HULSTt mand" nten RNEUZEN geit" Ultimatum ïn Vorderingen op Borneo Radio Nederland in overgangstijd Nieuwe Engelsche ministers rE B moot hot toch zokor niet 800 IIN 'T KORT I Treinverkeer met België aan Japan orie iLondagsmeditatie Attlee premier, Bevin Buit. Zaken die zeep voor n formulier md een aangevraagd bovengenoemde nnen afhalen of bovengenoemde overgegaan wor- van nieuwe toe- i gebruikt moe- i werkgever om oenbonnen melk De toeslagbe- om van den dis- oeten door den ng worden ge le verantwoorde- »onkaarten van bonkaarten )i de 9e periode ehouden worden •ke op Vrijdag 3 ur in café Heij- 289-o editie voor de provincie zeeland 'tlS Vi n. DON] PRUl en IE v :ur. MAANDAG JULI om 8 uur t) if begin tot eind. zerk. >nte. 282-0 ieveelheid mmaneel 244-0 29 en 30 Jl'f E. DRIEHOEK. fr. Begin om 3 u 'AG 1 AUGUSTUS. slager filmklucht met een en grappige scènes, feest maken. Bijwerk ang 2 en 4,30 uur. 'oeg. alle leeftijden eking worden geen telefoon. 281*0 Bur.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poorts HuHt Deze courant wordt op last van t Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en zeeland. Uitg. „Stichting De tem Dir.: J. A. H. M. v. Schljndel; Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna; Nlc. 3. Karhof. vayonredacteur No. VÜ ZATERDAG 2« JULI IMS. Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A, E> Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. it, B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy, Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelllng) 0.21. Losse nos 6 cent. De ergernis der verkeerde voorlichting WK TE HEBBEN Spectator gelegen heid gegeven zijn vrijmoedig woord over een aantal onderwerpen te laten klinken. Te verwachten viel, dat het niet zonder tegenspraak zou blijven. Hier komt dan een tegenspreker aan het woord, die zich even vrijmoedig uit. Ook hem willen gastvrijheid verleenen vol gens den goeden stelregel van het „hoor en wederhoor". Wat de klachten over de voorlichting be treft, wijzen we er intusschen op, dat de pers ten aanzien van de al- genieene berichtgeving nog groo- tendeels drijven moet op hetgeen de radio mededeelt. En daardoor vervalt ze ook in de tegenstrijdig heden, welke eerst den aether zijn ingezonden. r\E SCHRIJVER ouder den schuilnaam „.Spectator" be weert geen kankeraar uit den bloede te zijn, doch met een paar voorbeelden eenige reden tot erger nis gevende toestanden aan de kaak te willen stellen. Inderdaad is er zeer en zeer veel in onze hedendaagsche maatschap pij, dat tot kankeren en ergernis aanleiding geeft en menigeen heeft dan ook reeds den moed op - gegeven dat er nog iets van te recht komt. Dat is pessimisme van de ergste soort, niet wenschelijk, doch verklaarbaar. De ergernis van Spectator is be grijpelijk, als hetgeen hij naar vo ren brengt juist is, doch de groot ste ergernis van velen bestaat wel hierin, dat de voorlichting, welke het Nederlandsche volk via pers en radio krijgt, zoo hopeloos is en te genstrijdig, dat het weldenkende deel van het volk niet anders kan denken, dan dat er moedwil in het spel is, en een revolutionaire geest aangekweekt wordt, ofwel een stel dilettanten aan het roer zit. Voorbeelden hiervan zijn voor 't grijpen, dit wil ik met enkele voor beeldjes van de laatste dagen dui delijk maken Het brood zal vermoedelijk in September zonder bon zijn. Enkele weken later een berichtje dat er voorloopig geen sprake van kan zijn. Het vleeschrantsoen wordt gega randeerd vastgesteld op gemiddeld 250 gram per week. Enkele weken yOO is ook de voorlichting welke Spectator geeft een ergernis, en wel daarom, omdat zij op het kri tieke punt zoo flagrant in strijd is met de waarheid, hoewel Spec tator beweert van bevoegde zijde te zijn ingelicht. Ik wil het hier niet hebben over de „Barakken", omdat ik hiervan niet voldoende af weet om er over te oordeelen, doch over het tweede deel van zijn er gernis en wel de ..Crisiscontrole". Spectator