De strijd in Europa ten einde E ;en rmers PROCLAMATIE 1 - Krijgsgevangenen keerden terug r-YIJF JAAR GELEDEN H in het westen des lands Gisieren machthebbers JN nelijke De „residentie" vierde V.E.-dag Bij het afha- imuiieren moe. stamkaart wor. 947-0 'aartsdag) zijn 11 gesloten. in ren grossiers en |ti van 9-11.30 u. mkaarten voor 505 (stook- -1940. 7 t.m 12 Mei '45 den een formu- ivraagformulier enkaart T 505, afhalen bij de kantoren. Aan deze formulie r-den verstrekt. tr op gevestigd, in de periode 1945, tegelijker- an de bonkaar- moeten wor- «nkaarten voor af petroleum einden. n een nieuwe >leam ot vaste kookdoeleinden van 7 t.m. 12 AD 323-03 (voor a l persoon) en illeenwonenden) de plaatselijke eze formulieren 2 Mei worden kienen der aan- Idistributiestam- nsleden worden electriseh of op |ervoor niet in eren welke na zullen voorloo- ïlegd. 948-o ïditië voor DE provincie zeeland Bug: wesls'"g®' 'dt öp last va* 't Militair Gozag Goes; Dubbele poort 8, Hulst ged: Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De r»ir J A H M. v. Schijndel; Hoofdredacteur: ij.'rt.A.'Bruna: Nic. J. Karhof, rayonredacteur Nó. 160 VRIJDAG 11 MEI 1945 Voor God, Koningin en Vaderland Comm. v. Toezicht: C. J. v. Hootegem; A. E. Langenhorst; Mr. Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling2.73 per kwartaal, pe,r post 3.45, per week (bij nlet- postbestelling) 0.21. Losse nummers 6 cent. n..;tm^hland ratiffc*"*"** do oaaHulatie-overeonkom.t Churchill, Truman en Stalin riepen den Y.E.-dag uit. „Er valt echter nog een vijand te bestrijden". Plechtige woorden van Z.H. den Paus DÜITSCHLANDS capitulatie, sinds Maandag een feit, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ook formeel tot stand geko men De wereld-historische gebeurtenis vond rond het mid dernachtelijk uur plaats in het Militair technisch instituut te Berlijn Hier kwamen de grooten der strijdende legers Wee». Oe- neraal Tedder, Generaal Spaatz, veldmaarschalk Zukow, Generaal ie I attre de Tassigny, Veldmaarschalk von Keitel, Gen.-admiraal i riedeburr en Gen Stumpf. Kort en droog klonken de inleiden- de woorden van Zukow, sober klonken de antwoorden. Even pro beerde von Keitel, die in vol ornaat, met den maarsehalkstaf in de hand en zijn monocle in het oog. verschenen was, nog 24 uur uitstel te krijgen. Zijn verzoek werd echter afgewezen en vijf mi nuten later was de plechtige zitting ten einde. bleef sinds dit n. Het leek ja- waren er pas voorbil gegaan, ti waren begon- aan dat alles et schip geko- zijn kant lag. [eppie was, be- 3 te zwemmen, patrijspoortjes ij naar binnen. i— -^55 p-«i - omen, was het elkaar geslin- sn aan de muur Op een der stond een ste rntje. dat dade- n Neppir trok. taalde hü het :e het op tafel. rE oostburg VLAANDEREN. cflie Roode Kruis, jintore» AjA roEN- «DIJKE. - su'jderen 26 cent joten boven den 943—0 Een banket, dat den geheelen cht duurde, een nacht, waarin de I wijn in de bokalen fonkelde en de glans der overwinning het gezel schap overhelmde. vereenigde daar na de geallieerde leiders. 'ntusschen waren de volkeren der strijdende geallieerde naties eeds uit hun fabrieken en werk- jlaatsen gelokt door de gebeurte- lissen, die aan de ratificatie voor- ,f waren gegaan: Het sluiten van Ie voorloopige capitulatie-overeen- lomst en het uitroepen van den ictoripdag in Europa. Dinsdagmid- lag om drie uur traden Churchill, Pruman en Stalin voor de micro- 'oon om aan de wereld het groote deuws mede te deelen. Churchills oespraak was kort maar krachtig: „De strijd is ten einde, ook om de Kanaal-eilanden. Onze beproe vingen en inspanningen vonden haar belooning in de overwinning Dank zijn wij verschuldigd aan onze machtige bondgenooten Ame rika en Rusland voor de Jndp, die zij ons verleenden, maar laat ons niet vergeten, dat wij nog een verraderlijken vijand hebben te bestrijden: Japan. Hun wraak- en hebzucht