P. 8. blijft gehandhaafd :ca LAVAL :rte acht )ES Staking Kranslegging Het Vaticaan Slad en Land blijft in Spanje Binnenkort reconstructie van bevolkingsregister brenhoek Verontrustende verschijnselen op onafhankelijkheidsdag en de invasie in 1940 Balikpapan vrijwel veroverd N.3.S. niei naar huis IN 'T KORT S.S. ruimt mijnen 1000 NeclerIandsche SS-mannen zullen mijnen moeten gaan iuimen in Gelderland onder toe zicht van de Binnenlandsche Strijd krachten. De SS-lieden lossen de ongeveer 100 Duitschers af. die tot nu toe aan het mijnen-ruimen gezet waren. Nieuwe bonnen zal uitslui- I de volgen- Jlnsdag 10 jU- luli 9.30- e. II Juli 1945: ■igsgeboow. |rdig 12 Juli cle Baar. fciag 12 Juli Westdorp. Ili 1945 9.15- Ider. Il3 Juli 1945; [tehuis. zijn naam- loet met de Jvverknemers, |atst zijn, de doen afha- Pchtst bij zijn Jin. I werkers, die Icing een toe- |,gen, kunnen van werkge |eslagkaart in overlegging ■diegenen, die P>ben ontvan- 1945 aange- op boven- feïï geen be lt vangen, hun Ivan toeslag- fcde 1945, zeep en 8ste pe- feep voor vui- EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND (ur.: Westsingel 75, Goes; Dubbele poort 8. Hulst ze courant wordt op last van 't Militair Gezag edrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- rabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De tem' fjir.: J. A. H. M. v. Schijndel; Hoofdredacteur: 1. J. H. A. Bruna; Nic. J. Karhof, rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 206 DONDERDAG 5 JULI 1515. Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p, week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos, 6 cent. ^nkaarten. bonkaarten Iriodë 1945 zal I 'orden te 's- (insdag 10 Juli Heystek. sn arbeid. aanvvaagfor- Ig van extra |hten van gif- en igediend |mtoor en bij alleen loon- 856-o l>Ch. Ik hoop. Illen doen. als |'dwenen ben. begon hij ken naar het teler. type 1938 - fjoede banden |XE WAGEN. GOES 84 7-0 ST. PAULUS 857-0 AANVANG 8.30. IATER bleek dat de nieuwe voor schriften betreffende het persoonsbewijs geheel op Duitschen leest geschoeid waren, hetgeen wij o.m. iu ons eerste ar tikel hebben betoogd. Wij zullen daarop nog even nader ingaan. Het persoonsbewijs van Joden ioest voorzien zijn van een opdruk met de hatelijke J. en personen van J< oaschen bloede moesten geregi streerd worden, welke gegevens eveneens naar de rijksinspectie in I>en Haag gingen. Spoedig volgde de Jodenvervol ging en -deportatie en de arbeids inzet welke door persoonsbewijzen- controle in de hand gewerkt kon tvorden. Dt moffen hadden het speciaal vooizien op arbeiders in de metaal verwerkende industrieën, zooals .-.nkwerkers, metaaldraaiers, mon- ;eurs, electriciens, e.d., die in lultschland in de oorlogsindustrie ,e werk gesteld konden worden. Er kwamen voorschriften dat be- :oepsaanduiding op het P B. alleen gewijzigd mocht worden na over legging van een werkgeversverkla- fring, uitgegeven nadat de ver- ,eischte toestemming van het Ar- leidsbureau (voor verandering van 'erkgever) verkregen was. De aanduiding „studeerend" locht alleen Veranderd worden na vooraf verkregen toestemming van een Duitsche instantie (de afd. „Erziehung und Kirchen" te Apel doorn i. Studenten moesten een loyaliteitsverklaring teekenen. of werden anders tewerkgesteld in Duitschland. Het strekt den ambtenaren tot eer, dat deze en andere voorschrif ten gesaboteerd werden en menig een op die manier geholpen werd. yoo was het verbazingwekkend, hoeveel personen volgens hun persoonsbewijs van beroep ver anderden en van fabrieksarbeider, landarbeider en tuinder werden. (Landarbeid gaf vrijstelling van „Arbeitseinsatz" met het oog op den .Productieveldslag"). De aanduiding