Splitsing der Zuidelijke Ie klasse Werken Stad en Land Katholieke Universiteit orie Zondagsmeditatie Onbegrijpelijk getreuzel Een dappere troep IN 'T KORT De laatste getuigen Op de brug Nog steeds strijd in de getroffen gebieden ooooooo ooooooo De Barmhartige Samaritaan "pve reiziger, die van Jerusalem naar Jericho moest en het er zoo slecht afbracht en de man uit Samaria, die hem ter hulp kwam, zijn twee vertrouwde ty pen uit het Evangelie. Eenvou dig is het verhaal in zijn op bouw, dramatisch in zijn han deling, diep van strekking. En niemand kan er twijfelen aan de slotconclusie, dat de Samari taan den lof der naastenliefde verdiende, hoewel velen onge merkt heenglijden over de slot vermaning: Doe ook zoo Toch is daartoe zeker tegen woordig overvloed van gelegen heid. Is ons volk niet te ver gelijken met dien uitgeplunder- den reiziger? Men heeft het her haaldelijk kunnen hoóren, hoe we op klaarlichten dag werden overvallen en van alles beroofd en haast zonder kleeren en hon gerig van ellende werden achtergelaten. En dan zijn daar andere dingen, die men ons ont roofde en die zwaarder wegen dan stoffelijke** nood. Dan den ken we aan de ontstellend vele meisjes, die van hun eer wer den beroofd en ellendig werden achtergelaten; dan denken we aan verwoest levensgeluk; aan gezinnen, die vergeefs de te rugkomst van vader, zoon of broer verbeid hebben; dan den ken we aan zooveel verwording bij de opgroeiende jeugd; aan haat en zelfzucht en aan ver achting der zedewetten bij vol wassenen. Jaren lang zijn we uitgeplunderd en met wonden overdekt ligt ons volk langs den weg. Het eenige wat hier baat kan brengen is de geest der naasten liefde;' de letter doodt, maar de geest maakt levend, zegt het Epistel vandaag. Zij is het, die zich neerbuigt en olie giet in de wonden om ze te verzachten en te heelen, en die eigen gemak en geld in dienst stelt van dengene, dien ze hulpbehoevend op haar levensweg ontmoet. "TVE LOONREGELING voor bouw- vakarbeiders, die wij Donder dag publiceerden, is met terugwer kende kracht goedgekeurd vanaf 18 Juni. pRINS BERNHARD heeft het eerevoorzitterschap aanvaard van ..Nederland herdenkt 1940- 1945". OINNENKORT zal een aanvang worden gemaakt met de normale schoenendistributie. Het land zal daartoe in vijf kringen worden ver deeld, die een voor een bevoorraad zullen worden. 19 FEBRUARI 1941 verscheen een Besluit van den toenmali- gen Secretaris-Generaal van On derwijs enz., waarin de salarissen voor ongehuwden, die in commu- nauteit plegen te leven, met veertig procent werden gekort. Volgens een K. B. van 17 Septem ber 1944 is dit besluit betreffende de z.g. communauteitskorting voorloopig geschorst. Op 18 April 1945 verscheen echter een K. B., waarin wordt bepaald, dat de be zettingsregelingen op het gebied van de bezoldigingen voorloopig gehandhaafd blijven; een aanvan kelijk geschorste regeling wordt geacht bij voortduring verbindend te zijn geweest. Maar dan ver schenen er ook een mededeeling van Minister Bolkstein en een Besluit van den wnd. Secretaris- Generaal van O.K.W., waarin werd verteld, dat het beruchte besluit van 19 Februari 1941 zal worden geschorst met in gang van 16 September 1944. Het Katholiek Schoolblad van 25 Juli wist nog niet, of deze aankondigingen - de laatste was gedateerd 1 Juni 1945 - inmiddels al in een K. B. zijn omgezet. Maar ook als dit zoo is, blijft het nog maar een schorsing. Waarom gebeurt niet, wat met 60 andere bezettings-rege- lingen ook is geschied, dat deze beruchte korting eenvoudig wordt geacht nimmer van kracht te zijn geweest Wie of wat houdt dit definitieve rechtsherstel tegen Guerilla in de binnenlanden van Nieuw-Guinea iC<>00<X>0<>00<><><>0<>00<><X><><><>0<><X><><><X><>0<><><><><><><><><>0<><> (Vervolg van pagina 1) wij aan dezen strijd een werkzaam aandeel te nemen, ook al is de kracht van ons militair apparaat nog gering. De regeering treft reeds alle maatregelen voor een snelle voor bereiding van het burgerlijk be stuur en de uitrusting van de be- noodigde troepen. De komende capitulatie zal een verschuiving van alle plannen ten gevolge hebben; ook wat betreft de bestemming van oorlogsvrijwilli gers. Bijzonderheden hierover zul len volgen. Voor de duizenden en millioenen die in Indië lijden, is misschien 't einde van het lijden nabij, aldus be sloot de min.