hoorde beweren: 1) dat in den landbouw en veeteelt bijna geen controle meer wordt gehouden; 2i dat boeren tegen woordig gelukkig in weken geen controleurs meer zien, doch meent te weten, 3.) dat heden ten dage een belangrijk deel, zoo niet het geheele apparaat nog paraat is. Ongetwij feld heeft Spectator het niet de moeite waard geacht bij inderdaad bevoegde zijde inlichtingen in te winnen, of zich af te vragen, waar nu die honderden controleurs toch wel blijven, nu zij niet meer op de bedrijven komen, en welke werk zaamheden zij dan nu wel zouden verrichten, want dan zou hij ver nomen hebben dat het 1) en 2) juist was, doch dat reeds bijna een half jaar geleden ongeveer twee derde van het aantal controleurs/ opzichters was ontslagen of een anderen werkkring had gezocht en gevonden; dat het niet de schuld is van het apparaat, dat dit aan tal nog niet grooter is, doch dit uit sluitend van de boeren en aanver wante bedrijven afhangt. Komen deze de gestelde bepalingen na, doen ze niet meer aan zwarten han del, of geven ze hun pogingen om het zwarte geld te dekken op, dan kon het resteerende een-derde deel wellicht ook nog gemist worden, hetgeen geen honderd is, laat staan honderden, zooals Spectator meent te weten. Zoover is het echter nog niet, en het was beter dat Spectator zijn aandaept wijdde aan het probleem, op welke wijze hij de bron van er gernis, welke het een-derde deel nog noodzakelijk maakt, kan ver wijderen. dan Was ook zijn ergernis over de crisiscontrole tevens opge lost. Moge Spectator wel bedenken, dat ook hij in dezen medegewerkt heeft tot vergrooting van de., er- pui week. Enkele weken YT0,11 later is verlaging van het rantsoen g?^SrdTv^ltehagg"1"5 "x QP drie kleine steden van Japan werden 3000 ton brandbommen neergeworpen. Explosieve bommen kwamen neer op Kioesjoe. Op Bor neo bleven de Australiërs vorderen ten noorden van den berg Banto- sampa. Zij bereikten een punt. 10 km ten noorden er van. Volgens Japansche radioberich ten is de geallieerde invasiepoging op het eiland Fukat. halverwege Rangoon en Singapore, verijdeld. Van geallieerde zijde werd geen be richt over deze operatie ontvangen. noodzakelijk, omdat vóór het einde van den weidetijd geen voldoende slachtvee kan worden aangevoerd. De rantsoenen in Duitschland zijn vastgesteld op een voedings waarde van 2000 cal. en voor ons Nederlanders slechts 1850 cal. per dag Enkele weken later wanhopige pogingen om aan te toonen, dat wij. Nederlanders, meer dan 1850 cal. en de Duitschers slechts 724- 1380 cal. per dag krijgen. Benzine zal het eerste product zijn, dat bonloos verkrijgbaar zal zijn. De benzine-depots zitten vol, de „heeren" rijden met hun - of andere - dames volop met den luxe-wagen, doch de landbouwers kunnen haast geen benzine krij gen om hun oogst te laten maaien, laat staan te dorsehen. Hat hardleersche Herrenvolk FILMS, vevtoonend de gru welen van Belsen, worden niet meer vertoond in Duitsch land, zoo vertelt een verslag gever van de .Daily Herald £r bleken bij de Duitsche toe- schouwers drie soorten van re_ actie te zijn Sommigen begonnen te hullen. fe>Ig'eche?en?eEi0nnei1 Maar een derde belangrijke groep haalde lachend de schou! ders op en zei: „Die films zy„ in Engeland gemaakt. Ze vertoonen beelden uit Engelsche concentratiekam pen. We hebben allemaal ge hoord, dat die ook in Engeland bestonden". Zoo klinkt de leugenstem van Goebbels na in Duitsche her sens. De heropvoeding van het Herrenvolk schijnt toch een moeilijker probleem te zijn dan men uit de motieven voor de opheffing van het T,erbroede- ringsverbod zou afleiden.... UKT TREINVERKEER met Bel- gië wordt op 1 Augustus her steld. Dan zullen per dag 4 trei nen gaan rijden tusschen Roosen daal en Antwerpen v.v., die zoo veel mogelijk aansluiting zullen ge ven van en naar Breda en Brussel, meldt De Tijd. qvOT PLEBAAN van de Kathe- drale basiliek van St. Jan te Den Bosch is benoemd de zeer- eerw. heer