Hirohito beval: staak den strijd volk U N.v. ME gd- Japans capitulatie na een week van gespannen verwachting een feit Mac Arthur opperbevel hebber voor de overgave -De Japansche oorlog- in vogelvlucht listeen lines raert ;sagte So. 165- ERT olona Japans kabinet atgetreden NA 6 BANGE LANGE JAREN Den dans ontsprongen f 500 millioen niet ingeleverd AM. KRUISER VERLOREN Lidighedett look gene voor hem. 778-0 5 uur. Kd f 0.25 spoel, g48-0 fCURSUS IfTNGBN I.brwijzsr Isteld doch li op een re- wachten in laai na stor- 761-0 ^dig alle •kplaats IKANT URTJES Jitroensimaak. 756—o VT 2, HULST. 753 -o hulst Ovezande Z. een. iris f 1100. ,n van f 50. ndere diploma's >tember a s. bii 777-0 752o r hulst. editie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 76. Goes; Dubbele poort 6. Hulst Deze oourant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De r tem Dir.: J. A. H. M. v. Schijndel; Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna: Nlc. J. Karhof. rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 242 tii.&iSiVAG kt IUGUSTUS 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. r. Hootegem; A. ft Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- ultbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. weefc (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. JAPAN CAPITULEERDE. Het nieuws werd in den nacht van Dinsdag: op Woensdag in de hoofdsteden van - de vier groote mogendheden bekend gemaakt. Daar wij het ech ter slechts in 'n gedeelte van onze oplage konden melden en sindsdien wegens den feestda® v- O. L. Vr ten hemelopneming en van den nationalen feestdag niet verschenen, willen wij hieronder het volledige, wereld-beteekenende nieuws nog eens geven. De Japansche nota, welke de tijding bevatte, was door minister Togo geteekend en luidde als volgt: „Verwijzende naar de mededee- ling van 10#Augustus betreffende de aanvaarding van de bepalingen van de verklaring van Potsdam erv_ het antwoord der regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannië, de Sovjet-Unie en China, verzonden door den staatssecretaris Byrnes op 11 Augustus, heeft de Japansche regeering de eer als volgt te ant woorden aan de regeeringen der vier mogendheden 1. Zijne majesteit de^ keizer heeft een keizerlijk rescript uitge geven betreffende de aanvaarding door Japan van de bepalingen van Je verklaring van Potsdam. 2. De keizer is bereid machti ging te geven tot en de ondertee- kening door zijn regeering en het keizerlijk hoofdkwartier te verze keren van de noodzakelijke bepa1- iingen voor de uitvoering der bepa_ lingen van de verklaring van Pots dam. 3. Zijne majesteit is ook bereid deze mededeeling door te geven aan alle militaire-, marine- en lucht vaartautoriteiten, t>en einde te worden uitgegeven aan alle onder liaar bevel staande strijdkrachten, waar deze zich ook mogen bevin den met het bevel den actieven weerstand te staken en de wapens over te geven. 4. Zijne Majesteit z&'l de beve len ten uitvoer brengen van den geallieerden opperbevelhebber". Iti Londen en Washington spra ken Attiee en Truman voor de ra dio. Er heerschte onder de bevolkin gen groote vreugde. Ook in Tokio werd een radio rede gehouden, voor de eerste maal in de geschiedenis door keizer Hi rohito. Uiteraard was de reactii v\r« het Japansche volk anders dan die van de overwinnende landen. Er kwam slechts een enkele regel over door. Er stond in, dat het voor het kei zerlijk paleis toegestroomde pu bliek weende toen het de boodschap vernam en het hoofd buigende, ""iep vergeef ons o keizer, onze in