de I Benoorden en bezuiden Wesier-Schelde SM/TE KEN @32*1 Borneo ONS LEGER Stad en Land toor SHOOT AANGIFTEN Heikant De landingen bij 150.000 man naar Indië GHANDI ORAKELDE KONINGIN vloog over 't land Eisenhower en Monty onderscheiden IN 'T KORT 1579 Nederlanders ziin uit The- DE HARING OVERBOORl NOOD- GEMEENTERADEN? Een Verouderd besluit EDITIE VOOR DE PROVINCIE ZEELAND nur ivestsingel 15, Goes; Dubbele pooit 8, Hulst Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag ge dm kt op de persen v. h. Dagblad van Noord; Brabant en Zeeland. Uitg. .Stichting De Dir.: J. A. H. M. v. Schijndel; Hoofdredacteur: ft j. j. h. A. Bruna: NIC. J. Karhof, rayonredacteur No. 186 DINSDAG 1Z JCNI 1945 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorfit; Mr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs bij Voor uitbet.: 2.73 per kwart., p. post 3.45, p. week (bij niet-postbestelllng) 8.21. Losse nos. 6 cent. igelslag. Tel- ge uitval met laar Chimpa met de tak slagen toe. lat niet vol- en pistool tij ie wat onge- ezien, dat de id wapen bij Jaar kunt U lieten". Maar isor het hoofd j. „loop ik de e te raken". STINGZAKEN 1st K A DE «3 ithandelaren, itiebedrijven. Zeeuwsch-Vl&fm- ing. Wij bestellen'J rsementen worden m eet geretourneerd. I 581-0 1 PEDITIEBEDHllF i SAS VAN GENT intüensttreding 1. Salaris nader lding zo spoedig Heinkenszanó. van ons hooide [INES, REPEL- 573-0 ictiewerJcpW*8 AN matrat- ÏUNNING" -aarne MET: SLEN. IN ORDE [GARNITUREN, IRBEDEKKING. »ang v\8t »tr. 16, 11^8V ?an Eng. bl°eIIl! papier voriip.'65' rt irf"0 ■N ONS BLAD VAN 2 JUNI ver scheen een artikel over de ver- bindingen tusschen West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen, dat reactie heeft uitgelokt van een me dewerker" op de Zeeuwsche eilanden Hij snijdt allereerst het probleem Van de verhouding tusschen de Zeeuwsche eilanden en Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen aan. Het is wel eens goed, gelooven we, als openlijk gezegd wordt, dat de Zeeuwsche bevolking benoorden en bezuiden de Wester-Schelde el kaar min of meer vreemd zijn. Voor de eerste is Z.-Vl. vrijwel on bekend gebied, en interesse voor on bekend gebied treft men over het al gemeen slechts aan bij een kleine groep ontdekkingsreizigers. Men be toogde wei, zooals trouwens geheel Nederland, en vooral in de jaren, dat een nabuurstaat er meer dan ge wone belangstelling voor aan den dag legde dat het Nederlandsch was en Nederlandsch moest blijven, maar tot daden van beteekenis kwam het veel al niet. Het is bekend, dat een zeer groot deel van den grond in Fran- sche handen is, en wat er van te denken, dat nog zeer kort geleden ernstig overwogen werd, om een con cessie voor de gasvoorziening van Z.-Vl aan een Belgische Maatschappij aan te bieden? Staat dus de Noord- Zeeuwsche bevolking onverschillig te genover het zuiden, het omgekeerde is eveneens waar. De Zeeuwsch-Vlaming steekt slechts uit noodzaak de W èchelde over. „Middelburg" betee- kent voor hem de zetel van een Pro vinciaal Bestuur, hetwelk in veel op zichten weinig begrip en belangstel ling voor zijn land toonde, en van de arrondissements-rechtban, die men toch ook slechts bezoekt, wanneer men er ontboden wordt; kortom, het is een verzamelwoord voor allerlei minder prettige dingen. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat hij zich liever tot België wendt. Inderdaad, deze toestand van de we- derz-jdsche on vef schil! fjfheid is onge- wenseht en eischt een spoedige op lossing. T\E MIDDELEN tot het verkrij- gen van die eenheid zijn eens- deels van materieelen, anderdeels van cultureelen aard: Zooals de schrijver van het ge wraakte artikel terecht aanvoert, zul len de wegen in Z.