WAT IS JAZZ? A.N.W.B. en ondergrondsch verzet I l Stad en De blanke brachi deze muziek in discrediet PUBLIEKE TRIBUNE JEUGDORGANISATIES DOKEN „OFFICIEEL" ONDER Memoires van een Kampeer-consul EEN LEZER uit Roosendaal rea geert op de gedachtenwisse- ling omtrent de Jazz in ons blad door o.m. de volgende opmer kingen ten beste' te geven: Op de eerste plaats zij gewezen op het groote verschil tusschen de klas sieke en de jazzmuziek. De klassieke is een uiting van een reeds lang over leden componist, die zijn gevoelens op muziekpapier heeft vastgelegd. Dege ne, die deze gevoelens het best kan benaderen en tot uitdrukking b.en- gen, is daarom een musicus van groot formaat. Bij jazzmuziek is dit anders: hierbU Is de uitvoerder de hoofdpersoon, die door middel van ztyn. instrument zijn gevoelens van 't oogenblik tot uiting brengt. Verkeert hü in een opgewekte biii, dan zal zijn spel heel anders zijn dan wanneer hij droefgeestig ge stemd is. Hierbij moet niet uit het oog wor den verloren, dat de ontwikkeling van beide richtingen geheel verschillend is geweest. De klassieke muziek heeft een ontwikkelingstijd van vele eeuwen kunnen doormaken, hetgeen bij de jazzmuziek niet het geval is geweest. Oorspronkelijk werd de jazzmuziek uitsluitend beoefend door de negers in Amerika, die eerst na de afschaf fing der slavernij in de gelegenheid kwamen, kennis te maken met de ver schillende uitvindingen der blanken, waaronder ook de muziekinstrumen ten. Dat zij deze op een andere ma nier bespeelden dan de blanken ge wend waren, is niet te verwonderen. Wat zou een JMiddeleeuwsche fluit speler gedaan hebben met een mo derne tenorsaxofoon? Ook moet niet worden vergeten, dat de mentaliteit van den neger heel anders is dan van den blanke. De neger hoUdt er een geheel eigen, vaak nog primitieven, gedachtengang op na, die echter wellicht dien van den blanke in de toekomst al langer hoe jneer zal gaan benaderen. Op het oogenblik is de invloed van de plan- tation-songs en de blues, die tijdens den slavenarbeid werden gezongen, en waarin bijna altijd de heimwee naar hun geboorteland naar voren kwam, nog aanwezig. Na de eerste kennismaking werd hun muziek be- zonkener. Jammer genoeg echter be gonnen de blanken de jazz te imitee- ren, en deze imitatie was meestal erg. misselijk, omdat zij slechts naSperij was en geen uiting van een bepaalde stemming; daarvoor is de blanke niet of althans veel minder geschikt dan de neger, met zijn voor indrukken zoo vatbaar gemoed. De blanken brachten dus zélf de jazz in discrediet, omdat zij hun uit voering en notenwatervallen als „ech te jazz" serveerden. En daarvan zijn velen slachtoffer geworden, omdat zij „echt" niet van „onecht" konden on derscheiden, zoodat zü eenvoudigheids halve alles maar als kitsch bestem pelden. T\E INZENDER zegt dan, dat hü bü het luisteren naar jazz-mu- ziek nooit neiging gehad heeft, om de gekke dingen te doen, welke Prof Asselbergs beschreef. Hij acht ove rigens jazz-vergoding evenmin goed te praten als het verafgoden van de klassieke muziek. Het is echter geenszins af te keuren wanneer men met mate dus, zonder in uitersten te vervallbn, van mu ziek zoowel klassieke als jazz geniet. Wèl is het bedenkelijk, wan neer een liefhebber van het klassieke genre, de jazz afkamt, alleen al, om dat hij er geen interesse voor heeft, zich er verder in te verdiepen, om Over opvoeding Er wordt tegenwoordige veel ge klaagd over de jeugd. Ware het niet juister te klagen over de op voeding van de jeugd? Wanneer tie jeugd tekort schiet in plichtsbesef, wilskracht, onder nemingsgeest, zelfbeheersching, tucht, kortom in allerlei karakter eigenschappen, dan is de vraag ge_ rechtvaardigd, af er aan de op voeding niet wat ontbroken heeft, of er in de gezinnen, bü 't ondexwüs en in de jeugdorganisa ties wel voldoende aandacht aan de karaktervorming wordt ge schonken? Daarom zouden de ouders door pers en radio en in de organisaties beter