Vijf zware jaren Japanners op Java capituleeren Stichting 1940-1945 Uitsluiting NSB studenten IN 'T KORT Quisling voor het gerecht Hij zette Hitier aan tot Noorwegens bezetting Avontuurlijke vlucht Pater Bleys u)as de Duitschers te vlug af Engelands politiek (Vervolg van pag. 1) beroep werd gedaan door Mgr. Hopmans en later ook door den Aartsbisschop, om niet in deze richting door te gaan. Er zijn toen lange onderhandelingen gevoerd tusschen Prof. van Dam en Mgr. Verhoeven namens het Episcopaat, om het R.K. Land- en Tuinbouw- onderwijs geheel onafhankelijk te houden van den Landstand. In af wachting daarvan werden de scho len wel gemachtigd administratieve en financieele gegevens te ver strekken aan de Stichting-Jansen. doch tevens werd verboden mede werking te verleenen om de scho len onder het toezicht van den Landstand te brengen. In Maart 1943 bleek, dat alle verdere bespre kingen nutteloos zouden zijn. De Stichting-Jansen is slechts een stuk papier gebleven. De Landstand pakte de scholen rechtstreeks. Waarop aan alle ouders verboden werd hun kinde ren nog langer naar land- en tuinbouwscholen te sturen. Het succes was volkomen; de scholen liepen leeg. Van de land- en tuinbouwwin- tercursussen bleef de Landstand af. Die konden dus gelukkig doorgaan. Bizondere Hooden Tn deze en alle andere gevallen mochten de Bisschoppen de vol doening smaken, dat hun onder- hoorigen hen voor het overgroote deel volgden, al berokkende dit in materieel opzicht vaak groote na- deelen en niet zelden zelfs gevaren voor veiligheid en leven. Om de materieele nooden eenigermate te verlichten, hebben de Bisschoppen ook intijds hun maatregelen getrof fen. Het Fonds voor Bizondere Noo den kwam tot stand. De aanleiding daartoe was een kerkcollecte, op 29 Jun 1941 uitgeschreven voor het lenigen van de bittere ellende der Joden, welke met den camouflage- naam „Collecte voor de Bizondere Nooden" werd aangeduid. Reeds spoedig evenwel werd het duidelijk, dat velen om hun prin- cipieele houding zonder bestaans middelen zouden komen en de bis schoppen achtten het zich tot een eereplicht dezen te helpen. Daar 't evenwel verboden was openbare geldinzamelingen te houden, beslo ten de Bisschoppen een aparte col- lectoe toe te voegen aan de gebrui kelijke collecten op Zondag in de kerken. In het begin wist men niet hoe deze collecte zou worden ont vangen door de geloovigen. In het bisdom Breda waren er in het eer ste stadium belangrijke tekorten, er moest meer worden geholpen als waartoe de collecte voor Bijzondere Nooden in staat stelde. Een be zwaar was het, dat vanaf den preek stoel niet gesproken mocht worden over het doel. waarvoor deze geld inzameling werd gehouden. Maar langzamerhand werd dit toch na tuurlijk bekend en verkreeg ze een groote populariteit. Een schatting over de juiste op brengst is moeilijk te maken, doch met een bedrag van 15 millioen blijven we zeker aan den lagen kant. Voor ons Bisdom zouden we dit bedrag wellicht op ongeveer twee millioen kunnen stellen. Ook de geestelijke verzorging voor de arbeiders in Duitschland. voor de krijgsgevangenen en de ge detineerden in de kampen hebben de Bisschoppen zich ingespannen, hoe mager de resultaten door den onwil der Duitschers ook waren. Rauter kon bijvoorbeeld een ver zoek om de H. Mis te mogen op dragen in het kamp te Amersfoort „uit principieele overwegingen" niet inwilligen. Een priester en twee catechisten uit Roosendaal, die na toestemming van de Duitsehe autoriteiten met de tewerkgestelde arbeiders naar Groot-Germanje vertrokken, kregen na tien dagen reeds weer de aan zegging, dat ze Duitschland moes ten verlaten. Het Arbeidsfront zou immers wel voor de Nederland sehe werkkrachten zorgen! De nuntius Mgr. Orsenigo heeft voor de geestelijke