H STAKING TE ROTTERDAM Hei geteisterde Walcheren [ten I editie voor de provincie zeeland De officier ELINGEH eerst 'n steen des aanstoots nu een onmisbaar document 1)45 tegen betalin Ibaar is ter griffi 702-1 ANK N.V| in hei nieuwe leger AMERIKANEN IN BERLIJN De zuivering. Vliegvelden bij Balikpapan veroverd Min. - Pres. Schermerhorn deed beroep op de arbeiders In Westkapelle wordt gewerkt IN 'T KORT 33, Juli. Knapen- P het concertge- I MIDDELBURG. Middelburg na-uitrelkjng loor de achtste Weien op Vrijdag rdzaal. lopend van 9.1S- I nut westsinael 75. Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 'I Militair gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Nooid Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De tem Dir.: J. A H. M. v. Schljndel; Hoofdredacteur: j. J. H. A. Bruna; Nic. J. Karhof, rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland N». 205 WOENSDAG 4 JI LI 1945. Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. m. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. wefk (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. Ivorden er nog- 1 dat zij bij het jen behalve de I on 57 óók mee |)onnen Reserve ET PERSOONSBEWIJS, ..docu- cument des aanstoots", ook wel genoemd ,,de papieren mensch". heeft geschiedenis ge maakt zooals wellicht geen ander officieel identiteitsbewijs. Ingevoerd op een tijdstip, dat elk overheidsbesluit allerwege niet len onrechte met achterdocht en wantrouwen werd ontvangen, werd de verplichting om een persoons bewijs bij zich te dragen, vrij al gemeen als een specifiek Duitsche I maatregel beschouwd. Als vaststaand mag worden aan genomen, dat de behoefte aan de invoering van een algemeen identi teitsbewijs speciaal in politie kringen reeds jaren bestond. In den mobilisatietijd wrerd door de militaire autoriteiten de wen- schelijkheid van invoermg sterk be pleit met het oog op eventueele evacuatie van de burgerbevolking uit bedreigde gebieden. Na de Duitsche bezetting werd als eerste stap in die richting op 9 Sept. 1940 door den Secr.-Gen. van het dep. van Binnenl. Zaken de invoering aangekondigd van 'n voorloopig identiteitsbewijs; nl. de distributiestamkaart of een geldig Ned. paspoort. Daarna kwam het besluit van den Secr.-Gen. van het dep. van Binnenl. Zaken van 17 Oc tober 1940. dat maatregelen bracht betr. de invoerir;: van het defini tieve persoonsbewijs, zooals ieder dat heeft leeren kennen. Zeer ze- 4?VeIrinronrtfnJ iker is de stoot een snelle invoe- e Tlr\w van rinitcfhp viirin „PPVPH I merken. Als zullen ze den- mijn rug zit. eindje verder in ie eenlie Neptunus te vind ik wel 1st om te ont- ln ik je zo snel IVeei succes!' hap Het Vrije v» I-gelegd ter grllfi Itgaven voor In memorie van toe |4 Juli 1945 gedu lscliap te Biervlie tutu- voornoemd, llv. voorzitter perts, griffier. lotterdam zal zitting hou- lledematen in ïasthuis aan 701-o vervalsching werd straf bedreigd, bestaande uit hechtenis of geld boete, terwijl in bijzonder zware gevallen gevangenisstraf tot een max. van 1 jaar of geldboete tot t 10.000 kon worden opgelegd. J^e geldigheidsduur bedroeg 5 ja ren, zoodat de meeste exempla ren in 1946 ongeldig zullen zijn, daar de uitreiking in 1941 haar be slag kreeg. Al spoedig bleek, dat de later uitgevaardigde voorschriften ge heel op Duitsche leest geschoeid waren en dat het hoofd der Rijks inspectie een volgzaam instru ment was in handen van den Duitschen bezetter. In een volgend artikel hopen wij het P.B. nader onder den loupe te nemen en bezien hoe het thans en in de toekomst te bekijken is. voorraad voor mij I ik er zelf schuld# bezetting getraeft; m 'j ook zeer goe' tar zoodoende zei I 710-Of root XARDENBURG ÏNG lorteurs in W- istaande Zater leer Govaert ta ort, los van d<t ge Exporteurs* EN oren en zitc-«Jndl jr het i)uW'elt„-? - 703-q ide Stad 16. ur ur ag gesloten. D No. 88; aansla 'dig 'No. 24). 