Wat gebeurt er ze service BIJ EEN VISSCHER OP „DEN HAM" EN TUD met ons geld OOMS N.V.B. ROND DE KABINETSFORMATIE lel, Hulst rSS" Hulp voor de „ARME" DUITSCHERS op Borneo en Gezinspolitiek HET SYRISCHE GESCHIL erd wenen! ellingen w Huist trum, Axel zei 1850 en 2000 Binnenkort geregeld tabak IN 'T KORT Een meevaller Een abnormaal slecht Ansjovisjaar Trein- en busverbindingen f in hel Zuiden Maandag 2 Juli sdag 3 Juij nos, j 4 Juli nos. 780} JuJi nos. 9001— Juli nos. 10201— uli nos. U400 en itreiking zal ge- rdag 12 juli a.s. J «ST AENOSKERKE. aking. loskundige», ge- kraamverzorg- elke voor de 7e nog geen zeep eid" hebben aan- t en met 27 Juni muiier indienen of de agent- 978-0 ECHTER OP PJ?te de donkere n. Zoo donker liet of hm sel en zagen een rdoor 2ij gevan- het tweetal op en om van hun te kunnen ver- n Neppie's plaat9 het net, zooöat zijn geraakt. Wij er het net, want •en anderen in- zoeken om weer an en ook verder lertjea zullen dus hebben. Spoedig li weer te hunnen DEZE WEEÏ liênst editie voor de provincie zeeland BurT'wêstsïngel 75. Goes; Dubbele poort Hulst Deze courar.t wordt op last van t Mbttalr Gezag «edrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en zeeland. Uitg, „Stichting De Dir.: J. A. H. M. v. SchUndel; Hoofdredacteur; j. J. H. A. Bruna; Nlc. J. Karhof. rayonredacteur No. 196 ZATERDAG 23 JUNI 1945. Voor God, Koningin en Vaderland Comm. y. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr, Dr C. J- M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post ƒ.3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. Economische kantteekeningen utge- idige pen wij ons« genoegen te elen zijn nog >and, naai' en s verkrijgbaar. ti el: j de Markt in GOES nten aannemen Kieren gewassen tllen witte goederei eegewassen kuniit'l worden. Minimum De wassen moe- gebracht en mid- afgehaald. 606-oJ ipgeven. oren! Pompen les of onderdeel»® vij met vakken™?! 607-01 mreau Eggermontjl UWERS van 14-16 jaar v. DIshoefcstr-. solliciteeren vooP jloma Ambacht» 1RAFIST (Mulo i Iheid en gezicht» j i, ervaring als hoe elsch. eenige ken- 7, leeftijd niet W' scherpte). VLIEG' et boven 22 jaar)' j. cursus of gym" et boven 23 j aart- land). Na voor1??! igeveer 4 maande» aanvang zoo mj" uitsluitend scbo'* rkeur voor functie je werkzaamhede» I b en verdere MJ'» iken K L M Ho* 670 ■piR IS in Nederland veel meert geld dan er werkelijk goederen zijn De oorzaak hiervan ligt in het'feit. dat onze goederenrijkdom in de oorlogsjaren sterk is afgeno men en dat anderzijds de geldhoe- veelheid nog is toegenomen. Dat laatste, omdat de staat het geld noodig had voor de oorlogvoering ik denk hier immers vooral aan den bezettingstijd en dat geld niet in voldoende mate door be lastingen en leeningen bij elkaar kon krijgen en het daarom maar zelf maakte. Hoe dit ook zij. het feit ligt er. In werkelijkheid aan goederen dus zijn we veel armer dan onze groote geldhoe- veelheid doet vermoeden. Deze wanverhouding moet wor den opgelost. Zjj leidt immers óf wel tot hooge prijzen Inflatie, ofwel als de overheid deze wil voor komen door middel van een prijsstop tot het ontstaan van z.g. zwevende Itoopkraeh", dat is het geld, dat men na het koopen van alle verkrijgbare artikelen tegen de vastgestelde prijzen over móet houden; en dat men dan vaak 1 „zwart" zal gaan aanwenden. Iu principe is het mogelijk, deze wanverhouding op twee wijzen op te lossen. Allereerst is het mogelijk, de goederenhoeveelheid te doen toenemen. Dit zai alleen door harden arbeid kunnen geschieden eu het is duidelijk dat dit proces op zich wellicht het meest ideale langen tiid zal duren. Daarom zal men ook de tweede wijze te baat moeten nemen. Deze bestaat hierin, de geldhoeveelheid te doen af nemen. Dit biedt echter verschillende moeilijkheden, al zal men het toch in deze richting zoe