LAND- EN T Moorddadige bende gepakt Loonsverhooging «iet toegestaan. z De beteekertis van BIG THREE EERSTE KABINETSZITTING. Van ^jeugdleider" tot straf-graver. Kiescolleges benoemd IN 'T KORT Poolsche kabinet beëedigd EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Bui-.: Westsingel 75. Goes; Dubbele poort 8. Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedï'ukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stlclitlng De tem' Dir.: J. A. H. M. v. Schijn del; Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna; Nic. J. Itarhof, rayonredacteur No. 201 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 29 JUNI 1945 comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M, Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. .Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. weefc (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. WiJ MOETEN het er over ééns zijn, dat in de huidige om standigheden onze industri- eele productie afhankelijk is van den invoer van grondstoffen en deze import op de eert plaats moet ko men. Land- en tuinbouw moeten zich toeleggen op de eigen voedsel voorziening, te meer waar, naar in de Regeeringsverklaring werd ge zegd, wij reeds spoedig, „op eigen kracht" voor onze voedselvoorzie ning moeten zorgen. Er bestaat een natuurlijke ge neigdheid om de voedselinvoer als primair in de belangrijkheid te be schouwen. Dit kan gelden in een periode van den hoogsten nood als het half jaar dat achter ons ligt, wij kunnen echter niet blijven „pik ken uit het zaadbakje", dat de bond genooten zoo vriendelijk zijn ons voor te houden in de mate en voor den tijd die zij zelf wenschen te bepalen. Als boven gezegd zinspeel de Prof. Schermerhorn er reeds op. dat de tijden van „de blikjes" reeds hun eind naderen. Tenzij tot 125 pet. van die van 10 Mei 1940 T4E VOORLICHTINGSDIENST van het ministerie van Sociale Zaken meldt: De aandacht van werkgevers en werknemers wordt nog eens geves tigd op het bepaalde in artikel I van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen van 17 Juli 1944 krachtens welk artikel het niet ge oorloofd is, hetzij wijzigingen bestaande loonen en andere ar beidsvoor waarden, aan te brengen, hetzij daarvan afwijkende arbeids voorwaarden in nieuwe arbeids overeenkomsten op te nemen, tenzij daarvoor toestemming is verleend door of vanwege den Rijksbemid delaar. Overtreding van deze bepa ling is strafbaar. Verzoeken om toestemming als vorenbedoeld moeten schriftelijk worden gericht tot het College van ft ij ksbemiddelaars, Flatgebouw Willemspark, Zeestraat te 's Gra- venhage. In verband met de gestegen kos- I aen van het levensonderhoud is k uiteraard een verhooging van de op 10 Mei 1940 geldende loonen binnen bepaalde grenzen redelijk en toe laatbaar te achten. Teneinde het bedrijfsleven hierbij den noodigen armslag te laten, is thans door het College van R\jks- bemiddelaars, in overleg met de re geering en de Stichting van den Arbeid, gehoord, aan alle werkge vers toestemming verleend tot ver hooging van loonen mits de nieuwe loonen niet hooger zijn dan hetzij 125 pet. van de op 10 Mei 1940 vast gestelde of gebruikelijke loonen, hetzij 115 pet. van de op 31 October 1942 geldende loonen. Het uitbetalen van hoogere loo nen blijft, tenzij dit op grond van de voorheen bestaande wette lijke voorschriften was toegestaan derhalve verboden, voor zoover de werkgever daarvoor van het Col lege van Rijksbemiddelaar,s geen afzonderlijke toestemming heeft