Eenheid L 'T GROOTE VRAAGTEEKEN ;ster J De Zeeuwsche interneeringskampen De nieuwe voorzitter van den ministerraad of Samenwerking W FEN1JN AR HU/S. 95.000 Ned. Joden vermoord Onze iextiel-productie De zuivering „Heeren Ministersde daad is aan UT rreiss. ördén^ KOT 10ES- Handvest van den vrede onderteekend -IN 'T KORT Uitbreiding postverkeer H. ïleverden. leze kaas bij n consument oem t Juni t.m. 7 igewezen de voor 210 gr. voor 490 gr. iargarine ni jl. geven argarine 1/1, le J.A. kaar van 250 gr. ants. bonnen uitsluitend 00 gram vet 61-o distributie J. A. Waller ;ndskerke. cantoor. na half één chappen ge in te Katten- umentenbon- inleveren op 10—11 uur. |[d del burg. tributiekving nd. dat bon- of brandstof- voor kook- ild kunnen 62-o editie vook de provincie zeeland westsingel 75, Goes; Dubbele noort 0, Hulst neze courant wordt op last van X MUlta.r Uozag pedrultt op de persen v. h. Dagblad van «oord- Brabant en Zeeland. Ultg. „Stichting De tem' Dir.: J. A. H. M. v. Schijndel; Hoofdredacteur: j. J. H. A. Bruna; Nic. J. ltarhof, rayonredacteur No. 196 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 2JUNI 194S Comm. v. loezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mee; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. 0. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs Wj voor- ultbet.: 2.73 per kwart., p. post p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. l/#r DE VAKBEWEGING ge- 3. eenheids- bot stig, „en het is uit. Ten ue want ik n, dat jouw to maar aan n geen van toestemmen, ning van de ar moet je zijn! elen, en. :ls enz. op gevraagd. irtje of bood komen. Je adres 1 - Breskens klingen tot 912 uur aan 660 I DEN POL. bericht zenden - verlof gaat een' d. Denk om ae repatrieerenden *A als ge kunt ed l oed Er wordt druk reclame maakt voor een vakbeweging in ons land Vooral in het Noorden schijnt die hier en daar goed wortel te schie ten. In Amsterdam zouden er al 400 spoorwegmannen, 600 man van het Gemeentelijk Electriciteits Be drijf en 600 leden van het PTT- personeel lid van zijn. Als men weet, dat .,De Waar heid" met deze en andere cijfers voor den dag komt, weet men met een, uit welken hoek de wind waait. De heeren communisten wil len iedereen en alles in eenheid omhelzen met de liefde van den bruinen beer, die in deze genegen heidsbetuiging alles dooddrukt. We geloóven niet, dat veel katholieke arbeiders op deze plompe poging, om hen te vangen, sullen ingaan. fpchtev wordt er ook op meer se- rieuse wyze over deze eenheid gesproken door hen, die eveneens de oude politieke partyvormen wil len doorbreken. Zij gaan op het vakvereenigingsterrein ook uit van hetgeen er gegroeid is aan eenheid en s&aimhoorigheid in de verzetsbe weging, in de gijzelaarskampen, in het gezamenlijk gedragen leed. Aan de afzonderlijke standsorganisaties wil men niet raken. Daarin en in de Katholieke Actie moeten de ar beiders principieel gestaald worden, om in het volle leven, in 't samen werken en het samenstrijden met andersdenkenden, hun geloof niet te laten beschadigen. Maar waar om die verdeeldheid op vakvereeni- gingsterrein? Katholieken, socialis ten en protestanten kunnen, ja moeten elkaar vinden op een ge meenschappelijk program van radi cale hervorming onzer samenle ving, in het op de bres staan tegen reactie en kapitalisme. Op terrei nen als t.b.c.-bestrijding, zieken fondswezen, spaarbanken, enz., is gescheidenheid toch nergens goed voor. De onwillekeurig binnenslui pende concurrentiezucht maakt blind voor het goede bij anderen. In onderling gekrakeel wordt veel energie verspild. Kom, het doel is toch in hoofdtrekken gelijk. Waar om dan gescheiden marcheeren? Het zijn deze en andere argumen ten, welke Pater Paschasius O Cap. aan een ernstig onderzoek onder werpt in een brochure, uitgegeven door de Katholieke Arbeidersbe weging in het bisdom Breda, geti teld: „De Vakorganisatie en de Nieuwe Richting". Zijn standpunt kan in het kort aldus worden weer gegeven: I. Gezien de onvastheid van begin selen in kringen, die geen bindend leergezag erkennen, houdt alleen een katholieke vakbond de noodige ga rantie in, dat wij b lij v e n d volgens de zuivere beginselen kunnen werken aan het sociaal-economisch welzijn. 