BROOD VOOR BEVRIJD GEBIED T erdoodveroordeelde keert terug 0 Düatscher vermomd als Amerikanen Wordt Zuid -West vergeten? Stad en Land! Bezoek aan een bloemfabriek te Sas van Gent. Prinses Juliana bezoekt Z eeuwsch-V laanderen Overal een enthousiaste ontvangst Waar is de evenredigheid Nieuwe bonnen E'EN ruime fabriek in het hart van Sas van Gent. Groote witte plekken op de gevels geven aan het gebouw het onmiskenbaar uitzicht van een bloemfabriek. Het is de be kende firma „Walzenmolen", N.V. J. Verschaffel en H. Mechelynck. Direct aangepakt. TN de smaakvol gemeubileerde di- rectiekamer krijgen we gelegen heid enkele vragen te stellen. „Bent u direct na de bevrijding be gonnen met de bloemverwerking?" Zeker, antwoordt-de directeur. Al liep in het begin alles nog in het honderd, we hebben toch direct aangepakt. Brabant en Zeeland waren alleen aangewezen op onze firma. Maar er waren vele moei lijkheden te overwinnen. In Zee land was geen gedorscht graan te krijgen en de waterstand in het stadskanaal was te laag. Toen deze kwesties waren opgelost, kwam het zakkenprobleem aan de beurt. Het is zelfs gebeurd dat we heelemaal zonder zaten. Doch alles kwam ten slotte op zijn pootjes terecht en van toen af vertrokken er soms ruim 200 vrachtwagens tusschen 's morgens zes en 's avonds acht met hun kostbare lading bloem naar Brabant. - Hartelijke ontvangst. JULLIE werden daar dan zeker wel goed ontvangen?" En of! Het is zelfs zoover geko men dat we in Eindhoven, waar hongersnood dreigde, den toestand Werkgem. Wederopbouw Sluis klaagt. V"AN DE WERKGEMEENSCHAP Wederopbouw Sluis ontvingen we een uitvoerig schrijven, waarin erop wordt gewezen, dat ook in West Zeeuwsch Vlaanderen, het ge bied, dat volgens ooggetuigen een betreurenswaardige overeenkomst vertoont met Caen in Frankrijk, spontaan hulp werd toegezegd, toen de klok werd geluid voor een actie tot steun aan het Noorden. Zelfs zij, die door den oorlog huis, inboe del, voorraadjes, kleeren, kortom zoo goed als alles verloren hadden, keken hun kasten in de thans door hen bewoonde „woningen" na om te zien of zij iets te missen hadden voor hun landgenooten boven de rivieren, die wellicht lichamelijk er slechter aan toe waren dan zy. Doch het leven gaat verder, op de ruines van W. Z. Vlaanderen moet een nieuw gebied opgebouwd wor de». men is daar ook verantwoor delijk voor de voedselvoorziening van een groot deel van overig Ne derland. Het is noodzakelijk, dat 'n toestand wordt geschapen, waarin het mogelijk is, dat ieder zijn beste krachten geven kan. En daartoe moet een zekere mate van tevre denheid heerschen. Maar als wij dan zien aldus de Werkgemeenschap dat er in een wel zeer getroffen gebied als West Zeeuwsch Vlaanderen na zeven maanden aan de gedupeerden schoenenbonnen worden afgegeven door den distributiedienst en blijkt, dat de voor distribueering bestem de schoenen zijn in beslag geno men in Oost Zeeuwsch Vlaanderen (dat niet gedupeerd is) voor ver zending naar het Noorden; dat er in Brabant of elders reeds gerulmen tijd klompen voor hier gereed lig gen, maar steeds niet komen, ter wijl daaraan zoo'n dringend gebrek is voor de landarbeiders en andere bevolkingsgroepen; dat de door de Commissie Voorziening West Z. Vlaanderen beschikbaar gestelde huishoudelijke artikelen hier in de winkels liggen en dé menschen die er zoo'n dringende behoefte aan hebben er naai- mogen blijven kij ken, omdat er een hiaat schijnt te zijn in de betreffende administra tie; dat de prijzen van meubelen, welke voor gedupeerden beschik baar worden gesteld, zoo „zwart" zijn, dat velen die niet kunnen