tot opvoeders moeten worden opgevoed; zü zouden ten aanzien van de bese methodes voor de karaktervorming hunner kinderen moeten worden onderricht. Lager, middelbaar en hooger on- derwüs zouden, elk op zün wijze, moeten büdragen om de jeugd voor te bereiden op haar latere taak bü de opvoeding van kinde ren. Het gezin moet worden aan geduid als de kiemcel van waaruit de karaktervorming vanaf de pril ste jeugd moet opbloeien. Verga deringen van ouders en onderwij zers zouden veel ten goede kunnen bereiken. Van vrouwenbonden en jeugdorganisaties kan veel goeds uitgaan. Cursussen voor ouders en alle opvoeders, waar deze proble men deskundig worden behandeld, vallen zeer toe te juichen. B. M, er iets van te weten te komen. Zóó iemand kan moeilijk allround-muziek liefhebber genoemde worden. Inzender wijst er tenslotte op, dat de groote muziekkenners het in het geheel niet eens ztfn over de waarde van den jazz: Het is bekend, dat Mengelberg een uitgesproken afkeer van Jazz heeft. Dr. Furtwüngler schreef in een artikel dat Jazzmuziek nergens voor deugde; even vroolijk bekende hij enkele re gels verder, er niets van tebegrij pen! Ignaz Neumark en Leopold Sto- kowsky denken er anders over, en laatstgenoemde verzuimt geen enkele gelegenheid om de band van zijn groo- ten tegenhanger Duke Ellington te gaan beluisteren. Pierre Monteux, die talrijke malen het Concertgebouw orkest dirigeerde 1b een liefhebber. Frits Schuurmans, de dirigent van 't Residentie-Orkest kent geen grooter genoegen dan het beluisteren van goede jazz-orkesten; hij heeft jaren lang een eigen band geleid. Inzender besluit met den wensch, dat de pers .in de toekomst wat meer plaatsruimte reserveert voor goede voorlichting door deskundi gen zoowel op het gebied van klas sieke muziek als van jazz. XJTOPKINS, Truman's speciale ge- A zant, heeft eergister Moskou verlaten. <H. N.). TVE OPRICHTING van het bijzon- dere Hof van Cassatie, dat in Den Haag gevestigd zal ztfn, even als die van de bijzondere Gerechts hoven te den Haag en Amsterdam ter berechting van landverraders, kan spoedig worden tegemoet ge zien. (A.A.). pRINSES HELENA, de in Duitsch land geboren echtgenoote van prins Harald van Denemarken, een broer van den Koning, is met de toestemming van den Koning uit het land gezet. De prinses had zich tijdens de bezetting steeds pro- Duitsch geuit. (A.A.). TJET KABINET BONOMI ln Ita- lië ls afgetreden, 't Blüft echter de taak waarnemen, tot er een nieuw kabinet is gevormd. pEN ORGANISATIE - BUREAU voor den landbouw hebben de bond, Christ. Boeren- en Tuinders- bond, Ned. Bond v. arbeiders in land- en tuinbouw. Ned. Christ, landarbeidersbond, Ned. R.K. Land arbeidersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité in den Haag, Anna Paulownastraat 20. gevestigd. UINNEN VEERTIG DAGEN wordt de conferentie van de leiders der drie groote mogendhe den. gehouden, aldus sprak Presi dent Truman als zijn meening uit. (BBC) MANNEN, DIE DEN OORLOG WONNEN T 'JL1. L. HiiN ILJTL/i/lJ-i iiXVAULilj 1 DC- velhebber van de 12de Ameri- kaansche legergroep, een strüd- macht, welke een belangrijk aan deel had in den succesvollen strüd in Duitschland. IRONING HAAKON is onder over- weldigende belangstelling in Oslo teruggekeerd. (H.N.) 1LTEER DAN 700 Duitsche duik- booten zün tüdens den oorlog tot zinken gebracht. (BBC) Levende lijken. Een abonné schrijft ons: Ik ontwaar op 'n afstand een heuveltje en meen er eenige hou ten kruisen op geplaatst te zien. Zou het een massagraf zijn? Naderbij ge komen ontdek ik, dat op een schuil kelder in afbraak een zevental schoppen is gestoken. In het nog niet geëgaliseerde gedeelte zitten de ver meende lijken sigaretten te rooken. M'n trieste stemming is verdwenen en ik ben er van overtuigd, dat er wel eens een dag zal komen, dat deze objecten zullen weggeruimd zijn. Geen zwarte markt? De opmer king van prof. Gerbrandy als zou in het Zuiden de zwarte markt tot het verleden