naar het nieuwe Europa ONS NIEUWE LEGER Slechts een aanloop Laval Het verraders- teelten Labour-kabinet compleet voor het hekje JAPAKSCHE HAYEKS hermetisch afgesloten HET OPHEFFEN VAN HET REISVERBOD EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Bur.: Westsingel 75, Goes: Dubbele poort 8. [ipto fm'irant wordt op last van t Mllitali Hulst Deze c'oüranf"wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagolad van Noord; Brabant en zeeland. Uitg. „Stichting De ten. Dir.: J. A. H. M. v. Schljndel; Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna: Nic. J. Karhof. rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 2S2 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945. Comm. v. Toezicht: c. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr C. 3. M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45. p. week (bij niet-postbestelling) 0.21, Losse nos 6 cent. De resultaten van POTSDAM E DEUR is opengeschoven. We weten nu wat èr door de Groote Drie is bekokstoofd. Natuurlijk vormde Duitschland den hoofdschotel. Men blijkt ernst te willen maken met de uitroeiing van Nazidom en militarisme. Men zal zich niet met halve waarbor- levreden stellen zooals in 1918. De bijl hakt aan den wortel, het po tentieel der oorlogsindustrie. Land bouw en vredesnijverheid zullen de •vonnen van bestaan worden voor •cn Duitsch volk, dat dan eerlang zijn plaats weer zal kunnen inne- ;en in het gezelschap der naties, «ten centrale Duitsche regeering wordt voorloopig nog niet toege staan. Slechts plaatselijk opent nen de mogelijkheid voor demo cratisch zelfbestuur. Het is een susachtije taak, welke de gealli- ciden hiermee op zich nemen. Van grootste belang zal het daarbij ■jn, dat men eenheid van hande- 't: over het gcheele bezette ge- l.ied verkrijgt. Want de concur- .cntie in goedgunstigheid, waar van zich reeds sporen vertoonden, dient onmiddellijk op te houden. Anders sleept de Duitscher toch weer de winst in de wacht. Er is nu vastgelegd, dat het gemiddelde levenspeil niet hooger mag liggen dan in de rest van Europa. Het feit. dat zulk een bepaling moest worden vastgelegd, wijst er al op. dat er te dien aanzien gevaren dreigden. „Niet hooger'' is trou wens nog zeer gunstig voor den Duitscher, die vele andere volken neerdrukte tot een Hongerpeil en er zelf goed van bleef leven. Inzake de schadevergoedingen is een ingewikkeld stelsel uitgevonden, dat vooral berust op leveringen van goederen en industrieele ap paraten. Dat men aan het kapot - gemokerde Rusland bizondere voorrechten geeft bij het verwer ven van industrieele uitrustingen, is redelijk. In ruil daarvoor levert het trouwens allerlei grondstoffen. Maar bepaald teleurstellend is het, dat de schadevergoeding; voor de zwaar gehavende kleine landen niet eens wordt genoemd. Alleen kan men uit de bewoordingen van het communiqué opdiepen, dat ze meer zullen moeten teren op het- eeen er uit de door Engeland. Ame rika en Frankrijk bezette zones zal worden gehaald. We hooien Frankrijk ai moppe ren; Afgezien van het Saa.gebied bevat de door ons bezette zóne niets dan landbouwgronden en bosschen. Over grensverschuivingen in het Westen wordt ook heelemaal niet gerept. Wel zijn de nieuwe gren zen in het Oosten al vastgelegd. Voorloopig heet het, maar wie ge looft. dat de vredesconferentie er nog iets aan zal kunnen verande ren Binnen is binnen JAuitschlands vroegere boni- genooten zuiPn nu spoedig weten waar' ze aan toe cJjn. De Munsters van Britenland- sche Zaken der vijf groote mo gendheden gaan daarover onmid dellijk studeeren. En omdat Italië tenslotte nog een