uwi ioethem! orde of anarchie Onze Oost als exportland, If DEL Een Vlaagstuk van ZeU ontmaskering bekoorn >or osterzande austral! DA. SCHOOL. •ieleman Japanners Ghicaneeren Jury kreeg Vichy-water ENGELAND zal niet vergeten orfe Zondagsmediiaiie INFANTERIE HAAR INDIE Een ongelukkige beslissing De Mikado: „Oh bah! Oorlogsmisdadigers Zondag dankdag Tragisch slot IN 'T KORT ke geëvacueerd Th? i welke hun bedrjij deel uit veeteelt be •ine krijgen, terwijl Z. Bev., waar voor koeien aangehouden •n gebruik, natuur- geëvacueerde vee- it Walcheren als de rde gebieden, öie - aanhouden op hun logen niet in de zelf. boter worden opge. len, die een of meej )uden, komen dus ging in aanmerking h rif ten mag ondtii waarde worden af- 184-0 TIEDIENST 'LISSINGEN enst kring Vlissin- 1, dat in het tijd- 21 Aug. tot en met g. de uitreiking zal nieuwe bonkaar- 1945. Medegebracht nieuwe stamkaar- lipte bon A B C D an de bonkaart 9e ct wordt volgens n: 21 Aug. A C D, ug. E F G. 24 Aug. 27 Aug. L M N, 21 !9 Aug. S T U V, 30 Oost- en West Sou- ers 20 Aug. niet* 23 en 24 Aug. Vlissin gen vindt toor van den distri- imypark 43 (achter- ?n 16, lederen werk en van 2-4 uur; de9! 12 uur. Te Souburg :1e bekende uren in 207-0 EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAMP Bur.: Westsingel 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noora- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De 'tem Dir.; J. A. H. M. v. SchIJndel; Hoofdredacteur: j. J. H. A. Bruna: Ntc. J. Karhof. rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 244 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 194®. Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. EC. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- ultbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. ren stil is geweest, roepen. Het geluid erbij. En dan op- klinkt het door „Róób!" Rob laat ïtigheid varen. Hij lerkend. Het is die :LST <G0 lebbenden dat rOL ONTSLAG rden leeftijd F. JANSEN t* 165, Tel. 265 (K ijl ,ad; zdj het dwij leer helpen I ter verkijging van| oor. SOKKEN. ONDERGOED. toekomt naar Ca», verzocht dit meoCI gehuwd of ongeil 'lijken Weileropbo® GOES. er getracht een van emigrations lichten zuillen "voJj IGEIN AAN DE •S. AME KAN TOT. Vraagt inlicht» RLOOSTEg a/TET DE ORGANISATIE der communisten in ons land is het eigenaardig geloopen. Eerst ver schenen ze in het Zuiden met een partij, zich noemende en schrij vende Communistische Partij. Toen werd dat heele geval opge doekt en dook er een zeer vooruit strevend, zeer democratisch en zeer vaderlandslievend gezelschap op, „De Vrienden van de Waar heid". Nu zijn deze Vrienden van de Waarheid weer ter ziele, doch de Communistische Partij Neder land presenteerde zich andermaal, en wel met een manifest, dat Marx, Engels, Lenin en Stalin als de ware profeten erkent, Schermer, horn en zijn mannen ontmaskert als dienaren van het grootkapi' taal en de S.D.A.P. uitnoodigt, om samen met de C.N.P. een Een heidspartij te vprmen. Het doet er overigens niet veel toe, of de heeren zich al dan niet camoufleeren. We weten toch wel wat voor vleesch we in de kuip hebben. En ze maken het ons al bizonder gemakkelijk, hun waren aard te doorschouwen door het weerzinwekkende spel van de door hen op touw gezette Eenheidsbe weging. Omwille van de agitatie tegen de regeering brengt ze moed willig stagnatie in den aanvoer van levensmiddelen voor een gebrek lydend volk. Hoe deze E.V.B. een hoogst gewichtig besluit. a|s een staking toch zeker is, tot stand brengt, vertelde het socialistische „Vrije Volk" dezer dagen. Er wordt noodgedwongen in de open lucht een vergadering ge houden, waar Ieder vrij aanwezig kan zijn. In werkelijkheid waren er dan ook Zondagochtend duizenden nlet-havenarbeiders aanwezig, die mee-applaudiseerden en meejuich- ten en aldus een flink stuk stem ming