2. In den vakbond zelf moeten de leden kunnen bezield en gedreven worden tot ware sociaal-economische actie met alle motieven die beweeg kracht hebben, ook de specifiek-ka- tholieke dus. Dat Is uitsluitend mo gelijk in een confessioneelen bond. De vakorganisatie is geroepen te streven naar een sociaal-economische orde ning, waarmee heel de mensch is ge moeid. Daarom is het zoo oer-natuur- lijk, dat de mensch met heel zijn wezen leven wil in den vakbond en f daar volkomen zich zelf wil wezen. De samenwerking van allen aan sociaal-economisch welzijn is zeer goed mogelijk bij behoud van confessioneele bonden. Samenwerken van ons arbeidend volk via de topleiding der diverse or ganisaties zal niet alleen makkelijker te bereiken vallen, doch in feite ver moedelijk ook succesvoller wezen dan samenwerking van allen Individueel in één bond. 4. Werken de bonden op, voor het volk tastbare wijze, bevredigend samen aan de schepping van het algemeen welzijn, don zal dit van zelf in sterke mate broeder schapsgeest onder ons volk aankwee- ken. Individueele samenwerking van ka tholieken, protestanten en socialisten in één bond moge theoretisch het meest geschikte middel zijn om broederschap aan te kweeken, p r a c- t i s c h bestaat het zeer ernstige ge vaar, dat er veel verdeeldheid zal ko men In den „algemeenen" bond. 5. Naar onze overtuiging is de vrees gegrond, dat de „elgemeene" bond na eenfgen tijd een mislukking m-1 wor den. Wie het ongegronde dezer vrees niet kan aantoonen, dient den „alge meenen" bond te verwerpen. Want komen wij te staon voor het feit van vrijwillig opgeheven confessioneele bonden en van een mislukten „alge meenen" vakbond, dan staat de vak beweging en oos volk voor een don kere toekomst. Tn dit betoog woxtft sterk de na- druk gelegd op de mogelijkheid en wen&chelijkheiti van samenwer king der vakbonden, waaruit Wijkt dat ook de tegenstanders der „nieuwe richting" de lessen uit den bezettingstijd volstrekt niet willen verwerpen. De ontwikkeling van zaken wfjst er trouwen op, hoe het die rich ting uitgaat. N.V.V., R.K. Werklie denverbond en Christelijk Natio naal Vakverbond gingen reeds over tot het stichten van een Raad van Vakcentrales. En ook verschillende plaatselijke samenwerkingsorganen zijn reeds gevormd. Wat gevoege lijk samen gedaan kan worden, zal dan ook samen geschieden. Kleine concurrentie met contributies, met het elkaar overbieden bü looncon flicten, e.d. kan door dit geregeld onderling over2eg verdwijnen. We willen van harte hopen, éat deze instituten van samenwerking nu ook levende organen zul len worden, welke het vakverecni- gingswezen met behoud van de principieele schakeeringen op een ander, nog hooger en vruchtbaar der plan brengen. rr>e SITTARD is een groep Neder- landers uit het kamp There- siënstadt aangekomen. Deze groep maakt deel uit van het transport van ongeveer 800 Nederlanders en 400 statenloozen van Joodschen af komst, dat al eenigen tijd op weg is naar ons land. Voorts zijn te Maastricht 300 Ned. Joden aange komen uit het kamp Bergen-Bel- sen, die. toen ze door de Duitschers op transport naar het Oosten wer den gesteld, bij Frankfort ad. Oder door de Russen zijn bevrijd. Van dit transport wordt nog een aantal personen verwacht. Van de meer dan 100.000 Ned. Joden, die naar Polen en Duitschland werden ge deporteerd, zijn er thans ca. 1400 teruggekeerd. Er is nu met zekerheid