Vorstin en Volk één in vreugde Arm, maar fier en vol vertrouwen voorwaarts Montaomery meldde: Duïtschers capitulee- ren in Nederland, N.W. Duitschland en Denemarken NL Danken wij God Spontane optocht naar het Koninklijk buitenverblijf Leve het Vaderland BREDASCHE JEUGD begroette Koningin en Prinses De bevolking juichte Haar in massa toe ediïie voor de provincie zeeland nor wesutogel 15, Goes; Dubbele poort Hulst Deze courant wordt op last van 't Mültalr Gezag Gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De rtem" rar 1 A H. It. V. Schlindel; Hoofdredacteur; 3. J. H.' A. Bruna: Nie. J. Karhof. rayonredacteur No. 157 zaterdag 5 mei ims. Voor God, Koningin en Vaderland comm. v. Toezicht: C. J. V. Hootegem; A, Lan^enhorst: Mr Dr. A. J. J. M. Mes; Mr. H. B. L. de Rechter; Mr. Dr. C. J. M. A. v. Rooy. 'Abonnementsprijs bij vooruitbetaling2.78 per kwartaal, per post 3.45, per week (bij niet- postbestelllng) f 0.21. Losse nummers 6 cent, Geheel Nederland is vrij.... vrij iniog kunnen we het bij na niet vatten, het groote nieuws, dat ons gisteravond om negen uur bereikte: heel Nederland is vrij, de vijand legt ook in de vesting Hol land en bij Delfzijl de wa pens neer. IEDERLAND VRIJ De vol gende week zou het juist vijf jaar geleden zijn, dat we in den vroegen morgen gewekt werden door het geronk van vliegtuigen, aankondi gend het onheilspellende nieuws: Nederland is in oorlog, verrader lijk overvallen in den nacht. Toen ook konden we ons nog niet realiseeren wat dat was: oorlog, 'totale oorlog. AI spoedig merkten we het door de meedoogenlooze me thodes van den vijand. Toch heb Óen land- en zee- en luchtmacht tegen een overmacht van buiten en verraad van binnen bovenmen scheliike prestaties geleverd. De militaire weerstand in het eigen land werd pas gebroken, toen de vijand den massamoord en de massavernietiging' van Rotterdam dreigde te ia ten volgen door de uit roeiing van andere steden. Toen kwam Seyss Inquart en hij sprak fleemende woorden. Maar ook kwamen S.S. en Gestapo en hunner was de hoofdtaak, toen het Neder- iandsche volk zich niet willig ge wonnen gaf aan de nieuwe orde, en de NSB ondanks al de haar ge schonken voorrechten bleef haten, toen het vasthield aan Vrijheid en Oranje. De executiepeletons begon nen te knallen. Bij de'eerste massa ter itstelling van de 72 officieren was onze verontwaardiging nog ver mengd met verbazing, dat zoo iets mogelijk was Doch die verbazing sleet, toen de Obergruppenfuehrer Rauter met eentonige regelmaat zijn lijsten van slachtoffers publi ceerde, zonder dat dit den verzets wil brak. Integendeel, met het groeien van de tyrannic groeide ook de verbe tenheid en de vindingrijkheid der ondergrondsche strijders. De aankondiging van het terug voeren van het Nederlandsche leger in krijgsgevangenschap, het vast zetten van zooveel gijzelaars, de bloedige onderdrukking van de Mei stakingen, de Arbeidsinzet, het wa ven enkele stadia op den weg der tyrannie, die het verzet steeds he viger aanvuurden. En toen de ge allieerde legers naderden, stond het' een ondergrondsch heir klaar, °m nog te redden van de vernieti- dngswoede wat er gered kon wor den. De eigenlijke historie van de terreur zoowel als van het verzet kan nu langzamerhand geschreven worden. Het zal een der schoonste hoof li- stukken in onze vaderlandsehe ge schiedenis vormen JJK BEVRijuifjQ is tenslotte an- .