spanningen waren niet voldoende". De regeering Soesoeki heeft haar ontslag genomen De keizer verzocht haar echter de loopende zaken te behandelen in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet, waarmee prins Maroehikoe Higasjikoeni belast is. Deze prins is een oom van den keizer, die in Frankrijk stu deerde. haar oorlogsverklaring aan Gr. Brittannië geannuleerd en den wensch te kennen gegeven vrede te willen sluitep op basis van de verklaring van Potsdam. Tenslotte werd over de bezetting van Japan nog gemeld, dat het land niet in zones zal worden ver deeld, maar dat troepen van de 4 groote mogendheden, dus ook van China, onder bevel van Mac Arthur het zullen bezetten. gevechtsonderdeelen op de fronten bereik^ heeft. Men wil er echter keizerlijke familieleden heen zen den om na te gaan of de bevelen zijn opgevolgd. De afgevaardigden, die Mac Arthur naar Manilla ontbood zul len Vrijdag niet kunnen vertrek ken, maakte Tokio voorts bekend. De tijd van voorbereiding daartoe is tekort. In 't hoofdkwartier van den ge neralissimus dat thans toch voort durend in contact staat met de Japansche hoofdstad, verwacht men. dat de onderteekening der wereldhistorische papieren in het midden van de volgende week zal plaats vinden. De invloed op de gevechtsfron ten begint intusschen merkbaar te worden. In Mandschcerije leggen de Japanners de wapenen neer, en en in Birma trad ook een rusttoe stand in. Op Luzon worden de Japs per luidspreker door de Ame rikanen ingelicht, op Guam, reeds door de Amerikanen bezet, deed zich de typische reactie voor, dat de krijgsgevangen Japanners tot dan toe totaal onkundig van de feiten, in luid weeklagen uitbarst ten toen zij van de capitulatie hoorden. Na de capitulatie probeerden anderzijds drie zelfmoordvliegers zich nog op de Amerikaansche vloot te storten. Alle pogingen zullen echter worden verijdeld. Ook op het politieke toonvel doen zich de gevolgen van de ca pitulatie reeds gevoelen. De Nan king -regeering is „uiteengegaan" nu schijnt er echter meeningsver schil ontstaan te zijn tusschen Tsjoenking en de Chineesche com munistische Jena-u regeering. die het recht voor zich opeischt zelf standig de capitulatievoorwaarden met Japan te regelen. Er zouden zelfs al gewapende botsingen tus schen soldaten van beide regeerin gen hebben plaats gehad. Tsjang Kai Tsjek heeft daarom een drin gende uitnoodiging aan den opper, bevelhebber van Janau gezonden om in Tsjoenking te komen praten. In Siam heeft de regeering thans ENERAAL MAC ARTHUR is tot opperbevelhebber benoemd voor het in ontvangst nemen van de overgave. Hij zond. onmiddellijk instructies uit, waarin hij dien Japanners naar Manilla ontbood voor de capitulatie-voorwaarden te onderteekenen en hen gebood den strijd te staken. Het Japansche antwoord hierop kwam reeds binnen. De keizer heeft het gewenscHte bevel gege ven, maar. zoo maakte Tokio wereldkundig, het kan nog wel tot 12 dagen dsuren alvorens het alle Gen. Mac. Arthur. MANNEN, DIE DEN OORLOG WONNEN AJEEL WOORDEN zijn er niet meer noodig, om het groote feit te herdenken, dat de vijftien de Augustus 1945 ook aan de an dere helft der wereld den vrede heeft gebracht door de totale ne derlaag van fascistische veroverings zucht. Het geschiedt in een wat an deren stijl dan in Europa. Keizer Hirohito. die voor de Japanners te vens het centrale punt van hun godsdienst is. heeft men niet wil len aantasten, waarschijnlijk om dat men anders den chaos vreesde, waarin bevelen tot capitulatie niet eens zouden worden uitgevoerd. Maar het klinkt ons toch