De verwezenlijking en haar ITIJK Mr. T. J. VERSCHUUR OVERLEDEN Si ad en - Land TTEN ORRAAD Walle ers HULST M.G. krimpt in MISBRUIK van staatsmacht Sabang gebombardeerd PRINSES JULIANA nam afscheid van Canada De bouw van noodwoningen Voorloopige oplossing van hei woningprobleem n. Het vervoer anderen en in elgische grens gedekt te zijn waarvan de en zullen wor- t koolzaad te- f 45.— per 100 een gezond qualiteit met pet. en een t. op basis le- foor wal koo pt het kool ijs, welke ge- richtprijs ver- arge van ten Deze prijs is boordvrij le- koolzaad van et een bezet vochtgehalte I6O-0 ïwspel door 't aan de voor eer. Zó vlug Dor het water ier zouden ze Neptimus zijn et MuJkie was nltriE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND u. Westsingel 75. Goes; Duboele pooi t 3, Huist 3ez coutant wordt op last van 't Militair Gezag eo :kt op de persen v. h. Dagolad van Noord- irluant en Zeeland. Uitg. „Stichting De tem Sir. 3. A. H. M. v. schljndel; Hoofdredacteur: 1. J. H. A. Bruna; Nie. 3. Karhof. rayonredacteur No. 213. VRIJDAG 13 JULI 1945. Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor- ultbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45. p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. Annexatie van Duitsch gebied SCHRIJVERS rEMBAD 2 UUR. vm. tuit 9 u. nm. vm. tot 9 u. nm. o. 1. v. geciplo- jaar 11. 4. jaar 11, 2.50 'ijgbaar 117-0 Overdamstraat raat. fe kwaliteit cdstelicn aat gemaakt ndel Hulst S - 5VRAAGD ele en van .57-0 tickeet te Middel- >00000000000 - 10486 10466 - 220 11893 - 12003 12004 - 12076 10480 - 14466 10572 dig af te oor verzeil- e Koningin C OOOOOOOOOOO^ (Slot) OOR VELEN wordt bepleit Duitsch gebied te annexeeren op de snelste wijze de Duit- e bevolking, of het deel der be- ilking dat wij niet in ons Staats- xband wenschen op te nemen, laar Rompduitschland te evacuee >n en het daardoor vrijkomende luwiand, de mijnen, fabrieken en aningen door den Nederlandschen aat te doen uitgeven aan Neder- nders, die het geannexeerde ge- ed zullen bevolken. Wordt deze procedure gevolgd jor de te annexeeren 50.000 KM2 uitsch gebied, dan zouden 2 a 2'i illioen H A. bouwland met opstal- n, iwaarde plm. 211 milliard», rca 2 millioen H.A. bosch en heide Baarde v. A 1 milliard»een groot intal muilen, fabrieken en wonin- waarde ongeveer 5 milliard) eigendom worden. De totale opbrengst van de an- xatie zou dan circa 8 milliard tlden bedragen of ongeveer 1/3 m het totaal van onze vorderin- Sn. Deze methode zou met recht zün: le kip slachten die de gouden eren legt", want wij kunnen an ti's handelen. Wij kunnen het land militair be- itten en beginnen met het deel er bevolking dat wij als staats- evaarlijk beschouwen óf naar ompduitschland te evacueeren óf concentratiekampen onder te engen, waar zij te werk worden isteld aan den opbouw van het ■twoeste gebied. Wij kunnen de in wederopbouw laten geschieden >or Duitsche arbeiders, gefinan- prd door de Duitsche Staatsbank, voor ons; wij kunnen Duitsche leren varkens laten lokken lor ons, zooals wij die gefokt heb- m voo: de Duitschers. wij kun- iu geleidelijk 1" hifflioen arbeïaers schakelen in onzen opbouw en dat ehoeven niet alijd Duitsche arbei- ers te zijn, ook Nederlanders die ich in het gebied vestigen en voor de woningen ..gevorderd" zullen 'orden, kunnen in dit restitutie- rbeidsproces ingeschakeld worden. In dat alles kunnen wij laten be llen door Duitschland. Het eerste wat wij echter te doen ebben is het totaal van onze vor- ering op Duitschland door de ge- tlieerden te doen erkennen, het scht te verwerven dit bedrag met rente terug te eischen van luitschland en zelf de regeling sm de terugbetalingen te treffen. Wjj kunnen op deze manier it LV. 10 jaren