verkregen. Mocht dit voorschrift onverhoopt door werkgevers wor den overtreden, dan zal de regee- -ing niet aarzelen daartegen met gestrengheid op te treden. Ten einde aan de moeilijkheden, welke de huidige omstandigheden medebrengen, met name voor de grootere gezinnen tegemoet te ko- SiS' J16®*'*1 ,cle regeering bovendien eds bepaald, dat de uitkeering in- bedrl*® d,f Kinderbijslagwet, thans kh,H de 1,n ':0 ''««P. f 0.25 per kind en per tlag te r(.kenen va,\ na»wordt verhoogd tot t 0.40 per kind en per dag. Zooals bekend, worden de kosten van het levensonderhoud op dit oogenblik reeds beïnvloed door belangrijke regeeririg.ssubsidies, welke zijn ver leend om die kosten zoo laag moge lijk te houden. De regeeringis voornemens ook voor de toekomst de noodige waakzaamheid op dit terrein te betrachten. WIJ ZULLEN nu letterlijk aan den lijve gaan ondervinden, welke de beteekenis is van land. en tuinbouw voor ons agrarisch inge steld vaderland. De vooruitzichten liggen hier ongunstig. Op den grond is roofbouw gepleegd, wijl de nor maal noodige bemesting achterwege moest blijven. Gebrek aan arbeids krachten beteekent een bedreiging van den oogst van dit jaar. De onder water gezette gebieden liggen nog slechts voor een deel droog en wat is drooggelegd levert nog geen producten. De prijzen der voort brengselen van akker en veld be- teekenen voor de toch al zoo kwets bare kleine boerenbedrijven een verdere intering. AOK HIER schreeuwt ons land om aller krachten voor den arbeid Hier moet worden gewerkt aan de verdere drooglegging van de geïnundeerde gebieden; aan de voorziening van mest stoffen; aan het beveiligen van den oogst door het vrij maken van onkruid en het kundig ruimen van mijnen aan den wederopbouw van de tal rijke verwoeste boerenbedrijven en aan 't herstel van de verloren gegane landbouwmachines; aan het snel herstel van den vee stapel. En, last not least, aan de verzeke ring van een menschwaardig be staan van den boer, met name van den kleinen boer en den arbeider in land- en tuinbouw. TAAAROM VERHEUGT het ons, dat Prof. Schermerhorn in de regeeringsverklaring vastlegde dat de regeermg alles in het werk zal stellen om voor de arbeiders in den land- en tuinbouw een duurzame belooning voor hun arbeid tot stand te brengen. volgende week hijeen T\E ONTMOETING tusschen Truman, Churchill en Stalin zal de volgende week plaats vinden, maakte President Truman bekend. Truman maakte tevens bekend, dat Stettinius is afgetreden als minister van buitenlandsche zaken. Hij is benoemd tot Amerika's ver tegenwoordiger in den vredesraad en tot president van de Amerikaan- sche delegatie in de algemeene ver gadering van de nieuwe wereld organisatie. Stettinius' opvolger is nog niet aangewezen, maar men neemt alge meen aan dat James E. Byrnes zijn opvolger zal worden, temeer daar deze. die vroeger directeur van het mobilisatiebureau was, Truman naar Berlijn zal vergezellen. r ET KABINET is met zijn werk- zaamheden reeds begonnen. In de eerste zitting zijn problemen van organisatorischen aard besproken. Arrestatie van collaborateurs. De chef militair gezag heeft last gegeven tot arrestatie van een aan tal collaborateurs, die zich tijdens de bezetting schuldig hebben ge maakt aan samenwerking met de Duitsche weermacht op groote schaal. Als gevolg hiervan is weer een aantal personen achter slot en grendel gezet, o.a. 6 te Enschedé, 5 te Almelo en 2 te Amersfoort. Onder de gearresteerden bevin den zich aannemers, die bunkers en andere