ve kracht, gens rrevel en teleurstelling Stad en Land !C Japmche vloofbasis beschoten De Drie bijeen De Koningin is ziek TIJK It leverbaar IK00LE IEDER lingemanse j derband V.A- urg. Griekenland vraagt bezetting van Zuid-Albanië BELG. SENAAT contra DEN KONING Textieldistributie in noodgevallen Prol. Schermerhorn in Zeeland Hel „R.K. Mulo examen" gaal door IN 'T KORT V, w op Vrijdag 27 Zaterdag 28 Juli. J zullen zooveel moge- I worden opgeroepen, oproep ontvangen i 3 Augustus a.s. hun ■n. De zelf verzorgers bwezen reservebonnen ■leveren. bestaan voor meerdere llc bonkaarten af te ïe stamkaart „Hoofd'" |telijke houtkaart ver- 609-O king zakdoeken. Iitiekring Middelburg I dat voor mannelijke ■en vóór 15 Juli 1927, li speciale vergunning ■ld voor een zakdoek, telegenheid bestaat op luli a.s. op het kantoor Textiel. 619-0 editie voor de provincie zeeland westsingel 75, Gocsf; Dubbele poort 8, Hulst Toeze courant wordt op last van 't Militair Gezag Ldtukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- ■Bvabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De tem" Vjtr.: 3. A. H. M. v. Schtjndel; Hoofdredacteur: J. .1. H, A. Bruna; Nic. J. Karhof. rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 218 DONDERDAG 19 JULI 1945. Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A, E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn! prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. -EEN- OPENHARTIG WOORD ingetreden en toen o snel mogelijk door naar buiten. Er was In het zagen; het een I klonk krassend door l'r. Onhoorbaar zwom lie achterkant van de laar de schroef was. boooooooooooooo bij den hiervoor AXEL >OOOOOOOQOOOOOO BBHBaSS IZIEKTE WEERg VERKRIJGBAAR. S |-en. 482—O g I ONDER NO. 2 2 31 p PEILING TERNEUZEN IRBEDIENDE 5 BEDIENDE met opgave van genpten langd salaris te richten Julianastraat 32. Ter- 567-0 idiiensttredang' gevraagd kennis vaar boek/houden la-es KORTE GEEBE 5«M VORDEN JERINCK—KRACHTEN KLOOSTERZANBÏ P Ék HET IS GOED, als men onder vrienden elkaar duidelijk de waarheid zegt. De geallieer den hebben onze vriendschap on getwijfeld verworven door den ge niaal geleiden en heldhaftig .ge- oerden strijd ter bestrijding van [Europa, ter bevrijding van ons land >k, door de hulp, welke ze ons op enig gebied hebben geboden. Doch het kan slechts schadelijk zijn te verbloemen, dat er thans een wrevelige stemming gaat heerschen -in wijden kring, ten opzichte van dfonze bondgenooten. I Het is begonnen met de bezwa- m ren. welke bleken te bestaan te- ken het spoedig teruggeven van "door Duitschers gestolen goed. - Strikt juridisch bezien, is alles wat i nu in Duitschland gevonden wordt oorlogsbuit, waarover de ge- allleerden de beschikking hebben. Doch ons land is een der allererg ste slachtoffers geveest van de Duitsche roofzucht. In 't klein en in het groot is er gestolen, is er ge vegeteerd op onzen rijkdom, hebben naast de militairen zwermen van artij-sprinkhanen, van in duizen den baantjes genestelden van ver waande „Madchen in Uniform" op de grazige welden van het welva rende Nederland alles kaal gevre ten. Toen de nederlaag ook voor 'n kind al zichtbaar was, is deze vraat zucht nog verdubbeld en ze paar de zich aan een zinnelooze vernie- lingswoede, welke het Duitsche volk tot eeuwige schande strekt. Wie dit niet zelf meegemaakt en onder vonden heeft, kan het nauwelijks gelooven. Doch geen woord is te scherp, om dit te teekenen. Het is dan ook geen haat, maar een vol komen rechtvaardige zucht naai