wel wat onwennig in de oorden, als men dezen ..godenzoon" toestaat aan zijn „goede en trouwe onderdanen" door de radio te verklaren, dat de oorlogsverklaring aan Engeland en Amerika alleen maar was ingege ven door „den oprechten wensch om Japan zelfbehoud te verzekeren en Oost-Azië te stabiliseeren", waaraan de enormiteit wordt toe gevoegd, „dat het verre van onze gedachten was om inbreuk te ple gen op de souvereiniteit van an dere naties of ons te begeven in gebiedsuitbreiding". Het aankweeken van schuldbesef is de eerste voorwaarde voor her opvoeding. Maar de Keizer werkt daaraan alvast niet mee. We zullen nog moeten wennen aan dezen Oosterschen stijl Doch in ieder geval: de capitula tie is er nu. De wereld staat op uit een bange, lange nachtmerrie van bijna zes jaren, waarin vernieti ging en dood in de allerlaatste da gen nog tot een allerhevigsten cli max werden opgevoerd. Alle natuurrijkdommen en men- schelijke inspanning kunnen nu in dienst van welvaart en internatio nale samenwerking worden gesteld. Ons Indië komt vrij en wat dat beteekent is in ons blad al eeniger- mate belicht en zal -«f nog verder belicht worden. Van de wijsheid der overwinnaars zal intusschen veel gevergd worden den toe stand van nlet-oorlo? cot een wer- kelijken vrede, dat is de „rust in de orde" om te bouwen Het zou een allerfataalste vergissing zijn, als men dacht, dat met het breken van de fascistische vormen van nationalen hoogmoed nu alle pla gen voorgoed uit de wereld waren verdwenen. Overal loert het kwaad, dat het pas-gewonnen goed ran den vrede weer kan bedreigen. Al leen als de menschheid zich stelt onder het volstrekte gebod van eeuwige normen kan de wereld een duurzame rust vinden. Alle vreug de over het einde van deze ver schrikking moet gepaard gaan met een innige bede, dat Gods Geest de leiders der volkeren beziele bij de hoogst gewichtige beslissingen, welke zij nu moeten nemen. En be velen we den komenden tijd ook aan in de voorbede van Moeder Maria, die op den eersten Zaterdag in de Meimaand den vrede voor ons land verkreeg, op het feest van Haar Hemelvaart den vrede voor ons Indië. Mogen wij onder Haar schutse een gelukkige toekomst tegemoet gaan i* Admiraal Nimitz, de chef staf van de Pacific-vloot Invasie plannen waren reeds gemaakt. TN het Engelsche Lagerhuis deel- de Churchill mede. dat hij te Potsdam meh president Trumann overeengekomen was. zeer spoedig groote slagen te leveren en landin gen te doen plaats vinden in Japan en in Ned-Indië. Een geweldige geallieerde oorlogsvloot, van niet minder dan 133 schepen was daar toe in de Japansche wateren bijeen gebracht, die zou toegeslagen heb ben als de capitulatie niet was af gekomen. Ook in de Indische wa teren was een sterke vloot bijeen gebracht, die reeds opdracht had gekregen naar Ned -Indië op te stoomen. Zij kon nog juist bijtijds achterhaald worden om haar het verheugende nieuws te verteilen en nieuwe verwoestingen te voorko men. "yOLGENS den weekstaat van de Nederlandsche Bank, opge maakt per 13 Augustus, zijn de sal do's van derden opgeloopen tot f 1.834.127.278. Van deze saldo's is f 1.256.670.938 geblokkeerd wegens ingeleverde bankbiljetten van f 100 tegen verleden week f 1.206.501.762. zoodat in de afgeloopen week nog voor ruim f 50.000.000 dezer biljet ten door de abnk is gecontroleerd en vernietigd. Op goeden grond mag worden aangenomen, dat ge noemd bedrag van f 1.256.670.938 thans alle tot dusverre ingeleverde biljetten van f 100 vertegenwoor digt. Waar in totaal omstreeks f 1.750.000.000 dezer biljetten in