-president. Ook de minister van Overzee- sche gebiedsdeelen, prof. Logeman, voerde het woord. Als werkelijkheid mag worden, wat onze harten thans reeds als zeker aanvaarden, dan zal een morgen aanbreken, die voor velen ontroerender is dan Neder lands bevrijding. De sluier zal dan wegvallen, die 3 jaar lang over een land hing. Wij zullen alles weten van dege nen. wier lot ons vrijwel geheel ver borgen is gebleven. Naast veel leed moge er dan veel reden tot dankbaarheid zijn. Wij heeten hen welkom in het leven. OERGEANT M. C. KOKKELINK is onderscheiden met de Militaire Willemsorde. Als één het verdiend heeft, dan is hij het inderdaad. Ziehier het sober relaas van zijn heldendaden: rpoen na den val van Java op 12 April 1942 een Japansche vloot de baai bij Manokwari (Nieuw- Guinea) naderde en naderhand 4.000 man troepen aan land wer den gezet, besloot de Nederland- sche garnizoens-commandant Kap. Willem Geeroms het oerwoud in te trekken, om vandaar uit een guerillastrijd te voeren. Na een marsch van negen dagen bereikte men een pont, waar voor dergelijke omstandigheden reeds voorraden waren opgeslagen. Kort daarop bracht de Papoea Patroukvale een brief van den Japanschen com mandant, waarin deze Geeroms trachtte over te halen terug te keeren naar Manokwari, waar zijn vrouw en zoontje waren. Na rijp beraad met zijn mannen besloot Geeroms te blijven. Nog andere aanbiedingen volgden, waarin be loofd werd Geeroms ongemoeid te laten. Geen lid van de troep is echter naar Manokwari terugge keerd. Ondertusschen deden de Japanners hun best. om de gueril la's onschadelijk te maken. Eenige keeren werden ze omsingeld. Men kon nog steeds ontsnappen. De guerilla's vielen zelfs Japansche schepen aan als daar kans voor was. In April 1944 was de troep in gekrompen tot minder dan 40 man. Men leefde als inboorlingen. Klee ren waren er niet, en het voor naamste voedsel bestond uit groen ten en vruchten. Eens was de troep, die toen on der leiding van Kokkelink stond, op een heuvel omsingeld door een sterke vijandelijke macht. De eeni ge uitweg was in het diepe ravijn te springen. Met een paar van zijn mannen verborg Kokkelink zich na den sprong in een beeren- hol. Na een dag ging men terug en ontdekte dat de makkers er le vend vanaf waren gekomen. Slechts één was er gewond. Iedereen had dezelfde tactiek gevolgd, door in het ravijn te springen. Vervolgens moest men zich zeven dagen in de moerassen verschuilen. Twee werden zwaar ziek. Toen het Japansche tij keerde, werden de Papoea's behulpzamer en steunden de guerilla's openlijk. De guerilla's zonden een patrouille uit, die na drie weken contact kon maken met de bij Sansapor gelande Amerikanen. Die waren doodverbaasd de verhalen te hooren Na een maand zoeken werd de groep gevonden en tenslotte is ze per vliegtuig via Kebar naar San sapor overgebracht. Sedertdien heeft Kokkelink eenige guerilla- compagnïes aangevoerd als leider van Papoea-strijders. Kokkelink is geboren op midden Java, hij vestigde zich naderhand als boer in het gebied van Vogel kop. PEN LANGE RIJ GETUIGEN, geen van allen van groot be lang voor het proces-Pétain, sloot gisteren de getuigenverhooren af. Als laatste smeekte Pétain's vriend, de blinde generaal Lanur- rien. het hof den beklaagde noch de eer, noch het leven te ontnemen. Vandaag houdt de proc.