fetu Z.H. de Paus tot Katholiek Nederland TERS FABRIC De kwestie Tanger J <efeer ER Landing bij Balikpapan Stad en Land :s. RWAGENS De scheidslijnen. Woorden van waardeering voor de houding tijdens de bezetting STINGZAKEfi toor CHOOT aangiften r De Prinses in Ottawa IN 'T KORT - maten voorra- |n kunnen daar- iekantoor Zuid» ■iel worden afgeJ lm en waarvan de ëi met de letten tusschen 8.15 en lernamen begin, les middags van het gehee- 1 medegebracht. TERNE UZEN. extra rantsoe- verrlchten van (men vanaf he nen distributie- lid en ingediend periode in aan- komen moeten nvraagformulie- 692-0 ditie voor de provincie zeeland westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8, Hulst '•at courant wordt op last van t Militair Gezag Killet op de persen v. h. Dagblad van Noold- fbant en Zeeland, Uitg. „Stichting De tem J. A. H. M. v. schijndel; Hoofdredacteur: J. H. A. Bruna: Nlc. J. Karhof, rayonredacteur No. 204 DINSDAG 3 JULI 1945. Voor God. Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. „Hei is noodzakelijk dai de léésten weer terug geleid rden naar de paden der waarheid" lond. De ii alle richtin- bijna ondoor- opgepast Nep- Ikie, terwijl de like moeite de- Inun vinnen in nn haken. ZH. DE PAUS heeft op 12 Mei een schrijven gericht aan het Nederlandsche Episcopaat, vraarin Hij allereerst een opsom ming geeft van de vele rampen, die ons land hebben getroffen, en Zjjn medeleven tot uitdrukking brengt. Üaarna vervolgt de H. Vader: TIE MIDDEN van al deze smartelijke en pijnlijke gebeurtenissen echter bereikten Ons berichten, welke Ons een niet geringe voldoening schonken en Ons hart met vreugde vervulden Wij mochten vernemen, dat gij in Christelijke sterkte en moedige onder werping aan den Wil van God, op ^orbeeldige wijze hen, die aan Uw •gen zijn toevertrouwd hebt voorge- >ht" aldus ,,de Tijd". ,,Wij weten dat de onschendbaarheid van het Ka tholiek Geloof en de heiligste rech ten van de Kerk met ijver en met alle kracht, die in u was, hebt verde digd en dat ge moeiten noch zorgen hebt gespaard om uw scholen, veree- nipingen en genootschappen te verde digen en de aan uw zorg toevertrouw- U HOUT HEBT.de kudde te beschermen, opdat zij l KTTNNF*NT 71ten Prooi zouden vallen aan val- I 'sche en verderfelijke leerstellingen en rnwrnp r\v tz-rvmrhen te leiden naar de grazige weiden |C HTJE OF KOM», waarheidi Evenmin is hit ons on bekend, dat een welhaast onnoeme lijk aantal belijders van Ons Heilig Geloof, zoowel door Gods genade ver- lichte priesters, als edelgezinde man nen en vrouwen onder de leeken, aan ontelbare gevaren met vertrouwen op God weerstand hebben geboden, zon der ook maar één schrede te wijken GROEDE van de wetten van het Christelijk ge- weten. In het bijzonder brengen Wtf wi rrie! dn>efheid in Ons hart in herin- bering, hoevelen van uw burgers wer J ken weggevoerd naar streken ver van s hun huis en haard en hoevelen van hen wei den gevangen gezet in concentra tiekampen of gedwongen te werken in mijnen of om anderen rwaren ar beid te verrichten, terwijl hun dier baren ver van hen verwijderd in uiter ste angst leefden en door een vurig verlangen naar hen verteerd werden. Eveneens brengen wij in herinnering, dat niet weinigen, en onder hen ook geestelijken, de bitterste van alle doo- den hebben moeten ondergaan. En Wii zien, als ware het met Onze eigen ftogen, hoeveel van Uw landerijen iwaar getroffen zijn door de over- froomingen en hoe in deze streken ALE .EN. waren >0000003030° ude gebreide Uithalen l«i voorwerpen 642-0 KAPELLE 868' estrade 63 Oetingsctiewes 42 kantoorgebouw. ons en aan al de leden van het Mys tieke Lichaam van Christus en zal eveneens ten goede komen aan hen, die noch bereid zijn om boete te doen voor de zonden, die zij hebben be dreven, noch om de verlokking der zinnen te weerstaan en die evenmin zichzelf onderscheiden door vrijwillige en