TER LST Vergeten vaderlanders Waar bleven de Nazi's Ir. GODSDIENST COMMUNISME IULST rater irt vak „G De jarige prins Ministerieel bezoek aan West-Brabant Ze gaan weer aan den slag Off DEN )T ATEUR Opium voor het volk maakte rondreis per jeep IN 'T KORT Koning Leopold confereert verder Zij liggen in hospitalen en komen boeken te kort, brieven en bezoeken s. moeten A VA afd. m moeten gebruike- ■enden D.B, Jangeboden.* (moeten ook peulvruch- Jfer deze niet gesteld, ter ■oden, Izaad. koolzaad en Jdetom een j Deze dient voor den van het bvraagd bij ■gunning is Indigen van prschbriefje Lid. Wordt door nier a£ge« (ns onjuiste prvolgd. |ssaris voor 428-0 EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND ■ging voor Ie worden, (.vader be- ou sturen. Jiatuurlyk. gewaar" |g zou wa- lonmiddcl- lor een der iMaak je Ë5.3d 8 uur li lir Inprise van pdendjdcn beroovende Itlikkerende ln leeftijd). i jaar tot aan den angenaam De Stem II 1 788-0 IEN IEK. leinen. Reeds ïeel. Brieves Iklui disponi- Ines of werk- |h te lassehen tET TECHN. 378-0 Bur.: Westsingel 75, Goes; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De tem Dir.: J. A. H. M. v. Schtjndel; Hoofdredacteur: 3. J. H. A. Bruna: Nic. 3. Karhof, rayonredacteur No. 202 ZATERDAG 30 JUNI 1945 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. IODSDIENST is opium voor het volk" was de beruchte leuze van Karl Marx. Lenin heeft die nog kernachtiger voor de Russen vertaald: Godsdienst is foezel. En dit is niet zoo maar als een typeerende beeldspraak bedoeld, waarmede een vulgair atheisme den godsdienst belachelijk tracht te maken. Neen. deze stelling vloeit rechtstreeks voort uit de Marxis tische leerstellingen. Wat zegt iminers het Marxisme? Dat de bestaande productieverhou dingen de denkwijze, de ideeën der menschen bepalen. In de kapitalis tische maatschappij nu heb je uit buitende kapitalisten en uitgebuite proletariërs. Die kapitalisten heb ben den godsdienst noodig, om de proletariërs in hun ellende te ver dooven, om hen te beletten de wer kelijkheid te zien, om de kennis der natuurwetten, de noodwendige so ciale evolutie voor hen te verber gen. De proletariërs moeten zoet gehouden worden met het geloof in een hiernamaals, teneinde hun gedachten af te wenden van het geloof in een maatschappij, waarin zij het voor het zeggen hebben. De maatschappelijke orde, waarin wij leven, stelt den mensch boven dien telkens voor raadsels en ver rassingen. Zij kan de conjunctuur bewegingen, de productie en con sumptie niet beheerschen. De mensch heeft derhalve den gods dienst noodig, om die onzekerhe den in zijn bestaan te verdragen door het geloof in een Voorzienig heid. die alles volgens haar on doorgrondelijke raadsbesluiten re gelt. Als nu maar die kapitalistische orde wordt opgeruimd, als de mensch nu maar meester wordt over de conjunctuur-, als alle uit buiting verdwijnt, dan heeft de mensch den godsdienst niet meer noodig, dan heeft hij genoeg aan zijn taak voor de gemeenschap in deze wereld, gaat daarin heelemaal op. vindt er zijn levensvervulling in. ejOO ziet men, hoe het atheisme een onuitwischbare karakter trek is van het Marxistisch com munisme. Als het dit loslaat, is het geen communisme meer. Maar tevens ontwaart men, hoe groot zijn geestesarmoede is. zijn onver mogen om den menschen het ware geluk te schenken. Het geloof in de volmaakte maat schappij, waarin de samenleving der menschen alles perfect kan or- ganiseeren, is een geloof, dat nim mer de diepste strevingen, de hoog ste aspiraties van verstand en hart kan bevredigen. Altijd blijft er „het" groote raadsel: Vanwaar ko men wij? Waar gaan wij heen? Zelfs al ware het mogelijk een leven zonder zorgen in een technisch vol- maakt-loopende maatschappij te waarborgen, dan nog zou de mensch de kortheid en wankelbaarheid van dit leven ervaren, dan nog, ja dan des te meer zou hem het donkere geheim van den dood kwellen. Dan nog zou hij de smachtingen naar 't bovennatuurlijke, naar het onein dige, naar iets wat uitgaat boven alle materieele bevrediging, niet kunnen onderdrukken. Dan nog kan hij slechts zekerheid en troost vin den bij dat simpele woord van den catechismus: Wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor in den hemel te komen. Wie daaraan voorbijgaat, komt altijd bü afgoden terecht, die hem