verzorging der tewerkgestelden nog een stap ge daan en met een beroep daarop trachtte Mgr. de Jong Seyss In- quart te vermurwen. Doch deze was zoo onbeschoft, om niet eens te antwoorden. Alleen voor de krijgs gevangenen is wel iets bereikt. In Juli 1942 kon Rector (thans Ple baan) W. A. J. van der Maden naar Nürnberg vertrekken, even later ge volgd door aalmoezenier S. J. Mo rel. Het aantal aalmoezeniers was midden 1944 opgevoerd tot tien. Om dit beeld van standvastige verdediging der Christelijke begin selen en van herderlijke leiding te voltooien, wijzen we tenslotte nog op een instructie van de Bisschop pen, in. September 1944 rondgezon den, waarin de geestelijken wer den aangespoord al hun invloed aan te wenden, teneinde de geloo vigen te kalmeeren en hen van on verantwoorde reacties te weerhou den. Herinnerd werd aan het oude> asylreeht, dat dengenen, die in een kerkgebouw hun toevlucht zoeken, daar veiligheid schenkt, tegen de volkswoede, totdat het wettige ge zag hen in verzekerde bewaring komt nemen. De geestelijken moesten er per soonlijk borg voor staan, dat dit asylreeht gehandhaafd zou blijven. We weten, dat dit slechts een zeer onvolledig overzicht geeft van hetgeen deze „vijf zware ja ren" aan moeiten en zorgen, aan beleid en tact, aan moed en on verschrokkenheid van het geza menlijke Episcopaat en ook van on zen thans 80-jarigen Bisschop heb ben gevergd. Maar het geeft toch eenig denkbeeld van de vijf glorie volle jaren, welke zijn leven voor immer met bizonderen glans doen schitteren in de annalen van het Bredasche Bisdom. Toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana in de kathedrale Kerk van Breda een dankdienst bijwoonde, mochten we daarin een bekroning zien van ja ren van verzet, in dienst van de Kerk èn van het Vaderland. Met bizondere trots en ontroe ring blikken alle katholieken van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaan deren nu op naar hun jarigen her der en ze zullen God vurig bidden, dat Hij hem zijn rijksten zegen zal blijven schenken. De Koningin schonk Va millioen, en gij TAE STICHTING 1940-1945, wier doel is het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stof felijke nooden van personen of groepen van personen, die tijdens de bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet heb ben bijgedragen, alsmede van hun gezinnen of nabestaanden, houdt van 25-31 Augustus een herden- kingsweek. waarin de schijnwerper gericht zal worden op het werk der vrijheidsstrijders. Gij zult dan ook hooren hoeveel slachtoffers er gevallen zijn maar ook hoeveel er noodig is om den nood, die daar door ontstaan is, te lenigen. H.M. de Koningin trok daaruit reeds eerder de consequentie. Zij verraste de Stichting reeds met de waarlijk Koninklijke gift van 500.000. Maar gij lezer, wat deed gij! Hebt u al een bijdrage geschon ken? En nu eens niet uit liefda digheid, maar als een gedeeltelijke afbetaling van de eereschuld, die de Ned. naTe is aangegaan jegens haar beste en dapperste zonen- Zoo niet: het adres-is „Stichting 19401945", Amsterdam, Postgiro 194045. CTUDENTEN, die de bekende loyaliteitsverklaring van de Duitschers teekenden, zullen voor een zuiveringscommissie moeten verschijnen, alvorens over verder studeeren zal worden beshst. Studenten, die na 1 Febr. 1941 lid, begunstiger of sympathisee- rend lid zijn geweest van NSB of NSNAP, dan wel aangesloten bij WA. Germaansche SS der Neder landen, Nat. Jeugdstorm indien zij na hun 18de jaar nog waren aangesloten Landwacht of Landstorm Nederland en het Stu dentenfront, worden voor het leven van de universiteiten en hooge- scholen uitgesloten. Deze regeling berust op een ver ordening van M.G. Een definitieve regeling is door de regeering in voorbereiding genomen. Men ver wacht, dat deze niet belangrijk zal afwijken van de qu door het M.G. genomene. IR. LOUWES verzocht den minis- ter van Landbouw, V. en V. 