studeerend" kwam nog alleen voor op P.B. en van zeer jeugdige personen; studenten waren ei niet meer! Later, toen er vele razzias volg den en velen gevaar liepen, opge pikt te worden, werden onderdui kers geholpen aan valsche PB-en en distributiebescheiden, waarbij ook gezorgd werd voor het befaamde zegeltje op het persoonsbewijs in ver band met de uitreiking van de in middels in omloop gebrachte 2e dis- tributiestamkaart. Het bombardement van de Rijks inspectie in Den Haag, waarbij be langrijke controlegegevens verloren gingen, maakte de zaak nog ge makkelijker. JRIJVEN eling voor ge allieerde troe- ït van Oorlog, s op aanvraag n de Geweste- Wolfaartsdijk tak 848-0 Hst P.B. hHjft rpotdat eindelijk de lang begeer. de bevrijding daar was. Wat stond er toen te gebeuren met Jict „besluit persoonsbewij zen"zou deze door velen als specifiek Duitsche maatregel be schouwde regeling ongedaan ge maakt worden? Het is anders uitgekomen. Het bleek, dat bü K.B. van 17 Sept. 1944 de voorschriften betr. de per soonsbewijzen uitdrukkelijk ge handhaafd werden. Overwogen werd, dat de veiligheid van den Staat vordert, dat de be volking in het bezit is van een per soonsbewijs. Dit belang werd ook .door de geallieerde legerleiding in gezien, die bv. in het bevrijde Zee land onverwijld een persoonsbewij- pep-controle wenschte te zien inge steld. jQin vaderlandslievende redenen zijn bevolkingsregisters onklaar gemaakt, valsche persoonsbewijzen of geldige exemplaren vervalscht; kortom de overheids administratie staat voor de schier hopelooze taak. om in dezen chaos orde te scheppen. Inmiddels zijn al voorschriften verschenen, welke regels inhou den. om te komen tot reconstruc tie van het bevolkingsregister, den hoeksteen der overheidsadmi nistratie. De bevolking zal ver plicht worden zich ten gemeente- huize te melden voor controle in het bevolkingsregister, van het pevsoonsbewijs en de distributie- stamkaart. Aan personen, die niet in het bezit zijn van een persoonsbewijs of in het bezit zijn van een valsch exem plaar, zullen tijdelijke of voorloo- pig tijdelijke P.B.-en worden uit gereikt naar de onderscheiding in het desbetreffende Kon. Besluit ge maakt. Deze „wederopbouw" zal spoedig een aanvang nemen. Voor de overheid, speciaal voor 't politie-apparaat, is het P.B. van groot belang. De controle op nacht- registers in hotels, en logementen, in bioscopen en op straat wordt door het P.B. vereenvoudigd. Het vaststellen van de identiteit van on bekende slachtoffers bij een onge luk, misdaad, enz., wordt verge makkelijkt. Bij uitbetaling van geld op post kantoren, spaarbanken, e.d. kan het persoonsbewijs zijn diensten bewij zen als middel tot identificatie. Kortom het persoonsbewijs is een onmisbaar document in 't maat schappelijk verkeer van een ge- ordenden rechtsstaat, op de Ma u rits 3 a 4000 mijnwerkers erbij betrokk^,i QP DE STAATSMIJN Maurits te Lutteiade is Dinsdag een wilde staking uitgebroken. Slechts 28 mijnwerkers zijn af gedaald. Op de cokesfabrleken van Maurits heeft de commissie Bijstand liet werk gestaakt, gasproductie is stopgezet. Hoewel de vakbondleiders stakers hebben opgeroepen werk terstond te hervatten, is staking op dc Maurits toch voort gezet. Ir. Groothoff, de directeur der Staatsmijnen, deelde mede, dat de staking 3 a 4000 mijnwerkers om vat. Hij zal de regeering verzoeken de revisie-commissie ter beoordee ling van de gestes der mijndirecties te benoemen. Ir. Groothoff kent de motieven der stakers niet. Een dreigende staking op de Oranje Nassau I te Heerlen is af gelast in afwachting van de resul taten van de driedaagsche confe rentie die min. van Schaik te Heerlen met de