verdedigingswerken voor de Duitschers hebben gebouwd en enkele scheepsbouwers, die even eens aanzienlijken steun aan den vijand hebben verleend. Q O O O O O O O O O O Uitkeering ineens aan gepensioniteerden TN het thans eerst ontvangen Staatsblad van 3 Mei, is een besluit opgenomen, betr. toeken ning over 1945 van een uitkeering ineens aan hen, die een pensioen genieten ten laste van het Rijk en van het Alg. Burg. Pensioenfonds. De uitkeering' bedraagt voor hen, die een weduwen- en weezenpen- sioen genieten; een bedrag gelijk aan het pensioen, verschuldigd over één kwartaal. En voor de overige pensioengenietenden; een bedrag, gelijk aan het pensioen, verschul digd over één kwartaal en hoog stens 500. Omtrent de wijze van uitkeering zullen nog voorschriften worden gegeven. Heden zon onder 22.05 u. Za terdag zon op 5.22 u. j?EN in de duinen bij 's Gra- venhage ontdekt massagraf van slachtoffers der Duitsche vuurpeletons is door politieke gevangenen bloot gelegd. Onder de opgravers bevonden zich ook dr. Molenbroek, de bekende anti-semietische agi tator en C. van Geelkerken, plv. „leider" der N.S.B. TJT M. DE KONINGIN heeft Don- derdag Haar eerste bezoek aan Amsterdam gebracht. Can. troepen hebben voor H.M. geparadeerd waarbij de generaals Foulkes en Crerar aanwezig waren. N VALKENBURG is de ex-burge meester van Eindhoven, NSB- held Pulles gearresteerd. De vroe gere politiecommissaris van Eind hoven is eveneens bij den kraag gegrepen en naar Vught getrans porteerd. Pleegde 14 moorden en ettelijke roofover vallen in den Haag, onder het mom der onder grondsche. jQE CENTRALE RECHERCHE ie 's-Gravenhage heeft een groote reeks van ernstige misda den. tijdens den vijandelijken be zettingstijd gepleegd, tot klaar heid gebracht. Bestond aanvankelijk het vermoe den, dat bij al deze misdaden po litiek de drijfveer was. thans is ge bleken, dat het in de meeste geval len roofovervallen en roofmoorden zijn geweest. Het betrof hier een complot van een 12-tal personen, waaronder een vrouw, die zich schuldig heb ben gemaakt aan niet minder dan 14 moorden en ettelijke roofover vallen. Twee van deze personen traden op als hoofdpersonen bij deze misdaden, welke in Den Haag- en omgeving werden gepleegd, on der het voorwendsel, dat een en ander geschiedde on last van de „ondergrondsche". De leider was de 30-jarige K. ,T?e moorden zijn voornamelijk door rnfJï1! 18 person;1 gepleegd. F.en tone 1 scplce«d op bet postkan- bil d? J£SLZ;°' Bl waar- werd dond*P«rt»fr4 Van dat frailtoor werd doodgeschoten en een bedrag aan geld werd ontvreemd. Een eige- Noord^ndienJCl!fdilngma8a^n *an t hooi deinde werd doodgeschoten en in diens woning een partij zilver, geld, effecten, kleedingstukken, een fotografietoestel e.d. gestolen. Bij 'n overval in een juwelierswinkel aan de Beeklaan, waarbij de juwelier werd neergeschoten, werd een aantal sieraden ontvreemd. In een perceel aan de le v. d. Boschstr. werd een heel gezin doodgeschoten (man, vrouw, moeder en dienstbode), waar na de woning werd leeggeplunderd. Een te goeder naam en faam bekend staande agent van politie, die reeds eenigen tijd door de vijandelijke be zetting was ontwapend, werd op straat doodgeschoten, toen hij eenige leden van het complot wilde aan houden. Ten einde diens wapen te krijgen, werd een Duitsch militair in de Laan van N.O.I. doodgeschoten, met het gevolg, dat door den vijand 12 goede Nederlanders werden gefu silleerd en eenige huizen werden op geblazen. Voorst volgde een overval op