vergelding, welke het verlangen in geeft, dat we voor de allereerste le niging van onzen nood het van ons gestolenen terugkrijgen. Het is toch genlijk te -dwaas, dat wc moei zaam moeten onderhandelen over credieten en scheepsruimte ter ver krijging van voedsel, fietsen, keu kengerei, huisraad, kleeding en dekking en wat al niet meer, ter wijl de verslagen vijand aan den anderen kant van de grens profi teert van ons vee. op onze fietsen peddelt, onze radiotoestellen ge bruikt, in onze potten en pannen kookt, onze kleeding draagt, onder onze dekens slaapt. Dit zijn dan nog in hoofdzaak de kleinere dingen, welke het meest tot onze verbeelding spreken. Maar in wezen nog ergerlijker is. dat de industrieele bedrijvigheid en het transportwezen in Duitschland snel Ier en beter op gang schijnen te komen dan bij ons. mede dank zij heel wat gestolen installaties. Om een enkel voorbeeld te noe men, dat ons door de Nederland- sche Spoorwegen wordt verstrekt: Van de nog in September 1944 hier te lande aanwezige locomotie ven worden er 481 vermist; van de 82 Diesel-treinstellen 46; van de 1908 personenwagens 1675; van de 30.354 goederenwagens 29.281. Het kleine beetje dat nog aanwezig is, is bovendien grootendeels onbruik- W baar. Maar wat vertelt daarentegen een correspondent van de News Chronicle"? Dat het met het her stel van het spoorwegwezen in Duitschland hard zal meevallen. Immers, er is daar thans méér rol- J lend materiaal aanwezig dan vóór f den oorlog. De Reichsbahn bezit 4000 locomotieven meer, nl. in to- i taal 25.487 en 80.000 wagons meer. Moest er nu eigenlijk nog een woord over vuil gemaakt worden, dat wij alles terugkrijgen wat van ons gestolen is en dat we daarover f et behoeven ie soebatten? Kan deze heel eenvoudige logica nu wer f kelfjk niet doordringen tot hen die thans het bewind in Duitschland voeren? JTEN TWEEDE OORZAAK van J wrevel ligt nu in de opheffing van het befaamde verbroederings verbod. We weten, dat deze kwes tie ingewikkelder is dan die van het gestolen goed. Als in de Oos telijke helft van Duitschland het vrye verkeer tusschen bezettings- f troepen en bevolking geoorloofd is, wordt de drang, om een desbetref fend verbod in de Westelijke helft I te heffen, natuurlijke groot. Dorh laat men dat dan openlijk zeggen en niet met allerlei motie- Heden zon onder 21.50 uur. rydag zon op 5.43 uur. ven voor den dag komen, die wei nig steek houden. Het Dagblad voor Midden-Lim burg merkte dan ook vol veront waardiging o.m. op: Zondagmorgen kregen we door de radio te hooren, dat de dagorder van Montgomery dooi de Britsche solda ten met vreugde is ontvangen. En omdat men nu toch alle stijl verlo ren had, liet men een artillerie-offi cier zeggen: „Ik ben ongehuwd, welk kwaad zou er in steken, als ik met een Duitsch meisje spreek!" Dat was blijkbaar nog niet vol doende, want nu kwam ook nog een verklaring van een Duitsche juffer die zeide, dat alle Engelschen gentle men zijn, en Goebbels over de En gelschen alleen maar leugens had verspreid. Ja, waarachtig, dat alles werd dooi den aether de wereld in geslingerd alsof het een oude-vrouwenbabbeltje gold, zonder stijl, zonder inhoud, zon der verantwoording. In aansluiting hierop lg,ten we hier hooren wat een lezer, die de zer dagen Nymegen bezocht, ons mededeelde; In Nijmegen zijn alle zalen en ca- fé's door de geallieerden in beslag genomen. Overdag zijn ze gesloten, zoodat vreemdelingen en ingezetenen er geen gebruik van kunen maken, 's Avonds gaat alles open, want dan vindt een