komen vast te staan, dat op deze kleine groep na, welke mogelijk in de naaste toekomst nog iets grooter zal blijken te zijn, ongeveer 95.000 Ned. mannen, vrouwen en kinderen van Joodsehen bloede door de Duitschers zijn vermoord, waarvan het grootste gedeelte in de gaska mers van Auswitz door verstikking om het leven is gebracht. Spoedig betere regeling voor getroffenen tJPOEDIG zal er een betere distri- butie van textiel voor getrof fenen komen, verklaarde de secre taris van het college van Alg. Com. missarissen. H M. de Koningin was zoo getroffen door het leed van Haar getroffen landgenooten, dat Zij persoonlijk den minister van Handel. Nijverheid en Landbouw verzocht, de distributie van textiel, goederen voor getroffen gezinnen te bespoedigen. In het eerste half jaar na de be vrijding werd in de Zuidelijke fa brieken 365 ton wol voor stoffen, 393 ton wol voor dekens en 600 ton voor andere producten in bewerking genomen, hoeveelheden, die slechts een fractie vormen van de normale productie. Intusschen is sinds begin Juni de kunstzijde spinnerij der HKI te Breda in bedrijf met de helft van haar personeel. Haar productie bedraagt momenteel 25 pet. van de vooroorlogsche productie. De aanvoer van grondstoffen uit het buitenland is goeddeels geregeld. Echter zal naar alle waarschijn lijkheid de energievoorziening het groote vraagstuk gaan vormen. Ook de spinnerij van de NQma te Nijmegen is sinds verschillende we ken in werking. Gevangenen In den landbouw /VNDER LEIDING van t Militair Gezag bezocht de Zeeuwsche pers de interneeringskampen van NSB-ers en handlangers van den vijand. Over den toestand in deze kampen wordt veel gefantaseerd en al is critiek op een enkel kamp, waar het soms al te gemoedelijk toegaat, wel gerechtvaardigd, over het algemeen is de leiding in vaste hand en komen excessen niet voor. De kampen te Rilland en Elle woutsdijk zijn werkkampen in den volsten zin van het woord. Kop pige elementen worden streng aan gepakt en verliezen den lust in kuren heel spoedig. Natuurlijk weert men alle onmenschelijfcheid. Lieden die eischen dat er even barbaarsch wordt opgetreden als door de Duitschers, zijn zelf ai niet veel beter dan deze heeren. Zoowel te Ellewoutsdijk als te Rilland bevinden zich ongeveer 180 geïnterneerden, die hoofdzakelijk werkzaam zijn in den landbouw, waar een enorm tekort is aan arbei ders. Door de ongehoord hooge fruitprijzen worden massas. geld in de landelijke samenleving gepompt, met het gevolg dat de animo voor het zware veldwerk totaal ver dwijnt. De boeren zijn buitengewoon ge steld op de hulp der geïnterneer den; vooral in de omgeving ven Rilland, waar veel grootbedrijf is en waar 90 procent van de land arbeiders ontbreekt, zoodat een gedeelte van den oogst wel afge schreven kan worden. De boeren moeten het normale loon betalen plus de kosten van het vervoer die vaak veel te hoog zijn. De diverse kampen T*j"AT DE geïnterneerden verdie nen, wordt in de kampkas ge stort, voor bestrijding der onkosten. Hierdoor kunnen te Ellewoutsdijk "TVHANS zijn de Kon. Besluiten in werking getreden waarbij be paald wordt, dat ook het personeel van semi-officieele instanties als waterschappen e.d. nu gezuiverd kunnen worden. Behalve staking, schorsing, ontslag zijn thans ook straffen als berisping, terugzetting en inhouding salaris mogelijk. Ten slotte is nog Ingevoerd de mogelijk heid eervol ontslag te geven met wachtgeld. GETROFFENEN I HULST zuid AFRIKA EMIGREER EN j. BRUGGE assage agent 3«—1 a lijn. un. ,ijn. die lijn. JR 786' J2ISTER is op de slotzitting der conferentie in San Francisco het handvest van den vrede on derteekend. Zoo hebben de leiders der vereenig- de volkeren hun goedkeuring ge hecht aan het grootste verbond uit rfor,8^fcl?iedenls: een verbond tegen den oorlog, een organisatie die over 6611 apparaat beschikt om den oorlog te voorkomen. Het onderteekende wereldhand vest bestaat uit twee deelen me' 133 pag tekst en 25" pag voor rtè handteekeningen. De tekst wordt gedrukt in het Engelsch, Fransch Russisch en Chineesch. Beide de?