Voor God, Koningin en Vaderland. Prijs uitsluitend per week f 0.30 I I J1 CIj B 17 No 93. Zaterdag 17 Maart 1945 Administratie Dubbelpoort 7. Hulst fl B"l I Directeur: J. A. H. M. van Schijiidel Uitgave „De Stem" Wordt op last van M U J k B B I i Wf Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna het Militair Gezag gedrukt op de persen 118 F lf JLm JmV JL W JL. Redact, voor het gewest A. J. v. d. Meer van Drukkerij G. de Mul, Sas van Gent Redactie Oostkade 16, Sas van Gent EDITIE VOOR ZEELAND HOE DE BRUG BIJ REMAGEN GENOMEN WERD. Tien spannende minuten. In slechts tien minuten tijd heeft een handje vol Amerikaansche troepen zich Woensdag meester gemaakt van de Ludendorff-brug bij Remagen, waarover de Amerikanen hun brug- gehoofd op den Oostelijken Rijn-oever hebben gevestigd. De Duitschers hadden springladin gen onder de brug geplaatst, die 's middags om vier uur moesten ontploffen, maar het groepje Amerikanen bereikte de brug tien mi nuten vroeger, verdreven de nazi-soldaten van de brug en knipten de leidingen door. Een moedig en bliksemsnel besluit had over het succes dezer operatie beslist want de ne gende pantserdivisie had geen bevel om de ri vier over te steken. De commandoploeg werd aangevoerd door Kolonel Leonard A. Enge- man en had bevel Sinzig ten Zuiden van Re- magen te bezetten en dan naar het Noorden af te zwenken om de flank van een naar het Zui den oprukkende commandoploeg te dekken. Zij sneed dwars door Remagen als een mes door de boter en vond plotseling de 400 meter lange brug onbeschadigd voor zich. Zij had den verwacht, dat de brug vernield zou zijn. Majoor H. B. Mavkenzie zei: ,,Dit is een geschenk, dat je niet moogt weigeren". Een Duitsche wachtpost werd gevangen ge nomen en zei, dat de springlading op de pei lers van de groote middenspanning waren aan gebracht en om vier uur zouden ontploffen. Het was toen tien voor vier en een compag nie moest het werkje opknappen met kans, dat iedere man de lucht in zou vliegen. Nochtans twijfelden de mannen geen oogen- blik en togen aan het werk. Toen de jongens halverwege op de brug waren klonken er ont ploffingen. „Onze harten stonden stil en wij hielden den adem in" zoo verklaarden zij later. Maar de pogingen der Duitschers, om de lading tot ontploffing te brengen, mislukten en de Amerikanen staken als eerste geallieerde sol daten den Rijn over. De Ludendorff-brug werd in 1916 in ge bruik genomen om den toevoer van Duitsche troepen naar het Westelijk front te bespoedi gen. Anep-Aneta) DUITSCHERS PLEEGDEN AANSLAG OP DEN BISSCHOP VAN ROERMOND. Door middel van een tijdbom. Nu eerst is met zekerheid bekend geworden, aldus meldt het dagblad „Veritas", dat de Duitschers in den nacht van 20 December des morgens om vier uur een aanslag gepleegd heb ben op het leven van den Bisschop van Roer mond, .Mgr. Dr. G. Lemmens. De Bisschop sliep in den kelder, met 'n aantal inwoners van Roermond. Er waren dien nacht geen vliegtuigen, de geallieerde artillerie zweeg. Plotseling werden enkele menschen wakker door het bekende geluid van haastige Duitsche laarzen op het trottoir en stemmen bij den in gang van het paleis. De Duitschers verwijderden zich even snel en korten tijd daarna klonk een hevige knal. Iedereen wist, wat er gebeurd was. Een tijd bom had den hoofdingang van het paleis ver nield, maar wat de Duitschers verwacht had den, was niet gebeurd. In den kelder werd niemand gewond. Nadat de aanslagplegers op een afstand de uitwerking van de bom hadden gadegeslagen kwamen zij informeeren, of de „inslag van de vijandelijke granaten den Bisschop misschien gewond had (Anep-Aneta). Eerste schepen met Regeerings- goederen in ons land aangekomen Zooals bekend, heeft de Nederlandsche re geering in Londen gedurende de afgeloopen jaren allerlei goederen in het buitenland aan gekocht, bestemd voor de bevrijde gebieden. Tot nu toe was het gebrek aan scheepsruim- te