bezetting uit een ge ied van 1VS X Nederland volle- ige restitutie krijgen voor wat de tuitschers in 5 jaar uit ons land ebben geroofd en er hebben ver leid. ■AE SECTIE ECONOMISCHE ZAKEN van den Staf van het i.G. (sectie VI) zal 15 Juli ophou- en te bestaan en haar werkzaam- eden overdragen aan de centrale verheidsorganen. Ook bij de geallieerde organen Jvorcit het normale burgerapparaat eleidelijk aan weer ingeschakeld. ~a 15 Augustus zullen de Engel :he en Amerikaansche ambassa- hun werkzaamheden hervat ebben. Een uit de Shaef gevormd ge lengd Engeisch-Amerikaansch or- aan, de Liquidating Agency ran liaef, gevestigd te Versailles, zal e voorloopei zijn van de Emer- ency Economie Couneii for Europa EECE» dat een coordineeerend lichaam zal zijn en dat slechts zal "grijpen bij hevige terugslagen an economischen aard. die het [evolg zijn van den oorlog. )E SECTIE Voorlichting van den Chef Staf M.G. deelt mede. dat «aatsmg m de dagbladpers van inededeelmgen welke niet het ka- dragen van zuivere nieuws- lerichten en derhalve niet redac tioneel kunnen worden opgenomen, fnrf" c'ee^e Publicaties" uitslui- na dient te geschieden via den tecogmtiedenst. Parkstraat 25, te wl^nha?e' tel' 180944. tegen de en Radende recognitietarie- \*71J MOETEN over het lot van 8 a 10 millioen Duitschers in het bezette gebied beslissen. Ge leidelijke evacuatie van de geheele bevolking naar Rompduitschland is practisch uitvoerbaar, de vraag is echter of ze noodig. zelfs wensche- lijk is. Een deel dei- inheemsche be volking. met name die van Oost- Friesland. Aremberg. Bentheim, Duitsch Gelderland en Duitsch Limburg is van denzelfden stam als de bevolking van onze Oostelijke provincies. Overweging verdient daarom deze menschen te laten kiezen of zjj Nederlander wenschen te worden of Duitscher willen blij ven, natuurlijk na voorafgaande zuivering en scherpe selectie. Het is echter niet noodig hierin direct een beslissing te nemen, de bezettingstijd biedt ons gelegenheid dit te beoordeelen, waarbij een daar toe in te stellen Nederlandsche commissie Regeering en volk van advies kan dienen Gedurende den naar schatting 10 jaren durenden bezettingstijd kunnen 4 A 5 millioen Nederlanders zich in het bezette gebied vestigen en misschien ook 1 a 2 millioen Vlamingen. Geleidelijk kunnen dan naai' gelang de vervanging van de oorspronkelijke bevolking door Ne derlanders (en Vlamingen) plaats vindt, provincies worden gevormd en aan Nederland worden toege voegd. Een plan hiertoe moet te voren worden opgesteld. Zoo zal na 10 jaar hei geheele gebied, „vernederlandscht" en ge annexeerd zijn, onze vorderingen o»» Duitschland vereffend en Nederland uitgegroeid zün tot een staat van economische en militaire beteeke- nis, die trouw aan internationale verplichtingen en overeenkomsten ecu waardige plaats in IVest-Euro- pa ook als centrum van Nederland sche cultuur, zal innemen. £)E ANNEXATIE verschaft ons ook 't middel ons geldwezen te saneeren. Gedurende den oorlog is de circulatie van onze bankbiljet ten met ruim 4 milliard toegeno men. Ieder is het er over eens dat dc „zwevende koopkracht"' hier- door ontstaan dient te worden weg genomen. De Staat nu neme dit pa pier uit de circulatie en vordere in levering bij den Belastingdienst voorloopig tegen afgifte van ont- vangstbewüs, later in te wisselen tegen 3V2 pandbrieven, aflosbaar a pari binnen b.v. 20 jaar. uit te geven door een in bezet gebied op te richten Hypotheekdienst, die hy potheken verstrekt aan Nederlan ders, die vast goederen in bezet ge bied koopen. Door den Belasting dienst wordt nagegaan welk deel van het ingeleverde geld onrecht matig bezit is en wordt dit ten bate van den Staat verbeurd verklaard. Daar ook alle