bouwt Een Engeisch soldaat over ons lana Siad en Land De mobiele colonne „De Schelde" en V 4 Hij beleefde er prettige uren, inaar Er O*. PUBLIEKE TR1BUHE OFF. MEDEDEELINGEN ■Ai STRONG, de de Antwerp itwerpen ver- uvvallen, heeft ook een V-4 geschonken. veel gelijkenis iet groote ver irbaar is. ilaats aan één ae bom tot dan een hef- itplofbare ge- et doelof oorste gedieel- deelte vliegt t de piloot it te springen 'alscherm te ui de Duit- i den snellen i geen gebruik maken, werd vervaardigd. ÏANISEEREN voeringen op 1st behoeft na stemming te als de optre- M. G. na 15 ning bezitten, tot 15 Juli bij ;r woonplaats en burcauera- eer bekorten, e staan zoo in moet onderdak n wonen zelfs s, soms 1Z tot zonder water, md is onhoud- ?n met onzen en vervolgens noodboerde- iaakfc worden ilijk verloopt, noet de bouw- voedsel kun- maatregel it. ijk doch voor ge handicap, rd is kan-geen ;ven en blijft p verstoken, gelijkvloersch jit één woon- twee kleine centje en een et bergruimte, it baksteen en ïlatten en pan- tallen zijn ge- - lang en 5 tot roor de dakbe- laten gebruikt ing is in den •n noodstal in De arbeiders. >etreft het ar komen uit O.- Zij, die onder erken, worden van het werk in dienst zijn ïw kunnen 's m en te voet lags dezelfde den. Op 75 ar- erlies van 600 at den weder- en den aan- ost." il enkele om- den wederop- \sch-Vlaande- Laten de be- ijpen, dat met izen en boer- ïnen worden, odig zijn ge- he en gezond is snel en doel en. f -f RT IE locomotie- uit Duitsch- minister van ;emier Torde te minister Maurits is I. Het gehecle den arbeid land hebben olsche regee- Amerika tot millioen man i en vermis- „het Hollandsch binnenhuisje" was toch een aparte herinnering BRITSCHE troepen van lucht, land- en zeemacht hebben in den strijd om de bevrijding van ons land van den gehaten bezetter Ne- derlandsche bodem betreden, en eenigen tijd gewoond en geleefd en er indrukken en ervaringen opge daan over ons land en volk. Heel veel van deze indrukken en ervaringen is niet bekend gewor den. Een vluchtigen indruk ontvingen wü thans uit een brief van een lid van de R.A.F., Ch. Jack Bearmont, die gedurende 7 maanden in ons land verbleef en daarvan eenigen tijd bij een familie te Walsoorden. Aan dien brief ontleenen wij het volgende zijn vele dingen, die ik my herinner: mijn eerste moeilijk heden met jullie taal, mijn kerkbe zoek in den Kerstnacht, den ge- denkwaardigen Vrijdagnacht, waar in ons, geallieerde soldaten, voor de bevrijding van het land, dank werd gebracht. Ik heb menig prettig uurtje door gebracht in mijn Nederlandsch te huis. ontelbaar zijn de menschen, die ik in de dorpen ken, zoowel jonge als oude, maar ik weet ook, dat menige Engelschman naar huis is teruggekeerd met de gedachte, dat menig Nederlander koeltjes In 24 Haagsche gezinnen wordt hulp geboden De commandante van de Z. Vlaamsche gezinszorgcolonne, mej. Hoppenbrouwers, schrijft ons uit Den Haag: We zijn nu 14 dagen in ons home, op het Ledeganckplein te Den Haag, we zijn er thuis". Zoowel in de huishoudschool, waar de Eerw. Zusters ons met alle goede zorgen omringen als bij onze menschen van de 24 gezinnen, waar we mo menteel onze huishoudelijke hulp bieden. Al zijn het soms zware dagen, je moeite wordt ruimschoots be loond, door den dankbaren blik uit de nog moede oogen van de moeder, die, totaal uitgeput, haar gezin niet meer aan kan. „Wat ziet het er nu weer frisch uit, Zuster", want zoo worden we hier genoemd, „zoo is het in langen tijd niet meer ge weest". Of; „Zuster, zie m'n beenen eens. ze zijn niet zoo dik meer, dat heb ik aan de rust te danken, die u me nu geeft." En werkelijk, je ziet de