DACHAU I Het groote Priesterkerkhof van Walcheren moet droog Vijf gijzelaars vermoord Hostaco Handel-Mij Stad en Land eei Hoe menschen zonder geloof de bedienaren des geloofs martelden RUIMERE POSTVERBINDINGEN fDAGBLAD „DE STEM" Hulpkantoor :ks, Waar is DE GEDENKPLAAT van Wageningen"? REGE /POEN IK in Sept. 1941 in Dachau arriveerde, had juist de groote omvorming plaats gehad, waardoor Dachau het Priesterlager was ge worden. Vele Poolsche en Duitsche priesters uit Sachsenhausen waren er gearriveerd. Er waren toen on geveer 800 Poolsche priesters. 250 Duitsche priesters, 2 Luxemburgers enkele Tsjechen en één Nederlan der. prof. mr. dr, Regout S.J., die 28 Dec. 1942 stierf. De Ryksduit- sche priesters woonden op blok 25 hadden een kapel, mochten bid den en behoefden niet te werken. Althans officieel nietkrachtens overeenkomst met het Vaticaan en de Duitsche bisschoppen. In wer kelijkheid waren die voorrechten maar schijn! Hun „licht" werk was 3x daags ketels zg. koffie en eten dragen voor het heele kamp. Die volle ketels wogen 90-100 kg. S.S. en communistische opzichters zorgden door middel van slagen, dat 't vlug genoeg gebeurde. De H. Mis werd des morgens vroeg in hun kapel opgedragen, daarvoor moesten ze een half uur vroeger opstaan, (plm. 4 uur). Er was maar tijd voor de voornaamste deelen der H. Mis van af Offerande tot Communie! De schijn was gered! De priesters in Dachau hadden voor de buitenwe reld een kapelEen missiestatie was beter voorzien! Op blok 28 en 30 woonden de niet -Rijksduitsche priesters, dus ook wij. Géén godsdienstige uiting was ons geoorloofd. Geen H, Mis, geen rozenkrans, geen prentje, geen kruisteeken, geen H. Communie, niet bidden, zelfs geen moment mochten we wachten voor het eten, dit was schijn van bidden. S.S. en communistisch blokpersoneel zorg den voor de stipte onderhouding van dit verbod met trappen en slaan In Nov. 1941 moest geheel blok 28 verhuizen naar blok 30. Nu kwamen 200 priesters in 'n ruimte van 10 bij 10 meter slaapkamer en eenzelfde woonkamer. (In 1945 woonden in zulk een ruimte400 priesters!) Op blok 28 kwam een transport pas gevangen genomen priesters uit Polen, 480 in getaj. Bij hun aan komst (in November!) moesten ze zich totaal ontkleeden op de appél plaats en daar heel den dag staan. Daarna kregen ze een dun lager- hemd en onderbroek, linnen jasje en broekje en houten sandalen. Zóó, zonder kousen, muts of overjas, moesten ze den winter doormaken (zelfs een koude van 35 gr. C.). Nu leven er wellicht nog 50 of 60 van. In het algemeen zijn er meest Poolsche priesters gestorven, zeker 50 pet. Een heilige vrijwilliger /^NDER de Poolsche gevangene priesters was ook Z.H.E. Mi chael Kosal, wijbisschop van Lati- slava (Leslau). Geen 50 jaar oud en 6 maanden bisschop gewijd, ging hij vrijwiU. in gevangschap om bij zijn priesters te blijven. Zijn entrée begon met 25 slagen met de osse- pees op het ontbloote lichaam. Veel heeft hij verduurd van SS en com munisten. Vijftien maanden leefde jk met hem en zijn vicaris-gene raal aan dezelfde.tafel. Een heilige was hij. Hij stierf in Dachau en verschillende keeren hielden we n noveen ter eere van hem. Rustig en waardig was immer zijn optre den. „Waar is de „Oberpfaffe?" Met uitsluiting van het postver keer naar Duitschland. Oostenrijk. Hongarije, Japan en door Japan bezette gebieden, zijn de postver bindingen met aHe overige landen der wereld hersteld. Naar deze landen kunnen brief kaarten en brieven tot een maximum gewicht van 200 gram verzonden wor den. Bovendien kunnen drukwerken en zakenpapieren tot een maximum van 200 gram ter verzending worden toegelaten, behalve naar de landen en gebieden in het Verre Oosten, o.a. Australië, Nieuw-Zeeland, de eilan dengroepen in den Stillen Oceaan, Nederlandsch-Indië, Thailand (Siam), Indo-China en China voorzoover deze landen niet door