behooren, was voor vele le- zèrs uit alle windstreken aanleiding om ons brieven te sturen, waarin zij zich de moeite getroosten het tegen deel te bewijzen. Onder hen zijn er die aandringen op terstond ingrijpen door de overheid tegen de zwarte handelaren en winstmakers. Anderen vragen echter: „Men wachte echter met het nemen van maatregelen te gen ons geld tot de schaarsehte aan producten zoover is opgeheven, dat er door ieder het benoodigde kan worden gekocht. Dat is het moment, waarop met succes ter veiligstelling van den gulden "kan worden opgetre den." MILITAIR GEZAG Verordening van den Militairen Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen d.d. 15 Mei 1945 No. 11. (Verordening Jeugdbescher ming). De Militaire Commissaris van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, mede uitoefenende de bevoegdheden, toe gekend aan het Militair Gezag in 't vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van beleg verkee- rende grondgebied van het Rijk in Europa; Overwegende, dat de vèiligheid van den Staat vordert, dat voorschriften worden gegeven ter bescherming van de Jeugd; Gelet op de desbetreffende bepa lingen van het Besluit op den bij- zonderen staat van beleg; Stelt vast de volgende verordening. Artikel 1. Deze verordening ver staat onder: a. kinderen: ongehuwde mannelijke en vrouwelijke personen beneden den leeftijd van 17 jaar; b. Jeugdige personen: ongehuwde man nelijke en vrouwelijke personen van 17 en 18 Jaar; c. opvoeders: ouders en voogden. Artikel 2. Het is aan kinderen en jeugdige personen verboden: a. te verblijven in café's, restaurants, lunchrooms en openbare vermakelijk heden. Onder openbare vermakelijk heden worden ten deze niet begre pen filmvoorstellingen toegelaten voor alle leeftijden; b. te verblijven in de open lucht tusschen 22 uur en één uur vóór zonsopgang. Artikel 3. De verbodsbepalingen ge noemd in artikel 2. gelden niet ten aanzien van Jeugdige personen, die: a. zich bevinden in gezelschap en on der toezicht van een hunner opvoe ders, of b. behooren tot de Neder- landsche of geallieerde strijdkrach ten. Artikel 4. 1. Hij, die een der in ar tikel 2 genoemde verbodsbepalingen overtreedt, niet nakomt, of de uitvoe ring daarvan verhindert of belem mert, wordt, onverminderd het be paalde in den Derden Titel van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, ingevolge artikel 26, 1ste lid van het Besluit op den Bijzonde ren Staat van Beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste tweedui zend gulden. 2. Met dezelfde straf worden gestraft de exploitanten der in artikel 2 bedoelde gelegenheden en de opvoeders, die door onvoldoende toezicht het plegen van een strafbaar fe'lt, als bedoeld in het eerste lid, mogelijk maken. 3. De in dit artikel strafbaar gestelde feiten worden als overtredingen aangemerkt. Artikel 5. 1. Deze verordening geldt voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 2. Zij zal worden bekend gemaakt door plaat sing in de nieuwsbladen De Stem, De Vrije Zeeuw, De Axelsche Courant en pe Schakel en door aanplakking aan de pui van de gemeentehuizen, en treedt onmiddellijk na hare afkondi ging in werking. 3. Zij kan worden aangehaald onder den titel „Verorde ning Jeugdbescherming." Gegeven te Sluiskil, den 15 Mei 1945. De Militaire Commissaris van Zeeuwsch-Vlanderen, De Majoor, F. P. O. M. KOCH J. BIER ENS GEARRESTEERD. De Commandant van de Land wacht te Middelburg J. J. Bierens is gearresteerd. Eindelijk is het dan zoover, dat het scherm kan opgaan en geheel het Nederlandsche volk even kan genieten van het blijspel, dat zich gedurende de be zettingsjaren reeds achter dit scherm had afgespeeld tot groote vreugde van de ingewüden en tot, ergernis van enkelen, die geen hou vast konden vinden om er een einde aan te maken. We mogen het nu wel ronduit er kennen: het feit, dat vele jeugd organisaties rustig konden blüven doorwerken is mede voor een groot deel te danken aan