België in de branding l vrijheid voor de boeren Si ad en 1 Land ornuizen ickefeer aaisters wreparattó irmorke rke/u _i|K In en van den oorlog wordt men niet rijker oning Leopold MEER op komst tiek E MOOR pterwol ISSE Wat is waarheid? TARAKAN GEZUIVERD In Briisch-Borneo snelle terreinwinst Toekomstige zware belastingen zullen den prikkel tot geld verdienen niet wegnemen et geen troonsafstand FRUYTltD Dit.Brussel kwam intusschen het HILSI ■richt, dat daar van een crisis 6ts te merken is en er geen en- i teeken van onrust te bespeuren IN 'T KORT Duitsche mijnenruimers 400 duitSCHE krijgsgevange- zullen in de buurt van Waalwyk onder bewaking van Ned. genietroepen mijnen gaan ruimen. Uit Deurne werd gemeld, dat ter plaatse 20 Ned. SS-mannen uit het kamp te Vught mynen gaan ruimen. Groot feest i gekozen als be ing: G. Harmsen, n Assche, A. Ha- iery, T. van Zant- Dr. de Bas, die ils bestuurder was voor de eei £tfwezigheid van leer M. Claerhoudi D, is brand uitge- oning. Persoonlijke er niet voor, doch ade is zeer groot, kunnen worden nu weer het ver- igen brandweerwa- elke tijdens de be- vernield door het iditie voor de provincie zeeland Westsingel 75, Goes; Dubbele pooit 8, Hulst ze courant wordt op last van 't Militair^Gezag irukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- abant en Zeeland. Uiig. „Stichting De tem Dir.: J. A. H. M. v. Schljndel; Hoofdredacteur: j. J. H. A. Bruna; Nic. J. Karhof. rayonredacteur Voor God, Koningin en Vaderland No. 193. WOENSDAG 26 JUNI 1945 Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. h. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent. toen gebeurde er Er klonk een i toen Mulkie en omkeken, zagen net omlaag was ingang van de t?" vroeg Neppie ■loof, dat we ge- itwoordde Mulkie thans leveren: VFORNUIZEN ELLEBOGEN mij in en ik HULST VOLHARDING Kaashandelaar j zingen van ALL! iok niet klanten den. 920 LAND1' er. ferk. tot Leeftijd vanaf 12 uur en van 260-0 IRIEK „ZEELAND" 49, GOES. •pakkingsmateris1 44 BIJ DE BEVRIJDING van Europa is België betrekkelijk weinig door oorlogshandelin gen geteisterd. Het was reeds een half jaar vóór het einde van den oorlog geheel van vijanden gezui verd. Het kon zoo veel eerder en onder gunstiger voorwaarden dan wij in Nederland beginnen aan den wederopbouw. Toch heeft het van deze gimstige omstandigheden lang niei liet volle profijt getrokken. Het is er van den beginne af vol ru moer en opwinding geweest. Eerst kwam er de kwestie van de ontwa pening der verzetsgroepen. Men weet, hoe de geallieerden hierbij hebben moeten ingrijpen om Grieksche toestanden te .voorko men. Daarna werd het land ge teisterd door stakingsgolven, welke bijvoorbeeld de vitale kolenvoor- Ziening zeer ernstig bedreigden. De socialistische premier achtte het zelfs noodig daartegen een tijdelijk stakingsverbod uit te vaardigen. Ontevredenheid over onvoldoende zuivering heeft een maand geleden tot allerlei uitspattingen geleid, Waarbij ook volkomen onschuldigen Set slachtoffer werden. En thans is het de koningskwes tie, waarover het heele land zich Opwindt,. ET IS BEKEND, wat men Leo pold verwijt: Hij had in Mei 140 eigenmachtig een capitulatie- isluit geteekend en weigerde zijn nd te verlaten, om van Londen den strijd tegen den overweldi- ar te blijven leiden. Men zegt, dat hü daarmede de constitutie schond en nu niet meer aan het hoofd van den Belgischen Staat kan staan. A In Met licht van de feiten, welke thans, na vijf jaar, bekend zijn, zul len de meesten wel toegeven, dat hei besluit van onze Koningin, om het land te ontwijken, veel ver standiger is geweest. T Doch in die moeilijke en bewogen dagen hebben ook goede vader landers er veel critiek op uitge