ken. zooals ook al werd aangekon digd. JJET MEEST radicaal zou zijn. al het huidige geld waardeloos te verklaren en nieuw uit te geven. De vraag is dan. hoeveel ieder mag hebben. Men zou daarvoor den toesta..u van 9 Mei 1940 kunnen nemen. In dat geval zou het prin cipe, dat niemand in den oorlog verdiend mag hebben, volkomen worden doorgevoerd. Toch heeft deze methode bezwaren. Er zijn b.v. menschen, die in 'oorlogstijd hun schulden hebben afgelost. Moeten zij deze nu weer terug krijgen? Voor sommige groepen zou dit wei gewenscht zijn, maar het is ook mogelijk, dat men zich aoor hard en volkomen eerlijk werken, van de schuld heeft ont slagen. Ook zij, die in oorlogsjaren gespaard hebben b.v, voor een huwelijk, zouden gedupeerd worden. Terwijl de werkelijke profiteurs hun geld meestal in goederen hebben belegd en dus „binnen" zijn. Door deze methode zouden dus de goeden met de slechten lijden. Zij wordt echter door deskundigen, o.a. prof. Veraart, voorgesteld. Ook zou men de verdeeling kun nen plaats doen vinden naar behoef ten, doch deze maatstaf is té onze ker dan dat practisch doorvoerbaar is. Men kan ook ieder zooveel te ruggeven, als hij kan aantoonen eerlijk verdiend te hebben. Dit zou dan echter van geval tot geval moeten worden nagegaan en als we bedenken, hoelang de politieke zuivering duurt, dan vreezen we ook voor deze economische zuive ring een heel groote rompslomp en weinig practisch effect Men kan rouwens zeggen, dat iedere me thode waarbij al het geld wordt nfeuw ^Se7erk?aarci en volkomen welkend u/feKeven naar vele m.rt "an °°k op zeer ten bezwaren zal stui- tref'fend^iL vWèl het mee5t doel- ook noe al', moell'ikheid is bv. geven aan-ieder-even-veel- kom ens In «oote ^,komstlKe in" groote mate moet nl- velleeren, wil de eerste nivelleering niet een „schablone" worden, zoo- als in België en voor een onge lijke behandeling anderzijds weer een moeilijke maatstaf is te vinden. IVfEN KAN echter ook het be- staande geld laten voor wat het is en de te groote hoeveelheid ervan door middel van belastingen afroomen. Naar valt op te maken, wil men ook deze richting inder- 1 daad in. Hierover nader in een vol gend artikel. rpWEE berichten stonden er gisteren in de krant; een van de Volkskrant, die vertelde, dat we met ingang van 15 Juli over het heele land 1850 calo rieën aan voedsel zullen krij gen, en een, behelzend een me- dedeeling van Montgomery, dat men ernaar streeft in het door de Britten bezette deel van Duitschland aan iedereen 2000 calorieën te verstrekken. Veel menschen hebben er ons over aangeklampt: Hoe zit dat? Wie is eigenlijk de vijand en wie is de bondgenoot? Wij we ten niet anders dan dat we deze berichten ontvingen en dat we ze getrouwelijk hebbpn door gegeven. M. G. stak er een stokje voor TTIT DELFZIJL vertrokken de laatste 6 weken geregeld trans porten levensmiddelen en textiel- goederen naar Duitschland, meldde het Parool. Schepen vol overalls, overhemden, schoeisel, aardappe len. meel en ander voedsel, ook veel slaolie, alles afkomstig uit Nederland, zetten vanuit Delfzijl koers naar Emden. Ondanks daar toe gedane pogingen kon het M. G. te Groningen geen verandering in den toestand brengen. De versche pingen geschiedden op last van het 12e Canadeesche leger, dat hon gersnood in Duitschland vreesde, tengevolge waarvan revolutie zou kunnen ontstaan. Het M. G. liet het er echter niet bij zitten en heeft nu gedaan weten te krijgen, dat de transporten van af 21 Juni zijn stopgezet. Dit geldt voor alle artikelen met uitzonde ring van uniformen e.d. JAE TABAKSINDUSTRIE in het Zuiden is voor een groot deel in bedrijf. Men is doende een voor raad aan te leggen van het koste lijk product, waaruit binnen af- zienbaren tijd een geregelde toe wijzing voor het geheele land zal kunnen plaats hebben. NIEUWE