moeders bekomen. Soms kan het gezin na een dag of tien zonder de gezins verzorgster weer vooruit. Verschil lende gevallen van zenuwziekten en geestesstoornissen komen er voor Daar moet de gezinsverzorgster moeder totaal vervangen. En dan moet de hulp van langeren duur zifn. Er komen steeds meer aanvra gen binnen en op het oogenblik helpen we alleen maar op dokters advies. Van de instanties hebben we prachtige medewerking. Materiaal, zooals borstels, vegers, zeep, lysol, garen, stopzij kunnen we meenemen naar de gezinnen. In sommige gevallen stonden de ge zinsverzorgsters zonder eenig bor stelwerk. Dat was allemaal opge stookt. Wat de stook betreft dit is van den winter treurig geweest. Heele vloeren uit kamers werden op gebroken en voor stook gebruikt, verder meubels en nu ontdekte één der gezinsverzorgsters, dat ze met een piano bezig waren. Nu de men- schen meer op de bonnen krijgen, willen ze ook graag zelf eens wat n,f^„klaaTak('n en dan moet 't vL 1 "00dkacheltje, maar daar- vooi heeft men flink wat hout noo- Met.de voeding gaat het nu best Brood is er nog te weinig De warme maaltijden worden nog gehaald bii de gaarkeukens en het I.KB Over het algemeen beschouwd gaat het leven weer normaal, al zie je dan iederen dag nog de men schen in lange rijen voor de keu kens en winkels staan. Naar onze meening heeft ook t Haagsche volk veel geleden, en het ®'eldaad voor ons te mogen mneiw n om aan de daPPére r,. van Den Haag een poosje Pct.ÊSn^ndat W weer stond tegenover iederen geünifor meerde." De briefschrijver vertelde dan hoe hij op het verschijnsel is ge stuit, dat menig Nederlander het als iets „verschrikkelijks" beschouw de dat een meisje met een Engel- schen soldaat gezien werd, waaraan hij deze opmerking vastknoopte: „Er zijn goede en slechte Engel- schen, zoo goed als goede en slechte Nederlanders, maar 't is verkeerd te denken, dat wij allemaal hetzelfde zijn." De ontvangst van Engelsche sol daten in de gezinnen van burgers aanrakend, schreef hij vervolgens: „Men vergat wel eens, dat de gast een vreemdeling was, die niet veel van 's lands taal verstond. Des niettemin werd dan toch wel eens doorgepraat in het Nederlands en vergat men hem.... zooals men ook wel vergat hem eens bij vrien den en kennissen te introduceeren De briefschrijver eindigde dan met een hartelijk dankwoord aan zijn Walsoordensche vrienden en een uitnoodiging naar Engeland te komen. T^a dezen vriendelijk gestelden en goedgemeenden brief is men geneigd den schrijver toe te geven dat het niet gemakkelijk is door te dringen en opgenomen te worden in een „Hollandsch binnenhuisje". Er mag echter wel aan toegevoegd worden, dat naar alle waarschijn lijkheid minder den wil tot con versatie heelt voorgezeten, dan het onvermogen zich zoo uit te druk ken, dat men zich zonder verlegen heid aan een gesprek durfde wa gen. Alle leerboekjes, die van hand tot hand gingen, ten spijt. En wat betreft „Eva en den soldaat" dur ven wij het wel aan te herinneren aan de dagen van enthousiasme toen Nederlandsche jongemannen niets anders meer te doen hadden daningezonden stukken te schrijven. Zóó verweesd gevoelden zij zich. Aan de dagen ook, dat be zorgde ouders al te dikwijls en al te lang wachten op den bekenden stap aan hun terugkeerend kroost. Het is altijd goed een zaak van twee kanten te bezien. Distributicperikelen. M. te Phi lippine schrijft: Het moet nog eens van mijn hart. Allereerst zou ik nog eens willen vragen: Waartoe dient nu eigenlijk de versnaperingskaart van de dames? Is het niet meer dan er gerlijk, om den spot te drijven met groote menschen, zooals in dit geval. Wij zouden het al