om loop was, is dus rond f 500 millioen niet ingeleverd. Men mag verwach ten, dat evenals destijds met de biljetten van f 500 en f 1000 ge schiedde, nog de noodige bedragen zullen worden geaccepteerd, maar deze zullen ten opzichte van de eind uitkomst waarschijnlijk toch geen rol van beteekenis meer spelen. Op den laatsten dag van den oorlog. JJE LAATSTE DAG van cien oor log is een rampdag voor de Amerikaansche marine geworden. De 10000 ton metende kruiser In- dianopolis, die atoombommen ma teriaal voor de luchtvloot vervoerde is na zijn vertrek uit Guam tenge volge van vijandelijke actie in cie lucht gevlogen. Van de bemanning worden 875 man vermist, 5 doo- den en 316 gewonden werden ge teld. T\E NED. S.S.-MANNEN, die den moord op 8 inwoners van Brummen op hun geweten hebben, zijn opgespoord. TiE R AF. zal aan de bezetting van Indië deelnemen. 7 DECEMBER 1941 voeren de Japanners een verraderlijken aanval uit op Pearl Harbour, Aan de Amerikaansche vloot werd een zware slag toegebracht. Guam en de Wake-eilanden woiden ook overrompeld. Oorlogsverklaringen van Nederland, Engeland en de V. S. Enkele dagen later landen de Japanners op de Philippijnen en op Malakka. Sjanghai wordt bezet. Twee Engelsche slagschepen gaan in een luchtaanval ten onder. Met Kerstmis valt Hongkong. In de daaropvolgende maanden worden de Philippijnen, geheel Malakka met Singapore en Birma ver overd, terwijl daarna Nederlandsch Indië verloren gaat. De ge allieerden zijn voorloopig slechts bij machte vertragende opera ties uit te voeren, om vóór Australië de vloedgolf tot staan te brengen. Nederland offert daarbij zijn luchtvloten en "in den beroemden slag op de Javazee een belangrijk deel van zijn maritieme macht. Landingen op Nieuw Guinea en de Salomons eilanden volgen nog, doch dan heeft de Amerikaansche vloot zich van de slagen hersteld en trekt ten aanval. Het eerste bombardement van Tokio van vliegtuigen opgestegen van vlieg kampschepen, heeft op 18 April 1942 plaats. In den zeeslag in de Koraalzee. in Mei, lijden de Japanners zware verliezen. Op 7 Aug. landen de Amerikanen op Guadalcanal (Salomons-eilanden). In 1943 wordt het tegenoffensief ook elders begonnen door het be zetten van enkele eilanden der Aleoetengroep. De Japansche positie op de Gilbert-eilanden, op Nieuw-Guinea, op Bougain ville (Salomons-eilanden) en op Nieuw-Brittannië worden met succes aangepakt. In 1944 begint men met aanvallen op de Mars hall-eilanden en de Catolinen. In April wordt het eerste Neder landsche grondgebied op Nieuw-Guinea bevrijd, in Juni vallen Tinian. Saipan en Guam (Marianen). Op 15 Juni beginnen de Amerikaansche superforten hun aanvallen op het Japansche moederland. In den eersten slag van de Philippijnsche Zee krijgt de Japansche vloot een zware nederlaag te incasseeren. Op 20 October zet Mac Arthur weer voet aan wal op de Philippijnen. Andermaal onderging de Japansche vloot een ernstige ader lating (tweede slag in de Philippijnsche Zee). In de eerste maanden van 1945 wordt de verovering der Philip pijnen geleidelijk aan voltooid. De blokkade van Japan begint. De slag om Iwojima, 1200 K.M. van de Japansche hoofdstad, voltooide de voorwaarden voor moordende bombardementen ^.n economische afsnoeiing. Landingen op Borneo hebben plaats. In 1944 reeds zijn de Britten in Birma ten aanval getogen en op 3 Mei 1945 komen ze in het bezit van Rangoon. De laatste gebeurtenissen, die tot de capitulatie leidden zijn bekend genoeg: het gebruik van den atoombom en de Russische oorlogsverklaring.

de Stem | 1945 | | pagina 1