„„5 Kfkomen, dan we het ons voorgesteld hadden. We dachten e, JPfte, wellicht pijnlijke operatie. Enkele dagen na de inva de op de Normandische kust trilde ae lucht van geruchten: „Ze" lan- vii °P °P onae stranden. Doch de «tjand bleef taai en pas in Augus- 'hs minister-president Prof. tlerbrandy *al heden om 1 uur -Voor Raa'p O raw I. preken. tus begon de stoomwals te rollen, door Frankrijk, door Belgiëook door flederland? We moesten an dermaal een teleurstelling beleven, die van de slechts gedeeltelijke be vrijding. De vermetele sprong naar Arnhem gaf nieuwe hoop. Ze zakte weer ineen en de lange, bange, barre wintermaanden kwamen. In de reeds bevrijde gewesten kon het leven na de schennissen door plun dering en oorlogsgeweld weer wat op gang komen, zij het met hor ten en stooten, doch alles werd overschaduwd door het jammerlijke feit van de voortgezette knechting van de provincies boven de groote rivieren en van Limburg beoosten de Maas. En toen ook Oost en Noord vrij kwamen, steeg de angst om onze vier millioen landgenooten binnen de Vesting Holland zelfs tot een beklemming, die al onze dagen ver galde en onze droomen kwelde. Doch met het naderen van.de Mei maand naderde ook de bevrijding. Het Duitsche Rijk kwam volledig tot ontbinding, in de Vesting Hol land werden de Nazi-autcriteiten zoo gedwee en willig als lammeren. Voedsel stroomde binnen, al bleef de fictie van een frontlijn nog ge handhaafd. DOCH HEDEN, OP DEN 5DEN MEI VAN HET JAAR 1945, ACHT UUR IN DEN MORGEN, IS AL DATGENE, WAARNAAR WE VIJF JAREN LANG GEHUNKERD EN GESMACHT HEBBEN, HET GROOTE VERLANGEN, DAT WE MOESTEN BESCHERMEN TEGEN AANVALLEN VAN VERTWIJFE LING, TEGEN EEN LISTIGE PROPAGANDA. TEGEN TER REUR EN ONDERDRUKKING, VERWEZENLIJKT EN TOT WER KELIJKHEID GEWORDEN. Nu zullen we weer vereend wor den met zoo veel verwanten en vrienden over de breede wateren, in de provincies, die tot voor kort nog' hongerprovincies genoemd moesten worden. Nu moet heel Nederland in al zijn schakeeringen weer ineen vloeien tot het groote geheel, dat weliswaar doodarm en met den rouw in het hart om veler zijner beste zonen, doch met de fierheid van een edelman den nieuwen tijd kan binnentreden! 9 IA ANK aan God, die gunstig heeft neergezien op zoo veel gebeden en tranen en offers, Die niet han delt zooals onze kortzichtigheid vraagt, doch Die ons door dezen langen nacht der beproeving zond, opdat we daaruit leering en bekee ring zouden winnen voor de missla gen in ons individueel leven en in ons volksbestaan. Dank aan Maria, Wier machtige voorbede zeker veel heeft bijgedra gen tot dit kostelijke geschenk, in Haar maand aan ons volk ten deel gevallen. Dank aan het Vorstelijk Huis en aan de Regeering, die in den vreem de toch naar vermogen en met be leid richting hebben gegeven. Dank aan al onze bondgenooten en vooral aan de Britten, Amerika nen, Canadeezen en Polen, die onze bevrijding bewerkstelligden met groote kundigheid en moed en bloedoffers van velen hunner dap peren. Dank aan de stoere mannen van het verzet, aan de martelaren van de executieterreinen en de concen tratiekampen, aan al degenen, die ons gesterkt en gestaald hebben, om den druk te weerstaan. Maar de vreugde, de uitgelaten heid om dit goede nieuws mag ons niet leiden tot de overmoedige ge dachte. dat alles nu vanzelf wel be ter zal worden. De laatste resten van den oorlog in Europa zullen na de capitulaties van heden nu ook wel spoedig geliquideerd- worden. Echter is er nóg een oorlog te winnen, daar ver in de Oost, waar een belangrijk deel van ons Rijk onder tyrannie blijft zuchten. En bovenal, de echte nationale vrede moet nog gewonnen worden, of lie ver: die wordt nooit gewonnen, die moet icderen dag weer veroverd worden door de uitbanning van zelfzucht en klassenhaat, door Godsvertrouwen en broederlijke ge zindheid. Laat dat onze toekomst zijn Zondag: a.s- zullen in de kerken van alle gezindten van het tot nu toe bevrijde gebied diensten worden