J. J. M. van Susante. secretaris van het bisdom. TVE BELGISCHE KAMER van Afgevaardigden nam na een driedaagsch debat over de konings kwestie een motie van vertrou wen in de Regeering aan met 95 stemmen vóór, 68 tegen en 2 blanco. yERSCHILLENDE firma's blij ken nog vrij belangrijke voor raden onafgewerkte textielweefsels te bezitten. Als er nu maar vol doende kolen komen, zal de textiel- positie beter worden. De distribu tie kan dan geleidelijk worden op gevoerd TN ZWEDEN is een volledig socia- listisch kabinet gevormd. LEDEN van de Pransche SS en van het door de Duit schers opgerichte antibolsjewis- tische legioen zullen moeten te recht staan voor het militair ge rechtshof te Lyon. r»E Japansche gezant te Ankara doodde zijn vrouw met een re volverschot en daarna zichzelf. Door de regeering verworpen rpRUMAN, Churchill en Tsjang- r kai-sjek stelden Donderdag in een ultimatum aan het Japansche volk de volgende eischen: 1. Alle veroverde gebieden moe ten worden ontruimd; 2. De Japansche strijdkrachten moeten worden ontwapend en kun nen dan naar hun land terug- keeren 3. De oorlogsmisdadigers moeten worden gestraft; 4. Na vrije algemeene verkie zingen moet een vredelievende de mocratische regeering in Japan worden gevormd; 5. De geallieerden moeten eenige strategische punten in Ja pan zelf bezetten; 6. Het Japansche Rijk wordt in gekrompen tot de voornaamste Japansche eilanden: 7. De wapenindustrie moet wor den ingekrompen en een schade loosstelling moet worden betaald; 8. De geallieerde troepen zullen zich uit Japan terugtrekken, zoo gauw een vredelievende regeering is gevormd. Het Japansche kabinet heeft Vrijdag gedurende drie uren ver gaderd. Volgens Japansche radio berichten zal het land het ultima tum negeeren en den oorlog tot 't bittere einde voortzetten. t ooooooo Barmhartigheid ooooooo p ECHTVAARDIGHEID en barm-# hartigheid gaan in smette- looze volmaaktheid samen in God en over deze beide eigenschappen ligt de lichtglans van Zijn Al macht. Toch voelt de mensch, vanwege zijn behoefte aan er barming, zich meer tot Gods barmhartigheid aangetrokken als tot Zijn even volmaakte recht vaardigheid. In de biddende ziel zal dan ook het gebed der Kerk op dezen Zondag een troostenden en bemoedigenden weerklank vinden: „God, die Uw almacht vooral toont door te sparen en te ontfermen, vermeerder over ons Uw barmhartigheid". Want sparen moet ons God en als bedelaars staan we voortdurend bij Hem aan de deur en waar we alles vree zen van. onze azonden, daar hopen we alles van Gods barmhartig heid. In schrille tegenstelling met dit gebed staat evenwel vaak de levenshouding van den mensch. Want waar hijzelf op medelijden hoopt voor alle misvattingen, daar kan hij soms geweldig hard zijn tegenover zijn medemensch en is vergevensgezindheid hem ten eenen male vreemd. In zekeren zin doen velen als de Farizeër uit het Evangelie, ze zijn voor zich de overtuiging toegedaan, dat ze heel wat beter zijn dan de rest van de samenleving, terwijl de houding van den tollenaar met zijn tot in den hemel doordringend „Heer, wees mij zondaar genadig" hun beter zou passen. Het is wellicht goed, dat we meer denken aan barmhartigheid en vergevensgezindheid jegens ande ren en ons daarop voorbereiden in onze levenshouding. Niet blij vend toch zullen we 200 duizend menschen uit onze samenleving kunnen blijven verbannen, maar als de straf gedragen is, zullen we den mantel van de liefde moeten leggen over hetgeen voorbij is. Dit is maar een enkel punt, dat sommige misschien niet welkom in de ooren klinkt. Ik zou hen wil len herinneren aan het onsterfe lijk woord van Sophocles'' Antigo ne: „Niet om te haten, maar om te beminnen werd ik geboren". ooooooooooooooooooo<xxxxxx>oo<>ooooooo<xx>o<xxxx> Geestelijke en maatschappelijke stroomingen zullen een zelfstandig bestaan vinden in den nieuwen voorloopigen omroep T\E STAAT verzorgde via Mili- tail- Gezag den radio-omroep. Daaraan gaat thans een einde ko men. vertelde minister Schermer - horn Vrijdagavond voor de micro foon. De regeering wenscht echter niet terug te keeren tot den toestand van 1940 en de vier radio-om- roepvereenigingen vry baan te geven. Zij acht de bezwaren, die er aan verbonden zijn, grooter dan de voordeelen. Wel zal het Ned. volk eerlang over het onderwerp zelf kunnen beslis sen wat het wil en wel door middel van zijn eerste volksvertegenwoor diging. 