Stad en Land Voer oorlogsslacht offers os Commissaris wei in Zeeland kwam Waar voor den wederopbouw gewerkt wordt t Een kijkje in de betont abriek te Hulst Nieuwe bonnen! LITURGISCHE KALENDER Han van Meegeren schilderde „VERMEER" ZEEUWSCH-VLAANDEREN is direct na zijn bevrijding met den wederopbouw begonnen Vanwege de groote schaarschte aan materialen was men grootendeels op eigen fabricatie aangewezen. Een der fabrieken, welke onmid dellijk haar productie-apparaat in schakelden voor een snelle hulp in het heropbouwend werk, is de be- tdnfabriek van de firma Jan Bleij enbergh-Ferket te Hulst. We zijn er dezer dagen eens een kijkje we zen nemen. Vloertegels. TVe voornaamste fabricage betreft vloertegels, welke uit cement en verfstof bestaan, die onder een druk van 120 atmosfeer in den ge- wenschten vorm worden geperst Daarna volgt gedurende 24 uur 'n waterbehandeling, welke een ver hardingsproces ten gevolge heeft. De tegels moeten dan nog twee maanden te drogen worden gelegd waarna ze voor den verkoop ge reed zijn. Rioleerbuizen. Tfen tweede zeer belangrijk pro- duct is de rioleerbuis, welke in allerlei vormen wordt aangemaakt ten behoeve van landerijen, pol ders en waterschappen. Het cement voor deze buizen wordt langs elee- trischen weg in den benoodigden vorm gedrukt. Holle blokken AJ er volgens brengt onze gastheer ons naar de handwerkafdeeling waar de z.g. holle blokken gemaakt worden. Deze vervangen de stee nen voor den bouw van noodwonin gen en boerderijen1. Het voordeel van dit artikel is, dat het niet on derhevig is aan verweer, hetgeen met steenen wel het geval is, ter wijl luchtgaten zorgen voor een iso- leerende laag. De bisschoppelijke actie TNE JONGSTE herderlijke brief van den Aartsbisschop en den Bisschop van Haarlem vroeg den steun der geloovigen voor de bis schoppelijke hulpactie voor oorlogs slachtoffers (B.H.O.), die in deze twee bisdommen zoo talrijk zijn, De actie stelt zich ten doel bur gers, die in hun persoon of goed getroffen werden bij te springen op allerlei gebied, bijv. het verleenen van voorschotten, het geven van geld of giften in natura, het geven van huisvesting, het verleenen van gezinszorg, enz. Op de eerste plaats zal de hulp actie zich uitstrekken tot de huisge- nooten des geloofs, doch indien an dersdenkenden steun vragen, zal die eveneens worden verleend. Samen werking met Nederlandsch Volksher stel en de Hark wordt nagestreefd. Het is duidelijk, dat bepaalde ge deelten der hulpverleening, zooals uitkeeringen, weder oprichten van zaken en bedrijven, de bouw en het herstel van woningen, staatszaak is, welke vooral door het R.V.H. zal wor den behartigd. De Kerk houdt vast aan haar inge boren recht om vrij en onafhankelijk van de burgerlijke macht tijdelijke goederen te verwerven, te beheeren en te gebruiken tot doeleinden, wel ke haar eigen zijn. In alle tijden heeft de Kerk dit recht gebruikt, om ook met tijdelijke goederen menschen in nood te hel pen. Het is haar plicht om de echte, uit daden sprekende naastenliefde, welke haar goddelijke Stichter ge predikt heeft, in practijk te brengen. En zoo heeft zij vooral in dezen lijd van bijna niet te dragen nood een eigen taak om met raad en daad hulp te bieden. XXX Een belangrijk onderdeel der B.H. O. is het onderbrengen van vrouwen, die door de oorlogsomstandigheden, een rustperiode