'est Z. Vlaandérf" isatie's voor Wes' ekelijksche j le werd Behouden zulks- met uing van Duitsche zijde gegeven. O vor eenkomst met België ür is een zekere overeenkomst te bespeuren met den gang van zaken in België gedurende den vo- rigen wereldoorlog. Tusschen 1914 en 1918 werd daar door de Duit sche bezetting bepaald, dat iedere inwoner of inwoonster van bezet België vanaf den 16-jarigen leeftijd in het bezit moest zijn van een identiteitskaart (carte d'identité). Deze maatregel werd door de Belg. regeering, toen deze weer aan het bewind kwam, gehandhaafd. Even als hier te lande geldt het identi teitsbewijs in België tevens als be wijs van opneming in het bevol kingsregister. De Duitschers hadden in ons ■and bü de invoering van het P.B. uroote belangen, t.w.; controle op de burgerbevolking in het bezette gebied (tegen spionnage e.d.). be- roepscontrole door tewerkstelling van arbeiden» in Duitschland, con trole op öe Joden, studenten, enz. Nauwkeurige controlevoorschrif- ten werden in het leven geroe pen, betrekking hebbend op de ont vangst, de verantwoording van uit gereikte, vermiste en onbruikbaar gemaakte exemplaren, welke voor schriften geleidelijk verscherpt wer den naarmate diefstal van groote v oorraden persoonsbewijzen ten be hoeve van onderduikers, geallieer de piloten, enz., overal toenam. Bij de afgifte van een persoonsbe wijs werd tevens een duplicaat op gemaakt. eveneens voorzien van foto, handteekening en vingerafdruk van den betr. persoon. Deze dupli caten moesten naar de Rijksinspec tie in Den Haag worden gezonden, waar een verzameling ontstond van alle afgegeven bewijzen, een collec tie van uiterst belangrijke gegevens ook voor den Duitschen bezetter. De authenticiteit van het persoons bewijs werd met de noodige waar borgen omringd; wijzigingen moch ten alleen volgens een bepaald systeem worden aangebracht door to' afgifie bevoegde ambtenaren, wier namen en handteekeningen op de Rijksinspectie waren gedepo neerd. Beroepsaanduiding zooals bv. ad vocaat, arts. apotheker, ingenieur, notaris, makelaar, ambtenaar in overheidsdienst, mocht op het per soonsbewijs alleen worden aange bracht, als door betrokkene een gelegd °f diploma werd over- Txzen eigenhandige wijziging of Grooter kennis en vak bekwaamheid maar ook sterker karakter T>IJ DE INSTALLATIE van de zuiveringscommissies voor offi cieren. hield de Minister van Oor log een rede. waarin hij erop wees, dat van den officier in het nieuwe Nederlandsche leger niet alleen 'n grooter kennis en vakbekwaamheid, maar ook een sterker karakter wordt gevraagd. Wil het toekomsti ge leger van den goeden geest door drongen zijn, dan zal juist voor officierskorps een strenge beoor deeling noodzakelijk zijn. De offi cier immers heeft den eed van „on derwerping aan de krijgstucht, ge hoorzaamheid aan de wet en trouw aan de Koningin" gezworen. Daarom zullen alle officieren, die in krijgsgevangenschap gingen of die tijdens de bezetting in Neder land verblijf hielden, voor de Com missie dienen te verschijnen, waar bij alleen zijn uitgezonderdde be roepsofficieren, die de eerewoord verklaring niet geteekend hebben en daarvoor in 1940 door den be zetter terstond in krijgsgevangen schap zjjn gevoerd. Daarna zal in anderen vorm en niet algemeen de beoordeeling van de gedragingen van de officieren tijdens de oor logsdagen noodig zijn, eveneens van hen, die altijd buiten de greep van den vijand bleven. QISTERMORGEN zijn de Ameri- kaansche troepen, die deel zul ,f-» nemen aan de bezetting van RiikslandbOUW ■Berlijn de Duitsche hoofdstad bin- hengetrokken. Het was de 2e Ame- rikaansche pantserdivisie, die het Zuiden en het Z.O. der stad zal bezetten Morgen zullen de Brit- de V;H°u-tUnratten"' de 7e divisie "e s,ad binnentrekken Tn ,,De Vrije Stem"' is de vrees geuit, als zou er 'n zoodanige wijziging in het Tribunaalbesluit komen, dat het leekenelement slechts een adviseerende bevoegd heid