Zuivering en Reciasseering M UWENDII [Q0RDRAII -LEK mjK KOOLE Advocaten verdedigden Pétains trouw vers en STBODI Wie verloor den oorlog? gasranisoen w, BANDAGt )T ■KOT :rzorgst CT LEVERBAAR Slotaanval op Japan geopend „Radio Nederland" SPAAK erkent LEOPOLDS trouw IN 'T KORT Lager WERKKRACHTEN in den LANDBOUW De maarschalk volhardde ^tZs^erouder- in zijn zwijgen GEN VOEDSÏET^ T5IENING. xatiemarkten. sal een taxatiemarkt voor paaiden t« Aug. 1945 te Goes kten 9 uur. Op deze vrijwillig aangebo. den aangevoerd 152-o voedselcommi ssaris tigt er de aandacht ?rs op. dat het vo st die gekeurd werd als brouwgerst f i werd betaald, het gewijzigde stel- 'an granen en peul- 945, is het voor de te weten dat mn- wordt over de spe- st een speciale re in dit verband van brouwgerst ge levering nog eenig enen..l53-o EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEEL»'"O RnT^wéstsingel 55, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag eedrukt op de persen v. h. Dagblad van Nooid- Irabam en Zeeland, üitg. „Stichting De tem" J. A. H. M. v. Schijndel; Hoofdredacteur: H. A. Bruna: Nic. J. Karhof. rayonredacteur Dir. J. J Voor God, Koningin en Vaderland No. 224 DONDERDAG 26 JULI 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A, E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. S') ver de ontsnapping iaar koning Neptii- laatregelen al geno- I een groot leger van vissen klaar om de i al aan te vallen mei I boze man te ver- kie te bevrijden. OOSTBIJ 5ESLOTEN ONDE OPTICIEN. OOSTBURG. SR TOUW. Levert van landbouw- orgen voor levering. 90- SLVISKIj k.g. tarwestroJ AUG. NEIJT P h i I i P P 1 Niet beneden 20 H IAAT 38A. OOSTgS»^ 5, Goes, it gepla&tst woicit- lorbediende? p at dringend behoefte Diploma Maatscha] iste. Salaris nader 01 lding van leeftijd, sM )b bureau van dit >00000000- bij den hiervoor ET DE SNELLE en rechtvaar dige bestraffing' van verra ders, collaborateurs en profi teurs zijn we nog niet uit de nesten. Uit de straffen zal blijken, dat, af- I gezien van de doodvonnissen, welke eventueel zullen worden geveld, een deel der schuldigen voor immer of voor langen tijd uit de samenleving- moet worden verwijderd. Dat schept geen verdere moeilijkheden. Maar er zullen er ook al spoedig weer vrijkomen of er slechts met een boete en tof) het verlies van be paalde burgerrechten afkomen. Het plan bestaat verder, zooals men weet, aan een groot aantal der „lichtere gevallen" thans reeds uit de interneering te ontslaan in af wachting van de nadere berechting. Hier nu komt een stad of dorp, een buurt of straat voor de vraag, hoe men die menschen zal ontvangen. In verschillende gevallen schijnen dezulken bepaald onvriendelijk be jegend te zy'n, zoodat ze zich maar ijlings elders gingen vestigen. Hoe [begrijpelijk dit in bepaalde geval len kan zijn, toch dient het volks- lentiment zich hier te bedwingen. Er moet voor degenen, die blij kens hun vrijlating niet of niet langer als staatsgevaarlijk worden beschouwd, waarvan er zelfs ver schillende hun straf geheel uitge boet hebben, een kans zijn, om zich weer in te leven in de Nederland- sche gemeenschap, om door hard werken en goede plichtsvervulling zich op te tillen tot een behoorlijk bestaan. Zoo iets klinkt in dezen tijd nog allerminst populair. Maar het is de eenige weg, om het zuiverings probleem eveneens in dit opzicht tot een goed einde te voeren. Het is ook een gebod van de Christelijke liefde, die de afgedoolden bij hun terugkeer niet verwerpt, maar op neemt en weer als broeders aan vaardt. FEN dergelijk aspect vertoont 't probleem van de kinderen der geïnterneerde NSB-ers en collabo rateurs. Volgens „Commentaar" (zijn er naar schatting 15.000 jon- Igens en meisjes, die aldus plotseling verweesd stonden in het leven; in [Drente alleen al 4000. Allereerst is getracht ze bij familie, buren, vrien den of andere pleegouders onder te brengen. Verder