noodig hebben, in Herstellingsoorden. Voor het bisdom Haarlem opent ment tot dit doel vier hotels en pen sions te Noordwijk aan Zee, Noord- wijk en Lissen, die plaats bieden aan ruim tweehonderd personen deze week reeds werden de eerste patiën ten verwacht. Voor medische en geestelijke ver zorging zijn de krachten aangewezen evenals voor de sociale verzorging. Iedere deelneemster behoeft slechts één-derde der verpleegkosten (met of zonder hulp der parochie) te betalen en de rustperiode bedraagt 4, 5 of 6 weken. De leeftijdsgrens is gesteld op 21-50 jaar. In overweging wordt genomen ook een rustperiode in te lasschen voor heeren, oudere dames en meisjes van 18 tot 21 jaar. Men begrijpt dat deze hulp-actie zware financieele kosten met zich brengt en op de milddadigheid van alle katholieken in de genoemde bis dommen wordt dan ook gerekend. Dakpannen. Tangs deze holle blokken wan delen wy naar de dakpannen Inrichting, waar onder een groot afdak arbeiders bezig zijn uit ce ment dit zoo begeerenswaardige product te fabriceeren. „De levens duur van deze pannen is zeker zoo groot als die van gebakken pan nen", deelt onze gastheer mee. De tril werkplaats. JTet laatste punt van onze excur sie is de trilwerkplaats, waar o.a. nokken voor broeikassen, pa len en platen vervaardigd worden. Doordat het cement in een vorm, die steeds in trillende beweging is, gegoten wordt, worïït de poreus heid tot een minimum beperkt en de stevigheid van het product be vorderd. In deze afdeeling wordt alleen met gewapend beton gewerkt waarvoor het ijzer- en houtwerk uit de verwoeste bruggen is gehaald Gebrek aan grondstoffen. T7ven later zitten we in het kan toor en daar vernamen we, dat op het oogenblik door gebrek aan grondstoffen op halve kracht ge werkt wordt. De aanvoer van ce ment is door middel van het rijks bureau voor bouwmaterialen uit stekend. maar de zand- en grint- voorziening is zeer schaarsch. Voor zoover de gesloopte bruggen hierin niet voorzien, moet het be tonijzer uit België komen. Alles bijeen hebben we een in druk gekregen van een bedrijf, dat uit alle macht poogt het zijne bij te dragen tot den wederopbouw van ons geschonden vaderland. TV/TR. P. J. MIJKSELAAR, hoofd van de sectie voorlichting van het M. G. te Amsterdam is benoemd tot directeur van den Regeerings- voorlichtingsdienst. Voorloopig zal het bureau van dezen dienst ge vestigd zijn bij het ministerie van Alg. oorlogvoering. Plein 1813 den Haag. (Msb.i Volgens de Maas- en Roerbode zou de heer H Brugmans benoemd worden. JAM VOOR Z.-VLAANDEREN. Van 17 Juli tot en niet 21 Juli geven de bonnen 34, 234 334, 434 en 534 van de noodkaart voor speciale doeleinden met opdruk: ,,Nood Zeeland, Zeeuwsch-Vlaan deren speciaal" recht op het koo- pen van 125 gram jam. Voor ver dere bijzonderheden zie men on der „Off. Mededeeitngen". Zondag 22 Juli 9de Zondag na Pink steren, 2de geb. en laatste Evang. v. Maandag 23 Juli. H. Apollinaris. d H. Maria Magdalena. Groen. Voor gecons. kerken: 2de geb. v. h. octaaf, 3de geb. v. d. H. Liborius. Voor niet gecons. kerken: 2de geb v. d. H. Liborius Rood. Dinsdag 24 Juli. Voor gecons. ker ken: Mis der kerkwijding, 2de geb. d. Vig. v. d. H. Jacobus, 3de geb. d. H. Christina. Laatste Evang. v. d. Vigilie. Wit. Voor niet gecons. kerken: Vigilie v. d. H. Jacobus, 2de geb. v. d. H. Christina. 