koo. pen en bovendien de meubelen van inferieure kwaliteit zijn, dan vra gen wij ons wel eens af of die medewerking wordt betoond, waar op een gedupeerde streek aan spraak mag maken. En dan vragen wij ons wel eeris af; weet men wel' licht niet meer dat Breskens, Oost burg, Sluis, Eede, Schoondijke en vele andere plaatsen ook gedupeerd zijn? Een ingaan op deze en wellicht andere klachten zal nog niet direct een tevreden bevolking geven, maar zou toch wel meewerken om veel ontevredenheid weg' te werken, en zoodoende wellicht den arbeidslust helpen bevorderen. gered hebben Een van onze verte genwoordigers werd daar door een raadslid omhelsd. Nu is er echter een depot in Ber gen op Zoom, van waaruit a-Bra bant voorzien wordt. Drie-vierde van onze bloem gaat daarheen, ter wijl een vierde in Zeeland blijft. Het gesprek komt nu op de sa menstelling van de bloem, waar over we het volgende vernemen: De standaardmélange is 10 rogge en 90% tarwe. Vóór den oor log maakten wij uit 100 kg. grohd- stof 75 kg. spierwitte bloem, doch dat is nu opgeloopen tot 85 kg. Be halve broodbloem fabriceeren wij Zeeuwsche bloem, welke voor de biscuitfabrieken bestemd is, die er kindervoedsel van maken en be- schuitenbloem. Het overschot, dat 14ü bedraagt, werd vroeger uit- gemalen tot zemelen, gries en grint, maar nu maakt men er ze- melenkoek van, die als veevoeder uitstekend dienst doet. En hier hebben we nu de fout, dje de mof fen steeds maakten. Die dachten alleen aan den mensch en lieten den veestapel uitsterven. Een rondwandeling. TUE ONDERBREKEN het gesprek om een rondgang door de fabriek te maken. We gaan door het ketelhuis, waar geweldige vu ren voor de drijfkracht van de ma chines zorgen. Daarna komen we langs diverse zift- en pietmachines hoogerop. totdat we tenslotte in de enorme silo's belanden. Het uit- zich is hier prachtig: aan den ho rizon dampen dfe schoorsteenen van Gent en verder zoover het oog. reikt de eindelooze polders en dijken. We dalen weer en de verschillende pietmanieren worden ons uitgelegd en als we tenslotte met een witte kuif en een besuikerde jas uit de fabriek komen, hebben we een kleinen indruk gekregen van het ontzaglijke werk, dat hier voor de voedselvoorziening gedaan wordt. x RAADHUIS TE DUSSEÏI IN DE LUCHT GEVLOGEN Vjjf slachtoffers. In het door den oorlog zwaar ge havende Dussen is het raadhuis vo rige week in de lucht gevlogen. De kelders van dit mooie gebouw wa ren gevuld met munitie en pantser- vuisten. De burgemeester waar schuwde twee leden der binnen- landsche strijdkrachten, niet in de kelders te komen. Vermoedelijk is zulks toch geschied. Zij zijn met 3 andere personen, die voor het raad huis stonden, bü de ontploffing om het leven gekomen. Een zesde per soon werd ernstig gewond. De ont ploffing is waarschijnlijk door een trucmijn veroorzaakt. In het licht der be vrijding knalden nog de executi^peletons. HEMELVAARTSDAG bracht" c.e tram plotseling vier terdoodveroordeelden veilig en wel naar hun familie in Hulst terug. Een van hen, de be kende opperwachtmeester Stoorvo gel, vonden we enkele dagen later thuis, in een zee van bloemstukken, nog zwak van lichaam, doch even vitaal van geest als op dien nood- lottigen 30 Augustus 1943, toen de Sicherheitsdienst zijn hand ter ar restatie op' de schouders van dezen goeden vaderlander legde. We lie ten den heer Stoorvogel zijn bele venissen vertellen en rustig, wel overwogen dischte hij het onopge smukt verhaal op van zjjn lijdens weg: YOOr don rechter „Aanvankelijk werd ik naar Vught gevoerd, alwaar men mij een bekentenis wilde afdwingen. Toen dit