niet-ingeleverde geld automatisch aan den Staat komt, zal de pandbrievenuitgifte aanmer- kelük minder dan 4 milliard bedra gen en kan de rest gebruik worden om op dezelfde wijze de muntbil jetten te vervangen. De Nederlandsche Bank houdt dan alleen in circulatie het voor- oorlogsche papieren geld. dat (de f 1000 en f 500 biljetten zijn al uit de circulatie genomen) ruim door -goud is gedekt, onzen gulden sta biel zal houden en ruim voldoende is te achten om in de geldbehoefte van dezen tüd te voorzien. C. J. R. EN OVERHEID I N DE NEW YORKSCHE „TIME" heeft John Hersey een interessante beschouwing geleverd over de Russische oorlogslittera tuur. Hij is daar heel goed over te spreken, maar terloops hooren we tevens, hoe iedere schrijver in de Sovjet-Unie onder strenge over- heidscensuur staat. Een auteur moet zijn werk eerst bespreken met den redacteur van een staats uitgeverij, die het recht heeft er al of niet zijn goedkeuring aan te hechten. Daarna leest hij het ge heel of gedeeltelijk voor aan zijn vrienden; hij kan het ook voorle zen op een vergadering van den Schrijversbond: en dat zijn na tuurlijk gelegenheden voor een critische beoordeeling, welke ge heel normaal zijn. Doch dan kan 't boek nog niet verschijnen, want eerst moest de subcommissie voor litteraire zaken van het bestuur der Communistische Partij het boek beoordeelen. Deze commissie heeft namelijk medezeggenschap bij het publiceeren van alle ge schriften van cultureelen en ideo- logischen aard. Tenslotte is het nog mogelijk, dat Stalin persoon lijk ingrijpt en over het al of niet uitgeven beslist. We zouden de Vrienden van de Waarheid ten onzent wel eens wil len hooren, als ieder boek vóór zijn verschijning eerst zou moe ten worden gecensureerd door den Directeur der Landsdrukkerij en een litteraire commissie uit, laten we eens bij wijze van voor- beald zeggen, de N.V.B., terwijl tenslotte Schermerhorn nog een beslissend woord over het al of niet verschijnen zou kunnen spre kenMaar intussehen zijn die brave Waarheidsvrienden onvoor waardelijke bewonderaars van het Sovjet-systeem. Toespraak van H. Vader ZH. DE PAUS heeft in 'n toe- spraak tot de leiders van de Unrra, w.o. den dir. gen. H. Leh man, gewaarschuwd tegen het mis bruiken van de macht van den staat. „Wie ziet niet. aldus de H. Vader, de noodlottige consequenties van de dwaling in. dat de staat een on beperkte macht zou hebben en aan den individueelen inensch slechts die rechten en privileges zou be hoeven toe te kennen, die het hem goeddunkt te geven? Deze dwaling leidt onherroepelijk tot een despo tisch regiem van een enkeling of van weinigen, die zonder mede- doogen en gewetenloos de heer schappij aan zich trekken en de natuurlijke kanalen van het natio nale leven dei' volkeren verstop pen of vergiftigen. Daar zal de ware vrijheid gekneveld worden of sterven." TIE PAUS heeft zijn vertrek naar het buitenverblijf Castel Gan- dolfo uitgesteld, totdal de drie-mo- gendhedenconferentie beëindigd is. Men verwacht dat Truman Hem zal bezoeken. JTARDINAAL HLOND. de pri maat van Polen, is j>er vlieg tuig naar zijn vaderland terug gekeerd. JJE BISSCHOP van Maura in Brazilië is geëxcommuniceerd wegens ketterij en propaganda voor een nationale Braziliaansche kerk. Heden ZOii onder 21.56 terdaG son op 5.35 m. 11. Za- tTET zal wel zoo zijn, dat geen mensch ter wereld enthousiast is over noodwoningen, omdat dat nu eenmaal oplossingen zijn voor pro blemen, waarvoor langs normalen weg zoo gauw geen oplossing te vin den is. En in dien zin moeten we waarschijnlijk ook de nogal hard lij kende opmerkingen zien, die jhr. de Ranitz blijkens een in ons blad op genomen verslag over de nood-wo ning uitsprak. Wat echter niet wegneemt, dat