Onze vordering op Duitschland NATIONAAL-GEZINDEN EN COMMUNISTEN Treinverkeer De Koningin in den Haag H.M. bracht gisteren een bezoek aan den Haag, waar Zij met overweldigend enthousiasme werd iMfwelkomd. Den dag tevoren bezocht de Koningin Putten, waar de Duitschers zoo schandalig heb ben huisgehouden. OLIEBRONNEN veroverd Toesianden in Buchenwald Het Nederlandsche volk in den winter 1945-1946? Vader, wat is een wilde staking HE p editie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De rtem" Dir.: J. A. H. M. v. Schijn del; Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna: Nic. J. Karhof. rayonredacteur No. 208 ZATERDAG 7 JULI 1945. Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45. p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. HET ANNEXAT1EVRAAGSTUK I Een millioen Duitschers zou ruim 14 jaar voor ons moeten werken om de geleden schade te verresden De heer C. J. J. Roclcx, verstrekte ons een uitvoerige beschouwing over het annexatievraagstuk. Aan gezien een veelzijdige belichting zeer zeker noodig is. willen we gaarne in een aantal artikelen den hoofdinhoud van zijn betoog weer geven. VOLGENS den Amsterdam- schen correspondent van de „Fin. Times" wordt de totale schade door Duitschland aan ons land berokkend, op 16 milliard gul den geraamd. Wanneer het verlies door vernie lingen en roof direct of indirect het gevolg van den laffen Duitschen overval op 10 Mei 1940 geschat wordt op 10 milliard, dan is deze taxatie beslist aan den lagen kant. Hierbij komen nog: 6 milliard be- y.ettingskosten. ruim 4 milliard aan „vorderingen" in het bezit van de Nederlandsche Bank als dekking voor in den bezettingstijd uitgege ven bankbiljetten, de gekapitali seerde pensioenen en onderstanden van oorlogsinvaliden en nabestaan den van slachtoffers, de buitenge wone uitgaven die de overgangs tijd eischt, welke laatste posten tcch wel samen op 5 milliard mo gen worden geraamd. In totaal hebben wij dus een vordering op Ouit&chland van ten minste 25 mil liard gulden. STAAT het voor ons vast, dat Duitschland in een of an deren vorm de door ons geleden schade geheel zal moeten ver goeden. Beschouwen wij onze vordering als een leening aan Duitschland, waarbij op rentebasis van 5 pet. bv. jaarlijks 10 pet. in goederen moet worden betaald, dan moeten wij van Duitschland gedurende ruim 14 jaar jaarlijksch voor 2.5 milliard gulden goederen ontvangen: chemicaliën, kleurstoffen, glas werk. staalwaren, machinerieën, auto's en schepen, voorts kanonnen tanks en pantserplaten voor onze op te bouwen weermacht en grond stoffen voor onze industrie en op bouw een en ander tegen den prijs die voor het artikel gold op 9 Mei 1940. Nu geldt als norm dat In den prijs van al deze artikelen gemiddeld 'n arbeidsloon van 50 pet, van de totaalwaarde os inbe grepen. Duitschland moet ons dus jaarlijks voor 1.25 milliard gul den arbeid leveren. Als wij het gemid delde loon op f 1250 'a jaars stellen, zul len rond 1 millioen Duitsche arbeiders ruim 14 jaar moeten werken om de schuld aan Nederland ge heel af te lossen. Rüsland, Polen, En geland en Amerika hebben hoogere vorde ringen dan wij, boven, dien zijn er nog Tsje- cho-Slowakije, België, Denemarken, Noorwe gen. Yoego-Slavie Griekenland. Oosten rijk en Luxemburg die eveneens hun reke ning met Duitschland te vereffenen hebben Nagenoeg alle Duit- -che arbeiders zijn ge durende den oorlog in militairen dienst ge-' Steld. het aantal doo- den en verminkten Ls zeker 20 a 25 pet. van de plm. 12 milhoen man die Duitschland uit het oude Rijksge bied. met de grenzen van vóór het Natio naal Socialistische ex. pansie. mobiliseerde. Met de verliezen van het thuisfront komt men tot een arbeiders- verlies van 4 a 5 mil hoen man. De