zijn voor hun huis vesting voormalige NSB-bankwar- tieren, weeshuizen, schoolgebouwen, kindertehuizen en kampen inge- richt. Verscheidenen hunner waren in September met hun ouders naar Duitschland gevlucht, waar ze door de Duitschers reeds van hun ouders werden gescheiden, en onderdak I vonden in kampen. Nu komen ze I berooid, vervuild, vaak ziek terug. Er zijn er, die geestelijk al hee- lemaal geïnfecteerd waren en nu een strenge heropvoeding behoe ven. Voor anderen is het slechts een kwestie van jeugdzorg. We hopen op dit geheele onderwerp Zij, die terugkeeren Bedorven en onbedorven kinderen Terug winnen voor het vaderland en speciaal ook hun huisvesting en behandeling nader terug te komen Voor heden zij aangeteekend, dat in elke groote stad een jeugd- comité zal worden opgericht, waar- houden met jeugdzorg zitting heb- in allerlei menschen die zich bezig ben voogdijraad, kinderbescher ming. kinderrechter, kinderpolitie, •consultatiebureau x Straks is noodig een rijksrege ling voor de financieele zijde van dit sociaal werk. Tn ieder geval: de overheid be- steedt veel zorg aan deze slakkers, die zelf geen schuld hebben, aan wie vaak de mis daad van een geestelijke ver knoeiing is begaan. Het Nederland- sch volk zal ook hen na de recias seering niet mogen uitstooten, noch hen voor immer teekenen met het stigma „NSB-kind". Slechts in dat geval voorkomt men, dat ze afzak ken tot een leger van malconten ten, dan kan het vaderland hen terugwinnen en kunnen zij hun vaderland weer vinden. Dan mag er vreugde zijn, omdat ze konden wor den ontrukt aan een duivelsch systeem, om in een sfeer van vrij heid en Christelijk humanisme nut tige lidmaten te worden van een volk. dat alle krachten noodig heeft om zich weer op te richtèn uit ellende en armoede. Zal Rusland aan den oorlog deelnemen? n oo< [E Pacific vloot heeft een nieuwe phase in de oorlogvoering der marine tegen Japan geopend, nl. tien slotaanval op het hart van Ja pan, verklaarde admiraal Halsey jvan de Amer. 3e vloot. In welingelichte kringen te Lon- sden meent men intusschen, dat de vraag wanneer Japan zal capitu leren grootendeels afhangt van e5., weidheid om aan den ooi log deel te nemen en van de Stalin van pre sident Truman dienaangaande heeft, ontvangen. indjen deze ver! zekeringen bevredigend zijn wordt de overhandiging van capitulatie voorwaarden verwacht onder toe voeging dat verwerping Rusland met Japan in oorlog zou brengen Hoe het zij, het voornaamste blari van Tokio bestempelde den oorlogs Jtoestand als volgt: „de huidige si- l tuatie, waarin Japan verkeert verre van gunstig." Deklandingsvliegtuigen bescha digden zes Japansche oorlogsbo dems in de haven van Kuze. An- Ü't vlieE,uigen deden een aanval In a °kaidistrict op Hondo. YFL Hè*a,?.ei Salom°nseilanden wisten AAt-l- }Rd« Australiërs op choiseul een tr^nnJapansche marine- troepen te omsingelen. Tot oprichting besloten yOOR de organisatie van de ra dio in ons land zal worden op gericht de stichting „Radio Neder land in oorlogstijd". Voorzitter van deze stichting is L, A. Kesper, wnd. secr. van het dep. van Binn. Za ken. In de stichting zullen alle stroomingen van ons volk verte genwoordigd zijn. Minister-presi dent Prof. Schermerhorn zal in zijn radiopraatje van Vrijdagavond 9 uur een toelichting op het be sluit geven. TNE MILITAIRE COMMISSA RIS voor Noord Limburg vertelde onlangs, dat hij een vliegtocht gemaakt had over het grensgebied tusschen Noord- Limburg en Duitschland. En wat was nu het meest frappan te De grens was vanuit de lucht gezien, geen denkbeeldige lijn meer. Daar waar de toeschouwer bebouwde akkers en weiden vol vee zag, lag Duitschland. Onze vaderlandsche bodem teekende zich duidelijk af als een woes tenij vol onkruid, opgefleurd met het rood der klaprozen en het blauw der korenbloemen. Hier waren geen ploegende paarden op zwarte, opengelegde akkers, geen vee in de groene