zullen tyranniseeren. In de „per- fect-loopende maatschappij" zal de techniek, de partij, het program, de leider zijn afgod worden, zal de ware vrijheid verloren gaan, "zal de natuurlijke gemeenschap van het huwelijk en van het gezin in het gedrang komen, wordt de mensch een slaaf, die waarlijk verdoofd wordt door de opium, de foezel van een pseudo-godsdienst. QP ZIJN VERJAARDAG maakte Prins Bernhard een rondreis per Jeep door de provincies Utrecht, Noord, en Zuid-Holland. De Prins bezocht daarbij achtereen volgens Utrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Haarlem, Alkmaar en Amsterdam. Overal werd hü uiter mate geestdriftig ontvangen. In Delft legde de Prins een krans in den koninklijken grafkelder. In 't Zuiden is de jaardag van den ge maal onzer troonopvolgster overal op hartelijke wijze gevierd. 40°|o van ons vee geroofd ^AAR SCHATTING is nog 60 pet van onzen vooroorlogschen vee stapel overgebleven. De gezond heidstoestand van het vee, is goed volgens den wild. directeur van den Veeartsenijkundigen dienst. Het fokmateriaal is zelfs in allerbeste conditie. De vee-situatie in het Zuiden is allerminst rooskleurig, in tegenstelling tot de situatie in het Noorden. Met het mond- en klauwzeer is het in ons land over het algemeen normaal. Wel is er veel schurft.. Het veevoeder baart voor de zo mermaanden weinig zorgen. Voor den winter ziet het er niet zoo goed uit. Ten aanzien van de voedselvoor ziening zei de wnd. directeur van den Veeartsenykundigen dienst, dat de veestapel groot genoeg is om 't N'ed. volk van zuivelproducten te voorzien. ELECTR1FICATIE DER SPOORWEGEN JR HUPKES. de directeur van de Ned. Spoorwegen, ziet als een der taken van de Spoorwegen het geheele bedrijf te electrifice'eren met uitzondering van secundair- Hjnen. Het gaat dan om een electri- ficeering van 2500 km lengte. Als er materiaal voldoende is. kan het plan bi 3 jaar uitgevoerd worden, Heden zon onder 22.05 u., Zon- ...f*.™" °P 5.23 u. en zon onder -..05. Maandag zon op 5.23 u. TAE minister van Voedselvoorzie- ning en Landbouw heeft giste ren een bezoek gebracht aan W. Brabant. waarbij hü in het bijzon der belangstelling toonde in het vraagstuk van de arbeidsvoorzie ning. Om. heeft hij de tewerkstel ling van gevangenen in de polders bü Ossendrecht en Woensdrecht in oogenschouw genomen. TV ON. LEOPOLD heeft den vroe- geren minister-president, van Zeeland, den vroegeren min. van oorlog. Deveze, en senator Pholien naar Salzburg ontboden. Ook de Belg. afgevaardigde voor San Fran cisco. de Visscher, heeft een uitnoo- diging ontvangen. TAE Fransche en Zwitsersche re- geeringen hebben besloten de nieuwe Poolsche regeering te er kennen. Ook Zweden heeft zulks gedaan. TAE TURKSCHE pers houdt zich bezig met besprekingen over de controle der Dardanellen en legt den klemtoon op de Turksche souvereiniteit en wenscht geen in menging in het beheer over dezen doorvaartweg. TN EEN BOSCH in N. Roemenië is een massagraf ontdekt met 6000 lijken. Het graf ligt aan den rand van een vroeger Duitsch con centratiekamp. TAE DORDTSCHE KIL is thans vrij van mijnen. Tusschen Wil lemsdorp en 's Gravendeel moet zeer langzaam gevaren worden. De max. diepgang is 15 voet en de max. maat 1000 ton. TAELDEN, de aannemer der ver- dedigingswerken op Walcheren, is wegens collaboratie gearresteerd. PEN der da- mes van 't Vrouwelijk Hulpkorps slaakte een noodkreet, dat dit het werk voor onze mi litairen niet alleen af kan. Dit was de re den, dat we op zeer de cente wijze zoowel Bomb Disposal als Vrouwelijk Hulpkorps onder den arm namen en ons spoedden in de richting Turnhout waar een immens groot hospitaal van het C'anadee- sche leger staat. Als een docu- nrentatiefilm gaat het menschelijk lijden even later aan me voorbij als ik door de gangen ga langs de zalen, waar rij aan rij de gewonden liggen en bij het lezen der opschriften boven de zalen, moet ik denken aan de inhoudsopgave van een boek over medische wetenschap. Een operatie -zaal waait me door de half open deur een geur van gloroform te gen: daar vechten de dokters hun strijd om het leven te behouden bij de soldaten, die getracht hebben het elkander te ontnemen, Dan ko men we in een rustiger gedeelte, bij de lichte zieken en herstellen den. In twee rijen staan ruim veer tig bedden in iedere zaal. boven