Japan zijn bezet, als mede naar Argentinië, den vrijen staat Ierland, Portugal en koloniën, Spanje en koloniën. Turkije, de Ver. Soc. Republieken der Soyjets, Zwe den en Zwitserland- Briefkaarten en brieven l.m. 200 gr. en voor zoover zulks is toegelaten eveneens drukwerken en zakenpa- pler t.m. 200 gram kunnen per lucht post verzonden worden naai- Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland en de niet door Japan bezette eilandengroepen in den Stil len Oceaan. vroeg de SS. Als Christus antwoord de hij: „Hier ben ik". Hij werd in het gezicht gestompt, met de pook geslagen. Fier, hoogepriesterlijk keek hij zijn beulen recht in de oogen en meer dan eenmaal zag ik, dat een opgeheven hand neerzonk onder zijn koninklijken oogopslag. Eiken morgen gaf hij ons, Neder- landsche priesters, die met hem voor het werk buiten uitrukten, zijn zegen. Met hem zaten vele Poolsche seminaristen gevangen: wereld geestelijken, Capucijnen. Jezuieten, enz. 21e behoorden tot de intellec- tueele wereld van Polen en moesten dus opgeruimd worden. Geen Pool sche dichter, dokter, advocaat enz., durfde zich als zoodanig melden. Dat was een zekere doodZe gaven zich op als landarbeider of fa brieksarbeider. De Tsjechische geestelijken wa ren als Slavisch volk meer gevoe liger gedrukt. Toen we eens een internationalen zangavond hielden, deden ze liever niet mee. Met den psalmist zei me de regent van het seminarie van Olmuetz: „Hoe zul len we onze vaderlandsche liederen zingen in het land der balling schap?" Priesterwijding Later kwamen er vele Italiaan- sche priesters. Hoe onsympathiek mij de Italiaansche leeken waren, de priesters waren edel en goed, In 1944 kwamen transporten met Pransche priesters; doodentrans- porten! Van één groep, priesters en leeken, samen 2532 man, waren er 952 onderweg gestorven. Onder hen was Z.H.E. Gabriel Piguet, bisschop van Clermond Ferrand. Toen was de behandeling door de SS en de kruiperige communisten beter. Op 17 Dec. 1944 wijdde mgr. Piguet 'n Duitsche diaken tot priester in onze kapel. Van „georganiseerde" (d.w.z. van de SS gestolen) stof maakten we een bisschoppelijke uitrusting. Ring en bisschopskruis van koper lever den de gevangenen, die werkten op de Messerschmidtfabrieken. De staf kwam van de timmerfabriek. De mijter werd geplakt met gevonden zijde. Diep ontroerend was deze plech tigheid: priesterwijding in een ge vangenis, in de hel van Dachau AX/TJ, Nederlandsche priesters had den het meest contact met de Duitsche. Tenslotte stonden ze ons het meest nabij. Vurige anti-nazi's, die zich gestraften voelden voor de zonden van hun volk. Een deken Wessing. gestorven in 1945 aan ty phus, een 30-jarige kapelaan Schiltz, vermoord in 1941, leven als ideale priesters onder ons voort. Wij, Nederlandsche priesters leef den in priesterlijke, prettige ver houding onder elkaar. Veertien van onze Nederlandsche geestelijken stierven in 1942. Met zessen bleven we toen over. In 1943 en volgende jaren kwamen nieuwen de rijen aanvullen „voor God en vaderland" In 1941 en 1942 heb ik nooit ge lachen, geen enkele maal. Daarna, toen de behandeling iets verbeter- "^"ERGENS zijn zoo veel priesters tezamen gevan gen geweest als in Dachau. Z. H. de Paus toonde voor hen voortdurend zijn vaderlijke liefde en belangstelling. Langs geheimen weg liet Hij deze gevangenen weien, dat Hij hen iederen dag zegende en in de H. Mis voor hen bad. Pater Othmarus, Capucijn, vertelt In V nevengaande beschouwing jC over het léven van deze pries- ters. ir de en we levensmiddelenpakketten van thuis mochten ontvangen, leef den we op. Toen hebben we pret tige uren beleefd en daarin onzen steun gehad voor zwaardere tijden. Nu zal in Dachau, zooals Pater P. van Gestel S.J., voor de radio meldde, een eeuwigdurende aanbid ding Kerk komen om God eerher stel te geven voor het moordenaars werk. dat