Zoo n Koninginnedag was er nooit! snst 5T OTEN ugustus {reyaert Wilhelmina regeert weer over een vrij Rijk Feestiube! in Nederland ADMIRAAL NSMITZ in Jap an artdienst [Hulst 'uispolder nachines heikant gezonden gevonden. stingzaken toor CHOOT aangiften triemen ïoethem BRUIJN, Nationale feestdag - Nationale offerdag Herinnering Uit radio-toespraken van H.H. de Koningin De Canadeezen juichen mee 500000000OOG. KDQQOOQGQOQQ Vii maken voor u mers ippentasschen tken ten enz. enz. Zn. 0e karbouw" middelburg naar CHT. LINGEHAVE; 821—o Haringvliet, POLDERHAVEN jing te Rotterdam liet ROTTERDAM 623-0 kkundig alle iewerkplaats 300000000000 loooooooooooc rRUYTIER HULST pid- ringen vielen enz. 708-0 Friesland, zooals re AA - Bevelan- riingen A Wilpo AA enz. ooa Aanbevelend, HULST. ESTRADE 63 voor het aan- :n. 7 steen heikant RGER KOOL- )E EN LANGE. AT 24 - HULST editie voor pe provincie zeeland Bur.: Westslngel 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland CJitg. „Stichting De tem Dir.: J. A. H. M v. SchUndel: Hoofdredacteur: j. j. H. A. Bruna; NIC. J Karhof. rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 252 DONDERDAG 36 AUGUSTUS 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr Dr A. J .J. M. Mes: Mr. H. B L. de Rechter: Mr Dr C- J M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag, Abonn prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p post 3.45. p. week (bij nlet-postbestelllng) 0.21 Losse nos 6 cent. oog Koning:. viert mcigcn Haar vijf-en- zestigsten verjaardag. O j zichzelf reeds is het feit van het bereiken van dien leeftijd een bizon der feest waaid. maar in welk een straleoden luister staat die verjaardag thans! Het Is zes jaar geleden, dat d" Landsmoeder voor het laatst co Haer verjaar dag in ons midden vertoefde. Dien nacht zou het bericht doorkomen, dat Hitiers weermacht begonnen ■war- met het bespringen van Polen. Het Nederlandsche leger stond ge mobiliseerd, want het was al eerder gebleken, dat Duitschland zou toe slaan, terwijl ook vaststond, dat dit geen incident in Oost-Europa zou bleven. In bange bezorgdheid heb ben we^lien laatsten Koninginne dag in vreriesland gevierd. Alleen een uitzonderlijk druk vlagvertoon getuigde toen van het meeleven en de aanhankelijkheid ten opzichte van onze Vorstin, Die bange be zorgdheid is door de feiten meer dan gerechtvaardigd. Eer 'n nieuw jaar vervlood, waren oorlog en ty- rannie ook op ons land neergestre ken. bevond de Vorstin zich in bal lingschap, was ieder vreugde- en huldebetoon te Harer eer tot mis daad bestempeld en konden verra ders Haar straffeloos beleedigen en bezwadderen. Maar het was ook met Haar naam op de lippen, dat de helden van ons volk stierven Voor het vuurpeleton Haar woord, clandestien en onder bedreiging van zware straffen beluisterd, was een lichtbaken in donkere dagen. In Haar naam voeren de schepen van de Nederlandsche Marine en de Nederlandsche koopvaardijvloot uit tegen den brandstichter en piraat, gaven ze ook letterlijk alles om den verraderlijken handlanger in het Verre Oosten te remmen, zoodat zijn veroveringen nimmer 'n beslis send karakter kregen. nnoCH zag het er, menschelyker- wijze bezien, somber uit voor 't Koninkrijk der Nederlanden. Alleen Curasao, Suriname en een klein hoekje van Nieuw Guinea konden fier de vlag blijven hijschen op Ko. ninginneverjaaidag. Maar in de harten bleef de 3le Augustus een bizondere gedenkdag, In de beslo tenheid der huisgezinnen en gezel schappen betuigde men door ge sprekken en een heildronk trouw en aanhankelijkheid aan deze zeer groote onder de Oranjetelgen. We herinneren het ons nog zoo goed, hoe in de gijzelaarskampen Ko- ninginne ver jaardag aanleiding was voor een massale bijeenkomst, op de aankondigingsborden met een camouflagenaam omschreven. En terwijl buiten de schildwachten van den Mof ronddrentelden, sterkten en warmden we ons daarbinnen aan woorden zoo openlijk en onver bloemd als ze wellicht nergens in Nederland voor een massale ver gadering werden gesproken. Het Wilhelmus konden we niet zingen eenmaal had ons dat een collec tieve straf bezorgd maar wel werd de majesteit dier strofen ons in een statige declamatie voorge leid en nimmer hebben we de ko ninklijke pracht dezer toen zoo bit- ter-actueele verzen dusdanig door leefd. Zoo is Oranje de ziel