ieder bed een nummer; geen enkele versiering» geen kruisbeeld of schil derijtje of bloemvaas om de sfeer wat op te vroolijken. „Kijk, daar op dat bed, dat is een Nederlander", wordt me in het oor gefluisterd, en ik zie een jongen frisschen kerel bezig met handwerk en naast het bed een paar kruk ken. De kennismaking is al heel ge makkelijk en er komt een gevoel over»me van een zekere blijdschap, dat ik deze jongens kan vertellen en vragen, kan opbeuren en bemoe digen en helpen. En naarmate ik met meer landgenooten kennis maak, ervaar ik sterker, dat zij hier inderdaad vergeten vaderlanders zijn. Ik zal kort en zakelijk de be zwaren naar voren brengen, die ik (vervolg zie pag. 2) ER ZIJN teekenen die er op wijzen, dat Bergen-Belsen. Buchenwalde en Dachau aan het verbleeken zijn in de herinne ringen van hen, die het Nazidom met wortel en tak wilden uitroeien, toen de granaten nog floten en de bommen nog explodeerden. Grensbewoners weten te vertel len, dat men in Duitschland de verlichte treinen alweer ziet rijden, dat de energievoorziening alweer op toeren is, terwijl in het aan grenzende Nederland door gebrek aan spoor wegmatejieel het verkeer nog voor het allergrootste deel ver lamd ligt en in de meeste provin cies gebrek heerscht aan de ele mentaire behoeften voor verwar ming en verlichting, TJET IS geen jalousie die ons deze gedachte ingeeft. Wij zijn een vrij volk, dat althans ten opzichte van Duitschland den oorlog mede heeft gewonnen. En den overwin naar past geen afgunst op den overwonnene, te minder wanneer- deze zich een unfair tegenstander heeft betoond. Wij willen ons eigen werk op- knapp'-r, ons eigen herstel ter harrd tremen, doch wij verzetten er ons met alle kracht tegen, dat de overwonnene in de gelegenheid wordt gesteld snel op krachten te komen voor zijn volgenden slag. Want dat de Duitscher in die rich ting streeft, staat voor ons vast; vijf jaren bezetting hebben ons zijn karakter terdege doen kennen. Zij, die aan de andere zijde van het groote water bleven, hebben het Duitsche karakter niet zoo kunnen doorgronden als wij en er- zullen er ongetwijfeld velen zijn, die zich om den tuin laten leiden door- het bekende Duitsche ge- schmeichel. „Niettemin wordt gehoopt eiken Duit scher in het door de Britten bezette deel van het land 2000 calorieën voedsel per dag te kunnen verstrekken". ,.De Stem' 22 Juni 3945. Het door de SHAEF bepaalde a rantsoen voor Nederland „komt overeen met 1850 calorieën per dag," „De Stem- Juni 1M5_ ,Vlug M«vrouw! Men«er haast; hij moat weer aan den slag. TA IT LAATSTE inspireerde de St. Louis Post Dispatch tot een behandeling van de vraag: Waar zijn toch al die nazis Korten tijd geleden, schrijft het blad, was heel Europa bevolkt met nazis. Blijken van hun aanwezig heid worden nog over de geheele wereld gevonden. Maar nu ze hun werk voltooid hebben, schijnen ze te zijn verdwenen. Het volk in Duitschland praat over hen, maar niemand ziet ze. We weten, dat ze er geweest zijn, want wanneer men een Duitscher ondervraagt over de millioen-en- een oorlogsmisdaden, dan zeggen ze: „dat deden de nazis." Alles werd gedaan door de nazis, werke lijk. maar niemand is een nazi. Integendeel, iedereen in Duitsch land is een vriendelijk, hardwer kend wezen dat zijn zaken behar tigde alsof het er zich nauwelijks van bewust was dat er een oorlog woedde en dat zeker niets wist hemelsche goedheid, nee dat menschen bij honderden en duizen den gepijnigd en verbrand werden in moord-bedrijven. Of, als ze 't al wisten, dan ston den ze er compleet buiten, noch konden ze er iets tegen doen. Want, ziet u. dat deden de nazis en daar kan men niets tegen doen, even min als men iets doen kan tegen een vampier, een draak of een weerwolf. TJET KAN ZIJN. dat er iets bo- vennatuurlijks was aan die nazis besluit het blad sarcas tisch het kan zijn dat ze plot seling. op een nacht, volgroeid en wel uit de aarde te voorschijn sprongen en, nadat ze hun werk hadden gedaan, in een wolk van rook en vuur verdwenen. Terwijl ze het Duitsche volk, dat vriende lijke en eenvoudige Duitsche volk. een beetje confuus achter lieten, 't Kan zijn dat men daarom ner gens een nazi vindt Intusschen bestellen Herr Schmidt en Herr Schulze hun 2000 calo rieën. Zij moeten toch óók leven En zij weten van niets.

de Stem | 1945 | | pagina 1