daar is geschied. Verge ten we nooit, dat dit alles in Da chau mogelijk was, omdat alles ge beurde door menschen zonder ge loof. SS en communist. PATER OTHMARUS Kapucijn. Te hunner nagedachtenis ?a/ een monument worden onthuld QP 15 Augustus a.s. zal op de Goirlesche heide door Prof. Schermerhorn de onthulling plaats hebben van een monument voor de vijf gijzelaars, die daar op 15 Aug. 1942 zijn neergeschoten, te weten: Willem Ruys, Graaf E. O. G. van Limburg Stirum, Mr. Robert Bael- de. Christoffel Bennekers, Baron Alex Schimmelpennink v. d. Ove, In het „Nieuwsblad van het Zui den" wordt het relaas verteld van hun terechtstelling, zooals het werd gedaan door een Polizei-man, die aan de voltrekking van het „vonnis" had moeten deelnemen. Veertig Polizeimannen te Tilburg kregen opdracht om de gijzelaars naar het landgoed de Roovert nabü de Belgische grens te brengen. Voor de oogen der slachtoffers werd daar een kuil gegraven. Daar. na werden ze ieder aan een paal gebonden. Men vroeg hen of ze ge blinddoekt wenschten te worden, waarin, slechts één van hen toe stemde. Dan vroeg men, of ze nog iets te wenschen hadden, waarop Mr. Ro bert Baelde uit Rotterdam vroeg om zijn moeder in kennis te stellen van zijn dood. Intusschen was het ongeveer 4 uur in den morgen geworden. De commando's voor het vuurpeleton, dat uit 20 man bestond, werden ge geven. Even voor het laatste commando riep de heer Baelde nog: „Moeder!" Daarop klonk uit één mond: ..Leve het vaderland, leve de Koningin!" Het salvo verscheurde de stilte in het nachtelijke bosch en de slacht offers zakten ineen. Een dokter onderzocht de licha men van de gevallenen. Vier waren er dood, de vijfde, die nog teekenen van leven gaf, kreeg nog 'n schot met een revolver. De Polizeiman, die het verhaal vertelde, was nog zoo onder den indruk, dat hij schreide als een kind. Hij kon niet van zich afzet ten, dat hij had meegeholpen aan den moord op vijf onschuldige men schen. Wat hem het meest had aangegrepen, zoo zeide hij, waren de oogen der helden, die fier den dood tegemoet zagen. Het stoffelijk overschot van den heer Bennekens is de vorige week te Rotterdam op Crooswijk ter aar de besteld, waarbij o m. Burgemees ter Oud en Mr. Einthoven het woord voerden. Op de begraaf plaats Hillegersberg had in alle stilte de bijzetting plaats van de stoffelijke overschotten der heeren Ruys en Baelde. NIEUWSTR. 7S, OOSTBURG ADVERTENTIES voor de Zeeuwsche en Prvbantsche editie worden a'hier aangeno men. 21-0 VaViJAtAVVWliV Verkoudheids- Preparaten Over heel de wereld bekend Dordrecht hoopt zeer binnenkort de fa bricage van HIJS- en TRANSPORT- WERKTUIGEN weer te hervatten. Vraagt nu reeds onze catalogus aan. Postbus 25. Dordrecht Herryzing Honig'» Artikelen komen weer terug; streks weer in de voór- ooriogsche kwaliteit een welkom bericht voor veie, vele buisvrouwen I De stand der werkzaamheden. Dit jaar nog wil men gereedkomen II (slot) E)IJ WESTKAPELLE zijn momen- teel niet minder dan 500 man hard werkend bezig om de befaamde Westkapelsche zeewering te herstel len. Van 't noorden uit wordt om 't gat heen een inlaagdyk aangelegd met behulp van handkraeht en graafwerktuigen. Een baggermolen heeft de ligplaats gereed gemaakt voor den grooten zandzuiger, die na enkele weken wachten, is gearri veerd. Deze zuiger zal in het land een put boren en het aldus vrijko mend zand in den dijk spuiten. De bodem van de 100 m. breede zui delijke geul, welke in de bres werd uitgeslepen, wordt door zlnkstuk- ken vastgelegd. Bjj niet al te grooten tegenslag verwacht men vóór November de zee de baas te zijn. Met groote energie pakt men ook den dijkbreuk bij fort de Nolle on der Vlissingen aan. Het werk is hier reeds in een verder stadium. De gron^bezinking is geheel voltooid en ter weerszijden van het gat, wordt de dijk uitgebouwd. Aan de N.W.