roepen nog om vergel ding. Met de Engelschen juichten na lie woorden de millioenen der be- urijde verdrukte volkeren. In Washington bracht president Truman dank aan God voor de be- laalde overwinning. Evenals Chur chill en Stalin wijdde hij een kort in memoriam aan de in den strijd gevallenen om dan als wachtwoord tüt te geven een driewerf herhaal- len oproep te blijven werken, aller - lerst om Japan te verslaan en ver volgens om een duurzamen vrede e verkrijgen, gebaseerd op het recht enslotte riep de president de Ame- ikanen op tot een biddag. In Muskou bulderden 1000 kanon- ïen twintigmaal achtereeen en ver- tlaarde Stalin dat het niet fle be- ioeling is Duitschland te vernieti gen of te verdeelen. Terwijl de feest tlanken bruisten, luidde hij „een leriode van vreedzame ontwikke ling" van de werld in. f~vnai gebroken plechtige cogenblik der over winningsafkondiging de aether tril len. Telegrammen vlogen naar alle uithoeken der aarde, waarin ge kroonde enongekroonde hoofden el kaar namens hun volkeren geluk- wenschten. Sprekers, wier woorden zwaar wegen in de balans van 's menschen leven en streven, traden naar voren. De Koning van Enge land verklaarde „wij moeten zor gen, dat het bloed van hen. die vielen, niet voor niets heeft ge vloeid. Wij moeten een wereld ma ken. zooals zij die verlangd hebben. Laten wij ons daarbij toevertrouwen aan Gods leiding. Plechtig klonken weinige uren later 's Pausen woorden: „Reus achtige problemen wachten de wereld ter oplossing. Moge uit al le werk een beter Europa en een betere wereld groeien, waarin eer bied voor den mensch en gelijk heid van recht voor alle volke ren, groot of klein, arm of rijk, de pijlers vormen." Het zijn slechts enkele van de speeches, die overal ter wereld wer den gehouden. Zü behelsden echter alles, dat de wereld van het oogen- blik beroert. Voor sommige volke ren beteekenden zij het definitieve einde van den strijd, de andereu hervatten inmiddels al weer het werk. De laatste vijand moet nog worden verslagen. T)E VERDUISTERINGSVOOR SCHRIFTEN zijn. in ons land officieel opgeheven. (Herr. Ned.i T. DE HOO, directeur van het centraal Distributiekantoor is in zijn functie geschorst. Ï/-RIJGSGEVANGEN Nederland- sche onderofficieren kwamen Donderdagavond uit Duitschland in Breda. Onder hen bevonden zich vele Zeeuwen en Brabanders. Met hen kwam Aalmoezenier A. Stuhle- meyer. die in Januari 1944 vrijwil lig met de krijgsgevangenen mee ging. terug. Gistermorgen, vijf jaar gele den.... Heel Nederland werd wakker gedreund door drommen vliegtuigen, die den reeds sche merig verlichten ochtendhemel verduisterden. Afweergeschut blaf te. Weer „verdwaalde" piloten, zooals er ons al meer geplaagd hadden?Neen, dit moest iets ernstigers zijn. Gauw de radio om gedraaid. En jahet was zoo: Nederland werd overvallen door het Rijk, dat middels zijn gezant zoo plechtig aan de Koningin had verzekerd: „Aan de neutraliteit van uw land raken we niet." Hit- Ier had zijn woord voor de zoo- veelste maal gebroken. Én zijn succes was verzekerd. Wel weer den de Nederlanders zich dapper, wel vocht de luchtmacht tot de laatste machine kapot was, doch het stomme getal won. Verraad van binnen hielp mee. Het leken dwazen, die toen durfden verkon digen: „Het is altijd beter on recht te lijden dan onrecht te ple gen". Hoe trotsch stapten ze bin nen. Hoe fonkelnieuw, hoe dege lijk zag alles eruit. £en perfect loo pende machinerie, Ze speelden ook nog den grootmoedige. Ze zouden ons wel eens leeren wat organi- ceeren was! En nu.... Verbrijzeld ligt heel dit Walhalla van on overwinnelijke goden. En Neder land, geslagen en gebeukt en dui zendmaal gewond, veert op tot nieuw leven. Het leerde in den druk zichzelf beter kennen. Deze vijf jaren zijn een glorie in zijn geschiedenis geworden! Met Rotterdam Vreugd© herrijst Nederland In Amsterdam kwamen incidenten voor, die