Hei SchouwscSie drama -Bloedspatten^ 3 NIJPEND PAARDENTEKORT FANTASTISCHE NAZI-PLANNEN Een kindervriend Sober relaas van een afschuwelijke terechtstelling ONZE CALORIEËN Nieuwe bonnen Doelen in Indië AANGEVALLEN in den landbouw UIT DEN BEZETTINGSTIJD PUBLIEKE TRIBUNE TARIE BROERS, afkomstig van Schouwen ontkwamen aan het slavenlot, dat de Duitschers hen in December 1944 oplegden. Zij vertelden ons een en ander van het drama, dat zich in de eer ste helft van December op Schou wen heeft afgespeeld en waarvan zij bijzonderheden wisten. Begin December, zoo vertelden zij ons, had een clubje van tien Schouwenaars uitvoering gegeven aan het reeds lang opgevatte plan om met een bootje over te steken naar Colijnsplaat op N. Beveland. De leiding barustte bij den politie man van Beek, uit Zierikzee, en alles was goed voorbereid. Helaas werd de vlucht opgemerkt door de Duitschers die een hevig mitrail leur- en geweervuur op de dappere kerels richtten, waardoor de ge meentesecretaris van Renesse 1 zwaar werd gewond. Allen vielen in handen van hun belagers en van toen af aan begon de beestachtige be- en mishandeling van de onge- lukkigen, die tenslotte eindigde met een barbaarsehen dood. De gevangenen die allen doorweekte kleeren hadden, moesten zoo nat als ze waren van Zierikzee naar Brouwershaven (op een boerenkar) i worden vervoerd. Per schip voer men verder naar Ouddorp op Goeree-Overflakkee. In het ruim mochten zij niet. De Sicherheits- dienst dwong hen voorover op de luiken van het dek te liggen, zoo dat zij totaal verstijfden. Een Ar meniër, die op dezelfde wijze werd gekweld, sprong van wanhoop over boord en verdronk. Den volgenden dag ging het naar Middelharnis, waar het doodvonnis tegen de slachtoffers werd uitgesproken. De ge vonnisten moesten in eigen omgeving worden terechtgesteld en wel door ophanging. Zoo ging het langs dezelfde we gen weer terug naar Schouwen. De gebrs. Jonker die op dezen martel dood voorbij de woningen kwamen, waar hun gezinnen woonden, smeekten afscheid te mogen nemen van hun vrouwen en kinderen, die voor de ramen stonden. Het werd hun hondsch geweigerd. Onder Renesse plaatste men de stakkers in een bunker en dagen lang liet men ze daarin verblijven. In de nabijheid van het kasteel Moermond, werd tenslotte in de epen lucht het doodvonnis vol trokken. Om 't kwartier werden twee stakkers opgehangen en de agent v. Beek werd gedwon gen toe te zien tot al zijn mak kers hun doodstrijd hadden doorstreden. Omdat hij de lei ding van het clubje had gehad, waren de Polizei-schelmen te gen hem met een duivelsohen haat bezield Ook aan lijken schennis maakten deze on- menschen zich vervolgens schuldig, want ook het stoffe lijk overschot van den aan zijn wonden bezweken heer Lazon- der werd nog opgehangen! Wie denkt dat het nu afschuwe lijk genoeg was, kent weinig van de mentaliteit der Nazi-mannen. Uit iedere gemeente op Schouwen en Duiveland. voor zoover die nog be- TN 'N ZEKERE Zeeeuwsche gemeente ligt een onderdeel van de Nederlandsche strijd macht. dat zich werkelijk in de populariteit verheugen mag ook van de mannelijke bevolking. Zoo werd onlangs een burger die passeerde danig geschokt toen hij een der manschappen bij het gebouw opmerkte, die op gezicht en handen danig be spat was met bloed: 't attribuut van strijd of ongeluk. Deelne mend ging de goede burger op onderzoek uit en daar de schild wacht zich in stilzwijgen hulde, klopte de man bij een der bu ren aan, om te informeeren wat er toch gaande was geweest Deze dacht even na, lachte en zei: Volg me. Den medelijdenden heer werd toen een blik gegund in den t(uin achter het militaire ge bouw en deze zag tot zijn ver bazing hoe ze met inspanning- van alle krachten aan het aal bessen persen waren, 'n Emmer was met het