DE FÜHRER s=rr 3i-£ -Rrtxsr- - D Hef nieuwe vernietigingswapen werd uit den weg geruimd Ondergrondsch verzot HIMMLER en HITLER Pétain verachtte Duitsche politiek PUBLIEKE TRIBUNE DE „DAILY EXPRESS" heeft inzage gehad van een docu ment, geschreven door den 35- jarlgen Waiter Scheilenberg, voor malig chef van den Duitschen in lichtingendienst, rechterhand van Himmler. Een naam, die velen mis schien het eerst van hun leven hooren en die toch een belangrijke vol heeft gespeeld in de historie, welkeUeidöe tot Duitschlands capi tulatie Het voornaamste geven we hier weer, TIET WAS in Februari van dit jaar. De Russen naderden Ber lijn, de Amerikanen overschreden den Rijn. Schellenberg zocht naar een gelegenheid, om in contact te komen met de geallieerden, omdat de Dultsche zaak er hopeloos voor stond. Die gelegenheid zocht hü bij de komst van Graaf Bernadotte, die over de uitwisseling van krijgs gevangenen onder auspiciën van 't Roode Kruis zou komen praten. Himmler was 't met Schellenberg eens, dat vredespogingen moesten worden beproefd. Maar hij wilde niet, dat er bij Hitier verdenking zou rijzen, als hij niets wist van Bernadottes komst en later zou hooren, dat anderen met hem had den gepraat. Daarom werd Hitier van de komst van den Zweedschen graaf verwittigd. „Ik kan me met zulke clowns in oorlogstijd niet be moeien", zei hij. Toch bleef Himm ler aarzelen. Hij wilde niet de eer ste Nazi-leider zijn, met wien Ber nadotte sprak. Men kwam daarom overeen, dat deze zou beginnen met eey beleefdheidsbezoek aan Von Ribbentrop. Schellenberg schakelde ook nog in een onder houd van Bernadotte met Kalten- brunner. den opvolger van Heydrich in de Gestapo. Toen was Himmler voldoende „gedekt" en hij sprak met Bernadotte. Maar dat leverde niets op. Schellenberg zocht Himm ler aan het front op en bezwoer hem naar Berlijn te vertrekken, om daar de grondslagen voor den vrede te leggen. Himmler zocht uitvluchten. Hij gaf echter Schel lenberg volmachten, om op eigen houtje met Bernadotte te onder handelen. Maar den volgenden morgen trok hij die volmachten weer in. Een dramatisch gesprek volgde. Schellenberg betoogde met klem. dat geloften van trouw aan den Ftihrer nu waardeloos waren, daar het leven van het Duitsche volk op het spel stond. Himmler riep uit: „U vraagt dus van mij, dat ik den Führer uit den weg ruim Toen krabbelde Schellen berg weer terug. Hij durfde geen .ja" zeggen, omdat hij daardoor zijn eigen leven in de waagschaal stelde. rpoen ontmoette Schellenberg be gin April Professor de Crinis uit Keulen, die Hitler had onder zocht en deze uitte het vermoeden dat de Führer aan „de ziekte van Parkinson" leed. welke zich uit door een beven van de lede maten tezamen met een eigen-1 aardige stijfheid van de spieren. De ziekte gaat gewoonlijk gepaard met een hersenontsteking. Schellenberg ijlde naar Himmler inet het nieuws. Deze zei in groote opwinding; „Denk je, dat de Cri nis gelijk heeft? Schellenberg, ik geloof niet, dat we kunnen door gaan met HitierSchellenberg antwoordde: „De tijd is voor U ge komen, om de teugels zelf in han den te nemen". Maar Himmler zei, dat hü den Führer niet kon vermoorden, dat hij hem geen vergif kon geven en dat hü hem niet kon arresteeren in de Rijkskanselarij zonder het geheele militaire apparaat te ont redderen. Bernadotte adviseerde hem naar Hitier te gaan en hem tot aftre den te verplichten, maar Himmler schrok terug voor dit voorstel: „De Führer zou razend worden en mij ter plaatse neerschieten". Schellenberg betoogde dat Himm ler genoeg S.S.