3de geb. v. O. L. Vrouw. Paars. Woensdag 25 Juli, H. Jacobus Ap. 2de geb. v. d. H. Christophorus. Cre do en praef. v. d. Ap. Rood. Donderdag 26 Juli, H. Anna. Wit. Vrijdag 27 Juli, Voor gecons. ker ken: Mis v. d. Kerkwijding. 2de geb. v. d. H. Pantaleon, 3de geb. O. L. Vrouw. Wit. Voor niet gecons. kerken H. Pantaleon, 2de geb. A cunctis, 3de geb. n. keuze. Rood. Zaterdag 28 Juli. Voor gecons. ker ken: Oct. der Kerkwijding. 2de geb. d. H. Nazarius en Gez. Wit. Voor niet gecons. kerken: H. Nazarius en Gez. 2de geb. A cunctis, 3de geb. n. keuze. AUDIËNTIE. Z. H. Exc, de Bisschop van Bre da, zal, naar „Sancta Maria" meldt Woensdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. ZES GOUDEN JUBILARESSEN. Het St. Elisabethgesticht in de Menno van Coehoornstr. te Breda herbergde Donderdag niet minder dan 6 gouden jubilaressen. nl. Zr. Maria Norbertha, 77 jaar (L. van Kerkhoven uit Hontenisse en werkzaam te Leiden), Zuster Ma ria Juliana, 72 jaar, (L. de Potter uit St. Jansteen, werkzaam te Gilze), zuster Maria Willibrorda, 73 jaar (A. v. Seumeren uit Til burg), te Leiden, zuster Maria Stephania, 72 jaar (E. Dingemans uit Oud Gastel), te Doesburg, zus ter Maria Raphael (C. Pijnenburg uit Boxtel), 78 jaar oud, te Gilze en zuster Maria Anastasia, 79 jaar (L. Koemans uit Moordrecht Z. H.) te Breda, De jubilaressen uit Leiden hadden de reis naar Breda per vrachtwa gen gemaakt! Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen, waarna in den refter gelegenheid was de jubilee- rende zusters te complimenteeren. Des avonds had in de kapel een plechtig Lof plaats, waarna de feestelijkheden in den intiemen kloosterkring nog geruimen tijd werden voortgezet. MINISTERS IN ZEELAND. Omtrent het bezoek van prof. Schermerhorn aan Zeeland ver nemen wij nog, dat de minister president vergezeld was van dr. ir. J. Ringers minister van Openbare Werken. Zij arriveerden Woensdag per vliegtuig te Bergen op Zoom en zijn van daar per auto naar Zeeland gereisd. In het tijdelijk raadhuis van Middelburg hebben de beide mi nisters besprekingen gevoerd over den herbouw en nieuwbouw van de Zeeuwsche hoofdstad. Aan deze conferentie namen deel prof. Scher merhorn, minister Ringers, de se cretaris van het College van Alg. Commissarissen voor den Weder opbouw, dr. Z. Y. van der Meer, de waarnemend burgemeester van Middelburg, mr. A. v. d. Weel. de directeur der Stichting Her bouw Walcheren, de heer Abspoel, de wethouder van Openbare Wer ken, ir. Rothuizen. Na te hebben overnacht in het hotel „de Brug" te Middelburg heb ben de beide ministers, vergezeld door dr. Z. Y, v d. Meer zich naar Vlissingen begeven, waar zij ver welkomd werden door den waar- nemenden marine commandant, luit. ter zee eerste klasse J. S. Priederich. De heeren begaven zich hierna aan boord van een snelle motorboot van de Kon. Marine waarmede werd overgestoken naar Breskens. Nadat o.a. in Sluis en Breskens de verwoestingen in oogenschouw n gemeesters van W.-z.-Vlaanderen Tot de punten, welke in behande ling genomen werden, behoorde o. a.: Het zoo snel mogelijk op gang brengen van het verkeerswezen en een normale snelle verbinding met het overige deel van Nederland om zoo tot een snelleren wederopbouw te komen. Het arbeidsprobleem was het tweede punt van bespre king. De mogelijkheid van import van arbeiders werd onder het oog gezien alsmede het huisvestings probleem. GEW. ARBEIDSBUREAUX Tot inspecteur der gewestelijke arbeidsbureaux is benoemd, in Utrecht, Gelderland en Overijssel ir. N. Sassen van Vlierden: in N. Brabant en Limburg mr. P. L. Wer ner, directeur van het G.A.B. te Eindhoven, die tevens contact zal houden met ue ortrige inspecteurs en dus ongeveer de functie van hoofdinspecteur vervult. 