-gen. zijn requisitoir. Zwaar getroffen, maar de moed is niet verloren. TW'OG VEEL te weinig is in Ne derland bekend, hoe zwaar de R. K. Universiteit, met zooveel geestdrift door het katholieke volk gesticht, door de rampen van den oorlog is getroffen. Jarenlang van het begin dezer eeuw af hadden de Nederlandsche Katholieken ge offerd en gespaard, gulden was bij gulden gevoegd, totdat eindelijk in 1923 het groote werk kon worden ondernomen. Twintig jaar heeft de universiteit haar zegenrijk werk verricht, haar bijdrage geleverd tot den opbloei en de ontwikkeling der katholieke wetensrhap en vele honderden prin cipieel gevormde katholieke intel- lectueelen aan de maatschappij ge schonken. Ofschoon sinds 1940 de bezetter haar voortdurend hinder de en tegenwerkte, zette zij haar werk onverdroten voort, doch mid den 1943 sloot zij haar deuren, zij kon en wilde zich niet schuldig maken aan een daad (de medewer king aan de bekende loyaliteitsver klaring) waardoor zij afbreuk zou hebben gedaan aan het fiere na tionale verzet tegen den, ook ge loof en zeden niets ontzienden over weldiger. Twee jaar lang heeft zij in het verborgene gewerkt, toen kwam de verlossing. Zij was de eerste be vrijde Nederlandsche Universiteit, maar ook degene, die den hoogsten prijs heeft moeten betalen. Toen de strijd in Nijmegens straten was be ëindigd, stonden wij voor de puin- hoopen van het grootste deel van haar gebouwen, ook een belangrijk deel van haar boekenschat ging verloren. In het bijzonder op het gebied van Godgeleerdheid, wijs begeerte. psychologie, geschiedenis en kunstgeschiedenis zijn vele kost bare werken verloren gegaan. Herstel en wederopbouw zullen veel tijd en geld kosten, maar de R.K. Universiteit verliest den moed niet. Reeds in Maart jl. en wat de examens aangaat reeds veel eerder had zij op bescheiden wij ze haar taak weer opgevat, in het nieuwe studiejaar hoopt zij het on derwijs volledig te hervatten. Katholiek Nederland vergete echter niet voor welke moeilijkhe den zij staat, voor welke groote kos ten de heropbouw haar stelt Zij is op den steun van het katholieke volk aangewezen. Geld en boeken zijn meer dan ooit welkom. Voor de geldinzamelingen zorgen de paro- chieele comité's; voor boekenzen- dhigen is de bibliotheek der Uni versiteit het aangewezen adres. De Prinses hoorde het nieuws ■pRINSES JULIANA woonde juist een vergadering van Ned. Volksherstel bij. toen haar de berichten over Japan be reikten. Een oogenblik was 't doodstil in de vergaderzaal; toen hoorde men de Prinses met een zucht van verlichting zeggen; Gelukkig!". Het vol gende oogenblik werd ,H.K H. door de aanwezigen gefelici teerd. waarna allen het Wilhel mus zongen. fjjfOOLANG de capitulatie geen feit is, vechten wij door verklaarde een Amerikaansch zegsman. En zoo geschiedde. Het Russische leger veroverde in de kustprovincies na verwoede gevech ten Pagranitsjnaja. Ten Oosten van het Dalainor-meer viel het be langrijke verkeersknooppunt Khai- lot in Russische handen. De Rus sen rukten 20-60 km op. Boven Nagasaki hangt nog steeds een zware rookwolk, zoodat de schade, door den atoombom toege bracht. nog niet vast te stellen is. Liberators, bemand met Neder landers, vielen, onder groot enthousiasme van de bevolking, schepen in de haven van Tjilatjap •aan. Centrum R. K. Staatspartij Naar ..Het Binnenhof" verneemt zal het Centrum voor Staatkun dige Vorming, uitgaande van het Dagelij ksch Bestuur der R.K. Staatspartij, binnenkort in werking treden. Als voorzitter van dit Centrum zal optreden Prof. Mr. C. P. M. Romme, als secretaris Mag. Dr. Stokman O.F.M.. In overleg met den voorzitter der R.K. Staatspar tij Mr. Dr. P. J. Witteman zijn een aantal katholieken uitgenoodigd in dit Centrum zitting te nemen. De oprichtingsvergadering zal worden gehouden op Woensdag 22 Augustus des middags om 1 uur in Den Bosch. Heden zon onder 21.13 u. Zon dag zon op 6.18 u. Zondag zon onder 21.10 u. Maandag zon op 6.20 u. TUIN -PRESIDENT SCHERMER- HORN sprak gisterenavond over het nieuw ingestelde Commis sariaat Noodvoorziening getroffen gebieden. Dit commissariaat is in gesteld, niet omdat er al niet veel is