-officieren kon mee nemen om Hitier te arresteeren, maar de anders zoo besluitvaardige man bleef tegenstribbelen, waarop Schellenberg de sinistere opmerking maakte: „Welnu, dan zit er niets het besluit, dat aan Hitier een be paalde medicijn moest worden ge geven, die in de Crinis' kliniek zou worden klaar gemaakt. rkaarover praat Schellenberg niet verder, om over te gaan tot het verhaal, hoe men Graaf von Schwerin Krosigk en Seldte, den vroegeren leider van den Stahl- helm, overhaalde om in een nieuw Kabinet te treden Middelerwijl werd Bernadotte weer benaderd, om in contact te treden met de gealli eerden. Himmler kende nog oogen- blikken van aarzeling: „Schellen berg, ik ben bang voor wat er gaat gebeuren riep hij op een gegeven moment uit. Doch op 23 April, toen de strijd in Berlijn volop woedde, had Himmler z'n laatste ontmoe ting met Bernadotte in Lübeck bij kaarslicht, omdat de R.A.F. de electrische centrale had vernield. Toen deed de Reichsführer S.S. zijn beroemde voorspelling „Het is nog maar een kwestie van een, twee of hoogstens drie dagen, voor dat het sterke leven van den Führer is beëindigd". Wat beteekende dit Schellen berg zegt alleen: „Volgens mijn berekening stierf Hitler op 27 April Ik ben ervan overtuigd, dat hij stierf als gevolg van een injectie. Ik weet niet, wie hem die toe diende". Toen kwam Doenitz op de prop pen. Met Keitel en Jodl was hij eerst vóór doorvechten, desnoods alleen in Noorwegen. Maar na een paar dagen zwichtte hij. De rest van de geschiedenis is bekend. Graaf Bernadotte heeft tegen over de „Daily Express" ook als zijn besliste meening uitgesproken, dat Hitiers „executie" door Himm ler is voorbereid en dat de Führer zoo dood als een pier is. TN HET PROCES tegen Pétain werd gisteren de oud-minister van binnen], zaken van Vichy, Pey- routon gehoord. Laval was, volgens hem, de eenige Franschman, die in het najaar van 1940 een doorlaat- vergunning tusschen de vrije en de bezette zone had. Peyrouton had Laval laten arresteeren. Hij deelde mede, dat de maarschalk niet op de hoogte was van de wreede in- terneeringskampen in N. Afrika. De oud-min. van onderwijs, van Vichy, Jacq. Chevalier, sprak over de onderhandelingen met lord Ha lifax in December 1940. Pétain had tegen hem gezegd, dat hij tusschen twee soorten politiek stond, die van samenwerking met de geallieerden en die, welke bestaat uit „het on dergaan van die, welke de Duit- schers mij opleggen en die ik ver acht, Ik weerstreef de Duitschers zooveel mogelijk. Mijn verplichtin gen. zoowel jegens den een wis je gens den ander eerbiedig ik." Er werd ook nog een brief besproken, die de maarschalk na de landing in N. Afrika aan Hitler had gezonden en waarin hij hulp vroeg voor het terugkrijgen van de Fransehe kolo nies. OPEN BRIEF VAN EEN STOOT- TROEPMAN. Vrijwilliger Piet van Breemen schrijft U kent de Stoottroepen? Ja, dat dacht u. U hebt ze zien loopen, de jongens met de zwarte plaatjes op den bovenarm. U kent den naam. Weet u ook wat ze presteerden? Nee, dat weet u niet. U weet niet, dat er honderden rondloopen zonder arm of been, zon der oogen of tong. U weet niet, dat van onze le com pagnie, van de vroegere 150 man er nog 60, ja zestig, over zijn. Kijk, dat weet u niet. U weet niet, dat al onze compag nieën minstens 9 maanden aan één stuk gelegen hebben in modder en sneeuw. Dat ze gelegen hebben aan de dijken van Zeeland en aan de oevers van de Maas; dat ze vochten aan den Rijn en in Duitschland. Ook dat weet u niet. U kent de namen niet van hen, die vielen ,,op het veld van eer", zooals de kranten zeggen. U kent niet den strijd en de moei lijkheden van deze Brabantsche en Limburgsche jongens. Nee, u kent ze niet. Dat is ook voor ons het eenige ex cuus voor de behandeling, die wij ondervinden. In de pers vinden we weer zoo'n groot woord: de dank van het Ne- derlansche volk. Nee, dien vragen we niet. Daarom zijn we niet gegaan als strijders van het eerste uur. Daarom verlieten we niet onze betrekkingen en onze steden, onze familie en ons meisje. We gingen, want we wisten, dat het vaderland ons noodig had. Nu is alles voorbij en Nederland is vrij. Nu komen ze weer, de menschen met hun smalende woorden over sol daat en leger. Nu komen ze ons weer vertellen, dat we gegaan