van het ver zet, de onaantastbare kern van ons uithoudingsvermogen geweest in de dagen, toen de Hunnenstorm boven de Britsche eilanden raasde, toen hij tot aan de Wolga, in den Kau- kasus, in Egypte verwoestend door drong. De Oranjegedachte schraag de ons ook bij het lange dralen van het doorbreken der victorie, als mismoedigheid en moedeloosheid op den loer lagen. .Wat zal dat een mooie dag zijn. als de Koningin iiiei weer is!".Hoe dikwijls heb ben we het tegen elkaar gezegd in de donkerste uren van ons nationale bestaan. Vorig jaar. tegen het na deren van den Koninginnedag, heeft even de hoop gegloord dat deze reeds in het bevrijde vaderland zou kunnen worden gevierd. Het heeft toen niet mogen zijn. Doch in het thans afgesloten 65e levensjaar is deze onze hartewensch volko men vervuld. Het eerste bezoek, vier jaar en tien maanden na de overweldiging van ons land, in Maart van dit jaar, werd in zijn luister nog gedempt door het na- melooze leed van de broeders bo- de rivieren. Doch ook deze eer- ste voetstap op den vaderlandschen bodem bij het kleine, thans voor immer hl de historie opgeteekende Zeeuwsch-Vlaamsche dorpje Eede, ondervonden wij hier in liet Zui den reeds als een weldaad van de eerste grootte, een symbool van de glorierijke herrijzenis van het ge teisterde vaderland. We mochten bij de verdere rondreis constateeren, hoe Vorstin en Volk aan hartelijke en gemoedelijke verstandhouding nog veel hadden'gewonnen tijdens de jaren van druk, hoe er een een heid was ontstaan tusschen dy nastie en onderdanen, gelijk mis schien nergens ter wereld bestaat. Zoodra het eenigszlns mogelijk was. zocht de Koningin ook in het Zuiden Haar tijdelijke residentie en de menschij van Geersbroek onder Ulvenhout zullen het van geslacht tot geslacht doorgeven, hoe daar op het terras van een eenvoudig landgoed een Koningin in feeste lijk samenz"i vertoefde met de plattelanders, hoe een Prinses daar danste met het boerenvolk De geschiedenis schreef nieuwe luisterrijke data in de kroniek van dit jaar: 5 Mei bevrijding van het geheele vaderland, 15 Augustus be vrijding van Indië. En zoo zien we dezen vijf-en-zestigsten verjaardag weer op naar Wilhelmina van Oranje-Nassau als naar de Vorstin van een herrijzend Rijk, dat in drie werelddeelen de idealen van vrij heid. vooruitgang' en welvaart wil dienen en hoog houden, TA IT is een Koninginnedag zooals er nog nooit een was, zóó vol geladen van roem en luister en dankbaarheid en feestvertoon en hartelijke gevoelens en onderlinge waardeering. Ondanks de vele schrijnende winden in ons econo misch bestaan, ondanks de nood en ontbering, ondanks de nakende wintermoeilijkheden willen we nu de vlaggen vrij en onbekommerd laten uitwaaien, willen we de eere- bogen en het groen en de illumina ties en de muziek en de zang en het spel en de dans tot één hymne van vreugde laten samenklinken, omdat de Landsmoeder weer thuis temid den van Haar kinderen den ver jaardag kan vieren, nadat tyrannie en verraad Haar zoo lang hadden verdreven. En onze gebeden zullen Haar om geven, opdat Zij na deze jaren van namelooze beproeving nu Haar le ven mag laten uitklinken in een re geering van nog vele jaren over 'n godvreezend, eendrachtig, Oranje- lievend, en nieuwe welvaart win nend Rijk. ÏJOOR de landelijke dreven van het Vlaamsche land naderde in snelle vaart een stoet auto's, het dorpje Eede, gemeente Aar denburg. Plotseling en midden in het open land, stopte de stoet. Een klein groepje menschen stond er opge steld. Jong en oud, zij namen hoe den en petten af, ijl in de groote openheid van het land klonk hun gejuich, toen een eenvoudig ge- kleede dame een der auto's ver liet en langzaam op het groepje toeschreed. Op het groepje? Dit bleek slechts zijdelings haar doel te zijn. Recht voor Haar, over den grauwen weg teekende zich een krijtstreep af, die Haar de eerste oogenblikken meer boeide dan heel de omgeving. Was het ook wonder? Hier schreed H. M. de Koningin der Nederlanden over vreemden bodem, en van daar naar Haar eigen, ons aller lief Vaderland. Vijf jaar was het geleden, dat de Koningin ons land had verlaten. Nu stond Zij op den drempel. Nog één stap en Zij betrad weer Neer- land's bodem. Terwijl het kleine gezelschap juichte, blonk een traan van diepe ontroering in Haar oogen.... oo lötfU 31 Augustus 1V45 ooooooooooooooooo^ooooooooooooooooooooooo 10 MEI 1940: Ik en Mijn Regee- ring zullen ook thans Onzen plicht doen. Doet gij den uwen, overal en in alle omstandigheden, ieder op de plaats, waar hij is gesteld, met de uiterste waakzaamheid en met die Innerlijke rust en overgave, waartoe een rein geweten in staat stelt. 