formeele „invasie" plaats van militairen met Duitsche meiden, die in Nijmegen uitgaan en komen dansen. De burgerij wordt clan ook niet in café's en zalen toegelaten. We kunnen dit verschijnsel niet uit eigen aanschouwing, doch ma ken er gewag van op gezag van een betrouwbaren zegsman, die er aan toevoegde, dat de stemming onder de Nijmeegsche menschen nu niet bepaald vriendelijk was. Voorts hoorden we in een persoverzicht van Herrijzend Nederland, dat men in Zuid-Limburg steen en been klaagt, omdat er in dit centrum van rust en ontspanning" voor de geallieerde soldaten zoo weinig mo gelijkheid wordt gelaten voor den gewcnen burger, om zi€h te ont spannen en te verstrooien. Behal ve dan voor de vrouwen en meis jes, die zich voor de „opvroolijking" van de militairen leenen, Hoe veel tragedies zijn bovendien van die „opvroolijking" nog het gevolg? Dit is overigens een hoofdstuk apart, waarop we nog wel eens te rugkomen. TN IEDER GEVAL: laten de ge allieerden zich niet vergissen in de beteekenis van de verschrikke lijke teleurstelling, welke dit alles teweegbrengt. We willen allen een nieuw Euro pa met de beste verstandhouding tusschen de groote en kleine mo gendheden, die samen het Nazi monster verslagen hebben. Doch eerste voorwaarde is een goed psychologisch begrip zonder kwet sing van het elementair rechtsge voel. Australiërs vorderen op Borneo. TAE AMERIKAANSCHE vloot heeft voor de derde maal in successie het vuur op het Japan- sche moederland geopend. Brit sche schepen namen er voor het eerst deel. De slagschepen naderden tot op 15 K.M. van de kust. Kruisers en torpedojagers voeren tot vlak bfj het land. Het industriegebied bij de stad Mito werd tot op 30 K.M. diepte bestookt met 1500 tons gra naten. Van meer dan 15 vliegkamp schepen stegen den geheelen dag bommenwerpers op om Tokio en omgeving aan te vallen. In Mito werd een groote staalfabriek ver woest, hl Hitachi, 100 K.M. van Tokio groote schade aangericht. Volgens Domei werden ook aanvallen gedaan op de vloot basis van Jokosoka 60 K.M. van Tokio. In China maakten de Chineezen nieuwe vorderingen. Zij bedreigen nm,»' i u6n van de grootste Ja- pansche bases in Zuid China een stad welke zij in het zw op cteJdfu tlentallen kilometers na- Op Borneo drongen de Austra liërs verder het binnenland in, waar z(j op hevigen tegenstand stuitten. Vooruitgeschoven af- deelingen kwamen dicht hij de pe troleumvelden van Sambodja Overzichtskaartje van 't strijritooneel iyi het Verre Oosten. Een iapansch vredesaanbod rpRUMAN. Churchill en Stalin ontmoetten elkaar Dinsdag voor het eerst waarbij zfj overeenkwa men. dat Truman de leiding der be sprekingen zal voeren. Nadien had den president Truman en Churchill een bespreking en brachten Tru man en Byrnes een bezoek aan Stalin. Amerikaansche bladen meld den, dat Stalin een Ja'pansch vre desvoorstel zou overbrengen. TAE GRIEKSCHE regeering heeft in een memorandum, aangebo den aan het Britsche ministerie van Buit. Zaken, een beschermende bezetting van noordelijk Epirus, de zuidelijke provincie van Albanië, gevraagd. Het memorandum bevat een verklaring over de Grieksche bevolking in zuid-Albanië, wier toestand de laatste jaren zeer ver slechterd zou zün. Het memorandum stelt een be zetting voor door Britsche troepen met inbegrip van Grieksche afdee- lingen. Acute longaandoening heeft gunstig verloop. T\E KONINGIN is sedert eenige. dagen ziek. Volgens 'n Woens dagochtend uitgegeven bulletin van den arts Haverkamp lijdt Hare Ma jesteit ten gevolge