slachtoffers eischten. De bevrij ders werden onder de bloemen bedolven. Vandaag gevangenen. CEYSS INQUART is in Hamburg gevangen genomen, Mussert niet In Haarlem, maar volgens de nieuw ite berichten in het Kabinet van de „koningin in den Haag, waar hij IA.AKT MET HET ÖU verklaard hebben het niet aar- bG-UN'NINiGEN. I lig gevonden te hebben van de Duit chers toen zü in de slotphase van len strijd geen contact met hem rij ons ten zeerst» ladden gehouden. Van de vrienden noest hü het dus niet hebben. Vol- :tns datzelfde bericht zou Blok- lül ook gevangen enterneer- [èslagen zijn. Hij wil echter best neehelpen aan den wederopbouw an ons land. zou hij verklaard lebben. Of het waar is? Goerlng werd met vrouw en Jochter door de Amerikanen ge- ;ngen genomen. Hij verklaarde oor den Führer ter dood veroor- eeld te zijn geweest doch ontsnapt e zijn. Kesselring werd eveneens gevan gen genomen. Quisling gaf zich met n j 1 kabinet in handen van de Noor ene politie. F-rank en Hennleta, IS en politieleider resp. Gouwlei- er in Moravié hoorden eveneens e gevangenkamppoorten achter üch dichtvallen, de Hilversumsehe adiospreker de Jordaner verloor jveneens zijn vrijheid, terwijl in «73-j ankrijk Generaal Weygand, op- wrbevelhebber in de 40tiger dagen, norotra, de tennisspeler werden De Grelle vluchtte lieverd roaar 281 worden uit- N 0N MACHINES JVERJD VAN ALLE bbsohikbaah G^NtXSTOFFSN oor gebruikte nv* ens. JJJiENDIJKE. ftem. Huist. be MTDLXELiB'U Grootsche betuiging van aanhankelijkheid aan Koningin en Prinses y. JE.-DAG is in ons gewest op uitbundige wijze gevierd. Niet het minst Breda explodeerde Woensdag in. een orkaan van vreugde en Oranje-gezindheid. "Ji/ïeii trok uit, zingend achter de J.TA vroolijk blazende muziekkorpsen, om Koningin en Prinses te laten zien, dat men Haar lief had als zichzelf* Het waren er tienduizenden en tien duizenden die zich persten door die propvolle straten. gen poosje voordat de groote stoet het buitengoed naderde waren wij er al. Wij stonden rustigjes te praten met Burgemeester mr. van Mierlo. zijn echtgenoote en kinderen en een van de kleine peuters had net nog gezegd; „Ik wou dat ik de Koningin een handje mocht geven", toen het wenschje al vervuld werd. H. M. zond Haar adjudant naar ons groepje met de boodschap, dat H. M wat met de 'kinderen wenschte te praten. rij 873-0 QOK wij hadden het voor recht de hand te drukken van Koningin en Prinses. H. M verzocht ons daarbij Haar dank aan de "bevolking over te brengen voor de groote spon tane hulde De Prinses zette zich op de tre- va?1 het terras en onderhield zich echt vroolijk met de kinderen. Toen het begin van den grooten stoet naderde liet H. M. den burge meester. echtgenoote en kinderen btf zich op het terras plaats nemen. Bet deiilé..,v Het opende met het Orenje-Comitc. welks voorzitter, de heer Smits, een speechje hleid, waarin hij de liefde en verknochtheid van Breda aan het Oranjehuis tot uit drukking bracht. Direct daarop volgde het muziek korps van de Bredasche politie, dat aan den kop van den grooten stoet marcheerde en bij de Koningin en Prinses gekomen plaats nam voor het bordes, waar het later bijgestaan door het muziekkorps van de HKI voortdurend pittige muziek ten beste gaf. Wij stonden naast een verslag gever van het Londensche blad „Daily Herald". Hij was enthou siast over de geweldige juichende menigte en over de vriendelijk heid van Koningin en Prinses. „The same as in London" zei hij. "Lfoor iedereen was het een onver getelijke avond. Ook voor H. M. ZD deelde dit herhaaldelijk mee aan den burgemeester en de leden van het Oranje-Comité. H. M. zeide diep onder den indruk te zijn en vroeg den burgemeester toch vooral niet te vergeten Haai' dank aan al len over te brengen en verzocht daarbij de muziekkorpsen niet te vergeten. Ook de Bredasche politie mannen kregen een pluimpje van H. M. De Burgemeester moest Haar