zou behouden. In de regee- ringsverklaring wordt omtrent die wijziging gezegd, dat sorteering der gevallen tot: versnelling der bestraffing zal leiden, dat meer vrijheid in de strafmaat moet ont staan en dat zoo veel mogelijk 'n rechtelijke beoordeeling gewaar borgd dient te zijn. In dat laatste zou een regeling, als door het weekblad der illegaliteit bij voor baat gewraakt, opgesloten kun nen liggen. We nemen echter aan, dat de regeering voldoende voeling heeft met de illegaliteit, om te weten wat in dien kring leeft en om met eventueele bezwa ren van dien kant ernstig reke ning te houden Waarna ze dan natuurlijk volkomen zelfstandig haar beslissingen neemt. Over één ding bestaat echter in ieder geval geen-jïieeningsverschil: de nood zaak van doortastendheid, opdat er weer een gevoel van zeker heid in ons volk kan groeien en niemand meer rondloopt met de gedachte, ieder oogenblik be schuldigd te kunnen worden. HET VERRE OOSTEN rpWEE VLIEGVELDEN in de nabijheid van Balikpapan zijn door de Australiërs veroverd. Ge allieerde 'troepen trokken een der Europeesehe wijken van de stad binnen en staan nog slechts 1500 meter van het centrum der stad. Versterkingen blijven nog toe- stroomen. De havenwerken van Balikpapan zijn volkomen vernield en de stad zelf is zwaar beschadigd. Als Ne- derlandsch waarnemer doet ter plaatse dienst kol. Giebel, die na den strijd in Nederland uit een Duitsch kamp ontsnapt is. Japansche verkennersvliegtuigen signaleerde drie geallieerde vloten in de wateren van Okinawa. Er be vonden zich tallooze landingsvaar tuigen bij. By Japan werden 6 schepen in den grond geboord; onder de Azia tische kust joegen vliegtuigen 10 Japansche schepen naar den bodem van de zee. De Chineezen hadden eenigen tegenslag: zij werden door de uit hun slof schietende Jappen uit In- do-China verdreven. TN DE ROTTERDAMSCHE haven is vorige week een wilde staking uitgebroken, in naam uitgaande van de z.g. eenheidsvakbeweging, waarvan de aanleiding zou gelegen zijn in het feit, dat havenbewa- kingstroepen van de N.B.S. ge schoten zouden hebben op een boot, die arbeiders van de Waalhaven naar den wal bracht, TN VERBAND met deze staking richtte óe min.-president prof. W. Schermerhorn gisteren via de radio het woord tot het volk van Nederland, waarbij hij zeide, dat eenerzyds óe werkgevers met moei lijkheden worstelen, anderzijds de arbeiders niet terug willen naar de toestanden van voor den oorlog. De ministerraad heeft zich hier ernstig mee beziggehouden. Zij ziet de noodzakelijkheid in om te komen tot verbetering van sociale toe standen, maar dit is onmogelijk temidden van chaos en onrust. Het arbeidsleven moet een rechtsorde worden. Iedereen, werkgever en arbeider, dragen verantwoordelijk heid voor het totstandkomen van die órde. De regeering had gehoopt, dat de betrokkenen na' óe bevrij ding rond de tafel waren gaan zitten om uit te maken welke mo- geiykheden aanwezig waren om tot een menschwaardige toestand te komen. Dit is niet gebeurd. De oude methode is toegepast. Ook nu weer zagen wij van werkgeverszüde het weinig verheffende schouwspel van zien, hoever zy konden gaan. i.p.v. vaststellen, hoe het moest zijn, -an eerst weigeren en later toegeven. Dit is geen krpont maar zwakheid. In overleg met elkaar moet er tot gerechtvaardigde sociale toestanden gekomen worden. De arbeiders hebben het op een conflict laten aankomen, omdat zij op diefstal gecontroleerd werden en de N.B.S. wellicht te vlug gescho ten hebben. Maar is het schieten van de N.B.S. een reden om de ar beid neer te leggen. Natuuriyk niet. Naar de minister-president mede deelde is een eisch tot loonsverhoo- ging inmiddels ingewilligd. Tegelijker tijd werden nog 12 eischen ingediend waarvan sommigen begrijpelijk en re delijk, anderen echter onredelijk. Zoo die van schoenen en textiel, terwijl tienduizenden dat niet hebben. Een andere eisch was; verplichte organisatie voor allen. Het werd er wel niet bijgezegd, maar het bleek, aldus de min.