belangrijke bij drage heeft gele verd voor de ge allieerde krachts inspanning. komt dit het eerst a?n de beurt. Toch zal het wel vele vee- ren moeten laten. Of er iets van zijn koloniaal Bezit zal overblijven, is zeer de vraag. De Negus heeft al hen wensch tot afronding Abessynië hooren met ibrea en Van belang is een concessie, welke de Westersche mogendheden heb ben losgekregen ten aanzien van het rondneuzen in landen, die Rus land op het oogenblik bevadert. Geallieerde journalisten mogen daar vrij gaan rondkijken, zegt het communiqué. Vooral is dit van be- teekenis, als de verkiezingen in Po len worden uitgeschreven. Met belangstelling wachten we af, of hier alle democratische par tijen inderdaad een gelijke,eerlijke kans krijgen. En we zijn ook zeer benieuwd, nu eens authentiek nieuws te ver krijgen uit Hongarije, Roemenië en Bulgarije, waar semi-communisti- sche bewinden liet heft in handen hebben. '/coals verwacht werd. krijgt het Spanje van Franco een harden duw van de Groote Drie. Het is de vraag of die zoo hard zou zijn geweest, als Churchill aan het bewind ware gebleven. Maar wat de Caudillac den laatsten tijd heeft beproefd, om zijn regeering aannemelijk te maken voor de geallieerden het verwijderen van den secretaris-ge neraal der Falange uit het Kabi net, herstel der burgerlijke vrij heidsrechten, aanbod tot herstel van de monarchie heeft hem niet kumien schoonwasschen van zijn moedervlekken. Vooral Stalin ziet nog in hem den man, die met behulp van Duitschland en Italië het Roode Spaansche Leger ver sloeg en aldus het bewind in han den kreeg. Zoo wordt Spanje tot paria in het democratische en sterk naar het socialisme neigende Euro pa verklaard. Het zou ons niet ver wonderen, als hij nu terwille van de positie van zijn land terug treedt. Het is echter te hopen, dat dit dan niet weer vervalt tot een anarchistischen warboel, waarin ook de godsdiensthaat zijn kans zal waarnemen. Wellicht is het her stel van de monarchie zonder Fran co nog de beste uitweg. fpenslotte valt op. hoe er in het communiqué van Potsdam over een aantal belangrijke punten niet wordt gerept. In de Vereenigde Staten moet teleurstelling hecrschen, omdat Rusland niet besloot tot deelne ming aan den strijd tegen den fas- cistischen roofstaat in Oost-Azië. Er zal vermoedelijk wel over ge sproken zijn. Tijdens de conferen tie kwam de bekende sommatie aan Japan los. Heeft Stalin vlak voor de conferentie aan den Chi neesehen president niet genoeg con cessies kunnen ontlokken ten aan zien van grensveranderingen in Azië? Of wil Rusland de rol van bemiddelaar openhouden? Ten aanzien van de Dardanellen en de nieuwe regelingen op den Balkan moet de Raad van Minis ters van Buitenlandsche Zaken zich vermoedelijk eerst het hoofd breken. Potsdam zal zeker om een aan tal belangrijke beslissingen in de historie geboekstaafd worden. Maar ze vormen toch nog maar een aan loop naar de groote taak der in richting' van een nieuw Europa in een nieuwe wereld. TAE .NEDER LANDSCHE kolonie te Boedapest is in haar ge heel in het vaderland terugge keerd. Alle buitenlanders, met uitzondering van de Engelschen en Amerikanen, waren door de Russen gesommeerd het land te verlaten. Anders zouden ze net zoo behandeld worden als over wonnen Hongaren. Naast de meer dan 700 bonaijfide Nederlanders kwamen met den trein ook 150 politieke gevangenen mee. Bij het geneeskundig onderzoek in Frank rijk had men al spoedig ontdekt, wie bij de S.S. geweest was, want de Duitschers hadden hen onder den oksel van een onuitwischbaar letterteeken voorzien om aan te geven, .tot welke bloedgroep