De opbouw leger (en Si ad en Land B1 Ons toekomstig leger FUST YAN HEI H. HART banden. I» HULST. TYPEN EEL yan ons Nieuwe taken voor Nederland IN 'T KORT De Maas 20 Aug. bevaarbaar Batavia gebombardeerd Omroep-com missie ingesteld. Nieuwe bonnen Idaii weer wees hij |ruit sprin- |grote, ruwe gebouwd |ens te be- rotswand (met grote lieg maehien Ée". zei dê (wuifden al- 1de terug en Vekf: Dan pyn loestei het bosch. fen en even er op vaste [telling met onze Iking van 17 (maken wij de van banden Identractie er op lat aanvragen Iniseeren of co- banden voor [actie moeten aan het mili- Sluiskil, »H. Lrerinrichting 359-0 ridere attentie pingen." verlengd. Zorgt (Uiterst 1 of 2 adres te zenden. 34Ï-0 |int Jansteen, ekende 4dentie eno-typiste (Tijd. adres) 368-0 ide 2 GOES. editie voor de provincie zeeland Bur.: Westsingel 75, Gk>es; Dubbele poort 8, Hulst Deze courant wordt op laat van *t Militair Gezag gedrukt op de person v. h.. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland, Uiig. „Stichting D« tem" Dir.: J. A. H. M. v. Schijndel; Hoofdrede 3. J. H. A. Bruna; Nie. J. Karhof, rayonredat Ne. 183. VRI/DAÖ 8 JUm HM5 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E Langenhorst; JVIr. Dr. A. J .J. M. Mes; Mr. H B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy Verschijnt eiken werkdag. Abonn. prijs by vooi - uitbet.: f\ 2.73 per kwart., p. post 3.46, p. week (bij niet-postbestelling) 0.21. Losse nos. 6 cent TWEEHONDERDDUIZEND MAN t S ter hebben gestaan lield, zorgt dat U ïen ontvangt voor WEEHONDERDUIZEND man hoopt Nederland bij elkaar te brengen, om te laten deelne men aan den .strüd in het Verre Oosten. Aldus Dr. H. J. van Mook, de lultenant-gouverneur-generaal Een lezer is van dat getal 200.000 geschcpkken. Dat wordt een halve mobinsatie, zegt hij, want 9 Mei 1940 waren er vermoedelijk niet meer dan plm. 400.000 onder de wapenen. ,,En we hebben ze zoo noodig. de timmerlui, metselaars, mecaniciens, monteurs, landbouwers tuinders enz. enz., voor den weder opbouw van ons land in al zijn ge ledingen. Bovendien: Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje" Niet vergeten moeten we, zegt deze inzender nog, dat, of we nu 200.000 of 400.000 man oproepen, dit toeh altijd maar een handjevol blijft, vergeleken met de groote legermachten als bijvoorbeeld Rus land, zoodat beperking binnen ons ..draagvermogen" gemotiveerd is. Niet vergeten moeten we ook. dat Nederland economisch een dei- meest zwaar getroffen landen is, zoodat de andere mogendheden het zullen kunnen billijken, zoo we tthans onze legeruitgaven tot het werkelijk noodige beperken. (TIEN ANTWOORD HIEROP moe- ten we allereerst vaststellen dat de uitlating van Dr. v. Mook blijkbaar niet vergezeld ging van 'n nadere toelichting, hoe hij zich den opbouw van dat leger van 200.000 man denkt. Alleen weten we, dat hij een man op een verantwoorde lijken post is en niet lichtvaardig zoo'n getal voor de journalisten zal werpen. De betrokken Nederlandscbe autoriteiten zien de mogelijkheid zulks moeten we aannemen dat «r binnen het raam van onze eco nomische en financieele krachten een dergelijk leger kan worden samengesteld. En die mogelijkheid zien ze ook als wenschelbkhetd, zoo niet als noodzakelijkheid. Welke redeneering daarbij voor zit, valt niet moeilijk te bevroeden. Allereerst het enorme belang, dat er in gelegen is, om met zoo sterk mogelijke krachten zelf deel he nemen aan de militaire bevrij ding van Indië. Niet iedereen gunt ons het terugverkrijgen van dit rijke gebied. Het zal echter diepen indruk maken, als we in onee groo te verarming en nood toch nog tot zulk een geweldige krachtspresta tie in staat zouden blijken als het vormen van een leger van 200.000 zou zijn. Men kan dit trou wens in wijder aspect zien. Voorbij 1» de tijd, dat Nederland