gedaan; met name in Gelder land, in W. Zeeuwseh-Vlaanderen en elders in Zeeland is uitstekend werk verricht; maar omdat 'n cen trale instantie gemakkelijk het be- noodigde materiaal kan verkrijgen en ook beter de bevolking kan hel pen bij de meest verspreide zaken. Haar hulp ligt op medisch ge bied, maar ook op de voorziening met arbeidskrachten. Voor de oogstinzameling meldden zich 60.000 vrijwilligers; 10.000 konden er geplaatst worden. Ook de Cana deezen helpen mee bij den weder opbouw, maar zü zullen dit niet blijven doen, als de Nederlanders er met hun handen in de zakken bij staan. Duizenden, ook jonge, Nederlan ders loopen in de groote steden zonder werk. Zij, die wachtgeld en uitkeering genieten zullen opgeroe pen werden voor werk in de getrof fen gcoieden, tegen de plaatselijke loonregeling. Zij zullen in barakken gehuisvest worden en gevoed worden uit keu kens, door de geallieerden ter be schikking gesteld. Wie weigert, zal van wachtgeld worden uitgesloten. Men zai met ongehuwden begin nen; is hun aantal te klein, dan zullen ook gehuwden wonjen inge schakeld. De Commissie Noodvoor ziening zal met het departement van Sociale Zaken hun verzorging op zich nemen en hen ter beschik king stellen van den Dienst van den Wederopbouw. Tenslotte zal de Commissie zich bezighouden met huishoudelijke voorzieningen. In de komende we ken zal zij een reusachtige propa ganda gaan voeren voor de com binatie MVH-HARK, waarvan de Hark de goederensectie zal vormen. De Commissie, die voortgekomen is uit de actie ..Zuid helpt Noord" keert nu haar gezicht naar het ver woeste Zuiden; zij zal de saam- hoorigheid van ons land bewijzen. Dp min.-president wees nog op 't karakter van dit uiterst moeilijke weik en deed een beroep op de ambtelijke instanties niet om over bevoegdheden te kibbelen, maar alle zeilen bij den mast te zetten en niets onbeproefd te laten. Het schandaal van een hernieuwde eva cuatie moet worden voorkomen. KERKELIJKE KALENDER Zondag 12 Aug. 12de Zondag na Pinksteren, 2de geb. v. d. H. Clara. Maandag 13 Aug. H.H. Hippolytus en Cassianus, 2de geb. a cunctis, 3de geb. naar keuze. Dinsdag 14 Aug. Vigilie van Maria's Tenhemelopneming, 2de geb. v. d. H. Eusebius, 3de geb. v. d. H. Geest. Woensdag 15 Aug. Maria Tenhemel opneming. Patrones v. d. stad en het bisdom Breda, 1ste klas met octaaf. Credo en Praef. v. O.L. Vr. geduren de het octaaf. Donderdag 16 Aug. H. Joachim,, Va der der Allerh. Maagd Maria. Vrijdag 17 Aug. H. Hyacinthus, 2de geb. v. O.L. Vrouw. 3de geb. v. h. octaaf v. d. H. Laurentius. Zaterdag 18 Aug. Dag onder het oc taaf v. Maria Tenhemelopneming, 2de geb. v. d. H. Agapitus, 3de geb. v. d. H. Geest. A. DEN DOOLAARD OP WALCHEREN De bekende schrijver en radio spreker A. den Doolaard vertoeft thans op Walcheren en wat meer zegt. hij neemt ook actief deel aan het droogmaken van dit eiland. Den Doolaard verzamelt gege vens voor het uitvoeren van een opdracht van den regeeringsvoor- lichtingsdienst. Deze opdracht be helst het maken van een gedicht in het Nederlandsch en in het En- gelsch over het droogmaken van Walcheren. Het ligt in de bedoe ling van Den Doolaard, later een roman te schrijven over deze droogmaking. EEN DORP HERRIJST Het dorpje Eede, maanden gele den slechts enkele straten met hoo- pen puin aan beide zijden, begint thans weer een ander aanzien te krijgen. Tot op heden zijn in Eede en in de wijk De Biezen reeds een 40-tal noodwoningen verrezen, naast de vele zwaar beschadigde huizen, die gedeeltelijk tot woning konden worden hersteld. Thans werden door arbeiders en ambachts lieden uit O. Zeeuwsch Vlaanderen noodbarakken gebouwd, terwijl bo vendien meerdere nood boerderijen in aanbouw zijn. Een nissenhut zal worden gebruikt voor vergaderlo kaal e.d. en één als schooi. Ook de Mariazaal zal spoedig geheel her steld zijn en worden gebruikt als noodkerk, daar de op het oogenblik daarvoor dienende ruimte voor het steeds grooter wordende aantal te- rugkeerende parochianen veel te klein is geworden. Gewerkt wordt om alle i .woners, die in België ge- evacueerd zijn vóór den komenden winter een behoorlijk onderdak te g-ven. BEZETTINGSRIJMEN. De bezettingsjaren hebben veel sluimerende artistieke kwaliteiten wakker geroepen. In woord en beeid is de ondergrondsche strijd geschilderd, satyres op den geha- ten bezetter en zijn N.S.B.