-pres. uit redevoerin gen op vergaderingen, dat hier ge doeld wordt op fie eenheidsvakbe- DANK ZIJ medewerking van het Militair Gezag, maakte de Zeeuwsche pers Vrijdag een tocht per Duck dwars door IValche rens binnenzee, die golft langs leege, gehavende huizen en boer derijen, om gestorren boomen en bosohages, die den zoo goed bewerk ten bodem overspoelt en verwoesting bracht waar eens welvaart was. scht. vaN BÜEKO^J kieuw, zeer eet| L-enrejen.ias >"z reau dezei, u" I, ,zon onder 10.03 uur. Donderdag zon op 4.25 uur. JROOKTELOOS is zoo'n tocht over wegen, die men niet meer ziet en die hier en daar zoo diep liggen, dat de Duck gaat drijven en van voertuig vaartug wordt. Toch: onverwoestbaar optimisme; telkens wanneer we door een droog gebleven dorpskom snellen, zagen we vlaggen, oranje-dragende men schen en kinderen (de Prins ver jaarde) en nog opgewekte gezich ten. Zoo was het te St. Laurens, te Serooskerke, te Oostkapelle. zoo ook te Domburg. Tusschen Domburg, dat zwaar van de beschieting uit zee leed, en Westkapelle zitten we in het droog gebleven duinrandgebied, waar hon derden menschen wonen in de Duit sche bunkers van den Atlantikwal en waar in de münenvelden de ca davers van koeien en paarden nog liggen te ontbinden. I® Westkapelle Eendelijk westkapelle, of eens wÜÜh, gez^Bdde plek, waar 2200b^lenrtT'' "^'^"voo'rheen interessante bevofifing^^ger^ tineerde dijkwerkers. g U Bethel 'Ten'd in hd™ Jtsetnei, een der weinige panden die overeind bleven, school houdt' hoorden we bijzonderheden over de daartusschen zal de zandzuiger, die op komst is, het zand spuiten. De voetbreedte van dezen binnendijk wordt ongeveer 45 meter. Vóór No vember moet men den dijk klaar hebben, daar verder werken in het barre jaargetij onmogelijk is te Westkapelle. Het was een lust te zien hoe de Westkappelaars bezig waren. Onophoudelijk rolden de kip karren met klei aan en onverpoosd waren de handen van de teenen en stroo-vlechters bezig. Binnenkort komt de Muz (Mij. Uitv. Zuiderzeewerken) meehelpen met technisch personeel en mate riaal, om onder directie van Wa terstaat, 1 aar beproefde krachten te geven aan Walcheren. Wat er nog te doen valt ■yEEL VALT er nog te doen. Zoo moeten de ontstane geulen ge dempt worden met- twintig zink- stukken ieder van 600 M2, waarvan er reeds vyf liggen. Ook de intact gebleven dijk, die zwaar leed van het bombardement, eischt zorg. Ieder leeft hartstoehteiyk mee Circa 70.000 M2 steenglooiïng moet met de dijk-dichting. Weken tevo- men repareeren. Ook hier zijn de vreeselijke bombardemntn, waarvan dat op 3 October, toen het geheele dorp nog bewoond was, 150 men schen het leven kostte. Hij vertelde ook van liet harde leven, dat de teruggekeerden, on geveer 600, leiden in de bunkerbe huizingen en van de angstige span ning waarin allen verkceren, zoo lang de dijk niet dicht is. Want heeft het water dezen winter nog vrij spel op deze stormkaap. dan zal verder leven te Westkapelle niet mogelijk zijn en staat evacuatie weer voor de deur. ren spreekt men over materiaal dat komen zal. omdat daar tenslotte al les van af hangt. Wat gedaan wordt TAE HEER PIJN bracht ons ver volgens naar den opzichter van Rijkswaterstaat, den heer Postma, die ons verslag deed van de herstel- lingswerkzaamheden. Directe dich ting van het zeshonderd meter breede gat is niet mogeiyk. Men legt nu we zagen het met eigen oogen. een inlaagdyk om het gat heen, die ruim 900 meter lang zal zijn. Drie honderd meter van de binnenteen ligt er reeds, goed be veiligd met klei en stoor-matten. Daarachter komt de perskade en stoere Westkapellaars druk bezig, torschend de bazaltmoppen van 50 tot 90 kilo of het niets is. De heer Postma roemde den goe den geest van deze werkers, wien alle arbeidsschuwheid vreemd is en die gelukkig beloond worden met extra rantsoenen