-Vl, doeltreffend berbeterd dienen te worden en inder daad is een weg Oost-West van groote beteekenis. Daarnaast eischt de orga nisatie van het verkeerswezen gron dige herziening. De samenwerking tusschen de ver schillende maatschappijen laat, zoo niet alles, dan toch zeer veel te wen- schen over, tot groote schade van het retzend publiek. Komt daarin geen verandering, dan zal het voor den rei ziger weinig verschil uitmaken, of hij zich „rechtstreeks" dan wel via Be veland naar Roosendaal begeef^, wat den tijdsduur betreft. Tenslotte eischen de veerdiensten Verbetering der onderlinge verhouding geweneoht TN AANSLUITING op de officieele - verklaring, dat het Nederland- sche leger uit 200.000 man zal be- staan, wordt nog gemeld, dat het de bedoeling is 150.000 man naar 't Verre Oosten te zenden voor den strijd tegen Japan; de resteerende 50.000 zullen grootendeels noodig i zijn voor de bezetting van Duitsch- land. Men schat het aantal vrijwilligers op 120.000. De overige 80.000 zullen gerecruteerd worden uit de jongste 3aarklassen. (HN) over de W.-Schelde dringend verbete ring. Wij staan drie diensten voor: Vlissingen-Breskens voor westelijk- en Perkpolder-Kruingen 'voor oostelijk- Z.-Vl.; als derde verbinding achten we Terneuzen-Hoedekenskerke nood zakelijk, welke wellicht van uit het oogpunt der provinciale financiën niet rendabel, doch voor de provincie in het algemeen van het grootste econo mische nut is, daar zij een onderdeel vormt van een rechtstreeksche ver binding Z.-Vl.-Sch. Duiveland, tus schen Noord en Zuid dus Die dien sten zullen snel moeten zijn en met de grootst mogelijke frequentie wor den gevaren, terwijl zij een gratis of althans uiterst goedkoopen overtocht dienen te bieden. Het is niet duide lijk, waarom de rijksweg in Vlissin- gen moet eindigen en in Breskens weer beginnen, iets, waar men ten aan zien van b.v. den Moerdijk of welken anderen rivierovergang in het cen trum des lands toch niet over denkt. En gaat het hier niet om de belangen van een even Nederlandsch gebied en een even Nederlandsche bevolking? Bovendien is er samenwerking tus schen de organisaties noodig, uitwis seling van gedachten enz. op cultu reel terrein. Waarom is het goede en met zoo veel succes opgevoerde tooneelstuk „Van den vos Reijnaerde" alleen in Z.-Vlaanderen en niet ook boven de W.-Schelde opgevoerd, b.v.? Zeeuwsch-Vlaanderen is in meerder heid katholiek, maar benoorden de Schelde wonen óók Katholieken, al zijn zij daar in de minderheid. Noord en Zuid dienen elkaar ook in Zeeland bij te staan. Dit geschiedt eerst dan doeltreffend, wanneer men beseft, dat Zeeland, welks deelen door de uitzonderlijke geographische positie meer. van elkaar gescheiden zijn dan dat in eenig ander gewest het geval is, niettemin een eenheid vormt, en dat de gezamenlijke doel einden dier deelen sneller en beter worden verwezenlijkt, naarmate die eenheid verstevigd wordt. QNZE MEDEWERKER nu vreest, dat door het in het artikel van 2 Juni bepleitte plan 't kwaad eer der zal worden bevorderd dan weg genomen. Op de eerste plaats acht hy het uitgangspunt niet juist; Het motief, dat West-Brabant en Z.- Vl. beiden bij de gratie van den ak kerbouw bestaan, klemt nog veel meer voor Z.-Vl. en overig Zeeland. De kerkelijke indeeling is een gevolg van historische verhoudingen, maar er is toch ook. al dikwijls sprake ge weest van de mogelijkheid eener grenswijziging, waardoor Zeeland onder één Bisdom zou komen te ressorteeren. Doch dit is een zaak waaromtrent we het beslissende oor deel natuurlijk aan andere instan ties overlaten. Zooals op velerlei gebied is ook in Zeeland steeds 'de nadruk gelegd op datgene, wat de deelen scheidt en niet op wat hen onderling verbindt, terwijl de mogelijkheid (en de plicht) van wederzijdsche aanvulling volko men uit het oog werd verloren. Dit geldt ook en niet het minst voor de