een ju weiiers winkel aan 't Spui, waarbij voor ca. f 30.000 aan siera den werd ontvreemd en een overval in de Laan van Meerdervoort, waar- bi;) kleedingstukken, rijwielen en geld werden ontvreemd. De reeks kan volgemaakt worden met overvallen op een postkantoor te Voorburg, in woningen en winkels aan den Arons- kelkweg, Buys Ballotstraat, Juliana van Stolberglaan, het Zieken, terwijl nog 'n rijwielhersteller in de Obrecht- straat werd doodgeschoten, te wiens nadeele ook op politiek gebied niets kon blijken, yANDAAG viert Prins Bernhard z'n 34sten verjaardag. Deze prinselijke jaar dag heeft een bijzondere beteekenis. Het is toch het eerste jaarfeest, dat Prins Bernhard sinds den oorlog en de bevrij- <s ding weer in ons land O viert. Daarom zal deze ver- o jaardag ongetwijfeld O door het heele volk har- Y telijk gevierd worden. X Ook al omdat ons volk niet vergeten is, dat de gemaal van onze troon opvolgster als bevel hebber der Ned. Strijd krachten het eerste lid der Koninklijke fa milie was, dat den Ne- derlandschen bodem weer betrad toen de ge allieerden den gehaten vijand verdreven hadden. Niet zelden deelde de Prins daarbij dezelfde gevaren als de bevolking, die dicht bij de frontlijn woonde. Op de foto ziet men den Prins gedurende een zijner toch- ten door een pas bevrijd gebied, op een stafkaart de te vol- g gen route nader bestudeeren. oooooooooooooooooooooooooooooooo«oooooooooooo< "rvE Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft in hieronder genoemde gemeenten, de kiescolleges benoemd, die de tijde lijke gemeenteraden samenstellen. AARDENBURG: 1 R. A. C. de Bruijckere, 2 A. J. Buijsse, 3 C. F. Vercraaije, 4 R. G. Blaeke, 5 M. J. Verstraete, 6 G. J. van öe Voorde, 7 A. G. de Baei-demaeker, 8 A. Aer- noutse, 9 P. L. J. Ceulenaere, 10 E. S. Ceulenaere, 11 Th. W. J. Lannoye, 12 A. Paridaen-Doolaeze, 13 L. J. F. van Hee, 14 A. J. Bonte, 15 C. P. Smoor, 16 B. J. Herman, 17 A. E. J. Roedts, 18 C. J. van de Wijnckel 19 A. Standaert, 20 C. van Beek, 21 M. Rodts, 22 C. van Bellegem, 23 O. C. Cuclenaere, 24 R. Blondeel, 25 S. Oord, J. J. van der Hooft, 27 J. J. Ros- seel, 28 P. de Bruijne Az. 29 A. But ler, 30 F. Dirkx, 31 A. P. Beun, 32 A. J. van der Lijke, 33 H. de Vries. BIERVLIET: 1 W. P. Borm, 2 F. B. Boerjan, 3 H. E. M. Buijsse, 4 C. C. Buijsse, 5 E. Gevaert, 6 A. J. Naeije, 7 A. de Meijer, 8 J. J. Korne-~ lis, 9 I. P. de Lijser, 10 P. J. van der Linde, 11 J. W. Verplanke, 12 J. I. J Rijnberg, 13 J. J. de Vogelaar, 14 A. J. Moggré, 15 J. S. de Blaeij, 16 P. J, Vei^gouwe, 17 A. J. de Regt, 18 Jac. J. Leijhouts, 19 A. J. van Hoeve Jr., 20 J. Versluis, 21 H. L. Verde- ghem. CLINGE: 1 K. D. S. Willaert, 2 A. J. J. Maenhout, 3 J. M. Ferket, 4 C. P. Casteels, 5 L. P. Bleijenberg, 6 J. F. Stevens, 7 A. C. Seghers, 8 P. A Hageman, 9 Th. W. Acke, 10 P. F. Vonck, 11 J. M. L. Wullaert, 12 J. H. Bruggeman, 13 F. Bolssens, 14 F. J. de Wilde, 15 P. Hendrickx, 16 J. D. Weemaes, 17 R. van Grembergen, 18 A. Bracke, 19 R. J. de Deckere, 20 J. P. van Duijse, 21 C. S. Buijs, 22 J. R van Ecken, 23 C. F. van der Heij den, 24 E. J. Ruijmbeke, 25 M. Th. van Laere, 26 G. D. Hofman, 27 E, L. Schuddings, 28 J. A. J. van de Voor de, 29 R. F. S. Lansu, 30 C. v. Roeijen, l C. L. van der Heijden, 32 E. F. Buijsrogge, 33 A. F. J. de Nijs. GOES: P. Hootsmans, P. Liplijn, Th. Bakker, A. van Maris, W. Hart- stra, G. Groenendijk, R. van Dijk, J. de Feyter, M. Franken, M. Haas donk, A. Koolwijk, M. Moermond, I. Ptanteydt, H. v.d. Veen, Jac. v. d. Hout, Ph. Haverhoek, A. Buijs, F. Schog, J. Ooms, J. Geleedst, A. Ver- schuui-e, G. v.d. Knaap, J. Witkam, L Burgs, Chr. v.d. Does, J. Roose, L. de Koning, W. Barentsen, A. de Bruyne, Jan Duvekot, L. Goeman, Izaak Gunst, M. v.d. Hell, W. Jere- miasse, Joh. de Kruyter, J. v. Melle, C. v.d. Peijl, E. P. Polderman, W. 