LANDING IAE AUSTRALIËRS hebben een nieuwe landing verricht 120 km. ten Z. van Broenei nabij de olievelden van Lutong, die zij in middels in een snellen opmarsch veroverden, waarna zij snel verder trokken naar verder gelegen olie velden. Intusschen deed de lucht macht aanvallen op verschillende doelen op Sumatra. Kreeg Japan de afgeloopen maand 23000 ton' bommen te incasseeren in April volgend jaar zal dit zijn opgeloopen lot 166.000 ton. aldus deelde gen. Marshall mede. gNGELSCHE. Amerikaansche en Fransche troepen zullen bin nenkort bepaalde zones van de stad Weenen bezetten, waaruit de Rus sen zich dan terugtrekken. LyE HEBBEN melding gemaakt van de critiek op het sociaal- economisch urgentie-program der N.V.B., zooals dit in „Je Maintien- drai" .werd gepubliceerd. Drs. E. Glanotten vertelt nu In 't „Nieuws blad van het Zuiden", dat het pro gramma van de N.V.B. veel uitge breider is en ten aanzien van de zorg voor de gezinnen o.m. de vol gende punten bevat: Verheffing van de huwelijksmo raal en bestrijding van alle het hu welijk en het gezin ondermijnende krachten. Verbetering van de moederschaps zorg. Uitbreiding van den volkswoning bouw, daarbij rekening- houdende met de gezinsbouw. Bescherming van kinderrijke ge zinnen door middel van loon- en beiastingpolitiek. Beperking van de indirecte be lastingen op noodzakelijke levens behoeften. Waaruit dus blijkt, dat de N.V.B. de zorg voor het groote gezin geens zins uit het oog verliest. JAE REGEERINGEN van Syrië en den Libanon hebben een ge meenschappelijke verklaring gepu bliceerd. waarin zij aankondigen, dat zij alle Fransche ambtenaren zullen ontslaan, alle Fransche troe pen zullen verwijderen en de spe ciale troepen, die thans onder Fransche leiding staan, zullen over nemen. De regeering van Libanon herinnert aan de belofte van de Britsche regeering om op het eerste verzoek haar troepen terug te trek ken. IJlJ zorgvuldige inventarisatie bleek'nnoT?" PaPiervoorraad moeUiühÓH wU ondanks x voor dezen Za- dubbei f een nummer op ven formaat kunnen uitge- DE DIRECTIE. £)E NED. LANDBOUWUNIE on langs opgericht ter bevordering van de tot standkoming van een landbouw-unie. heeft in het voor- loopig landelijk bestuur behalve de gisteren genoemde deskundigen nog opgenomen Dr. H. v. d. Wielen Bakkeveen (Fr.). J. Haan (Oost- wolde (Gr.). Ir. N. Addens, Arn hem, J. 'Kistemaker, Haarlem, ir. N. C. van der Meer, Barendrecht, J, Roseboom, Nederhemert. Ir. H. van Baren. Utrecht, G. Boudewijn, den Haag, ir. A. Vondeling, Leeu warden. dr. H. v. Schalk, Wasse naar, ir. H. Tjallema. Zwolle, ir. G. Lienesch, Schagen en H. Man- ders, Nijmegen. VjTET DE TEXTIELFRODUCTIE van de afgeloopen maanden en de distributie is het thans zoo gesteld, dat binnen afzlenbaren tijd de oorlogsslachtoffers en de a.s. moeders geholpen kunnen wor den. JAE LEDEN van het Tribunaal te Eindhoven hebben zich in een schrijven gericht tot den min. van Binnenlandsche Zaken. Zij druk ken hun bezorgdheid uit omtrent het uitblijven van de praktische mogelijkheid om te gaan werken, waardoor het rechtsgevoel van 't volk en het aanzien van het Tri bunaal wordt geschonden DÈ„. KOLENFRODUCTIE be draagt thans ongeveer 40 van de normale productie. Dit be- teekent een lichte stijging, verge leken, bij die van eenige wekgn ge leden. De normale productie be droeg 40.000 ton per maand, de laag ste productie kwam vorig jaar Aug. voor met 35.000 ton. De uitzich ten voor de toekomst worden nog altijd weinig bemoedigend geacht. JgENZINE zal waarschijnlijk het eerste product zijn. dat in Ne derland bonloos te krijgen is, weet A.N.P. Aneta te melden. De voor uitzichten zijn van dien aard dat benzine en in mindere mate ook smeerolie, geen essentieele belem mering meer behoeft te zjjn voor het herstel van het verkeer. Ple- zierritten blijven in dit