zijn zoogenaaiïrfe zelfstandigheids politiek voerde, d.w.z. dat het zich op een enkele uitzondering na g; heel afzijdig hield van de groote politiek, rustig zijn eigen tuintjes verzorgend en er wel op vertrou wend, dat de groote buien rondom zich daarmee niet zouden be moeien, omdat dit het politieke evenwicht zou verstoren. In den eersten wereldoorlog is deze spe culatie weliswaar gelukt, doch de oorlog 1939-1945 heeft ons anders eleerd. We zullen nu actief gaan 'eelnemen aan den opbuow van een nieuwe politieke geleding in Europa. We doen mee aan de be waking van Duitschiand, we zui len wellicht een stuk grond van verslagen Rijk verwerven, we moe ten ernstig overwegen ons in te schakelen In een regionaal staten blok. We mogen ons aan de door den nieuwen tijd gestelde verplichtingen niet onttrekken. We kunnen het niet langer doen met een leger- tuaoht-op-een-koopje, gesteld al, vroeger verantwoord was. We gelooven echter ook, dat er b(j het oproepen van dit leger wel degelijk aan gedacht moet worden, de vaklieden en deskundigen welke we beslist noodig hebben hii herstelarbeld in het etaen iJlfa vi-U te stellen van den militauln dienst. Bi) de werving van vrijwil ligers werden trouwens reeds be paalde categorieën buitengesloten |Dit systeem zal allicht nog uitge breid kunnen worden In den komenden tijd wordt het immers van het grootste gewicht, dat al wat ons volk bezit aan ener g*e en bekwaamheid zoo doelmatig mogelijk wordt besteed aan den enormen arbeid, die wacht. Doch zeer gewichtigste onderdee- len daarvan zijn zeker ook hqt vrij ver h ten van ons Indië en het ver vullen van onze nieuwe taak in hei Internationale bestel. PEN HALF MILLIOEN man zou in ons land gemobiliseerd worden voor den strijd tegen Japan en de bezetting van Duitschiand. bericht te dezer dagen de „Daily Mail". Naar aanleiding daarvan kan A.-A. officieel bevestigen, dat het de bedoeling is vooralsnog een le ger van 200.000 man te vormen, op de eerste plaats door vrijwillige deelneming en, voor het geval dat hiervoor het getal van 200.000 nog niet bereikt zou zijn, zal het restee- rende gedeelte worden aangevuld door middel van dienstplicht. „Zwart" Amsterdam TN AMSTERDAM heeft de zwar- te handel ai zoo'n vormen aangenomen, dat een bioscoop plaats in het zwart er 40 gulden kost! Zooiets is ongetwijfeld het toppunt van dwaasheid. Er is bo vendien uit op te maken, dat de „zwarte Pieten" er kapitalen ver dienen HUL8T Heden zon onder 21.58 uur. saterdag op 5,20 uur. r\E MAAS zal zooais uren v*r. wacht op 30 Augustus weer geheel bevaarbaar #1. Dit is voor al belangrijk i.v.m. hei transport van steenkolen. (A.A.). TU--A DE BEVRIJDING van West- Nederland hebben de geallieer den tpt 1 Juni naar dit gebied ver voerd09 millioen kg. voedsel, 400.000 ton steenkolen en 47 mil lioen liter benzine en olie. (H.NJ. T\E BRITSCHE regeering heeft van de Franse he regeering een nota ontvangen, waarin het Fran- sche standpunt wordt uiteengezet, ten aanzien van de komende stap pen In verband met de Levant- crisis. (A.A.). ANNERHEIM. President der Pinache republiek, zond ter gelegenheid der bevrijding een har telijk gelukwenach-telegram aan H. M- de Koningin, die deze atten tie beantwoordde met een dank- telegram. (H. N.). TN MEI zijn van de naai- het Zui den uit de Betuwe geevacueer- den er 20.000 naar hun woonplaat sen teruggekeerd. (A.A.). At O O K T A A N zal, volgens een mededeeling van het Cen traal Distributiekantoor, weer de gelegenheid bestaan, om ex tra rantsoenen te verstrekken bjj huwelijksfeesten, en zilve ren, gouden eit diamanten brui loften. Ook zal de toewijzing van extra levensmiddelen voor jonge en as. moeders verbeterd worden. (A.A., O.B.) TT ON ING LEOPOLD zal binnen kort beslissen wanneer hij naar België zal terugkeeren, deelde v. Acker na zijn bezoek