maakten. Ook maar de geringste poging, om deze buitenstaanders er buiten te houden, laat staan op een zoo- danige'n afstand te houden, dat zij de stemming niet konden bein- Vloeden, bleef achterwege. Eer voorstel uit de vergadering, de buitenstaanders vóór de stem ming te laten vertrekken, werd weg-gejuicht, waarschijnlijk dooi de buitenstaanders het meest. Een voorstel, om dan tenminste door het laten opsteken van de boekjes te garandeeren, dat uitsluitend ha venarbeiders zouden stemmen, werd eveneens afgewezen. Tenslotte werd er alleen een beroep gedaan op de buitenstaanders temidden Afgevaardigden Zondag naar Manilla. TJE JAPANNERS wekken den in- druk reeds nu te chieaneeren ten aanzien van de uitvoering der capitulatievoorwaarden. De delegaties, die naar Manilla werden ontboden schijnen nog niet vertrokken te zijn. Thans zouden de gedelegeerden Zondag a.s. uit Tokio vertrekken. De vijandelijkheden zijn blijkens de jongste berichten in China ge staakt. In Mandsjoerije duurt de strijd nog voort. De Japanners beginnen zich hier echter in grooteren getale over te geven. Een opmerkelijke gebeurtenis spoelde zich boven Tokio af, waar goallieerde vliegtuigen door Japan- sche jagers werden aangevallen en l\et afweergeschut van den grond af in werking werd gesteld, 't Kei zerlijk decreet, waarin officieren en I manschappen tot stricte discipline lloverbo'd aangemaand' MÜkt niet Inmiddels is Prins Higashikuni er in geslaagd een kabinet te vor men. AHe posten, behalve die van oorlog en marine, zijn door burgers bezet. 5 In China weigerde de leider van ■de Chineesche communisten te [Yenan naar Tsjoengking te gaan. I u.ans is de Amerikaansche am bassadeur in China naar Yenan gegaan om de leiders over te ha- len den tocht toch te ondernemen. bur. De eten», fUDENS het proces Pétain, vroegen enkele leden van »L;'HJ? ^at te drinl«>n. Zij kre gen Vichy-water! van de verzamelde menigte, niet mee te stemmen. En dat over een zaak van zoo verstrekkende be- teekenis. dat een persoonlijke schriftelijke stemming in kalme overweging gerechtvaardigd zou zijn geweest. Met ziet; hier is niet de wil aanwezig, om zulk een ernstige aangelegenheid ook ernstig te be handelen. Het is hier louter staken om te staken, om de arbeiders te trainen in revolutionaire tactiek. Helaas schijnen de Rotterdamsche havenarbeiders reeds zoodanig aan getast te zijn door den kwaden bacil, dat de bona-fide vakbewe ging momenteel geen vat meer op hen heeft, dat ze zich telkens weer laten leenen voor dit schadelijke spel en zich zoo tegen het volk en zijn levensbelangen plaatsen. Lang mag dit spel niet meer zon der ingrijpen van regeeringswege doorgaan. Het is hier een vraagstuk van orde of anarchie. En ook van voedsel of honger. Vier Liberty-schepen vol graan zijn uu al uit de haven van Rotter dam vertrokken om in Antwerpen gelost te worden, zoodat deze bij drage voor onze voedselvoorziening vermoedelijk verloren is gegaan. Telegram van Koning George aan de Koningin T)E KONINGIN ontving een tele gram van Koning George van Engeland, waarin deze zijn geluk- wenschen uitsprak met de totale overwinning op de krachten van tyrannie en agressie. „Mijn regeering. mijn volk en ik zuilen nooit vergeten, dat Uwe Ma jesteit de eerste was, die vrijwillig deelnam aan den sriid tegen den Japanschen vijand, toen deze, na den verraderlijken aanval op Pearl Harbour, den oorlog verklaarde aan mijn land Mi de V.S." De Koning verklaarde in het te legram voorts de grootste bewon dering te hebben voor de dappere daden van de Ned. gewapende macht bi) de verdediging van de Ned. gebiedsdeelen in 't Verre Oos ten en steeds met bezorgdheid de lotgevallen van de Indonesische bevolking te hebben gevolgd. De Koning sprak tenslotte zijn ver trouwen uit in komende belukkige dagen. Ook de Prins Regent van België zond de Koningin een