heel erg vinden als officieele instanties kleine kinderen voor het lapje zouden houden. Het betaamt zeker niet om groote men schen voor den aap te houden met hen een versnaperingskaart te geven en dan geen buitenkansje. Men zal van hoogerhand opmerken „er is nog niets." Dat gaat niet op. De winkels zijn vol met chocolade. Of is het beter deze te laten beschimmelen (zooals vele andere artikelen). Waarom ook de groote dames niet eens een extra- tje. De heeren hebben toch ook graag op tijd hun rookertje. Mijn tweede klacht: Waarom moeten nu kinderen van 2 jaar uitgesloten worden van hun stukje chocolade? Kennen de heeren distribuanten wel de zware taak van een huismoeder? Is het toch te verwonderen, dat het gemopper op al wat distributie is, met den dag stijgt. Denkt er wel aan heeren dis tribuanten, dat het gemopper niet on rechtvaardig is. Er wordt met alle middelen in de hand gewerkt, dat de zwarte handel groeit. Er is wel eens gezegd, dat de zwarte handel gedaan is. Wij zien dagelijks het tegenover gestelde. M.i. zou met de distributie instantie eens afgerekend moeten wor den. Zet er eens 'n paar flinke huis moeders aan en de zaak komt wel in orde. Dit is het standpunt van 'n man. Oorlogsschade. J. M. te Philip pine schrijft: 'k Zou in deze rubriek deze vraag willen stellen: „Wie is er oorlogsgedupeerde?" Deze vraag stel ik naar aanleiding van het volgende: In de omgeving heeft iemand tijdens de oorlogshandelingen twee voltief- fers gehad en een bom, de schade hierdoor gebracht aan huis en inboe del en aan de zaak was groot. Bij de schade-opneming werd door de hee- cÜv! ?ezegd- dat dit niet onder de i gerekend kon worden. Als men nns» „?ot huis heeft. een auto met dan r»«eJe anclere vernielingen, is er er g geen schade bij menschen die S»ih« ™oeten voor een schamel de ak ïrïf. 61 alleen maar scha" ris en riJïïru" burgemeester. nota- ziin? wlf S - enkele pannen stuk Sb mïïl 6r m,J eens iemand dade lijk maken, wie er nu eigenlijk een gedupeerde is, die recht heeft op oor- Jogsschadevergoeding? Kolen productie en -behoefte 15 JUNI jl. bedroeg de kolen- productie 16.700 ton, d.i. de hoogste prestatie sinds September 1944. Er is een minimum-productie noodig van 26000 ton per dag om voedselvoorzienings- en andere es- sentieele bedrijven te laten draaien, om een minimale hoeveelheid gas en electriciteit te kunnen verschaf fen, om het vervoerswezen te kun nen laten functioneeren en om een zeer klein rantsoen huisbrand te kunnen verstrekken. De productie is dus onvoldoende ter dekking van de behoeften. Twee mogelijkheden worden of zijn dien tengevolge nagestreefd. De eene be staat in invoer uit andere landen en te dien aanzien heeft Regeering en M. G. weten te bereiken, dat voor Juni en Juli 33.800 resp. 42.500 ton gaskolen uit Duitschland aan gevoerd (zouden) worden. In Juni vormde het transportvraagstuk he laas alweer het beletsel om het over eengekomen kwantum ingevoerd te krijgen. De tweede en voorloopig wel voor naamste mogelijkheid is opvoering der dagproductie in de Ned. mijnen Daartoe moet het aantal mijnwer kers worden uitgebreid en ander zijds de productie per man en per dag worden opgevoerd en dit laat ste is een zaak van de mijnwerkers individueel. Zij mogen het intus- schen niet als 'n particulier genoe gen beschouwen, maar als 'n plicht ter wille van de gemeenschap en als men dien wil vervullen, komt men er met wrilde stakingen niet. Dan zal er gewerkt moeten worden harder dan ooit. Het is het eenige recept, dat Nederland uit de narig heden kan helpen. jeugd. De Oranjevereeniglng organi seerde 'n uitstekend geslaagd kinder feest. De bij de