'let besluit der regeering is blij kens de mededeelingen van Prof. Schermerhorn op verzet gestuit bij Prof Oranje, die zich deswege te ruggetrokken heeft als regeerings- commissaris van de door de vo rige regeering ingestelde radio-om- roepcommissie. Het besluit van de huidige regeering is noch thans geen uiting van een verschil van politiek inzicht met de vorige re geering, doch eenvoudig een kwestie van zicht op de wijze, waarop het beoogde doel bereikt kan worden. Dit doel bestaat in het stichten van een radio-omroep, waarin alle geestelijke en maatschappe lijke stroomingen van het Ned. volk een zoo groot mogelijk zelf standig bestaan zullen vinden, uiteraard voor zoover zulks tech nisch uitvoerbaar is. De regeering beoogt op deze %v«w.w.v.% Avonds gaat alles open, want dan vindt een formeele „invasie" plaats van militairen met Duits sche meiden, die in Nijs mogen uitgaan en komen dansen. De burgerij wordt dan ook niet in café's en zalen toes gelaten/' (,,De Stem'19Juli 1945) „Gedemobiliseerde Duitsche soldaten knippen de hoofden v?n meisjes kaal, die zich met geallieerde !fair.en »>verbroedes jn \z« "ggen, dat zij daartoe order kregen voor zij de Wekr, macht verlieten." Daily Express' 20 Juli 1945) ..Je hoeft niet zoo te schelden op mijn FührerZonder hem zouden we elkaar nooit gevonden hebben' wijze ook tot de liquidatie te ko men van den Ned. Radio-omroep uit den bezettingstijd en tot het herstel van de rust in de Hilver- sumsche omroepvereenigingen. Da minister-president deelde dan mede, dat er een commissie van advies zal zijn voor de omtoep- programmas, dat de regeering geen vertegenwoordiger in het Stich tingsbestuur zal hebben, maar slechts luisterposten in de verga deringen van de Stichting. Verte genwoordigers van de departemen ten van O., K en W. en van Binn. Zaken zullen dezen rol vervullen. Na op de groote beteekenis van de radio gewezen te hebben t.a.v. het buitenland, verklaarde Prof. Schermerhorn, dat de oude veree- nigingen hun activiteit tot uiting kunnen brengen door middel van den vertegenwoordiger, die elk hun ner in het Stichtingsbestuur zal hebben. Daarnaast zal er een ka tholiek zitting in hebben, de voor zitter van de interkerkelijke radio- commissie, een sociaal-democraat en een vertegenwoordiger van de federatie van de kunstenaarsver- ceniging. y RIJD AG A VOND Zijn de voor naamste ministers uit het ka. binet van Attlee bekend gemaakt. Deze zal zelf eerste Lord van de schatkist en minister van Defen sie zijn; Buit. Zaken krijgt Be- vin; Financiën Hugh Dalton; Handel Sir Stafford Cripps. pre sident van den Raad Herbert Morrison, tevens leider van het Lagerhuis; Lord Kanseiier Sir William Jewett en Lord Zegelbe waarder: Arthur Greenwood. Volgens diverse Engelsche berich ten zal Churchill niet naar Pots dam terugkeeren, volgens Reuter ook Eden niet. Bevin zou Attlee vergezellen, die reeds heden ver trekt om de besprekingen met Tru man en Stalin voort te zetten. Over den uitslag van de verkie zingen, die overal in de .wereld met groote belangstelling en gemengde gevoelens is ontvangen, werd nog gemeld, dat de Labourpartij 390 en de Conservatieven 212 zetels be haalden. Tien procent van de kie zers veranderde van partij. Ten aanzien van de door de La bour te volgen politiek verwacht men nationalisatie van groote on dernemingen van algemeen belang, en wat de buitenlandsche politiek betreft een verandering van koers jegens het Franco-regime, Grie kenland en Italië,

de Stem | 1945 | | pagina 1