oefend. We behoeden slechts te herinneren aan het bekende arti- I kei van Dr. Colijn in „De Stan- •ard". Voor het koninklijk hoofd n een overrompelden staat was 't zulke omstandigheden heel moei- k te bepalen, wat uiteindelijk de iste gedragslijn zou blijken te jn. Destijds, op 31 Mei 1940. heeft dinaal van Roey in een herder- jk schrijven de verdediging des Ipnings dan ook op zich genomen na verwerping van de beschul- iging van verraad wegens het ca- jtulatiebesluit o.m. opgemerkt p het laatste oogenblik zou de Koning-, zooals sommigen er hem toe aanzetten, langs de lucht naar den vreemde hebben kunnen vluch ten. Hij heeft verkozen het lot van Zijn soldaten en het lijden van zijn \£>lk te deelen, hetgeen, dunkt ons, meer ridderlijk is en gansch tot zijn Br strekt." Er behoeft niet aan getwijfeld te [orden, dat de bedoelingen van -pold III volkomen zuiver waren, geen enkele manier heeft hij Ich aan collaboratie schuldig ge- aakt. België heeft tijdens de be tting trouwens in de eerste jaren geen partijbewind gekend, zooals in onzent, doch een militair be- ;uur, dat wat minder tyranniek optrad. Toen het den Duitschers slecht verging, hebben ze zich ook aan den persoon des Konings vergrepen en hem opgeborgen, wel licht met het oogmerk om hem als gijzelaar te gebruiken. De gebeur tenissen hebben ook zulke plannen doen mislukken. Doch in ieder geval was de Ko ning in de meest spannende oogen- blikken van het nationale bestaan geheel uitgeschakeld. De bindende kracht der monarchie, welke in ons land tijdens de schokkende pe riode der bevrijding, van zulk een enorme beteekenis blijkt, ontbreekt in België. De Koning vormt nu zelfs het onderwerp van een diepgaand po litiek gekrakeel. We mogen ons dus wel gelukkig prijzen om het pijn lijke besluit, door H.M. de Komirgin op 12 Mei 1940 genomen. Wat nu precies de ondergrond is van het verzet, dat Belgische socialisten en liberalen bieden tegen den terugkeer van den Koning, valt van hieruit moeilijk na te gaan. De oude tegenstellingen van „clericaal" en „anti-clericaal" schijnen er voor een deel in te herleven en zelfs zou het er zóó voorstaan, dat in Vlaan- derenland de meerderheid den Ko ning terugwenscht, terwijl in Wal lonië de meesten daartegen gekant moeten zijn. Ter,wijl de anti-monarchale ge zindheid bij een deel van de socia listen en natuurlijk ook bij de com munisten een rol speelt. TJET IS BUITENGEWOON tra- gisch, dat de herrijzenis van den Beigischen staat door zoo veel po litieke verwikkelingen wordt ge remd. Zijn welvaren is ook voor het onze van groote beteekenis. We ho pen op economisch gebied nauw sa men te werken en in de regionale blokvorming, welke in Europa wordt verwacht zullen we zeker ook naast elkaar moeten staan. Alleen reeds daarom hopen we van harte, dat men in België be zonnenheid en politiek evenwicht spoedig zal terugvinden. de JtfVV. RKWV en CNV hebben een raad van vakcentrales gesticht ■pEN der afgevaardigden op Conferentie van San Francisco is Manoeilsky, Minister van Bui- tenlandsche Zaken van de Sovjet- Oekraine. Hem werd door Pool- sche persvertegenwoordigers voor gehouden, dat hij een scherp plei dooi had gehouden voor de Sov- jetiseering van Polen als het eeni- ge middel om de veiligheid van Rusland te verzekeren, terwijl Stalin pas geleden betoogde, dat men zich niet wilde bemoeien met de inwendige aangelegenheden en den staatsvorm van Polen, als dit maar in vriendschappelijke ver houding met Rusland wil leven. Manoeilsky had zijn antwoord onmiddellijk klaar, volgens „The Tablet" sprak hij de volgende typeerende woorden: Wij zijn politici en op verschil lende tijden geven wtj verschil lende verklaringen over verschil lende vraagstukken. We