spontane zelfverloochening en door kastijding en bestraffing van het vleesch. Daarom is er voor Ons iedere reden om u geluk te wenschen met de Christelijke sterkte, waardoor gij in staat geweest zijt deze zwaarste van alle beproevingen te boven te komen, alswel met de waakzaamheid en zorg. waarmede bij met inspanning van al uw krachten u heb toegelegd op het heil van de u toevertrouwde kudde, terwijl gij haar lijden verzachtte, haar pijnen stilde en haar lasten verlichtte. /^eheel in het bijzonder wensch Ik ^Tu geluk met de zoo bewonderens waardige en vurige eenheid, waar mede gij allen, verbonden door banden van trouw aan uwe geëer biedigde Koningin en uwe wettige regeering, den gezegenden dag hebt afgewacht, waarop het u gegeven zou zijn te zien, hoe uw moederland weer in het bezit kwam van zjjn herwonnen vrijheid door vrede, een dracht en voorspoed. Niettemin staat er, zooals gij weet, nog veel te doen. T>oven alles is 't noodzakelijk, dat er een einde wordt gemaakt, niet alleen aan het wapengeweld, maar ook aan tweedracht en haat. Het is noodzakelijk, dat de geesten weer teruggeleid worden naar de paden der waarheid. Het is noodzakelijk, dat de loop der dingen weer zal beheerscht worden door een geest van rechtschapenheid en billykheid. Het is noodzakelijk, dat de godfcle fundamenten worden gelegd voor een zoodanig herstel en wederop bouw, zonder hetwelk geen enkele gemeenschap, welke dan ook, kan blijven bestaan. Het is u duidelijk van hoe groote beteekenis en belang het in dit op zicht moet zijn. dat de wetten van de Christelijke leer u helder voor den geest moeten staan en dat deze moeten uitstralen zoowel in het le ven van ieder individu als in het openbare leven. Het moet ook dui delijk voor u zijn van hoe groote beteekenis en belang het is, dat de katholieke vereenigingen en orga nisaties van allerlei aard en die on. dernemingen, wier taak het is dag TJet is evenzeer noodzakelijk, dat de kinderen, de opgroeiende jeugd en de volwassenen, de ze geningen zullen ontvangen van het bovennatuurlijke leven dooi de Sacramenten, deze bronnen van goddelijke liefde, en bovenal van een algemeen en dikwijls ont vangen van de H. Communie. Het moet u allen duidelijk zijn, van welk groot belang het is, dat de gemeenschappelijke inspanning en de samenwerking van alle bur gers in een geest van eendracht, ge leid door den geest van goddelijke liefde, zullen trachten te herstellen alles wat oorlog, tweedracht, twist, ellende en lijden hebben gebracht over geesten en zielen als een gees telijke en materieele chaos en ver warring. T>oven alles echter, Eerbiedwaard!- ge Broeders, bevelen Wij u op de meest krachtdadige wijze aan de liefde. Want de liefde en de liefde alleen is sterk genoeg, vooral in de zware beproevingen van den huidi- gen tijd, om zooveel ellende en zoo veel rampen te genezen. Daarom meenen Wij. dat Wjj geen beter besluit aan ons schrijven kunnen geven, dan de herhaling van de woorden van St. Jan den Apostel: „dat gij elkander lief hebt". (Jo. 13, 34). steden, dorpen en hoeven, die in woe- I bladen te drukken en uit te geven, gei tijden tot de meest bloeiend^der alsmede an<Jere belangrijke ge- schriften, zoo spoedig mogelijk aan wereld behoorden, zijn veranderd in ware modderpoelen. el g^. 69o- jpvenmta bleet het ons verborgen, p dat bijna overal, maar vooral in de Westel. provincies, honger en gebrek tot een verschrikkelijke hoog te waren gestegen. Wij weten ech ter met zekerheid, dat vele van on ze zonen en dochters in Nederland al deze beproevingen en rampen ihebben verdragen op een wijze, die de ware volgelingen van Jezus Chris tus waardig is en dat juist om die redenen him eigen lijden, veree- nigd met het lijden van onzen God gelijken Verlosser, een bron van redding is geworden en een instru- iment tot uitboeting van de zonden f 'en tot verzoening van henzelf en die