NEOERLANDSCHE RENNERS IN BEL6IE Serviesgoed....- Stad en 1 Landj Herstel der universiteiten Studietijd kan tot de helit worden bekort Snelle RECHTSPLEGING R.K. UNIVERSITEIT Uitbreiding treinen verkeer Na HARDO wordt ook KIOESJOE bezet Verdrag tusschen China en Rusland De Zeeuwsche VERKENNERSBEDEVAART niet voor het Zuiden Op do brug TYE maatregelen tegen de stu- denten, die de zg. loyaliteitsver klaring teekenden, werd Vrijdag - avond door den minister van On derwijs, K. en W., Prof. dr. v. d. Leeuw over Herr. Ned. besproken in de serie „Op de brug". De mi nister verklaarde, dat de getroffen maatregelen geen straf inhouden, maar het terugnemen van extra veiligheid, die zij zich verzekerden en die neerkomt op een tijd van 9 maanden. Zij die profiteerden door het loopen van colleges, het afleggen van examens, toonden, dat zfj in 't geheel niet beseften waar het om ging. Hun moet een veel grootere voorsprong worden ontnomen, ter wijl de door hen afgelegde examens worden ongeldig verklaard. De commissies van advies hebben overigens een groote mate van zelf standigheid in beoordeeling der omstandigheden. Z. E. drong er op aan, dat de on derteekenaars niet als paria's be handeld worden. Ten aanzien van hen, die naar Duitschland gingen, verklaarde de minister, dat zij mee- rendeels zichzelf daardoor hebben gestraft. Tenslotte deed hij een be roep op de professoren om den stu denten tegemoet te komen wegens een mogelijk verlies van de studie gewoonte van deze laatsten. Deze tegemoetkoming kan ver leend worden in de verlenging van de looptijden der tentamina, het afleggen van de examens in ge deelten het vormen van spoedcur sussen en het doen vervallen van een gedeelte van de leerstof. Op deze wijze kan de studietijd tot de helft worden bekort. Uit de rede van den minister bleek tenslotte, dat 2600 van de 16.000 studenten de loyaliteitsver klaring hadden geteekend. Beroering over ongegronde geruchten A de radiorede, die prof. Schermerhorn vorige week Vrijdag hield over het vraagstuk der zuivering, deden allerlei ge ruchten de ronde. Een er van wil de zelfs, dat het in het voorne men der regeering zou liggen 60.000 politieke gevangenen vrij te laten. Naar aanleiding van een en ander blijkt nu beroering ontstaan te zijn. In Amsterdam moest 'n spie gelruit het ontgelden van een win kel. die aan een juist vrijgelaten NSB-er toebehoorde. In een ander stadsdeel werden soortgelijke lie den in een huis geblokkeerd, en toen deze buitei- kwamen, ontstond een vechtpartij waaraan de politie te pas moest komen om er een ein de aan te maken. De regeeringsvoorlichtingsdienst heeft thans een regeeringsverkla- ring de wereld in gezonden, waar in het in den aanhef gemelde ge rucht werd ontzenuwd. De ministerraad heeft het voor nemen door een snelle rechtsple ging een eerste schifting te maken onder de politieke gevangenen. In de kampen bevinden zich een betrekkelijk groot aantal personen van wie men aannemen kan. dat bun berechting zou leiden óf tot vrijspraak óf tot een zoodanige ge ringe vrijheidsstraf, dat deze reeds door de voorloopige hechtenisstraf zou zijn geboet. Alleen op deze ge vallen heeft de minister-president in zijn laatste „praatje op de brug" gedoeld. Hoeveel