nog verteilen hoe men zoo vlug de organisatie voor elkaar gekregen had. En daarna klonk in het donker van den avond het lied van ons vaderland: het Wilhelmus, Ingezet door de muziekkorpsen en spontaan door allen meegezongen. Ja. don ker was de avond al, maar blij en licht waren de harten. WEST-NEDERLAND juichte de afgeloopen dagen met de rest van de wereltf om het einde van den oorlog. Daar had de bevolking ech ter een dubbele reden tot vreugde, het einde van den oorlog beteeken- de voor haar tevens het einde van een hongerperiode, die eenigen tijd rechtstreeks naar den ondergang scheen te leiden. In Amsterdam werden de berich ten omtrent het naderende einde reeds Vrijdagavond bekend, hetgeen tot bloedige incidenten met de be zetters leidde. Zaterdagochtend wer den vlaggen In grooten get ale gehe- schen en begon het wachten op de bevrijders. Toen deze eindelijk ar riveerden, was het enthousiasme onbeschrijfelijk, in minder dan geen tijd waren de jeeps en andere auto's onder de bloemen bedolven. Juichend verdrong de menigte zich er rond heen, en tegelijkertijd kwa men de verhalen l06 over de gele den ellende. Zij werden het best getypeerd door de woorden van een verslaggever, die na zijn tocht door Amsterdam verklaarde: „de honger is op de gezichten geteekend." De bevrijding geschiedde niet zon der incidenten. Toen Zaterdagmid dag de Dam zwart zag van de men schen. haaiden eenige Duitsche on verlaten, die in het gebouw van de Groot Club hun nederlaag „vier den" door een braspartij te houden, het kunststuk uit met een machine geweer op de weerlooze massa te schieten, waardoor 12 personen wer den gedood en 35 gewond. Een wilde vlucht volgde, tijdens welke tal van personen onder de voet werden ge- loopen. Gelukkig wisten de leden van de Binnenl. Strijdkrachten de situatie meester te worden en ga ven de sluipschutters zich over. Ook bij het Centraal Station de den zich incidenten voor, maar ten slotte kon Amsterdam zich rustig aan de feestvreugde 'overgeven. Een bijzondere attentie viel de bewoners ten deel toen de burge meester van-New-York, la Guar dian, een radio-toespraak tot haar richtte en daarin uiting gaf van zijn warme gevoelens van sympa thie en deelde mede, dat Amerika van zijn medeleven met de in ons land gevoerden strijd blijk wilde geven en zal geven door het zen den van levensmiddelen en kleeren. Reeds zijn schepen onderweg, zoo verklaarde hij. In Den Haag keerde burgemees ter de Monchy weer op zijn post terug. De Hofstad mocht het ge noegen smaken de Brigade Prinses Irene te zien binnentrekken, het- Heden Zon onder 21.21 uur. Zaterdag Zon op 5.30 uur. GELDIG TOT 1» MEI. BROOD: A 21A, B 21A, C 21A, D 21A, »E 21A, A 21B, B 21B, C 21B. D 21B, E 21B per bon 400 gram. D 21 Be schuit per bon 100 gram. BESCHUIT: E 21 Beschuit por bon 76 gram. MELK: C2I, D21 en E21 Melk per bon Liter volle melk. TAPTEMELK: Aai, B21, taptemelk p. bon 3V: liter taptemelk of 3 V2 L. karnemelk of 400 gram magere melk poeder. VOOH IN LL VER IN GS BONN EN. Devolgende bonnea kunnen inge leverd worden bp den winkelier tot en met 12 Mei. KINDERMEEL: D43, E43, Reserve per bon 250 gram. GORTGRIES: B43, C43. Reserve per bon 250 gram. KINDERDRANK: D37, E37, Reserve, per bon 300 gram. VERMICELLI of PUDDINGPOEDER: 135 Algemeen, per bon 50 gram. EIERPOEDER: 139 Algemeen, per bon half rantsoen. De bon 139 Algemeen kan uitslui tend worden' ingeleverd bp die han delaren die kruidenierswaren en grut terswaren voeren, alsmede bp zuivel handelaren. ipEGEN onze bedoeling konden wij .onzen lezers Woensdag geen krant verschaffen, wegens het uitvallen van den voor ons bedrijf benoodigden electrischen stroom. Wij twijfelen er niet aan of men zal begrip hebben voor deze onoverkomenlijke moeilijkheid. welk zij met enthousiame deed. De illegalen bleken het hier klaar ge speeld te hebben zelfs een radio reportagewagen ondergedoken