wij de noodwoningen op dit oogenblik noodig hebben en snel. Alleen al in de Zuidelijke provincies Zeeland, N. Brabant en Limburg zijn 200.000 hui zen geheel of gedeeltelijk bescha digd, tengevolge waarvan er een schreeuwend tekort is aan woon ruimte. Om in dat tekort te voor zien tracht de dienst voor den Wederopbouw voor l Januari 1945 nog gereed te komen met den bouw van 6000 noodwoningen, die gebouwd zul len worden in die gemeenten, waar meer dan 20 pet. van de woningen getroffen zijn. Streeksgewijze zijn verschillende firma's nu belast met 't bouwen van een aantal woningen, en ze zijn daar ïntussehen reeds mee be- Na twee jaar gevangenschap in Duitschland NAAR wij vernemen is oud-minister T. J. Verschuur ten gevolge van de be handeling in Duitsche gevangenschap, (o.a. het beruchte kamp Bergen-Beisen), overleden. Mr. T. J. Verschuur werd geboren oj> 18 Maart 1886 en behaalde in 1910 te Utrecht zijn universitaire graad in de rechtswetenschappen. Van 1910 tot 1919 was hij redacteur van de Maasbode, werd in 1919 voorzitter van den Raad van Ar beid te Breda en trad in 1929 onder Ru/s de Beerenbrouck als minister van Arbeid. H en N., later van Eeon. Zaken en Ar beid op. Sinds 1933 hield hij de porte- feuille van Economische Zaken, die hü in 193aan Mr. Steenberghe moest afstaan. Wijlen Mr. Verschuur was een buitengewoon actief man, die in de kringen der Katholieke Staatspartij een belangrijke rol vervulde, o.a. als voorzitter van den Partijraad. Ook op ander gebied werden zijn dien sten gaarne benut. Mr. Verschuur werd in het begin van 1943 door de Duitschers ge arresteerd, aanvankelijk in Scheveningen gevangen gezet en via St. Michielsgestel naar Duitschland gevoerd, waar hij in énkele concen tratiekampen vertoefde. 'T VERRE OOSTEN. AP het FRONT bij Balikpapan drongen de Ned. Indische en Australische troepen op de beide flanken verder door In de Japan- sche linie, in het centrum sloegen de Australiërs een stevige wig in 't Japansche verdedigingsstelsel. Cirkelden gisterenmorgen 180 vliegtuigen boven Kioesjoe, giste renmiddag stond midden-Japan weer in het brandpunt der belang stelling. 500 a 600 vliegende forten vielen 4 fabriekssteden aan. Het Ned. Indisch eilandje Sabang. pal ten N. van Sumatra, werd door 200 marineviiegtuiger. gebombardeerd Nog steeds blijven berichten bin nen komen over het wegtrekken van Japansche troepen uit onze ge- biedsdeelen. Het totaal aantal nog op Java, Sumatra en Malakka aan wezige Jappen wordt door de Daily Express geschat op slechts 150.000 man. In Birma zetten de Britten een hevige actie in tegen de Jappen, die hen bü de rivier de Sittang nog al wat last bezorgden. Bangkok kreeg een zwaren aanval uit de lucht te verduren. AP EEN DINER, haar aangebo- den, dooi- den gouverneur van Canada, de Earl of Athlone, heeft Prinses Juliana afscheid genomen van Canada en het land bedankt voor zijn gastvrijheid. Op een persconferentie deelde de Prinses mede, dat zij Maandag via New-York naar Nederland hoopt terug te keeren. Zij vertelde dat Beatrix en Irene op een Canadee- sche school waren geweest. De beide oudste prinsesjes kunnen be halve Nederlandsch ook Engelsch spreken, lezen en schrijven. Thuis werd natuurlijk Nederlandsch ge sproken. Massa's telegrammen, waarin de beste wenschen stonden uitgedrukt, bewijzen wel de sym pathie, die Prinses Juliana in Ca nada genoot. gonnen. wat gezien het legio aantal moeilijkheden van transport, van personeel, van materiaal nog niet zoo'n onverdienstelijke prestatie is. Een bezoek aan Terheijden, waar 'n groot aantal noodwoningen voor W. Brabant worden gefabriceerd, stelde ons in staat het bouwsel te bezich tigen. Het is een sobere betonnen huis met spouwmuren en