bloederig vocht reeds gevuld en uit niets bleek dat de animo verflauwde. De bezorgde burger deinsde af; eenigszins teleurgesteld. Wanneer men een drama ver wacht en men vindt dan een huiselijke inmaak-idylle, dan kan dat ook niet anders. woond waren, werden vijf burgers met ruw geweld gedwongen naar het executie-terrein te komen om daar naar de lijken, die men een dag lang liet hangen te kijken, zoo genaamd voor de lijkschouw, maar in werkelijkheid om er den schrik nog dieper in te krijgen. Van Zie rikzee waren hiervoor gevorderd de heeren Baas, dir. der gasfabriek veearts Hoogstra, Helmstrijd, Tim merman en Piccard. Pas na lang aanhouden was den dag voor den moord de dominee van Renesse bij de menschen toegelaten. Die wist hen zoo geestelijk te sterken, dat zij vóór hij vertrok gemeenschap pelijk zongen: ,,Een vast burcht is onze God". Kort na de geschetste misdaad, werden felle razzia's op Schouwen gehouden, waarvan ook de drie ge broeders het slachtoffer waren ge worden. De gemiddelde consument krijgt er minstens 2.000 TAE SHAEF-mission tot the Ne- therlands heeft met den dir.- generaal voor de voedselvoorzie ning een uniformschema opgesteld voor de voedselvoorziening, dat midden Juli zal worden ingevoerd. Dit schema omvat alleen het in ons land voortgebrachte voedsel en den invoer der geallieerden. Daar naast kan de Nederlandsche re geering nog aankoopen doen in het buitenland. Volgens deze regeling zou de gewone consument 1850 ca lorieën ontvangen. Wat de kinde ren betreft: die tot 1 jaar krijgen 800 cal., van 14: 1500, van 4-14: 2100, en die van 1418: 2800 cal Langdurige en nachtarbeid wordt gehonoreerd met 2200 cal., zware met 2600, zeer zware met 3200. Daarmee zijn we er echter nog niet. Want hierbij moeten nog ge rekend worden de calorieën die versche groenten en visch rijk zijn en die geschat worden op 200. Ook het door Nederland te importeeren voedsel, met een waarde van 100- 150 cal. komt daar nog bij. Zoodat de gemiddelde consument zijn 2000 cal. zeer ruim krijgt. Brandstoffen voor den winter De bonnen BV 43 en BV 44 van de brandstoffenkaart voor verwar mingsdoeleinden -zijn voor de drie zuidelijke provincies en voor "Gel derland beneden den Rijn geldig verklaard voor 1 eenheid vaste brandstoffen. Inlevering bij den handelaar moet geschieden voor 31 Juli a.«. Van de petroleumkaart U 506 zijn de bonnen 107 en 108 gel dig verklaard, voor 2 liter petro leum elk voor kookdoeleinden. Men zie verder de Off. Mededeelingen in ons blad. 'T VERRE OOSTEN. yOODRA DE OORLOG in het Verre Oosten zal zijn afgeloo- pen, zal de H. Stoel volgens de Times, een concordaat met China onderteekenen. Twintig aposto lische vicariaten zullen dan wor den omgezet in bisdommen. OP BORNEO maakten de Austra lische en Ned. Indische troe pen 13 km ten N. van Balikpapan contact met elkaar. In W. Borneo verrichtten de Australiërs een nieuwe landing bij Andes, zij trok ken reeds 16 km het binnenland in. De luchtoorlog duurt voort. Be halve wijd-verspreide aanvallen op Honsjoe. werden tallooze doelen in Ned. Indië aangevallen. Deklan- dingsvliegtuigen deden aanvallen op vliegvelden op N.W. Sumatra. Jagers bestookten de warme bron nen bij Tawao, alsmede Ternate en de Halmahera groep. Verder werd een aanval gedaan op Bandjermas- sin en op de vliegvelden in Cele bes. In Japan werden in 40 dagen tijds 38 steden in asch gelegd. In New-York maakte een zegs man van de Britsehe admiraliteit bekend, dat het grootste deel der Engelsche vloot of op weg is naar het Verre Oosten of al op het strijdtooneel aanwezig is. Een ge deelte staat onder bevel van ad miraal Nimitz, de rest bevindt zich in de wateren van Ned. Indië. Kard. Bertram overleden TJEUTER meldt, uit het hoofd- kwartier van het derde leger te Pilsen in