weten nu dus, welke waarde we kunnen hechten aan de woor den van zulke politici. JAP TARAKAN is alle Japansche verzet gebroken. Meer naar het zuiden, werd Balikpapan op de oostkust van Borneo weer uit de lucht en uit zee bestookt. In het noordoosten van het reusachtige eiland staken de Australische troe pen de baai van Broenei over en landden er by het dorp Weston, waar de één lijn spoorweg naar het binnenland begint. Bovendien maak ten zy een opmarsch van 56 uur naar het noorden, waar zij Twong bereikten. De Nederlandsche onderzeevloot in de Indische wateren is thans versterkt door eenheden van het voormalige strijdtooneel op het westelijk halfrond. fpEGEN DE VILDER, bekend Am. sterdamsch aannemer en van origine een Zeeuwsch-Vlaming is opnieuw een arrestatiebevel uitge vaardigd. Hu is met zun chauffeur gevlucht, maar men heeft reeds 'n spoor. GELDELIJKE zuivering zal door het toekomstige Kabinet moe ten geschieden, deelde minister Huysmans op een persconferentie te Den Haag mede. Het zwarte geld zal worden getroffen door een slui tend stelsel van ingrijpende maatregelen van fisealen aard Hieraan ligt het principe ten grondslag, dat men in en van den oorlog niet rijker mag zijn geworden. n 0VÉ0mNG LEOPOLD zal geen troonsafstand doen, werd in !t hoofdkwartier van Koning Le- 'n de omgeving van Salz- wy verklaard. „Met het terug eden van het kabinet is de Ko- Bg weer in de volle grondwette- lKC rechten hersteld". Deze ver- >4 jkheid- ekeringen [rijwielen ENZ' 108-°. Wii maken voor schermers dschappentasscnen uffzakken Riemen enz. cnx4 RS Zn. werden afgelegd "door "n DE KARBOH', judant van den Koning, die er lyiIDDELBlSaan toevoegde niet te weten wan- er Z. Majesteit naar België zal rugkeeren. Correspendenten ver- ichten binnen enkele dagen een cp I hi we verklaring. onder 22.05 uur londerdag zon op 5.19 uur. Over de te volgen belastingpoli- tiek deed de minister geen mede- deelingen om het toekomstige ka binet niet te binden en den verras singsfactor te bewaren. De guldenkoers is zooals bekend vastgesteld op f 10.69 per pond ster. ling. Pariteitswyzigingen moeten worden vermeden. Nederland is nauw het sterlingbloc verbon den. De noodige waardevastheid van de Nederlandsche valuta is ver zekerd. Het Nederlandsche staats- crediet staat in het buitenland nog altijd zeer hoog. Als er muntwaar- borgen zijn, is dat crediet verze kerd. In dit verband merkte de mi nister op, dat die waarborgen mede verzekerd zijn als er hard gewerkt en sober geleefd wordt. Vijandelijke eigendommen gaan over in handen van den Staat. Die van collaborateurs en NSB'ers wor den onder beheer gesteld van het rechtsinstituut „Rechtsherstel De effectenregistratie vergt veel werk. Zij zal nochthans snel moe ten worden uitgevoerd, daar het in het voornemen ligt de effecten beurs spoedig te heropenen. De door de regeering tijdens haar 'rs-f te Eonden aangegane ver- 'ngen bedragen niet meer dan 500 miliioen. Voor de reconstructie van het land ril11 grote bedragen benoodigd. O" «W OVVIU^l.11 UCIlUUUIgU. v oor aankoopen in de eerste zes maanden wordt er een bedrag van 1 milliard geraamd. De heffing van zware belastingen Ml in de toekomst onvermijdelijk zijn. Die belastingen zullen echter zoo worden vastgesteld, dat het initiatief niet wordt gedood, de prikkel tot geldverdienen moet blij ven bestaan. TVE SPAANSCHE blauwe divisie biykt in Duitsche krijgsgevan genkampen te vertoeven. De trein die bij Chambery door een Fransche menigte is aangevallen, vervoerde 420 Spaanschc burgers, leden van Spaansehe diplomatieke en consulaire diensten. Zestig zou den zwaar, 200 licht gewond zijn. Spaansehe regeering heeft naar aanleiding van het gebeurde een