platdak. Er zijn een drietal slaapkamers van 2.90 bij 2.75, een woon-keuken-kamer (deze woning is een plattelandstype) van 3.90 bij 5.50 m. en een bergruimte van 2.90 bij 2.75. In twee slaapkamers zijn vaste kasten, in de woonkamer een verdiepte kelderkast en in cje bergplaats de toilet. De licht- en luchtvoorziening beantwoorden aan de voorwaarden, die door de Volks gezondheid zijn gesteld. Niet alle noodwoningen worden van dit materiaal vervaardigd; er zijn er van hout, van baksteen en van bepleisterde rieten matten. Het model, dat wij zagen en dat van be ton was vervaardigd, heeft het voor deel. dat er weinig hout bij te pas komt, dat uitermate schaars is. Het is ook solide en maakte een de- gelijken indruk. Wij zouden oneerlijk zijn, als we zeiden, dat ons oog zich vermeidde in het aesthetisch schoon van het bouwsel, maar wij zagen het ook in zijn ongunstigste gedaante: half afgewerkt, temidden van rom mel, ongeverfd. Afgewerkt zou het. naar men ons verzekerde, zeer goed voldoen. Wat we ook zagen, was, dat er hier hard gewerkt is aan een oplossing voor een vraagstuk van reusachtige importantie. Met de bouwers van de nood-wo ningen blijven we hopen, dat spoedig normale woningen beschikbaar zullen zijn, maar hoelang dat „spoedig" zal duren j[Nieuwe bonnenj TIJDVAK 13—21 JULI BROOD; A30A B30A C30A D30A E 30A, M30A; A30B B30B C30B D 30B E30B Brood 400 gram. D30A D30B D30C D30D E30A E30B E 30C E30D Beschuit 100 gram. MELK (gestandaardiseerd); A30, B30 Taptemelk 1liter. C30 D30 E30 Melk l°i liter. MARGARINE: A30A B30A C30A Boter 250 eram; M30B Boter 62'i gram. BOTER: D30A E30A Boter 250 gr. CHOCOLADE: B72 C72 D72 Res. 1 tablet. VOOR DE EILANDEN Voor de Zeeuwsche eilanden zijn nog geen margarine- en boterbon nen aangewezen. De hierboven ver melde bonnen voor margarine en boter zijn dus alleen in Zeeuwsch- Vlaanderen geldig. WERKGROEP WEST Z.VL. De Werkgroep Wederopbouw West Zeeuwsch Vlaanderen kwam bij een. Besloten werd een drietal lar.d arbeiders uit te noodigen als lid toe te treden. Aan het verkrijgen van bioscoopvoorstellingen in Oostburg wordt gewerkt: getracht zal wor den in geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen Shaef-filmvoorstellin gen te krijgen. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestel de vraag blijkt dat thans geregeld is dat transitovergunningen voor België in Oostburg verkregen kun nen worden bfj den dienst voor In voerrechten en Accijnzen. Aan de desbetreffende autoriteiten zal ge vraagd worden het grensverkeer voor Zeeuwsch Vlaanderen met" België te vergemakkelijken. Het bestuur oppert de idéé om te komen tot de oprichting van een vereeni- ging tot bevordering van de belan gen van West Zeeuwsch Vlaande ren. welke vereeniging een blijvend karakter moet hebbben en het werk dat de Werkgroep thans verricht kan voortzetten en uitbreiden. AMSTERDAM DANKT Burgemeester en wethouders van Amsterdam zonden een dankbrief aan den heer Boutens, secr, van 't comilé Zeeuwsche hulp voor bo ven de rivieren, waarin zij o.a. schrijven: „Het is ons een behoefte, u na mens de bevolking van Amsterdam onze groote erkentelijkheid te be tuigen voor de vele bewijzen van medeleven en de groote hoeveelhe den levensmiddelen, die de hoofd stad door uw tusschenkomst heeft mogen ontvangen." VERMISSING DIPLOMA'S In verband met de vele gevallen van vermissing, als gevolg van oor logshandelingen, van diploma's van het middenstandsexamen Alge- meene Handelskennis, dienen be langhebbenden zich voor het ver krijgen van een duplicaat binnen 2 weken om inlichtingen te wenden tot het kantoor der Kamer van Koophandel tot wiens gebied zij behooren, zoo mogelijk onder op gave van datum en examenplaats.

de Stem | 1945 | | pagina 1