hartelijken gelukwensch. Ru IncJii; vrlSkojnt TATA de vernietigende slagen, welke aan Japan zijn toege- A 1 bracht, is het de vraag, of er van Japansche herstelbetalingen door middel van export in de eer ste jaren na de capitulatie veel zal terecht komen en wij uilen onze vordering op Japan niet als een wissel op de toekomst moeten beschouwen. Een restitutie in den vorm van Japansch territorium lijkt mij voor ons niet de aangewezen weg. Wel zullen Amerika, Engeland en Chi na de Japansche gebieden in de Zuidzee, Kioe-kioe-eilanden, Koe- rillen en Formosa annexeeren en zal Rusland Zuid-Sachalin, alsmede gebiedsuitbreiding rond de Posyeta- baai verlangen, wellicht zelfs ter ritoriale eischen stellen In Mand sjoerije, doch wij hebben in Ja pansch gebied geen intresse. Wij zijn in den oorlog tegen Ja pan, vooral in het beginstadium, een der felste tegenstanders ge weest, hebben groote offers aan de geallieerde zaak gebracht, zoodat onze eisch tot schadeloosstelling aan Japan, in een of anderen vorm, door de geallieerden zeker wel zal worden erkend. Wij zullen ons deel krijgen van de in Japan aanwezige goederen, schepen, machines en ma terialen voor den opbouw van Indië. Inmiddels zullen wij den opbouw van Indië met eigen middelen moe. ten beginnen, waarbij wij kunnen rekenen op den steun der 'bondge- nooten, die er evenveel belang bij hebben als wij, dat Indië zoo spoe dig mogelijk ingeschakeld wordt in de wereldproductie. Vóór den oorlog was de beteeke- nis van Indië als exportland enorm. Van de wereldproductie van kina- leverde Indië 90 pCt., van rubber 40 pCt., van tin 20 pCt. Als export land voor tabak, thee, koffie en rietsuiker stond Indië op de 3e of 4e plaats. Het was het voornaam ste exportland van peper. Voorts leverde het o.a. hout, harsen, kam fer. copra, specerijen, palmolie, petroleum, steenkool zilver en goud. De verwachting omtrent de pro ductiemogelijkheid van Indië di rect na de bevrijding loopt sterk uiteen. Vermoedelijk zal de export van rubber tin, olie en peper spoe dig kunnen beginnen, voor andere producten zooals suiker en tabak zijn de vooruitzichten minder be moedigend. Intusschen kan als vaststaand worden aangenomen, dat de enorme vraag naar al deze producten in Indië een opbloei van cultures en bedrijven zal veroor zaken, die de „boom"-periode van 1915—1925 zal evenaren, zoo niet overtreffen. De Regeering zie toe, dat een redelijk deel der gemaakte winst in de Staatskas vloeit en voere een verstandige financieele politiek door de leeningen, die aanvanke lijk voor den opbouw van Indië zullen moeten worden gesloten, in de komende „vette" jaren af te lossen. c. R. OOOOOOO ooooooo Dankbaarheid T ANG GELEDEN heb ik 'ns JU gelezen van een priester, die zijn practijk was begonnen met het vaste voornemen, nimmer dank te verwachten van de menschen. Dit getuigt voorzeker van een juist en edel inzicht, maar het vordert tevens een sterk karakter. Want dankbaar heid is zeldzaam en bij velen is de bron der naastenliefde uitge droogd door den ondank, dien ze hebben ondervonden. Deze was zulk een teleurstelling voor hen, dat ze er hun vertrouwen in de menschen door verloren en ver hard werden in hun gemoed. Jammer is dat, want wellicht blij ven daardoor vele goede daden achterwege. Om ons voor een dergelijke mentaliteit te behoe den, kan het goed zijn, onze eigen houding jegens God te onderzoeken. Vaak vragen we Hem om een tweede en derde gunst, terwijl de dank voor de eerste nog niet onderweg is. En willen we alle gunsten nagaan, die ons deel werden, dan zal er overvloedige reden zijn tot diepe dankbaarheid. Ook al blij ven er nog zooveel goede din gen over, als we ze maar zien willen. Daar is het beschutten de dak boven ons hoofd, daar is een trouwe goede echtgenoote, daar zijn de kinderen, die bloei en als bloemen rond den huise- lijken haard. In