valleien. Onze paarden, koeien en tractoren worden aan gene zijde van de grens gebruikt. Onze steden, onze dorpen, onze kerken, onze kloosters, onze huizen en glazen broeikassen waren vernield en de toeschou wer kreeg den indruk, dat niet Duitschland, maar Noord Lim burg den oorlog verloren had.. Men weet ook. hoe de pogin gen om ons eigen vee terug te krijgen, tot nu toe zijn mislukt. Er zitten jonge boeren reeds maandenlang in het gevang, zoo vertelt ..Het Vrije Volk", omdat zij de koe, welker oormerk haar als hun eigendom aanwees, op eigen gelegenheid wilden terug voeren naar de Limburgsche En het blad voegt er aan "Als aan deze ergerlijke schan de niet onmiddellijk een eind ge- maakt wordt, is al ons vee in Duitscbland afgeslacht, want die aan koeien gaan er 't eerst Moet het eerst zoo ver komen, dat de boeren er met een ploegje op uit gaan om met de revolver 'ren? Vee te vc,rd«- wei. toe: De regeering redde z.i. echter het land ttET Belgische Huis van afge- vaardigden kwam ook den tweeden dag met de debatten over de koningskwestie niet klaar. Heden zullen zij worden vervolgd. Op den tweeden dag voerden drie sprekers het woord. Spaak, de mi nister van Buit. Zaken verklaarde, dat als België nog leeft, dit aan de regeering te danken is. Ik geloof aan de goede trouw van den koning, zoo zei hij, maar het gaat er om, dat hij niet slechts fouten heeft begaan maar er ook in heeft vol hard. Het gaat om de vraag of hij koning kan blijven. Een tweede spreker roerde Limoges" aan. ter wijl een derde het tweede huwelijk van den koning critiseerde.- TT OOS VORRINK is verbonden aan het departement van den minister-president voor he/t ver richten van bijzondere werkzaam heden. TN DE KAPITTELZAAL van den Dom te Utrecht is de plechtige stichtingsvergadering gehouden van de Ned. Jeeugdgemeenschap. Na afloop vond op het Domplein een défilé plaats van de jeugdorganisa ties. r<HURCHILL, Eden en Attlee zijn te Londen aangekomen. Churchill bracht den koning in Buckinghampalaee verslag uit van de besprekingen te Potsdam, TAE MINISTER VAN stelt reserve - OORLOG officieren, vaandrigs en cornetten van ver schillende wapenen tusschen 26 en 29 Juli in de gelegenheid zich aan te melden voor de expeditionnaire macht. Bij onvoldoende aanmeldin gen zullen oproepingen volgen. De gegadigden mogen niet ouder zijn dan 45 jaar. yATICAANSTAD spreekt geruch ten tegen dat de H. Stoel het initiatief zou hebben genomen om aan de komende Vredesconferen tie deel te nemen. TN BERLIJN heerschen typhus en dysentherie. In de Britsche zone zijn daarom alle cafés en restau rants gesloten. TN AMSTERDAM is het bijzonder gerechtshof geïnstalleerd. Het is, voor het eerst sinds langen tijd in de Ned. historie - bevoegd de doodstraf uit te spreken. jgEN AANTAL der naar Duitsch land meegenomen paarden is in Nieuweschans aangekomen. TAE GASRANTSOENEERING wordt gelijk gemaakt over het geheele land. Dit beteekent. dat de gasrantsoenen in Noordbrabant Limburg en Zeeland verlaagd moe ten worden. Het kan niet anders, als men de beschikbare gaskolen over het geheele land gelijkmatig wil verdeelen. De rantsoenen, welke voor het geheele land zullen gelden en welke bij de eerstvolgende meteropneming zullen ingaan, bedragen voor een periode van 60 dagen: 34 M3. voor een gezin van 2 pers. 6 M3. voor iedere persoon meer, 17 M3. voor alleenstaande pers. TANZE BESCHOUWING over het tekort aan arbeiders in den landbouw, heeft tot eenige reacties van instemmenden aard uit onzen lezerskring aanleiding gegeven. Een lezer wees er op dat in Nov. van het vorige jaar door de geallieer den de bewaking gelast was van de Vlakebrug en de Hansweertsche slui zen. Dit had toen zin omdat de vijand slechts tien tot twintig kilometer van ons verwijderd lag. De vijand is echter thans verslagen en de geallieerde hoofdmacht trok uit Zuid-Beveland weg. Toch houdt men vast aan de bewaking