van een gevatte kou aan een acute longaandoening. De ziekte heeft een gunstig verloop, zy het dat de Koningin nog gerui- men tijd rust zal moeten houden. Indien zich geen \eranderingen voordoen zullen geen bulletins meer uitgegeven worden. üRANCO verklaarde, dat de mo narchie het eenig passende systeem voor Spanje is. Binnen kort zal de Cortez daarover kun nen beslissen. De Caudillo verde digde de Falange en viel het com munisme scherp aan. m J^ED. VOLKSHERSTEL zal 5 pla ten uitgeven van Hare Ma jesteitsverjaardag. Verkrijgbaar a f 1.— zal de opbrengst ten goede komen van Volksherstel. De Katholieke senatoren verzetten zich. TAE WETGEVENDE commissie van den Belgischen senaat keurde Woensdag met 117 stemmen het wetsvoorstel goed, waarbij bepaald wordt, dat Koning Leopold zijn functie niet kan hervatten totdat de beide Kamers haar goedkeuring hebben verleend. De rechtervleugel van den Senaat kwam eveneens bijeen en besloot tegen het wets ontwerp te stemmen. De Senaat nam later op den dag het wetsont werp met 77—58 stemmen en 5 ont houdingen aan. Vóór stemden de socialisten en liberalen op 1 na, te gen de Katholieken op 3 na, die zich van stemming onthielden. Naar wij meldden, wordt ingaan de 1 Augustus weer een beperkte distributie van textieigoederen Inge voerd. Nader werd gemeld, dat de plaatselijke distributiediensten in noodgevallen voor boven- en onder- kleeding (ook babykleeding) punten kunnen uitreiken. Op vertoon van deze punten lean men bij den winke lier een bereidverklaring verkrijgen. Deze moet door het distributiekan toor worden gewaarmerkt en daarna tezamen met bovenbedoelde punten bij den winkelier worden ingeleverd tegen in ontvangstneming van de ge- wenschte goederen. Alleen in uiter ste noodgevallen zullen dus voorloo- pig aanvragen kunnen worden inge diend. Het ligt in de bedoeling voor den aankoop van z.g kleinvak-artikelen, zooals garen, band. stopzijde. e.d. zoo spoedig mogelijk een nieuwe textiel- kaart uit te reiken. De beschikbaar komende huishoud- goederen en stoffen voor woningin richting zullen in de eerste plaats be stemd zijn voor de gebieden, welke het zwaarst door den oorlog zijn ge troffen. Voor de kleedingvoorziening in de getroffen gebieden is reeds een regeling getroffen. De distributie van werkkleeding- pakketten is gestaakt. Met de uitrei king van baby-pakketten zal echter weer een aanvang worden gemaakt. Vervallen zijn met ingang van 16 Juli zoowel bij den handel als bij de consumenten alle punten der totdus- ver uitgereikte textiel- en toeslag- kaarten. alle luiers-, kousen- en lin nenbonnen, alsmede alle machtigin gen en vergunningen gedateerd vóór 1 Juni 1.945, met uitzondering van die voov oorlogsgetroffenen in de provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg, afgegeven na 28 Februari 1945 en van die voor a.s. moeders in alle provincies, uitgereikt na 31 Maart *45 TAE MIN.-PRESIDENT is Woens dagmiddag voor een bezoek aan Walcheren te Middelburg aan gekomen. Na door de plaatselijke autoriteiten ontvangen te zijn, heeft Prof. Schermerhorn een be spreking gehouden met hoofdinge nieur Jansen van den Rijkswater staat, die belast is met de droog legging van het eiland. Vervolgens begaf hij zich naar Vlissingen, waar hij ten stadhuize werd ontvangen. Tevens heeft hij het gat in den Nolledijk bezichtigd. Te Westkapel- le bezocht de minister-president ver volgens den vernielden zeedijk. De premier overnachtte te Mid delburg en zou zich heden naar Breskens begeven voor een tocht door