-' len zullen gebonden worden in blauw Marokkaanseh leer en zullen het zegel met het kenteeken (ia- conferentie dragen. Aan het slot der conferentie heeft President Truman een rede uitge sproken. Herten zon onder 22.®5 u. Don- aerdag zon op 5.21 n. Uü de reactie van de Neder- landsche pers op de samen stelling van het nieuwe Kabinet wat uitgebreider voor ons ligt, is het opvallend te bespeuren hoe men eigenlijk ten aanzien van de plannen der zestien Excellenties in het duister tast. Overal blijkt men bezield te zijn van een groot ver trouwen en een sympathiek tege- moettreden. Maai- vinden we het gelukkig, dat er weer op normale wijze een kabi net is gevormd, of het bevredigen zal is natuurlijk niet te zeggen..,," beweert De Tilb. Crt. „Zijn we teleurgesteld? Neen! Zijn we verheugd? Evenmin. We wachten ui", het Nieuwsbl. van het Zuiden. „We zijn herig benieuwd naar het programma .au onze nieuwe regee ring", verklaart de Helm. Crt. En ,'e Maatbode schrijft, dat zij slechts eren oordeel kan en wil vel len, wfeihccr ,,do Heeren Ministers" tot daden gekomen. Ter het katholieke Haagsche bied „Het Binnenhof" concludeert: Het kabinet ziet er meer uit als «n zakenkabinet in dien zin, dat de beide formateurs, dke blijkbaar niet konden komen tot een kabi net van een breed e politieke sa- I r-p-8 f"'U"t, tenslotte zich voor een v-root. ''eel hebben bepaald tot het j voten (an mannen, die één voor -én aWMmndig M oor hun moei- j lyxe .aak berek- nd zouden zijn, parfcfj «en -zekere politieke scha- kéei mg niet geheel uit liet oog werd verloren. Voor ons is dit kabinet, óók met de namen van drie katho lieken een tabula rasa, een onbe schreven blad. Misschien is dit ka binet het beste, dat in deze politiek onzekere omstandigheden te for- meeren viel." Al deze symptomen van nieuws gierige verwachting weerspiegelen wel de gevoelens van den gemiddel den Nederlander, die er volkomen onkundig van is, hoe de politieke groepeeringen in ons volk liggen, m.a.w. tegen welken polltleken achtergrond dit kabinet kan optreden, die verneemt dat verscheidene Excellenties nooit debuteerden in de politieke arena, voor wien zelfs enkele der zestien namen nog volkomen nieuw zijn. Zoo demonstreert zich wel sterk een vijfjarige onderbreking van de registratie der politieke ontwikke ling. "A TX7"IE HET VOORRECHT had door de Duitschers te zijn uitverko ren tot het gijzelaarschap, kent den nieuwen minister-president van zeer nabij. In dat wonderlijke, rumoerige, stoffige wereldje van St. Michiels- Gestel. resideerde hij op „kamer één" als de vertrouwensman van alle kampbewoners, die eiken dag bij den Duitschen commandant op de bres stond voor hun belangen en wenschen: Hij was de vertrouw de raadsman, die met ieder in zijn vaak groote zorgen en nooden mee leefde, die ook tegenover de ge- heele, niet steeds even handelbare gijzelaarsmenlgte zijn woorden van bemoediging en vermaan sprak, het zij door den luidspreker, hetzij op samenkomsten in de Aula. En al was niet steeds iedereen het ermee eens, toch was er geen, aan wie de oprechtheid en hartelijkheid, de klare logica en het diepe Godsver trouwen konden ontgaan. Hij kon ook veel en hartelijk en gul lachen. In de laat-avondlijke samenscholin gen boven aan het trappenhuis, ook wel „nachtsociëteit" genaamd, ver scheen hij vaak ter bespreking van de gebeurteniseen van den dag, het aanhooren of vertellen van het laat ste nieuws, de laatste canards, en de laatste grappen. Ondanks zijn zeer druk bezette dagen nam hij ijverig deel aan de debatten na lezingen of cursussen, als het ging