'n commissie van onderzoek in te stellen naar zijn beleid tijdens de bezetting. De commissie is thans benoemd. TAE Eenheidsvakbeweging te Rot- terdam heeft zich bereid ver klaard zich „aan de regelen van 't spel en aan de uitspraak van den rijksbemiddelaar te onderwerpen". De havenarbeiders zijn weer aan 't werk gegaan. DEN KATH. INDISCH bureau is te Den Haag opgericht ter be vordering van de algemeene steun- vesleening aan de bevolking in Ne- derl. Indië. Het adres is Schenk- kade 226. Giften storten op post giro no. 37772. TAE ROTTERDAMSCHE haven zal eerlang worden ingescha keld bij het kolenvervoer van het Ruhrgebied naar Engeland, Frank rijk en Italië. Het besluit is volgens ANP Londen door de geallieerde autoriteiten genomen, nadat aan vankelijk de export over Hamburg was gedacht. Het besluit is voor de toekomst van de Ned. havens en voor onze binnenschipperij van groot belang. gYRIE'S regeering is afgetreden. Tf EN DEBIEZENBESLUIT is bij de regeering in voorbereiding, welks nwerkingtreding gepaard zal gaan met opheffing van het de- viezenblokkeeringsbesluit. Het de- viezenverkeer zal worden hersteld, geregulariseerd onder toezicht en leiding van de Ned. Bank. tae RAAD van rechtsherstel werd Maandag geïnstalleerd. TAE Permanente Raad van minis- ters van de 5 groote mogend heden. die op de conferentie van Potsdam werd opgericht, zal op 10 Sept. bijeenkomen. In de eerste plaats zullen de-voorwaarden voor de vredesverdragen worden onder zocht voor de landen, die aan de zijde van Duitschland hebben ge streden. Nederland in Manilla en Tokio vertegenwoordigd T^EDERLAND zal bq de bespre- kingen te Manilla en bij de capituiatiepleehtigheden te Tokio vertegenwoordigd zijn door den Ned.-Indischen opperbevelhebber, luitenant-generaal v. Oyen, die daartoe heden zou vertrekken. Van Java kwam goed nieuws. Daar is het bevel „staakt het A-uren" gegeven. De Japanners zijn reeds begonnen zich los te maken van de Ned.-In dische onafhankelijkheidsbeweging en zullen zich alleen bezig houden met het bewaren van de orde en rust. Nederlandsche vliegers zullen van het vliegveld bij Balikpapan opstijgen voor het uitwerpen van strooibiljetten boven een deel van Java. Over den terugkeer van den gou verneur-generaal uit Moekden valt nog niets te voorspellen, daar de Japanners geprotesteerd hebben te gen het dalen van de geneeskun dige ploegen in de interneerings- kampen. De vrijlating van de bij Shanghai geïnterneerde Nederlan - ders is echter bevestigd. Er heerscht onder hen zeer groote vreugde. tae Japansehe delegatie te Ma- nilla heeft de terugreis naar Japan al weer aanvaard. Zondag confereerde zü 515, Maandag 3'.) u. met de geallieerde legerautoritei- ten, maar Mac Arthur schijnt zij niet te zien gekregen te hebben. Deze verschijnt echter in Tokio ten tooneele, waar binnen 10 dagen de capitulatie-acte zou worden onder teekend. Thans zullen de geallieer de strijdkrachten zoo spoedig mo gelijk naar Japan gaan om 't land te bezetten als waarborg voor de juiste naleving van de bepalingen van Potsdam. In China accepteerde generaal Okamoera de door Tsjang-kai- Tsjek voorgestelde regeling voor de fopneele overgave. In Mandsjoerije duren de onrltrhandelingen voort. Slechts van Noord Luzon kwamen berichten over moeilijkheden. De Japanners bleken niets te weten van eenige capitulatie en deden 'n aanval op de Amerikaansche troe pen. Ook Frankrijk blijkt deel te gaan nemen aan de besprekingen te Ma nilla en Tokio. Generaal Leclaire is reeds naar Indo-China onderweg. Voor het bewaren van de rust en de veiligheid in het z.w. deel van den Stillen Oceaan en van z.o. Azië blijken