-zijde geschiedt dat met drag line's en aan de Z O.-zijde wordt zand aangevoerd door een 2500 m. lange persleiding, welke gevoed wordt door cien Belgischen zuiger Rupel, die in de Koopmanshaven ^gestationeerd en die weldra ook bij Raminckons in actie zal komen. Bij Veere is men mede actief en werd paal en perk gesteld aan het verder uitslijpen van het gat. Groote massa's rijshout en breuk steen komen momenteel binnen; 't rijshout wordt tot zinkstukken ver werkt en deze worden door ballas ting met breuksteun aan den grond gebracht. De vloot van baggerwerktuigen. die tot heden beperkt was, zal over eenige dagen belangrijk zijn aangevuld. Nu de vaarweg door de Dordtsche Kil is vrijgegeven, kun nen zuigers en andere vaartuigen van de „Muz" snel naar Walcheren komen; een deel is reeds gearri veerd en te werk gesteld. Ook uit Engeland komt 'n massa materiaal als locomotieven, motor- pompen. motortrucks, machine- onderdeelen, gereedschap enz. Het bekomen van geschoolde ar beiders veroorzaakte aanvankelijk moeilijkheden, die echter grooten- deeis zijn overwonnen: 1500 man zijn thans aan het werk. Bovendien kwamen een 200 pioniers van het nieuwe Nederlandsche leger naar Walcheren, die in samenwerking met Engelsche genietroepen een handje toesteken. De vaste wil zit voor om dit jaar den waterwolf te knevelen en alle verhalen en praatjes met een an dere tendenz zijn uit den duim ge zogen Waterstaat, zoowel als de „Muz" zetten hun knapste koppen in en allen hebben slechts een doel Walcheren moet zoo spoedig moge lijk droog. Wij vernamen nog. dat het in de bedoeling ligt om van Vrouwenpol der af naar Westkapelle een spoor lijntje aan te leggen ter snellere aanvoering van materiaal. De aan legplaats bij Vrouwenpolder hgt be schut voor wind en golfslag, zoodat lYjcn dan minder afhankelijk is van het weer Ook de weg tusschen ge noemde plaatsen wordt onder han den genomen voor het vervoer per auto. Met welk watergeweld men te kampen heeft, kan blijken uit het feit. dat tweemaal daags 50 mil- licen kubieke meter water door de gaten in- en uitstroomen, doch de leiders van het werk deinzen voor dit geweld niet terug. Hun parool is: eerst fort de Nolle en West kapelle en tevens alle krachten concentreeren op Veere en Ramme- kens, om te trachten dit jaar nog de geheele waterkeering te sluiten. pROMPT 14 dagen nadat Z.K.K Prins Bernhard op verzoek var generaal Foulkes de koperen ge denkplaat had onthuld, die de her. innering aan de capitulatie der Duitsche legers te Wagenlngen !e- vendig moest houden, is deze op mysterieuze wijze.... verdwenen! De bewaker van het gedeeltelijk verwoeste hotel zag een „Cana dees" de gedenkplaat losschroeven Hij vond deze schroevendraaierij maar vreemd en informeerde wat het te beteekenen had. De man in uniform zei den man dat de plaat i te klein was en dat deze vervangen zou worden door een veel grootere, waarmede de bewaker genoegen nam. Een onderzoek van de poMe heeft uitgewezen, dat de bewaker bij den neus is genomen. Heeft nu een als Canadees vermomde Duit- scher, die de schande van Wage nlngen niet kon gedoogen, de plaat gestolen, zoo vraagt „Trouw" ziet. af. of een al of niet echte Cana- ceesche souvenir-jager de hand in het spel? gedeputeerde staten. Naar men ons meedeelt is thans definitief beshst, dat de heer Goos. sens in dit college van Ged. Staten niet meer terugkeert. Hein is thans het gewone wachtgeld toegekend. Binnen enkele weken verwacht men de uitbreiding van het colle ge met enkele nieuwe leden nl. 'r. katholiek, 'n anti-revolutionnair et een socialist. Bij besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken is mr. P Dieleman uitgesloten van het lid maatschap. Hiermede is de zuive ring van Ged. Staten beëindigd de oud-illegalen. Te Goes vergaderde de oud-ille galen van het district Z.