mijnbesturen, Mil. Gezag en de vakbonden houdt. Op deze conferentie, die reeds voor de staking was vastgesteld, wordt vermoedelijk de zuivering van het mijnbedrijf behandeld. de van De de het de Heden zon onder 22.03 ''«dag zon op 5.27 uur. BETER LA A T DAN NOOIT DIJNA EEN MAAND later dan de rest van 't land zijn de Friesche Waddeneilanden bevrijd: Zondag 3 Juni werd de bevrijding voor Ameland eerst een feit. Tot kort daarvoor leefden de Duitschers daar op de oude voet voort, alsof er geen vuiltje, aan de lucht was. Zij blaften op vanouds bekende wijze de eilanders aan om hun „Aus- weise" te toonen, die hen vrij stelden van werk op het Leeuwarder vliegveld. XT ER ONTRUSTEND is het wat we gisteren in de krant moes ten lezen omtrent de moeilijkhe den met de melkwinning in Gro ningen en Friesland. Omdat men niet tot overeenstemming kan ko men omtrent de Ioonen der melk knechts legt men de koeien een voudigweg droog. En dat in een land hetwelk met zijn voedsel positie nog op den rand van de nooddruft staat! Het is een onver schoonbare misdaad tegenover ons volk, deze moedwillige aantasting van onzen zuivelrijkdom. Verontrustend is het ook wat we moesten vernemen omtrent een staking in Rotterdam, welke het lossen van voedselschepen stag neert. Prof. Schermerhorn heeft naar beide kanten schuld en ver antwoordelijkheid duidelijk afge bakend. Bizonder verontrustend dunkt ons, dat de menschen van de zoogenaamde eenheidsvakbewe ging de havenarbeiders willen dwingen lid te worden van dat ge zelschap. We kunnen ons voor stellen, dat de Vrienden van de Waarheid daarvoor veel voelen, bewonderaars als ze zijn van een stelsel, waarin de verplichte een heidsvakbeweging een der hoek- steenen vormt, maar democrati sche Nederlanders zullen steeds op de bres blijven staan voor de vrij heid van vakbeweging. Natuur lijk denkt de Regeering daar ook zoo over! De berichten van gisteravond melden nu, dat de stakingskoorts het mijnbedrijf helaas ook al heeft aangetast. De motieven en grie ven kennen we hier niet. Maar dat een oplossing zoo spoedig moge lijk gevonden moet worden, staat vast. Ons geteisterde land kan zoo iets niet lijden! piERRE LAVAL, de vroegere Moffenknecht in Frankrijk, zal waarschijnlijk het schavot niet bestijgen, zooals de Franschen hadden gehoopt. De Spanjaarden zijn niet van pian hem uit te le veren aan Frankrijk, zeker niet na de jongste onaangenaamheden tus. schen tie beide landen. En ze be roepen zich daarbij op het be staande verdrag tusschen beide UHeif?' af' ^paalt dat geen po- unt-af vluchtelingen behoeven te RnA"Pen wanneer Engeland of de Ver staten uit- oIsmST86" Van Laval SS h? aal Uet sinaas- appelen land moeten verlaten En omdat ze dit wel niet doen zullen e'o'l V 'li zonnige Zuiden zijn eigen toekomst zonnig bekijken. DIJ GELEGENHEID van de Ame. rikaansche Independance-dag. vond gisteren namens de Neder- landsche regeering een kransleg ging met militair vertoon plaats op de militaire kerkhoven te Margra ten, Son en Molenbroek, resp. door den Min. President, den min. van Oorlog en It. gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Ook namens Prins Bernhard en te Margraten namens de Brigade Prinses Irene werden kransen ge legd. In een radiorede tot het Ameri- kaansche volk betuigde prof. Scher merhorn den dank van het Neder- landsche volk voor de offers, door Amerika voor onze bevrijding ge- bfacht, en sprak hij de verzekering uit, dat Nederland zijn aandeel in den strijd tegen Japan zal opbren gen. ■WAAR HET Fransch persagent schap meldt, heeft 't Vaticaan me degedeeió, dat de Paus op 8 Mei 1940 de regeeringen van België, Nederland en Luxeburg liet ver wittigen dat hun landen slachtoffer zouden worden van de Duitsche politiek. Weldra zullen er, volgens dit agentschap, door de H. Stoei documenten worden gepubliceerd, waaruit blijkt, hoe het Vaticaan van óe Duitsche plannen op de hoogte was en hen aan de be trokken regeeringen deed over maken. HET VERRE OOSTEN 1AE AUSTRALIËRS vorderden ongeveer 10 km. ten O. van Balikpapan en veroverden Ieping- gang en het nabije vliegveld. Zij maakten contact met de speciale Ned.