protest ingediend. JLTACKENZIE KING, de Canadee sche minister-president, die by de burgerverkiezingen een kleine overwinning behaalde, biykt na den uitslag van de stemming van het leger verslagen te zyn. Graanoogst 1945 rechtstreeks naar den handel Gunstige bepalingen t.a.v. den veestapel De Voedselcommissaris voor Noord- Brabant heeft eenige verlichtende be palingen voor het boerenbedrijf bin nen afzienbaren tijd in het vooruit zicht gesteld. De levering van granen, peulvruch ten en oliezaden oogst 1945 zal door den boer rechtstreeks aan den han del kunnen geschieden op basis van de vastgestelde richtprijzen. De P.A. v.A. wordt vor een groot gedeelte hierbij uitgeschakeld. Het bedrijfsmaximum Rundvee wordt opgeheven. Vooloopig blijft TTIT Sas van Gent schrijft een lezer ons d.d. 15 Juni; „Er wordt momenteel propaganda gevoerd voor een grootshccheep- sche inzameling van bedden, klee- ren en huishoudelyke voorwerpen voor de excusez du peu 175000 Limburgers en 240000 Gelderlanders die alles verloren hebben. Alleen in Arnhem zijn 100.000 matrassen noodig. Op zichzelf is het prachtig, dat er een actie wordt gevoerd om de beroofde landgenooten te helpen. Ik ben alleen bang, dat het onmo gelijk is. Men vraagt ons kasten en kisten na te kijken. Eilieve, hoe vaak hebben we dat al gedaan? In 4 jaar heeft men practisch geen textielgoederen en geen huls- houdebjke voorwerpen kunnen koo pen. Men is komen vragen voor ge- evacueerden en voor hulpziekenhui zen. Verreweg de meeste gezinnen hebben geen enkel behoorlijk ser vies meer, onvoldoende lepels en vorken, om van het ondergoed en de dekking maar te zwijgen. Ook in burgerkringen gebruikt men zak doeken gemaakt van oude over hemden en draagt men al lang op zij gelapte schoenen. Het is eenvoudig onmogelijk alles wat de Duitschers in ons land ver nield en geroofd hebben te vervan gen, door de niet beroofde burgers te bewegen een deel van hun have af te staan. Het is m.i. ook niet lo gisch. Hier is maar één weg. Onze re geering moet de noodige stappen doen bij de militaire autoriteiten, om Duitschland op zeer korten ter mijn te dwingen de kleeding en de huishoudelijke voorwerpen te leve ren, die het ons volk heeft ontsto len. Er zijn steden en dorpen ge noeg in Duitschland, die niet ver woest zijn. Het Hminenvolk moet geleerd worden, wat het aan ons misdreven heeft. Ik lees dat M. G. nog meer auto's gaat opeischen. Waarom worden er niet een tienduizend Duitsche auto's naar ons iand gestuurd? Men moet niet wachten tot de vredesconferentie. Wij hebben de ameublementen, dekens, auto's enz. nu noodig. Nederland heeft zich in den strijd tegen Duitschland held haftig geweerd. Het heeft de bond- genooten groote diensten bewezen. Welnu, dat onze regeering nu eens een ferme houding aannemen en eischen gaat stellen. Eischen, die beslist ingewilligd kunnen worden. De aan Nederland toe te wijzen auto's kunnen met de op te eischen voorwerpen naar ons land ryden. Het kan. Waarom zou het dan niet gebeuren? En deze oplossing' is duizendmaal logischer en beter dan een bedel partij op groote schaal. XXX Het bovenstaande behelst het actueelste onderwerp van den dag, maar reeds gaf de regeerig blykens een in ons blad van gisteren gepu bliceerd bericht, biyk, overtuigd te zijn van de noodzaak, de door de Duitschers gestolen goederen zoo snel mogeiyk terug te krijgen. Alles zal op alles worden gezet om dit doel te bereiken. Zoo er geholpen kan worden, moge „het feest" er niet onder ïyden, hoe gering de mogelijkheden er voor ook zyn. TERUG UIT DUITSCHLAND. Tot de politieke gevangenen, die uit Duitschland terugkeerden, be- hooren Peter Freysen uit Hulst, ge. boren 23 December 1923 en Jasper Knuist uit