aan Salzburg mee. De gezondheidstoestand van den Koning zou zijn terugkeer nog niet mogehjk maken. (H.N.) TLTGR. DR. POELS is uit Zwitser- land in de mijnstreek terug gekeerd. (Llmb. Dhgbl.I. TYORTE TELEGRAMMEN kun- nen weer naar Engeland ver zonden worden. (A.A.). TN ISTANBOEL is een groep van 440 repatrieerenden van verschil lende nationaliteiten aangekomen, waaronder ook Nederlanders. (A.A.) T AVAL heeft den Min. van bui- tenlandsche zaken van Spanje verzocht aan de Fransche justitie te worden uitgeleverd. (Times). JN ROTTERDAM zijn Donderdag de eerste trams weer gaan rij den. (AA). JN DEN SCHUILKELDER onder jr: Rijkskanselarij is een ver- S v-!evonden- dat vrijwel ze- kei het lijk van Hitler is. Ook schijnt vast te staan, dat hij door vergift is gestorven. (HN> rpE BATAVIA is door geallieerde vliegtuigen een basis voor wa tervliegtuigen zwaar gebombar deerd. Ook zijn weer doelen op Borneo aangevallen. In Japan is op Osaka 2.5 millioen brandbommen gesmeten. (H.N.). DIJ ministerieel besluit is per 1 Juli een Omroep-commissie be noemd, waarvan voorzitter is Prof. J. Oranje. De taak der commissie is den minister van advies te die nen t.a.v. den definitieven vorm van het Omroep-instituut en den inhoud der Omroep-programma's. De commissie heeft een voorloopig karakter. Herr. Ned, zal op 30 Juni as. zijn taak beëindigen. Gebou wen, personeel etc. zullen aan de commissie ter beschikking worden gesteld. (H. N Kinder-transport uitgesteld TYEZE WEEK zou het laatste transport kinderen uit Zuid- Nederland naar Engeland vertrek ken. doch i.v.m. transportmoeilijk heden de repatrieering van krijgsgevangenen heeft voorrang is het vertrek X week uitgesteld. (A.A.), audiëntie. 2. H. Esc. de Bisschop van Bre da zal Zaterdag van week en Zondag en Woensdag van de vol gende week geen audiëntie verlee- nen. STILLE OMGANG. Op Zondag, den 17n Juni, zal de Stille Omgang te Bréda hervat worden. Als intentie is door Mgr. Hopmans aangegeven: God dan ken voor de gelukkige bevrijding van Nederland uit de handen der overweldigers en bidden voor den opbloei van het godsdienstig-zede- lyk leven, dat in de voorbije jaren veel heeft geleden. SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Op de Westerschelde is op 5 Juni de Breskensche visschersboot B. R. 56 op een mijn geloopen en gezon ken. Drie van de 4 opvarenden zijn verdronken. De overlevende werd gered door de bemanning van de B.R 47. die dadelijk te hulp snel de. (H. N.). DE AARDBEIENPRIJS. Nader vernemen wij dat thans de aardbeienprijs op de Goesche vei ling werd vastgesteld op f 1.20 per kilogram. Pas volgende week zullen de normale koude grond-prijzen gelden, doch dan is het grootste deel van den oogst wel reeds bin nengehaald GOES HELPT DEN HAAG. De heer J. C. E. baron van Lijn den wnd. eerste voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, heeft den dank van Den Haag aan Goes overgebracht voor den prachtigen steun De Hulpactie Roode Kruis, afdeeling Goes, heeft n.l. aan den Haag een zending le vensmiddelen voor de ondervoeden gezonden, bijna 1000 pakketten van 10 kilo, die onder geleide van de heeren Sturm en van Doorn werden overgebracht. Aardenburg Wederopbouw van onze kerk. Voor het herstel van de parochiekerk werd door den Pastoor bij zijn jaarlijksch bezoek reeds f 8800.