niet gelukte, begonnen de mis handelingen, waarna ik direct om verder van deze onmenschelijke wreedheden verschoond te blijven, overging tot een buitenrechtelijke bekentenis en deze zelfs met mijn handteekening bekrachtigde. Daar. na liet men mij met rust totdat de zaak voor het gerecht kwam. al- waai- ik direct al mijn woorden terugnam, en mijn vorige ondervra gers aanklaagde als beulen. Het ge volg was, dat men geen bewijs te gen mij kon vinden, hetgeen den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie in woede deed uitbarsten. Hij schreeuwde: „En toch zal het je kop kosten!" De eisch was dood straf. De uitspraak was hetzelfde. Een genadeverzoek kon Ingediend worden, hetgeen ik weigerde met de verklaring: „Er is geen daad ge steld en waar geen daad is, is geen bewijs. Wanneer u mij ter dood laat Maakten aralls pakjes sigaretten op zijn Amarzkaansoh open IN DEN VOORBIJEN oorlog waren het niet alleen le gers, die elkander te lijf gin gen, menigmaal trachtten de partijen elkaar ook op andere wijze een slag toe te brengen. Men herinnere zich slechts de bevrijding van Mussolini. Wat door enkelingen gepres teerd werd, zal nu geleidelijk wel gaan blijken. Een enkel staaltje, dat overigens op een daverend fiasco uitliep, troffen Ml in een der Engelsche bladen aan. In September 1943 maakte de 37- jarige SJS. man Otto Skorzeny naam, doordat hi) Mussolini uit ge allieerde gevangenschap bevrijdde. Ook by von Rundstedt's Arden nenoffensief eind 1944 was hij met een speciale taak belast. Ver momd in Amerikaanschc unifor men moesten hij en zyn mannen in de geallieerde linies zien binnen te dringen en verwarring zien te stichten door alle mogeiyke daden van sabotage. Daartoe schraapte Skorzeny uit de Wehrmacht alle mannerf bijeen, die Engelsch spraken met een Amerlkaansch accent. In totaal waren het 150, officieren en manschappen, die aan een in_ tensievc training werden onder worpen. Hun Amerlkaansch werd bijgevelld, zij kregen onderricht in de gewoonten en plichtple gingen van het Amerikaansche leger, beoefenden Amerikaan sche manieren tot in de kleinste details. Zoo leerden zy byv. op typisch Amerikaansche wijze een pakje sigaretten openen. Om hun trai ning te vervolmaken werden zij als Amerikaansche krijgsgevange nen vermomd en in de gevangen kampen vastgezet'waar zij de Ame rikaansche gewoonten observeer den en hun taai perfectioneerden. Tegen midden December was alles gereed. De troep werd in Amerikaansche uniformen gestoken van valsche papieren voorzien en met jeeps uitgerust. Reeds tydens de training was opzetteiyk het gerucht verspreid, dat Skorzeny met 60 man achter de geallieerde linies zou worden neergelaten om een aantal hooge officieren waaronder ook Eisen hower te dooden. Daarom waren tydens het Ardennennoffensief ook speciale maatregelen getroffen om Iesenhower, Montgomery, Bradley, Tedder en anderen te beschermen. Het was echter slechts een ge rucht, met opzet door de Duit- sch'ers rondgestrooid cm verwarring te stichten. Von Rundstedt's offensief be gon den 16en December, de eer ste gevangene van Skorzeny's troep werd reeds den 17en ge maakt. Verschillende werden dood geschoten, toen zy trachten langs versperringen de Amerikaansche linies binnen te dringen, vyftig werden levend gevangen genomen en na ondervraging berecht en geëxecuteerd. Na een week was er geen enkele man van Skorzeny meer in de Amerikaansche linies; het eenige, wat zy hadden bereikt, was de vernietiging van twee bruggen. brengen, begaat u een moord." In een brief aan den oommandeerend generaal van het Oberkriegsgericht schreef ik een