200 NOODWONINGEN. Op zijn reis door Westelijk Z. Vlaanderen heeft minister-presi' dent prof. Ir. W. Schermerhorn te Breskens den eersten steen gelegd voor den bouw van 200 noodwonin gen. Dit complex vormt het begin van den bouw van noodwoningen in Zeeuwsch-Vlaanderen. WALCHERENS DROOGMAKING. Bij Fort Rammekens is een der diepe geulen definitief afgedamd. Met het herstel van den dijk heeft men goede vorderingen ge maakt. In den laatsten tijd' werd ook 's nachts voortgegaan met 't opspuiten van zand door twee zandzuigers waarvan er een bin nendijks en de andere buitendijks gelegen is. Het herstelwerk aan den Nolle- dijk bij Vlissingen vordert eveneens goed. Het gat is hier reeds tot de helft teruggebracht en bij laag water kan men reeds naar de over zijde van het gaf loopen. Men verwacht, dat bij gunstig weer de nooddijk bij de Nollen binnen enkele weken voltooid zal zijn. Daarna zal in Zuid-West Walcheren bij vloed geen zeewater meer binnenstroomen, waardoor 't peil van het water in dit deel van het eiland zal dalen. Bij eb wordt er te Vlissingen nu reeds gespuid. VAARTMOGELIJKHEDEN. Op het Hollandsch Diep boven Moerdijk en op de Amer is het mij nengevaar opgeheven. De beton ning is er zeer onvoldoende. De Spieringsluis (toegang van de Nieu we Merwede tot de Brabantsche Biesbosch) kan bij hoog water al leen door kleine vaartuigen gepas seerd worden. Op "de Zuid-Holland sche en Zeeuwsche stroomen is ver moedelijk nog mijnengevaar. FILMS OVER WALCHEREN. Mannus Franken heeft een film over Walcheren gemaakt van 400 meter lengte. Zij zal half Augus tus in roulatie worden gebracht. Behalve deze film maakt Franken er nog een ove- Wa.cheren, welke 2400 meter lang zal zijn en welke in Januari gereed zal zijn. SOLISTENWEDSTRIJD TE HULST. De Solistenwedstrijd in 1942 uit geschreven door de Muziekvereeni- ging „Vlijt en Volharding" te Hulst, welke wedstrijd door bijzondere om standigheden toen geen doorgang kon vinden zal nog dit jaar worden gehouden. De bijna 80 ingeschreve. tmg*niaüt begin van den oorlog naar Neder- Hals" naar Amerika verkocht, waar- wr wws w land terug Hy woonde in Amster- bij bleek, dat er „zeventiende eeuw- IN 1937 werd de geheele kunstwe- dam-Zuid, later in Laren en sinds sche" verf zat op hedendaagsche velri verhliirl mot de msHp/iop- kort ln een monumentaal grachten- spijkers. Toen rees er verdenking te- 1* H veiuuja mei- ae meaeuee huig aan de Keizersgracht te Am- gen Van Meegeren. Niettemin werd ïmg. aat er een praentig nieuw sterdam. Een kleine, neurveuze man, enkele jaren later de eene Vermeer doek van Vermeer was ontdekt „De Wiens arbeid een groote verscheiden- na de andere, van onbekende her- Emmausgangers" Een Delftsche heid vertoont en een bijna hache- komst, maar met steeds denzelfden familie, die zich later in Parijs ves- lijke virtuositeit. Hij teekent men- man achter de schermen, als echt tiorip hnA het in haar hp?