personen er mee gemoeid zijn, valt niet te zeggen, maar in elk geval zullen de bevoeg de instanties der illegaliteit en de leiding der kampen er in gekend worden. Intusschen blijkt, dat beroering niet slechts kan ontstaan door de vrees voor een al te groote soepel heid maar ook door overheidsingrij pen in dubieuse gevallen. Arbei ders in een Voorburgsche fabriek hebben geprotesteerd tegen de ar restatie van hun fabrieksleiding. Ztj willen zelfs een proteststaking beginnen. f vRANJELINT zal in het vervolg zonder inneming van textiel punten mogen worden verkocht. T>ETAINS naam is geschrapt uit het Legioen van eer, evenals die van Marcel Déat en Bonnard. "pRINSES JULIANA zal Zondag om half een voor Herr. Ned. spreken over de Stichting 1940 1945" en over Ned. Volksherstel. Heden zon onder 20.44 u. maan op 22.05 u. Zondag maan op 8.48 zon op 6.41. zon onder 20.41 u., maan op 22.26 Maandag zon op 6.43 u., maan onder 10.13 u. Weerverwachting tot Zaterdag avond: vrft krachtige wind uit het westen, zwaar bewolkt, met hier en daar eenige regen, koel weer. Haar persoonlijke verliezen TAE OORLOG heeft onze universl- teiten wel hard getroffen. Haar gebouwen werden deels verwoest, ook heeft zij veel persoonlijke ver liezen geleden. Wij denken aan Prof. Hoogveld, die stierf niet lang na zijn terugkeer uit een Duitsche gevangenis, aan Prof. Brandsma en Prof. Regout, die hun leven in het concentratiekamp lieten. Eenzelfde lof trof den studenten-praeses Von Hövell, die in het verzet der stu denten tegen den onderdrukker fier was voorgegaan. De dood ontrukte de Universiteit nog verschillende andere mannen, zoo Prof. van der Heijden en Prof. Franses. De vyand belette het bestuur de vacatures aan te vullen. Zoo stond de Universiteit nu kort gtieden voor een groot aantal aan te vullen plaatsen. Ook hier verloor zü echter den moed niet. Tijdens de bezetting werd in het geheim de aanvulling van verschillende vacatures voor bereid. In andere zal op korten ter mijn worden voorzien. Het nieuwe studiejaar zal de R.K. Universiteit niet onvoorbereid vinden, het zal niet lang duren of alle vacatures zullen door nieuwe krachten zijn bezet. KERKELIJKE KALENDER Zondag 26 Aug.: 14de Zondag na Pinksteren, 2de gebr v. d. H. Zephyri- nus, 3de geb. A cunctis. Groen. Maandag 27 Aug.: H. Joseph Cala- sanctius. Wit. Dinsdag 28 Aug.: H. Augustinus, 2de geb. v. d. H. Herrries. Wit. Woensdag 29 Aug.: Onthoofding v. d. H. Joannes den Dooper, 2de geb. v. d. H. Sabina. Hood. Donderdag 30 Aug.: H. Rosa van Lima, 2de geb. v. d. H. Felix en Adauctus. Wit. Vrijdag 31 Aug.: H. Raymundus. Wit. Zaterdag 1 Sept.: H. Mis van O.L. Vrouw op Zaterdag. 2e geb. v. d. H. Aegidius, 3de geb. v. d. Twaalf H. Broeders. Wit. ADVIES VERKIEZINGSDATA December en April de uitverkoren maanden Df Nat. Adviescommissie be- sprak Vrijdag twee vooretel len inzake het tijdstip waarop verkiezingen zullen gehouden worden voor onze vertegenwoor digende lichamen. De commissie van voorbereiding stelde voor de raadsverkiezingen te doen houden zoo spoedig mogelyk. maar vóór April 1946, die voor de Prov. Staten in de eerste helft van April 1946 en die voor de Tweede Kamer in de tweede helft van April. De heer Bruins Slot deed