overi- en hebben in de 5 a J oorlogsjaren hun vak grondig verleerd en vullen herschoold moeten worden. Bovendien zal de arbeidslust van deze inen- schen, na den verloren oorlog, zéér klein zijn. Daarbij komt nog dat zeker 50 pet. van het Duitsche pro ductie-apparaat en van de trans port,middelen gedurende den oorlog is vernietigd, vyAT ZAL er onder deze om standigheden van al die be talingen terecht komen? Zal het resultaat niet zijn: een herhaling van de geschiedenis van 1918? Er moet een andere en betere oplos sing gevonden worden, want de toestand is nu veel ernstiger dan in 1918. Toen bracht Duitschland zijn koloniën, zijn vloot, het rollend ma teriaal van zijn spoorwegen in als gedeeltelijke betaling van de oor logsschatting. toen was er in Duitschland vrijwel niets verwoest, had het productiepotentieel er niet geleden. Nu hebben wij te maken met een door zes oorlogsja ren uitgeput Duitschland met ver woeste groote steden en een gede cimeerde bevolking. Toch zal dit Duitschland alle oorlogsschade ten volle moeten vergoeden, dit eischt niet alleen het recht en de billijk heid, maar het zal ook den Duit schers leeren. dat zij niet voor een derde maal ongestraft Europa in vuur en vlam kunnen zetten. Wij Nederlanders zijn ten nauw ste betrokken bij de oplossing van dit vraagstuk, onze welvaart gaat ten gronde als wij niet volledig schadeloos worden gesteld. Er blijft ons maar één middel over om ten minste gedeeltelijk, onailiankelijk van Duitsche bereid willigheid tot restitutie-arbeid, schadeloos te worden gesteld, n.l. annexatie van Duitsch gebied. Daarover in volgende artikelen nader. C. J. J. ROCKX WORDT UITGEBREID XJET TREINVERKEER zuiden zal Maandag in ons a.s. we derom een belangrijke verbetering ondergaan. Op dien dag te begin nen zal men Nijmegen weer per trein kunnen bereiken. Ook de sta tions Wychen, Ravenstein en Oss zullen in het verkeer worden opge nomen. In verband hiermee zullen reizigers uit Zeeland en West Bra bant met bestemming Nijmegei voortaan te Tilburg moeten over stappen. Zij, die naar Eindhoven en verder willen reizen, zullen dit traject dan rechtstreeks, d.i. via Oisterwijk kunnen afleggen. De dienst TilburgNijmegen wordt 3 x daags In beide richtingen gereden. Tusschen den Bosch en Eindhoven komt dan nog een aparte trein verbinding, die 5 x per dag het traject in beide richtingen zal af leggen. Daar aan deze uitbreiding van den treinenloop waarschijnlijk ook een wijziging van de dienstregeling vastzit, zullen gegadigden voor een reis op Maandag er goed aan doen, tijdig even te informeeren naar de vertrektijden der treinen, opdat zij niet voor onaangename verrassin gen komen te staan. het verre oosten TTET NIEUWS van Balikpapan blijft goed. Er werd in de na- heid een nieuwe landing uitge voerd. De olieraffinaderijen wer den stormenderhand veroverd. De Australiërs achtervolgen de Jappen nu. die zich langzaam te rugtrekken naar de olievelden bij Sambodja, die zij alvast maar in brand hebben gestoken. Penadjam werd ingenomen. De geallieerden nemen nu stellingen In op den &eg van Balikpapan naar Samarinda. Tot nu toe verscheen van de ge- heele Japansche luchtmacht één heel vliegtuig boven de landings plaats, dat twee kleine bommen liet vallen. Hoe de Jappen Indië uithongeren bleek ook duidelijk in Balikpapan De inboorlingen kregen drie pond rtjst in 10 dagen toegewezen. We tend dat het nog wel minder zou worden, zagen zij kans zelfs van dit kleine rantsoentje nog te sparen. Een luchtvloot van 300 reuzefor ten teisterde Nagasaki en omge ving. Voor den werden opeenvol genden dag werd Tokio aangevallen Op Tarakati zijn 600 vroegere sol daten van de Ned. Indische strijd krachten weer komen opdagen. Vervolging van „kapitalisten" en „intellectueelen' Duitschers blijven Duitschers. Transporten naar den dood. „Samenwerken op breede basis" VELE SLACHTOFFERS van de Duitsche martelkampen heb- 3en reeds van hun ervaringen verteld. Voor een verbaasde en ont stelde wereld zijn afgronden van kwelzucht en sadisme opengegaan. Het is om nooit te vergeten. Daarnaast hooren we nu ook ver halen over de onderlinge verhou ding tusschen de veelsoortige groe pen van gevangenen. Dat er in zoo'n onnatuurlijke samenleving vaak wrijvingen voorkwamen, behoeft niet te verwonderen. Doch verder dan de onvermijdelijkheid van zulke wrijvingen gaat hetgeen er in som mige bladen reeds werd gepubli ceerd over de gedragingen der com munisten ten opzichte V n hun medegevangenen. We ontvingen nu van te voren ter inzage een zeer uitvoerig stuk. dat deze week in „De Nieuwe Eeuw" zou verschijnen, en dat gewaar merkt werd door de fac-similes van 17 handteelwningen van ex-gevan genen uit Buchenwalde, die verkla ren. dat dit alles op waarheid be rust. Het zijn leden van de weer- standsorganisatie „De Geuzen", hoofdzakelijk uit Rotterdam, Vlaar- dingen en Maassluis afkomstig, die al in April 1941 in Buchenwalde werden opgenomen, vóórdat daar eenige Nederlandsche communisten gevangen werden gezet. Zij nu vertellen o.a. het volgende; De oudste gevangenen in Buchen- wald waren Duitschers en wel in hoofdzaak communisten. In 1938 kwa men er ook Duitsche misdadigers bij. Tusschen beide groepen ontspon zich een strijd om de interne kampleiding, welke de communisten wonnen. Zij bezetten de voornaamste posten: la- ger-oudsten, kamppolitie, blokoudsten, kamerwachten, administratie, hospi taal. keuken, magazijnen. De SS vond alles wel goede als alles maar mar cheerde en rustig bleef. De Duitsche communisten nu toon den zich in de eerste plaats Duitschers en dan pas communisten. Ook zij maakten, zooals de S.S. dat deed. dik wijls een verschil tusschen „Reichs- deutschen" en „Auslander". Met een hoogmoedswaanzin zonder weerga en zonder eenigen tact regeerden zij in 1941 het kamp met den knuppel. Di verse Nederlanders werden daarvan 't slachtoffer, temeer daar deze Neder landers geen communisten waren. In de jaren 1942, 1943 en 1944 werd de „buitenlandsche afdeeling" in Buchenwald hoe langer hoe sterker, aangezien uti alle bezette landen steeds nieuwe transpor ten binnen kwamen. Daarentegen verminder de sterkte der Duitsche groep, aangezien hier van velen ontslagen wei den om in de Wehr- macht of in de S.S. dienst te gaan doen. Hierdoor was de Duit sche kolonie gedwon gen van politiek te ver anderen. De buitenlan ders konden niet langer genegeerd worden, er plotseling werd er ge sproken van „samen werking" en „kame raadschap". in de prak tijk bestond deze samen werking en kameraad schap alleen maar tus schen de Duitsche com munistische kamplei ding en de buitenland sche communisten. Langzamerhand wer den aan Tsjechische, Fransche, Belgische en Nederlandsche commu nisten goede posities ge geven. alles onder Duit sche leiding, zoodat in de practijk de interne kampleiding in de han den der Duitsche com munisten bleef. De overgroote meer derheid van de Polen, van de Franschen, van de Nederlanders, van de Belgen werd, aange zien deze „kapitalis tisch" was, of „intel lectueel" of „nationaal gezind" nergens in ge kend, ja zelfs vervolgd. fET HIER GECI TEERDE artikel zegt, dat de hoog moedswaanzin, het ge brek aan tact en de grofheid der Duitsche communisten gelijk was aan die van de S.S. Ech ter hebben Fransche. TschechLsche, Belgische en ook Nederlandsche communisten, aan deze politiek medegedaan. De communisten eischten voor zich alleen de eer op. anti-fascisten te zijn. In werkelijk heid waren de nationaal-gezinde Nederlanders