het geteisterde West Zeeuwsch Vlaanderen. In de middaguren zou hij zich dan via Terneuzen-Hoede- kenskerke naar Zuid Beveland be geven, waar hij zijn tocht door Zee land zou voortzetten, Het Mulo-examen niet rpWEE SOORTGELIJKE examens zün er, zoo schrijft men ons naar aanleiding van ons bericht van gisteren over de Mulo-examens Het examen van neutrale plus Christelüke Mulo-scholen noemt zich Mulo-examen" en dit gaat niet door. Maar het examen van de Stichting R. K. Mulo-examen, in het leven geroepen door liet Episcopaat, het ,.R. K. Mulo-exa men" gaat in het zuiden overal wèl door. TfNKELE PERSONEN, die verant woordelijk waren voor de wilde staking op de Maurits, zün van het bedrüf verwüderd. Door de stag natie in de stikstofbereiding kan 6 miilioen kgr. graan minder ge wonnen worden. TAE KONINGIN*van Yoego-Slavië schonk gisteravond te Londen het leven aan een zoon. TAE ..BEDRIJFSUNIE" van de samenwerkende organisaties van Handels-, en Kantoorbedien den" gevormd door den Alg. Bond Mercurius, den R. K. Bond en de Christ. Vereeniging is tot stand gekomen. TAE TANGERCONFERENTIE is tot 1 Augustus uitgesteld. pAUL MARION, staatssecretaris in de Vichy-regeering is gear resteerd. OORLOGSSCHADE. In West-Brabant zün alle kerk en watertorens gesprongen, zoo le zen wü ui een overzicht betrelfen- de de schade die in ons land dooi de oorlogshandelingen is aange richt. In Vlissingen is slechts één huis onbeschadigd gebleven, het heele dorpje Moerdijk zal op een andere plaats herbouwd moeten worden, daar de bewoners, vroeger visschers. nu meest landarbeiders zün geworden. INTERNEEKING. De Militaire Commissaris van Zeeuwsch-Vldanderen maakt het volgende bekend: Ik wüs er nogmaals op dat een ieder die klachten heeft over een bepaald persoon, deze kan indie nen bü het Militair Gezag of bij de Politie. Hij is daartoe niet alleen bevoegd, doch zelfs verplicht, daar het hier gaat om de zuivering van ons volk. Daar echter eenmaal 'n eind moet komen aan de onder zoeken voor interneering, verzoek ik allen die nog klachten hebben, deze in te dienen vóór 5 Augustus a.s. De medewerking van het publiek wordt verzocht om de internee ring naar goed recht te doen ge schieden. Men óient zich echter te onthouden van praatjes te ma ken over personen, terwijl men niet de verantwoordelükheid durft dragen om deze personen bü de bevoegde autoriteiten aan te ge ven, daarvoor de handteekening te zetten en later als getuige voor het Tribunaal of Bijzonder Ge rechtshof te verschünen. JONGEN VERDRONKEN. De 36-jarige J. L. van Boucliha- ven tüdelijk geëvacueerd te Hoek is met spelevaren in een kreek aldaar verdronken. Een kleiner broertje van hem is nog gered kunnen worden. Goe» Huldiging dr. Snoek. Dr. Snoek vierde Maandag zijn zilveren jubilé als huis-arts alhier. In de „Prins van Oranje" werd hij *s avonds gehul digd in aanwezigheid van een paai honderd van zijn patiënten. Notaris Hamelink sprak het opc- nigswoord. waarna de heer Lodder, voorziter van het comité uit de pa tiënten, den jubilaris zeer waardee- rend toesprak en hem een envelop pe met ruim f 3400 overhandigde voor aankoop van een hoogtezon-apparaat. De heer Batlegoye de Jong sprak na mens het Roode Kruis en bood een hloeddrukregistreer-apparaat aan. Nog werd het woord gevoerd door de heeren Hollestelle voor het Groene Kruis en de Lange voor de ver. Zie kenhuis verpleging. Dr. Snoek haalde veel herinnerin gen uit zijn loophaan op en dankte niet alleen de sprekers voor hun goe-

de Stem | 1945 | | pagina 1