13 MEI 1940: Ons hart gaat uit naar Onze landgenooten in het va derland, die harde tijden zullen doormaken. Maar eenmaal zal Ne derland zijn geheele Europeesche grondgebied met Gods hulp her winnen. Herinnert U de rampen van vroeger eeuwen, waaruit Ne derland is herrezen. Zoo zal het ook ditmaal gaan. 24 MEI 1940: Ondanks de tegen slagen blijft Myn vertrouwen in de toekomst ongeschokt. 12 SEPTEMBER 1940; In een land met een beperkte vrijheid is voor Oranje geen plaats. 24 DECEMBER 1940: Uw stand vastigheid, uw eensgezindheid, uw vastberaden lijdelijke weerstand onder de dwingelandij, die U wordt opgelegd, geven Mij groote voldoe ning en vervullen Mij met recht- matigen trots. 20 MAART 1941: Voor ons ligt een groote tijd. Naast het herstel van alle vernielingen en verwoes tingen het ongedaan maken van 's vijands meedogenlooze aanslagen op geestelijk, cultureel en weten schappelijk gebied zullen wij ons moeten toebereiden voor den nieu wen tijd, die ons wacht, opdat wij gereed en klaar zijn te beantwoor den aan de eischen, die hij ons zal stellen ook op stoffelijk gebied. 11 APRIL 1941: Waarlijk, onze eenmaal herwonnen oihfhankelijk- heid zal tot duren prijs van bloed en tranen gekocht zijn. Dat het allen, die in droefheid en trahen gedompeld zijn, tot troost strekke, dat de offers, die gebracht zijn, gebracht zijn ten dienste van 't va derland. 10 MEI 1941: Het nieuwe, dat komt, zal zijn van vreemde smet ten en vreemde invloeden vrij, op getrokken naar eigen plan en in zicht. Lang leve het vrij a, dan her rezen Vaderland! 17 OCTOBER 1942: Wij willen ons zelf zijn, op eigen vrijen bo dem, wij willen kunnen leven naar eer en geweten, met ons zelf en met God, met ons geheele Volk in werkelijke gemeenschap. jyjONTGOMERY brengt Zaterdag een bezoek aan ons land. De Koningin zal hem in audiëntie ont vangen, waarna hu in gezelschap van Prof, Schermerhorn een be zoek zal brengen aan Amsterdam. Heden beginnen de landingen. ADMIRAAL NIMITZ is in de Baai van Tokio met zijn staf aan land gegaan. In die Baai be vindt zich reeds het slagschip Mis souri. Het wachten is thans op het aanbreken van den dag, en zullen de Amerikanen met hun landingen beginnen. In afwachtig daarvan bleef gisteren het 'nieuws schaars. Slechts werd nog gemeld, dat 7500 man luchtlandingstroepen op het vliegveld Atsoegi zullen landen, ter wijl matrozen en mariniers in de vlootbasis Yokosoeka aan wal zul len gaan. Twee vloten liggen ove rigens nog gereed om naar Korea en Noord-Japan op te stoomen. Tot de onderteekenaars van de capitulatie-acte zullen ook gaan behooren de generaals Parcival, die ln 1941 Malakka had te verdedigen en Walnwright, de held van Cor- regidor. Over den politieken toestand in Japan werd gemeld, dat het Japari- srhe parlement is ontbonden en de verkiezingen nog dit jaar zullen gehouden worden. De toegang tot de Straat van Malakka is weer in Britsche han den. de weg naar Singapore ligt open. Twee vlooteenheden stoomen snel op naar Malakka en' Sumatra en zijn gisteren in contact gekomen met plaatselijke Japansche vloot- autoriteiten, die zich aan boord begaven. De Russen bevinden zich nu op minder dan 60 km. van het noor delijkste Japansche eiland Hokkai do. Uit China kwamen berichten over een gunstig verloop van de besprekingen tusschen Tsjang Kal Tsjek en Mao Tse Thung. Het hoofd van de voormalige Nankingregee- ring pleegde zelfmoord. Over de beheersverdeeling in den Indischen archipel werd ten slotte nog gemeld, dat behalve Borneo, ook Timor en Ambon onder bevel van den Australische legeraan voerder zouden zijn gesteld. TAe Canadeezen hebben zich voor- genomen Koninginnedag te vieren met de Nederlanders. Hun aandeel in de feestelijkheden zal meestal bestaan uit een défilé voor de burgemeesters van de plaatsen waar de troepen zich bevinden. Ook Nederlandsche troepen zullen daaraan deelnemen. Voor het ove rige zullen in verscheidene plaat sen sportwedstrijden worden ge houden.

de Stem | 1945 | | pagina 1