van brug en sluis," waardoor men tientallen men schen aan het arbeidsproces onttrekt. Den stem uit het kamp der werk- nemers, laat het volgende ge luid hooren; Het eerste en voornaamste middel om den werklust in den landbouw te herstellen is een betere waardeering voor de landarbeiders en een groo- tere samenwerking tusschen werkge vers en werknemers. Wanneer de boeren de vernieuwing toepassen, zijn wij bereid de hand te bieden en zoodoende door samenwerking een goede verstandhouding in den land bouw te scheppen. Dan pas zullen de landarbeiders, die ook na de bevrijding hun goeden wil hebben getoond door hervatting van het, werk in modder en slijk, in de toekomst eveneens hun beste krachten weer geven aan het land- bouwwerk; dan zullen er geen braak liggende of vervuilde akkers meer te vinden zijn, doch niets dan goed be werkte gronden. Niet vergeten mag voorts worden het nijpend gebrek aan schoenen en waterdichte kleeding; voor de herfst komt, moet hierin voorzien zijn, wil men het werk voor de werkers mo gelijk maken." rpenslotte maken we nog melding van een opmerking over het enorme personeel dat nog steeds aangehouden wordt bij het voed selcommissariaat en het controle apparaat in Zeeland. Een vermindering met vijftig pro cent moet volgens een opmerker mo gelijk zijn, welke afvloeiing niet al leen den landbouw ten goede zou komen, maar de geheele arbeids markt. jy/JIJNWERKERS krijgen voortaan een extra distributiekaart. FEN CENTRAAL bureau A.V.O.S. Hierop zullen zij o.m. eenig textiel, (alles voor onze soldaten) is huisraad, en schoeisel kunnen koo-1 opgericht. Het bureau is belast met pen. Een en ander is bedoeld ter de organisatie van de ontwikkeling opvoering van hun productievermo- I en ontspanning der Kon. Ned &en- 1 strijdkrachten. de strategische doctrines". Door Frankrijks hulp aan Polen was het den Duitschers niet mogelijk de /"\P den derden dag van Pétains 50 divisies te vormen, die zij aan de verhoor deden zich eenige in- verovering van Moskou tekort kwa men. Pétain zou echter nagelaten hebben het land op den oorlog voor te bereiden. De werkelijke oorzaak van Frankrijks val was, zoo zei hij verder, niet alleen het verkeerde ge bruik van modern materiaal, maar ook de gevolgde verkeerde strategie Hij ontkende, dat in 1940 aan Italië aanbiedingen waren gedaan inzake 'n condominium of betreffende gebieds- afstand. eenige i cidenten voor, die deels veroor zaakt werden door diens advo caten, toen deze zeiden, dat niet veel menschen uit de onder» grondsche beweging wat trouw aangaat, konden bogen op een verleden als Pétain. Leden van de jury, die tot de ver zetsbeweging behoorden, protesteer den hiertegen scherp. Een ander in cident had plaats toen een der jury- xr0ioPr,e den ond-nresirient van leden van den grijzen maarschalk wil- V f - T u P n ,jvan de weten of het juist was, dat hij na Frankrijk, Lebrun, heeft Pétain „Dieppe" Hitler telegrafisch had ver- twee fouten gemaakt. Hij geloofde zekerd, dat een dergelijke Britsche in een Duitsche overwinning en hij schending van Fransch gebied niet dacht „dat het prestige van zijn meer zouworden geduld. Pétain gaf maarschalk-ster bij een Duitsche bezetting Frankrijk zou bescher aanvankelijk geen antwoord, maar zei even later „ik ben doof" om dan weer te zwijgen. Toen werd voorle zing gedaan van een telegram aan Hitier, waarin gevraagd werd de ver dediging van Franschen bodem aan de Franschen over te laten. In deze zitting legde Daladier verklaringen af over Frankrijks po- men." Hij verweet Pétain den wa penstilstand gesloten te hebben afstand van den Elzas te hebben gedaan, de deportaties van Fran schen te hebben toegelaten en de vervolging van de binnenlandsehe strijdkrachten. „Zoo hoog geklom- sitie en rol in 1939, de beteekenis men en zoo diep gevallen te zijn, die daaraan z.i. moest worden toe- is een duivelslot", riep Lebrun uit. H, MIS VAN