voor zwaren ar beid. Dit beeld van naarstig arbei dende menschen, die vechten voor hun gewest en hun dorp, was het eenige opwekkende in deze geteis terde gemeenschap. Dit beeld gaf ons ook voor den terugtocht de opwekkende gedach te mee, dat met zoo'n geest het ideaal van een nog droog Walcheren in 1945, bereikt kan worden, zoo elementen en omstandigheden wil len meewerken. weging. Dit zal de regeering nooit aanvaarden. Men zal zich in vrij heid kunnen organiseeren. De regeering is bereid de een heidsvakbeweging, die praetisch de vierde vakbeweging is geworden, te erkennen, mits zij zich houdt aan de spelregels: Niet eerst staken en dan het gesprek aanknoopen, maar eerst en vooral het gesprek. Wij vertrouwen, dat de Neder landsche arbeiderswereld zich over. tuigd wil houden van den wil der regeering om te komen tot aan vaardbare arbeidsverhoudingen. De regeering heeft zich genoodzaakt gezien zich met dit ernstig conflict te bemoeien. Min. Drees heeft bespre kingen op het stadhuis gevoerd. De Regeering doet een ernstig be roep op de arbeiders het werk te her vatten. Zes schepen liggen te wachten en een belangrijk aantal zal bij voort during der staking naar andere ha vens worden verwezen buiten het land wat zijn weerslag zal hebben op de voedselvoorziening. Maar meer nog dan het op de boeg te gooien van de voedselvoorziening, wilde de Regeering het laten aanko men op de oprechtheid der arbeiders en hun vertrouwen in haar sociaal beleid. De minister-president eindigde met een beroep op de arbeiders, maar ook op de werkgevers, die zich ook bewust moeten zijn, dat zij een gemeenschapsdienende func tie hebben. Mannen van Rotterdam, steunt de regeering in haar strijd voor recht en orde. Arbeiders, wij verwach ten, dat de haven van Rotterdam, de levensader van ons volk, weer gaat draaien. TAE JAPANNERS hebben in Shang hai alle Duitsche zaken geslo ten en meer dan 1700 Duitschers in een kamp geinterneerd. DIPLOMATEN van de Japan sche ambassade in Duitschland zijn naar Amerika overgebracht ter uitwisseling van in Japan gevangen gehouden Amerikanen. TTONING LEOPOLD heeft zijn besprekingen geëindigd. In Brussel verwacht men zijn aftre den na Donderdag. Drie gezanten van den koning trachtten gisteren, een alternatief inzake het abdica tie-besluit te vinden. TANDANKS het Russische verzoek tot deelname zijn gisteren de besprekingen over Tanger toch reeds onofficieel begonnen. TN GRONINGEN en Friesland is een groot te kort aan melkknech ten, zoo zelfs, dat de koeien door inspuitingen kunstmatig worden drooggelegd. De beschikbare krach ten stellen te hooge looneischen. Men verwacht dat M. G. zal in grijpen. /CHURCHILL zal niet mogen stemmen, omdat bij vergis sing zijn naam is weggelaten op de kiezerslijst. Dit kwam, doordat hij in den zomer van 1940 afwezig was, juist op het oogenblik, dat de oude identi teitskaarten door nieuwe wer den vervangen. TAP URK doen zich typhusver- schijnselen voor. Ter voorko ming van besmetting is elders de uit Urk aangevoerde visch vernie tigd en is verdere aanvoer voor loopig stopgezet. TAOOR de groote vernielingen aan het telefoonnet zal het automa tisch telefoonverkeer pas over ca. 10 jaar op hetzelfde peil kunnen komen ais het voor den oorlog was. De grootste vernielingen hebben de Duitschers in het zuiden gepleegd, (o.a. in Maastricht, Breda en Goes), terwijl in het westen prae tisch niets beschadigd is. GOMMIGE door de Duitschers in ons land op onderwijsgebied genomen maatregelen zullen be schouwd worden als nooit te zijn getroffen, heeft de secretaris-gene raal van O. K. en W. medegedeeld. O.a. de bemoeiingen met het perso neel van bijzondere scholen en de gelijkstelling van Duitsche diplomas met. Nederlandsche. Wel zullen worden gehandhaafd de maatregelen t.a.v. de pensioenee- ring van onderwijskrachten op 60- jarigen leeftyd en die betr. het 8e leerjaar.

de Stem | 1945 | | pagina 1