-Bevelaiid onder leiding van dr. Mes. Verschil- - lende ingekomen vragen werden behandeld door overste Slot. jhr. j de Casembroot en kap. v. Geelkerk De moeilijkheid bij het vastéfl'- len der politieke betrouwbaart»l& schuilt in het ontbreken der vaste I richtlijnen. Die zullen aan de re- geering worden gevraagd. drie slachtoffers. Bij het opruimen van mijnen i". de gemeente Souburg zijn drie - Duitsche krijgsgevangenen omge komen. Eenige anderen werden zwaar gewond. fransche gesneuvelden In de eerste helft van Augustus zullen enkele Fransche officieren Zeeland bezoeken voor het in ont vangst nemen van nog aanwezige bezittingen van in 1940 gesneuvel de Fransche militairen. Het spreekt vanzelf, dat de na gelaten betrekkingen deze voorwer pen gaarne terug zullen ontvangen. Een ieder, die nog in het bezit is van eenig voorwerp, hiertoe' behoo- rende, wordt dringend verzocht dit in te leveren, of ervan kennis ts geveii aan: A. de Roo, Kreukel- markt 2. Goes vóór 10 Aug. a.s- de kath. onderwijzers- Na vier jaar vergaderden te Goes weer de kath. onderwijzers van d( Zeeuwsche eilanden, onder leiding van den heer p. Wolters uit Mid delburg, die een en ander meedeel de over hetgeen de St. Augustinus- ver was overkomen. Besloten werd de vereeniging oh- der denzelfden naam te laten her rijzen. Het oude bestuur stelde zijn zetels beschikbaar. Gekozen werd hierop tot voorz. de heer p. v. d. Dries te Goes, tot secr. de heer Th. Speller te Helnkenszand. tót pen ningmeester mej. l. Boel te Goes en tot bestuursleden de heeren Wolters (Middelburg) en Farejee ('s-Heerenhoek). Meegedeeld werd dat het kath schoolblad binnenkort weer gaal verschijnen. 400 nissenllutten. Teneinde de landbouwers en bur gerbevolking voor den komenden winter zooveel mogelijk te helper, zullen er 400 Nissenhutten, dit zij" de bekende ronde barakken der ge allieerden. naar West-Zeeu«scli- Vlaanderen worden gezonden. worden bestemd voor noodstaW- Er zullen korte steenen zijmuren onder worden geplaatst waardoor het mogelijk is het vee in deze ba rakken onder te brengen. In diver se gemeenten zullen deze hutten in gericht worden om de burgerbevol king onderdak te verschaffen, die in haar tegenwoordig verblijf den komenden wintel' niet kan door maken. krijgsgeI den 1 Het staat tli korten tijd uit Zedelghem| Vlaanderen zaam te zijn heden. Te Ol een vast ka terwijl een ap wakingscomp gesteld. Het ligt in tal krijgsgeva op te voeren naar Oost- zullen komen.l h.b.S. vj vi Hoewel het I burg een ruïrf den, geeft m| toch nog les. T barak beschilj verdeeld in door het lesjj kan doorgaa oorlog* In het bela^ stelt het Rijk. documentatie gracht 410, A mr. n. W. P<J breid archief Personen, diel nen verleenen, f zocht, illegale L plakbiljetent el materiaal in t<I Daar het doel schiedenis vanl tijd van groot] wij de lezers deze zaak te 1 De heer A. burgemeester reid gegevens Op een te examen behai de dames heq Harmsen en Sas van Gen^ laer, Marie Kindt van Hr Gerda Colmal Jinny Ram ml Flory van Wa ghe. van West] en Oda Bun, da Nelisse, va| van Terhole. Domburg Noodgemeentj gemeenteraad gen door W. Goes Ongeluk mct| landsche Hoev de Duitschers is gepromoveel van dat gevaail middag ginger spelen en kregl ken, die toenT was dat Pieterl gedood en Pietf Jonge ernstig je van Annie beter vanaf. De eerste ra gen (Donderda! raad vergader^ benoemen en lende commlssj Rectificatie, de K.S.V. stad Volksbeweging I weging gemaaw Gemeente beq baal is opgema oneerlijkheden I te heeft geple| den, welke zij onderzoek naarl gen is geopenq Hoek. Verkiezing g( W. F. Kayser, J. Jansen, 4 P. den Hamer, 6 I Meerstens. Kwadendamm Sportdag. stigd werd de camme tot een begonnen met voor de dames. 4-1 een welver behalen. De 7" De verkoop h/aar uitz^iii; waardeerde, is ZÓÓ tOCt2Ci belsai^rijk üv Thans itottz 660oo VOOR DHREC Woonachtig te AANMJÜT. Openlijk da den H. Gen verkregen g

de Stem | 1945 | | pagina 2