voor dit speciale vervoer oorzaak, dat de voorraden in de vreemde opslagplaatsen moes ten blijven liggen. Thans kan echter worden gemeld, dat de eerste kleine zending Van deze artikelen in een Nederlandsche haven is aan gekomen. Deze werd vervoerd door twee klei ne kustschepen. De zending bevat voornamelijk levensmiddelen, geneesmiddelen, kleeren en leer. Anep-Aneta) Goebbels voorspelt plotseling einde van den oorlog. In een artikel in „Das Reich" schreef Goebbels, dat de oorlog reeds over zijn hoogte punt heen is en dat na een feilen climax van wapengeweld in de laatste phase, plotseling het einde zal komen. Hij voorspelde verdere Duitsche terugtoch- tochten en spoorde den Duitschers aan het mopperen en critiseeren te staken, doch zonder meer den Nazioorlog van vernietiging voort te zetten, welke offers hiervoor ook gebracht moeten worden. (Anep-Aneta) Commando-raid van Duitschers op de Fransche kanaalkust. Een speciale correspondent van Reuter deelt m de, dat ~en klein aantal Duitschers vanaf de Kanaal-eilanden aan de Fransche kust een commando-raid op deze kust nabij Granville in Normandië ondernam. Eenige schade werd veroorzaakt. Aan beide zijden vielen slacht offers en een klein aantal gevangenen werd door de Duitschers gemaakt. Granville ligt 25 mijl over de baai van St. Malo en 32 mijl van af het kanaal eiland Yersey, dat nog door de Duitschers bezet is. (Anep-Aneta). BELGIË-NEDERLAND. Op 8 April te Brussel. Door het krachtig doorzetten van den hoo'fd- consul van den Kon. Ned. Voebalbond, den heer G. H. Seegelaar uit Breda, hebben bespre kingen met het bestuur van den Belgischen Voetbalbond geleid tot het tot stand tomen van wedstrijden tusschen België en bevrijd Ne derland. De door deze besprekingen gevórmde commissie, bestaande uit de heeren Seegelaar (Breda), de Grood (Tilburg), en Spaan (Eind hoven), zal, terzijde gestaan door een of, meer Zuidelijke voetbalexperts, op korten termijn een elftal samenstellen, van prominente spelers 'uit het bevrijde gebied, dat op Zondag 8 April a.s. te Brussel zal uitkomen tegen een Belgisch na tionaal elftal. De returnmatch zal korten tijd later op "een nader aan te wijzen terrein plaats hebben. Betaling van geneeskundige behandeling in België. In ons gewest is de geneeskundige toerusting helaas niet zoodanig, dat alle voorkomende ziektegevallen in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen worden behandeld. Soms zal daartoe een spe cialist of een instelling in Brabant of in ove-ig Zeeland bij te hulp moeten komen. Maar deze andeie deelen van ons bevrijd gebied kunnen dikwijls om allerlei redenen geen uitkomst bren gen. In die gevallen zal het Belgische buurlaid zijn bemiddeling moeten verleenen. Door het Militair Gezag is nu een regeling in het leven geroepen, die de betaling van deze in België verrichte geneeskundige diensten waarborgt. Deze regeling is aldus, dat alleen via Neder landsche artsen in Zeeuwsch-Vlaanderen een opname of behandeling in België mogelijk zal zijn. Als deze arts opname of behandeling in Bel gië wenschelijk of noodzakelijk acht,' ka'ri hij een aanvraag indienen bij het Militair Gezag. De Militaire Commissaris in Zeeuwsch-Vl. heeft voor zijn district Dr. D. Dorrepaal be noemd tot Geneesheer in specialen dienst. Deze behandelt de aanvragen en op zijn machtiging kan opname en-of behandeling in België; ge beuren. De terzake te ontvangen nota kan daarna bij de Militaire Commissaris Zeeuwsch-Vlaan deren. Hoofd Afd. Financiën worden inge leverd, die. na controle, tot betaling in België zal overgaan. De nota's van consulten, behandelingen enz. welke hebben plaats gehad zonder daarin te voren een in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde arts te kennen, kunnen in geen geval in België worden voldaan. De schuldenaars van deze laatste nota's kun nen het beste betalen in guldens door storting

de Stem | 1945 | | pagina 1