-Indische legerafdeelingen, die op het eiland waren. De stad Balikpapan is vrijwel ver overd. De Nica (het Ned. Ind. bur gerlijk bestuur) heeft haar werk reeds aangevangen. De troepen staan nu klaar voor den grooten aanval op de petroleumhaven. Bij hun terugtocht bedrijven de Jappen de gemeenste gruweldaden. Zoo wei den in een ziekenhuis de patiënten levend verbrand. Op N. Borneo blijven de Austra liërs zonder veel tegenstand te ont moeten oprukken in de richting van Tesselton. Intusschen blijft het Japansche moederland bezoek krijgen van su- pervliegende forten. Gisteren weer 500, die 3000 ton bommen op vier steden lieten vallen, terwijl een ploeg van 100 het later nog eens overdeed en middelzware bommen werpers den geheelen dag boven Ja pan opereerden. Er wordt een regiment gevormd TXE stoottroepen der Ned. Binnen- landsche Strijdkrachten zullen niet naar huis gaan, doch een regi ment vormen, bestaande uit zes bataljons van eik 800 man. Zij wor den in het Zuiden gekazerneerd. De gelederen worden versterkt met mannen uit de Verzetsbeweging uit het Noorden. Zij zullen een com mando-training ondergaan. /GEDURENDE de Duitsche bezet- tin? is te Amsterdam 50.000 ka raat diamant tot een waarde van 15-20 mililocn c'ol'p.r gestolen. v yROEGERE gijzelaars van Haren en St. Michielsgestel zullen een bijeenkomst houden in de gebou wen. waar zij waren opgesloten. In lichtingen en aanmeldingen bij dr. Mol, Pieterstraat 2, Utrecht. IJARRY HOPKINS, de speciale gezant van pres. Truman en wijlen pres. Roosevelt, heeft zich om gezondheidsredenen uit den re- geeringsdienst der Ver. Staten te ruggetrokken. Hij zal den president niet naar Berlijn vergezellen. TAE STAKING in Rotterdam duur de gisteren nog voort. Ook bur gemeester Oud deed een beroep op de stakers het werk te hervatten. Gisterenmiddag werd door -de sta kers een openiuohtvergadering ge houden. ^TERUGGEKEERDE politieke ge vangenen zullen extra levens middelen ontvangen. TN AUSTRALIË zullen 30.000 man Nederlandsche troepen voor In- dië worden opgeleid. Eenige hon derden Nederlandsche jongens zijn al aangekomen. TAAVIS is met een speciale op dracht van Truman naar Lon den vertrokken en zal zich van daar naar de conferentie te Berlijn begeven, die volgens een Engelsch bericht 15 Juli zai beginnen en 12 dagen zal duren. JTET LIJK VAN GOEBBELS is in de Rijkskanselarij te Berlijn gevonden door een Russisch film operateur, die daar opnamen aan het maken was. TAE AMERIKANEN hielden giste- ren ter gelegenheid van Onaf hankelijkheidsdag een groote para de in Berlijn, die werd afgenomen door gen. Bradley en Zukow. yOOR DE KUST van Noorwegen liep een Duitsche mijnenverger op een mijn en vloog met 23 leden van de bemanning In de lucht. J^EEDERIJ VAN DER SCHUYT. een der belangrijkste binnen- beurtvaartbedrijven, bestond op 1 Juli 100 jaar. WILLEM MENGELBERG, diri gent van het Concertgebouw orkest, zal naar het oordeel van de Eereraad voor Muziek, nooit meel den dirigeerstok voor het Neder landsche volk mogen opheffen. YJEN. FOULKES, bevelhebber van het Catiadeesche leger in het Westen van ons land, wiens taak geëindigd is. nam in een radiorede afscheid van het Nederlandsche volk. Het vleeschrantsoen. Het Rijksbureau V.V.O. Zuid, afd. Pers