REQUIEM VOOR KAPELAAN A. VERHAEGEN Woensdagmorgen om half elf is in de parochiekerk te Hoeven een plechtige Requiemmis opgedragen voor den weleerw. heer A. Verhae- gen. geboren te Stoppeldijk, en de laatste jaren kapelaan te Hoeven, Op 14 Juli 1944 werd kapelaan Verhaegen door de S.D. gearres teerd en naar Vught overgebracht. Bij het verlaten van dit kamp dooi de Duitschers is kapelaan Verhae gen, voor zoover men kon nagaan, door hen gefusilleerd. De H. Mis werd opgedragen door Deken van den Bom uit Etten, daarbij geassisteerd door de kape laans Baars en Peters. In grooten getale waren de pa rochianen opgekomen om aan hun beminden kapelaan de laatste eer te bewijzen. Ook de geestelijkheid, die aan weerszijden van de katafalk had plaats genomen in het priester koor, was in grooten getale aanwe zig. o.m. de president en verschil lende professoren van het Groot Seminarie te Hoeven, de pastoors en kapelaans uit de omgeving, als mede rectoren van kloosters. Ook een deputatie van oud-ille gale werkers betoonde door het bij wonen van de plechtigheid de laat ste eer aan een hunner gevallenen. Aan de beide zij-altaren werden voor de zielerust van den overle dene stille H.H. Missen opgedragen. OPRUIMING VAN MIJNEN Langs de zeekust en Sehelde- boorden ruimen Duitsche krijgsge vangenen thans mijnen, onder toe zicht van Engelsehe militairen. ZEEUWSCHE VOLKSUNIVERSITEIT Het alg. bestuur van de Stich ting Zeeuwsche Volksuniversiteit is met de in Oost Zeeuwseh Vlaande ren woonachtige leden uitgebreid P. van Hauwe, K. Huineman, J. Kaan, Ds. P. van Oeveren, mr. H. de Rechter, W. Schoonaard en mr. G Tichelman, De werkzaamheden van de Z.V.U. zullen reeds dezen zomer, ook in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een aanvang nemen. NOODWONINGEN. De eerste zending noodwoningen is in Vlissingen gearriveerd. Zij komen te staan aan den Singel bij de van Dishoekstraat. De animo om deze woningen te betrekken is zeer groot, Er komen er 400. JONGE COLORADOKEVERS Het is nu de tijd om de jonge Coloradokevers, die uit den grond zijn gekomen te gaan vangen. Ze zijn gemakkelijk te vinden in de toppen van de aardappelplant, bij zonnig warm weer en weinig wind. HERSTEL OORLOGSSCHADE De stichting „Oorlogsgetroffenen Zeeland" is haar werk herbegon nen. De stichting zal haar eerste alg. vergadering houden 30 Juli in de Concertzaal te Middelburg. De voorzitter zal een rede houden over „De groote lijn van het herstel- vraagstuk". Middelburg Herinneringen. De waarn. gem.- seer., de heer J. Koene, schreef over Middelburgs wederwaardigheden on middellijk vóór en na de bevrijding 'n goed gedocumenteerd boekske, dat bij de fa. Altorffer, alhier, verscheen. Raadsvoorstellen. Op 1 Aug. a s. zal de tijdelijke gemeenteraad voor 't eerst bijeenkomen. Hij krijgt aller eerst te behandelen een voorstel van B. en W. om het aantal wethouders op vier te brengen, nl. voor sociale zaken, gemeentewerken en bedrijven, voedselvoorziening (o.m. slachthius en centrale keuken) en financiën. De burgemeester behandelde tot nu toe onderwijs. Nog wordt voorgesteld om waar de gem. secr. mr. de Veur, niet terugkomt, een nieuwen secretaris te benoemen. Voorgedragen worden1 J. Koene. 2 J. van Dijk. Eerstgenoem de neemt ook nu de functie reeds waar. Daar ook de directeur van Ge meentewerken, de heer P. Jansen, niet wenscht terug te keeren, stellen B. en W. voor den waarn. directeur, den heer A. Mathijssen, als zoodanig aan te stellen. Oostburg Plechtige viering. Alle R.K. jon gens uit oostburg zijn op eén na, welke het leven liet bij een bombar dement, uit Duitschland teruggekeerd. Zondag werd deze terugkomst in de R.K. kerk plechtig gevierd. Pater Bo- nitacivs uit Sluiskil heeft een geeste lijk triduum gegeven, dat Zondag be sloten werd met een solemneele H, Mis met assistentie, waaronder alle gerepatrieerden met hun familieleden

de Stem | 1945 | | pagina 1