zijn om een uniform en om sigaretten. Nu zijn ze daar weer, de meisjes die hun neus ophalen, want ach, we zijn maar Hollanders en hebben dus niet zooveel chocola. Nu zijn ze daar weer, de serveer- stertjes in de Nederlandsche canti- nes, die eerst hun vriendjes van de Intendance e.d. helpen en dan, na een kwartier of langer ons, want we zijn maar Stoottroepmannen. Nu zijn ze daar weer, de officieren van het vroegere leger, die braaf in krijgsgevangenschap ginge en ons al leen lieten met ons illegaal werk en onzen bevrijdingsstrijd. Nu kunnen ze weer brullen, en kunnen we weer „model" groeten voor het korporaal- tje Jan Grootmond, die deemoedig boog voor den overweldiger Ach, dit schrijf ik niet om iemand te beleedigen of pijn te doen, maar alleen omdat het zoo bitter is, zoo intens bitter en afstootend. Nogmaals, wij vragen geen dank of heldenverheerlijking, maar recht. Recht op datgene, wat we ons ver worven in den strijd voor de goede zaak van Nederland. Recht om trotsch te mogen gaan op ons uni form met de zwarte plaatjes „Stoot troepen". Eerbied voor onze jongens, die vielen op patrouilletochten, bij avond of in mistige morgens. Dank aan de kerels, die gewond werden en nu invalide zijn (en bij Maatschappelijk Hulpbetoon moeten gaan bedelen om brood). aj AN een insider vernamen ss' we enkele belangwekkende bi- g§ zonderheden betreffende de =v gebeurtenissen bij en rondom H= tien Hilversumschen Radio Om- roep tijdens de bezetting. Ook daar werkte het verzet en soms op zeer merkwaardige wijze. Allereerst bij de uitzendingen zelve. Heel gewoon was, dat voor de Nazi's of N.S.B. belangrijke gra- mofoon-opnamen spoorloos verdwe nen. De platen, waarop Mussert zijn orakelen verkondigde, hadden een onverklaarbare neiging tot breken. Technische storingen kwa men herhaaldelijk voor. Zoo werd er op een Zaterdagmiddag na vele fanfares en plechtig tromgeroffel verkondigd „Thans hoort U 'n radio verslag over het vertrek der Pro paganda Kompanie naar het Oost front, waar zij haar leven in zet..." enz. enz. Dan plotseling: draaiorgelmuziek, kermisgeluiden en de vroolijke stem van een re porter, die vertelt: „Dames en heeren, het is hier een lollige boel, we zijn op de grootste kermis van 't land enz. Het is ook gebeurd, dat er een plaat op een belangrijk moment begon te slippen en dan hoorde men bijvoorbeeld: „Ik zeg U, wij hebben slechts één Ftihrer.één Führeréén Führeréén FührerEen anderen keer trof men het, dat de N.AJF.-pro- feet Woudenberg voor de wasplaat wat moest zeggen, dat hij lave loos dronken was. Hij kon niet meer overweg met het woord „na- tionaal-socialisme" en men hoorde bij de reproductie dan ook; no- tiaal flatianime, lazio notialisme. nosilasilisme Onmohu/digo donnoboompjom Tkelangrijker nog was het inrich- ten en exploiteeren van een radio in Huizen. Onze zegs man sprak daarover met iemand, die in de ondergrondsche kringen bekend stond als Toon en een be langrijk aandeel had in dit werk. Hij vertelde o.a. Het eerste zendap paraat werd in 1941 in 'n koffertje gebouwd door Jaap van de Huil, die indertijd in Groningen gear resteerd is en dit is een happy end van een gevaarlijk baantje dezer dagen gerepatrieerd is. Deze zender heette de „plompzender". Waarom De onderdeelen werden weggehaald uit een neergestort Duitsch vliegtuig. Dat was ons eer ste zendapparaat, later gevolgd door verschillende anderen ook voor andere gewesten van ons land. We hadden een volledige werkplaats, waar deze zenders gemonteerd werden. En de onderdeelen „Toon" wees met een lachje naai de gebouwen onder de hooge zend masten, die „vonden" we zoo nu en dan. Later gingen we in het groot uitzenden en wel vanuit het huis van Henk Hoekstra aan den Doornakker. Daar waren twee kuilen in den grond afgedekt met takken ZTMTRENT de uitvinding van den nieuwen bom en zijn explosieve kracht worden nog tal van bizon- derheden bekend. In 1939 zijn