en Voorlichting, deelt mede, dat in de periode van 8 tot 22 Juli voor het Zuiden des lands een rant soen zal worden verstrekt van 375 gram vleesch in been. Aangezien de aanvoer van versch vleesch op het oogenbilk van dien aard is, dat slechts een kiein ge deelte van het rantsoen hiermede gehonoreerd kan worden, zal dit worden aangevuld met import. Deze import bestaat momenteel in het Zuiden voornamelijk uit visch in blik, waarvan den consument 125 gram op één bon van 125 gram ver strekt wordt. Het ligt in de bedoeling door aan voer van versch vleesch uit andere streken des lands zoo spoedig mo gelijk meer versch vleesch beschik baar te stellen. Uiteraard spélen de vervoersmogelijkheden hierbij een groote rol. Voorts wordt getracht zoo spoe dig mogelijk het rantsoen vleesch over het geheele land gelijk te ma ken. JOURNALISTEN OP BEZOEK. Journalisten uit het Noorden zijn na een bezoek aan Limburg i Breda neergestreken, om van daar uit heden een excursie te maken naar de plaatsen in West Brabant die bizonder door het oorlogsgeweld getroffen zijn, verder het land- bouwkamp voor politieke gevange nen in Hoogerheide te bezoeken en op Walcheren rond te kijken. Gis teravond had in Hotel „De Schuur'' te Breda een ontvangst plaats door den Militairen Commissaris in het District West Bra-bant. Ir. Hanne- ma, terwijl een zestal sprekers een aantal belangrijke onderwerpen voor de confraters uit het Noorden belichtte, waardoor ze een goed in zicht hebben gekregen in de >nt- zaglijke problemen en moeilijkhe den, waarmede we ook ;n het Zuiden te worstelen hebben. ORGANISATIE VAN DE VROU WELIJKE JEUGD. In verband met de organisatie van de Vrouwelijke Jeugd in het Bisdom Breda heeft Mgr. Hopmans naar wij in „Sancta Maria" lezen, het volgende bepaald: 1. Dat zal worden vastgehouden aan de Katholieke Actie van de Vrouwelijke Jeugd als aan een cen trale van geheel het vrouwelijk jeugdwerk, overeenkomstig de richt lijnen door Z. H. den Paus in het schrijven aan Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. J. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, gegeven. 2. Dat de eenheid tusschen de verschillende vormen van Vrouwe lijk Jeugdwerk zoo innig mogelijk zij, doordat zij den Eucharistischen en Marialen geest bevorderen bij haar leden volgens de methode van den Eucharistischen Kruistocht en doordat uit alle groepeeringen van de meer verantwoordelijken een kern gevormd wordt in dezen geest. Hoewel het toetreden tot de Edel- wacht van Christus Koning volko men vrij moet blijven meent Mgr. Hopmans toch als Zijn wensch te moeten uitspreken, dat alle meis jes, die een verantwoordelijke plaats bekleeden. bij de Edelwacht van Christus Koning toetreden. HET BIGGEN VRAAG STUK OPGELOST. Reeds eenigen tijd heerschte er in Z.-Vlaanderen onder dé arbei ders en andere klassen, speciaal die genen, die gewoon waren een varkeu te mesten voor gezinsgebruik, een groote ontstemming over het feit, dat van hoogerhand geen toestem ming meer werd verleend om een varken op te zetten. De verschil lende besturen van vak- en stands organisaties en varkensvereenigin- gen hebben daarop de hoofden bij elkaar gestoken en een gezamenlijk schrijven gericht naar bevoegde zij de, waarin op een verbetering in den bestaanden toestand te hun- nen gunste werd aangedrongen. Van het bureau van den voedselcom- missaris wordt nu vernomen, dat het met de biggen in orde komt. Er zijn aankoopen in het Oosten geschied en praktisch wordt het zoo. dat iemand, die voorheen slachtte, dat straks ook weer kan gaan doen. Alleen het tekort aan biggen was oorzaak dat de touw tjes indertijd wat strak aangehaald werden.

de Stem | 1945 | | pagina 1