— van de parochi anen ontvangen. De voornaamste her stellingswerkzaamheden tot het water en winddicht maken konden gedu rende de wintermaanden al geschie den, terwijl ook een groot gedeelte van het dak met "leien in orde kon GELDIG TOT EN MET 16 JUNI. BROOD: A 25A. B 26AC 25A/ D 25AE 25A, M 25A. A 25B, B 25B C 25B. D 25B. E 25B. brood per bon 400 gram. D25E25 beschuit 100 gram BESCHUIT: D25A, D 25B. E25-E 25b beschuit 75 gram. per bon. MELK: C25, D25, E25 Melk per bon W Liter. A25. B25 Taptemelk lyg Liter, per bon. CHOCOLADE: C60-D60 Reserve 2 tabletten. B60 Reserve 1 tablet. TABAK 06 Tabak 1 rants, naar keuze. VOOR ZEEUWS CH-VLAN DEREN. (Geldig vu 2 t.m. 9 Juni). KINDERDRANK: D56. E56. Reserve, 300 gram. Voor in leveringsbon, te vens afleveringsbon; in te leveren bij winkeliers voor 9 Juni 1046 KAAS: 164, algemeen 100 gram. Voor- inleveringsbon, levens afleverings bon; in te leveren bij winkeliers voor 9 Juni 1945. ENG. BISCUITS: 183 algemeen 100 gr. De geldigheidsduur van de volgende bonnen wordt verlengd t.m. 34 Juni 1945: 155 algemeen, 2 doosjes lucifers. D48. E49, 150 gram kinderbiscuits. 132 algemeen, 1 rantsoen vervan gingsmiddelen. Voorts wordt de geldigheidsduur van bon 154 algemeen, aangewezen voor 225 gram Engelsche huishoud zeep beperkt tot 17 Juni 1945, worden gebracht. Overigens zijn er nog vele beschadigingen en is de to ren deerlijk gehavend. 'Adviescollege gemeenteraad. De commissie van ^advies, welke is be noemd in verband met de samenstel ling van een voorloopigen gemeente raad, bestaat uit de volgende heeren: J. W. A. Trapman en J. F. Rijckaert, Aardenburg. C. Sturtewaegen. Eede; J. B. Paridaen, Sint Kruis en H. Cort- hals, Draaibrug. Kermis. Ter. gelegenheid van de jaarlijk3che kermis werd „een paai den sportfeest gehouden. Er was groote belangstelling. Winnaar werden: J. Beun, W. van Waes, E. Quataert en Frits dé Rijcke, respectievelijk van de nummers ringsteken, hardrijden, stoelendans en vali'ezenkoers. Op de drie avonden werd in de sociëteit en in een groote spiegeltent aan de Kaai gezellig gedanst. Voetbal. Aardenburg speelde weer eens een wedstrijd en wel tegen F. C. Akker» üit Maldegem (B Na een spannend vertoop eindigde de strijd met 1-1. Burgerlijke stand. - Geboren: Fran- ci zv G. Standaert-Verschoote. Lydie dv C. Matthijs-Baute. Louise dv A. Biondeel-de Taeye. Adriaan zv J. de Feijter-Balkenende. Maria dv A, de Bruijne-Leliaert. Maria dv P. de Muynck-van den Broeke. Ebrina dv J. de Feijter-de Putter uit Sluis. Ro bert zv w. de Rooze-De Coster. Huwelijken: P. de Geeter 25 j. en I. Ballegeer 2* j. J. Kayser 21 j. en N. Kloosterman 21 j. E. Vervaet 29 j. uit Biervliet en M. Hiel 26 j, C. Doo- laege 25 j. uit Sluis en M. Mussou 27 j. A. Melens 25 j. en C. de Croock 24 j. J. Cauwels 30 j. uit Sluis en S. Vermeire 22 j. R. Verstraete 40 j. en A. Verpraet 35 j. A. de Smet 32 j. uit Middelburg (B.) en E. Breijaert 29 j. L. Bastuig 31 j. uit Rentranchement en C. Buijze 26 j. Overleden: L. Bonte 48 j. ong. A. Willemsen 17 j. ong. A. Loete echtg. v. K de Wispelaere 59 j. A. Blomme, 82 jaar. V. B. Lootens 87 j. A. Engels 46 j. uit St. Laureyns (B T de Sut ter 75 j. Hon tenksse GEMEENTE HONTENISSE Bestrijding Coloradokever De burgemeester van Hdntenisse maakt bekend: In verband met artikel 3 van de Coloradokeverwet van 27 December 1934. stbl. 687, is bericht, dat ook dit jaar bespuiting van alle aardappelvel den in de gemeente noodzakelijk is. Deze bespuiting moet worden uit gevoerd met water, waaraan per 100 liter 400 gram lood- of calciumarse- naat is toegevoegd, in een hoeveelheid van gemiddeld 750 liter per hectare. Ite uitvoering moet zoo zijn dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof bevochtigd worden en op zoodanig uur en bij zoodanige weersgesteldheid, dat zij denzelfden dag nog kunnen opdrogen. De periode, waarop de eerste be spuiting moet worden uitgevoerd is bepaald op 11 tot en met 19 Juni '45. De tweede periode der bespuiting zal nog nader worden bekendgemaakt. Het calciumarsenaat moet worden afgehaald bij het magazijn van den NCB nabij Kruisweg op 11 en 12 Juni 1945 an 7-12 uur en van 13-17 uur. Hei niet afhalen van het calcium arsenaat of het niet bespuiten der aardappelplanten is strafbaar gesteld terwijl op een en ander door de po- liiie streng toezicht zal worden uit geoefend. 