zij behoorden. Of zij den Duitschers thans dankbaar voor dat blijven de teeken zijn URENE ze werd zes jaar geleden geboren, 4 toen het reeds smeulde in Europa. „Vrede" was haar naam, maar oorlog was het lot, dat ook haar in het eerste levensjaar trof en in de ballingschap dreef. Nu zal ze voor de eerste maal een ver jaardag vieren op den vaderlandschen grond, terwijl de vrede is weerge keerd over een geschokt Europa, een vernield Nederland. Doch hoewel zwaar getroffen, viert een blij- gestemd volk nu feest om dit Oranje kind met den vrede-fcelovenden naam. God geleide haar met haar volk naar een gelukkige toekomst. pi EN COMMISSIE is door den minister van Sociale Zaken in gesteld tot onderzoek naar het beleid en de gedragingen in den bezettingstijd van ir. R. A. Verweij, wnó. secr. gen. van het dep. van Sociale Zaken en tevens directeur generaal van het Rijks Arbeids bureau. 200.000 man noodig voor de verschil lende onderdeelen. Oproeping van dienstplichtigen in den herfst van 1946 SPREKEND in zijn radio-praat je van gisteraVond over „De samenstelling van het nieuwe leger" gaf de minister van Oorlog, mr. J. Meynen o.a. aan wat de taak van ons nieuwe leger zal zijn. Deze taak is drieledig: 1 Een deelname aan den strijd in het Verre Oosten om Japan on schadelijk te maken. Dit is de Ex peditionaire macht. 2 Het inzetten in den Archipel om daar rust en orde te brengen en te handhaven. Dit geschiedt door de Gezagst roepen. 3 Een deelname aan de bezet ting van Duitschland, dit zijn de Bezettingstroepen. Alleen de opleiding der Bezet tingstroepen geschiedt in Neder land: 33 bataillons, 2 pioniergroe pen met bübehoorend personeel zullen tegen September geprepa reerd zijn op de bezettingstaak. 300.090 man noodig. haansch Somali- land. Italië's pro tectoraat over Al banië verdwijnt natuurlijk ook en Yoegc-Slavië •^tt zijn verlan_ aens omtrent de ^reek van Triest. De hoeveelheid personeel, die voor alle diensten noodig is, is 200.000 man. De helft komt bij de Expeditionaire macht. 27.000 bij de Gezags- troepen en de Nica en 50.000 man bij de be zet tings troepen De rest van de 200.000 man is o.a. bedoeld om ondergebracht te worden by de luchtstrijd krachten. Bij de hiervoor genoemde cijfers is dus niet de vloot meegere- ked, w.o. 8000 mariniers, die in Amerika opge leid worden. De minister ging daarna de groo te moeilijkheden na. die bij de op leiding ondervon den werden en worden. Er staat o.a. maar een beperkt aantal geallieerde in structeurs ter be schikking in En geland, terwijl geland, terwijl de scheepsruimte te gering is, geble ken om spoedig het plan om 27.500 man naar Australië te bren gen tot uitvoe ring te brengen. Daarnaast zijn er moeilijkheden van uniformee ren etc. Wat de Expeditionaire macht aangaat, dacht de minister, dat het eerste deel in de eerste helft van 1946 gevechtsklaar zal zyn. De minister zei ervan overtuigt te zijn dat de Expeditionaire macht zeer zeker noodig zal zijn om onze In donesische eilandengroepen te zui- verên. Hij wijdde voorts uit over het ka der, waartoe alleen zij zullen komen te behooren die door hun ontwikke ling en karakter in staat zijn om lei ding te geven, 't Leger moet nl. een nieuwen geest krijgen. Het beroeps kader zal overigens een verjonging odergaan. Het had den minister zeerteleur gesteld, dat zich zoo weinig reser ve-officieren vrijwillig hadden ge meld. Er zal daarom tot oproeping worden overgegaan. Drie lichtingen. Wat de lichtingen dienstplichtigen aangaat (uitgezonderd de vrijwilli gers), daarover deelde de minister mede, dat 3 lichtingen zullen worden opgeroepen. De