een tegenvoorstel, waarin hij zich voor stander van een noodregeling, de raadsverkiezingen te doen houden voor 1 December 1945. die voor de Staten in het begin van 1946 en die voor de Kamer op het einde van die maand. Na gevoerde besprekingen be sloot de Nat. Adviescommissie de regeering te adviseeren de raads verkiezingen in December te doen houden en de beide overige ver kiezingen in April 1946. XT ET treinverkeer tusschen Til burg en Bergen op Zoom is sinds gisteren belangrijk uitgebreid, zeiden wy gisteren. Ten gerieve van onze lezers willen wij thans nog de gewijzigde dienstregeling, zooals die op het baanvak Vlissin- gen-Nijmegen-Blerick geldt, publi- ceeren. De treinenloop is thans ais volgt: B. o. Zoom V 6.28 12.20 16.50 20.30 Roosendaal V 7.40 12.55 17 27 20.52 Breda V 8.14 13.29 18.01 Tilburg A 8.45 Tilburg V 8.52 14.08 18 40 's-Bosch V 9.23 14.44 19 21 Nijmegen V 10.32 15.48 20.27 naar A'dam Nijmegen V 6.48 12.03 16.25 's-Bosch V 7.55 13.12 17 44 Tilburg V 8.35 13.50 18.22 Breda V 9.11 14.26 18.58 Roosendaal V 9.50 15.05 19.36 B. o. Zoom A 10.12 15.27 20.00 B. o. Zoom V 11.03 20.41 Goes V 12.21 22.00 Vlissingen A 13.18 22.58 Blerick V 6.15 16.00 Helmond V 7.30 17.13 Eindhoven V 8.07 17.40 Tilburg V 9.10 18.43 Breda V 9.46 19.19 Roosendaal A 10.13 19.46 Rodsendaal V 10.26 20.01 B. o. Zoom V 11.03 20.41 Goes V 12.21 22.00 Vlissingen A 13.18 22.58 Vlissingen V 4.00 13.45 Goes V 5.00 14.48 B. o. Zoom V 6.28 16.14 Roosendaal A 6.50 16.36 Roosendaal V 7.10 17.03 Breda V 7.44 17.35 Tilburg V 8.20 28.14 Eindhoven V 9.30 19.26 Helmond V 9.48 19.48 Blerick A 10.59 21.01 jSporthoekje Middelkamp, Francken en Laheman uitblinkers. TN DE VOORBIJE DRIE WEKEN A hebben onze" Nederlandsche renners zich in België bijzonder geweerd. Zij wisten enkele pracht overwinningen te behalen, benevens verscheidene eere-plaatsen te bezetten. In 't bijzonder onderscheidde Mid delkamp zich. Deze verkeert sinds enkele weken in een prachtvorm en is momenteel de meest te duchten vreemde renner in België. Hij wint zijn wedstrijden zoowel met voor sprong als in de eindsprint. Nog pas gisteren werd hij 1ste te Ruysselede over een afstand van 118 km. Hij deed er 3 uur 5 min. over. Als overwinnaar vonden we hem te Namen - Middelkerke - Wieze en Gent. Te Wieze eindigde hij zelfs met een voorsprong van ruim twee mi nuten; als 2e eindigde hij te Sta broek en te Be veren-Waas; te Mid delkerke en te Lokeren werd het een 3e plaats. Verder plaatst hij zich nog 5e in den Grooten Prijs van Antwer pen, waar hij tevens de hoofdpremie voor de meest gewonnen sprinten won en tenslotte 12e te Aarschot. Francken, een van onze regelma- tigste renners van dit seizoen, be haalde ook zijn overwinning, n.l. te Wilrijk, waar hij den Belg Renders in den sprint klopte. Verder werd hij 6e te Lede, 7e te Namen, 8e te Stabroek en te Wieze, lie te Willebroek, 20e te Aarschot. Speciaal zijn wedstrijden te Sta broek en Wieze waren schitterend. Te Wieze lag hij met Middelkamp ruim 2 minuten voorop, doch moest dezen in de laatste kilometsr alleen laten gaan, tengevolge van wielbreuk. Lakeman is de 3e Nederlander die wist te zegevieren, n.l. te Rekem, waar hij o.m. den Nederlander Schweitzer in den sprint