de proeven inzake het vrijmaken van energie door atoomsplitsing aan de Engelsche universiteiten met ver hoogde intensiteit voortgezet. Sir De geschiedenis van den atoombom hoogte en verduisterde de zon vol komen. Van den stalen toren was George Thompson rapporteerde to niets overgegeven. In «en straal 1941, dat er een redelijke kans be stond, om den atoombom vóór het einde van den oorlog reeds te ge bruiken. Op 11 Oct. 1941 besloot men de Engelsche en Amerikaan- sche proefnemingen te coördinee- ren en alleen op Amerikaansche bodem voort te zetten. Het benoo- digde uranium kon men uit Ca nada betrekken. Bizon der wordt dan gewag ge maakt van het werk van Dr. Ro bert Oppenheimer, die de proefne mingen leidde en in Juli van dit jaar voor het eerst klaar kwam met de vervaardiging van den atoom bom, welks afmeting slechts één van 3 km. wordt alles volkomen vernietigd en een stad kan met enkele bommen totaal van den aard bodem weggevaagd worden. Verklaring van Churchill. worden. Alle inspanning der laatste paar jaar is gericht geweest op het explosieve vrijmaken der energie. Er z|)n groote mogelijkheden, wan neer energie zooals die in den bom voorkomt, beschikbaar wordt ge maakt voor het aandrijven van ma chines en het leveren van kracht bronnen. Het geheele industrieele le ven zou er door kunnen worden ge revolutioneerd. Het onontbeerlijke radioactieve me taal, wordt geleverd door Canada, een van de rijkste uraniumbronnen ter wereld, en de Belgische Congo. Een geheel nieuwe chemie moest worden uitgewerkt om het materiaal te concentreeren. Met de methodes, die men tot zijn beschikking had, toen het proces het eerst werd ont- laties op te sporen, waar zy hun proeven namen. Door de opoffe- uum, wtruus uimeung csiccxiuö ecu tiende bedraagt van die van den ,2 zwaarsten bom, welke totnutoe ge- In een verklaring, welke nog door Churchill was opgesteld en welke door Attlee werd voorgelezen nm Door de oratie dekt, kon men een millioenste gram werd 0.m. gezegd Door ae S™"® van het materiaal vervaardigen, be- Gods zijn wij de Duitschers op dit gin 1944 kwam men tot een duizend- gebied voorbijgestreefd. Door on- ste gram, terwijl in Maart 19<4 expe- zen geheimen dienst en door onze rimenten met een gram mogelijk wev- luchtmacht wisten we alle instal- den. Enorme hoeveelheden materialen bruikt werd. In een woestijn van de Amori- anders op, dan moeten de doctoren kaansohe provincie Nieuw Mexico ingrijpen". Himmler stemde toe til een con ferentie met Professor de Crinis en Hitiers beide lijfartsen, Dr. Stompfegger en Professor Morrell. Ook Martin Bormann, die als Hitiers opvolger werd gedoodverfd, was bjj de bespreking* aanwezig. Maar de Crinis kwam toen met de teleurstellende mededeeling, dat men de ziekte van den Führer niet met zekerheid had kunnen vast- Eteilen. Tenslotte kwam men tot worden thans verwerkt in vele pro cessen, zonder dat een menschelijk oog ooit ziet wat er binnen de bouw weken gebeurt. Alleen door middel van een ingewikkelde reeks wijzer platen neemt men er iets van waar. Iedere verrichting wordt voltrokken in een afgelegen cel. Wanneer deze operatie voltooid is, wordt het mate riaal haar de volgende cel gebracht. willigers zijn die installaties in Noorwegen vernield. De oorlog tegen Japan zal nu ze ker worden bekort. Bidden wij, dat deze grootsche uitvinding inplaats hing men op 16 Juli den bom in V£m tot matelooze vernieling kan een stalen toren. De waarnemei s worcjen aangewend tot het ontslui- ver cje uitwerking van den bom aan een parachute naar beneden Energie nog met onder controle kwam> en in de luchl ontplofte. De toegebrachte schade was aanzien- ontstond er een lichtuitbarsting van zoodanige hevigheid, dat een blind meisje, 200 km. verder wo nend, plotseling uitriep: „Viat is dat?". Daarna kwam een geweldig en aanhoudende gebulder aanrol len en verscheidene waarnemers werden tegen den grond geslagen. Een stofwolk steeg op tot 13 km. De Hilversumsche Omroep liet uitzen» dingen mislukken en richtte een ges I heime radiopost in. S illililllili|'ltjtilii!