felle aanklacht op de gepleegde rechtspraak." Weinig hoop meer BN WAT was het resultaat?" vroegen wy nieuwsgierig. „Voorloopig nog niets. Op 29 Juli werden wij met kettingen aan elkaar gebonden, naar Anrath ge bracht. De behandeling was hier erg slecht en de tijd moest zoek ge maakt worden met enveloppen plakken." „Een van de vriendelijke opmer kingen, die een bewaker steeds maakte, was: „Jullie worden alle maal kapot geschoten." Eind Aug. kreeg ik gratie, echter zonder be paling van straf, dus hield men mij. Veel hoop had ik toen verder niet meer." „Doch de geallieerden begonnen hun opmarsch door Duitschland. Als een hazewind werden alle ge vangenen over den Ryn gevoerd, ongeboeid en onder een poeslieve bewaking. Ons domicilie werd Lutt- ringhausen, alwaar de gevangenis boven op een berg stond. Het. leven was hier iets dragelijker, al waren de rantsoenen minimaal. 15 April zagen we plotseling een afdeeling van de Amerikaansche gepantserde stoottroepen de stad binnenstuiven. De spanning werd ondragelijk. Des avonds hoorden we nog de schoten der excutiepeletons en vernamen, dat 80 gevangenen gevallen waren. Den volgenden avond zouden er nog 500 vol gen. En toen begon in onze ge dachten de wedloop met den dood. De uren kropen voorbij." s De redding JtfTETS WERD gehoord. Totdat plotseling de deuren open gingen en de Amerikanen binnen' kwamen. Drie vaste gevangenen, die wegens werkzaamheden vrijheid van beweging genoten, hadden kans gezien om met twee Ameri kaansche bevrUders de geheele be zetting van de gevangenis in be dwang te houden, totdat redding en versterking kwam opdagen. De bewakers, die plotseling nooit Nat.. Soclalist geweest waren en alles onder dwang gedaan hadden, wer den in onze cellen opgesloten. Eenige dagen daarna keerden we overgelukkig in auto's huiswaarts, waar we via de prachtige verple- ginsgcentra van Venlo. Eindhoven en Roosendaal, arriveerden." "yOOR de tweede maal in !n korte spanne tijds heeft Z. Vlaande ren het voorrecht mogen genieten een lid van one Vorstenhuis in zyn midden te begroeten. Dinsdagmorgen arriveerde om streeks 10 uur Prinses Juliana met een klein gevolg aan de grens te Kapellebrug. waar Zy werd ontvan gen door den Militair Commissaris van Zeeuwsch Vlaanderen, majoor Koch. Vervolgens werd via St. Jan steen, Heikant. Koewacht, 't Zandt, Bonte Koe en Axel naar het Groot Casino te Sluiskil gereden, alwaar een korte lunch gebruikt werd. Naar het Westen. Des middags bezocht Prinses Ju liana het geteisterde West Zeeuwsch Vlaanderen en had o.m. een kort op onthoud te Schoondijke. Breskens, Groede, Oostburg, Sluis en IJzen- dijke, terwijl Zij in Oostburg ten huize van burgemeester J. Mijs de thee gebruikte. Het avondmaal werd gebruikt in Sluiskil, waarna H.K.H. een korte vergadering had met het gewestelijk HARK-comité. Woensdag werd de toeht via Westdorpe, Sas van Gent naar Terneuzen voortgezet. In deze laatste plaats inspecteerde de Prinses een compagnie van het 14e R.I., benevens een detachement van de Kon. Marine, terwijl een offi- cieele ontvangst ten stadhuize plaats vond. Te Hulst. In den middag arriveerde H.K.H. via Axel in Hulst. De markt en de omgeving van 't stadhuis waren al bijna twee uren druk bezet met een wachtende me nigte. Enthousiast werd de Prinses begroet. Het Wilhelmus weerklonk, stram stond de militaire eerewacht 14 R.