gehouden om God te danken voor de bevrijding van het geheele va derland. Nadere mededeelingen zullen he den per radio worden gedaan. DIRECT na het radiobericht over de capitulatie der Duitschers in het tot nu toe nog bezette deel van ons land, charterde de sectie Voorlichting van Militair Gezag te Breda ee<p aöto en bé\estigde er 'n groot bord op met de wogrden: Morgenochtend om 8 uur capitulatie Holland." Dit rijdende bulletin bracht velen die de radio niet gehoord of de bulletins aan ons kantoor niet ge lezen hadden, in Breda met het groote nieuws op de hoogte. De auto begaf zich wat later naar het verblijf van H.M. de Koningin. Toen de öogen van H.M. op het bord vielen vond Zij de idéé zoo aardig dat zij het bord in de hall van het buitenverblijf liet plaat sen. VELDMAARSCHALK Montgomery heeft aan gene raal Eisenhower medegedeeld, dat alle Duitsche strijdkrachten in Nederland, in het noordwestelijk ge deelte van Duitschland, met inbegrip van Helgoland en (je Friesche eilanden, en Denemarken hebben geca pituleerd. Zij hebben zich overgegeven aan de 21ste legergroep. Heden, Zaterdagochtend om 8 uur, is de capitulatie van kracht geworden voor die strijdkrachten, die tegenover de 21ste legergroep staan. (Herr. Ned.) ^<XX>000<X>00000000000000000<XxX><XK><XXXX ooooooo (kan onzen speciaien medewerker) P den vallenden schemer stoof onze auto gisteravond in de richting van het verblijf onzer Koningin. Af en toe moest de vaart onderbroken worden voor luid jubelende en zingende groe pen opgetogen Bredanaars, die tie heele breedte van den weg in be slag namen en wier enthousiasme eenvoudig geen grenzen kende. Zoo nu en dan spreidde zich over dit bonte tafereel een rasse gloed, veroorzaakt door al dan niet ge ïmproviseerd vuurwerk in den vorm van Bengaalsche- en generatorluci fers, die werden afgestreken en in de lucht geworpen. Hier en daar werd geestdriftig met een lampion gezwaaid en over de velden klonk oen potpourri van vaderlandsehe liederen. Een merkwaardige stoet was wel die, gevormd door een geallieerde transportcolonne, welke, volgeladen met Bredasche burgers, zich» in de ^E Koningin en Prinses Juliana hebben nauwelijks een dag na Haar aankomst op Nederland- schen bodem de Bredasehe jeugd de gelegenheid willen geven haar zanghulde van jl. Maandag te .her halen. De bevolking profiteerde er in ruime mate mede van. De Groote Markt was Vrijdagmiddag om half vijf één deinende menschenmassa, waarvan de uitloopers zich voort plantten tot in en op de woningen die de Markt omzoomen. Achter de vensters, op de daken, zelfs op de kerktransen stonden de menschen opgepropt. Het marktplein bood op gemeld tijdstip een buitengewoon fleurl- gen aanblik. Het was een en al oranje en rood-wit-blauw, dat de toeschouwers trof en toen de Ko ninklijke Gasten het bordes van 't stadhuis betrad, gingen honderden en honderden vlaggetjes en vaan tjes omhoog ter begroeting. Ko ningin en Prinses toonden zich aün genaam verrast en gaven daarvan ook uitdrukking In persoonlijke ge sprekken met de. Haar omgevende autoriteiten. De Koninklijke bezoeksters bleken vergezeld te zijn van twee jonge Nederlandsche officieren: Enge landvaarders. Zij werden aan den voet van het stadhuisbordes ontvan gen door burgemeester Mr. E. van Mierlo, terwijl twee weesjes uit het St. Agnesgesticht Haar fraaie oranjekleurige en rood-wit gekleur de bloemen aanboden. Op liet bor des overhandigde de burgemeester Haar een programma van de zang- hulde, hier ook bood een driejarig ventje der Prinses drie doozen fon dant aan voor de kleine prinsesjes. Twee oud-illegale werksters, één uit Breda en één uit Deventer boden eveneens onder het uitspreken