hun dierbaar zijn met God. Om deze redenen mogen wij verwach tten dat met de hulp van de God delijke Barmhartigheid uit deze ♦erechrikkelijke rampen, die gij hebt doorstaan, niet geringe geestelijke Jfcegeningen zijn voortgekomen en dat deze zegeningen hun weldoen- den invloed ook over de toekomst zullen uitstrekken. En dat niet wei. ïiigen datgene bereikt hebben en •nog zullen doorgaan te bereiken datgene wat de Apostel voor oogen had. toen hij schreef: „ik zal aan- ullen in mijn lichaam datgene wat au Christus' lijden ontbreekt". -Iet heeft, zooals gij, Eerbiedwaardi ge Broeders, weet, Gods ondoor grondelijke wijheid behaagd, ons aan sporen tot een gemeenschappelijke Lnïnn'ng vo01' de vervolmaking en |o tootng van net werk, der verlos- V e' 11 werk komt ten goede aan u en aan uw kudde worden terug gegeven in heel hun vroegeren luis ter en glorie, opdat zij ook op de samenstelling van den wereldlijken staat mogen inwerken met hun heil zame kracht. Bespreking uitgesteld yANDAAG zou te Parijs een conferentie aanvangen tus schen Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk met betrekking tot de toekomstige status van Tanger. Zij is echer op het laatste oogenblik uitgesteld, omdat ook Rusland aan oe conferentie wilde deelnemen. Het lag In de bedoeling Rusland van het verloop der besprekingen op de hoogte te houden; Rusland echter wilde op dezelfde manier, als de andere deelnemers, geraad pleegd worden en was met enkel „op de hoogte stellen" niet te vreden. Op 14 Juli 1940 bezetten de Span jaarden de internationale zone van Tanger bij eenzijdige beslissing van de Spaansche regeering, omdat zij de neutraliteit van de zone gedurende den oorlog wilde bewaVen. iJiOKIO, dat in vredestijd een bevolking heeft van ongeveer 7 millioen inwoners, zal spoedig nog slechts 200.000 inwoners tellen. Het grootste deel der bevolking is of wordt geëvacueerd. Ook Nederl. troepen namen er aan deel Heden zon onder 10.04 Wiensdag zon op 5.25 uur. ^EDERLANDSCHE en Austra lische troepen zijn geland bij Balikpapan op Ned. Borneo. De landing is succesvol verloo- pen en de troepen rukten reeds en flink stuk op. De landing is verricht, nadat eerst twee weken lang Balikpapan en omgeving herhaaldelijk van uit de lucht en uit de zee gebombardeerd en beschoten is—De landing werd verricht om 5 min. voor 9. Mac Ar thur voerde zelf het bevel. Aan de landing namen ongeveer 300 sche pen deel. waaronder Nederlandsche, Amerikaansehe en Australische. Onder de Nederlandsche schepen bevindt zich de kruiser Tromp, be kend van de siag in de Java Zee. Onder de landingstroepen is ook 'n afdeeling van het Ned.-Indische leger. In totaal zijn 5.000 man aan land gegaan. A* spoedig na de landing slaag- wta- troePen win een brugge- nootd te vormen van ongeveer 1.5 nin 70en er n°S meel' hoe pen geland waren, rukten zij ver der op Was in het begin de Jap. tegenstand niet zoo groot, laneza- 8fKlgfn de geeltjes teller van zich afbijten. Desondanks zijn de verhezen der landingstroepen tot nu toe niet groot. Direct na de landingstroepen zijn ook ambtenaren van het Ned Indisch bestuur aan wal gegaan, alsmede Nederlandsche ingenieurs, die tot taak hebben de olieinstalla ties te herstellen. De laatste berichten meldden, dat het Japansche garnizoen zich uit Balikpapan terugtrekt en alle in stallaties vernielt. De Australiërs en Nederlanders staan op den laat sten heuvelrug voor Balikpapan. Mac Arthur heeft verklaard, dat deze landing op Borneo van zeer groot gewicht is voor de bevrij ding van heel Indië. Slagen de geallieerden er namelijk in vlieg velden in hun bezit te krijgen, dan kunnen vanaf deze vliegvel den de vliegtuigen heel Indië bestrijken, zonder dat zij gebruik behoeven te maken van vliegtuig- moederschepen. Mac Arthur heeft bovendien mee gedeeld. dat geallieerde schepen 'n groot deel van de wateren in den Iudischen archipel bevaren, o.a. de Styaat van Makassar en de om geving van Flores en Timor. 