|!!i!i|f,iii||ii||!l||||||||||||!||||||||| waaronder de zendapparaten en os voedingsbronnen verborgen waren De antennedraden werden gespan nen tusschen de dennenboomen in 'n klein boschje. Dat ging goed, totdat er kolennood in deze streken kwam en vele antennemasten met draad en al door niets vermoe dende Huizers omgehakt en in de kachel gestopt werden. Ook zetten we wel palen hier of daar, ge camoufleerd met takken, doch dit had het nadeel dat we om de paar dagen versche takken moesten aan brengen. En een derden zender hadden wein den tuin van een Jeugd stormclubhuis De brave Land wacht zorgde wei voor de be waking. We hadden de meest vreemd soortige zendplaatsen en één ervan was: de zolder van het lijken- huisje op het kerkhof. Op een donkeren avond zaten we daar weer in code te seinen (we sein den en ontvingen alles in codes welke wfj echter zelf niet konden ontcijferen I, toen er plots iemand op het kerkhof rondtuinde. S. D. We liepen voorzichtig de trap af en naar buiten, trokken onze re volvers en zochten een duistere plaats. Mijn collega hield een standbeeld van Sint Jozef gezel schap en ik had me boven op een zerk naast een mollig engeltje neergevlijd. Wat zagen we Op het kerkhof liep een vrouw. Wij er heen: „Halt, wat doet U hier De vrouw slaakte een gil en viel flauw. Wij haar bijgebracht en nogmaals gevraagd „Wat doet hier Het bleek om een zeer onschul dige reden te zijn. We hebben dr vrouw in de meest drastische tap' duidelijk gemaakt, dat ze h- mond moest houden. Moord op den oommmndant Y eel ernstiger was het volgende Wij hadden de verblijfplaats op gegeven van Generaal Christian sen die o.a. veel overnachtte in het complex Rudelsheim, hier in 't Gooi. Prompt daarop werd dit verblijf gebombardeerd. Helaas was Christiansen dien nacht afwezig en troffen de bommen vergeefs doel. Een paar dagen later kwam echter de peilwagen naar hier, stopte voor onze schuilplaats, de S.D.-bandieten drongen binnen en vermoordden den commandant in koelen bloede. Zijn vrouw namen ze mee en de twee kinderen wer den bij de buren ondergebracht. Toen gingen ze weg. In het huis was niets te vindenhoewel twee menschen van de zenderbe diening er verborgen onder den vloer, doodsangsten hebben uitge staan. In allerijl hebben de 's nachts de zenders uit den grond gegraven. Toen de S.D. den volgenden mor gen terugkwam, was alles verdwe nen. De commandant echter had zijn trouw voor de zaak met den dood bezegeld. Een van de meest effectvolle re sultaten, welke de zender S. L. 1 bereikt heeft, is het bombardement van de Palmkazerne te Bussum. Men had groote concentraties van oorlogstuig in deze kazerne f meld. Twee dagen later lag de Palmkazerne in puin En tenslotte zal het onze Bra bantsche luisteraars interesseeren. dat de Huizersche zender de ver binding vormde tusschen Am sterdam en 't bevrijdde Eindhoven Maar over deze berichten zweeg „Toon" als een graf. „Dienst, mijnheer". Sir Anderson heeft te Londen lijk. Tevens sprak Japan van een verklaard, dat het probleem der geheimzinnigen aanval op Tokio, controle op de vrijmaking dezer die zeer hevig was. en die uitge- energie nog niet is opgelost. Ik twü- voerd werd door slechts één vlie- fel er niet aan of het zal opgelost gend fort. TAE CHINEESCHE MIN.-PRESI- DENT Soong. is naar Moskou vertrokken om de besprekingen met Stalin te hervatten. T\E DUITSCHERS hebben in Po- len 3.5 millioen Poolsche Jo den gedood. Er zijn er nog slechts 80.000 over. TTET COMMISSARIAAT Nood voorziening is ingeschakeld M de hulpverleening in de getroffen gebieden in Zuid- en Oost-Nedev- land. jVflDDEN AUGUSTUS zal de Rijn scheepvaart tot Duisburg- Ruhrort weer mogelijk zijn. Heden zon onder 21.18 n. Don derdag zon op 6.13

de Stem | 1945 | | pagina 2