't Hooft, R. Zuidema, A. Vingerling, H. van Donk, A. Mol, M. Jiskoot, C. Bustraan. HULST: 1 C. C. van Arenthals, 2 J. D. P. Baart, 3 P. J. Heijman, 4 A. J. Blommaert, 5 A. L. Blommaert, 6 H. P. Borghstijn, 7 P. J. Brand, 8 H. Bruijnooge, 9 J. A. Koemans, 10 J. Casparie, 11 L. de Cauwer, 12 Th. Crombeen, 13 J. A. van Dorst, 14 H. L. Everaard, 15 D. F. M. Fassaert, 16 P. A. Geene, 17 J. J. Hemelaer, 18 L. F. van Kemseke, 19 L. de Koek, 20 P. J. de Koek, 21 J. de Zaegher, 22 P. J. de Loos, 23 E. Mattens, 24 J. Meerschaert, 25 H. B. L. de Rechter, 26 O. J. de Coninck, 27 W. Seijdlitz, 28 H. C. M. van Son, 29 L. Stoorvo- gel, 30 C. D, Strijdonk, 31 J. E. v.d. Walle. 32 P. Warnier. 33 L. Wauters. MIDDELBURG: C.P.N.: 1 A. J. van der Pas, 2 P. Tevel, 3 mr. H. van der Hoeven; St. Ger. P.: 4 A. J. Schot, 5 M. v.d. Slikke, 6 C. J. Janse; V.D.: 7 mr. P. C. Adriaanse, 8 W. de Graaf, 9 A. Heijboer; V.B.: 10 mevr. Bre- vet-Telders, 11 B. A. Hesselink, 12 mr. Th. Portheine; K.S.V.: 13 J. F. Vriens, 14 B. L. C. Scheers, 15 J. Fv ■p.E NIEUWE Poolsche regeering van nationale eenheid is door Radio Lublin bekend gemaakt. Mi nister-president is Edward Osubka Moravlti, de vroegere minister-pre sident der Warschau-regeering'. Vice-president en minister van landbouw is Stanislau Mikolsjczyk en minister van buitenl. zaken is Rzymowski. Het nieuwe kabinet is reeds beëedigd. lyriï. LINTHORST HOMAN heeft een belangrijke opdracht van de regeering aanvaard, verband houdende met de annexatie. Eerst was mr. Linthorst Homan aange zocht voor gezant in Zwitserland of Zweden. SS.-BEWAKERS een twintig- tal van het beruchte Ber- gen-Belsen. die binnenkort als oorlogsmisdadigers moeten terecht staan, zijn door typhus aangetast. Zij moesten na de bevrijding de van honger omgekomen gevangenen begraven, waarbij zij waarschijnlijk zijn besmet. Honderden foto's ge ven een overtuigend beeld van de begane beestachtigheden. 20 vrou wen zullen terecht staan wegens moord en wreedheid. SAMENWERKENDE fabrikanten kringen hebben een verzoek tot den minister van waterstaat ge richt, waarbij aangedrongen wordt op een betere verbinding van het Zuiden met het Noorden en wel via een brugverbinding Hedel en Via- nen, daar de route over Nijmegen en Arnhem teveel lijd en benzine kost. rvE AUTOBUS-DIENST tusschen Blerick en Roermond is door onvoorziene omstandigheden stop gezet. npE AMSTERDAM zijn bij een razzia op zwarte handelaren 234 arrestaties verricht. Mudzakken Belg shag, groote geldsvoorraden meestal in kousen en schoenen verborgen vielen de politie in handen. T UZON is geheel bevrijd, deelde Mac Arthur Donderdag mede, Er zijn 113.000 Jappen gesneuveld en duizenden zijn gevangen geno men. Qe Amerikanen verloren 4.000 man aan dooden en vermisten GELDIG TOT 7 JULI BROOD: A28A B28A C28A D28A E 28A M28A; A28B B28B C28B D 28B E28B brood per bon 400 gr. D28A E28A D28B E28B D28C E 28C D28D E28D beschuit per bon 100 gram. MELK: A28 B28 taptemelk per bon l!i liter, C28 D28 E28 melk 1% 1, MARGARINE: A28A B28A boter p. bon 250 gram, M26 Res. 62% gr. BOTER; C28A D28A E28A boter 250 gram. CHOCOLADE: B67 C67 D67 Res. tablet.

de Stem | 1945 | | pagina 1