Tsjecho-Slowakije, dat Kardinaal Bertram, aartsbisschop van Breslau, in den leeftijd van 86 jaar is overleden. Kardinaal Bertram werd 14 Maart 1859 in Hildesheim geboren. Op 4 December 1916 werd hij door- Paus Benedictus XV tot Kardinaal gecreëerd. Hij was een vermaard theoloog, wiens pastorale brieven in de geheele wereld bekendheid verwierven. PRESIDENT TRUMAN zal, naar verwacht wordt Zondag a.s. in de haven van Antwerpen aan komen. TAE ZUIDELIJKE PROVINCIES hebben zware tol moeten beta len aan den oorlogsmoloch. De landbouw is bv. op buitengewone TJit®raard doet het gesignaleerde wijze ontriefd door den diefstal van tekort zich in het bijzonder in een groot aantal paarden en wa- dezen oogsttijd gevoelen. Meer in gens. Voor Noordbrabant bedraagt het verdwenen aantal om maar Waar zijn de Brabantsche paarden het bijzonder, omdat onze gewesten overeenkomstig de goede trouw vele paarden die de Duitschers uit België naar ons gebied hadden mee gesleept, inmiddels weer aan het land van herkomst hebben afge staan. Daarnaast zullen zij thans weer een operatie ondergaan in den gebleven vorm Van het vertrek van paarden die in de Betuwe thuis behooren en gedurende eenige maanden naar onze gebieden waren „geëvacueerd Zoodoende blijft in onze provincie slechts het geraamte over van het paardenarsenaal, dat zü weleer eens een cijfer te noemen. 1500. waarvan er 800 uit West-Brabant verder het grootste deel uit het Land van Heusden en Altena. Wil dat alles weer in het reine komen, e e- dan zal het onvermijdelijk zijn, dat extra zorgen aan dit onderwerp worden besteed. "p)E oorlogscor- responden ten van Shaeff schudden onge- loovig het hoofd toen Lt. Col. Keck van den Techni. schen opsporings dienst van het Ameri- kaansche leger hen inlichtte over de plan nen der Duitsche wetenschap tot wereldoverheei-sching. Deze plan nen waren dan ook zoo fantastisch dat ze de stoutste droomen van Jules Verne in de schaduw stellen de kolonel moest zijn toehoor ders verzekeren, dat hij de zaak ernstig opnam en dat een aantal Duitsche geleerden naar de Ver. Staten zou worden overgebracht om de plannen toe te lichten en dat deze heeren werkelijk normaal denkende menschen waren. Ziehier dan in het kort. wat de bewuste plannen behelsden: Op een hoogte van 5000 mijl zou een platform worden aangebracht; op zulk een hoogte treedt de wet der zwaartekracht buiten werking. Op dit platte dak zonder huis zou den geweldige reflectors van twee vierkante mijl de zonnestralen op vangen en ze met een geweldige versterking op de aarde neerstra- len, waardoor ieder levend wezen daar kon" worden vernietigd. Het zou maar een peulschilletje zijn om het water der Oceanen in stoom te doen opgaan, heelc wou den in brand te steken en steden weg te vagen van den aardbodem. I Degenen, die het er eerst in zou- j den slagen dit platform aan te bren 1 gennatuurlijk zouden de mof fen dat zijn zouden de aarde i beheer schen. Ze zouden het even- Wereldoverheersching vanuit de stratosfeer wel niet alleen gebruiken om hun tegenstan ders te vernieti gen. maar het zou ook aan de wetenschap en de we reldhuishouding wor den dienstbaar ge- ■„"U-.™-" gemaakt. Vanaf de zen bovenaardschen uitkijkpost zouden de astronomen hun blikken naar de sterren rich ten en hun diep-wetenschappelijke waarnemingen aan de aardbewo ners kond doen. Van tijd tot tijd zouden enkele uit verkorenen ook zelf een uitstapje kunnen maken naar maan en sterren. Bovendien zouden de opgevangen zonnestralen worden aangewend voor energieverwekking hier bene den en de krachtstations, die er gens in de Oceanen zouden worden gebouwd, zouden eens en voor al tijd de distributie afschaffen bij electrische stroomlevering. De Duitschers hebben het bij de ze fantastische plannen, die aan 'n honderdtal hunner