geval na tuurlijk ook voorloopig uit den boo ze TAE GEALLIEERDEN hebben eri- kele tienduizenden vrachtauto banden vrij gegeven, waarvan 40 pet. nog bruikbaar zijn voor trucks, 40 pet. voor landbouwwagens, ter wijl de resteerende 20 pet. worden verwerkt tot rubberzolen en hak ken. r<EN. MAC ARTHUR is benoemd tot opperbevelhebber van alle landstrijdkrachten in den Pacific. DE VISSCHER en ik hangen over de leuning van de op haalbrug aan „Den Ham Eerlijk gezegd heeft onze houding veel weg van die der kringetjes spuwers zooals we daar op het wa ter van de Bergen op Zoomsche ha ven blikken. De voor de Junimaand zeer koude wind fluit door de tou wen van de visschersbooten, welke even voor de brug ligplaats hebben gekozen. Het zijn er zes in getal, zes van de 12, die vanmorgen zijn uitgevaren naar de vïsscherijen op de Ooster-Schelde. Twee maanden lang doen ze dat dit jaar nu reeds dag-in, dag-uit en ook de nachten worden benut. Edoch, de ansjovis, wier vangst de grootste bron van inkomsten is voor de weervisschers. laat zich zoo goed als niet in de vleuken zien. „Ja, 't is een abnormaal slecht seizoen", zegt de man met de plat te blauwe pet naast me, terwijl on der hem een petieterig visschers- bootje zich bazig tusschen de an dere schuiten wringt. „Edde wa?" vraagt hy aan den visscher in het bootje. En diens antwoord luidt zoo als we hebben verwacht: „Gin p „D'r mot geld by". I7LEDE, zoo gaadet nou bijna iede- ren dag", aldus richt de blauwe pet met het witte „sjekkie" daar onder zich weer tot mij. ,,'t Is of Pe trus mi z'n wonderbare vischvangst ons voor is gewist. D'r mot geld bij di Jaar, veul geld zelfs. Kijk, dat is alles wat in één getij is gevangen". En zijn vinger wijst in de richting van de groote weegschaal op het Ham plein, waarop enkele roggen en pijl staarten worden gekwakt. Er naast staat een klein mandje half gevuld met ansjovis. Het is de heele buit van 16, zegge en schrijve zestien, weer- visscherijen. Daarvoor zijn uitgevaren 12 schuiten. En wat is daarvoor noo dig? Eerstens de bemanning, twee- dens de olie, derdens.... enfin, ook zonder deze opsomming is het wel duidelijk, dat men beter thuis kon blijven. Maar de visscher doet het niet. Er leeft altijd een stille hoop in hem, dat er plotseling een ommekeer komt, dat hij eindelijk weer eens met een boot vol kostelijk zeebanket aan kan leggen. En toch, iedereen is er vrijwel zeker van, dat het daar niet meer van zal komen. Ook onze zegs man is die meening toegedaan. „We zijn nou al over 't hoogtepunt van 't seizoen heen', zegt hij kijkend op het zilte nat waarop de wind kleine rim pels blaast. Hij ziet de snel en vroo- lijk in het water dansende zilveren lichtjes vermoedelijk niet als hij als maar op één plek starend vervolgt: „We dejen beter nou al te gaan trek- JLJET INGANG van heden ig de treinverbinding tus schen Bergen op Zoom en Vlissingen hersteld. Er loopen iederen dag twee treinen tot Vlissingen. Deze vertrekken uit Bergen op Zoom om 8.15 uur en 14.00 uur. Deze laatste geeft aansluiting op den trein uit Eindhoven, welke om 12.35 te Bergen op Boom arri veert. Bovendien vertrekt-er nog een trein uit Bergen op Zoom om 21.50 u. Deze gaat echter niet verder dan tot Goes. Uit Goes vertrekken des morgens twee treinen naar- Bergen op Zoom en wel een om 5 uur aank. Bergen op Zoom 6.13 u.) en een om 6.45 uur (aankomst Bergen op Zoom 7.58 uur). Uit Vlissingen vertrekt verder nog een trein om 11.13 uur. die om 13.40 uur in Bergen op Zoom arriveert. Is er aldus, zü het irvt hier en daar nogal wat oponthoud, een verbinding tusschen Vlis singen en Eindhoven, men kan de lijn nog verder voortzetten, aangezien een busdienst Roer- mond-Blerik aaansluiting zal geven op den trein naar Eind- oven. Vanuit Roermond gaat Maandag a.s. een trein loopen naar Maastricht en Heerlen via Sittard. Ook de BBA gaat haar dien sten weer uitbreiden. Met in gang van Maandag wordt nl. de buslijn Bergen op Zoom- Steenbergen-St. Philipsland- Anna Jacoba we«r heropend. ken. Want 't out voor de vleuken eet eel wa gekost en men kan er nie zui nig genog mi zijn. Ansjovis komt er immers toch nie meer. 