klopte. Hij plaatste zich nog 9e te Beringen. Van de Voorde viel op in de ..Drie Zustersteden". Steeds was hij bij de wegloopers. Hij zette ook de beslis sende ontsnapping in te Wetteren. Later ontsnapte hij nogmaals, samen met den Belg Malbraenche. Nabij Antwerpen werden zij achterhaald jQE Japanners zjjn ijverig bezig de districten ten zuiden van Tokio te ontruimen, waar heden en Zondag de geallieerden zullen landen. Zij ondervonden daarby echter nogal tegenslag in den vorm van 'n typhoon, die groote schade schynt aangericht te hebben. De bezetting zal zich overigens niet bepalen tot de bovengenoemde gebieden op 't eiland Hardo, ook op Kioesjoe zul len troepen door de lucht worden aangevoerd, zij het dan ook. dat deze bezetting eerst op 1 Septem ber begint. Groote gebeurtenissen werpen ook hier hun schaduw vooruit. Mac Ar thur heeft bevolen, dat vanaf he den geen enkel Japansch schip meer de Baai van Tokio mag ver laten en dat vliegtuigen niet verder dan 3 km uit de kust mogen vlie gen. De geallieerde luchtmacht houdt de situatie scherp in het oog. In Zuid-Oost-Azië schijnen zich eveneens spoedig belangrijke ge beurtenissen te zullen afspelen. De Britsche vloot heeft de haven van Colombo verlaten en wacht in volle zee nu op orders om naar Malakka en Ned.-Indië te gaan. In Japan heeft het kabinet een verbindingsdienst opgericht onder toezicht van het departement van Buit. Zaken met het doel het con tact met de geallieerden te onder houden. Dinsdag as. zal Mac Ar thur de eerste ontmoeting hebben met den Japanschen keizeriykem staf. YTAN de voormalige fronten kwam weinig nieuws. Op Niéuw Gui nea gaven de Japs eindeiyk het bevel „vuren staken". In China blijven de toestanden verward. Wel- is waar heeft de Chineesche gene raal van Yenan een vertegenwoor diger naar Tsjoengking gezonden, maar tegeiykertijd biyven zyn troe. pen oprukken in de provincies Ho- pei en Sjantoen. zy zouden Tsjientsin en Wei Hai Wei bezet hebben. De Kwomintang, Tsjang kai Tsjeks party heeft intusschen hei Russisch-Chineesche verdrag goed gekeurd, thans moet de wetgeven de vergadering het nog ratificee- ren. Naar verluidt heeft Rusland zich aan de zijde van Tsjang kai Tsjek gesteld, de onafhankelijk heid van Mandsjoerjje hebben gewaarborgd en China's sou- vereiniteit van Korea hebben er kend. In Buiten-Mongolië zal de bevolking mogen kiezen over de toekomstige status van het land. en moest de beslissing vallen in den eindsprint, waaraan 14 renners deel namen. Doordat hij geen sprint be zit, werd hij 14e. Hij plaatste zich ten slotte 5e te Lede; 6e te Beveren waas en te Namen; 12e te Aarschot en Willebroeck. Een renner die momenteel ook in goede conditie is, doch in wedstrijden niet over geluk schijnt te beschik ken is Theuns. Steeds levert hij praehtwedstrijden, doch immer wordt hij door tegenslag achtervolgd, o m. te Stabroek reed hij geweldig. Hier wist hij in gezelschap van den Ne derlander Francken, nji een ronden- lange jacht, de wegloopers te ach terhalen, welke prestatie door het publiek met applaus werd beloond. Daarna liet Vrouwe Fortuna hem in den steek en zakte hij door tegen slag weer terug, om den wedstrijd als 12en te eindigen. Te Wilrijck behaalde hij een 9e en