anti-fascisten in dien zin, dat zij tegen iedere dictatuur en tegen iedere terreur zich zouden verzetten, óók tegen een commu nistische. En dat was in commu nistische oogen natuurlijk onze groote fout. Een aanhanger van „Wilhelminchen", een „kapitalist" of een „intellectueel" kwam niet in aanmerking voor een goede positie in Buchenwald. Hierop zijn uitzonderingen geweest, zoo gaat het artikel verder. Het be trof dan een propagandastunt of een niet-communist, die altijd, de zelfbe- heersching had gehad om onder alle omstandigheden te zwijgen. Uit voor zichtigheid, of iemand, die zich door zijn vakkennis ondanks alle intrigues tóch een goede positie verwierf. Want oppositie in Buchenwald' was soms zeer gevaarlijk, en werd in vele ge vallen, direct of indirect, met den dood gestraft. De S.S. opende nieuwe kampen, om dat het aantal gevangenen in Buchen wald veel te groot was. Deze nieuwe kampen werden zeer snel gebouwd, met als gevolg zeer slechte woon- en slaapmogelijkheden, zelfs voor Buchenwaldbegrippen, zeer slechte hygiënische toestanden en slecht en weinig eten (nog minder dan in het moederkamp Buchenwald). Daarente gen over het algemeen zwaarder werk Een transport naar zulk een kamp beteekende dan ook vooi velen bin nen zes maanden den dood. De S.S. vroeg aan de interne kampleiding bv. om 3000 man, en interesseerde zich er meestal niet voor wie daarvoor aan gewezen werden. Dit nu was het groo te en veel gebruikte machts- en ter- reur-middel van de communistische kampleiding. Op deze wijze konden politieke tegenstanders van vroeger, of gevangenen, die openlijk in de op positie waren in Buchenwald, uit het kamp verwijderd worden. Natuurlijk konden niet alle intellectueelen, ka pitalisten of nationaal-gezinden op deze wijze opgeruimd worden. Het aantal gevangenen was zoo groot, dat dit allen practisch omogelijk geweest zou zijn. Maar communisten gingen niet op transport. Wanneer een nieuw trans port was aangekomen, werden de zich daaronder bevindende communisten direct genoteerd en van transport vrijgesteld. En nu de uitzonderingen, die den regel bevestigen, er zijn wel eens communisten op transport gegaan. Om twee redenen: Om ginds in het nieuwe kamp een leidende positie te gaan be- kleeden. Want de dochterkampen had den ook eenige goede posities te bie den en die moesten natuurlijk in com munistische handen blijven, Of van wege het feit dat het hier een eerlij ken communist betrof, die in oppo sitie kwam, tegen de vele onrecht vaardigheden protesteerde, en daar om verwijderd moest worden. rpOEN IN JUNI 1944 de invasie plaats vond, kwamen het einde van den oorlog en het moment on zer bevrijding merkbaar dichterbij. En dus ook het moment, waarop verantwoording van het een en an der afgelegd zou moeten worden. De communisten en dus ook de Ne derlandsche, begonnen daarom plotseling te spreken van „samen werken op breedere basis" met ae nationaalvoelenden, waaronder zich ook velen uit de arbeidersklasse be vonden, waarop het communisme nooit vat kreeg ondanks alle Buchenwald-terreur. Dit streven naar een samenwer king op breede basis maakte den indruk van een zoeken naar een alibi. Van de verschillende voor- oorlogsche politieke groepeeringen in Nederland werd door de Neder landsche communisten een verte genwoordiger gezocht, die bereid was zijn goedkeuring te hechten aan d gevolgde politiek, resp. aan de nog te volgen politiek. Het groote aantal nationale Nederlanders, dat in den loop van het laatste jaar ge durende een zekeren tijd zitting had in het in 1944 opgerichte „Ne derlandsche comité", bewijst wel. dat het moeilijk is geweest, de ge zochte menschen te vinden en van hen de gewenschte carte blanche te Vervolg op pag.

de Stem | 1945 | | pagina 1