van een welkomstwoord bloemen aan Na de zanghulde, werd het comité, dat de zang had voorbereid en ge leld, aan de Koninklijke gasten voorgesteld. Deze gaven uitdruk king aan Haar warme erkentelijk heid voor de aardige attentie. Uit Haar woorden bleek tezelfder tijd hoezeer blijdschap Haar ver vulde weer in het vaderland te zijn. In het bijzonder de Prinses, die voor het eerst na vijf lange, bange jaren in ons. aller vaderland was, bleek zeer onder den indruk van 't oogenblik, de hulde, de vlaggen, het oranje, den zang, het elndelooze gé- juich. Ruim een half uur duurde het feestelijk gebeuren, daarna ver trokken de hooge gasten, evenals by de aankomst lang en luid toege juicht. En de jeugd? Zij bleek niet. uit gepraat te kunnen geraken. De Ko ningin, ja, die had zij al gezien, een paar weken geleden, zoo echt een voudig. De Prinses: neen, velen hadden Haar nog nooit gezien, maar „lief en sportief" dat zy er uitzag! zy kwam er niet over uitgepraat. Zelfs het rolletje pepermunt, dat de Faam den jeugdigen zangertjes en zangeresjes tot slot schonk, kon den woordenstroom niet stuiten. Ko ningin en Prinses bleken hun har ten gestolen te hebben.. richting van de Koninkiyke resi dentie bewoog. By het buitenverbiyf moesten alle auto's stoppen en werden slechts de voetgangers toegelaten. Men begaf zich hier langs de voorzyde van 't buitengoed en kreeg daar gelegen heid uiting te geven aan zün gewei dige vreugde. H M. hac. op Haar buitenver biyf bij Breda juist een bespreking met den Chef Staf Militair Gezag, gen. maj. mr. H. J. Kruis, toen een van de adjudanten van H.M. het groote nieuws van de bevrij ding van het vaderland kwam brengen. Zoowel H.M. als Prinses Juliana waren diep ontroerd toen zij dit vernamen. Kort daarop arriveerden reeds de eerste personen, die H.M. wilden gelukwenschen. Bijna tegeiykertyd werd H.M. het bericht overge bracht, da-t een onafzienbare stoet vanuit Breda optrok naar het verblijf van H.M. De Vorstin was oogenblikkelijk bereid deze enthou- siste menigte te ontvangen. Alle lichten in het huis werden ontstoken, het terras werd feeste- iy-k versierd met bloemen met kan delabers met kaarsen en lamp.ons terw-yi de schynwerpers van tal- ryke auto's het terras in een fel licht zetten. Met Prinses Juliana en eenigc adjudanten nam H.M, plaats op het terras. H.M.' had zich daarbij speciaal In een witten mantel ge kleed. Prins Bernhard was in ver band met zijn verblijf op 't hoofd kwartier afwezig. Er werd enthousiast gejuicht, met vlaggen gezwaaid en wederom klon ken hier onder het zware geboom te de vaderlandsehe liederen. Eenige uren lang tot over het miadcrnachieiyk uur defileerde een opgetogen menigte voor H.M., en de Prinses. Het was een onver getelijk schouwspel, Zoowel H.M. als de Prinses waren uitermate ontroerd door deze zeldzame hul debetuigingen. Men bleef maar staan juichen en jubelen. -Talryke malen werd het Nederlandsche volkslied aan geheven en ook telkenmale 'hoor den de Vorstin en de Prinses het staande aan. Met een van ontroering tril lende stem hield II.M. een korte toespraak tot de menigte. Zij zeide: „Ik ben verheugd d—"n dag met U te zijn. Leve het Vaderland!" H.M. werd niet moede alle men schen te begroeten. Zij wilde nie mand voor het' hoofd stooten en desnoods de heele nacht opu biyven om iedereen in de gelegen» heid te stellen haar te begroeten. Pas laat in den nacht werden de hekken van het buitenverblijf gesloten achter een geestdriftig zingende menigte. H.M. bleef nog tot laat ln den nacht op om be sprekingen te houden. In den loop van vandaag zal H M. een toespraak over de radio vo^r het Nederlandsche volk hou den.

de Stem | 1945 | | pagina 1