te houden. Rotterdam zag burgemeester Oud terugkeeren. Deze vertelde dat men er aan den rand van den honger snood had verkeerd, nlaar thans behoeven de familieleden elders zich niet meer ongerust te gevoelen. De zaak is O.K. De verwoestingen aan de havens bleken mee te vallen. Wel lieten de Duitschers schepen met cement in de haventoegangen zinken en verzandden de havens min of meer, maar schepen van 4000 ton kunnen er toch binnenloo- pen en reeds kwamen er twee van 3000 ton met kolen en eten aan. Daar ook kranen en elevators goed zijn, is het wachten nu nog op electrischen stroom om het haven bedrijf op gang te brengen. Daar wordt reeds aan gewerkt, want in scheepvaartkringen verwacht men nu reeds 3 maanden lang een dage- lijksche aanvoer van 20 a 30 dui zend ton goederen per dag. Zoo zal met Rotterdam Nederland herrij zen. INGEZETENEN VAN ZEELAND. -*• Juicht, ingezetenen van Zeeland, juicht en jubelt, maar allereerst en bovenal dankt God en geeft Hem eer! Dit zij ons aller stemming, nu het lang verbeide bericht van de bevrij ding van geheel ons vaderland ons heeft bereikt. De duur bevochten vic torie is behaald, het juk der slavernij is afgeworpen, ons vaderland is weer vrij en wij mogen ons wederom ver heugen over de aanwezigheid in ons midden van Hare Majesteit, onze ge- eerbiedigde Koningin en onze bemin de Prinses Juliana. Ondanks allen rouw, alle ellende en alle leed, welke door de gruweldaden van den vijand en door het oorlogs geweld over ons zijn gebracht, welt er uit het diepst van ons hart op een golf van innige dankbaarheid en on uitsprekelijke vreugde. Mogen de ju beltonen, welke wij aanheffen, aller eerst voortspruiten uit onze. dankbaar heid jegens God, Die in de oorlogs jaren ons Schild en Betrouwen is ge weest, onze vaste Burg, Die den vij and thans als kaf heeft doen ver dwijnen. Onze gevoelens van oprechte dank baarheid gaan ook uit tot alle mili taire strijdkrachten, die met grooten heldenmoed de overwinning hebben bevochten, alsmede tot alle burgers, die op eenigerlei wijze ,door hun op treden of door hunne onverzettelijke, standvastige houding daartoe hebben bijgedragen. Ik ljoud er mij van overtuigd, dat onze dankbaarheid niet alleen tot uiting zal komen in de kerkelijke bij eenkomsten, welke alom zullen wor den gehouden, maar dat zij ook onze vreugdevolle, blijde stemming in huis en op straat zal beheerschen. Bij onze overwinningsvreugde zal ons medegevoel met de velen, die in rouw en droefenis zijn wegens het offer, dat zij hebben gebracht en met hen, die nog in spanning verkeeren omtrent het lot van familieleden e» vrienden, die nog niet zijn terugge keerd, niet mogen verzwakken of zelfs maar een oogenblik worden ter zijdegesteld. Van harte hoop ik, dat zij, die zoo zwaar getroffen zijn of die nog in angstige spanning zijn, on ze feestvreugde zulle^ billijken, ja, misschien eenigermate daarin züllen kunnen deelen. Met 't oog naar Boven is dat mogelijk. U allen, ingezetenen van Zeeland, bied ik mijne hartelijke gelukwen- schen aan met onze bevrijding. In het bijzonder denk ik hierbij aan de eerst heden bevrijde inwoners van Schou wen en Duiveland, zoowel hen, die nog op dit eiland verblijven en aldaar zulke moeilijke maanden zullen heb ben doorgemaakt, als aan hen, die wegens de inundatie naar elders zijn geëvacueerd. Tenslotte: laat ons beseffen, dat on ze vrijheid ons ook den plicht oplegt om in onderlinge waardeering en saa^hoorigheid met de uiterste toe wijding en kan het zijn met dubbele krachtsinspanning blijmoedig het werk te verrichten, waartoe een ieder on zer is geroepen en aldus mede te ar beiden aan den opbouw van onze zoo zwaar geteisterde provincie. Leve de Koningin, leve het Konink lijke HuisI Leve hef Vaderland, leve Zeeland! Middelburg, 5 Mei 1945. De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN 17FFORD.

de Stem | 1945 | | pagina 1