oproep der jongste lichting zal niet eerder te verwach ten z(jn dan in den herfst van 1946. De leeftijd der dienstplichtigen is 20-22 jaar. Studenten die de loyaliteitsvex-kla- ring teekenden, zullen eex'st 6 maan den bij den txoep moeien dienen, al vorens xn aanmerking te kunnen ko men voor officier. Over het algemeen zullen zij, c-ie niet gemist kunnen woxden in de burger-maatschappij vxnjstel-ing van dienstplicht krijgen. m QEN. MAJ KRULS zal optreden als territoriaal-bevelhebber van het nieuwe korps gezagstroepen, zoodra de staat vau beleg wordt opgeheven is voor cieze ftuicfie aangewezen Luit. Kol. V. F. Nier- strass, JPERSTE MINISTER Attiee heeft de volgende benoemingen in het nieuwe Labour-kabinet bekend ge kend gemaakt: Binnemlandsche ZakenChuter Ede, Dominions: Lord Addison, Jndië; Patwick Lawrence, Marine: A. V. Alexander, Opvoeding: Miss Ellen Wilkinson, Gezondheid: Aneu rin Bevan, Engergie: Ern. Shinwell, Min. zonder portefeuille P. J. Noel Baker. VI^EGENS collaboratie is een Duitsche vrouw, die bekend stond als „gravin van de Polta" te Rijssel ter dood veroordeeld. Haar broer en vriend ondergingen het zelfde lot. Het drietal had millioe- nen verdiend met het zenden van levensmiddelen, wijnen etc «aar Duitschland, T AVAL is dan toch als getuige moeten optreden in het pro ces Pétain.' Vrijdag kwam hij al voor het hekje. Hij verklaarde o.a. dat hij hard nekkig tegen den oorlog had ge streden. „Wü hadden geen enkele reden, zooo zeide hij, voor een con flict met onze naburen". De concessie, destijds aan Italië gedaan, had volgens Laval geen enkel belang. Het ging maar over woestijnen....". Italië deed toen afstand van zijn rechten op T lis. dat voor Italië even belangrijk is als Elzas-Lotharingen voor ons". Laval had Mussolini erop gewe zen.' dat het een fout was Abessi- nië den oorlog te verklaren. Hij had met Italië een geheime over eenkomst gesloten om Frankrijk te verdedigen tegen een Duitsche agressie. Laval wees op den hoogen ouder dom van Pétain. die in vele geval len als verontschuldiging kan die nen. Hij probeerde de houding der Vichy-regeering, n.a.v. de arresta ties van vrijmetselaars en joden te motiveeren met het argument, dat het bovendien eischen van de Duit schers waren, die men wel moest inwilligen. Verder verklaarde hij, dat Pétain in zijn omgeving lieden had, die het parlementarisme vij andig gezind waren en dat Pétain alles wat men hem voorstelde, goedkeurde. Inzake Elzas-Lotharingen had Laval, volgens zijn zeggen, een persoonlijke brief geschreven om te protesteeren. HET VERRE OOSTEN pLKE JAPANSCHE HAVEN is thans hermetisch afgesloten door de grootste mijnenvelden, die ooit gelegd zijn. De Jappen zitten dus ook cp die manier ais een muis in de val.' Vrijdagmorgen hebben 100 Mus- angs gedurende 90 minuten doelen in de buurt van Tokio bestookt. Voor de eerste maal hebben de Jappen een afdeeiing yan meer dan 23 gevechtsvliegtuigen ter ver. deóigmg in den strijd geworpen. Zes werden er neergeschoten V» VER het opheffen van het reis- verbod zijn nog eenige gegevens binnengekomen, die wij in het kort hier laten volgen. De opheffing heeft geen betrekking op Zeeland, uitgezonderd op Tholen en St. Phi- lipsland. Voor het bereizen van Zeeland is een vergunning noodig van den burgemeester der plaats van inwoning. Men moet er voorts rekening mee houden, dat nog niet alle bruggen voor het burgerver keer zijn vrij gegeven. JJET COLLEGE van Rijksbemid- delaars heeft op verzoek van de Stichting van den Arbeid een nieuwe loonregeling voor het bouw bedrijf goedgekeurd.

de Stem | 1945 | | pagina 1