school verzamelde kinderen trokken naar het Marktveld waar ze door den burgemeester wer den toegesproken. Hierop trokken de met Oranje getooide kinderen zin gende in groepsverband met de mu- ziekvereeniging Excelsior voorop door het bevlagde dorp. Terug gekomen in de school werden de kinderen getrac- teerd om vervolgens op het Markt veld kinderspelen te houden waarvoor veel belangstelling bestond. De mid dag werd besloten met een onthaal op kersen, 's Avonds werd de dag be sloten met een uitstekend concert van de muziekvereeniging Excelsior ge volgd door een muzikale rondwande ling. Kwadendamme Weer kermis. Voor het eerst se dert 5 jaren is h:er weer kermis ge houden. Het bracht heel wat vertier en vooral de kinderen hebben heel wat genoten van de caroussel. De dansgelegenheden hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Alles verliep in de beste stemming. Middelburg AUDIËNTIE. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Dinsdag 10 Juli en Woensdag 11 Juli geen audiëntie verleenen. DEKENAAT MIDDELBURG. Aan den zeereerw. heer L. Brink, pastoor te Zierikzee, werd in ver band met zijn gezondheidstoestand eervol ontslag verleend, tot zijn op volger is benoemd de zeereerw. heer L. Bresser, kapelaan te den Haag. Pastoor F. Bemelman te Oud Vossemeer is benoemd tot pastoor te Meye-Zegveld en pastoor C. Olsthoorn te Houtrakpolder volgt hem op. SAMENWERKING LANDBOUW ORGANISATIES. Op een te Goes gehouden verga dering der Zeeuwsche landbouw organisaties werd overeenstemming bereikt inzake nauwe samenwer king op economisch-technisch ge bied. Vreemd genoeg ontvingen wij geen uitnoodiging om deze bijeen komst bij te wonen, zoodat we met deze enkele regels volstaan. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN TE GOES. Onder auspiciën van K.N.A.U. «district Zeeland) zal Robur op Zon dag a.s. regionale atletiekwedstrij den houden op het gemeentelijk sportterrein te Goes, zoowel voor junioren als voor senioren. De wed strijden worden opgeluisterd door muziek. Goes De rijwielval. De rijwielval in de Kleine Kerkstraat, die naar men weet slechts in één richting mag worden bereden, is weer door politie in wer king gesteld. Verschillende wielrij- ders(sters) werden het slachtoffer. Het Dam-tournooi. De Woensdag gespeelde partijen hadden het volgen de resultaat: Hoofdgroep: De Jonge- Anderson 1-1Sinke-Blom 1-1. B- groep: Hoogstraten-Beukema (1-2); De Rooij-Dekker 1-1. Hoofdplaat. Weer een brandspuit. Werd on geveer twee jaar geleden onze motor brandspuit welke we nog maar eenige jaren bezaten, door de moffen weg gekaapt, thans mogen we ons weer in 't bezit van een brandspuit ver heugen. Deze is een viermotorige En gelsche brandspuit van klein kaliber. Tevens is aan de brandspuit een flin ke uitrusting voor 't bedienend per soneel verbonden. Kloetinge Afscheid. In verband met zijn be noeming tot hoofd aan de O. L. school te 's-Gravenpolder nam de heer A. J. Geenzen van personeel en leerlin gen der school te Kloetinge afscheid. Door den burgemeester, mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye en het hoofd der school den heer C. de Bruin werden woorden van dank en waardeering gesproken. Door personeel en leerlingen werden den scheidenden onderwijzer eenige fraaie geschenken aangeboden waarna de heer Geensen voor een en ander dankta. Oranjefeest. De jaardag van Prins Bernhard stond in het teeken der De Burgemeester van Middelburg, brengt ter kennis, dat de ingeleverde lijsten van candidaten voor leden van den tijdelijken Gemeenteraad van Mid delburg voor een ieder ter gemeente secretarie (Kamer 7) ter inzage zijn nedergelegd. RATTENBESTRIJDING. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat wederom een bestrijdings middel voor ratten is ontvangen, dat voor belanghebbenden gratis verkrijg baar is ten kantore van gemeentewer ken (Stadsschuur). Bij het afhalen dient eenig brood dat met dit mid del bestreken wordt te worden medegebracht. 725-o BEKENDMAKING De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat zij. die meenen dat zuiveringsmaatregelen ten op zichte van de leerkrachten bij het onderwijs moeten worden genomen, hiervan vóór 8 Juli 1945 bij gemoti veerd en onderteekend schrijven ken nis kunnen geven aan den Militairen Commissaris voor de provincie Zee land, Koepoortstraat 6, alhier. Middelburg. 30 Juni 1945. 726-o De burgemeester van Middelburg, A. J. van der Weel, wnd. Nieuw-Namen. St. Pietersdag. Traditie getrouwd zagen wij op St. Pietersdag weer de kleurige stoetjes. De kleinen keurig uitgedoscht daarbij religieuse voorwer pen dragend en zingend trokken door de straten om na afloop versnaperin- ge in 'ontvangst te nemen. Vergadering feestcomité. Op de vergadering van het feestcomité wer den de bestuursfuncties verdeeld: Se cretaris is J. v. Ecken, Penningmees ter is John Lockefeer, .ondervoorzit ter is L. Raet. Aan de kermis in den Kon. Emmapolder op 8 Juli a.s. zal het comité zijn volle medewerking ver leenen. Terneuzen Filmavond. Het Ned. Roode Kruis gaf 27 Juni de film ..Zeeuwsch-Vlaan- deren". De opbrengst bedroeg hier van f 227.07. Teruggekeerd. Burgemeester Tel- legen is na een afwezigheid, van vier jaar is onze gemeente teruggekeerd. Vlissingen Afscheid burgemeester. Omtrent het afscheid ten stadhuize van burge meester van Woelderen op Zaterdag jl. meldt men ons nog het volgende: Voor den aanvang van het officieele uur had een deputatie uit de oud-le den van den Raad, de Wethouders en het gemeente-personeel, bij monde van den heer C. Ouwehand, directeur van Gemeentewerken, den burgemees ter dank gebracht voor hetgeen deze gedurende 26 jaren voor hen allen steeds was geweest. Daarom hebben zij gemeend den burgemeester een blijvende herinnering te moeten aan bieden, bestaande uit een of meer porceleinen borden, welke speciaal voor dit doel vervaardigd zullen wor den bij de „Porceleine Fles" te Delft. Tevens werd den burgemeester een fraaie bloemenmand aangeboden. Ook mevrouw van Woelderen en de doch ter van den Burgemeester werden bloemen geschonken. De burgemeester dankte met bewo gen stem voor deze fraaie geschenken en hij gaf de verzekering,, dat deze borden een eereplaats in zijn woning zullen krijgen. Behouden terugkeer. Na jaren van angstig en kommervol wachten kon het blijde feest gevierd worden van den behouden terugkeer van bijna alle katholieke jongemannen uit Duitsch land. 's Morgens om half acht was er een H. Mis van dankzegging en een algemeene H. Communie. Daarna werd er een gemeenschappelijk ontbijt aangeboden bij de Eerw. Zusters. De Eerw. Zusters hadden voor rn smaak volle versiering gezorgd. Tot slot werd in de kapel nog 't Magnificat gezon gen en werden tevens in 'n kort ge bed de twee jongemannen herdacht, die in Duitschland zijn gestorven. WAT IS ER TE DOER? GOES. Zondag 8 Juli. Regionale athl. wedstrijden op gem. sportterrein; om 14 uur. GRAAUW. Zondag 8 Juli. Schieting op de schutterssocieteit ..Graauwsche Poort" bij J. Nijs, om 15.30 uur. HULST. Zondag 8 Juli. Schieting ,.De Batavieren" om 15 uur. MEDEDEELINGEN VOEDSEL VOORZIENING. - Kaasstremsel. Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel afd. Zeeland, Groote Markt 28, Goes, vestigt er de aan dacht van belanghebbenden op dat het toewijzen van stremsel voor de bereiding van schapen- of geitenkaas als regel niet zal kunnen plaats vin den wanneer aanvrager tevens melk koeien houdt. Prijzen vroege aardappelen. In afwijking van een reeds eerder in de dagbladen gepubliceerd persbe richt betreffende prijzen vroege aard appelen, maken wij thans bekend, dat voor de laatste week van Juni en de eerste week van Juli voor de vroege aardappelen de volgende telersprijzen zijn vastgesteld. Datum: Groote. Kriel 25 t.m. 30 Juni f 17.50 f C.50 2 Juli f 17.50 f 8.50 3 Juli f 17.30 f 6.50 5 Juli f 16.90 f 6.50 4 Juli f 17.10 f 6.50 6 Juli f 16.70 f 6.50 7 Juli f 16.50 f 6.50 In het vervolg zullen de telersprij zen van week tot week worden vast gesteld. Deze prijzen zullen nog na der worden gepubliceerd. Hooi. Telers van klavers welke hooi van de 2esnede wenschen te leveren, die nen dit thans reeds op te geven aan Kantoor P.V.C. Afd. Hooi, Stroo en Ruwvoeder te Goes, onder opgave van het kwantum dat kan worden ge leverd. Er zullen dan geen maatre gelen worden genomen om het hooi direct van de ruiter te kunnen af nemen. Veevoederbonnen. Alle veehouders worden er op attent gemaakt, dat in de week van 9 t.m. 14 Juli 1945 de veevoederbonnen voor de periode 8 Juli-4 Augustus 1945 kun nen worden afgehaald bij de Plaatse lijke Bureauhouders. De bonnen moe ten onmiddellijk worden ingeleverd bij den veevoederhandelaar. De Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. 837-o DISTRIBUTIEKRING MIDDELBURG le. Er zijn beschikbaar een partij grijze 1 persoons dekens. Hiervoor hebben voorkeur zij die nog geen de ken hebben ontvangen. 2e. Een aan tal jongensjasjes leeftijd 5-8 jaar. 3e. Een aantal jongensbovenbroekjs leeftijd 1-8 jaar. 4e. Een aantal meis- jesvesten leeftijd 7-8 jaar. 5e. Een aan tal paren dameskousen. 6e. Een aantal dameshemdjes. 7e. Een aantal dames directoires. 8e. Een aantal kinder directoires, leeftijd 1-15 jaar. Er kan per gezin één dezer artikelen worden aangevraagd, voorzoover de maten aanwezig zijn. Gezinnen wier achter naam met de letters D E F G H I J beginnen en één dezer artikelen noo dig hebben, kunnen op Vrijdag 6 Juli a.s. een aanvraagformulier afhalen op het distributiekantoor Zuidsingel, aid. Textiel. Voor de letters D E F op Vrij dagmorgen van 8.45-12.15 uur. Voor de letters G H I J op Vrijdagmidadg van 2.15-4.15 uur. Stamkaarten van het geheele gezin moeten worden mede gebracht. De formulieren moeten wor den ingeleverd als volgt: Maandag 9 Juli letters D E F, Dinsdag 10 Juli letters G H I J. 788-o DISTRIBUTIEDIENST KRABBEN DUKE Na-uitreiking bonkaarten 8e per. De na-uitreiking zal plaats hebben op a.s. Maandag 9 Juli te Krabben- dijke op het gemeentehuis in onder staande volgorde: Inwoners van Krab- bendijke van 8.30-10.30, Rilland van 10.30-11, Waarde van 11-12, Kruinin- gen-Hansweert van 1.30-2.30, Yerseke van 2.30-4 u. De bonnen A t.m. E 57 Res. moeten voor deze bonkaart in geleverd worden. Zelfverzorgers voor melk dienen eveneens in te leveren de bonnen E 60 en E 64 Reserve. 787-o De leider van den distributiedienst H. M. de Looff De avonturen van Neppie Tuun. 144 T 1 7 'L - 144). Wat vervelend, dacht Neppie, nu zie ik net geen enkele visser, die mij de weg kan wijzen. Maar toen werd zijn oog getrokken door een merkwaardig ding, dat in het water lag. Eerst dacht Neppie. dat het een grote vis was, die met zijn rug boven water kwam. Maar toen hij dichterbij kwam, zag hij, dat het een vreemd soort boot was, die aan de bovenkant helemaal afgesloten was. Terwijl hij het ding nog aan het bekijken was, hoorde hij ach ter zich een stem: „Hallo, kleine man. blij je weer eens te zien."

de Stem | 1945 | | pagina 3