ï. in de houding. Schoolkinderen waren voor het stadhuisbordes opge steld; verkenners regelden de orde. H.K.H. begaf Zich onmiddellijk de trappen op van het stadhuis en werd op de pui begroet door den wnd. bur gemeester. Mede waren o.a. ter be groeting aanwezig maj. F. Koch, mevr. Casparie, verwanten van oor logsgetroffenen, het secretarleperso- neel. Kinderen van oorlogsslachtof fers boden bloemen aan. Ten stad huize werd een thee gebruikt. Na ruim een kwartier daalde H.K.H, de trappen af, de muziek blies het vólks- ZIJ IS NOG SCHEEVER DAN SCHEEF Naar aanleiding van het onder bovengenoemden naam in ons blad verschenen artikeltje, merkte men uit onzen Zeeuwschen lezerskring op. dat de verhoudingen in zee land nog scheever zyn. De aard- beienprys was daar deze week f 1.80 per kilo, terwyi vorige week in den winkel nog f 4 tot f 5.50 voor een kilo werd bedongen. De tarwepry's van f 17 is die van klasse A, doch byna nooit komt een landbouwer met zyn product daar in terecht, zoodat hy dan nog min der ontvangt. Daarentegen gelden de aardappelen ongeveer f 1.25 tot f 1.75 meer per honderd kilo als stond aangegeven. De stemming onder de Zeeuw sche landbouwers is daarom niet al te best, vooral ook omdat de per soneelskwestie steeds meer zorgen baart. lied en H.K.H. inspecteerde de mili taire eerewacht. Onder enthousiast gejuich der met oranje en rood-wit- blauw getooide bevolking begaf H. K. H. zich naar de Steenstraat, waar Zij een kort bezoek bracht aan het bureau van 14 R.I. om vervolgens de stad te verlaten. Via Kapellebrug verliet de hooge bezoekster wederom het Z. VI. grondgebied. GELDIG TOT EN MET 9 JUNI (Voor getieel Zeeland BROOD: A24A B24A C24A D24A E 24A M24A A24B B24B C24B D24 B E24B brood per bon 400 gram. D24 E24 beschuit 100 gram. MELK i gestandaardiseerd)C24 D 24 E24 Melk 1 3/4 1„ A24 B24 Taptemelk 1 >4 1. AARDAPPELEN: A24 B24 C24 D24 E24 Aardappelen per bon 2 kg. M24 Aardappelen per bon lti kg. (Voor de-eilanden) ONTBIJTKOEK: bon. 150 Alg. if tot nader bericht verlengd. Aardenburg zilveren priesterfeest. Op 29 Mei vierde de pastoor zijn 26-jarig pries terfeest. Te dezer gelegenheid wap perden talrijke vlaggen van de hui zen en was het kerkplein smaakvol versierd met groen .en bloemen. Om 10 uur werd een plechtige H. Mis met assistentie opgedragen, waarbij de eerw. heeren C. Smoor, pastoor te Eede, A. Lannoye, kapelaan te Nis pen en P. van Leeuwe. kapelaan te Nieuw Borgvliet, deze beide laatsten Aardenburgers, assisteerden. De pas toor werd door bruidjes onder een haag van sierbogen van groen en bloemen van de pastorie naar de kerk geleid en na de H. Mis terug naar de pastorie gebracht. Vervolgens werd door d,e schoolkinderen den ju bilaris in spreekkoor en gezang een hulde gebracht ln den tuin van de pastorie, terwijl daarna op de recep tie vele parochianen hun herder kwa men gelukwenschen. Des namiddags hielden de kinderen voordrachtles en gaven zangnummertjes ten beste.X> e rest van den dag, door temidden va" familie en P"es- ter-collegas. pastoor J. Dierick, werd geboren te Koewacht op o Maart 1895 en werd in Febr. W42 pastoer te Aardenburg; daarvoor was hij kape laan te Oosterhout en Roosendaal, St. Antonlusparochie. Goes De wnd. Burgemeester van Goes maakt bekend, dat hij heeft benoemd tot leden van de Commissie vnrv Vertrouwensmannen bedoeld in art. 3 lid 3 van het Kon. Besluit van 12 April 1945 (Staatsblad No. 45) hou dende vaststelling van het Besluit Tijdelijke Voorziening Gemeenteraden de navolgende heeren: Ds.-A. W Odé, A. Buys, J. H. Roose, J. Boer jr. Goes. 31 Mei 1945. De wnd. Burg. voornoemd, 974_o A. de Roo, Burgemeester ten Kate. In te genstelling met circuleerende be richten als zou burgemeester ten Kate weer in functie zijn, kunnen we mededeelen, dat dit niet het geval is; hem is ziekteverlof verleend.

de Stem | 1945 | | pagina 2