om staat kundige, economische en sociale toekomst van ons Nederland, en vooral ook als de landbouw In het geding kwam. Dan was hij een hof felijk, maar ook geharnast polemist, waarnaar graag geluisterd wordt. Als minister-president optreden in een land dat gekraakt werd door oorlog en terreur, is nog heel wat anders dan kampleider spelen in 't bizarre wereldje binnen-het-prik- keldraad, dat de Duitschers door hun machtswaan hadden geschapen. We doen dan ook geen enkele voor spelling omtrent succes of misluk king. Maar Godsgeloof, werkkracht, zin voor humor, sociale bekommer nis, een uitgebreide kennis, tact om met mensehen om te gaan zijn in ieder geval eigenschappen, die een welslagen kunnen bevorderen. en Rilland de kampen thans zich zelf bijna bedruipen en in de toe komst is zelfs een overschot te ver wachten. Dit schijnt in gunstige te genstelling te staan met de kam pen buiten ons gewest. Middelburg is half werk- en half bewaringskamp. Binnenkort zullen te Middelburg uitsluitend diegenen worden gein terneer d, die geen z wa ren arbeid meer kunnen verrichten, zooals bv. personen boven de 65 jaar en zieken. Het werk det werd gedSan TIET AANTAL arbeidsuren te Ril- land en Ellewoutsdijk is snel gestegen. Zoo werd bv. gedurende Februari te Rilland een getal van 18.000 werkuren bereikt, In Maart rteeg dit tot 21.000, en in April tot 25.000 uren. Daar er hier en daar gereeht. vaardigde kiaehten waren over de verdeeling der werkkrachten, zullen er in de verschillende rayons kleine commissies worden samengesteld, waarvan de leden landbouwers zijn. Voor de voedselvoorziening is dooi' dit allee reeds veel nuttig werk ver richt. In getallen is dit moeilijk uit te drukken, met uitzondering van de gei-oolde aardappelen. Wiet min der dan 15 millioen kg werd voor de consumptie door de geïnterneer den gered. Gezien de groote vraag naar ar beidskrachten wordt overwogen om NSB-ers, die in Brabant gevangen zitten en daar geen werk hebben, naai' hier over te brengen. Uit dit beknopt overzicht, zou af geleid kunnen worden, dat er niets dan landarbeid wordt gedaan. Dit is niet juist. Zoo werden de kam pen zelf zooveel mogelijk door de geïnterneerden in orde gebracht. Te Ellewoutsdijk bv. maakten de „kampeerders" zich verdienstelijk met puinruimen, het aanleggen van lichtleidingen in de verblijven, enz. Te Rilland werden 18.000 werk uren besteed aan de dijken; weer anderen verbeterden de wegen of prikten mijnen. Thans wordt door de geïnterneer den ook zelf gekookt en te Rilland kweekt men eigen groenten. So u jet-ambtenaar te Den Haag. Radio-Moskou meldt, dat Vassily Valkov is benoemd tot ambassa deur der Sovjet-Unie bij de Neder- landsehe regeering. HET VERRE OOSTEN Kien we landingen In Mad. Indlê TWTEUWE landingen van geallieer- de strijdkrachten zijn verricht bij Ternate op de Molukken. Mijnenvegers zijn bij Balik Papan bezig voorbereidingen te treffen voor een invasie aldaar, meldde To kio. Het Jap. moederland is in 24 uur tijd bezocht door geweldige for maties vliegtuigen, die 3 millioen kg. bommen van een nieuw type op industriecentra smeten. piR is weer postverzending (tot 20 1gram) mogelijk naar Nederl. overzeesche gebiedsdeelen, voorzoo ver niet door de Jappen bezet; naar Amerika, de Britsche Domi nions, FTankrijk en koloniën, Bel gië en koloniën en Luxemburg. Ook tusschen burgers in Ned. en personeel van de Ned. en geall. strijdkrachten hier te lande en el ders is postverkeer toegestaan <o.a. brieven, briefkaarten). M. DE KONINGIN heeft Maandag om 11.30 uur de nieuwe ministers heëedigd. 1 Rft 000 Thotsche krijgsgevan- iOV.VUU genen zijn door de ge allieerden beschikbaar gesteld voor werkzaamheden in Italië. ■OADIO VATICAAN geeft des Donderdags Nederlandsihe uit zendingen om 20.45 op golflengte 31.06.

de Stem | 1945 | | pagina 1