Katholieken. Contact en uitwisseling van gedachten bestond er tusschen hen nauwelijks. En dat is, provinciaal gezien, van politiek en cultureel stand punt toch van het allergrootste belang Daarom dient het besef van de Zeeuw sche eenheid gepropageerd te worden. We hebben deze zaak ook gaarne eens van dezen kant laten belich ten. Beslissend is per slot de vraag, hoe Zeeland als geheel het best zijn taak kan vervullen in het nationale geheel. QHANDI verklaarde in een rede, „dat 1* niet geestdriftig kon ajn over de geallieerde overwinning in Europa en dat deze niet kan I worden beschouwd als een overwip ning van de waarheid op de leugen Maar aldus Ghandi. een ov^ winning van de As zou veel erger zuil geweest. Het grootste deel van de m?nschheid bestaat volgens hem heden uit onderdrukte volkeren Het was zijn overtuiging, dat als Indië de vrijheid zou ten deel val- j len. door waarheid en zonder ge- i weid, hij, Ghandi, in staat zou zijn k alle onderdrukte volkeren te bevrij- l oen. (AA) Heden zon onder 22.01 uur! Woensdag zpn op 51g uur op en ]^A een heftig; luchtbombarde- ment is de 9e Australische di visie, die ook op Tarakan vocht en grootendeels bestaat uit ve teranen van den veldtocht in Afrika, op 4 verschilende punten op en btö Borneo aan land ge gaan, n.l. op de eilanden La- boean, Moeara en Brooketon in de Bruneibaai en op de N.O. kust van Borneo zelf. Ook generaal Mac-Arthur ging aan land, vergezeld van den Ame- rikaanschen commandant der luchtstrijdkrachten in den Pacific, George Churchill Kenny. De troepen ondervonden slechts geringen tegenstand en ledep be trekkelijk weinig verliezen. De stad Laboeen en het daa'rbij gelegen vliegveld werden veroverd. Op Bor neo's kust werd een bruggehoofd gevormd van 3 k.m. diepte Het afweergeschut te Balikpap&'n werd door bombardementen tot zwijgen gebracht. Volgens Japansche berichten wa ren by de landingen ruim 100 schepen betrokken, geëscorteerd door een sterke slagvloot (H.N.). TT M. DE KONINGIN en H. K. H. Prinses Jnliana hebben Woensdag per vliegtuig een tocht gemaakt boven ons land om zich op de hoogte te stellen van de oor logsschade. Op geringe hoogte vloog het vliegtuig o.a. boven Zeeland, Hoek van Holland. Den Haag, Am sterdam, den N.O. polder, Fries land en Arnhem. Vrijdag ontving HM. op Anne- ville een aantal Nederlandsche be velhebbers, die kort geleden uit krijgsgevangenschap terugkeerden, o.a. gen. Winkelman en gen. majoor Baron van Lawick. Zaterdag bracht de Koningin 'n officieel bezoek aan Nijmegen. (HN) TN EEN PLECHTIGE BIJEEN A KOMST te Fiankfort heeft maarschalk Zukow aan Eisenhower en Montgomery het in juweelen gevatte onderscheidingsteeken van de orde der overwinning overhan digd. Tijdens de plechtigheid cir kelden 1700 vliegtuigen boven de stad. Het was het eergte bezoek, dat Zukow aan het door de Westelijke geallieerden bezette Duitsche gebied bracht. Gisteren is Montgomery boven dien nog door Eisenhower onder scheiden. Hij ontving uit diens hand de hoogste Amerikaansche onder scheiding, de Distinguished Service Medal. Eisenhower wordt vandaag offi cieel als eereburger van Londen ge ïnstalleerd. (HN) (AP LUZON veroverden de Ame- rikgnen de stad Bagabag (H.N.) TTONDERDEN Nederlandsche, Belgische en Duitsche kerk klokken zijn aangetroffen op een binnenplaats van een smeltery in de omgeving van Hamburg. (A.A.) resientsadt naar Bemberg in Beieren overgebracht. Zij wachten daar op transport naar Nederland. (H.N;) OLIEBORINGEN IN DRENTE. Bij Sehoonebeek is aardolie aange boord op een diepte vgn ca. 800 m. Eén der putten heeft een productie van ca. 35.000 liter per etmaal. De olie wordt op het oogenblik gebruikt door de electrische centrale te Hen gelo (O.)die anders wegens kolen- gebrek stil zoü liggen. Hierboven 'n foto van boortoren