600 Super-vliegende forten deden gisteren 4000 ton brandbommen neerdalen op 4 groote steden, waar door het aantal verwoest plaatsen tot 22 is gestegen. Bovendien deed een formatie van 100 vliegende ves tingen een aanval op een eilanden groep bij Nagasaki. TN DE GROOTE REDE van Prof. A Schermerhorn is duidelijk tot uiting gekomen, hoe ingewikkeld op het oogenblik de geestelijke scheidingslijnen in ons volk lig gen. Die, welke door de oude po litieke partijen werden getrokken, zij nog niet uitgewischt. Velen willen daarin ong onderdak vin den. Daarnaast staan de men- schen, die naar nieuwe politieke groepeeringen streven. „Dan is er de houding van de voormalige „illegalen" tegenover tie „lega- len". Gewaakt moet worden tegen het gevaar dat de oud-illegalen aan de in de bezetting gewekte krach ten ook langs staatkundigen weg invloed willen verschaffen. En toch zal het noodig zijn deze groep op de plaats te brengen, waar zij het noodzakelijke bevruchtende werk kan volvoeren. Tenslotte is er ook nog het verschil van er varing tusschen Noord en Zuid sinds September 1944, dat steeds la tente verschillen tot nieuw leven zou kunnen dreigen te wekken. Het is zeker een groote verdien ste van de beide Kabinetsforma teurs, dat ze in de regeeringsploeg al deze tegenstellingen grootendeels hebben opgevangen. Alleen die van de oude partijen omvat het Kabinet niet volledig. Anti-revo lutionairen en communisten staan erbuiten. Doch ook een loyale op positie kan een goede taak ver vullen. pRINSES JULIANA is Zondag in Ottawa aangekomen. De drie prinsesjes stonden op het perron al een kwartier lang te trappelen van ongeduld: zij hadden hun moeder ook al in geen drie maan den meer gezien. „Wat zijn zij ge groeid!", zei de prinses, toen zij haar kleuters zag'. Prinses Juliana zal ongeveer 10 dagen in Ottawa blijven, alvorens voorgoed te vertrekken. Zij is nl. niet alleen teruggekomen om haar dochtertjes te halen, maai- ook om afscheid te nemen van Canada en zijn inwoners. En het te bedanken voor zijn gastvrijheid. UET AFTREDEN van Koning Leopold is, volgens Engelsche berichten, iederen dag te wachten. Koning Leopold zou zich in Zwe den gaan vestigen. Prins Boudewijn die momenteel 15 jaar is, zou hem later opvolgen; in dien tusschen tijd zou prins Karei het regent schap op zich blijven nemen, TN IJMUIDEN is het Ned. Stoom- schip Meteoor aangekomen uit Hull met 250 ton steenkool voor de visscherij-centrale. Tevens zijn stoomtrawlers aangekomen, resp, met 900 en 750 kisten visch. pEN AFDEELING Fransche troe pen ter sterkte van 1000 man, zal tegelijk met de Amerikaansehe en Engelsche troepen Berlijn bin nentrekken, teneinde deel te ne men aan de bezetting der Duitsche hoofdstad. TTUDOLF MENGELBERG is voor den tijd van een jaar geschorst als directeur van de N. V. het Concert gebouw ie Amsterdam. AFSCHEID MR. STIEGER Vrijdag jl. woonde mr. J. H. M Stieger zijn laatste vergadering als lid van Ged. Staten vap Zeeland bij. Na afloop der bijeenkomst werd hem een diner aangeboden en had het officieele afscheid plaats. De commissaris der Koningin, jiu-. Quarles van Ufford, wijdde woorden van groote waardeering aan het adres van mr. Stieger, die zooveel jaren van zijn leven aan de belangen der provincie Zeeland gaf en speciaal als lid der eerste afoeeling van G.S., de financiën der provincie behartigde en de ge meentelijke controle uitoefende Met groote erkentelijkheid gewaagde sprekei van de prettige samen werking en goeden geest, welke in het college heerschte en die zeker niet in de minste plaats te dan ken was aan het aangename karak ter en den opgewekten geest van mr, Stieger, hem gegeven mag zijn nog vele ja ren van de welverdiende rust te mogen genieten. In denzelfden geest werd nog ge sproken door de overige leden van het