den A.N.W.B. en wel in het bü zonder aan dè kampeerafdeeling van dezen bond, die alweer eens heeft bewezen, dat hü tot onze belangrüke nationale instellingen mag worden gerekend. Toen begin 1941 bleek, dat de Nederlandsche Jeugdorganisaties en voorop de (immers van Britsche origine zünde) padvindersbeweging op het veld van eer moesten sneu velen, waren er enkele padvinders in den lande, die zich hadden aan geboden om mede te werken aan den opbouw van een kampeerafdee ling ln de A.N.W.B. Als leider van deze afdeeling en redacteur van het orgaan „De Kam peerkampioen" trad op dhr. G. v. d. Weyde, aan wien de jeugdorga nisatie en in het bü zonder de pad vindersbeweging ontzaglük veel te danken heeft. Hij was het die, zelf geen padvinder zünde, enthousiast het streven van de eerstbedoelde padvinders commissarissen steun de, hun adviezen won en de midde- len verschafte om de verboden jeugdorganisaties prachtig te ca- moufleeren. Daar waren allereerst de kam peerplaatsen en -boerderüen, die letterlük en figuurlijk „dekking" verschaften aan kampeerende troe pen. Het corps kampeerconsuls was zoodanig samengesteld, dat men er de oud-leiders van de padvinders in terugvond. In onze herinnering hooren we nog op de Setersche heide achter het struikgewas van de kampeer- boèrderü van Jansen den roep: „Hopman!" of: „Akéla!" uit een of andere onvoorzichtige jongenskeel, het onmiskenbaar teeken dat er hier clandestiene troepen aan 't kampeeren waren. En ook herinne ren we ons een prachtige, stülvolle Sint Jorisvlering (in volledig uni form!) In het bakhuisje van de ge noemde boerderü onder leiding van den hopman.... tevens kampeer- consul van den A.N.W.B.! Het trainingscentrum „Het Pluls- meer" te Baarn ging de plaats in nemen van het door den Jeugd storm in beslag genomen padvin ders-trainingscentrum Ommen. Tot leidraad dienden de Omm^ncahiers van de padvindersleiders. Aan het orgaan „De Kampeer- kampioen" waren verbonden de oud-redacteuren en -medewerkers van de verboden organen De Ver kenner en Goudland. Zoo b.v. de bekende medische medewerker „Dok" van Goudland, die rustig zün werk in het A.N.W.B.-blad voortzette evenals Ton Koot en ■Hopman van Schündel. Het is daarom geen wonder dat het Vlaamsche leidersDlad een lan ge loftirade wüdde aan het offi- cieele, ondergrondsche werk van den A.N.W.B. Overigens zeer onvoor zichtig, want bedoelde lof werd ge publiceerd vóór de bevrüding van het noordwesten des lands, zoodat wü een oogenblik ♦reesden, de A. N.W.B.-leiders als saboteurs aan de lantaarnpalen van den Haag te vinden, wanneer wü benoorden de rivieren kwamen. Gelukkig echter ontvingen wü dezer dagen het be richt van den leider der kampeer afdeeling van den A.N.W.B., den heer van der Weyde, dat hü nog springlevend en gezond is. Evenals de jeugdorganisaties, die hü hielp onderduiken Wü mogen tenslotte hieraan toe voegen, dat ook de A.J.C.'ers wis ten, dat ze bü den ANWB terecht konden. Wanneer men den naam Jan Stoovelaar kent en weet, dat ook deze vooral de laatste jaren 'n belangrüke rol speelde in de kam- peer-afdeeling. zegt dit den lnge- wüde voldoende. En dan spreekt het vanzelf, dat de kampeerafdeeling van den A.N. W.B. thans haar tok niet als ge ëindigd besbhouwt; Integendeel, zij zal haar veredelend werk op het gebied van het kampeeren blijven voortzetten. NED. VOLKSBEWEGING. In een te Goes gehouden bijeen komst is een voorloopig bestuur van de afd. Zeeland .van de Neder landsche Volksbeweging gevormd, bestaande uit de heeren dr. P. Bouman te Middelburg, A. van Uxem te Goes, mr. H. B. Bouwman te Goes, ir. M, de Vink te Middel burg, L. J. Verhagen te Vllsstngen. L. F. du Bols te Temeuzen. Aardenburg Veilig thuis. De gebroeders Pa- ridaen uit Sint Kruis, die in 1944 als politieke gevangenen met hun vader naar het concentratiekamp te Amers foort waren gevoerd, rijn nu allen be houden thuisgekomen. Nadat onze gemeente-secretaris, zijn vader en 2 broers reeds enkele weken geleden thuis had gebracht, zijn nu ook de twee andere broers welke in het land van Altena zidh schuilhielden, na hun ontsnapping begin Oct., weer behoc den thuis aangekomen. Hansweert Kath. Staatk. Ver. Hier is opge richt een R.K. Staatkundige Vereenl- ging op initiatief van de P.K.G. Deze had een comité aangezocht zich daar mee te willen belasten. Na een inlei ding van den heer Meijer werd tot oprichting besloten. 