te Beveren- Waas een 8ste plaats. Ook Schweitzer liet zich weer eens van zijn beste zijde zien. Hij werd 2e te Rekem en 20ste te St. Truiden. Seijen reed een goeden wedstrijd in Luik-Bastenaken-Luik, waar hij 5e werd. Te Rekem kwam hij 7e aan terwijl Aarschot hem een 12e plaats opleverde. Andere prestaties werden behaald door: Van de Sande: 7e te St. Trui den en Beveren-Waas; 12e te Sta broek, 14e te Wilrijk, 19e te Aarschot, Dietvorst: 15e te Beveren-Waas, Lam- brechts: 12e te Aarschot, 16e Luik- Bastenaken-Luik, 20e te St. Truiden; de Ruijter: 12e te Aarschot, 17e te Middelkerke; Braspenning: 12e te Aarschot; Bellenaars: 15e te Antwer pen, 10e te Middelkerke; Joosen: 27e te Antwerpen; v. Gent: 27e te Ant werpen; Janssens: 6e te Rekem; Schulte. 14e te Middelkerke. Omloop- van Parus. De jaarlijksche „Omloop van Pa rijs" werd betwist, waaraan renners uit 10 verschillende landen deelna men. De wedstrijd werd gewonnen door den Italiaan Tacca. De Neder lander van Schendel werd 3e, DE EERSTE Zeeuwsche Ver kennersbedevaart naar Onze Lieve Vrouw van den Polder is een feit geworden. Uit alle hoe ken van Zeeland kwamen de R. K. Verkenners in Middelburg samen, om gemeenschappelijk aan de H. Maagd haar voorspraak voor een spoedige droogmaking van Walche ren te vragen. Reeds spoedig bleek, dat de orga nisatie perfect in orde was. De on derbrenging en voedselvoorziening waren uitstekend geregeld en het programma kon op de minuut af worden afgewerkt. Onder de hooge gasten merkten we o.m. op Dr. A. C. Ramselaar, Hoofdaalmoezenier; den diocesaan-aalmoezenier J. van Dael, den oud-Commissaris mr. R. M. J. Holla en den voorzitter van den dekenalen jeugdraad mr. dr. Mes. Na een kort openingslof, waarin de pastoor de bedevaartgangers verwelkomde, werd met vliegende vaandels naar het Molenwater ge marcheerd. waar een Maria-kamp- vuur gehouden werd in tegenwoor digheid van den Burgemeester van Middelburg, mr. A. J. van der Weel en vertegenwoordigers der andere Middelburgsche Padvindersgroepen. Na een inleidende toespraak van den dagleider, oubaas Hertoghs en nadat hoofdaalmoezenier Dr. Ram selaar het vuur had gezegend volg de een programma van zang en de clamatie. Vervolgens droeg Hop- mrn Dekkers het door den Veer- schen litterator Dirk den Broeder geschreven kampvuurverhaal voor, dat o.a. vehaalt hoe Philips van Bourgondië door den nood van zijn door overstrooming geteisterd volk gedreven, ter bedevaart toog met geheel zyn hofhouding: hetgeen zooals bekend is mede aanleiding tot het oproepen der verkenners naar Onze Lieve Vrouw van den Polder is geworden. Den volgenden ochtend verzamel den zich allen voor een plechtige Hoogmis met algemeene H. Com munie. terwijl dr. Ramselaar de predicatie hield. Er volgden een vlaggenparade en een tweetal ses sies. waarna de bedevaart met een Lof werd besloten. Het ligt in de bedoeling, deze be devaart tot een jaarlyksch terug- keerende gebeurtenis te maken en er steeds grootere uitbreiding aan te geven tot meerdere eer van On ze Lieve Vrouw van den Polder. De omstandigheid, dat deze bedevaart ten volle geslaagd mag heeten. doet het beste voor de toekomst hopen. Reeds was de animo zóó groot, dat vele deelnemers noodgedwongen t