tenslotte Britsche en Australische troepen te zijn aange wezen. Heden zon onder 20.53 u., maan op 20.17 u., Woensdag zon op 6.34 u., maan onder 3.28 u. Weel-verwachting tot Dinsdag avond: Half tot zwaar bewolkt, iets warmer, aanvankelijk in 't noorden hier en daar eenige regenbuien, overigens overwe gend droog. Zwakke wind. ^pEGEN Quisling begon in Oslo Maandag het aangekondigde proces. De besehuldiging liep van hoogverraad tot diefstal van kerkzilver en kleinoodiën uit 't koninklijk paleis. Quisling toonde zich zeer nerveus toen hij tegenover zijn rechters, 7 in getal, waarvan drie juristen en vier leeken stond. Hij zag bleek en hield het hoofd gebogen, zoodat de president hem nu en dan moest aansporen om te spreken. Quisling had 'n verdediging op gesteld van 96 foliovellen; hij ont kende het hem ten laste gelegde. De^officier van Justite leverde ech ter overtuigende bewijzen van Quislings connecties met Hitier vóór 1940. HU voerde daartoe mede deelingen aan, die door Goering, Rosenberg e.a. Nazibooswichten waren gedaan. Volgens deze mede- deelingen heeft Quisling Hitier aangezet tot de bezetting van Noorwegen. In het proces zyn 50 getuigen op geroepen, men verwacht dat het 14 dagen zal duren en dat de dood straf zal worden uitgesproken. Met de mogelijkheid dat Quisling in 'n krankzinnigengesticht zal worden opgesloten, wordt echter ook reke ning gehouden, want al is hy vol gens psychiators verantwoordelijk te achten voor zijn daden, het staat vast, dta hij niet geheel normaal is. Pater L. Bleys C.S.S.R., bekende priester der illegaliteit en in den be zettingstijd bekend als Lodewijk, is, zooals wij reeds meldden, veronge lukt. Over zijn werk vonden wij eenige treffende bijzonderheden in de Maasbode. Pater Bleys, die den rang had van majoor, was geboren in Tilbürg 17 October 1906 en deed in Den Bosch zijn professie op 15 September 1926. Den 2len April 1930 werd hij te Wit- tem priester gewijd. Daarna verbleef hij in het klooster der Paters Re demptoristen te Roermond. Toen de oorlog uitbrak heeft hij zich ter stond aan het illegale werk gegeven. Geruimen tijd ging dit goed, doch tenslotte kwam de S.D. hem toch op het spoor. De K.P.-ers, die hiervan de lucht kregen, waarschuwden hem, doch hij weigerde pertinent de vlucht te nemen, omdat hij vree 1e, dat an deren dan zouden worden verant woordelijk gesteld. Kort nadien ver schenen aan de kloosterpoort S.D.-ers die hem kwamen gevangen nemen en in hun auto meevoerden. Groot was echter de verbazing van den Broe der-portier. toen nog geen kwartier later opnieuw Duitschers aanbelden en op hoogen toon naar pater Bleys vroegen. Spoedig kwam toen aan het licht, dat de vrienden van den ge zochte van den nood een deugd had den gemaakt en als Duitschers ver momd hem hadden ontvoerd. Hierna is een avontuurlijke vlucht gevolgd over België, Frankrijk, Zwit serland en Spanje. Daarbij viel hij in Frankrijk nog in handen van de moffen, doch de Maquis, de Fransche ondei grondschen, hebben hem toen bevrijd. Via Gibraltar heeft pater Bleys tenslotte Engeland bereikt. Ook daar heeft hij onverdroten gewerkt voor de Nederlandsche zaak.'' Britsche regeering bewust van Neerlands schade "DEVIN, de Britsche minister van Buit. Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Enge lands politiek jegens Grieken land onveranderd blijft. De Engelsche regeering zou een algemeene amnestie in Griekenland toejuichen. Aan de V.S.. Frankrijk en de Dominions zal voorgesteld worden mede toezicht uit te oefe nen op de a.s. verkiezingen. Rus land wenscht hieraan niet deel te nemen. De regeeringen van Bul garije, Roemenië en Hongarije wor den door Engeland niet erkend als vertegenwoordigsters van de meer derheid van hun volk. noch dat zij garandeeren er rekening mee te willen houden. Bemoedigende woorden sprak Bevin aan 't adres van Nederland, België. Denemar ken, Noorwegen en Finland. Hij verklaarde volkomen bewust te zijn van de groote schade die in Nederland is aangericht. In Spanje zal Engeland niet in- tervenieeren, al zou de regeering gunstig staan tegenover maatrege len, die het Spaansche volk zou kunnen nemen om van regime te veranderen. De vaststelling van Polens toe LeOon van de B.S. genieten voorkeur bU ae forrneering van de nieuwe Ne- derlandscheKrijgs- macht. Maar... van ie deren B.S.