-trawan- ten zagen in allerlei vorm het licht. Ook *Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zich niet aan dezen uitings- drang kunnen onttrekken en zoo zien we plotseling een bundeltje rij men 'verschijnen bij de drukkerij J. Duerinck-Krachten te Klooster- zande, geschreven door den Pastoor van Ossenisse. Schrijver begint er in zijn voorwoord op te wijzen, dat dit boekje geen aanspraak wil ma ken op litteraire waarde, doch dat zijn onvervalseht Nederlandsch be wustzijn hem nu en dan noopte het zwaard subsidiair de pen op te nemen om zijn verontwaardiging te luchten. In dit licht gezien, beeft het boekje zeker waarde als tijds beeld. Wie van dit soort rijmen houdt kan zich er mee vermaken. JAAGPAD MIDDELBURG-VLISSINGEN Met ingang van 7 Aug. is 't rui men der mijnen langs het jaagpad tusschen Middelburg en Vlissingen beëindigd, zoodat dit pad wederom den geheelen avond voor het ver keer zal zijn geopend. WANDELSPORT Op Zondag 12 Aug. a s. zullen de KAJ en de Kath. sportvereni gingen uit het district Sluiskil 'n afstandsmarsch maken van 30 km. De te volgen route is: Sluiskil. Phi lippine, Sas van Gent. Westdorpe, Zuiddorpe, Axel, Sluiskil. Sgorthoekje Het bestuur van den Ned. Voetbat- Ikaan, Kuppen en De Vroet in aan bond heeft te Utrecht een vergade ring gehouden, waarin een aantal maatregelen, die tijdens de bezetting op sportgebied werden genomen, on gedaan zijn gemaakt. Het voornaam ste besluit is wel, dat in het nieuwe seizoen de Zuidelijke le klasse weer zal worden gesplitst. Verder zullen o.a. de promotie- en degradatiewed strijden ,,in eere" worden hersteld Uit den aard der zaak zullen deze wedstrijden aan het einde van het komende seizoen nog niet kunnen plaats hebben. Om toch de animo voor de a.s. nood-competitie (die, zoo als wij reeds mededeelden in den geest van dezen tijd ..Herstel-compe titie" zal worden genoemd) te sti- muleeren. heeft het bondsbestuur besloten de nummers l van de zes le klasse-afdeelingen. om het kampioen schap van Nederland te laten spelen. Tenslotte heeft het bestuur voor het seizoen 1945-1946 de protesten afge schaft. Over de a.s. wedstrijden in Dene marken vernemen wij nog. dat er in de Bondsploeg. die op 19 en 21 Aug. resp. te Kopenhagen en te Aalborg zal uitkomen, nog enkele wijzigingen zijn aangebracht. Als 2e doelverdedi- ger (met Kraak) gaat Saris van BW mee. De Jong van ADO is inplaats mei king Van Buytenen (Hermes D. V S.) en in de voorhoede bezet niet Blom, maar van den Engel van DHC dc rechtsbuitenplaats. Voorts gaan mee: Wilkes, Abe Lenstra, Kick Smit. Mijnders en Engelsman. Wielersport Op 19 Aug. a.s. zal de Ronde van Achtmaal worden verreden voor pro fessionals en onafhankelijken onder de reglementen van de NWU, op het traject Achtmaal-Zundert v.v., over een afstand van 100 km. Een bedrag van f 850 is aan prijzen beschikbaar gesteld. Korfbal Morgen. Zondag 12 Aug., zal te Eindhoven de eerste internationale korfbalwedstrijd sinds vijf jaar plaats hebben, tusschen de twaalf tallen van Zuid-Nederland en België. Op 19 Aug. zal Zuid-Nederland een tegenbezoek brengen aan de Belgen. Motorraces Voor het eerst sinds langen tijd, zullen vandaag te Wassenaar ook we der de cross-country motorraces ge houden worden. Er bestaat groote be- i,lcc „c „WI1K vJI langstelling hiervoor van de zijde der van r.ouwc, de derde achterspeler 1 vermaarde Nederlandsche met Wilders en van der Heide. Voor ders. zooals Joop Bovee en Piet Kn>) de middenlinie komt behalve Pelli- i penburg.

de Stem | 1945 | | pagina 2