en olietank. TN „ECONOMISCH NIEUWS", Mededeelingen van den Econo- mischen Voorlichtingsdienst lezen we: „Als gevolg van den grooten aanvoer van haring te Stornoway, de grootste vischbaven van Schot land, is door de Herring Produ cers' Association den visschers aangeraden hun vangsten over boord te werpen. Men wil op deze wijze den prijs handhaven op 3 pond 18 sh. per maatje van 750 stuks"Van zoon' bericht staat men toch wei weer even te kijken. Aan alle kanten hoort men roe pen over den wereldvoedselnood. Er wordt deze week te Londen zelfs een heele conferentie over ge houden. Maar in Schotland gooit men het kostelijke voedsel weer in zee, omdat het geen loonenden prijs kan opbrengen Duizend economische vertoogen kunnen ons niet uit het hoofd praten, dat hier iets mis moet zijn. Kan onze Regeering hier niet als koopster optreden? We zijn de Schotsche haring zeer gaan waar- deeren HULP UIT ENGELAND VOOR WALCHEREN Voor de droogmaking van Wal cheren, heeft, naar de PZC meldt, Engeland een bulldozer, zes drag lines en twee excavators gezonden van Antwerpen uit. De machines zullen door Nederlanders worden bediend, die momenteel daarvoor 'n opleiding krijger. Engeland heeft ook 40 barakken ter beschikking gesteld, die weldra zullen arrlveeren. Onderweg is nog een volledige electrische installatie met schijn werpers, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat op beslissende momenten ook des nachts aan de dijken wordt doorgewerkt. Deze kostbare installatie is door het En. gelsche leger in bruikleen afge staan en volledig ter beschikking van den Dienst Droogmaking Wal cheren gesteld. Door de bemoeiin gen van Civil Affairs zullen ook, Wanneer de Ducks niet langer voor militaire operaties noodig zijn, 15 Terrapin-amphibiewagens op Wal cheren achter blijven om de ver binding tusschen de geinundeerde dorpen te vergemakelijken. DE KAT IN HET NAUW. Aan den grenspost Retranche- ment vervoegde zich een persoon, zich noemende Verhage, als repa- trieerende naar Westkapelle (Wal cheren) Daar zijn papieren niet in orde waren, werd hij naar den re- patrieerlngsdienst te Aardenburg geleid, waar hij verklaarde in West kapelle geboren te zijn en aangezien zijn ouders gescheiden waren, reeds vroeg bij pleegouders te Gent te zijn opgenomen. Hij verklaarde verder, dat hij in 1940 was wegge voerd wegens een geschil met een Duitscben officier over zijn ver loofde en al dien tijd op een labo ratorium te Weenen had gewerkt. Daar hij een beschaafd voorkomen had en er fatsoenlijk uitzag, leek dit waarschijnlijk, maar de zaak kwam toch niet heelemaal zuiver voor en de gerepatrieerde weid aan ie politie te Aardenburg overgele verd. Na een onderzoek te Gent bleek het te zijn de 25-jarige Bel gische SS-viijwilliger van der Hae- gen uit Gent, welke zich in Neder land aan zijn gerechte straf wilde onttrekken. Later bekende hij en gaf toe als SSman in Leningrad te hebben gevochten. DANK AAN DE ZUIVERAARS Van den heer W. Grauwmans, Rotterdammer, lid der spionnage- groep R. en medewerker der R.V.V. ontvingen wij een brief, waarin hij een woord van waardeering en dank richt aan die strijders, die nu. na de bevrijding, hun werk onvermoeid voortzetten, o.a. was hij te Ouden bosch in de gelegenheid iets te zien van de zuiveringsmethoden, welke men toepast op de repatrieerenden. Dit is een moeilijk en meestal on dankbaar werk. Vele formaliteiten en vragen moeten vervuld en be antwoord worden. Dat lijkt niet erg op een hartelijke ontvangst, doch dat een en ander gerecht vaardigd is, blijkt voldoende uit het feit. dat er met elk transport opnieuw N.S. K.K.