Goes, van wien geen ge boortedatum is genoemd. voor aankoop van vee een aan koopvergunning noodig en blijft de taxatie gehandhaafd, zulks v.n.l. met het oog op de voorziening van vee voor getroffenen. Evenwel mag verwacht worden, dat tegen het ein de van den weidetijd mogelijk aan- itoopvergunningen en wel zeker de taxatie zal kunnen .komen te ver vallen. De toestand van den paardenstapel over het geheele land Is van zooda- nigen ernstigen aard, dat voorlooplg het vrijgeven van de paardenregeling onmogelijk is. De boer wordt vrijgelaten in het aan houden van contractvarkens. Wel zal de premie van f 30 in de toekomst worden verhoogd, waardoor mogelijk het mesten wordt gestimuleerd. Het koopen van biggen en varkens blijft gebonden aan een aankoopvergunning Ten aanzien van fokmateriaal zij medegedeeld, dat er 'n toewijzing van fokvarkens/zeugen zal komen. Aldus lezen wij in „Oost-Brabant". Mr STIEGER VRAAGT ONTSLAG Mi-, J. H. M. Stieger te Goes heeft zyn ontslag ingediend als lid van Ged. Staten, van welk college hij sinds 17 Januari 1928 deel uit maakte. BENOEMINGEN. Bij K. B. is tot aan het einde van het zittingsjaar, waarin de benoem de den zeventigjarigen leeftijd zal bereiken, Petrus Francies Lemsen, te Hontenisse, benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het Calamiteuze Waterschap „Walz oorden"; is met ingang van dien datum en tot 15 Juli 1947, Jan Goedheer, te Wolphaartsdijk, benoemd tot dijk graaf van het waterschap „Oud Wolphaartsduk". Voorts is Jacobus Verpoorte, te Zaamslag, tot 31 October 1950 be noemd tot lid van het bestuur der Waterkeering' van de calamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw-Othene Margaretha, Kleine Huissens en Eendracht. HERLEVENDE SCHEEPVAART. Binnen enkele dagen zal de beurt vaart van Z.-Vlaanderen uit naar Rotterdam weer geopend worden. NOG GEEN WEERBERICHT. Het Kon. Met. Instituut te de Bilt gaat geleidelijk aan weer con tact leggen met de buitenposten. Slechts het waarnemingsstation te Vlissingen is met al zün instrumen ten verloren gegaan. Het zal nog wel eenigen tijd duren eer het weer bericht weer in de krant zal ver schijnen. Goes het roode kruis hulpkorps in drente. Vorige week keerde een der uit Goes vertrokken Roode Kruisploegen, nl. die van de sociale verbinding, uit Drente terug, waar zij acht weken werkzaam is geweest. Wij hadden een onderhoud met den commandant daarvan, den heer Piet Geijsen. Ter verduidelijking zij even gemeld dat het R.K. hulpkorps, bestaande uit 1800 man, drie soorten ploegen kende, nl sociale verbindingsteams, relief- teams (voor leiding van kampen der repatrieerenden en evacué's) en de medische voedingsteams. Zijn ploeg bestond uit 5 officieren en zes leden die zich met het trans port bezig hielden en beschikten over 2 personenauto's, 2 trucks en 2 motor fietsen. Voedselnood was er in Drente ab soluut niet; eerder overvloed. Een zeer voornaam deei van het door de ploeg verrichte werk was het organiseeren van het transport om dit te veel over te brengen naar het Westen. Allereerst is contact gezocht met het Millitair Gezag de eigen lijke opdrachtgever met den com missaris der Koningin, met de bur gemeesters der voornaamste plaatsen, met vertegenwoordigers van charita tieve en sociale instellingen, enz., zoo dat men inzicht kreeg in de bestaan de problemen. Die bestonden voorna melijk uit een groot gebrek aan klee ding, want doordat de hulpvaardig heid der Drentenaren groot is geweest ook van de boeren, werden de stak kers die uit de hongerprovincies kwa men, niet gedwongen om hun kleeren te ruilen voor voedsel, maar hielp men ze zoo noodig nog aan textiel. Ook den duizenden haveloos uit

de Stem | 1945 | | pagina 1