het brood, dat we eten en in het water, dat we drinken, is de goedheid van God gecondenseerd; de denkende mensch speurt Hem overal in gandsch de schepping, het eenig noodige is, dat we oogen heb ben, die Gods heerlijkheid zien. Dan zullen we overal redenen vinden tot dankbaarheid. En dit stemt ons blij en gelukkig en zet ons heen over tegenspoed en doet ons volharden in hulp vaardige naastenliefde, ook al komt er van de tien maar één terug om te bedanken. oooooooooooooooooooooo<xxxx>oooooooooooooo&goo 8000 man in September-Octobor TA3 NATIONALE FEESTDAG in land is rustig verloopen. De feestvreugde uitte zich voorname lijk in vlagvertoon. In onze over- zeesche gebiedsdeelen op het wes telijk halfrond uitte de vreugde zich uitbundig. In Paramaribo en Wil lemstad werden salvo's afgevuurd en luidde de kerkklokken. Ook op Ceylon heerschte er een uitbundi ge stemming. Ten behoeve van Indië is de re- geering thans voornemens in Sep tember en October een tiental zoo genaamde lichte infanterie batal jons, tezamen ongeveer 8000 man, thans dienende onder een bevelheb ber Ned. Strijdkrachten naar In dië te laten vertrekken. Daarop zullen volgen eenige z.g. gezagsbatalpons. In het begin van 1946 zullen meerdere troepen ver trekken. Het totaal zou dan 20 a 25000 man bedragen. Vrijdag ver trok 850 man Nicapersoneel uit den Haag. /ANDER LEIDING van Pater Hen ri de Greve had team 44 van de Roode Kruis-Hulpactie het plan opgevat om 5000 ondervoede kinde ren hulp te verschaffen. Reeds wa ren in Rotterdam 3 barakken ge opend, waarin 250 kindertjes wer den opgenomen. Over een maand zouden weer 500 kinderen kunnen worden verzorgd in 30 barakken, die reeds werden opgetrokken en gestoffeerd met goederen uit geheel Nederland. Doch nu is plotseling die bouw stopgezet. De 30 barakken zullen door militairen worden be zet! De Maasbode oordeelt; De le- gerautoriteiten zijn aan hun eer verplicht deze beslissing ongedaan te maken! Wegens de gelukkige bevrijding van Oost-Indië uit de handen van de Japanneezen zal Zondag a.s. in de kerken van Nederland een alge- meene dankdag worden gehouden. De zeereerw. heeren Pastoors en Rectoren worden beleefd verzocht Zondag na de Hoogmis uit dank baarheid aan God het Te Deum te zingen. De Bisschop van Breda, f P. HOPMANS. VAD VUURWERK "JJE ROTTERDAM kwam op den nationalen feestdag een stuk vuurwerk terecht in 'n kist muni tie aan boord van een in de Park haven gemeerd Engelsch oorlogs schip. Onder de menigte, die naar het vuurwerk keken, vielen 5 doo- den te betreuren en honderd ge wonden, onder wie verschillende ernstige. Ook op het oorlogsschip vielen dooden en gewonden. 100000 SPORTLUI zullen eer lang jaarlijks tusschen Nederland en België worden uitge wisseld met het doel door het mid del van de sport wederzijdsch be grip en verbroedering in de hond te wei ken. rpURKIJE en Frankrijk hebben het Handvest van den nieuwen volkenbond geratificeerd. TAE FRANSCHE socialistische par tij heeft het voorstel tot het aangaan van een fusie met de communisten verworpen. JJE TREKKINGEN der Staa'tslote rij zullen spoedig weer gehou den worden. TN HET GEDING der Vliscofa'brie- ken te Helmond contra den hoofdredacteur van de Helmond- sche courant werd de vordering van eerstgenoemden haar door de Bossche rechtbank ontzegd. rpUSSCHEN RUSLAND en Polen is een overeenkomst over de afbakening der grenzen tot stand gekomen. TAE GAULLE heeft Pétaitis dood- straf veranderd in levenslange gevangenisstraf. /AVERWOGEN wordt toe te staan giften voor Volksherstel e.ö. van de vennootschapsbelasting af te trekken. Heden zon onder 20.59 uur. Zondag zon op 6.30 en zon on der 20.57 uur. Maandag zon op 6.31 uur. Weerbericht tot Za terdagavond: koel, aanvankelijk krimpende en afnemende wind, tijdelijk regen. Later gebroken bewolking en ruimende wind.

de Stem | 1945 | | pagina 1