ït pphnri schen en dieren, landschappen, in- geaccepteerd; de aankoop voor het 2' T ,Ve™^rij!r mifT» fohil- terieurs, stillevens. Hij toont zich op- museum vergde millioenen. Nog in zonder te vermoeden Wie ae schil pervlakkig, plat, pervers, maar ook dezen oorlog kocht de Nederlandsche Cier was. pas na een sterfgeval was voornaam, hooggestemd, religieus. Staat van den Amsterdamsche Kunst de aandacht der kunstkenners op Een verschijning, even geheimzinnig handel de Boer de pas ontdekte „Voet gevallen. Ze prezen het als om versluierd als een groot deel van zijn wassching" voor 1.3 millioen. En ook strijd als een gaaf meesterwerk, een werk. typische Vermeer. Er kwamen la- Van Meerene schatrijk; hy ter nog vier of vijf stukken van Veimeei voor ó^n dag en in totaal Maar hij leidde een zwaar leven, hebben ze acht millioen opgebracht, waardoor de vonk der genialiteit in Nu is echter de schilder Han van hem tot haast onwerkelijk licht kon de nuchtere zakenman Miedl, die waarlijk niet van emotie trilde, toen Van Meegeren zün jongste „ontdek king" Christus en de overspelige vrouw voor hem ontrolde, over won tenslotte zün achterdocht, en betaalde anderhalf millioen. Hü be- Van Meegeren werd reeds dadelijk na de bevrijding gearresteerd. Er wa- ïen tal van beschuldigingen tegen hem, o.a. vervaardigde hij twee groo- Meegeren voor den draad gekomen worden aangeblazen voor zij in den stemde deze Vermeer" voor zün met de verklaring dat het door nacht van den waanzin ondergaat, besten cliënt, Maarschalk Goring. i i De grens van genialiteit en waanzin hem vervaardigde vervalschmgen werd misschien reeds overschreden zijn, welke verklaring, naar het in dezen man. die de marmeren schijnt, in betrokken regeerings- gang van zijn prachtig huis als wie kringen, als zeer ernstig wordt op- lerbaan gebruikt en die de guitaar pevat al is iino- niet iedere exoert van zijn vriend Speenhoff meenam te schilderijen voor de wolinzame- k naar een plechtige begrafenis, want ling in Duitschland. Zijn gebundel- Tir- - tt -«V n „het kon er eens vervelend worden." de teekeningen, waar de N.S.B. er Wie is die Han van Meegeren Zoo deze zwaar zieke dronk- Martien Beversluis gedichten bij „De Tijd" schetst zijn figuur als aard het penseel gevoerd met de ge- schreef, werden onlangs in de Rijks- VOlgtniale vaardigheid van de grootsten kanselarij te Berlijn gevonden met Hij is thans 56 jaar, werkte lange cler grooten; slechts éénmaal beging een opdracht van den schilder aan jaren in Frankrijk en keerde in het hy een fout toen hu een „Frans den Führer. Op een motor binnen gesmokkeld. W1J WETEN allen, dat de Co». missaris der Koningin in Ze land, jhr. Quarles van Ufford na jaar 1940 door de Duitschers in zij functie geschorst en uit Zeelan verbannen werd: minder beken is hoe 't kwam dat de Gommis:;, ris zoo vlug na de bevrijding va Walcheren weer op zijn post vr Onlangs deelde jhr. Quarles or hierover een en andere mede. d' wij interessant genoeg achten te publiceeren. Gedurende zijn verbanning vei bleef de Commissaris in Braba en bleef de gebeurtenissen in Z- land met belangstelling volge briefwisseling werd met enkele den van Ged. Staten gehouden deze zochten hem ook wel persoon lijk op en wonnen zijn adviezen ii Het plan om zoo spoedig mogt lijk Zeelands bodem weer te betre den was reeds lang gemaakt. I het complot zaten o.m. de heer T d. Have te Kapelle en de chef v' de rivierpolitie