wetenschappe lijke bonzen bekend waren, niet gelaten. Ze waren druk bezig de raket- bommen en de vliegende monsters te vervolmaken, waardoor om te beginnen de Ver. Staten en later de geheele wereld binnen hun ver nietigingswaanzin zou komen en ze waren de overtuiging toegedaan dat men ook post en zelfs perso nen door middel van raketten naar ver afgelegen doelen zou kunnen afschieten. Misschien zou het aanbeveling verdienen, dit laatste ernstig op zijn bruikbaarheid te onderzoeken, Men zou er dan eventueel Duit schers mee naar een andere planeet kunnen expdieëeren. IND 1942 toen het succes der Duitsche wapenen alle leden JL«| van het Herrenvolk bedwelm de en dit succes helaas ook vele Nederlanders, meest om materieéle belangen, op het verkeerde spoor bracht, stelden Wehrmacht, Partij en N.S.B. alles' in het werk om door een regen van gunsten en vriende lijkheden de sympathie der massa te winnen. Winterhulp speelde Sin terklaas; Vreugde door Arbeid gaf feest-avond op feest-avond; de Volksdienst sloofde zich uit voor wien dit welkom was; „Moeder en Kind" blaakte van naastenliefde en zoo ontstond de neiging om de kin-, deren van de volksgenooten en spe ciaal van den kleinen man tegen Kerstmis eens extra te verrassen met speelgoed, dat de leden van de Wehrmacht in hun vrijen tijd had den vervaardigd. In de bioscoop op de Groote Markt te Middelburg zou het festijn plaats vinden. Uit alle mogelijke hoeken en gaten der vijf Zeeuw- sche eilanden, had men de kinderen hoofdzakelijk N.S.B.-kroost, bij el kaar geharkt, zoodat inderdaad de zaal eivol was. „Liebe Kinder". TAE EEN of andere Hauptïnann, uit zijn uniform bar-stend van de Victorie en het goede leven, het dikke hoofd glimmend van vet, zette zich in postuur om de jeugd van Zeeland op zijn hand te krijgen Het barsehe gevaarte bracht het met bovenmenschelijke inspanning inderdaad tot een glimlach, toen hij zijn toespraak begon met een „Liebe Kinder, wir sind Freunde" en daarna het lesje opdreunde van de gemeenschappelijke Germaan- sche afkomst, waaraan de kinderen gerechte maling hadden, ook in dien zij er 'n woord van begrepen zouden hebben. Stuk voor stuk lie ten zij het militaire Übermensch zaniken, rekten hun halzen naar 't geëtaleerde speelgoed langs den wand en bepaalden luidruchtig hun keuze. De commando-stem kon er niet boven uit en nijdig bulderde het vervaarlijke heerschap: „Ruhe, ruhe!" Even viel er een angstige stilte, doch amper was er na een nieuw „Liebe Kinder" met een ver klaring begonnen over de genegen heid van de Duitsche soldaten voor de Hollandsche kinderen, welke zich uitte in spontane speelgoed fabricage of het tumult barstte he viger dan ooit los. De Hauptmann zwol rood op van woede, met een neventint van blauw en begreep niets van het ver schijnsel, dat Nederlandsche jon gens en meisjes niet in zwijgenden eerbied luisterden naar 'n Duitschen Hauptmann. Brieschend draaide hij zijn machtig en vurig hoofd naar links en rechts en donderde woest: „Ruhe, ruhe, wo sind meine Leute?" Verschrikt doken .seine Leute", in den vorm van eenige onder-of ficieren op, die in gemeenschap met hun bevelhebber begonnen te schreeuwen en te dreigen om de jeugd tot stilte te bewegen. Slaag of speelgoed? HET HAD er een oogenblik iets van weg of de lieve kinderen op een pak slaag inplaats van op een pak speelgoed zouden worden ge- tracteerd. doch tenslotte luwde het' rumoer zonder handtastelijkheden. De humor van het geval ontging den Haptmann totaal. Gelukkig gaf hij de jioging om de lieve kinderen voor het ideaal van het Derde Rijk te winnen op. waarna een afgezant van Winterhulp, danig onder den indruk van de gebeurtenis, met bib berend. zwak geluid 'n paar dank woorden stamelde voor de surprises I Het was de eerste en laatste maal I