-mannen, NSB-ers en zelfs SS-ers meekomen. Aan de douane beambten en den Veiligheidsdienst komt niets dan lof toe TN VERSCHILLENDE PLAAT- SEN zijn de burgemeesters bezig met het samenstellen van de col leges van vertrouwensmannen, die weer voordrachten moeten opma ken voor het college van kiesman nen, dat den nood-gemeenteraad zal samenstellen. In Tilburg werd daartoe ook aangezocht de heer H. Mannaerts, voorzitter der K.S.V. Hij heeft voor de eer bedankt. En waarom? Wijl hij van oordeel is, dat het beslnit tot instelling van tijdelijke gemeenteraden, hetwelk klaarblij kelijk bedoeld was om een tnsschen phase te overbruggen, in het thans ingetreden stadium, waarin geheel Nederland bevrijd is, zijn reden van bestaan verloren heeft. Hij ziet de mogelijkheid om bin nen afzienbaren tijd te komen tot regelmatige verkiezingen en daar om zou het in strijd kunnen ge acht worden met gezonde demo cratische beginselen om over te gaan tot instelling van nood-be stuursorganen. Wij gelooven ook. dat de tijd voor de gemeenteraden, door mid del van kiesmannen aan te wyzen, alweer voorbij is. Zooiets had voor ons gedeeltelijk bevrijde land zin. Thans is het besluit al verouderd, voordat het uitgevoerd is. Plaatse lijk zijn nu toch zeker wel verkie zingen te organiseeren in het over- groote deel des lands, al zijn de kiezerslijsten niet overal even vol maakt. NATIONALE GEZINSZORG Vrijdagmorgen is van Hulst uit de eerste mobile colonne „Nationale Gezinszorg samengesteld uit ka tholieke meisjes uit Oost-Zeeuwsch -Vlaanderen naar Den Haag ver trokken. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat de deel neemsters startklaar waren, daar Donderdagavond ais een donder slag bij helderen hemel het bericht kwam, dat de colonpe Vrijdagoch tend vertrekklaar moest zijn. Tot diep in den nacht rinkelden de te lefoons in alle dorpen en steden van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen om de meisjes voor haar belangrijke taak op te roepen, doch toen het uur van scheiden aangebroken was, stond een 30-tal meisjes bepakt en beladen, van hagelwitte schorten en sluiers voorzien, wel wat zenuw achtig, maar zich toch ten volle be wust van de zware last, welke nu op haar jeugdige schouders gelegd werd, gereed. Hector van Boxtel, directeur der K.A.. alsmede vele kennissen en familieleden waren ter begroeting aanwezig. Deze katholieke colonne uit O.- Zeeuwsch-Vlaanderen gaat gedu rende twee maanden in de Residen tie het belangrijke werk der ge zinszorg verrichten. GEEN LANGE VACANTIE. Een aantal vooraanstaande Eind- hovensche ingezetenen heeft aan den Minister van Onderwijs een adres gezonden, waarin zij uiting geven aan hun ongerustheid over het bericht, dat de scholen van I Juli tot 1 September zouden wor den gesloten, wat een onnoodige en onwenschelijke verdere stagnatie van het onderwijs in het zuiden des lands tot gevolg zou hebben. Zij verzoeken derhalve maatregelen te treffen, opdat in die gedeelten des lands, waar zulks mogelijk is, de be staande achterstand van het onder wijs nog in den loop van dit cursus jaar zooveel als mogelijk is kan worden ingehaald, zoowel ter be vordering van het landsbelang in 't algemeen als ter bevordering van 't verantwoordelijkheidsgevoel der jeugd in het bizonder. Aan vereenigingen, schoolbestu ren, oudercommissies en particu lieren wordt verzocht, adhaesiebe- tuigingen in te zenden bij het Al gemeen Secretariaat Maatschappe lijke Wederopbouw te Eindhoven, Ten Hagestraat 9. DE D.U.W, FN DE VAK- VEREENIGINGEN. TyAAR men ons van de zijde van den D.U.W. mededeelt, zijn provinciale contactcommissies met de vakvereenigingen ingesteld, die iedere twee weken vergaderen ter bespreking van de verschilende wenschen en grieven. Door de vak vereenigingen wordt op elk object van eenige beteekenis een ver trouwensman aangewezen. Zoo spoedig mogelijk zal worden over gegaan tot instelling van een so ciale afdeeling aan den D.U.W,

de Stem | 1945 | | pagina 1