leurgesteld moesten worden, hoe wel de opzet tot Zeeland was be perkt. Verheugend was ook, dat te Middelburg Katholieke Zeeuwen v-.n benoorden en bezuiden de Schelde tot een openbare demon stratie van het katholieke leven te zamen zijn gekomen. Moge dit voor beeld op velerlei gebied worden ge volgd. ATTLEE verklaarde in het Lager - huis, dat het einde van het leen- en pachtstelsel door Amerika Engeland in een zeer moeilijk par ket brengt. In een telefonisch ge sprek verklaarde Pres. Truman echter, dat spoedig weer een stroom van goederen over den oceaan zal 1 vloeien. "PEN GROSSIERSFIRMA in keramische producten deelde volgens „Oost-Brabant" in een circulaire aan haar afnemers mede: „Door een regeling getroffen door het Rijks Bureau Keramische Industrie kunnen wij vanaf he den beginnen met het afleveren van serviesgoed VOOR HET GE BIED BOVEN DE RIVIEREN en wel 75 pet. naar plaatsen, welke getroffen zijn door oorlogsgeweld en 25 pet. NAAR DIE PLAATSEN, WELKE VAN HET OORLOGSGE WELD NIET GELEDEN HEB BEN. Aan BRABANT, LIMBURG (met uitzondering van Noord- en Mid den-Limburg) en ZEELAND MO GEN VOORLOOPIG GEEN GOE DEREN MEER WORDEN AF GELEVERD." Het Rüksbureau schynt in den waan te verkeeren, dat hier ,in het Zuiden aan niet- getroffen plaatsen al wel eens serviesgoed Is verstrekt. Laten we die heeren dan uit den droom helpen. Dat is niet waar! Voor de uitzondering bestaat dan ook geen enkel motief. Ze dient onmiddeliyk opgeheven te worden, als men de biliykheid wil betrachten tegenover alle landsdeelen en geen volkomen gerechtvaardigde verontwaardi ging in het Zuiden wil wekken. AUDIËNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal van Vrijdag 24 Aug. tot en met Zondag 2 Sept. geen audiëntie ver- leenen ALLE HENS AAN DEK Het gat in den Nolledük by Vlis- singen dat men jl. Woensdag hoop te te dichten, is door een plotse ling opkoiyenden storm toch niet gedicht kunnen worden. Wel werd een winst geboekt van ongeveer 100 meter. Tezelfdertyd werd het dui delijk, dat de sluiting alleen d<oor- gezet kan worden, indien alle be trokkenen er in toestemmen tijdens het weekeinde door te werken. Dit najaar vallen de Zaterdag en Zondag om de veertien dagen tel kens samen met de laagste water standen. Willen de gaten op tyd dicht ko men, dan kan dat alleen gebeuren, indien alle werkers op 31 Aug. en 1 September a s. door blijven ploe teren, zoowel bij het Nollegat als te Westkapelle. Dit is een klein offer, dat van elk van hen gevraagd wordt. Er moet dus een beroep ge daan worden op ieder, wiens aan wezigheid onontbeeriyk is. Walcheren is in nood; Walche ren moet gered worden en Wal cheren kan niet worden opgeofferd aan twee dagen verlof. Er wordt dus een dringend be roep gedaan op aller verantwoor delijkheidsgevoel, zoo vertelde de heer A. den Doolaard. MINISTERIEEL BEZOEK AAN WALCHEREN De minister van Landbouw, ir- S. L. Mansholt. heeft een bezoek gebracht aan Walcheren, teneinde zich nu reeds op de hoogte te stel len van de maatregelen welke ge troffen, zullen moeten worden nft het droogvallen van het eiland. DE JACHT OP TEXTIEL De controle op de textiel bracht uit hoeken en gaatjes nog heel wai te voorschijn. De grootste buit weio

de Stem | 1945 | | pagina 2