-er moeten de juiste gegevens worden verzameld om hem de beste plaats te geven in de nieuwe Krijgsmacht. Dat houdt op, want de toe loop is enorm. Bureaux met een grooten staf zün bezig deze gegevens uit te zoeken. Meldt u voor de komstige grenzen zal op de vredes conferentie geschieden. Bevin zou het een gevaar achten, indien Po len te veel gebiedsuitbreiding naar het westen zou eischen. Hij deed 'n beroep op alle Polen in de geheele wereld om naar hun land terug te keeren. Rusland heeft verklaard zijn troepen uit het land terug te zullen trekken, behalve op eenige verbindingswegen PRESIDENT TRUMAN heeft be sloten een einde te maken aan het programma van de leen- en pachtovereenkomsten. TAE VICE-VOORZITTER van den Yoego-Slavischen ministerraad leider van de nationaal-democra- ten, is afgetreden, omdat Tito het kiesrecht zoodanig wil wijzigen dat een groot aantal burcers erbuiten vallen. benoemingen in t bisdom haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van H«r- lem heeft belast met de zielzorg in hotel Rembrandt te Noordwijk aan Zee, waar de vrouw, jeugdbeweging voor Kath. Actie kampen houdt en in de hotels Belvédère, CJaren- wijck, en Roozen te Noordwijk aan Zee. waar de bisschoppelijke hulp actie de herstellingsoorden heeft, den weleerw. heer P. J. van Steijn, die kapelaan was te Den Haag (H. Willibr.). z. H. Exc. heeft voorts benoemd tot rector te Den Haag (Mater Dei) den weleerw. heer N. de Rooy. godsdienstleeraar aldaar. Tot kapelaan te Den Haag (H. Fa milie) den weleerw. heer B. A. Em-_ meikamp; tot kapelaan te Bever wijk (O. L. Vr. v. G. Raad) den weleerw heer Th. A. Tulen, die ka pelaan was te Zierikzee en tot ka pelaan te Ovezande den weleerw heei J. J. Loerakker, die kapelaan was te Kethel. COLLEGE VAN GED. STATEN Bü besluit van den min. van Binnenl. Zaken zijn tot leden van het college van Gedeputeerde Scaten in Zeeland benoemd: nM- dr A. J. J. M. Mes, thans burge meester van Heinkenszand en L. Onderdijk, te Middelburg en J. Ra- mondt te Schoondijke. Er is thans nog één vacature. Het college be staat thans uit 1 Kath., 1 C.H 1 A.R.. 1 V B. en 1 SDAP ZooaLs bekend was de sam«stel ling voor 1940: 2 Kath., 2 CH„ 1 A.R en 1 VB. SLECHTE OOGST IN ZEELAND Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, wacht den Zeeuwschen landbouw dit jaar een slechte oogst Voornamelijk het koolzaad staat o in deze provincie slecht bij. In de aardappelen zit veel ziekte en ook suikerbieten doen het niet best De abnormale droogte wordt als de voornaamste oorzaak genoemd. POMOLOGISCHE VEREENIGING De afd. Zeeland van de Porno! vereeriiging vergaderde Zaterdag te Wilhelminadorp. De secretaris herdacht eenige slachtoffers onder de leden et deelde mede. dat er betrekkelijk weinig schade aan de vruchtbom men is geleden. De fruitteelt mat'- te goede jaren maar de fruitpra" zen zijn volgens spr., niet. te hoof Ei werden door de ver. 23 cursus sen gegeven;, 226 bijenkorven np geplaatst. De voorz. de heer J. Lenshoek werd herkozen. Vervolgens had een algemeene vergadering plaats van Zeeland» Proeftuin, zulks onder voorzitte:- schap van den heer A. Minderhou Deze wees er op. dat de tuin ze niet veel geleden heeft van de oo -

de Stem | 1945 | | pagina 2