college, de heeren v. Bommel van Vloten, jhr. de Casembroot en Philips, alsmede door den griffier, mr. Teilegen. HET ZEEUWSCH TRIBUNAAL Bij Kon. Besi. zijn be noemd in 't Tribunaal voor het arrondissement Middelburg; Tot voorzitter; Mr. M. Vlaming, advocaat en procureur, tevens waarnemend burgemeester der ge meente Ierseke. Tot plaatsvervangend voorzitter Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg. Tot leden; B. A. Hesselink te Middelburg, P. Meliefste te Mid delburg, C. Ouwehand te Vlissin- gen, M. A. van Popering te Vlis- smgen, J. C. van 't Westeinde te 's Heer Abtskerke. Tot secretaris: Mr. C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes. De secretarie van het tribunaal wordt gevestigd te Goes. EVACUATIE VAN WALCHEREN. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland heeft een veror dening uitgevaardigd, krachtens welke een deel der bevolking uit Walcheren zal moeten evacueeren naar Zuid- en eventueel Noord- Beveland. Ieder is gehouden de aanwijzin gen van de Burgemeesters te dezen opzichte nauwgezet na te komen. WALCHEREN MOET DROOG! Het Comité „Walcheren moet droog" W.M.D. stelt er prijs op, ten einde mogelijke misvattingen en verkeerde begrippen, die zoo licht post vatten, te voorkomen, nog maals te verklaren, dat het doel van het Comité en dus van de binnen kort te houden collecte, is uitslui tend het verschaffen van ontspan ning aan de bij de droogmaking werkzame arbeiders, het brengen van eenige gezellighejd in het leven van degenen, die telkens 14 dagen van huis en gezin gescheiden zul len zijn en in barakken een een tonig bestaan, vooral des avonds na het volbrengen van een inspannen de dagtaak zullen leiden. Het be oogt geenszins een soort financieele bijdrage te leveren tot den voort gang van het werk of een soort bij slag op 't loon (wantrouwige gemoe deren hebben reeds gesproken van een „bedeeling") te geven. Alleen wordt beoogd door daden te toonen hoe bevolking v. Walcheren, waar zjj zelf niet met schop en kruiwa gen kan medewerken, medeleef met hen, die In 't zweet hun aar.- schijns aan de droogmaking van Walcheren arbeiden. Het Comité stelt zich voor na de dichting der dijken zijn werk in bo- vengemelden zin te blijven voort zetten. Er zal na de dichting der gaten, waarbij een 1200 of 1500 man zullen werkzaam zijn, nog zooveel werk voor nog veel meer arbeiders te doen blijven, In onmiddellijke aansluiting daaraan, werk, dat ten doel zal hebben Walcheren niet al leen droog, maar weer bewoonbaar te maken, niet enkel bewoonbaar, maar ook welvarend en mooi. DE LOOPPLANK BEZWEEK. De aanlegsteiger te Kruiningen is nu juist geen bouwwerk dat den tand des tijds met veel vrucht zal weerstaan. De onsoliditeit van zijn onderdeelen bleek ook Zaterdag toen de loopplank het begaf en 10 reizigers (sters) voor Zeeuwsch- Vlaanderen tusschen steiger en schip vielen. Een kleine paniek ont stond maar de schipper van de boot hield het hoofd koel en sprong on middellijk te water, terwijl ook het ander personeel alle krachten in spande om de drenkelingen te red den. Dank zij dit gemeenschappe lijk pogen slaagde men erin alle personen binnen boord te krijgen en de moedige schipper slaagde er zelfs in om 'n paar te water geraak te rijwielen op te duiken. Zoo liep het ongeval, dat zich even zeer ernstig Het aanzien, ge lukkig goed af; alleen hadden en kele passagiers niet meer den moed om met hun natte pak de reis voort te zetten. Goes. Politienieuws. W. P.. die onlangs uit Duitschland in Goes terugkeerde, is geinterneerd, omdat gebleken is. dat hij vrijwillig naar bedoeld land is gegaan. Nog werd geinterneerd de echtgenoote van den reeds opgebor gen Z., wegens begunstiging van den vijand. P. R.. die om zijn konijnen aan den kost te houden, gras was gaan snijden in den Goeschen polder, werd Spr. hoopte dat het betrapt en bekeurd.

de Stem | 1945 | | pagina 1