't Is wel een groot verschil mi eenige jaren geleje" Inderdaad, het kan verkeeren, spoedig verkeeren zelfs. Men leze slechts: over de periode van 1878—1941 bedroeg de ansjavisvangst in de Ooster-Schel de gemiddeld 47.500 kg. per jaar, waar bij jaren van 500 kg. en van 400.000 versch (groen) berekend, voorkomen. In 1942 was men reeds vrij vroeg over de 200.000 kg. heen en het jaar daarop ving men slechts zeer geringe hoeveel heden, die in vergelijking tot de groo te vangsten van jaren daarvoor ge heel in het niet vielen. Oorzaak der schommelingen. LyAARDOOR deze groote sehom- melingen ontstaan? Onze vis scher haalt de schouders op als we hem deze vraag stellen. ..Och zegt ie, „De Schelde is goed be schouwd een groote vijver, aan één kant open. Als de visch 't gat in schiet vangen we ze. trekt ze ech ter voorbij dan wor 't niks. Ik ge loof, dat eigenlijk niemand precies weet waarin d' oorzaak mot worre gezocht." „Maar de geleerden hebben er toch een verklaring voor visscher. En die is minder simpel dan die van jou". „Die is?" „Wel, de wisselvalligheid is volgens deskundigen, mede een gevolg van de voorspoedige ontwikkeling van het visch je. Door dezen snellen groei zijn de resultaten van de visscherlj in hooge mate afhankelijk van één teelt In den regel maakt de eenjar ge ansjovis dan ook circa 80 procent van de vangst uit. Nu was het vorig jaar in de maand, die beslissend is voor een goed of slecht ansjovisjaar, nogal koud, althans te koud voor een goede voortplanting. De nadeelige gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven". Nog steeds over de leuning han gend mompelt de visscher iets in zijn baard (die hij niet heeft) en antwoordt: „Tja, wa summe daar van zegge, Oe 't ok is,'wij zitten er mee. Vorig jaar was êt slecht, 't jaar daarvoor idem en nou is teelemaal treurig. Gelukkig, dat in '43 de bliek nog veul goed ge makt. Da vischke, da steeds tot de onvisch wier gerekend, makte toen plotseling promotie door den goeien prijs, welke er voor wier betaald. Mar nu zien me n' ok weinig bliek. Trouwens al wier die veul gevangen, dan zou da nog niks in 't laaike brengen, want die kunnen ze nou nie meer ge bruiken, Het wachten is nou op de makreel. Mar dar mot 't flink warm voor zijn. En da is 't nou ok nie". „Ik hoop visscher". aldus onder breek ik hem, „dat het een zoo goed makreeljaar wordt als 1941 Toen werden er niet minder dan 50.000 kg. gevangen. Dat was een record niet-" ,,'t Ziet er nie naar uit. daddel weer zoo'n jaar gaat worre". zegt hij pessimistisch. Dan strekt hij zijn lichaam, geeuwt eens, zoodat zijn bruin g- pruimde tanden goed zichbaar zijn en loopt vervolgens naar den brug wachter, die de brug opendraait. „Nou meneer, bezjoer! Ik wou al leen di nog zegge: „Wat die geleer den beweren over d' ansjovis, da. da lijkt me eerlijk gezeed zoo gek nog nie". 'M'AAR „het Binnenhof" Donder- dag meldde zouden de kabi netsformateurs geslaagd zijn in de vorming van een nieuwe regeering. Het kabinet zou uit 16 leden be staan. Een gerucht wilde boven dien, dat de ministerslijst Maandag bekend zou worden gemaakt. Het A.N.P. deelde echter mede, door de kabinetsformateurs ge machtigd te zijn te melden, dat het bericht van „het Binnenhof" on juist en erg- voorbarig was. CAA zieke Nederlanders, afkom- stig uit Duitsche concentra tiekampen, zullen eenigen tijd voor herstel in Zweden doorbrengen. Heden zon onder 22.05 uur. Zondag zon op 5.19 uur en on der 22.05 uur. Maandag zon op 5.20 uur.

de Stem | 1945 | | pagina 1