te Wemeldinge. tl heer Marcelis. Afgesproken w dat laatstgenoemde, zoodra hij ir sein kreeg, op zijn motor den Com missaris zou halen om hem daarn» Zeeland binnen te smokkelen. Op Zondag 3 September was Br sel door de geallieerden bezet e gezien hun snellen opmarsch wei de tijd, om handelend op te tredet rijp geacht. Maandag 4 Sept.. da;r vóór Dollen Dinsdag, ontving de heer Marcelis het te voren bepaal de bericht en onmiddellijk sneld hij per motor weg om de opdracht uit te voeren. De „schaker" had zijn gewone uniform aan en had voor de Com missaris een „keep'' meegenomen uitermate geschikt om iemand te maskeeren. In Brabant ging alles voortret- felijk, doch op den zwaar bewaak ten Kreekrakdam leek het mis te loopen. Een der Duitsche schild wachten riep gebiedend halt, maa de heer Marcelis schreeuwde, zon der vaart te vermindeven, nog vet harder: ..Wasserpolizei". Even bat men nog de vrees, dat de kerel zot schieten, doch als een echte Duit- scher had hij zich door een grooten mond laten intimideeren. Zonder verder incident werd Ka pelle bereikt waar jhr. Quarles on derdak bij de familie van der Havi vond. Later werd het beter geacht dat domicilie werd gekozen op Walcheren. Aanvankelijk verleen de de fam. de Kam te Grijpskerke den Commissaris onderdak, doch toen haar huis werd gevorderd vole de een vrij avontuurlijke vlucht naar de woning van wethouder Ge- schiere. Ook hier bleef na de inundatie de kust echter niet veilig en na dat nog eenmaal de fam. de Kara had geholpen viel de keuze 09 Domburg, waar de Commissaris de bevrijding van Walcheren afwacht, te bij de familie Ghijsen. Begin November eindelijk was het zoover en zag de balling de Zeeuwsche hoofdstad, zijn standplaats, terug nen zullen spoedig een kennisge ving ontvangen. Het voornemen bestaat alsdan ook het 50 jarig bestaan der Ver- eeniging en tevens het 40 jarig Di recteurschap van den heer Au?. Eeckhout te herdenken. Plannen zijn in voorbereiding tot het geven van een feestavond met bal. Biervliet. Een zeldzame vondst. Enkele ja ren geleden verloor een ingezeten® zijn trouwring bil het pooten van aardappelen. Een dezer dagen, bij het schillen van de aardappelen werd de ring gevonden, keurig om den aard appel heen. die er doorheen gegroeid bleek. Het behoeft geen betoog, dat het jonge echtpaar, ze waren bij het verliezen slechts drie weken getrouwd met vreugde dit kleinood weer in be zit nam. Goes De burgemeester van Goes maakt bekend, dat bewijzen van vestiging in .deze gemeente kunnen worden aan gevraagd alleen des morgens van 3 lot 12 uur op de Secretarie Afdeeling Bevolking. Goes, 17 Juli 1945. 750-O De Burg. voorn. A. de RoO. Ambachtsschool. Met het gewone ceremonieel had de diploma-uitre king plaats voor de leerlingen de' Ambachtsschool. Voor het nieuwe leerjaar gaven zich 160 leerlingen op- maar wanneer het eigen gebouw niet vrij komt. zullen er 70 moeten worden afgewezen. Aan 64 leerlingen der Ambachtsschool werd het diploma url gereikt, alsook aan 8 leerlingen der Avondschool. Prijzen uit het Ocht- mannfonds kregen J. Lokerse, Hans- weert; D. de Dreu, Kapelle; J. M0- gielse, Iei^eke en J. Otte, Nisse. „Kinderzorg". In huize „Welge legen", weleer bewoond door den heer Kakebeeke. werd een tehuis ge opend voor kinderen van den Voog dijraad. Zestien kinderen zijn reed-

de Stem | 1945 | | pagina 2