79 leden traden staande de vergadering toe. Zij allen meenden dat niet het stellen van can- didaten of het bevorderen van hun verkiezing het hoofddoel van de nieuwe vereeniging is. Wel is de be doeling te bevorderen, dat zoo spoe dig mogelijk eindigt het regiem, waar mee we jaren reeds „gezegend" zijn; dat nl. de bestuurder zijn eigen rech ter is; wel willen we de geruchten controlecien op hun waarde; wel wil len we toetsen of er gehandeld wordt op de juiste manier. Ons lichtbaken is daarbij Quadrageslmo Anno. Geen andersdenkende behoeft bezwaar te maken tegen dit, ons kompas, maar wij vereenigen ons in R.K. verband om ons *e beraden of wij zelf in de zen geest leven en handelen. Met op twee na algemeene stemmen werd het comité tot bestuur gekozen, hetwelk de functies onderling zal verdeelen. Het bestaat uit de heeren P. v. d. Borgt Eerdewijk, Koevoets, v. Loon, Meijer, Suy en L. Verdurmen. Op 24 Juni zal de tweede vergadering ge houden worden, waarop mr. dr. A. J. J. M. Mes een spreekbeurt zal ver vullen. Hontenisse. BEKENDMAKING JACHTGEWEREN. De burgemeester van Hontenisse maakt bekend: De Militair Commissaris voor de Provincie Zeeland deelt mede dat een gedeelte van de destijds inbe- slaggenomen Jachtgeweren zijn terug gevonden. Ze kunnen aan de eige naars worden teruggegeven, indien betrokkenen zijn voorzien van een inleveringsbewijs en van een vergun ning ingevolge artikel 2 van de wapenverordening militair gezag, zulks voor het schieten van schade lijk gevogelte. De bevoegdheid tot het afgeven van dergelijke vergunningen berust momenteel bij den Commissaris dei- Koningin in de Provincie. Alvorens een dergelijke vergunning - onder opgave van fabrieksmerk, kaliber, nummer, enz. aan te vra gen verdient het aanbeveling bij Militair Gezag te Middelburg Inlich tingen in te winnen of het desbe treffende jachtgeweer Inderdaad ls teruggevonden. Kloosterzande, 4 Juni 1945. De burg. van Hontenisse, 635-o Van Rooy. Hulst Zuid helpt Noord. De ophaalac tie, ten behoeve van West-Nederland heeft in onze stad een groot succes gehad. Eonrme hoeveelheden brood, meel en bonnen werden door de bur gerij geschonken, waarmee zij bewees de daadwerkelijke charitas nog steeds te beoefenen. Kuitaart. 'Been gebroken. Dezer dagen gleed mevr. d' H. zoo ongelukkig van den drempel uit, dat ze haar been brak en in het ziekenhuis te Hulst moest worden opgenomen. Temeuzen Luxor Theater. „Het schuim der Zee" werd door de K.F.A. goedge keurd voor personen boven de 14 J. Westdorpe. Zuid helpt Noord. Bij een brood transport naar het Noorden heeft deze gemeente bijgedragen met plm. 3000 bfooden. Tevoren was reeds een wagen met 500 brooien vertrokken. Deze actie was mogelijk door de spontane medewerking van de bak kers en landbouwers op Initiatief van den burgemeester. Klooeterzande Goede opbrengst. De feeteltjk- heden, die gehouden zijn bij den te rugkeer uit Duitsche gevangenschap van den heer P. de Waal van Kuit aart hebben opgebracht f 200; een on langs gehouden dansavond f 400. Bei de bedragen zijn bestemd voor onze beproefde landgenooten en zijn ge stort in de kas der N.C.H.N., afd. Hontenisse. Nieuw-Namen. Geslaagd feest. Met medewerking van den burgemeester heeft de feest commissie van Kerk en Smetstraat, onder leiding van Louis Praet en Ho- noré van den Branden, op 3 Juni een bevrijdingsbal gegeven, vooral gegaan, door prettige volksspelen, die volko men geslaagd zijn. De opbrengst was ten bate van het Ned. Roode Krui*»

de Stem | 1945 | | pagina 2