op geringe schaal tot Portugal en Tsjecho-Slowakije. In het normale Uranium is onge veer één procent van het krachtige Uranium 235 aanwezig, ongeveer even veel als Argon in de lucht. Ook met Argon is men, door vernuftige In richtingen, erin geslaagd, het voor de gloeilampen benoodigde gas op efficiente wijze te distilleeren en Ne derlandsche natuur- en scheikundigen hadden hierin een belangrijk aan deel Laat ons hopen, dat deze werkers ook hun bijdrage kunnen en mogen leveren, niet tot het vree- selijke vernietigingsproces, maar tot oen opbouw van een betere wereld. enz. voor de leidende machthebbers in de trust. Kunnen er ook voordeelen voor ons land verbonden zijn aan zulk een trustmonopolie? Pater Beuns stelt vast: Het is mogelijk, dat de rationali satie, die een wereldconcern zich kan veroorloven, de kosten van levenson derhoud doet dalen, wat een invloed ten goede zou hebben op de budget ten van alle loonarbeiders. Het is moeilijk dienaangaande voorspellingen te doen. De minst gewaagde is, dat dc prijzen der levensmiddelen uitein delijk niet zullen dalen. Waar schijnlijk zullen de internationaal wer kende monopolistenwanneer de con currentie. gevoerd met het wapen van het met een verstandigen afzetpoli- t ek toelaatbaar is. Immers andere overwegingen dan winstkansen van de trust zullen geen rol spelen. Een ander ,niet minder ernstig na deel voor ons volk ligt in het ge vaar, dat werkgelegenheid van hier naar het buitenland wordt verplaatst. De meest rendabele fabrieken zullen waarschijnlijk voorbehouden blijven aan het vaderland van de trust; mis schien wordt zelfs het grootste ge deelte van de fabricage daarheen overgebracht. Wat al dan niet moge geschieden, zeker is, dat wij kwijt zijn iederen invloed op de werkgele genheid van ons eigen volk in ons eigen land. Wat kunnen we er dan tegen doen? Protectie is allerwaarschyn- lijkst geen afdoend middel, zoo be toogt Pater Beuns. De staat zou echter zelf den import van buiten landsche vetartikelen tot zich kun- en trekken. Velen zullen dit dade- lij' als ..staatssocialistisch" afwij zen. Pater Beuns schrijft echter: Dat publieke lichamen de behoefte aan gas, electriciteit, steenkool enz. verzorgen, wordt tegenwoordig alge meen geaccepteerd: vrij spoedig zal dit ook het geval zijn wanneer aan de orde komt socialisatie van de ver voerbedrijven. De reden van deze bijna unanieme instemming is bekend. Daar die be drijven een monopolistische tendenz hebben, welke als het ware min of meer in hun natuur ligt, wordt het een gemeenschapsbelang geacht, dat de gemeenschap zelf deze takken van bedrijf exploiteert. Waar echter monopolies dreigen als gevolg van afspraken tusschen pro ducenten, derhalve gebaseerd op ur/je wilsuitingen, daar zoekt een gezonde economische theorie naar andere mid delen om de verderfelijke monopolie- kiem onschadelijk te maken. Monoplie is een inbreuk op de vrije concurrentie, die een groot maat schappelijk goed is, mits zij binnen de voor haar gestelde perken blijft. Socialisatie ook van ondernemingen, wier monopolie op afspraken berust, zou het doel voorbijschieten, daar socialisatie de vrije concurrentie to taal opheft. Juist in deze gevallen zal eert goed geleide bedrijfsorganisatie, desnoods aangevuld door wettelijke anti-trust-maatregelen, de oplossing brengen. Tot welke categorie van monopo- lisme behoort een buitenlandsche trust, die in Nederland vasten voet tracht te krijgen? Het monopolie van zoo n lichaam steunt wel is waar meer op afspraken dan op den monopolisti- schen eigen aard van het bedrijf. Daar echter onze nationale wetge ving geen vat heeft op buitenland sche overeenkomsten, moet een der gelijke buitenlandsche trust op één lijn gesteld worden met inheemsche bedrijven, die monopolistisch van ka rakter zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de gemeen schap, de Staat, de buitenlandsche economische macht scherp in het oog moet houden. Zij mag de verzorging van de eerste levensbehoeften niet prijsgeven aan de gewinzucht van buitenlandsche kapitalisten. Vandaar dat Pater Beuns betoogt dat de socialisatie van den import van buitenlandsche vetwaren vol komen verantwoord zou zijn. Het vraagstuk is hiermee gesteld. Het mag niet van de agenda afgevoerd worden. Veel straf schop-*>vrrw inningen. TVE WEDSTRIJDEN in de demi- finale om Óen ZilveTen Bal hadóen Zondag tot resultaat: D.F.C.—'t Gooi. 1—1, door D.F.C, gewonnen. NeptunusB.V.V. 00, óoor BW gewonnen: Zondag as. spelen dus DFC en BW den eind strijd. In de kwartfinales verloor Enschedé van BW 1 -1)na straf schoppen. Hermes DVS van DFC (0_1), Willem II van 't Gooi (2—2) na strafschoppen en NEC van Nep tunus (1—1) na strafschoppen. TN EENIGE steden van Franf* Achter-Indië hebben de natio nalisten de macht aan zich getrok ken. Te Hanoi zijn 5000 Franschen in de citadel gevangen gezet. AUTOMATISCH bestuurde bom- menwerpers werden door de geallieerden gebruikt voor aanval len op Helgoland. Zij bevatten ton springstoffen. Het wapen ver- i keerde nog h. onvolmaakten staat.

de Stem | 1945 | | pagina 2