dat op dusdanige manier in Zee- land werd geprobeerd de harten der „lieve kindertjes" fe winnen! TAe vraag rijst: kunnen wij de paarden, die de Duitschers hebben meegenomen, niet terug krijgen? Een gedeelte er van is naai de noordelijke provincies verhuisd, toen de Duitsche troepen zich terugtrokken. Geruchten willen, dat zij ze daar hebben moeten af staan, toen het uur der capitulatie was aangebroken. Zij zouden er voorts onder de boeren verdeeld zijn. Een andere mededeeling. die in de pers de ronde deed, was die. welke er van verhaalde, dat 7000 paarden en wagens uit Duitschland via Delfzijl (zullen) terugkeer (d) en Wat er precies van waar is, valt op het oogenblik nog niet te zeggen, doch de geruchten wettigen een onderzoek en zoo noodig een ingrij pen, opdat onze zuidelijke gewes ten, Brabant, Zeeland en Limburg, hun deel krijgen. Het onderwerp heeft trouwens de actieve belang stelling van den Militair Commis saris te Breda, die sinds eenige da gen zijn voelhoorns heeft uitgesto ken. Hopen wij daarom, dat de aan gelegenheid spoedig opgeklaard wordt, en tot zulke gunstige resul taten moge leiden, dat genoemde gewesten weer ietsje verder onder den druk uitkomen, waaronder zij door de oorlogsomstandigheden te recht gekomen zijn. TT" AN AF MAANDAG zal een trein - verbinding Utrecht-Amsterdam worden opengesteld. Deze beperk te dienst zal driemaal per dag in beide richtingen worden gereden A Wordt Zeeland vergeten? Een abonné uit IJzendijke las in ..De Stem van 26 Juni het artikeltje ,,100.000 woningen verwoest, o.a. 26.000 te Rotterdam, 1500 te Amsterdam 5000 in den Haag, 10.000 in Arnhem en vele in Limburg. De lezer werp nn de volgende vraag op: Is het mis schien bekend, dat er in Zeeland eveneens eenige woningen verwoest zijn? Tekort aan melk. Een Zierikzee- sche abonné wijst op het nijpend te kort aan melk aldaar nu de bevol king toeneemt en de veestapel niet en hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn dat dit tekort werd aangevuld met geconserveerde melk. waarvan nog voorraad is, daar distributie zelfs plaats heeft in Friesland waar melk vee genoeg is. (De bevolking doet o.i. het best zich te verstaan met kap. Roest van het Militair Gezag, die een open oog heeft voor de nooden der bevolking. Red W7. Zeeuwsch-Vlaanclere herrijze. P. B. te Oostburg breekt een lans voor den opbouw van een nieuwen tijd, waarin gemeenschapsbelang het egoisme van weleer vervangt, waar in minder gekankerd en meer metter daad gewerkt wordt. Men kome^met rechtvaardige eischen voor den dag. in west Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 't een rechtmatig deel in de te verdee- len goederen en materiaal en spoe dige en daadwerkelijke hulp. staking en dreigementen tusschen werkge vers en werknemers hebben geen zin. bij alles wat men doet bedenke men dat er enorm veel moeilijkheden te overwinnen zijn. Toch willen wij dat Nederland en West Z.-Vlaanderen als deel daarvan herrijst. Dit kan alleen als allen samenwerken. LITURGISCHE KALENDER Zondag 15 Juli: 8ste zondag na Pinksteren. 2e gebed H. Henricus, 3e gebed a cunctis. Maandag 16 Juli O.L.Vr. van den Berg Carmel, Credo, Prefatie van O L. Vr. Dinsdag 17 Juli: H. Alexius, 2e ge bed a cunctis, 3e gebed naar keuze. Woensdag 18 Juli: H. Camillus de Leilis, 2e gebed H. Symphorosa. Donderdag 19 Juli: H. Vincentius a Paulo. Vrijdag 20 Juli: H. Hyronianus Enu- lianus. Zaterdag 21 Juli: voor de kathe draal en de kerken die niet geconsa creerd zijn: H. Mis van O. L. Vr. op Zaterdag 2e gebed H. Praxedes, 3e ge bed van den H. Geest. Voor de ge consacreerde kerken: feest der kerk wijding met octaaf, gredo, gedurende het octaaf. Heden zon onder 21.55 u.. Zon dag zon op 5.37 u. en onder 21.54 u. Maandag zon op 5.38 u. i

de Stem | 1945 | | pagina 2