360-0 Klocsterzande, 3 Juni 1945. De burgemeester van Hontenisse, Van Rooy Goe» Politienieuws. Door de politie is gearresteerd een zekere C. R., van wien nog was komen vast te staan dat hij lid van de NSB is geweest. D. v. S. is voorgeleid aan de Justitie in vel band met den diefstal van een tiental balen suiker, enkele maanden gele den gepleegd. Ten nadeele van mej. K. E. uit Kloetinge werd in de Wijn gaardstraat een fiets gestolen. Hulst IJ AL DE WREEDHEID, die de oorlog ons te aanschouwen gal en de ellende, die daar door over de menschen werd ge bracht. heeft hy ons ook ontroe rende voorbeelden getoond van of fervaardigheid en heldenmoed, van stil en sterk verdragen van veel leed, van geduldige gelatenheid in het lijden. We kunnen niet anders dan met dankbaarheid en bewondering degenen gedenken die hun leven gegeven hebben om ons de vrijheid terug te brengen. Boven hun graf zouden we de een voudige maar veelzeggende woor den willen plaatsen: „Zij zyn voor- ons gestorven Wat een diepge- fundeerd gevoel van solidariteit en liefde voor hun evenmensch heeft deze velen bezield, dat ze hun har- tebloed gaven en door hun onder gang ons voor den ondergang heb ben gered. Zoo is er eenmaal Een geweest, wiens heldendaad eindeloos ver verheven is boven alles wat wij in de menschen bewonderen: Een. wiens beeltenis verbreid werd over de geheele wereld om haar eraan te herinneren, dat Hij voor ons gestorven is. Het is Christus, naar wiens Hart wij in deze dagen op blikken als naar den zetel Zijner groote liefde. Christus' H. Hart. In de kerken en kapellen staat Zijn beeltenis, in scholen en werkplaatsen, langs de wegen en de pleinen der stad, op dat overal de menschen eraan zou den worden herinnerd in de taal des harten, met welk een nimmer uitdoovende, nimmer verzwakken de liefde hy wordt bemind en ge zocht op alle paden van zijn lever. Geven Zijn woorden ons heilige verzekeringen, Zijn wonden spre ken sterker nog omdat daarin de onweerlegbare bewijzen worden ge geven, dat we met eeuwige liefde werden bemind. Dit zyn argumen ten. waaraan gaen denkend mensch kan weerstaan. Daarom ook is het goed in dezen tyd van felle tegenstellingen op te zien naar het H. Hart, dat onwrikbaar staat temidden van een wereld vol haat, dat stroomen van genaden en erbarmen zendt naar de m,en- sc henharten, dat geopend werd. opdat wij erin zouden kunnen binnentreden en er een veilige sc«4^h>laats zouden kunnen vin den. „Vlucht bis iedere beproeving in het liefdevolle en rijke h^ït van Christus en stel u zijn goedheid en liefde voor", maant ons Petrus Canisius. En velen zullen uit dien vuuroven verwarmd en versterkt naar buiten treden, door een an deren geest bezield staan tegen over de problemen van dit leven en deze helpen oplossen door hun eigen liefdevolle levenshouding. Aan de bevolking van Huist. Het is mij een voorrecht in op dracht van Hare Koninklijke Ho l heid Prinses Juliana aan de bevol king van Hulst mede te ddeien, dol hoogstderzelve getroffen is doo" de geestdrift en de aanhankelijkheid tijdens haar bezoek door de bevol king allerwege betoond. Nemen wij met groote voidoeniug kfennis van de gevoelens, welke Hare Koninklijke Hoogheid bezielen, onzer zijos worde oprechte dankbaarheid voor dit bezoek tot uitdrukking ge bracht. Hulst, 31 Mei 1945. 454-o De Burgem. P. Blommaert, wnd Lamswaarde Kermis. Zondag en Maandag vier de Lams waarde kermis, *s middags werd er een voetbalmatch gespeeld tusschen Lamswaarde en Steen, wel ke in gelijk spel eindigde. Daarna werd er dansmuziek gegeven. Middelburg Gegrepen. Te Groningen is dooi de politie gearresteerd J. Bierens. weleer commandant der Landwacht alhier; ten einde raad was hij lid de- SS geworden. Ook de vroegere oppe luitenant der gem. politie Freylink

de Stem | 1945 | | pagina 1